Érdekességképp megjegyzem, hogy régebbi mágneskapcsolókhoz mai napig könnyebb 110V-os tekercset szerezni, mint 42V-osat. A 24-es meg egyáltalán nem hiánycikk. A trafóval kb. ugyanez a helyzet.
Sziasztok.. Azt nem tudom hogy a megoldás mennyire gyári, de minden darab a 230 volthoz van méretezve. A leégett biztonsági trafó (ami azért égett le elvileg mert a tulaj a tajavízbe álló (!!!) gépet bekapcsolta) az egy Kaposvári KT 160 G típus 190-440/20-260 azaz ha jól fejtem meg a bemenet 190-440 volt (?) kimenet 20-260Volt (ha jól gondolom) Szóval akkor viszont anno valaki mindent átszabott.
Ezt is említettem már itt pár napja... bár érdekes, abban általában nem bíznak azok, akik nem értenek a villanyos dolgok működéséhez. A 24 V-ban jobban hisznek, talán azért, mert az idősebbek azt tanulták.
Az enyémen nincs még szivattyú, de amit tenni fogok rá (Csuhás kolléga ötlete alapján) annak mindegy, mert ha nem jó a forgásirány a pumpának akkor megcserélem a két rámenő csövet és probláma megoldva.
A villamosvezeték bekötésének helyessége: A bekapcsolás után a lendkeréknek az óramutató járásával ellenkező irányba kell forogni, a lendkerék oldaláról nézve.
a jófogáson rengeteg ilyen kapcsoló van, sőt tekercset is találtam elvileg a GANZ DIL 052 csereszabatos a VMK 25 kapcsolóval (mindkettőt említi a használati)
Ezt feldobom a barátomnak, sajnos tényleg sötétben vagyok elektronikailag.. én arra gondoltam hogy veszek négy Ganz DIL 052 110 v os tekercset..illetve 2 DIL 052 meg asszem két DIL 016. Az a gáz nekem ezek a nevek se mondanak semmit.
Szerintem lehet, csak szerintem annak idején azért nem ekkora - életveszélyes - feszültségről működtették a rendszert, mert a nyomógombokra és az egyéb működtető kapcsolókra akár rá is folyhat munka közben az emulzió. Az álmoskönyvek szerint az viszont annyira nem jó ekkora feszültségnél.
Nekem annyira nem tetszik.
Van ugye az előtolással kapcsolatos kapcsolórendszer a szánblokkon, én oda nem vezetnék kettőhuszat.
Na most ugrott a majom a vízbe.. minden (mind a 4) mágneskapcsoló működik, de mondja a kollégám hogy 160 voltnál kezdtek behúzni.. Ő abban volt hogy 110 esek, utána nézte a behúzótekercseket mind 220 volt a felirat.. na most mi van ilyenkor? lehet ez gyári? Mert a kollégám azt mondja, hogy így maximum a kis jelzőlámpácskáknak (visszajelzőnek) kell egy trafó meg persze a 24 voltos világításnak. Lehet így 220 V al működtetni vagy ez gáz? Bocs hülye vagyok az elektromos dolgokhoz.
Az én gépemen csak azért számít a forgásirány mert a hűtő szivattyú meghajtás csak egy irányba lehet,és azt is a nagy szíjtárcsa mellett lévő szíjtárcsa hajtja.
"Nem voltam elég körültekintő amikor az elektromos vezetékeket cseréltem újakra a kis keretes fűrészemen."
Ja, s ne marcangold magad, mivel a forgásirány úgyis függött volna attól, hogy a hálózatra kötéskor milyen a fázissorrend.
Ezért is gondolom, hogy valahol a gépen jelölik a forgásirányt, akár az is lehet, hogy lefestették, és erősen keresned kell olyat, ahol kicsit domborodik a nyil festése
Nem voltam elég körültekintő amikor az elektromos vezetékeket cseréltem újakra a kis keretes fűrészemen.
