Keresés

Részletes keresés

Körtvélyesi Creative Commons License 2022.09.21 0 0 646

Kedves Evodia2010!

Elképzelhető a kamu, mivel az eredeti kis/nagy St. Julien szilva kék színű: https://viagallica.com/v/_planches_jaume_de_saint-hilaire_volume_3/prunus_domestica_006.htm Ám az alapfajt a továbbiakban keresztezgeték...

Előzmény: evodia2010 (644)
Amita13 Creative Commons License 2022.09.21 0 0 645

Azt nem tudom, hogy a gyári lekvárokban mi van, bár gyanítom, ma már semmiképp nem zselatin. A zselatin inkább süteményeknél, ill. kocsonyáknál használatos. 

Az viszont biztos, hogy a ma kapható lekvársűrítők pektinesek. Ha találsz olyat, ami boltban ma kapható, és nem pektin van benne sűrítőnek, nekem is szólj, kiváncsi vagyok. 

Amúgy a zselatin sem ördögtől való a maga helyén, sőt, ha pl. ízületi problémád van, kifejezetten ajánlott rendszeresen szedni. Kivéve, ha vegetáriánus vagy, mert tény, állati eredetű. https://www.ogyik.hu/az-izuleti-problemak-es-a-porckopas-csodaszere-a-zselatin Részemről egy gyümölcszselé, vagy zöldségkocsonya jöhet, nem zárom ki az étrendemből.

Előzmény: diospyros (636)
evodia2010 Creative Commons License 2022.09.20 0 0 644

Csak megjegyzem, hogy nekem faiskolai kajszi alól előtört a (címke szerint) st. julien alany és végül fosókaszilva (mirabolán) jellegű termése volt, nem sötét kökény. Persze az is lehet, hogy kamu volt a st. julien alany...

Előzmény: Körtvélyesi (641)
marmande Creative Commons License 2022.09.19 0 0 643

Köszönöm szépen, sajnos az ország másik felében lakom.

Előzmény: fehérkutya (638)
marmande Creative Commons License 2022.09.19 0 0 642

Szia!

 

Tavasszal vettem 2 tő Nemtudom/Penyigei szilvát, gyönyörű másfél méteres tövek voltak, most már 2 és fél méteresek. De még legalább 3-4 év, mire ezek teremni fognak. Állítólag lassan fordul termőre. Itt van két nagyon jó videó róla!

 

https://www.youtube.com/watch?v=H_b12T0vcQc

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=Aeb2R5xEfos

 

 

Előzmény: Körtvélyesi (641)
Körtvélyesi Creative Commons License 2022.09.19 0 0 641

Kedves Marmande! 

Állítólag igen, a felvételen szereplő azeri kökényszilva helyi szelektált fajta lehet, melyben a "kökénység" határozottabb. Bővebben e természetes hibridről: 

Ez a házi szilvánál apróbb, kerek gyümölcsű, penta- vagy hexaploid faj hazánkban is előfordul. A legújabb genetikai vizsgálatok azt a feltételezést igazolták, hogy a kökényszilva a kökény (Prunus spinosa L.) és a cseresznyeszilva (Prunus cerasifera Ehrh.) természetes hibridje, amely a két faj areájának érintkezésével Európában több helyen is létrejöhetett (CASAS et al. 1999, BOUHADIDA et al. 2009). Korábban a faiskolák rendszeresen vásároltak Franciaországból a kökényszilvákhoz tartozó ’Saint Julien’ szilvamagot. Magoncként ma már külföldön is csak az ’INRA Saint Julien Hibride N° 2’ van forgalomban. Romániában a középerős növekedési erélyű ’Scoldus’, ’Buburuz’ és ’Voinesti B’ magoncokat használják (COCIU és tsai 1997).

Nálunk a faiskolák csak elvétve használnak kökényszilvát. A ceglédi kutatóállomáson a mintegy 50 évvel ezelőtt szelektált ’C.83’ magtermő fajta vírusmentesítése még meg sem kezdődött, pedig gyümölcstermesztési értéke alapján ígéretesnek mutatkozott. A legrégibb és erős növekedésű ’St. Julien A’ klónalany a hűvösebb klímájú országokban (Csehország, Németország) még mindig használatban van (MÉSZÁROS et al. 2015), viszont Franciaországban, Olaszországban és Spanyolországban az újabb, középerős növekedésű kökényszilva klónok terjednek. (Bizony a hazai nemesítőknek, kutatóállomásoknak ezen a téren is lenne dolguk...)

