Keresés

Részletes keresés

Nautilus_ Creative Commons License 2011.05.23 0 0 60851

 

Néhány - talán érdekesebb - megjegyzés a tegnapi törölt vitához.

 

Először, felmerült, hogy a szingularitás nem "magyarázza" a fekete lyukakat; erre azt mondtam, hogy a szingularitás bizonyos fajtái maguk a fekete lyukak (de az Ősrobbanás is szingularitás); azt viszont valóban nem magyarázza a relativitáselmélet, hogy mi van a fekete lyukon belül. A fekete lyuk a topológiában pontszerű.

 

Valóban elfogadhatjuk, hogy a fekete lyuk végtelen anyagsűrűségű, és végtelen téridő-görbületű objektum, ennek ellenére nem tudjuk, hogy a beleeső anyaggal mi történik. Ennyiben a relativitáselmélet e szélsőséges esetben nem működik.

A pszudo-riemann-sokaságok esetében, amikor a relativitási axiómák teljesülnek, különböző lehetőségek definiálhatók a modellen, például a fekete lyuk időutazást tesz lehetővé, párhuzamos világegyetembe nyílik, stb.

 

Ami az általános relativitáselmélet kvantálását illeti, ennek hiánya a "számolást" nem teszi lehetetlenné (mint valaki megjegyezte). Ennek ellenére a gravitációt, a görbülést kvantálni lehet: gravitonok, kvantumgravitációs elméletek, mint a tvisztorelmélet, az univerzumot, mint Schrödinger-egyenletet felfogó kozmológiák (John Barrow), Hawking-Hartle-elmélet (kozmológia). Emellett ott vannak a GUT-ok, mint a szuperhúr-elmélet, algebrai és klasszikus relativisztikus kvantumtér-elméletek. Véleményem szerint egyébként nem triviális, de nem is nehéz olyan elméletet találni, amely kvantálja az általános relativitást - ez matematikai feladat, igazolható logikailag, hogy van rá formalizmus (Quine-Duhem aluldetermináltsági tézise).

 

Végül lényeges, hogy az elgondolhatóság sajnos nem alapja a fizikai elméletalkotásnak. A specrelt lehet felhozni, de a sokdimenziós sokaságokat feltételező elméleteket is, mint a szuperhúr-elmélet, vagy a klasszikus Klein-Kaluza-elmélet (1921), vagy a képzetes, vagy legalábbis többdimenziós időt szerepeltető elméletek (Hawking). 

 

Gergo73 Creative Commons License 2011.05.23 0 0 60837

P.S. Elnézést, ha off-topik voltam, de szerintem belefér a topik tágabb témájába: mitől és mennyire tudományos egy elmélet.

Előzmény: Gergo73 (60836)
Gergo73 Creative Commons License 2011.05.23 0 0 60836

Jegyezzük meg, hogy a pszichiáter, a pszichoterapeuta, és a pszichológus három különböző szakma, bár van közöttük jelentős kapcsolat és sokszor egy személy többet képvisel egyszerre. A legutóbbi a legkevésbé egzakt, de mindegyik szakmára szükség van. A jó szakember tényleg tud segíteni, még akkor is, ha néha kuruzslásnak tűnik, amit csinál. Egész konkrétan: életet tud menteni, vagy élvezhetővé teszi az addig elviselhetetlen életet (pl. kényszerbetegségek gyógyítása).

Előzmény: Angelica Archangelica (60833)
Research Fellow of Advanced Trollistics Creative Commons License 2011.05.23 0 0 60835

Maradjunk a tárgynál.

pint Creative Commons License 2011.05.23 0 0 60834

de még mindig nem érted, amit mondok, vagy nem akarod. teljesen mindegy, hogy ki mondja. az a lényeg, hogy mivel támasztja alá. hiába ő a Fő Mufti, akkor se érdekel, amit mond, ha nincs mögötte adat. amúgy michael behe is biológus, evolóciótagadó, peter duesberg pedig retrovírusokkal foglalkozott, most AIDS/HIV tagadó. okos emberek meg szoktak néha hülyülni. és akkor az unabomberről még nem is beszéltem.