Akinek ilyenje van mondja meg legyen szíves hogy a nagy ékszíjtárcsának előrefelé vagy hátrafelé kéne forognia? Lehet hogy nem jól kötöttem be és lehe thogy mos tnem jó irányba forog, viszont nem tudok rájönni a mozgásából hogy most így jó-e vagy sem.
Köszi, lehet igazad van mert nekem eszembe sem jutott hogy a golyó feletti határoló csap és a furata közt szivárog ki levegősre a szivattyúm pár nap alatt. Mert ugye lehet az egyik lyuk szoros és tartja az átmenő csapot no de a másik ? - köszi a hétvégén megnézem és mondom mire jutottam.
Voltam ott tegnap, árult az eladó egy darabolót is, azt vettem meg. Nem tűnt leharcoltnak a gép. Elég alacsony meg viszonylag kicsi de ennyi simán megér. Mondta, hogy már csomóan hívták de odaígérte szombatra.
Egy keskeny élen kell a golyónak felfeküdni. Úgy szoktam csinálni, hogy a furat és a homlok felület találkozásánál nincs sarokletörés, de sorja sem, és a golyót meg kell ütni kicsit, hogy megcsinálja a saját fészkét. Persze a golyó is legyen gömbölyű és a felülete hibátlan. A golyó fölé egy kis távolságra pedig keresztbe kell tenni egy vékony huzalt (mintegy átszúrva a lábszelepet vagy a csövet) nehogy felszívja a szivattyú a golyót a csőbe. Ezt a huzalt vagy szorosan kell illeszteni, vagy beforrasztani, ragasztani, nehogy fals levegőt szívjon itt.
Ami viszont jó benne, hogy a csiga egy excenterben van, azt elforgatva bontható a kapcsolat, és akkor közvetlen lehet az asztalt forgatni. És a kopás is korrigálható ezzel bizonyos mértékig.
Vagyis csak kis erőket tud felvenni forgás közben.
A forgatás mechanizmusa áll egy csigahajtásból, ahol a csigát közvetlenül a kerékkel forgatod, és ennek a csigának a tengelye csak sima csúszócsapágyazással van az öntvényházban vezetve.
A tengelyének hosszirányú erőhatásait egy elég kicsi váll kell felvegye, ami szimplán csúszik az öntvényház felületén.
Tehát ha olyan marási feladat van, ahol marás közben forgatnád az asztalt, akkor a marási erőt ez a kicsi váll veszi fel, és kopik erősen.
Üdv Mindenkinek, na ilyet nem nagyon láttam még élőben , a leírás szerint a Strigon pantográfmaró kis körasztala, abból is a billenthető darab. Nagyon finom kis műszer :-D
Na ma kivakartam a mocsokból a Mez Brno emulziószivattyút és természetesen a talplemezben lévő emulziótartályt is..Atyaég elég gáz volt. A motort nagy nehezen szétkaptam.. kíváncsi vagyok elindul e még, és hogy működni fog e.. a szivattyúrész elég gatyának tűnik :-( A gép lassan kezd azért tisztulni.
Köszi. Sziszifuszi munka, de végülis nem egy nagy etvasz. Arra az anyás rögzítésre vagyok büszke. Lehet, másnak természetes megoldás, de én rengeteget gondolkodtam, mire eszembe jutott ez a megoldás. Úgy megörültem neki, hogy ki se jöttem a műhelyből, míg el nem készült.
,,Ezek szerint már beüzemelted a szerzeményedet.''
Igen, de nem régen - most ismerkedünk. A 3 fázis bekötése tartott nagyon sokáig.
,,És, hogy boldogúlsz a patronokkal?''
Azokkal sehogy. Egy ER32-es és egy ER16-os befogóm van, meg fúrótokmány, azokat használom.
,,Tudod használni a főorsóban is megszorulás nélkül?''
Nem. Kellene valami kilökőt konstruálni hozzá.
,,A négyszögletest csináltad vagy vetted?''
Kinai. Egész korrekt kivitel, köszörült lapokkal.
