Keresés

Részletes keresés

pityu68 Creative Commons License 2023.01.12 0 0 46376

Szia! Nekem radiátor fűtésem van ct200 + 5db okos termosztáttal. Kisebb problémák voltak  de most már jól működik. A csatolt képet nem látom. 

Előzmény: Raven73 (46375)
Raven73 Creative Commons License 2023.01.12 0 0 46375

Sziasztok!

 

Ősszel vettem egy Bosch Condens 5700i falikazánt és egy CT200-as szabályzó egységet (vezetékkel kapcsolódik a kazánhoz).

Pár nap múlva megjelent egy csík a kijelzőn (csatolt kép) bejelentettem a szerviznek és garanciában kicserélték.

Eltelt 2 hónap és az új egységen is megjelent a csík. A Bosch-nál eléggé tanácstalanok és nem tudnak semmi konkrétat mondani, hogy mi lehet a hiba.

Azt mondták, hogy még egyszer kicserélik, de szerintük ez nem az ő hibájuk. Megnézettem a villamos hálózatot hátha azzal van a gond, de nem.

Működni működik a szabályzó, de olyan mintha nem lenne teljesen kompatibilis a kazánnal.

A hátsó led fények nem működnek a kazán állapotváltozásaira, pedig be van kapcsolva a programjában.

Az nem tudom, hogy hiba-e, de amikor eléri a kívánt hőfokot akkor sem áll le a kazán, sőt még fűt is (pl.: 21°C helyett 22°C mutat és még mindig megy)

Találkozott valaki hasonló hibával/működési rendellenséggel?

 

a_tls Creative Commons License 2023.01.11 0 0 46374

Sziasztok!
Kazán választásban kérném a segítségeteket.
16kW a számított hőigényem, Bosch condens 2500-at és a Saunier duval thelia condenset néztem.
Ti melyiket ajánlanátok? Én a Duval felé hajlok, modulációja kicsit rosszabb, viszont jobban kombinálható a meglévő szolár rendszeremmel és a cirkulációt is tudja vezérelni.
Mindkettőnek van a közelben jó szervizese.

attila0325 Creative Commons License 2023.01.10 0 0 46373

Korábban már betettem ide, de természetesen itt van:

Tatabányát készült, Dinox-H a gyártó, USW2 a tartály alap típusa, az enyém 150 literes. Kapható 1, vagy 2 hőcserélős standard kivitelben, nyilván több féle méretben.

Az enyém kicsit módosított, egy hőcserélővel, de az az egy nagyobb, mint az USW2-ben a kettő együtt. Ha esetleg valamikor egyszer napkollektorban gondolkodsz, vedd meg a dupla hőcserélőst,

és amíg nincs kollektor, kösd sorba a kettő kígyót. 

Van honlapjuk is, dinox-h.hu itt nézelődj

 

 

Előzmény: kormos* (46372)
kormos* Creative Commons License 2023.01.10 0 0 46372

Mi a típusa az inox hőcserélősnek?   A hajdu gondolom nem az...

Előzmény: attila0325 (46371)
attila0325 Creative Commons License 2023.01.10 0 0 46371

De igen, nekem is olyan van. Mindene is 1.4571 / 1.4404. Ebből nem jön semmi. Most kíváncsiságból a hidrováltónál engedtem ki a rendszerből egy pohárka vizet, de olyan tiszta,

mintha ásványvizet töltöttem volna bele...

Hozzá tartozik, hogy nem olcsók ezek a tartályok, de utána nincs is rá gond, nem kell vele foglalkozni.

 

A nemesacéloknál hosszú távon a klorid ionok okozta lyukkorrózió (plitting) lehet a problémás.

Anyagszerkezeti korrózió csak a nem megfelelő anyagválsztástól van, ausztenites cuccoknál (lásd a fenti 2 típus is) 450-500 C°  felett. Nyilván egy HMV tartályban nem játszik a 450 C°, tehát ez kizárható.

 

Előzmény: kormos* (46369)
Keeper83 Creative Commons License 2023.01.10 0 0 46370

Teljesen rozsdamentes, inox indirekt tárolók régóta vannak. Szép az áruk is. Azt nem tudom, hogy olyan létezik-e, aminek csak a csőspirálja rozsdamentes. (Gyártástechnológia problémák lehetnek vele esetleg?)

Bonyolult lehetőség, de ugyanezt tudja egy csőkigyó nélküli HMV tartály és egy külső lemezes hőcserélő házasítása HMV gyártásra. De ide kell plusz szivattyú, valamilyen extra logika, méretezés, stb. Nincs plug-n-play megoldás.