Előzmény: Angelica Archangelica (60833)
Angelica Archangelica Creative Commons License 2011.05.23 0 0 60833

De Kurt Tepperwein sem akárki: a Nemzetközi Hipnóziskutató Munkaközösség nyugalmazott elnöke, egyébként pedig pszichiáter szakorvos. Akinek a "Mit üzen a betegséged?" című könyvében olvasható szinte minden betegség pszichoszomatikus eredete. Egy diplomás pszichiáter vajon miért ír ilyen könyvet?

 

Egyébként én nem mernék sem pszichoanalitikus, sem hipnoterápiás praxist folytatni, de még a Rorschach-tesztet sem erőltetem, pontosan azért, mert az ilyen dolgokat sokan áltudománynak tartják, ezért elég lenne, ha csak 1 kliensem kerülne a pszichiátriai osztályra egy olyan pszichoanalitikus interpretáció hatására, ami számára nem hízelgő, és máris Geréb Ágnes mellett találhatnám magam, az pedig nem hiányzik. Inkább nem is vágyódom arra, hogy magánpszichológusként 10.000,-Ft-os óradíjam legyen.....

Előzmény: pint (60828)
pint Creative Commons License 2011.05.23 0 0 60828

ne kezdünk általánosításba, oké? konkrétan a cukorbetegség pszichológiai eredete aligha egy bizonyított, vagy akár csak széleskörben elfogadott tény. freud pedig történelem, ma már jócskán meghaladott.

Előzmény: Angelica Archangelica (60827)
Angelica Archangelica Creative Commons License 2011.05.23 0 0 60827

Szóval akkor a pszichoanalitikus nézőpont áltudomány? Akkor vajon miért volt olyan nagy sikere Sigmund Freudnak?

Előzmény: pint (60826)
pint Creative Commons License 2011.05.23 0 0 60826

jó lenne, ha nem ülnél fel minden ilyen hülyeségnek ám. használd az eszedet, amit a szakterületeden megszereztél, és használjad más területeken is. gondolom a sugárbiológia kapcsán se hiszel a blikknek, sem pedig x.y. magányos harcosnak, hanem megnézed a szakcikkeket. az ilyen zöldségeket is illik kicsit megkaparni, mielőtt terjeszted. és üzenem neked, hogy a homeopátia sem működik, ha komolyan gondoltad a másik topikban. egy tudomány területén mozgó embertől elvárnám, hogy ne terjesszen áltudományokat.

Előzmény: Angelica Archangelica (60824)
Angelica Archangelica Creative Commons License 2011.05.23 0 0 60823

Astrojan biokémikus.....

Előzmény: 54w (60815)
ivivan Creative Commons License 2011.05.23 0 0 60821

Az a baj, hogy szerintem Ő ez alapján azt gondolja, hogy ez a diploma dolog olyan, mint egy beavatás: addig nem fogadnak be a csoportba, amíg nem vagy túl rajta. Holott nem erről van szó, egyszerűen szükség van egyetemi szintű matematikára és/vagy fizikára ahhoz, hogy az általános relativitás elméletet vitathassa valaki, mert annyira bonyolult a matematikai és fizikai része, hogy egy érettségi ehhez nem elég. (én tapasztalom is, hiszen még informatikai diplomával sem értem az áltrelt, pedig az valamennyire azért határos a matematikával)

Előzmény: Gergo73 (60820)
54w Creative Commons License 2011.05.22 0 0 60817

Agree.

Előzmény: Gergo73 (60816)
Gergo73 Creative Commons License 2011.05.22 0 0 60816

No.

Előzmény: 54w (60815)
Simply Red Creative Commons License 2011.05.08 0 0 60808

Előfordult-e, hogy konkrétan tudtál bizonyos gyógyszer hatássosságáról ?

igen

 

Ha igen, légy szíves írd meg melyik gyógyszer volt az

titok

 

és azt is, honnan származott a hozzád eljutott információ  

internet

 

Előzmény: Törölt nick (60804)
Simply Red Creative Commons License 2011.05.08 0 0 60807

1. igen (pl. így)

2. igen

3. ld. 1.