,,A palástba való osztást, hogy oldod meg (osztófej nélkül)?''
ha valaki igényes műszaki fotót, szemléltető anyagot akar készíteni, a legfontosabb szerintem a világítás, a párhuzamosságra törekvés (szóval hogy mondjuk függőleges vonalakat merőleges optikai tengellyel fotózunk, a funkcionális nézetek stb. Egy mobillal nem annyira könnyű fotózn - de makróban igazából verhetetlenek. legalábbis ár/teljesítmény viszonyban.
A tengelyen lévő csapágyhely bábozást tartom jónak,feltéve ha nincs elgörbülve .A báb pofáival finoman közelítve központba fogja húzni a tengelyt. A hibás felfogást még előidézheti a tokmányba fogás hiba lehetősége(üt a tokmány,vagy nem egytengelyű a megfogott rész) . A nagyon pontos felfogást igénylő darab esetén,a tengely végét átütős tokmányba fogom,a másik végét a csapágyhelyen a bábra bízom.A tokmány melletti csapágyrészt kiórázom,majd jöhet a csúcs furat fúrása vagy feljavítása. Mint említettem a nagyon nagy pontosságot igénylő esetekben,egyéb esetben elég a tokmányba megfogás,és a bábbal való egyszerű támasztás.
Ha tönkre van menve a csapágyváll a tengelyen, akkor egy az eredetitől szélesebb csapágy/gyűrű felhúzása segíthet - általában van még annyi az eredeti felfekvő felületből, hogy jól tájoljon. Ezen bábozva megigazítható a központfurat és a többi mehet csúccsal támasztva. Ilyenkor nem kell órához állítani, azzal csak ellenőrzendő a futás - sok időt lehet vele megspórolni.
Korábban kérdeztem hogyan kell az állóbábot beállítani. Nem volt rá igazán válasz, és a szakirodalmakat bújva, videókat nézve sem jutottam előbbre.
Saját ötletből kiindulva erre a megoldásra jutottam.
Kerestem a forgórészen egy jobb felületet,ráálltam órával.Addig állítgattam az állóbáb pofáit míg erre az eredményre nem jutottam. A jelentősebb eltérés az ágy miatt lehet, ott a szán kissé szorul is.
Az állóbábot kiveszem, a szánt a báb elé viszem, a bábot vissza.
Így a rossz tengelyvéget síkba hozom és készítek egy új csúcs fészket.
Aztán a tengelyvéget rendbehozom vagy kiváltom valahogy.......
Elég gyakran elejti a szivattyú az olajat az enyémen a javítás ellenére is és többek közt arra is kiváló az átlátszó nyomócsöves olajozása a vertikálfejnek hogy látszik ha szállít a szivattyú. Neked majd a kémlelő ablakot kell lesegetned. No és szerintem annak a preciziós csapágynak ami van a fejben biztosan jobb az olaj mint a zsír.
,,Az meg különösen, hogy a végeredmény jól van fotózva!''
Hát igen, a rendes fényképezőgépemet - amivel a végeredményt fotóztam - sajnálom bevinni a műhelybe a "werkfotókhoz", amikor repked a forgács, meg olajos a kezem.
Jó lett az 1 élű fecskefarok maró . Én törött , kopott menetfúrókból , dörzsárakból , spirálfúrókból szoktam hasonló szerszámokat készíteni . Még a haveroknál is kiszedem a forgács közé dobott rossz hss-es szerszámokat .
Igen, a behúzótekercsekre volt ráírva, mekkora feszültségre valók.
És kapaszkodj meg: ki lehet cserélni, ha másik feszültségre valóra van szükséged.
Tehát ha a behúzótekercsed jó, de a relé része már szar, és kapsz relét más feszültséggel, de jó relé résszel, akkor a kettőn felcserélheted a tekercseket, hogy neked jó legyen.
Szét lehet csavarozni a mágneskapcsolót, széthúzni a vasmagot, lehúzni a tekercset, rá az újat, majd össze a vasat.
Az a legjobb hogy az enyém is esztergomi, csak 1970 es a prospektus (ami hiányos) a gépem 1973 as esztergomi, így gondolom akkor már ugyanazt a 110 voltos rendszert csinálták. Gondolom a mágneskapcsolók behúzótekercsein kellene keresnem hogy 110 vagy 24 voltos?
