Keresés

Részletes keresés

Szalkó Creative Commons License 2011.07.20 0 0 5926

Sziasztok.

 

Két lepke a Mátrából.

2011.07.20. Gyöngyössolymos, Asztag-kő.

 

 

jasius Creative Commons License 2011.07.20 0 0 5925

Sziasztok!

 

Ismét jelentkezem Görögországból egy kis képanyaggal, hogy ne unatkozzatok a hétköznapokon.

Most nem helyszíneket mutatok be Nektek, mert az összes kép a Taygetos környékén készült, alacsonyabb, illetve magasabb területeken. Most írnék pár szót az érdekesebb fajokról, amikkel találkoztam.

 

Gegenes pumilio: viszonylag gyakori, száraz folyómedrekben, illetve alacsonyabb füvű réteken lehet vele találkozni.

 

 

 

Hipparchia fatua: mindenütt előfordul, erdőszegélyeken, településeken fák törzsén pihenve lehet látni.

 

   

 

Leptotes pirithous: nem túl gyakori,de lehet vele találkozni, együtt repül a Lampides boeticussal. Kedveli a nedvességet, úton átfolyó pataknál többet is megfigyeltem.

 

   

 

Lampides boeticus: gyakori, a Taygetoson 1000 méteres magasságban tömeges volt. Meg lehetett találni patakok mentén szívogatva, illetve valamilyen dudafürt faj környékén kergetőzve egyedtársaival.

 

 

 

Pyronia cecilia: csak száraz patakmedrekben, alacsonyabb területeken találkoztam vele.

 

 

 

Gonepteryx cleopatra: mindenütt szép egyedszámmal van jelen, bogáncsokon szívogatva több egyedét is meg lehet figyelni.

 

 

 

Gonepteryx farinosa: a cleopatra-val repül együtt, de sokkal kevesebb van belőle.

 

 

 

Limenitis reducta: mindenütt lehet vele találkozni, de szereti a nedves környezetet.

 

     

 

Hipparchia syriaca: a fatua-val együtt lehet látni árnyas fatörzseken.

 

 

 

Hipparchia statilinus: mindössze egyetlen egyedével találkoztam egy árnyas bokorsor mentén.

 

 

 

Neozyephyrus quercus: magasabb területeken általánosan elterjedt, patakok mentén tömegesen van jelen.

 

   

 

Polyommatus admetus: két egyedével találkoztam a Taygetoson 1000 és 1200 méter között.

 

   

 

Nymphalis polychloros: patakmedrekben egyesével lehet vele találkozni.

 

   

 

Kirinia roxelana: árnyas fatörzseken pihenve szinte mindenütt megtalálható a többi szemeslepkefajjal együtt. Megfigyeltem bogáncson szívogatva is.

 

 

 

Polyommatus menelaos: endemikus faj, az egész világon csak a Taygetoson él, viszont ott, 1300 méter felett tömegesen képviselteti magát.

 

   

 

Polyommatus semiargus helena: ez egy csak Görögországban élő alfaja a hazánkban is előforduló aprószemes boglárkának. Nem gyakori.

 

 

 

Plebejus eurypilus: ritka faj, Görögországban csak a Taygetoson, illetve az egyik szigeten él. A Taygetoson alhavasi rétek közelében lehet vele találkozni mind a nyugati, mind a keleti oldalon.

 

   

 

Lybithea celtis: patakmedrekben tömegesen fordul elő.

 

   

 

Satyrus ferula: a Taygetoson 1300 méter felett egy sziklás, szárazfüves réten több egyedével is találkoztam.

 

 

 

Polygonia egea: mindenütt előfordul.

 

   

 

Hipparchia senthes: meredek, árnyas sziklafalakon, illetve patakmedrekben lehet vele találkozni.

 

 

 

Polyommatus escheri: a Taygetoson általánosan elterjedt faj.

 

 

 

Pseudochazara graeca: a Taygetoson 1800 méteren több egyedével is találkoztam.

