Keresés

Részletes keresés

öreg_néne_b Creative Commons License 2023.12.10 0 3 154441

És is látom, hogy belepte a tájat a hó, nem lehet gombászni, de ezt a frusztrációt nem. :(
Lehetne esetleg nem itt "megvitatni" ezt a témát?
Ott a polidili az ilyenekre, ott ezt élvezik...

edula2 Creative Commons License 2023.12.10 0 0 154418

edula2 Creative Commons License 2023.12.10 0 0 154417

Na, Saint Leslie, ahogy Nagypapi mondana. Szugyig ert a ho. A turistajeleket nem latni a hotol (helyenkent amugy is elegge elkoptak mar). Lehetett taposni kemenyen es remenykedni, hogy az az egyszal silec, ami elottem jart, ismerte az utat (szerencsere igen.) Kidolt fat nem lattam, gomba nincs, de kivetelesen nem bantam, mert igy a tajat csodalhattam a talaj vizslatasa helyett.

morel_whisperer Creative Commons License 2023.12.09 0 0 154411

A Balaton-parton is ez megy. Pl. Siófokon. Véletlenül megfúródnak és megmérgeződnek. Kortenacélból lézervágott, fát megjelenítő szobrokat telepítenék a helyükre (amennyiben önkormányzati területről van szó). Látszóbeton talapzattal. Úgyis divatos szobrászati, építészeti alapanyagok ezek. 1-2 ilyen eset után meggondolnák a háztulajdonosok, hogy egy fát, vagy egy rozsdalétől véres beton tömböt szeretnének látni a házuk előtt. :)

Előzmény: edula2 (154409)
edula2 Creative Commons License 2023.12.09 0 0 154410

Pontosan :D  (Raadasul utalok koran kelni.) Csak ide a kornyekre gondoltam (Mondjuk Pilisszentlaszlo - amirol mindig azt hittem, hogy Pilis, erre most Tharkus felvilagositott, hogy VH.) 

Előzmény: nagypapi51 (154406)
edula2 Creative Commons License 2023.12.09 0 1 154409

Hat van nalunk egy uj elvtars, par eve koltozott ide, es az egyik elso dolga az volt, hogy (egy zivataros delelott, amikor senki sem setaltat kutyat) kivagatta a hatalmas, tokeletesen egeszseges fat a haza elott a parton - gondolom mivel zavarta a zavartalan kilatast a Dunara. Amikor szova tettem, akkor halal komolyan kozolte, hogy azt egy szegeny ember vagta ki baltaval (!!!!), o rajta is kapta, de aztan megsajnalta a szerencsetlent, mert mondta, hogy milyen szegeny es tuzelonek kell neki a fa, igy elengedte. Es o is hogy sajnalta azt a gyonyoru fat. (Mondjuk fel evel kesobb atestem rajta, amikor a szomszedja telke elotti nadasban novo fiatal fuzfakat vagdosta ki eppen - kell az a 220 fokos kiltas a Dunara.) Szoval igen, Leanyfalun igenis olyan szegeny emberek laknak, akik kenytelenek toronymagas fakat egy szal baltaval kivagni, hogy meg ne fagyjanak tavasszal. 

Előzmény: nagypapi51 (154408)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.12.08 0 0 154408

Leányfalun csóró fatolvajok laknak, nem futja üzemanyagra... :)

Előzmény: öreg_néne_b (154407)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.12.08 0 0 154407

Baltás fatolvaj? Már negyedszázada is rongyba tekert láncfűrésszel vágtak. Úgy derékmagasságban, mert úgy kényelmes.

Előzmény: edula2 (154400)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.12.08 0 0 154406

...Igaz kicsit távolabb van...

ld. még: gyenge autó, rutintalan sofőr (+drága üza.)

Előzmény: Popenka (154405)
Popenka Creative Commons License 2023.12.08 -1 0 154405

Errefelé sok a hó, és jó az út!

 

https://magyarok.top/webkamera80.html

 

Igaz kicsit távolabb van.

Előzmény: edula2 (154402)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.12.08 0 1 154404

...gyenge auto, nem nagyon rutinos sofor...

Ez esetben ne erőltesd.

Előzmény: edula2 (154402)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.12.08 0 0 154403

Útinform

Előzmény: edula2 (154402)
edula2 Creative Commons License 2023.12.08 0 0 154402

a pilisbe (/VH-ba) vezeto autoutakrol hol lehet reszleteket megtudni (marmint, hogy tisztak-e, van-e jegfolt, stb.)? Felmennek valami havasabb helyre kirandulni, de gyenge auto, nem nagyon rutinos sofor...