Előzmény: kormos* (46369)
kormos* Creative Commons License 2023.01.10 0 0 46369

Nincs olyan indirekt tároló, aminek rozsdamentes a hőcserélője?

de! Creative Commons License 2023.01.10 0 0 46368

Köszi szépen, pontosan erre voltam kíváncsi!

 

Azóta egyébként ott tartok 4,5 óra folyamatos üzem után, hogy 34 °C beállított előremenő mellett a tényleges előremenő már 36-37 °C között ugrál, a visszatérő pedig 33 °C-os.

 

A 244-es paraméter hiába van 5 percre állítva, nem hatja meg a kazánt. Az AUTO mód be van kapcsolva, de arról már leszögeztük, hogy ki-be kapcsolós vezérlés esetén (421-es paraméter = 1) gyakorlatilag nincsen hatása.

 

Na mindegy, azért az nem rossz, hogy 3 °C-ot még tolerál. Jól fog jönni az átmeneti időben, hogy alacsonyabb előremenővel indulhatok, ami aztán felkúszhat még.

 

Ezt az oktatási kézikönyvet levadásztam a netről, majd átbújom. Hátha találok benne még érdekességeket.

 

A delta T nálam nagyon messze van a beállított 20 °C-os küszöbtől. 43 °C-os előremenőnél is csal 5 °C. Annál melegebb meg még nem kellett, amióta ennyire a körmére nézek. De tök jó, hogy erről is van leírás, mert a sima kézikönyv alapján nem egészen értettem, hogy az a paraméter pontosan hogyan befolyásolja a viselkedést.

Előzmény: Törölt nick (46361)
martasd12 Creative Commons License 2023.01.10 0 0 46367

Tééényleg, már csak a szemem nem szúrta ki. 

Köszönöm, így világos mint a nap. :) 

Előzmény: attila0325 (46365)
attila0325 Creative Commons License 2023.01.10 0 0 46366

Most volt csak időm visszaolvasni, délután igyekszem majd válaszolni ariston genus és wifi kapcsán is!

attila0325 Creative Commons License 2023.01.10 0 0 46365

Szia!

 

Nézd csak meg jobban!

 

Az R és RU a kazánon belül van közösítve, viszont az M és MU között vált a 19. jelű váltószelep.

Ledugózod az RU-t, és közösíted a két visszatérőt a TF1 előtt, ami az R csonkra jön. Ezzel pontosan ugyanoda megy a visszatérő, csak a HMV hőcserélő is a szűrő elé kerül.

Így nem kell 2 darab TF1, és semmiféle külső háromállású szelep, ezt a kazán megoldja.

Előzmény: martasd12 (46364)
martasd12 Creative Commons License 2023.01.10 0 0 46364

Köszönöm a hozzászólásaitokat. 

Szeretném kicsit összefoglalni a leírtakat.

Akkor két lehetőség van ilyen kazán esetén (Victrix TT 12kW):

 

1. Opció:

Ahogy Unicalfan írta: "A kazánod gépkönyvének 26.oldalán  az RU nevű csatlakozást le kell dugózni és a csőkígyó visszatérőjét még az R jelű fűtési visszatérőbe beépített Tf1 elé kell csatlakoztatni( közösíteni) ".

Így nincs szükséges 2 db TF1 -re. Viszont így szükség lesz egy háromállásúra ami szabályozza, hogy fűtés vagy hmw előállítás történik, ennek a beépítése a TF1 elé úgymond. 

 

2. opció:

Nem közösítem a fűtő kört és a HMW kört. 
A fűtő kört az R,M csatlakozásra csatlakoztatom.

A HMW kört a RU, MU csatlakozásra csatlakoztatom. 

Viszont ebben az esetben, 2db TF1-re van szükség, 1 darab hmv körre és 1db fűtési körre. Mert ebben az esetben a kazánban található 3 állású szabályoz amögé pedig ugye a kazánba nem fér el a TF1.

Így viszont nincs szükség +1db 3 állásúra mert a kazáné van használva. 

 

Remélem jól értem. 

Itt a 26.o oldalon található ábra (Victrix TT gépkönyv:)

Előzmény: Unicalfan (46357)
Törölt nick Creative Commons License 2023.01.10 0 0 46363

A kapcsolgatás okát (ha előfordul) ki lehet deríteni.

Én winwatt segítségével kiszámoltam -10, 0 +10 fokon a házam hőszükségletét.

Az össz teljesítményeken látszik ha elérné a kazán minimumát.

A radiátorok K.B! teljesítményét is kiszámoltam különböző előremenőkkel, így  látható mekkora előremenőre 

lesz szükségem, és hogy azt a radiátor tudja-e, (ha van deficit mekkora)

 

Ha nincs nagy mozgás a kinti hőmérsékletben, és a lakásban is "nyugalom" van egészen jól megközelíti

a kazán aktuális teljesítménye a kiszámoltat.

