Keresés

Részletes keresés

Uroboros Creative Commons License 2011.07.17 0 0 5896

 

2011.VII.16. Budai-hg.

 

Tegnap a múlthét csütörtökön (VII.7.) bejárt útvonalon tettem ismét egy sétát. A már múltkor is megfigyelt Minois dryas - Fekete szemeslepke most már nagyobb számban képviseltette magát, emellett a Lasiommata maera - Nagyfoltú szemeslepke és a Haemaris lucina - Kockáslepke második nemzedéke is repült. Az Argynnis paphia - Nagy gyöngyházlepke továbbra is tartja az igen magas létszámot, két valesinát is észleltem, ezúttal dokumentálásuk is sikerült.

A 8.9.ill.a 12. képen látható virágzat (a növényeket nem igazán ismerem) komolyan vonzotta a lepkéket, a Macroglossum stellatarum - Kacsafarkú szender, és a Satyrium spini(?) mellett jónéhány faj találkozóhelye volt. A Paphilio Machaon - Fecskefarkú pillangó két helyen repült nagyobb számban, a Meszes-hegy és a Zanját között húzódó völgy árokparti virágrengetegén táplálkozott jópár, valamint a Nagy-szénás csúcsain, a szintén gyakran szem elé kerülő Kardfarkú pillangók pedig főként a Szénások déli lejtőit részesítették előnyben.

 

Tamás

 

antiopa Creative Commons License 2011.07.17 0 0 5895

Szervusz Jani!

 

Felbecsülhetetlen segítség a kegvcsinálód!

Három napig keressük,fotózzuk az antiopát,de az urticaet sem hagynám ki!

 

Gyere ki egyik nap,lepkészünk egy jót!

Ha megfelel a mélemre küldj egy telszámot és egyeztetünk!

 

Minden jót!

 

Antiopa

Előzmény: Jani_bátyó (5891)
antiopa Creative Commons License 2011.07.17 0 0 5894

Szia!

 

Gyönyörű állat,gratulálok a sikerekhez!

És kössz a képekért a jövőben se hanyagolj bennünket!

 

További sikereket kívánok!

 

Antiopa

Előzmény: -FRIPP- (5890)
Xanthomelas Creative Commons License 2011.07.16 0 0 5893

Ma két helyszínt kerestem fel Eger környékén. Noszvaj közelében egy fiatal tölgyekben gazdag irtásréten végre elfogadható sorozatot csináltam a Zephyrus quercusról. Itt az egyik leggyakoribb lepke megint a Maculinea arion volt, a virágokon ülve igen könnyen megfigyelhetők voltak a nagy és látványos boglárkák. Volt még két igen kopott kis lonclepke és egy kis fehérsávos is.

Hazafelé lehetőségem volt egy órát újra Tarnaleleszen tölteni, ez viszont csak a völgy kb. felére volt elég. A kis és nagy színjátszók már nagyon kopottak, gyászlepkét megint nem láttam, az arion (mi más?) viszont itt is időnként széttárt szárnyakkal táplálkozott a virágokon.  A legjobban a kis fehérsávosok érezték magukat/egymást.

Noszvaj:

                   

                                       

Tarnalelesz: 

                                                           

 

 

Xanthomelas Creative Commons License 2011.07.16 0 0 5892

Sziasztok!

Sajnos az én pénteki megfigyelésem - 1 hím, 1 nőstény- is azt támasztják alá, hogy a Colias myrmidone után a csíkos boglárka lesz a következő kipusztult nappalilepke faj Magyaroroszágon. A lelőhely környéke egyre inkább gyomosodik, a természetvédelem pedig nem látni, hogy bármit is tenne az élőhely kezelése vagy megnövelése érdekében.

Tavaly még több hím is volt, esetleg most jó esetben az elmúlt heti nagy hőségben lerajzottak. A nőstényt könnyű volt fotózni, a hímet nagyon nehéz. A képek:

Polyommatus damon nőstény

                                       

Hím

                   

Aricia agestis- szerecsenboglárka

Argynnis adippe- ezüstös gyöngyházlepke

Előzmény: antiopa (5889)
Jani_bátyó Creative Commons License 2011.07.16 0 0 5891

Sziasztok!

 

A jövő heti soproni túra előtt egy kis kedvcsináló ;-)

 

Kardoslepke (Iphiclides podalirius)

 06.24. Sopron, Sörház-domb 
Hajnalban a kilátó mellett egy feketefenyő csúcsán száritkozott az előző napi eső után.

 

Kis rókalepke (Aglais urticae)

07.07. Tacsi-árok

A Szalamandra-tó melletti úton sütkérezett.

