Keresés

Részletes keresés

JIKOV VARI Creative Commons License 2021.01.07 0 0 38857

Koszi:)

Előzmény: KART EMG (38847)
occseb Creative Commons License 2021.01.07 0 0 38856

Elméletileg új állapotúnak van hirdetve, majd kiderül amikor kézbeveszem.

Előzmény: Rlevi. (38848)
Vetesi75 Creative Commons License 2021.01.06 0 0 38855

"- Az összes digitális tolómérők és a mikrométeren van nullázó gomb. Ezeket nem lehet, hanem kell nullázni, mégpedig minden használat elején."

Ez sem igaz. A céges tolómérőmet utoljára valamikor augusztusban nulláztam le - akkor cseréltem benne elemet. Azóta, ha nem áll vissza nullára, TÖRÖLGETEM. Ritkaság számba megy, ha a művelet nem jár sikerrel és akkor sem nullázom ki első körben, hanem elkezdem rajta keresni a sérülést. A +1 századdal nem foglalkozok, azt általában csak az olajfilm okozza.  Persze ez még nem jelenti azt, hogy nem ellenőrzöm rendszeresen  - és a legkisebb gyanú esetén azonnal -  idomszerrel.

Előzmény: jalpar (38851)
Red Man Creative Commons License 2021.01.06 0 0 38854

A Unimatoké is elforgatható.

Előzmény: Poc2 (38818)
simsondömper Creative Commons License 2021.01.06 0 0 38853

Üdvözletem! Kezdő eszterga tulajdonos vagyok. Tavaj sikerült guberálnom egy 9" os South Bend esztergát. Talán most hozzájutok a beüzemeléshez. Az a kérdésem hogy a főorsóról a tokmánytárcsát könnyen le lehet e tekerni a menetről,mert a rajta lévő tokmány hibás. Viszont van egy használható tokmányom ami nagyobb és arra szeretném cserélni. Ha jól tudom a tárcsát is kell cserélni. Köszönöm előre is.

Vetesi75 Creative Commons License 2021.01.06 0 0 38852

"semmit nem mond az állapotáról."

Egy megnyújtott, kopott mikrométerorsó is elég érdekesen tudja magát előadni, de ilyen szempontból nem különbek a görbe tengelyű indikátorórák, órás tolómérők sem. Sajnos elég sok időbe telik az ilyen jellegű hibát egyértelműen kiszűrni. Eleinte még bízunk benne, hogy csak szennyeződés a hiba okozója, utána ahogy egyre kisebb felbontással vizsgálódunk, jön a megvilágosodás, --> kuka.

Kedvencem idáig egy vadiúj kínai indikátoróra, mely fogaslécét vagy fogaskerekét? szerintem "elfogzták". Az első kb. 5mmm-ben  pontos, a következőben is, de a két tartomány közt van egy bő egytizedes ugrás. :) 

Előzmény: vaskukac (38850)
jalpar Creative Commons License 2021.01.06 0 0 38851

,,A műszer nullázását hagyjuk meg a kalibrálást végzőknek.

"Háztáji" körülmények között sem az eszközök, sem a feltételek nem adottak.''

 

Műszere válogatja:

- Az összes digitális tolómérők és a mikrométeren van nullázó gomb. Ezeket nem lehet, hanem kell nullázni, mégpedig minden használat elején.

- Vannak olyan hagyományos mikrométerek (nekem pl. egy Feinmess Suhl menetmikrométer),  ahol az "álló mérőfelület" állítható. Ezt is nullázni kell minden használat előtt.

- Van egy olyan szovjet mikrométerem, azon a dob egy csavarral meglazítható és nullázható. Emiatt igazán kár elszaladni egy hivatásos kalibrátorhoz.

- Más mikrométereken ez macerásabb, azokon valóban egyszerűbb fejben korrigálni.

 

,,Biztosan mindenki tudja, de hagy jegyezzem meg, hogy egy műszernek nem csak nulla állásban lehet hibája, így az egy etalonnal végzett nullpont ellenőrzés tulajdonképpen semmit nem mond az állapotáról.''

 

Pont ezért írtam "nullázást" és nem kalibrálást. A nullpont ellenőrzés házilag megtehető, és - mint fentebb leírtam - sok műszer nullázható is, ami azt jelenti, hogy ez a hiba "kijavítható".

Ettől a konstans hibától eltekintve a többi (első vagy magasabb rendű) hiba tipikusan nem javítható.

Ezeket csak kimérik a kalibráláskor, és kalibrált műszerhez kapunk egy táblázatot, hogy a mérési tartományon belül hol mennyi a hiba.

Azután ezt interpolálva tudjuk a mérést korrigálni a megfelelő értékkel.

 

Ami persze igen keserves a gyakorlatban, ezért - a laboratóriumi műszerek kivételével - az van, hogy hogy olyan precízre csinálják a műszert, hogy ezek a hibák az elvárt tűrésen belülre essenek, és aztán elfelejtkezünk az egészről.