Nálam annyival könnyebb a helyzet, hogy van külső érzékelő és sensys.

Sajnos 10 fok felett már kicsinek bizonyulnak a radiátoraim, kora összel, tavasszal időzítem a sensyst.

Ezidáig bőven a kvóta alatt van-volt a gázfogyasztásom, igaz kemény tél alig volt amíóta kazánom van.

(Vályog ház, szigetelés nincs.)

Előzmény: de! (46359)
Törölt nick Creative Commons License 2023.01.10 0 0 46362

Van még egy apró érdekesség :

Törölt nick Creative Commons License 2023.01.10 0 0 46361

Talán ez segít:

 

Előzmény: de! (46359)
Keeper83 Creative Commons License 2023.01.10 0 0 46360

Köszi a megerősítést! A konkrét kazánt nem néztem meg valóban, csak logikailag értelmetlen a 2 visszatérő külön bekötése ilyen esetben.

Nálunk 70+ m2 padlófűtéshez és 50+ m2 rendszerlemezes mennyezetfűtéshez méretezve kellett egy kazánon kívüli tágulási is. Ezért írtam, hogy méretezési kérdés, hogy kell-e.

A HMV tartályra tett tágulásit pedig nem hagynám ki.

Persze én csak egy laikus vagyok, nem szakmám az épületgépészet, csak érdekel valamennyire.

Előzmény: Unicalfan (46357)
de! Creative Commons License 2023.01.10 0 0 46359

Voltaképp mi az ingerküszöbe az Ariston kazánoknak, hogy nekiálljanak kapcsolgatni a modulációs tartomány alját elérve? 

 

Nekem most 2 napja 35 °C-os előremenővel megy, a termosztát gyakran órákon keresztül folyamatosan adja a fűtési kérelmet, alig-alig kapcsol le. Ilyenkor beáll 32 °C-os visszatérőre és 875-ös ventilátor fordulatszámra. 

 

Ez az alja lehet a modulációs tartománynak, mert kíváncsiságból visszavettem üzem közben az előremenőt 34 °C-ra, és ettől maradt ugyanúgy 35 °C, és a ventilátor is 875-ön pörgött tovább, tehát már nem volt hová visszaszabályoznia. 

 

1 °C többlet 30-60 másodpercig még nem kapcsolta le a lángot. Vajon egy óra múlva is menne még? Vagy egy idő után beránt az integrál tag a PID vezérlésben? (Ha egyáltalán azzal céloz az előremenőre.) 

C20NE Creative Commons License 2023.01.10 0 0 46358

A padlófűtés -szerintem!- csak annyiban számít a tágulásinál, hogy alacsonyabb hőmérsékleten megy, kisebb a hőmérséklet ingadozás ezért kisebb tágulásival is remekül elvan mint a radiátoros rendszerek.

Előzmény: Unicalfan (46357)
Unicalfan Creative Commons License 2023.01.10 0 0 46357

Bocsi de Keeper83 nagyon is jól írja.

 

A kazánod gépkönyvének 26.oldalán  az RU nevű csatlakozást le kell dugózni és a csőkígyó visszatérőjét még az R jelű fűtési visszatérőbe beépített Tf1 elé kell csatlakoztatni( közösíteni) 

 

Ellenkező esetben a vas csőkígyóból jövő "szemetet" semmi nem szűri ,hacsak oda is be nem raksz még egy Tf1 et ,de az értelmetlen + költség.

 

A + kiegészítő tágulási tartálynak meg semmi köze a padlófűtéshez...a rendszerben lévő vízmennyiség határozza meg. 

Előzmény: kormos* (46356)
kormos* Creative Commons License 2023.01.10 -1 0 46356

"A visszatérőket még a kazánon kívül szokás közösíteni"

 

Mégis miről írsz?????? Láttál Victrix TT fűtő kazánt????

 

"A fűtés oldalra is kellhet külső tágulási, ha a kazánba beépített kicsi lenne a rendszer vízmennyisége miatt."

 

A rajzon látszik, hogy csak padlókörök vannak!!!!!!

 

 

 

 

 

Rajz??   Majd jön még a szerelő, aztán átbeszélik!!!!

 

 

 

Előzmény: Keeper83 (46355)
Keeper83 Creative Commons License 2023.01.09 0 0 46355

Ami még feltűnt:

A visszatérőket még a kazánon kívül szokás közösíteni, a közös szakaszba pedig mehet a Fernox TF1. A kazánnak csak egy visszatérő csonkja van (mindegyiknek?)

