Keresés

Részletes keresés

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2020.11.01 -1 1 86931

Kipróbálhatná a "meridiántámadásokat" egy ökölvívóval vagy egy MMA-sal szemben.

 

A csodafickó támadja majd a "meridiánokat", az ellenfele pedig az állát vagy a máját, vagy netalan full mountban menne a ground & pound. :-PP

Előzmény: capacete (86928)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2020.11.01 -1 0 86930

Csak azt nem értem, hogy egy elismert sportoló, harcművész miért nyilatkozik olyan szakmai pl. nyelvészeti kérdésekben, melyekhez nincs meg az elvárható képesítése stb.??

Előzmény: Annatar (86927)
dezsoKE Creative Commons License 2020.11.01 -1 1 86929

Hát ez sem lesz itt sokáig. Be fogják kóstolni szerintem.

Előzmény: capacete (86928)
capacete Creative Commons License 2020.11.01 -1 0 86928

Ha már az utóbbi időben előjöttek az "ősi" harcművészetek, hallottatok már arról, hogy nálunk is van a Dillmann-féle kyusho-jitsu (kínai nevén Dim Mak), amelyben mindenféle meridián támadásával lehet harcképtelenné tenni az ellenfelet? Sőt, Dillmann később már érintés nélküli kiütést is tanítani kezdett, kíváncsi vagyok, hogy ez itt is elérhető-e...

 

https://kyusho-academy.com/

Annatar Creative Commons License 2020.10.31 -1 1 86927

Érdekes, én a genetikai és nyelvi rokonság elválasztását már talán 20 éve hallottam MTA irányból (bár továbbra is úgy érzem, hogy sokan túl nagy jelentőséget tulajdonítanak ezeknek a dolgoknak. A magyaroknak van 1000+ éves jól dokumentált (de még bőven kutatásnak is helyet adó) történelme, ráadásul többnyire itt a jelenlegi ország területén, tehát nem kell messzire utazni a kutatáshoz, de az messze nem annyira népszerű, mint az a homályos dolog ami előtte volt.)

A lovasíjászathoz nem értek, Kassait láttam élőben bemutatózni Visegrádon, le a kalappal előtte.

 

Visszatérve a kiindító témához:

Szvsz a barantások is örülnének, ha több száz km lovaglás lenne a vizsgaanyag futás helyett, de manapság azért elég kevesen tartanak lovat, és eléggé úri szórakozás lett, nem csodálom, hogy erről lemondtak. (és egy lovat még darabokban sem lehet megvenni, mint pl egy HEMA vívófelszerelést.)

 

Szebényi Tibor Creative Commons License 2020.10.31 -1 0 86926

Igen, ez az egy, amit én sem értettem. Méltatlan hozzá az a megnyilvánulás.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (86925)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2020.10.31 -1 0 86925

"Kassai életművére minden magyar büszke lehet."

 

Nagyon jól kitalálta az egészet. Kiválóan "megvalósította" önmagát. Kiváló sportoló! Nem vitás.

De amikor kiáll Obrusánszky Borbála mellé, és felteszi a finnugoros, MTA-ás kérdést, hát erősen kezdem

vakarni a fejem... Ezt meg minek???

Előzmény: Szebényi Tibor (86924)
Szebényi Tibor Creative Commons License 2020.10.31 -1 1 86924

Ezzel egyetértek, véletlenül sem fikázni akartam őket.

Kassai életművére minden magyar büszke lehet.

Zsoltnak, meg mint írtam, hálás vagyok azért, ahogy elindította lovas karrieremet. Illetve a lényeges dolgokban egyet értettünk, mint a ló, páncél, fegyverváltás.

Előzmény: f_zsolt_01 (86921)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2020.10.31 -1 0 86923

Önmagában a hun-magyar HM kifejezés is meglehetősen erős.

A szaktopikban igen alaposan ki lett tárgyalva a téma.

Előzmény: Szebényi Tibor (86922)
Szebényi Tibor Creative Commons License 2020.10.31 -1 0 86922

Inkább Zsoltra gondoltam, ő hangoztatta jobban, hogy hiteles, olyan pont, mint ahogy a hunok/magyarok csinálták.

Kassai esetében inkább néhány tanítványa/rajongója volt ilyen.

Előzmény: sszasza (86917)
f_zsolt_01 Creative Commons License 2020.10.31 -1 0 86921

Amit írsz teljesen megértem, én sem szeretem, ha valaki saját szájaíze szerint magyarázza a dolgokat, azonban az vitathatatlan, hogy az alább tárgyalt emberek nélkül szerintem ez az egész lovasíjászkodós dolog történészek meg kosztümös hagyományörzők kezében lenne. Akkor mondhatjuk, hogy amit csinálnak , az hagyományokra épülőm, vagy hasonlító rendszer. Bevallom nekem ezzel sincs bajom, a teljesítmény így is megvan.

Előzmény: Szebényi Tibor (86915)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2020.10.31 -1 0 86920

És lehetőleg semmi ne értse félre: nem kritizáltam Kassai sportteljesítményét.