 

 

 

Muschampia proto: egyetlen egyedével találkoztam a Taygetoson egy lankásabb, szárazfüves sziklafalon.

 

   

 

Egyéb fajok:

 

Iphiclides podalirius

Papilio machaon

Papilio alexanor

Pontia daplidice

Gonepteryx rhamni

Aporia crataegi

Pieris balkana

Pieris ergane

Pieris rapae

Colias crocea

Nymphalis antiopa

Vanessa atalanta

Vanessa cardui

Argynnis aglaja

Argynnis paphia

Argynnis pandora

Melitaea dydima

Brintesia circe

Maniola jurtina

Hipparchia fagi

Hipparchia semele

Melanargia larissa

Pararge aegeria

Lasiommata maera

Lasiommata megera

Spialia orbifer

Thymelicus acteon

Carcharodus lavatherae

Carcharodus orientalis

Lycaena tityrus

Lycaena phlaeas

Polyommatus icarus

Polyommatus dorylas

Polyommatus daphnis

Polyommatus thersites

Polyommatus bellargus

Plebejus agestis

Calestrina argiolus

Satyrium ilicis

Satyrium spini

 

Lehet, hogy mégegyszer jelentkezem, de addig is sok sikert kívánok mindenkinek.

 

Üdv: Jasius

antiopa Creative Commons License 2011.07.20 0 0 5924

Szia!

 

A kopott baglyoddal megvárnám Jasiust!

 

Antiopa

Előzmény: Szalkó (5906)
antiopa Creative Commons License 2011.07.20 0 0 5923

Szia!

 

A lepkéid a következőek:

Yponomeuta padella-szilvamoly

Ematurga atomaria-barna réti arazsoló

Celastrina argiolus-bengeboglárka

Plebejus argus-ezüstös boglárka (párzó)

Polyommatus icarus-közönséges boglárka

az egymás mellett napozókat passzolom

és a lárvák a nappali pávaszem népes táborát erősitik úgy három hét múlva!

 

A betulae-hoz gratulálok,nem kevésbé a fotókhoz!

Szép tiszta felvételek színhű lepkefajokkal!

 

Sok-sok sikert a továbbiakban!

 

Antiopa

 

Előzmény: Id3 (5919)
antiopa Creative Commons License 2011.07.20 0 0 5922

Szia!

 

A medvéd a Spilosoma lubricipeda-tejszínű medvelepke!

 

Antiopa

Előzmény: Helly7110 (5918)
Razor03 Creative Commons License 2011.07.19 0 0 5921

Sphinx pinastri - Fenyőszender

Előzmény: benilepke (5920)
benilepke Creative Commons License 2011.07.19 0 0 5920

Ez milyen hernyó lehet?

Id3 Creative Commons License 2011.07.19 0 0 5919

Sziasztok!

 

Én is hoztam "egy kis" határoznivalót. Igyekeztem magam is beazonosítani a "jószágokat" , de ez nem minden esetben sikerült.

Kis késéssel Nagy-egedi képek, Eger, 07.05.:

 

Tippjeim:

1. Melitaea didyma

2. M. athalia

3. Polyommatus icarus

4. P. daphnis

5. Colias hyale

6-7. Aricia agestis

8. Inachis io

9. Lycaena tityrus

 

A következőkben segítséget szeretnék kérni a határozáshoz:

 

 

07.16. Eger, Mész-hegy:

 

1. Lycaena tityrus

2. Iphicidles podalirius

3. Thalera fimbrialis

4. Lycaena thersamon

5. Coenonympha pamphilus

6. Minois dryas

7. Thecla betulae

8. Hamearis lucina

9. Aphantopus hyperanthus

10. Maniola jurtina

11. Melitaea phoebe

12. Lasiommata megera

 

Ha valamelyik nem jó, javítsatok ki!

 

Határoznivalók:

 

 

Köszön szépen a segítséget!