Bizonyára fórumtársaink közül már valaki valaki "dolgozott fel" Nemtudom/Penyigei szilvát és  a "festőlevűségéről" tudna megosztani tapasztalatokat...Nagyon régen (30 éve) készítettünk kökényszörpöt, mely nagyon finom volt, emellett a bélhurotos gondok gyógyításában jeleskedett.

 

Előzmény: marmande (637)
beetee Creative Commons License 2022.09.18 0 0 640
Előzmény: diospyros (620)
fehérkutya Creative Commons License 2022.09.18 0 0 639

Nekem nagyon szépen néztek ki. Aztán aszályban rátöppedtek magra. Nem is szedtem. Utoljára érő  2 bokron segített augusztus végi eső. ezekről 40 liter cefrét sikerült szednem. 

Előzmény: diospyros (634)
fehérkutya Creative Commons License 2022.09.18 0 0 638

2-3 naponta szedem össze (magoncok, apró termés). Szerintem holnap szedemutolját. Nagy része puha, nem szállítható. Zalában tudok adni , ha eljösz érte. Nyilván ha nem itt laksz, nem érdemes.

 

Előzmény: marmande (629)
marmande Creative Commons License 2022.09.18 0 0 637

Szia!

 

Kökényszilva pl. a Nemtudom/Penyigei szilvA?

Előzmény: Körtvélyesi (631)
diospyros Creative Commons License 2022.09.18 0 0 636

az olcsóbb lekvárokban sem állíti eredetű?

a pektin elég drága...

ZSELÉSÍTÉS FELSŐFOKON - EZEKET HASZNÁLD AZ ÁLLATI EREDETŰ ZSELATINON TÚL

https://sobors.hu/technologia/zselesites-zselatinon-kivul/

 

"Maga a zselatin olyan színtelen, szagtalan, állati eredetű zselésítő anyag, amely csontból, inakból, bőrből készül, és bár tökéletes kocsonyás állagot lehet vele elérni, sokan nem szívesen használják. Sokáig ez volt az alapértelmezett zselésítő, de ma már vannak alternatívák, nézzük, mivel lehet helyettesíteni."

---

 

A zselatint nagyságrendileg a XII. század óta használják élelmiszerek állagának javításához, kocsonyásításhoz, és ebből időből származnak az első írásos emlékek arról, hogy ízületi fájdalmak kezelésében is sikereket értek el vele. A zselatin 1685-ben került kereskedelmi forgalomba.

Manapság az élelmiszerek között a leggyakrabban a margarinokban, joghurtokban, lekvárokban, krémsajtokban fordul elő, de sütemények krémjében és gyümölcskocsonyákban is megtalálható.

A boltokban alapvetően kétféle formában juthatunk zselatinhoz: lap formájában vagy porrá őrölten. A lap formájú, mondjuk így, klasszikus zselatint először hideg vízben megáztatjuk néhány percre, majd a melegített folyadékba tesszük, és forrpontig melegítjük. A por formájú zselírozó anyagot viszont a már tűzről levett folyadékban kell elkeverni, lehetőleg csomómentesen.

 

A lekvár gyönyörűen összeáll a zselatintól...Mivel a zselatin (E441) állati eredetű, így a vegertáriánusok számára inkább kerülendő, de azok is szívesen keresnek alternatív megoldást, akik ugyan nem folytatnak vegetáriánus életvitelt, mégis idegenkednek ennek az anyagnak a használatától.

 

Előzmény: Amita13 (622)
diospyros Creative Commons License 2022.09.18 0 0 635

jó lenne magvetéssel új fajtát létrehozni, kísérletezni,

de 20 év is lehet, mire a magonc termőre fordul... :(

Előzmény: Körtvélyesi (628)
diospyros Creative Commons License 2022.09.18 0 0 634

jó lenne, ha lenne eladható, de az idei évben az aszály miatt (is)

nagyon kevés lett, még lekvár sem készült :(

Előzmény: marmande (626)
diospyros Creative Commons License 2022.09.18 0 0 633

Köszönöm az infót,

nagyon jól hangzik! Finom lett?

Sajnos nekem még csak pár szem termett.