A kolléga alapvetően villanyszerelő és villamosmérnök. Meglátjuk. Mert amúgy a rajz szerint 24 voltosak a mágneskapcsolók, mert az enyém belseje szinte teljesen gyári?
Elkezdtem a vertikálfej felújítását is (tudom-tudom szívni fogok vele az olajeresztése miatt) de pont erről szólna a kérdésem.. Honnan kap olajat? esetleg az általam a fotón mutatott két csavar(?) hely ezzel kapcsolatos? Csak egy metszet rajzzal rendelkezem de az nem ez a fej, azon felül látható valami olajzó(?) nyílás. Köszi a segítséget.
Üdv sajnos csak ez a képem van :( A tábla meg épp egy elektroszaki ismerősömnél...Az első két fotó a vmk 25 é az utolsó a két kisebb kapcsoló.. félek nem lesz elég :-(
Eléggé behatárolta a mozgásteremet a rendelkezésre álló alapanyag.
A két fődarab ⌀15mm-es, a szorító anya ⌀20mm-es sárgaréz rúd, a tengely pedig 8mm-es ezüstacél.
A fecskefarkakat az utolsó képen látható szerszámmal martam ki; ezt ⌀6mm-es gyorsacélból köszörültem.
A munkadarab befogással picit meg kellett küzdeni. A legnagyobb kihívás talán az volt, hogy a függőleges rész két végén a fecskefarok párhuzamos legyen.
A Fo13 as fúrógép, tudod rferi amit még együtt vettünk annak szereltem nyomógombot a kapcsolója helyére. Egész civilizalt lett és egyetlen új lukat se kellett a geptestbe fúrni. Vmi 8000 ből megvolt a kis dobozkájával együtt
Melóhelyemen az összes gép a műhelyben mágneskapcsolós, leejtős főkapcsolóról megy. Ha elmegy a fődelej, majd visszajön, gombot kell nyomni.
A gépek régiek, csak az orosz esztergán van önleejtős kapcsoló. A céges munkavédelmisek megkummogták így is, át kellett szerelni, pedig egy áramszünet után nem áll vissza a gépeken a delej, és fixen kötött gépek. Viszont simán lehetne, hogy áramszünet után visszakapcsolja valaki a főkapcsolót, és akkor minden elindulna egyszerre, akár úgy is, hogy másvalaki ott motoszkál a gép mellett, és baleset lesz.
Szóval ma már a gépen levő leejtős kapcsolót mindenki megköveteli.
Nem feltétlenül. A vezérléssel ellátott gép általában tartalmazza a vezérlésében a feszültség védő funkciót. A nem vezérléssel ellátott gép például az asztali ill állványos fúrógépek jellemzően csak ki-be kapcsolót kaptak. Ezek ma nem felelnek meg így,el kell látni őket nyomógombbal, de a motorvédelem sem árt. Manapság a Kínai barkácsgépek is el vannak látva nyomógombbal.Enélkül nem kerülhet kereskedelmi forgalomba.
Egy aljzat el lehet látva nyomógombbal, de értelme akkor lenne ha a gép nem hordozható azaz telepített. Ha egy ilyen aljzatra hivatkozok hogy a kapcsolós állványos fúrót elfogadjuk az újraindítás elleni megoldásként,lássuk be hogy ha a gépet másnap áthelyezem máshová, ott nem biztos hogy lesz ilyen kiépítés.
Megjegyzem a saját fúrógépem otthon nincs ellátva nyomógombbal. Bármilyen balesetért,anyagi kárért az üzemeltető felel....
...erre való a FI relé... van 5000 Ft-ért, és levéd minden kis áramú 230 V-os készüléket (mondjuk 16 A-ig)
Nyilván, anno az 50-es években, mikor ezek a gépek születtek, még nem volt ilyesmi, egyedül a törpe feszültség volt a biztos - de az is csak akkor, ha leválasztó trafóról jött.
Árulnak már dugasztápos LED lámpákat is, ott még a vezetékben is csak törpe fesz van, az is leválasztva.