 

 

 

Előzmény: vaskukac (38849)
vaskukac Creative Commons License 2021.01.06 0 0 38850

Ha már a műszerhibákról esett szó:

Biztosan mindenki tudja, de hagy jegyezzem meg, hogy egy műszernek nem csak nulla állásban lehet hibája, így az egy etalonnal végzett nullpont ellenőrzés tulajdonképpen semmit nem mond az állapotáról.

 

Szóval aki pontosabban dolgozik, nem érdemes a kalibráltatáson spórolnia.

A barkácsolóknak meg jó a kalibrálatlan "saccvas" is, ha nem sikerül valami, nem jár érte kötbér. :)

vaskukac Creative Commons License 2021.01.06 0 0 38849

Értem, és rendben is van a mondanivalód.

 

Annyival kiegészítem, hogy nem a műszert nullázzuk, hanem a műszer nulla állásának hibáját ellenőrizzük mérés előtt.

A műszer nullázását hagyjuk meg a kalibrálást végzőknek.

"Háztáji" körülmények között sem az eszközök, sem a feltételek nem adottak.

 

Előzmény: jalpar (38827)
Rlevi. Creative Commons License 2021.01.06 0 0 38848

Hát én a használt tolómérőtől(150 es méretben legalábbis)kicsit tartok, meg amúgy a mitutolyoshopban sok akció van, akciósan elég jó árakkal vannak a tolómérők, úgy vettem én is

Előzmény: occseb (38844)
KART EMG Creative Commons License 2021.01.06 0 0 38847

Ha olyan lusta vagy számolgatni mint én, akkor kipróbálsz egy "threading gear calculator"-t vagy"change gear calculator"-z, pl ezt: http://www.imagesalad.com/lathenovice/lathegears/lathegears.html

Előzmény: JIKOV VARI (38793)
Feri948 Creative Commons License 2021.01.06 0 0 38846

A témához kapcsolódóan javaslom az alábbi videó megtekintését, rövid másfél óra, de megéri. Azt hiszem sok kérdés tisztázódik.

https://www.youtube.com/watch?v=jCvTyw_LPMo

Feri948 Creative Commons License 2021.01.06 0 0 38845

Minél régebbi annál jobb.

Előzmény: szőrmók (38840)
occseb Creative Commons License 2021.01.06 0 0 38844

Nem titok a Hobbycnc-n hirdet egy srác egy Mitutoyo-t, azt fogom holnap megnézni, megvenni.

De eddig nem is tudtam rola hogy van már ennek is kínai kópiája.

Előzmény: jalpar (38837)
jalpar Creative Commons License 2021.01.06 0 0 38843

Ha a digitális kijelző 2 tizedest mutat, akkor elméletileg se lehet 1 század a pontossága, hiszen már a kijelzőnek van ekkora hibája és ehhez jön még hozzá a szenzor, és megvezetés hibája, na meg a hőtágulásból meg a rugalmasságból adó hiba.

Előzmény: Vetesi75 (38842)
Vetesi75 Creative Commons License 2021.01.06 0 0 38842

Igen. A tanúsítvány öszességében két századról szól. Aztán minden képes egyszer elkopni. Az én cégesem furatmérőjéből kb. 3 század hiányzik - én ismerem, más meg ne mérjen vele. (Nem szívesen selejteztetek le egy AOS IP67-est , mert csak rosszabbat kapnék helyette.)

Előzmény: jalpar (38834)
Vetesi75 Creative Commons License 2021.01.06 0 0 38841

Régebben a rögzítőcsavar alakja és a hozzá mellékelt elem típusa eléggé jó támpont volt. Ma már a csavart is élethűen másolják.  :)

Előzmény: occseb (38836)
szőrmók Creative Commons License 2021.01.06 0 0 38840

Ezt is bolhapiacon vettem ,régen ,de biztos hogy 5000huf alatt volt.Van valahp0ol vagy 20 éve a padláson egy hasábos raporterkészletem.Egyszerűen nem volt rá szükség.Egy 70 éves lityeg-lötyög géphez minek?

Poc2 Creative Commons License 2021.01.06 0 0 38839

Az enyémet összecsukom,lenullázom,utána stabilan 3századdal kevesebbet mutat,bármit mérek.Rendszerint,hasonló méretű csapágyat kért,mint a mérendő cucc.

Az az 1 század ide/oda eddig nem volt probléma számomra.És nem is igen hiszem hogy mindig szükség van ekkora pontosságra.Szóval a csapágy, nekem/nekünk bevált eddig mindig.

Előzmény: jalpar (38823)
jalpar Creative Commons License 2021.01.06 0 0 38838

"A pontossága is. Legalábbis az enyém raporterhez mérve az egész tartományban tudta az 0.01mm pontosságot. Meglepő módon a kínai gagyi is hozta ezt az eredményt, de ott jobban kellett figyelni az mérő erőre."

 

Azért ezzel vigyázni kell. Nagyon más egy raporteren való tesztelés, mint a valóság, amikor nem tudod előre, hogy milyen értéknek kell kijönnie, és nem párhuzamra köszörült, a mérőfelületre felfekvő felületeket kell mérni, hanem pl. hengerest.