 

Kis színjátszólepke (Apatura ilia)

07.07. Tacsi-árok

A völgyben csörgedező patakot szegélyező fűzfákon strázsált, nem nagyon akart lejjebb jönni.

 

Gyászlepke (Nymphalis antiopa)

07.16. Hermes-árok

Meg kell hagyni, gyönyörű állat. Először a régi határsávon láttam egy pocsolya mellől felszállni, majd felült egy közeli villanyszlop betongyámjára. Innen egy gyöngyházlepke felugrasztotta, de később ismét sikerült megtalálnom. Igazán jó képet nem tudtam készítenem róla, talán a napokban még lesz hozzá szerencsém.

 

 

A jövő heti túrához kívánok a Csapatnak jó időt és sok szerencséncsét!

 

Üdv,

Jani

-FRIPP- Creative Commons License 2011.07.16 0 0 5890

Üdv,

 

Ma kegyeibe fogadott ez az egyszem ilia , vízimadarakat akartam fotózni amikor az utamba került .Egész nap nem is láttam több lepkét.

Nagyon szivélyes volt , eltűrte hogy a kenu orrát tőle egy méterre kitoljam a partra aztán a végéből kattingattam rá. Illegett-billegett , fogolódott , szívogatott.

A végén szabályosan elköszöntem tőle.

Helyszín : az Eger patak Tisza-tóba torkolló része Négyes község mellett.

Nikon d200+200/4 man.fix , közgyűrű nem volt fenn , madárra készültem.

 

antiopa Creative Commons License 2011.07.16 0 0 5889

 

 

Sziasztok!

 

A mai napon leereszkedtem a normafai harang-völgybe,ahol a Polyommatus damon-csíkos boglárka még fellelhető egyedeit kutattam!

A helyzet siralmas összesen három nőstény egyedet sikerült megszámolnom,ebből egy példány egy frissenkelt egyed amely még gyengén repült,hamar leült!

Hímet nem láttam.Tulajdonképpen az egész völgyben igen kevés lepkét lehetett látni,a domináns faj a Melanargia galathea amely gyakori,mindenütt látni a Neosephyrus quercus egyedeit melyek a lombkoronában repdesnek néhány A,paphia,I.podalirius és lefelé jövet láttam egy N.rivularist is!

 

A hely természetesen még mindíg gyönyörű!

 

Üdvözlettel!

 

Antiopa

totoro_hun Creative Commons License 2011.07.16 0 0 5888

Ha rákeres az ember a változékony csüngőlepkére, akkor a képtalálatok fele  fehérpettyes állcsüngőlepke (Syntomis phegea) lesz. Egy ismerős bloggert is javítottam egy hete.  Múlt héten fényképezett változékony csüngő (Zygaena ephialtes) Pálkövén:

Felkelek Creative Commons License 2011.07.16 0 0 5887

Sziasztok!

 

 Itt egy másik adag kép, és ezzel el is fogytak, illetve még van néhány a fényképezőgépen,de azokat nem tudom, mikorra tudom feltenni.

 

Először a hernyók:

2011.07.06. Palotás. Kacsafarkú szender lenne?

(jobb képem sajnos nincs)

 

2011.06.10. Garábról pár hernyó:

Araschnia levana

 

Araszoló?

 

Araschnia levana és ??? (levéldarázs esetleg?)

 

És saját nevelésű Zerynthia polyxena hernyók:

Összesen 10 pete volt, 5 bábom lett végül.

 

Lepkék:

Csüngőlepkék: nem nagyon ismerem őket, szóval itt segítséget kérnék. Garábról vannak, ugyanakkor, amikor a többi is.

 

Lithosia quadra, szintén Garábról:

 

Ematurga atomaria?

 

Polyommatus icarus nőstény? (2011.07.14.)

 

És végül a múlt héten kelt Lasiocampa quercus. (07.09.)

 

Nem a legprofibb képek, de jelenleg csak ilyet tud a gépem - vagy legalábbis én a gépemmel.

 Remélem van köztük hasznos, vagy legalábbis használható adat.

 

A quercus hernyókat a Mátrából szereztem, 4 helyről (Mátrafüred, Sástó, és még kettőt... valahonnan a semmi közepén, gyakorlaton), a polyxena peték a Pásztó feletti hegyről valók.

 

Üdv.:

Marcell

Felkelek Creative Commons License 2011.07.16 0 0 5886

Sziasztok!

 

 Nos, itt van néhány fénykép.

Kicsit kopott, kicsit csapzott Sphinx ligustri, 2011.05.:

 

Hyles galii - Saját nevelés, frissen kelt. A visszaverődés azért van, mert még a "keltetőben" volt, amikor fotóztam.