Csupán összevetettem a tényleges korabeli elvárásokkal.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (86919)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2020.10.31 -1 0 86919

Tűzgyorsaság.

 

* angol hosszú íj:

"A typical military longbow archer would be provided with between 60 and 72 arrows at the time of battle. Most archers would not shoot arrows at the maximum rate, as it would exhaust even the most experienced man. "With the heaviest bows [a modern war bow archer] does not like to try for more than six a minute." [wiki: English longbow]

 

(Máshol 6-10 közötti számot lehet olvasni.) És az átlagos "lőszeradag": 60-72 db / csata.

Távolság: 135-150 m

 

* ezzel szemben Kassai egyik rekordja: 14 db vessző (eltalált korong) 19,85 mp alatt.

 

És milyen távolságra lőtt? 5-7 m (YT-videó alapján). Milyen erős íjjal? Talán 30-40-50 fontossal?

Aztán sportvessző ~20 g, harci vesszők: 50-80 g.

 

Szóval, ezért írtam azt, hogy bizonyos alap tűzgyorsaság felett nincs szükség további sebességnövelésre.

 

https://felvidek.ma/2011/12/kassai-lajos-lovasijasz-uj-vilagrekordot-allitott-fel/

 

Sok vessző a kézben:

https://felvidek.ma/wp-content/uploads/2011/12/31437.jpg

 

 

 

 

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2020.10.31 -1 0 86918

Valószínűleg Kassaira.

Előzmény: sszasza (86917)
sszasza Creative Commons License 2020.10.31 -1 0 86917

Már teljesen bezavarodtam. "Az nem tetszik, mikor valaki sportteljesítményt ér el, és az ahhoz használt technikát vagy felszerelést akarja hiteles régi dolognak beállítani"  Itt most kiről is beszélünk?

Előzmény: Szebényi Tibor (86915)
sszasza Creative Commons License 2020.10.31 -1 0 86916

Az íjon nem látszik hogy balos vagy jobbos a lövés? Vagy nem maradt fenn se ij, se ábrázolás?

Előzmény: Szebényi Tibor (86914)
Szebényi Tibor Creative Commons License 2020.10.31 -1 0 86915

De, hogyne számítana! De ne az alapján próbálja már valaki átalakítani a hiteles felszerelést, hogy ő sportcuccal hogyan tud a leggyorsabb lenni.

A nyílhegyek elég egyértelműek a sírokban. Elég nagyok, nehezebbek, mint egy gyakorlóhegy, és nem köpűsek, hanem tüskés rögzítésűek. Kell hozzá korrekt favessző, ami elbírja, ahhoz erős íj, ami nem csak elköpni tudja húsz méterre. Hogyan változna a lovasíjász sport, ha ilyen felszerelést kéne használni az egyre könnyebb karbonvesszők és egyre gyengébb íjak helyett?

Félreértés ne essék, nem degradálni akarom a sportot, én is gyakorlom a sportvívást. Az nem tetszik, mikor valaki sportteljesítményt ér el, és az ahhoz használt technikát vagy felszerelést akarja hiteles régi dolognak beállítani a régészeti leletek meg korabeli ábrázolások csűrésével-csavarásával

Előzmény: sszasza (86910)
Szebényi Tibor Creative Commons License 2020.10.31 -1 0 86914

Szerintem igen. Egész Ázsia hüvelykkel lőtt és lő, a 14. sz-i mamlúkoktól a perzsákon, törökökön át a koreaiakig, mandzsukig, japánokig. A gyűrű hiánya a magyar sírokban zavaró, de emiatt nem vetném el a hüvelykes húzást. Végül is a japánok sem gyűrűvel csinálják. A jobb oldalon vezetett vessző lehetővé tesz egy csomó olyan tuning technikát, amik javítják a teljesítményt. Pl. az íj döntése, csavarása, elvitele a vessző útjából, amik csökkentik a vessző hullámzását. Bal oldalon ezekkel nem lehet próbálkozni. A jobb oldalihoz meg a hüvelykes passzol az oldás iránya miatt.

A bizánci Peri Toxieas viszont azt javasolja a katonáknak, hogy három húzásmódot is gyakoroljanak, ha megsérülne valamelyik ujj. Szóval a húzásmód nem lehetett kizárólagos.

A tegezben biztos vagyok, hogy heggyel felfele voltak, minden erre utal. (Kivéve az, hogy valakinek ma nem tetszik)

Három ujjal is lehet, de korhű nyilakkal, tegezzel és tegezfelfüggesztéssel kéne gyakorolni. Könnyű, gyakorlóhegyes karbon nyilakkal tegez nélkül lövöldözni olyan, mint hüvely nélküli olimpiai sportkarddal iaidozni. ;)

Előzmény: sszasza (86912)
sz332 Creative Commons License 2020.10.31 -1 0 86913

A probléma inkább a lőszer szállítása. A géppuska előnye onnantól volt értelmezhető, hogy a lőszert nagy mennyiségben lehetett

szállítani. Az íjnál az a probléma, hogy a vessző elég sok helyet foglal el, így a mennyisége korlátos. A másik, hogy pl. nagy szélben nem is

igazán használható.