Előzmény: Törölt nick (60805)
XtraP Creative Commons License 2011.05.08 0 0 60806

"Csak" ezt találtad: "  Az elektromos áram (vagy régies, a műszaki életben használt nevén villamos áram) a töltéssel rendelkező részecskék rendezett áramlása" - és ezzel szerinted mi a baj? (ha már, mint hiszed írod, a problémáid szinte mindenkit érdekelnek)

 

A 2-es kérdésedre ezek után milyen válaszokat tudsz elképzelni?

 

A kisded pedig, úgy lehet, egy sereg egyéb kérdést is feltehet még ... de azért megkérünk, mindet ne hozd ide, mert ez a topik(a címe és a pár napnál távolabbi múltja alapján) mintha a relativitáselmélettel foglalkozna.

Előzmény: Törölt nick (60805)
Banzai84 Creative Commons License 2011.05.06 0 0 60803

köcc

Előzmény: Simply Red (60801)
Simply Red Creative Commons License 2011.05.06 0 0 60802

Én "szkepticizmusnak alárendelt hit" alatt hitetlenséget értettem. Ha tudom, hogy az esetek x százalékában hatásos az adott gyógyszer, amit kaptam, az semmit sem mond arról, hogy az adott setben ez a gyógyszer rajtam segíteni fog, vagy sem. Csak annyit "hiszek", hogy nagyon sokféle 90%-os hatásfokú gyógyszerrel való kezelés közül várhatóan 90% lesz hatásos nálam is (és még ez sem igazi hit, bárki könnyen mggyőhet róla, hogy ez nem feltétlnül így van). De egy kiragadott konkrét esetről nem hiszek előre semmit. Ez nem túl jó táptalaj a placebohatásnak.

Előzmény: emem (60796)
Simply Red Creative Commons License 2011.05.06 0 0 60801
Előzmény: Banzai84 (60800)
Banzai84 Creative Commons License 2011.05.06 0 0 60800

"gravitációs vöröseltolódás"

 

az micsoda??

Előzmény: Mungo (60799)
Mungo Creative Commons License 2011.05.06 0 0 60799

Számomra úgy tűnik, hogy a gravitációs hullámok detektálásának lenne egy viszonylag olcsó és egyszerű módja.
Aból a feltételezésből indultam ki, hogy a gravitációs vöröseltolódásnak az oka a téridőgörbület miatti idő lassulás. Azaz valamely kibocsájtott foton a kibocsájtás helyén az aktuális pillanatban oda képzelt ideális órához szinkronizálva megtartja a frevenciáját és a magasabb/mélyebb helyeken járó ideális órák ettől eltérő járása szerint mérjük vörösebbnek, vagy kékebbnek. (Vagyis a fotonnal nem történik változás azért mert felfelé, vagy lefelé halad.)
Hraskó Pétertől kölcsönzött hasonlattal:
Ha egy torony alján egy géppuska sorozatot lövünk szigorúan azonos időközönként, akkor a torony tetején a géppuska lövések ismétlődési frekvenciáját éppen úgy "vöröseltolódottnak" mérik, mint a fény frekvenciáját.

Ha ez az okoskodás helytálló, akkor elegendő lehetne, ha egy lézer fényét valamilyen módon késleltetve visszavezetjük a lézer mellé és ott az éppen akkor kibocsájtott fényével "összegezve" a lebegés jelenségét figyelnénk meg. (Feltételezésem szerint a gravitációs hullám olyan jellegű zavarást okoz, hogy a lézer melletti ideális óra járása ingadozik.)
Például, ha a kibocsájtott fény hullámhossza 300 nm és 1 ms-os késleltetéssel vezetjük vissza, akkor ha a gravitációs hullám ezen idö alatt annyi változást idéz elő ami a födfelszínen 1 m-es magasságkülönbségnek felel meg, ez egy kb 10 s-os periódusidejű lebegést okozna.