Üdv:

Zsuzsa

Helly7110 Creative Commons License 2011.07.19 0 0 5918

A medencénk széléről vettem le.Ki lehet ő? :)

Helly7110 Creative Commons License 2011.07.19 0 0 5917

Sziasztok!

Bokod,Öreg-tó., ma.

Felkelek Creative Commons License 2011.07.19 0 0 5916

Sziasztok!

 

 Az idei első Polyphaenis sericata, 2011.07.06. Most találtam meg a képet, rossz mappába másoltam...

(Agresszív kis jószág, ennyit hagyott a házőrző tengerimalacomból :-) )

 

Tegnap is felkapcsoltam a lámpát, viszonylag jól sikerült, az idei többihez képest. Az érkező fajok:

- 1 Deilephila elpenor

- 1 D. porcellus

- 2 Spilosoma valamelyik, nem tudtam pontosan azonosítani. Szerintem urticae.

- 1 Hylophila fagana.

- 1 Macroglossum stellatarum (gondolom valahol a közelben pihent, és felzavarta valami, vagy nem tudom)

- 7-8 Trachea atriplicis

- sok Axylia putris

- 1 Polyphaenis sericata

- 2 Thyatira batis

- 3 Habrosyne pyrithoides

- 1 Ematurga atomaria

- 2 Phrag. fuliginosa

És a legjobb: 1 nőstény és egy hím Lasiocampa quercus. Sajnos a hímről nem tudtam fényképet csinálni, mert mire bejöttem a gépért és kiértem, már nem találtam meg, de a nőstényről sikerült egy elfogadhatóbbat. És még néhány lepkéről. Majd jelentkezem a képekkel.

 

Üdv.:

Marcell

Juhaszj Creative Commons License 2011.07.19 0 0 5915

Köszönöm a megthatározást.

Előzmény: Id3 (5914)
Id3 Creative Commons License 2011.07.19 0 0 5914

A lepkéd egy Fekete szemeslepke - Minois dryas (ha jól tudom).

Előzmény: Juhaszj (5913)
Juhaszj Creative Commons License 2011.07.19 0 0 5913

Milyen lepkét sikerült fényképeznem:

Razor03 Creative Commons License 2011.07.18 0 0 5912

Kedves fórumozók!

 

A hétvégén (Kj. 2011.07.17.) "kerültünk egyet" a Gyalpári-erdőben, és fotók is készültek. Ezt szeretném megosztani veletek, és bár egyszerű fajokról lesz szó - én azért nagyon örültem ismerve a táj szegényes biográfiáját.

 

A Gyalpári szikes rét és a Gyalpári-erdő találkozásánál a menta virágokon táplálkozó Cupido argiades, Plebejus argus, Polyommatus icarus, Aricia agestis no meg tömegével repülő Coenonympha pamphilus és Coenonympha glycerion páros mellett az alábbi boglárkára lettünk figyelmesek:

 

 

 

Vajon melyik faj lehet?

 

9 év után megláttuk az első Neptis sappho-t amint kecsesen vitorlázott a levegőben. Mivel tápnövényéül szolgáló lednek felénk nem nő, így gyakorlatilag csak és kizárólag új tápnövényén, vagyis az invazív módon mindenhol burjánzó gyalog akácon élhet - tudni illik a faj rászokott erre a nem őshonos növényre. Így bárhol felbukkanhat ahol az akác térhódításba kezd. Sajnos szomorúan tapasztaljuk, hogy a gyalog akác szó szerint elnyeli az erdő széleket és tisztásokat, így nem csak megfosztja lepkéinket az élőhelyektől de egyben bejárhatatlanná teszi a területet. Érdekes, hogy a sappho tömegével vagy nagyobb egyedszámban valahogy nem mutatkozik, pedig mint írtam a tápnövényből van bőségesen. Sajnos fotót nem sikerült a lepkéről készíteni.