Előzmény: sszasza (86911)
sszasza Creative Commons License 2020.10.31 -1 0 86912

Na akkor mégegyszer röviden, mert az álláspontok érdekelnek, de vitázni nem akarok, mert nem értek hozzá. Szerinted tehát őseink jobb oldalon, hüvelykujjas húzással lőttek, és heggyel felfelé tároltak?

Előzmény: Szebényi Tibor (86908)
sszasza Creative Commons License 2020.10.31 -1 0 86911

(pedig az pontatlan is)

Előzmény: sszasza (86910)
sszasza Creative Commons License 2020.10.31 -1 0 86910

Nem értem, miért ne számítana a lősebesség. A géppuska miatt a komplett harcászatot újra kellett gondolni.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (86909)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2020.10.31 -1 0 86909

"Ki tudja ellőni leghamarabb az összes nyilát?"

 

Erről beszéltem, amikor a "géppuska" sebességet emlegettem.

Kb. mintha a kommandósok abban versenyeznének: ki tudja a leghamarabb üríteni az összes tárat. :-PP

 

Egy adott mennyiségű vesszőnél (harcosonként 3-4 tegeznyi?), nem ez lenne a legfontosabb készség.

Bár, mint majd Tibor biztosan említeni fogja a gyors lövés képessége mameluk könyvekben is szerepelt:

az 1. vessző talál, a 2. repül, a 3-ik épp indul. (Vagy valahogy így...)

Előzmény: Szebényi Tibor (86906)
Szebényi Tibor Creative Commons License 2020.10.31 -1 1 86908

Hát ha tényleg érdekel mondjuk a nyilak állása, akkor ütköztessük Zsolt és az én érveimet, aztán döntsél. Nekem is megvan a könyve, tudunk egyeztetni.

 

Ha ennyire mélyen nem érdekel, higgyél annak, aki többször beletalál a citromsárga körbe. :D 

Előzmény: sszasza (86904)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2020.10.31 -1 0 86907

Nyelvészeti kérdésekben a szakképzett nyelvészeknek.

(Még a MaKI kutatója Pomozi Péter sem mond mást a magyar nyelvről, mint a létező tud. konszenzus.)

 

Hagyományőrző kérdésekben pedig Tibornak. ;-))

Előzmény: sszasza (86904)
Szebényi Tibor Creative Commons License 2020.10.31 -1 2 86906

Még annyit, hogy harcművészetként, a hatékonysággal szoktak érvelni. De mi a hatékonyság? Ki tudja ellőni leghamarabb az összes nyilát? Vagy ki tudja egy hadjáraton magával cipelni a nyilait, fegyvereket váltogatni, és kihúzni a tegezből akkora böszme hegyekkel, mint amik a sírban vannak?

 

Ezen az előadáson beszéltem arról, hogyan kéne szerintem nekiállni a rekonstrukciós munkának:

https://m.youtube.com/watch?v=7hJbA4TyaCg

A gyakorlás ez után kéne jöjjön.

sz332 Creative Commons License 2020.10.31 -1 1 86905

A nyelvészek nem mérnökök. Én csak mérnöknek hiszek, de neki is csak azután, hogy validáltam a modelljét :D

Előzmény: sszasza (86904)
sszasza Creative Commons License 2020.10.31 -1 1 86904

Na most akkor én mint laikus kinek higgyek? :-))))

Előzmény: Szebényi Tibor (86899)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2020.10.31 -1 0 86903

Így van. A sorozat szinte mindegyik könyvét olvastam, igen kiváló munka. :-)))

 

Pont azért egészen röhejes, hogy a MaKI azzal az indoklással lett létrehozva, hogy ~ nem folyik elég intenzív

"magyarságkutató" munka. Ehhez képest... lásd a fenti sorozatot stb. stb.

 

Alapítása óta az új intézet nem produkált semmilyen eget rengető szellemi teljesítményt, pl. lassan 1 éve várjuk az egyik kaukázusi feltárásról (2019 októbere) szóló részletes, tudományos cikk megjelenését. :-((

 

Ezek a dolgok mind alaposan ki lettek tárgyalva a Magyar őstörténet...-ben.

Előzmény: Szebényi Tibor (86901)
sz332 Creative Commons License 2020.10.31 -1 0 86902

A magyar nyelv finnugor voltához. Valójában az elnevezésnek sosem szabadott volna létrejönnie, hanem egyszerűen csak VI. típusú nyelvnek

kellene hívni, és akkor nem lenne ez a zűrzavar. A témában egyébként Laszlovszky András írásait tudom javasolni, például ezt:

https://laszlovszkyandras.blog.hu/2020/08/13/miert_finnugor_nyelv_a_magyar_es_miert_nem_az

Előzmény: Szebényi Tibor (86901)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!