Előzmény: Cazador88 (154394)
edula2 Creative Commons License 2023.12.08 0 0 154401

Hogy jutnak be az erdo kozepere? Nincs sorompo? A Pilisben altalaban van. A szemet tipikusan az erdo szelen talalhato, a muut mellett (ja meg a Duna-parton.) Ha egyszer kicsit beljebb hatolunk az erdobe, akkor max. hajdan alkoholt tartalmazo egysegekbe futunk (tipikusan olyan helyen, ahol most vagy valaha fat vagtak. Hiaba, nehez munkat csak megolajozva lehet vegezni.) Az Orsegben is az ut menten volt a szemet.

Nalunk muanyag szeket, nyugagyat a fentebb emlitett Pap-szigeten lehet idonkent talalni. Neha a horgaszok hagyjak ott, most valaki csak ugy lehozta (ja igen, Szentendrenek van ingyenes szemetlerakoja.) 

Előzmény: Abu Ramla (154391)
edula2 Creative Commons License 2023.12.08 0 0 154400

Felenk (es en ugy tudtam, az orszag mar reszeiben is) mar reg megoldodott a baltas favagok problemaja. A baltasok labdaba sem rugnak a legmodernebb eszkozokkel felszerelt, mindenfele hivatalos papirral es joggal rendelkezo tarvagast jatszo hivatalossagokkal szembe (akik neha a "parkerdo/nemzeti park becenevre hallgatnak.) 

En jobban orulnek, ha inkabb a baltasok jarnanak helyettuk.

 

Olyan autot is, aminek az erdo kozepen a csomagtartojat megtoltottek gombaval csak egyfelet lattam. Erdeszeti terepjarot.

 

Szoval lenne otletem, hol kezdenek sepergetni termeszetvedelmi ugyben. 

Előzmény: Abu Ramla (154390)
Tharkus Creative Commons License 2023.12.08 -1 0 154399

leírom azért, hátha valakit érdekel az infó, mert amúgy tényleg sokkal inkább csak ilyen anekdotikus mendemondák terjengenek erről (is). anyám két kórházban érintett, több ezer teszten vannak túl, statisztikát vezetnek róla. húgomnál pedig éppenséggel több körben volt "tesztek tesztje". most legeslegújabban anyáméknál belefutottak abba, hogy még tünetes covidosoknál adott fals negatívat valamelyik teszt, de egyrészt fals negatív eddig is volt, ott van a tesztek specifikációiban is, másrészt, te nyilván nem erre gondoltál (kb. két hetes infó és nincs konklúzió még semmi).

 

summa:

- a pálcikás (orrbaverős) tesztek a megbízhatók

- az abbott a legjobb, a boson is jó

- a mintavétel helyessége kritikus (és sk ezt sokkal többen csinálják rosszul, mint jól)

- a negatív eredmény, főleg egy db negatív eredmény nem jelent bizonyosságot, lehet fals negatív, ez mindig is így volt

- fals pozitív gyakorlatilag nincs (és megeszem a kalapom, ha bizonyítani tudnád, hogy "kb. fele-fele" arányban fals pozitív. de nem fogod tudni).

 

az ilyen-olyan köpős tesztek, ebéd után nézve, meg az "én be nem dugom a pálcikát" mintavételek pedig nullát érnek. a helyes mintavétel úgy néz ki, hogy:

- reggel, mielőtt iszol vagy eszel

- köhögsz mélyről zárt szájjal hármat

- hátsó garatfaladról veszel először, mindkét oldalon (igen, öklendező ingert vált ki)

- mindkét orrgaratodból veszel, és igen, úgy, hogy az első üregen még túlmész (inkább az arcodra merőlegesen kell tolni és nem felfelé, és igen, már kellemetlen), ötször ide-oda forgatod, majd bent tartod picit

ez egy rendes mintavétel. olyan pedig, hogy a tesztkazettán felfolyó tesztelendő szaft instant sötétvörös T csíkot húz, de te nem vagy covidos, nincs. a teszt egyébként augusztusban járt le, ami leginkább abban nyilvánult meg, hogy diffundált a pufferoldat egy része és egy kicsit kevéske volt. ezen felül meg hát az ember volt már covidos, ismeri a saját tüneteit, eleve nem légüres térben gyanakszik rá ésatöbbi (tarol a fiam osztályában épp, már a diri írt, hogy 9 tanár beteg az alsó tagozatról és mindenki tartsa otthon a gyerekét, no és hát én is tőle kaptam el a "náthát").