 

Tovább haladva ... ha jó a határozásom egy Pyrgus armoricanus-t sikerült lencse végre kapni:

 

   

 

Százával repül a Catocala sponsa, egy fatörzsön, derék magasságban akár 4 példányt is számolhatunk, gondolhatjátok egy túra alatt hány száz kerülhet szem elé :-). Nagy meglepetés volt, hogy a sponsa mellett 4 db Catocala promissa is volt, ránézésre nem könnyű őket megkülönböztetni, de régen annyit foglalkoztam a Catocala fajokkal, hogy ma már egyik sem jelent gondot. A fotó a C. sponsa-ról készült - továbbá visszatérve és érdekesség, hogy a promissa úgy látszik nagyságrendileg 1 hónappal hamarabb repül, ezért nem láttuk soha augusztusi túráinkon mert addigra lerajzott továbbá már a mostani példányok is szakadtak voltak:

 

 

Minden 3. - 4. fa törzsén pózol a Lymantria dispar, vagyis gyerek korunk (minimum) biológia órájáról ismert Gyapjas lepke. A nőstényeket cikázva keresik a hímek:

 

 

Szem elé került egy rejtőző tölgy araszoló is, talán Hypomecis punctinalis?

 

 

Meglepődve tapasztaltam, hogy Melitaea phoebe most tart a 2. generációs rajzásánál, és hab a tortán, hogy párzani készülő párost is sikerült fotózni:

 

     

 

A lepkéken kívül két élőhely fotót is bemutatnék:

 

 

Ezen a részen repkedtek a Melitaea-k, ez a hely az erdőből kivezető gát. A 2. fotó pedig Gyalpári szikes rét, ahol a kertek végében tömegével nő a Lycium barbarum - magyar nevén ördögcérna, amely az Acherontia atropos egyik legfőbb tápnövénye. Sajnos hernyójára még nem sikerült rábukkanni.

 

 

Egyelőre ennyi, ha lesznek még megfigyelések jelentkezni fogok. A kérdéses lepkefajok meghatározásában pedig a segítségeteket szeretném kérni!

 

Üdv. Razor

ui. Antiopa: végül 4 Saturnia pyri bebábozódott, ezek közül 3 felvette a szép barnás-zöld színét, a negyedik nagyhernyó elég érdekes dolgokat produkált, mint korábban írtam, de végül ő is beszőtte magát, meglátjuk kikel-e majd a lepke. :-)

ivanmiklos Creative Commons License 2011.07.18 0 0 5911

Szia Kati!

 

 

Gratulálok, nagyon szép fogás! Tényleg jól elbújt a kis dög, én is gyorsan végignéztem, miket lőttem, de sajna én nem fotóztam schiffermüllerit!

 

De majd legközelebb:-)

 

 

 

Miki

 

Előzmény: in ovo (5909)
Helly7110 Creative Commons License 2011.07.18 0 0 5910

Sziasztok! Most velük van tele a Bokodi tópart.

in ovo Creative Commons License 2011.07.18 0 0 5909

Sziasztok!

Miki remek beszámolójához az orfalui kirándulásról annyit tennék hozzá, hogy sokáig vizsgálgattam egy icarusnak tűnő boglárkát, mondtam is Mikinek, nem egészen olyan mint egy icarus, de nem tudtam felismerni, ráadásul bebújt a fűszálak közé, hogy fényképezni se lehessen rendesen. Otthon azután jobban megtudtam nézni a fotókat és kiderült, hogy egy Ps. v. schiffermülleri! Üdv. Kati

 

Előzmény: ivanmiklos (5899)
Juhaszj Creative Commons License 2011.07.18 0 0 5908

Köszönöm a meghatározást.

Előzmény: alsotekeres (5872)
Felkelek Creative Commons License 2011.07.18 0 0 5907

Szia!

 

Köszönöm, Nektek pedig sok sikert a soproni lepkészéshez!

 

Üdv.:

Marcell

Előzmény: antiopa (5905)
Szalkó Creative Commons License 2011.07.18 0 0 5906

Sziasztok!