Előzmény: Körtvélyesi (625)
diospyros Creative Commons License 2022.09.18 0 0 632

üdv!

http://cornus.com.pl/plantacja.html

szállít Magyarországra is

Előzmény: fehérkutya (624)
Körtvélyesi Creative Commons License 2022.09.18 0 0 631

Kedves Marmande!

Szerintem kökényszilva szerepel a felvételen, a fa levélzete sem a Prunus spinosaé. 

Előzmény: marmande (630)
marmande Creative Commons License 2022.09.18 0 0 630

A kökény az ilyen nagyszemű? Vagy ez valami nemes fajtájú?

 

https://www.youtube.com/watch?v=5zJT62477Vs

marmande Creative Commons License 2022.09.18 0 0 629

Bárhol az országban! Előre kifizetem az árát és a postakölstséget.

Előzmény: fehérkutya (627)
Körtvélyesi Creative Commons License 2022.09.15 0 0 628

Kedves Barkócza!

 

Igen, a házi berkenye magokat legjobb novemberben elvetni szabadföldbe. A magvakat " kellemeset a hasznossal" elv alapján nyerhetjük ki a megpuhult termésekből: evésükkor egy kis ügyeskedéssel (hasonlóan a meggymag szeparálási technikához)  fényes, tiszta szaporítóanyagot nyerhetünk. Különösen finomak a berkenye szüret vége felé érő termések, mivel ezeket az almamoly már nem rágcsálta meg. Ezen terméskről mellékelek egy mai képet...

Előzmény: barkócza (611)
fehérkutya Creative Commons License 2022.09.13 0 0 627

merre felé?

Előzmény: marmande (626)
marmande Creative Commons License 2022.09.13 0 0 626

Sziasztok!

 

Van valakinek eladó somja? 5-10 kg kb.

Körtvélyesi Creative Commons License 2022.09.13 0 0 625

Kedves Diospyros!

 

100–120 kg lepotyogott házi berkenyéből, megvárva a szotyósodást és "ohne Zuckermittel", 10 – 12 L pálinkát nyertem. Az idei évben a cefre készítésénél kb. 1/4 Karamut (bosnyák, DMKert) körtét is felhasználtam. A berkenyepálinka készítésénél a régi körtefajták ill. a vackor felhasználása 50%-os mennyiségig megengedett a morváknál, kiknél igazi házi bajnokság van az évekig érlelt pálinkákat illetően. A díjazott nedűkért 100 €/L is elkérnek: https://www.jizni-morava.cz/cz/kalendar-akci/o73024-oskorusobrani  

Előzmény: diospyros (617)
fehérkutya Creative Commons License 2022.09.12 0 0 624

Szia, hol lehet ezeket beszerezni (nem a Jolico-ra gondolok)? 

Nekem 10 magoncom van. Azokból van amelyik sosem lesz ehető.1 olyan van, ami néha bokorról is ehető. Legtöbb csak leesve, esetleg 1-2 nap múlva.

Oltani próbált már valaki? Mennyire sima ügy? 

Előzmény: diospyros (620)
te_o Creative Commons License 2022.09.12 0 0 623

Naspolya lekvár: egyrészt annyira nem fog beállni, mint várod. Nekünk kb. olyan lett (ízre, állagra), mintha magát a gyümölcsöt ennéd. Kevés cukorral készült.

Turmixolni nem kell, a héját lehúzni, majd a magokat valahogyan szétválasztani, és kész is, minimális főzés kell neki.

A maradék magos húsból próbáltam bort, de az nem lett az igazi, hiányzott az aromája. (Meg a savat is pótolni kell citromsavval).

Előzmény: diospyros (621)
Amita13 Creative Commons License 2022.09.12 0 1 622

(Minden évben felmerül valaki által, hogy a lekvársűrítőkben zselatin lenne. Nem, nem az van bennük, hanem pektin. Átverős, mert a leírásban "zselésítést" írnak, de gondolom csak azért, mert ez fejezi ki, milyen lesz a késztermék állaga. Ami egyes dzsemfixekben van és sokan kifogásolják az a pálmaolaj. Szerencsére nem mindben van).