 

lezárom, inkább a gombákról dumáljunk, abban tényleg mindenki tapasztalt :)

Előzmény: Tharkus (154397)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.12.08 0 0 154398

Nem ástam bele magam, de szerintem az ügyvéd kiszámolta, mit úszhat meg "olcsóbban". Teljesen biztosan nem.

Előzmény: edula2 (154385)
Tharkus Creative Commons License 2023.12.08 -1 0 154397

azt már tudjátok, hogy a feleségem meteorológus, azt még nem, hogy anyám orvos, húgom meg kutatóbiológus (aki ráadásul eléggé a coviddal foglalkozott az utóbbi években, az ő gépeiken tesztelte a moderna az oltását stb.). na, és a lényeg, hogy egyáltalán nem stimmel, amit írsz.

Előzmény: beetee (154395)
Popenka Creative Commons License 2023.12.08 0 0 154396

"a farkas leloveses eset? A szulo viszont buntetheto, amiert a gyerek kezebe adta a fegyvert. (Nem is ertettem ezt a logikat."

 

Kisebb a lehetséges büntetés mértéke. Gondatlan fegyvertartás vs. természetkárosítás. Ezért találták ki a mesét. Vélhetőleg. A gyereket sajnálom, hogy ilyen szülője van.

Előzmény: edula2 (154385)
beetee Creative Commons License 2023.12.08 0 0 154395

Akkor biztosan. :)

A házi tesztek fele hibás. ide is-oda is...

A lejárt meg biztosan nem a kisebb hibahatár felé romlik el. :D

Előzmény: Tharkus (154393)
Cazador88 Creative Commons License 2023.12.08 0 0 154394

Pedig ilyenkor előkeriteni..Pszentlaszlon 30, nagyhideghegy 40-50 centi van kiirva . Na ez a felsőfok++ :D Ez már nem domborodik,  ki kell szagolni 

Előzmény: Tharkus (154393)
Tharkus Creative Commons License 2023.12.08 -1 0 154393

maradt valamennyi hó, átmenetileg feladom a vargányázást :)

most biztosan, találtam egy lejárt tesztet itthon és orrbavertem magam.

Előzmény: edula2 (154386)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.12.08 0 0 154392

Értem én, hogy kevés az ember. Nekem a következetlenséggel van bajom, továbbra is. Meg persze a következmények nélküliséggel is. Van olyan hely is (sima természetvédelmi), ahol az út egyik oldalán hullámpala törmelék - évek óta -, a másik oldalon fekete fóliasátor maradvány a bozótban (néhai zöldségültetvény), pár száz méterrel arrébb, de ugyanazon határvonalon belül meg állnak az autók szezonban és gombásznak a népek. És kb. én lennék az első, akit megbüntetnének bármiért is. Az esetemben mert pl. a padkáról felveszek egy gyapjas tintát (meg merném enni, nem frekventált annyira). Mert nem kaptam engedélyt - egyedüli kérelmezőként valószínűleg.

Az én részemet leszámítva a többi kipipálva, megtörtént, történik, folyamatosan. Ja, 2 hete hapsikám vágta ki a comb vastagságú galagonyát és pakolta fel a kézi kocsira. :D Most jut eszembe, két évvel ezelőtt meg egy közeli falu lakója egy 4 m-es akácot vett ki (pontosabban annyit vitt a vállán), mert levágtak egy 3.5 mázsás kocát és betelt minden a padláson. A kócsagos tábla mögött 15 m-re. :D És mondom, ott járőröznek a horgászok miatt (is). Akkor, ha nem adnak engedélyt, nyugodtan vegyék ki a törvény szövegéből. Minek. A gyűjtés tilos és kész. De ne legyen már ilyen ál-feature benne.

Nyilván, ha akarnám, tonna számra kicsempésznék bármit is, megoldanám. Csak egyszerűen nem akarom, mert a feddhetetlenség a világ legerősebb fegyvere. De csak addig, amíg igaz valakire.