 

I. podalirius - Kardoslepke. 2011.07.09. Nem a legjobb kép, de látszik rajta a "lényeg".

 

Melanargia galathea - Sakktáblalepke. Garáb, 2011.06.10.

 

Melitaea athalia, ugyanakkor, ugyanonnan.

 

Neptis rivularis - Nagy fehérsávos. A dátumot már leírtam nemrég egy hozzászólásomban, ha jól emlékszek. (A "naplóm" nincs most a közelemben, fejből meg sajnos nem tudom.)

 

Inachis io. Már nem tudom melyik nap fényképeztem, de minden nap látok legalább egyet az udvarunkban.

 

2011.06.26. Fekete nappalibagoly, ha jól tudom, de ha valaki meg tudná mondani a pontos magyar-latin nevét, megköszönném :)

 

Egyenlőre ennyi, még van néhány képem, azokat is igyekszem minél előbb feltenni.

 

Üdv.:

Marcell

mepisz Creative Commons License 2011.07.15 0 0 5885

Uroboros Creative Commons License 2011.07.15 0 0 5884

Szia!

 

A pénteki napon elképzelhető, hogy én is ellátogatok arra, de biztosra még nem mondanám. Mindenesetre amint bizonyossá válik (ideális esetben a jövő hét elején), felveszem veled a kapcsolatot a profilodban megadott e-mail címen.

 

Neked is minden jót, addig is!

 

üdv: Tamás

 

Előzmény: antiopa (5882)
antiopa Creative Commons License 2011.07.15 0 0 5883

Szia!

 

Régen jártál felénk!

Grat a keltetéshez,remélem ez a faj lepedőre jön nekünk sopronban a yamamaii-al együtt!

 

Üdv!

 

Antiopa

Előzmény: Felkelek (5878)
antiopa Creative Commons License 2011.07.15 0 0 5882

Szia!

A jövőhéten csüt,pént,szombat a völgyben leszek!

Keresem az antiopát és az iris nőstényét,nem leszel ott véletlenül?

 

Köszönet a képekért igazán remek fotók!

 

Minden jót kívánok!

 

Antiopa

Előzmény: Uroboros (5877)
antiopa Creative Commons License 2011.07.15 0 0 5881

Szia!

 

A részemről annyi,hogy gratulálok a fogáshoz,elsőre nagyon sikeres!

Továbbiakban is sok kitartást és remek fajokat kívánok!

 

Üdv!

 

Antiopa

Előzmény: alsotekeres (5876)
antiopa Creative Commons License 2011.07.15 0 0 5880

Szia!

 

Remek sorozat,gratulálok!

Azért ez a küzdelem a Részedről elég magasra tört,remek szívmelengető fotók!

 

Csak így tovább!

 

Üdv!

 

Antiopa

Előzmény: -FRIPP- (5875)
antiopa Creative Commons License 2011.07.15 0 0 5879

Szia!

 

Köszönet,hogy megmutattad,nagyon látványos képsorok!

 

További sok sikert kívánok!

 

Antiopa

Előzmény: moly.ember (5874)
Felkelek Creative Commons License 2011.07.15 0 0 5878

Sziasztok!

 

 Kb. egy hete kikelt az első Lasiocampa quercusom, nőstény lett. Tegnap szintén kikelt egy nőstény. Kiraktam "feromon-csapdának", de sajnos nem jött rá egy hím se.

 Itt egy kép a tegnapiról. Nem a legjobb minőségű, de jelenleg a többi még nincs rajta a gépemen.

 

Többi képet amint lesz időm "megszerkeszteni", felöltöm.

 

Üdv.:

Marcell

Uroboros Creative Commons License 2011.07.14 0 0 5877

 

Sziasztok!

 

2011.07.14. Nagybörzsöny, Hosszú-völgy

 

Iphiclides podalirius - Kardfarkú pillangó - szép számban repült

Lycaena tityrus - Barna tűzlepke (már ha jól határozom) - az erdei vasút mentén találkoztam vele egy tisztáson, elég frissnek tűnt

Hipparchia fagi - Szürkeöves szemeslepke - volt belőlük néhány, Fehéröves kollégája viszont nem mutatkozott, (a Budai-hg.-ben már megszoktam, hogy szinte mindig együtt repülnek)

Polyommattus daphnis - Csipkés boglárka - most találkoztam vele először

Polygonia c-album - C-betűs lepke - a Nappali pávaszem mellett az egyik leggyakoribb volt a völgyben

Scolitantides orion - Szemes boglárka - ehhez a jószághoz sem volt még korábban szerencsém

Apatura iris - Nagy színjátszó - két erősen kopott példány bukkant fel, csak az egyiket volt lehetőségem - úgy ahogy - lekapni

Apatura ilia is volt néhány, de őket nem sikerült fotózni, továbbá két nagy valószínűséggel Neptis sappho-t is megfigyeltem, igaz csak röptében, onnan gondolom hogy azok, hogy az általam biztosan felismert rivularisnál láthatóan kisebbek voltak

 

természetesen sok más a környéken ilyentájt megszokott lepke is képviseltette magát (Erdei,- Vörös szemes,  Nagy,-Közönséges gyöngyház és ökörszem, Atalanta stb.)