A HMV oldalán az ivóvíz körre is érdemes egy méretezett tágulási tartályt tenni, így nem a biztonsági szelepen folytatod el a tágulási felesleget a víz melegítésekor.

A fűtés oldalra is kellhet külső tágulási, ha a kazánba beépített kicsi lenne a rendszer vízmennyisége miatt. Ez is méretezési feladat.

 

Miért nem gépész rajzolja, számolja, méretezi a tervet? Nem egy ördöglakat, de véletlenül bennemarad egy elvi hiba és az egész kaka lesz.

Előzmény: martasd12 (46349)
dzs0613 Creative Commons License 2023.01.09 0 0 46354

Köszi a választ!

Előzmény: Unicalfan (46353)
Unicalfan Creative Commons License 2023.01.09 0 0 46353

Mechanikus.

Szerintem simán meg tudod oldani ,nem kell hozzá szerelő.

Konkrétan nem tudom ,hogy a SD mit rakott bele,de sok gyártó ezt alkalmazza:Kb egy 1 cm átmérőjű kerek műanyag ,sok apró likkal.

 

Előzmény: dzs0613 (46341)
tron67 Creative Commons License 2023.01.09 -1 0 46352

Hello,

 

nekem november elején cseréltek Temotékát kondenzációsra, szintén egyszerűsített kazáncserében. Munkadíj=250eFt, Kémény=250eFt (kb 6m hosszban, de csak az égéstermékelvetetőt, a szívó maradt a régi alumínium), Anyag=250Ft. De 1.2MFt ról indultam, amíg megtaláltam az emberemet :)

Előzmény: Zaho33 (46344)
kormos* Creative Commons License 2023.01.09 0 0 46351

Szerintem jó lesz. 

Lent a tágulási tartály, gondolom nem tartozik ide.

A kazánon van feltöltési csap és van benn 1db. 8 litereres tágulási tartály.

Előzmény: martasd12 (46349)
dzs0613 Creative Commons License 2023.01.09 0 0 46350

Pontosan ugyanabban a cipőben járunk. Két ajánlatot kaptam, egyik 1.5, másik 2, a mértékegységet tippeld meg. 

Mondjuk nálam most épp nincs sem fűtés, sem melegvíz - ezt is beárazhatták.

A kazán mindkét esetben olyan 350-400-as tétel, a többi gyakorlatilag a munka meg a kémény.

A kéménycsere egyik ajánlatban 580k. Másfél méter cső tetőtérben egyenesen felfele.

Keresgélek tovább.

Jelzőket szándékosan nem írtam.

Előzmény: Zaho33 (46344)
martasd12 Creative Commons License 2023.01.09 0 0 46349

Igen, iszapleválasztó mindenképp lesz. --> Elméletileg ez a típus lesz: Fernox TF1 Total Filter 3/4

Módosítottam a rajzon kicsit és odaírtam, hogy mi micsoda. 
A fekete vonal az a jeladó lenne, ami viszi a jelet a kazánnak, hogy mikor kell HMV fűtésre váltani. 

Légtelenítő jó ötlet a tetejére. 

Előzmény: kormos* (46343)
Keeper83 Creative Commons License 2023.01.09 0 0 46348

A saját tapasztalatomat tudom csak leírni: amikor a kazán hosszú állás után indul, akkor nyugodtan indulhat "nagy gázon", mert van akkora tehetetlensége a "lehűlt" rendszernek, hogy a gyújtás után nem kell azonnal visszaszabályoznia a teljesítményt, nem szalad meg az előremenő hőfok. Azonban, ha a kazán egy kis szünet után indul újra, amikor minden meleg, a minimum közeli teljesítményt tudja csak leadni a radiátor és/vagy padlófűtés és/vagy hőcserélő, akkor az indulási "nagy" teljesítmény miatt hamarabb megszalad az előremenő, minthogy a kazán vissza tudná szabályozni a teljesítményt a szükséges szintre, égő kikapcs, keringetés, gyújtási próba, előremenő hőfok megszaladás, égő kikapcs, keringetés ... Nekem ezen a problémán segített az indulás fordulatszám csökkentése egy ésszerű szintre.

 

Előzmény: blackbile (46347)
blackbile Creative Commons License 2023.01.09 0 0 46347

"Továbbra is a szerviz menüben ajánlom a gyújtási ventilátorfordulatot lentebb venni egy picit, az kizárólag a gyújtásra adott korlátozás,"

 

erre kérdeztem rá kicsit korábban, de senki nem válaszolt... miért jó, kell ezt csinálni?

Előzmény: Keeper83 (46346)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!