 

Meg tudnátok mondani, hogy miféle lepke lakik itt nálunk?

Gyöngyöshalász, 2011.07.18.

 

antiopa Creative Commons License 2011.07.18 0 0 5905

Szia!

 

A lángszínéred a Lycaena thersamon-kis tűzlepke és nőstény egyed!

 

További jókat!

 

Antiopa

Előzmény: Felkelek (5904)
Felkelek Creative Commons License 2011.07.18 0 0 5904

Sziasztok!

 

Ma, fogalmam sincs mikor (du. 6-kor mentem ki, akkor repült fel az inszektáriumról), jött egy hím a nőstény Lasiocampa quercus nőstényhez. Beraktam hozzá, össze is pároztak.

 

Többé-kevésbé kivehető képek:

 

És itt az eredmény:

 

Elég gyenge kép, nagyon aktív volt, örülök, hogy ilyet is sikerült csinálnom róla. Nagy tűzlepke? (2011.07.16.)

 

Nőstény P. icarus?

 

Üdv.:

Marcell

alsotekeres Creative Commons License 2011.07.17 0 0 5903

Köszönöm mind a kettőtöknek!

 

Sajnos engem megzavart, hogy a határozómban lévő példány barna színű.

Előzmény: antiopa (5902)
antiopa Creative Commons License 2011.07.17 0 0 5902

Szia!

 

Véleményem szerint ez a lepke a Biston betularius egy sötét változata!

A faj híres a változékonyságáról!

 

Üdv!

 

Antiopa

Előzmény: alsotekeres (5900)
ivanmiklos Creative Commons License 2011.07.17 0 0 5901

Szia!

 

Nekem elsőre a szürkepettyes araszoló sötér formája ugrik be.

 

Katt....

 

 

 

 

Üdv

Miki

 

Előzmény: alsotekeres (5900)
alsotekeres Creative Commons License 2011.07.17 0 0 5900

Érdeklődnék, hogy ismeri-e valaki ezt a lepkét? (2011. 07. 16., Tarcal

 

)

 

 

ivanmiklos Creative Commons License 2011.07.17 0 0 5899

Sziasztok!

 

 

 

Először is gratulálok mindenkinek, nagyon szép fotókat töltöttetek fel, akár arionról, damonról, urticaeről, vagy akár  dydimaról beszélünk!:-)

 

Ma , Katival meglátogattuk a nyugati végen, Orfalut, Apátistvánfalvát, és Szalafő rétjeit. Az orfalui első rét nagyon jónak bizonyult, sok szép lepke repült, mi elsősorban a Maculinea-kat vettük

 

górcső alá. Aethiops sajna még nem volt.

 

A másik rét nagy bánatunkra nagyon rossz állapotban volt, elöregedett, vérfű 2 szál!!!!! volt rajt, az is a szélén. Apátistvánfalva is hasonló cipőben járt, a rétjei öregek voltak, a barna szálas fű volt

 

az uralkodó. Ezért visszamentük Szalafő egyik vérfüves rétjére, ahol millió teleius volt, igaz, hogy nem szálltak le a lepkék , és nagy déli szél fújt a rekkenő hőség mellé, de nagy élmény ekkor

 

számba látni a hangyabogikat.

 

Pár képet mellékelek, nem valami jók, de adatnak jó lesz:-)

 

 

 

                                        

 

 

                                                                   

 

 

 

 

 

Üdv

Miki

 

 

 

 

 

moly.ember Creative Commons License 2011.07.17 0 0 5898

Kedves Tamás!

 

A növény neve selyemkóró: http://hu.wikipedia.org/wiki/Selyemk%C3%B3r%C3%B3

 

Üdv,

 

Csaba

Előzmény: Uroboros (5896)
drymar Creative Commons License 2011.07.17 0 0 5897

Ugye tudod mit szoktak ezek nyalogatni általában... :)?

Előzmény: Helly7110 (5856)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!