Előzmény: diospyros (621)
diospyros Creative Commons License 2022.09.12 0 0 621

köszönjük az infókat!

naspolya lekvár:

én azért erőltetném, mert bár ízben a kajszilekvár a király,

de sztem egy cukormentes naspolya sokkal egészségesebb,

és naspolyához nem kell állatihulladék zselatin.

gondolom nem is kell sokáig főzni, mert hamar "összeáll"

ez is jó lehet, több anyag marad benne.

az lenne jó, ha összeturmixolva kis eritrittel éppen csak pár percre forralva

lehetne elrakni, viszont akkor nyilván tartósítószerrel.

főzéshez nem értek, anyós csinálja mindig,

vagy a szomszéd ill. egyik munkatársam felesben,

ők is nagyon finomat és cukormenteset csinálnak.

anyós cukormentese nem nagyon szokott elállni, meg nem is esküszik a cukornélküliségre,

máik kettő főzőm viszont könnyen rávehető :)

Előzmény: beetee (618)
diospyros Creative Commons License 2022.09.12 0 0 620

jah, látom ide is írtál :)

 

Kostia: vettem egy tízes köteget Palesits-től,

nagyon szép, erős, nagy gyökerűek voltak.

A som nem bírja az átültetést, így idén az aszályban a létükért küzdöttem...

de megvan mind, egy nagyon satnya, de túléli remélem.

 

Van kb. 20 fajtám.

A Jolico a legnagyobb, mert régebben csak ezt lehetett beszerezni...

Azon pl. 2020-ban gyönyörű termés volt, amikor amúgy minden lefagyott (kajszi, stb.)

Prémium LEKVÁRt tudtunk csinálni, kertészbarátaim szerint boltban kellene árusítani, de még ott sincs ilyen jó, mint amit görög joghurttel kóstoltak!

Jolico megbízható, de az újak sokkal édesebek, nagyobbak. 

Friss fogyasztásra a Jolico nem annyira jó, de lekvárnak nem rossz.

 

A Kostia-t nem kóstoltam, de jók a leírásai.

Ami favorit az új fajták közül a Safer (lengyel), Schönbrunner Gourmet (új osztrák), 

és a nagy a szerelem a Matador (francia).

Frissen tehát az újak jók, mert az érettek már a bokorról szedve is érdesek, Jolico csak lehullva!

 

Előzmény: beetee (619)
beetee Creative Commons License 2022.09.12 0 0 619

Nemes somok közül próbálta valaki a Kostia fajtát?

 

Vagy a Jolikó megbízható?

beetee Creative Commons License 2022.09.12 0 1 618

Naspolyából készítettem lekvárt is és pálinkát is.

A lekvár nem fogy, mert sokkal előbb nyúlunk a klasszikusokért (barack, eper, szilva, stb) mint ezekért.

A pálinka finom. És a naspolyának igen jó a kihozatala.

 

Berkenyéhez még nem volt szerencsém. De a kihozatalához: nagyon nagyban függ attól, hogy mennyire volt beérve az a gyümölcs. Mert meglepően sok cukrot tartalmazhat, ha rendesen, és meglepően gyatra, ha még éretlen.

Barkócza írta évekkel ezelőtt a pálinkás topikban, hogy neki olyan  100 literre 5 hlf-es sikerült, ami kb 10 literes , de az szottyosra érett termés volt.

Cserébe hiányolta a frissességet a párlatban.

 

Találtam egy főzdés kimutatást, ott 3 hlf-os kiadhatóságot írnak. https://www.acsaiszeszfozde.wlap.hu/palinka/palinka-kihozatal.html

Előzmény: diospyros (617)
diospyros Creative Commons License 2022.09.12 0 0 617

Lekvár érdekes lehet!

Naspolya van még csak sok, ki kellene próbálni belőle 

a lekvárt, még állati hulladékos zselatin sem kell hozzá, mert magát sűríti

a sok pektin miatt, a házi berkenye lekvár is gondolom ilyen.

---

De persze a pálinka is "érdekes" :)

Nem is nagyon kapható itthon, amit

kidob a kereső, az ált. nem elérhető, tavaly sehol sem volt.

Most jobb a helyzet, 2 helyet találtam:

1. fél literes 12e Ft:

https://www.sappusztai.hu/hazi_berkenye_classic_palinka_350_ml_384 

 

2. fél liter 10e Ft:

https://lunczer.hu/webshop/lunczer-premium-palinka/premium-hazi-berkenye-palinka/

 

1 liter tehát 20e Ft. De nagyon nem "szapora". (1-2% a lihozatal?)

 

Mennyi gyümölcs kell 1 liter pálinkához?

Előzmény: Körtvélyesi (616)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!