 

Természetesen nem állítom, hogy egy mai csúcs tolómérő nem sokkal pontosabb, mint régen; de a százados pontosságú mérésre a tolómérő egyszerűen szerkezeti okokból nem alkalmas.

 

Századok méréséhez mikrométer kell.

 

Mikronok méréséhez pedig laboratóriumi körülmények és még komolyabb műszerek, mint pl az Abbe komparátor. (Sokan elfelejtik, hogy pl. baktériumok a mikronos mérettartományban mozognak. Próbáljon meg bárki baktériumot mérni kézi műszerrel)

Előzmény: Csuhás (38835)
jalpar Creative Commons License 2021.01.06 0 0 38837

Legegyszerűbben az ára alapján.

 

De kézbe fogva is sokkal gagyibb.

 

Emellett pedig a kínait Mitutogo-nak hívják. (Nem mindet, van, amin Mitutoyo felirat van, de ezt azért csak a bátrabb kereskedők merik árulni, még interneten keresztül is)

 

A használhatóbb kínai cuccok manapság már saját márkanéven mennek, rendes weboldallal, dokumentátióval (pl. a SHAHE). Vannak annyira jók, hogy nem csak félreértésből/átverésből veszik meg.

Előzmény: occseb (38836)
occseb Creative Commons License 2021.01.06 0 0 38836

Ha már így szóbakerültek a kínai Mitutoyo-k, miről lehet megkülönböztetni a kínait az eredetitől?

Előzmény: Csuhás (38835)
Csuhás Creative Commons License 2021.01.06 0 0 38835

A pontossága is. Legalábbis az enyém raporterhez mérve az egész tartományban tudta az 0.01mm pontosságot. Meglepő módon a kínai gagyi is hozta ezt az eredményt, de ott jobban kellett figyelni az mérő erőre.

Előzmény: jalpar (38834)
jalpar Creative Commons License 2021.01.06 0 0 38834

,,szuper Mitutoyo tolómérőmmel, aminek 0,01mm a pontossága''

 

A szuper Mitutoyo tolómérődnek valószínűleg nem a pontossága 0,01mm, hanem a skála felbontása.

Előzmény: occseb (38830)
jalpar Creative Commons License 2021.01.06 0 0 38833

Igen, elszámoltam.

Előzmény: occseb (38829)
jalpar Creative Commons License 2021.01.06 0 0 38832

"De minek? Nem a NASA bedolgozól vagyunk! Ezek a gépek amik nekünk vannak nem tudják azt a pontosságot mint amit a mérőeszközeink tudnak.Barkácsolunk ? Vagy nem?"

 

Pontosan.

 

(Illetve: melyik mérőeszköz és melyik gép? A mérőszalagnál - de még a tolóméternél is - tudok pontosabban esztergálni. Viszont ott van a mikrométer.)

Előzmény: szőrmók (38828)
jalpar Creative Commons License 2021.01.06 0 0 38831

"Ha a mozgó pofa jól kotyogásmentesen csúszik akkor a tolómérő jó."

 

Teljesen igaz, de vannak fokozatok.

 

Nekem 4 tolómérőm van:

- egy magyar ("Perfekt") nóniuszos zseb tolómérő.

- egy 20-25 éves de alig használt szép nóniuszos Mitutoyo.

- egy gagyi (Mitutogo) kínai digitális és

- egy jobb kínai (Shahe) digitális.

 

Mindegyik használható, csak nem ugyanarra.

A magyar leginkább arra, hogy bent van mindig a táskámban vagy a zsebemben, és elő tudom kapni, valamit gyorsan le akarok mérni vagy pl. egy fúrószárat kiválasztani.

A Mitutoyo a szobámban van. Ha valami kész holmit be akarok méretezni és lerajzolni, akkor ezt szoktam használni.

A két kínai pedig a műhelyben van. A gagyi mindig elől van, nem féltem, koszolódhat, akár jelölésre is használom. Durvább dolgokra jó. A jobbik a fiókban van, vigyázok rá. Akkor veszem elő, ha biztosra akarok menni.

 

 

Előzmény: szőrmók (38825)
occseb Creative Commons License 2021.01.06 0 0 38830

Ergo egy ilyen méretet ha megmérem a szuper Mitutoyo tolómérőmmel, aminek 0,01mm a pontossága:

 

Minimál méretet mérhetem 24,98-nak, de mérhetem 25-nek is.

Ez ha belső átmérő akkor ha a 3 mérés átlaga 25 fölött van akkor a belső átmérőt mérő felületek kopottak.

 

 

Előzmény: occseb (38829)
occseb Creative Commons License 2021.01.06 0 0 38829

Egy tizedessel elszámoltad a számokat. 

25 - 0,012 = 24,988

50 - 0,011 = 49,989

Előzmény: jalpar (38823)
szőrmók Creative Commons License 2021.01.06 0 0 38828

De minek? Nem a NASA bedolgozól vagyunk! Ezek a gépek amik nekünk vannak nem tudják azt a pontosságot mint amit a mérőeszközeink tudnak.Barkácsolunk ? Vagy nem?

Előzmény: jalpar (38826)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!