Előzmény: Abu Ramla (154390)
Abu Ramla Creative Commons License 2023.12.08 0 0 154391

Jómagam, nejem társaságában már pihengettem, szószerint az erdő közepébe becipelt forgótalpas műbőr bevonatú, kényelmes fotelben. Négy darab volt, már csak az asztal hiányzott! Sajnos semmi különbség nincs a szemetelő számára a védett és nem védett természeti területek -és egyebek- között. Persze ezt egy baromagyúnak nem is kell feltétlenül tudnia, mert mint az ábra mutatta, a legális hulladék lerakó mellett elautózgatva, aztán gyalog cipelte, hurcolta be a foteleket messze a fák közé. Akkor nem volt olyan jármű, amivel elvihettük volna a cuccot, de szerencsére egy őszi erdészeti takarításkor, egyebekkel (hűtők, mosógépek, italos palackok, háztartási szemét, társaságában) elvitték. De a szemét már csak ilyen, legyen holt, tárgyi, vagy kétlábú, újra termelődik.

 

Előzmény: edula2 (154388)
Abu Ramla Creative Commons License 2023.12.08 0 0 154390

De, mint írtam, a természetvédelmi őr feladata nem csak a gombászok ellenőrzése, esetleg büntetése. Mit gondolsz, tudva azt, hogy a gombászok száma nagyságrendekkel nagyobb, mint a természetvédelmiőröké (még ha ehhez hozzá adjuk a polgári természetőröket, a hivatásos vadászokat, erdészeket, a mező- és halőröket, erre a tevékenységre (is) okított, vezényelt rendőröket, és biztonságiőröket, polgárőröket. stb. is), vajon hány helyre kellene menni az országban büntetgetni nap-mint nap. Ez nem megy, lássuk be.

Az meg ismeretes, hogy az élet bármely területére meghozott szabályt, rendeletet, törvényt (hozta volt azt a kereszténység még a római kazamatákból, netán Jeruzsálemből, vagy állami szinten a mai vélt, vagy valós szükségesség eredményeként), mindig lesz -aki/ami-, hogy nem, vagy kevésbé tartatják vagy tartják be. Sajnos ezzel együtt kell éljünk mindenütt, a széthullás lejtőjén szakadék felé száguldó társadalmainkban.

Vajon mit lehet tenni az erdőben, ha még a város szívében is megvernek (egy ember) egy rendőrt, hogy közben három kollegája is jelen van; vagy kettőt megkéselnek. Nálunk nem lehet olyan könnyen fegyvert használni, de nem is kell, mint az Államokban, ahol nemrég egy ürge egy féltéglát dobott a rendőrök felé, egy másik darab a kezében volt, mi lett vége, két testlövés, halál a műtőasztalon. Baltás fatolvajt nálunk is lőttek már le a természetvédelmi őrök; szerencsére az ügy annyira tiszta volt, hogy nem vonták felelősségre a fiúkat (az igaz, a környéken jó ideig fagyoskodtak a faluszéli kalyibákban). Ma már ezt nem lehet, nem is merik megtenni, talán még a rendőrök sem, életük védelmében, hiszen azonnal a fajgyűlölő, embertelen gyilkos billogot égetnének a nagy embersimogatók a homlokukra. Persze azt meg lehetne tenni, meg is teszik, hogy a különböző derékszíjas intézmények emberei más szervekkel együtt razziázzanak. De sohasem jelentik be, mint érthetetlen okokból a rendőrség a fokozott közúti ellenőrzések helyét, idejét (ami így eleve, gyakorlatilag csaknem okafogyottá válik). De erre nincs sem állomány, sem energia egyik intézmény birtokában sem, u.akkor biztosak lehetünk abban, hogy óriási felzúdulást váltana ki egy ilyen, szabálytalankodók elleni hajsza (mert a gombászó emberek nagyobb része annak tekintené). Egy gombászok, és más 'szabálytalankodók' elleni hadművelet csak az exponált hegyvidéki és somogyi, zalai területeken ezres létszámú ellenőrző/igazoltató csapatot kivánnna meg. Itthon nem hunnyászkodnának meg a gombászok és más szabálytalankodók, mint a határt átlépve a szlovén erdőkben, egyetlen egyenruhás előtt. Mert itthon már sajnos semmi respektje nincs a rendnek, a szabályoknak (lásd pl. a legkülönbözőbb fórumokon a bemutatott csomagtartónyi gombarakományokat, gyógynövény gyűjtögetés címén letarolt lápréteket, stb.) ...  