 

Vélemény?

Banzai84 Creative Commons License 2011.05.06 0 0 60798

Annyival hasznosabb, hogy ha felkapcsolod este a lámpát a szobában akkor látsz, és nem esel hasra, miközben a petróleumlámpát keresed....

Előzmény: Törölt nick (60791)
Banzai84 Creative Commons License 2011.05.06 0 0 60797

Igen, és reméljük ez nem is fog változni. Szerintem az aggodalmad alaptalan, az áltudományok lelkes gyakorlóinak csak a szája nagy, mögöttük nagyságrendekkel kevesebb pénz áll, mint a valós kutatások mögött. (Egyetlen kivétel talán a vallás, de az mási asztal)

Előzmény: mmormota (60790)
emem Creative Commons License 2011.05.06 0 0 60796

a felvetésed első felére igen, az utolsóban megfogalmazott kérdésre viszont szerintem nem a válasz.

a te esetedben a szkepticizmusnak, a tudománynak alárendelt "hit" fog placebohatást kiváltani, míg egy ezoterikus világnézetű egyénben például a homeopatikus készítmény. a kettő nem cserélhető fel, és nem is mérhető össze. ilyen értelemben sok ember számára nagyonis hasznos az áltudományokba vetett hit, hiába is berzenkedik ellene a szkeptikus énünk.

Előzmény: Simply Red (60793)
Simply Red Creative Commons License 2011.05.06 0 0 60795

Nem. A placebo hatás a gyógyszereknél is működik

 

Persze. De a placebohatás mértéke nyilván függ a belé vetett hitem erősségétől, én erről beszéltem.

Előzmény: ivivan (60794)
ivivan Creative Commons License 2011.05.06 0 0 60794

"de lehet, hogy ez a szkepticizmusnak alárendelt hit kisebb placbohatást eredménez, mint a korlátozás nélküli misztikus hit. Nem?"

 

Nem. A placebo hatás a gyógyszereknél is működik. És azokat legalább tesztelik, hogy a lehető legkevesebb mellékhatásuk legyen, amit a homeopáticás szerekről nem mondhatunk el. A te nézőpontod szerint az lenne a legjobb, ha a homeopátiás szerek sima cukorkák lennének, azok biztos nem ártanak :-)

Előzmény: Simply Red (60793)
Simply Red Creative Commons License 2011.05.06 0 0 60793

Kicsit off itt, de ha már épp ezt vetetted fel, épp a napokban jöttem rá, hogy bizony hasznos lehet az egén szembontjából az, ha ő áltudományokban hisz. Nem épp a DVAG-elméletre gondolok (ezért off itt a megjegyzésem), hanem mondjuk a homeopátiába, a csakrákba, vagy a szentt források vizébe vetett hitre. Mondhatom ugyan, hogy én meg az orvosságokban hiszek, tehát az orvosság is kifejti nálam pluszban azt a placebohatást is, mint amit a homeopátiás szerek váltanak ki a bennük hívőben, de lehet, hogy ez a szkepticizmusnak alárendelt hit kisebb placbohatást eredménez, mint a korlátozás nélküli misztikus hit. Nem?

Előzmény: Törölt nick (60791)
Gergo73 Creative Commons License 2011.05.06 0 0 60792

Szerinted?

Előzmény: Törölt nick (60791)
Törölt nick Creative Commons License 2011.05.06 0 0 60791

kerdes, hogy mennyivel hasznosabb ez a tudas, mint az altudomanyokban valo hit.

Előzmény: mmormota (60790)
mmormota Creative Commons License 2011.05.05 0 0 60790

Óvatos optimizmussal tölt el, hogy ösze lehetett szedni egy ilyen tisztán tudományos kísérletre (ami a választópolgárok számára tökéletesen érthetetlen) ilyen sok pénzt. Úgy látszik, se az áltudomány se a lélegeztetőgép típusú populizmus nem aratott még teljes győzelmet... 

Előzmény: Banzai84 (60789)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!