 

üdv. Tamás

alsotekeres Creative Commons License 2011.07.14 0 0 5876

A múlt héten sikerült az első önálló éjszakai lepkézést megejtenem Esztergom mellett. Néhány - számomra - érdekesebb lepkét feltennék ide.

 

A nevek elvileg a következők (ha jól határoztam meg őket): Sphinx-ligustri, Odonestis-pruni, Hadena-irregularis, Cossus-cossus, Calamia-tridens, Bena-bicolorana, Laothoe-populi és egy fogólábú fátyolka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-FRIPP- Creative Commons License 2011.07.14 0 0 5875

Szia.

 

Nem tudom hogy láttam-e keleti gyöngyházlepkét , én csak műkedvelő vagyok.

Az áttelelőt is kis rókának hittem titokban.

Nem tragikus hogy nem láttam antiopa-t , hiszen tudjuk:

 

"A magaslatok felé törő küzdelem egymaga elég ahhoz hogy megtöltse az emberi szívet."

 

Kukázás után ezek maradtak :

 

 

Én is minden jót kívánok neked !

Előzmény: antiopa (5873)
moly.ember Creative Commons License 2011.07.14 0 0 5874

Sziasztok!

 

Szeretnék megosztani veletek néhány képet az elmúlt hónapok tenyésztéseiből. Elsőként jöjjön a Hermelin-púposszövő (Cerura erminea).

 

 

 

Üdv,

 

Csaba

antiopa Creative Commons License 2011.07.14 0 0 5873

Szia!

 

Sajnálattal olvasom!

Azt tudom,hogy a gyászlepkénél könnyű lukra futni,de az irisek biztossan ott vannak a mai napig!

Laodicét sem láttál???

 

Viszont az áttelelőd véleményem szerint egy Nymphalis xanthomelas ami viszont nagyon jó adat!

 

A jövőhéten sopronban leszek szintén antiopázni!

 

Minden jót kívánok!

 

Antiopa

Előzmény: -FRIPP- (5871)
alsotekeres Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5872

Ha jól látom, még nem mondták meg a 3. lepkéd nevét. Én Idaea rusticata-nak vélem.

Előzmény: Juhaszj (5853)
-FRIPP- Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5871

Ott voltam , reggel 8.15-től du 15.15-ig egyfolytában kerestem a gyászlepkét , hiába.

Az az érdekes hogy nagy színjátszó lepkék sem láttam véletlenül sem.

Rengeteg volt az io , nem is fényképeztem őket ,sem a sakktáblalepkét.

Találtam olyan pocsolyát ahol egy 30x30 cm területen 11 kardoslepke gyűlt össze egymás hegyén-hátán.Nem tudtam őket befogni a közgyűrűzött 200-as fixem képszögébe.

Azért csináltam képeket , majd rakok fel kidolgozás után.

A hely csodálatos , zavarás szinte semmi , az egész forgalmat néhány fatolvaj és rablógyilkos kinézetű egyén jelentette.

A király nem jelentkezett sem a földön sem fönn a lombszinten.

Amit láttam és nagyon szerettem volna lefotózni , a fehéröves szemeslepke volt több ízben is de azt a lepkét mindig üzte -hajtotta valami , általában pókhálós lepke , így nem került fotózható helyzetbe,

Na , hogy azért legyen egy kép is :

 

 

meg egy tavalyi , gyenge minőségű de én örültem neki.

Tiszadorogmai ártéren , exif szerint márc. 22.-én egy áttelelt , kopottas példány.

 

 

 

 

 

Előzmény: antiopa (5869)
ivanmiklos Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5870

Reméle, nem az, amit írt:

 

 

 

"Ha nem jelentkeznék , az csak azt jelentheti hogy nem fotóztam antiopa-t és nekimentem a Tarnának bánatomban."

 

 

 

Előzmény: antiopa (5869)
antiopa Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5869

No mi van -FRIPP--el....?(ott tartották az antiopák?)

Zebra.equus Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5868

Köszönöm! A nem túl éles rajz elbizonytalanítot. Igaz, engem sok minden elbizonytalanít. :)

Előzmény: antiopa (5867)
antiopa Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5867

Szia!

 

A lepkéd a Melitaea phoebe-nagy tarkalepke!

 

 

Antiopa

Előzmény: Zebra.equus (5865)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!