Előzmény: morel_whisperer (154378)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.12.08 0 0 154389

Fák között, gyalog.

 

De, értetted.

Előzmény: edula2 (154387)
edula2 Creative Commons License 2023.12.08 0 0 154388

Nekem egy olyan emlekem van, hogy vedett (nem fokozottan vedett) teruleten gombasztunk az OT-en - es az erdo szele (pontosabban az autout szele az erdo kozepen) teli volt kiszort haztartasi szemettel. 

Előzmény: nagypapi51 (154361)
edula2 Creative Commons License 2023.12.08 0 0 154387

Marmint a horgasz ismeros gyalog kovette el a taposasi kart, vagy autoval? (A Pap-szigeten, ami Szentendre kb. utolso zold foltja, mar szinte nem lehet bokatores veszelye nelkul setalni a horgaszok miatt, akik 100 metert sem hajlandoak gyalogolni, szigoruan a partig kell hajtani az autoval. Eso utan is, ho utan is, aradas utan is. Az onkormanyzat meg csak lapit. Bezzeg masutt buntetnek a kozteruletesek a legostobabb indokokkal is.) 

 

Akkor azert a Pilis, VH, Borzsony civilizaltabb videk. Meg sosem hallottam olyat, hogy megrongaltak valakinek a kocsijat (marmint gombabol kifolyolag. Apamnak egyszer feltortek az erdoben, mert bent hagyott egy szatyrot egy kilo kenyerrel.) Az erdeszek is normalisak (kilovesrol sajnos hallottam, de nem erdesz, hanem hobbi vadasz. Ebbe most TTamasra valo tekintettel nem megyek bele.) De egy kutyanak nem elet, ha csak porazon mozoghat (es nekem sem, ha meg az erdoben is porazon rangatom). Kulonben csak a turistauton alldogalt a kutya, nem uzott semmit. (O amugy is csak pockokat, gyikokat uzott. Meg macskat - es ha utolerte oket, megprobalt rajuk ulni, mert rend a lelke mindennek. Gombaszni viszont utalt, allandoan odajott hozzam es a fejemet nyalta meg harapdalta, hogy talan jo lenne mar totyorges helyett tovabb menni.) A tenyesztoi (kapcsolatban voltunk veluk, amig elt a kutya) rendszeresen kirandulnak a Borzsonyben. Nekik pl. volt, hogy a kutyajukat valamelyik borzsonyi vadaszhaznal szedtek ossze masnap, addig ott vendegeskedett a kis draga (szagot fogott kirandulas kozben. Mondjuk egy falkanyi kutyat mar nehezebb fegyelmezni). Lehet, hogy az Orseg nagyon mas. (Volt egy kutyajuk, akit kenytelen volt visszaadni, aki megvette, mivel amig napkozben nem volt otthon, a szomszedok mentek piszkalni a kutyat, teljesen kicsinaltak. Na az az Orseg volt.) 

 

 

A zoldseges kiskertet nem ertettem. Marijuana?

Előzmény: morel_whisperer (154384)
edula2 Creative Commons License 2023.12.07 0 0 154386

most akkor megis covid? De mintha mar vagy ket hete mondtad volna. Amugy feletek megmaradt a ho? Nalunk a parton csak latyak van, ebben meg setalni is nehez, kirandulni vegkepp remenytelen lenne. 

Előzmény: Tharkus (154380)
edula2 Creative Commons License 2023.12.07 0 0 154385

a farkas leloveses eset? A szulo viszont buntetheto, amiert a gyerek kezebe adta a fegyvert. (Nem is ertettem ezt a logikat. A farkast meg valahogy kimagyarazhatja - veszett kobor kutyanak nezte, vagy a Tronok Harcabol szabadult remfarkasnak - de arra nincs pardon, hogy gyerek kezebe fegyvert nem adunk. Sot, gondolom felnott kezebe sem, ha nincsen meg hozza a mindenfele vizsgaja es engedelye.) 

De ugyis mindegy, egyiknek sincs tetje, tekintve hogy az az idiota, aki lelotte a ket kilometerrel odebb a sajat kertjeben beszelgeto csaladapat, is csak felfuggesztettet kapott, minimalis penzbuntetessel, es maradt a buntetlen eloelete (gondolom azert, hogy ne veszitse el a fegyverviselesi engedelyet.) Ezt azert nehez megemeszteni. 

Előzmény: öreg_néne_b (154369)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!