Szerszámgép telepitesekor nem az a szabványos, hogy a gep már eleve olyan aljzathoz csatlakozik amit öntartó magneskapcsolo véd az áramszünet utani elindulástol?
Nem tennék 230 V-os géplámpát. Forgács megsértheti valahol és az emulzió is bejuthat. Nem egészséges ha ráz a gép. Volt olyan hogy a csapkodó forgács összetörte az izzó üvegét, persze 24 V-os volt.
Az msz motor az emulziószivattyú motor., a kapcsolója (vgk) a táblán van ahol a főkapcsoló, feltte van a visszajelző lámpa. Az MH a hajtómotor, ahoz még van egy kétállású forgásirányváltó kapcsoló. Egyelőre azt a plusz mágneskapcsolót nem tudom mire tették, mert a n~gy gyári is benne van.. Jaa megvan ipari gép volt utólag szereltek rá vészleállítót, szerintem azé..
A három visszajelző lámpának kell a 20V (24V?)szerény teljesítménnyel. Az egyik hogy be van kapcsolva a főkapcsoló. Az nem rossz ha van.
A második az Msz motor be kapcsolva. Mintha a kapcsolóról lenne használva. De lehet ezt átalakították mágneskapcsolóra mert abból több van a panelen eggyel, a hőkioldó mellé rakva.
Úgy is lehet hogy egy trafó csak a géplámpának, egy másik a vezérlésnek.
A vezérlésnek lehet 63VA-es de a géplámpának egy kicsivel nagyobb illene.
Ha a géplámpát (24V 60W) van lehetőség kiváltani korszerű LED-re, annak tápja már nem is biztos hogy transzformátor lenne. Sajnos annak kellene N potenciál a 230V miatt. De ez részlet kérdés...
Szia, ne bánd, sajna nem voltunk otthon... De ami késik.. Most egy másik szaki is nézte, valami olyasmit mond ha kell két kisebb?? (bocs nem értek hozzá) is meg lehet oldani ha igaz
Hogy a szekunder oldalon legyen 24V és még egyszer 20V +110V nem biztos hogy lesz, de ha a három 20V-os kontroll lámpát a géplámpa 24V-ra lenne kötve nem okozhat problémát.
(A gyerek az apósjelöltjével most van Cegléden. Ha délelőtt beszélünk átmehettem volna potyaúttal megnézni a gépet.Csakis tájékozódás képen.)
"( Mondom ezt 40 év ipari automatizálásban eltöltött év után )"
Én csak 20-30 évet tudhatok magam mögött ha az inas éveket is hozzávesszük...
Persze letesztelhető, én is és te is le tudod, de ha hirtelen le kellene tesztelni mindketten nézegetnénk milyen eszközeink lehetőségeink vannak hozzá.De egy laikus.....?
Ez a hőkioldó évtizedek múltán is teljesítette a védelmet.Nem az évek számítanak hanem az üzemeltetési körülmények. Pár hete egy szivattyú égett le a hőkioldó ellenében,a nyirkos hidrofor aknában.
Azért javasoltam a hőkioldó cserét mert a leégett villanymotor tekercselése drága. Az első leégés árából bőven megvan a motor védelem.
Szerintem nem téma idegen egy szerszámgép elektromos része.
Szerintem miattam ne vesszetek össze. Az os igaz hogy az átlag alatti tudással rendelkezem ha elektromos szerelésről van szó. Azért légy őszinte 40 év nem kevés... Szerintem sem nagy szó leütni pl. egy kocsitengely máriaszeget (kovács az egyik szakmám) de lehet van akinek problémái lennének... Szóval MINDENKINEK köszönöm a segítséget 😉😔😁
Ja bármi lehet, ha nem nézzük meg csak találgatunk...
Amúgy meg is lehet azt a hőkioldót ügyesen tesztelni. Nem eszik olyan forrón azt a motor lefüstölést.
Én csak szerettem volna rávilágítani, ennek gépnek a villamoa feljavítása nem nagy kihívás, egy átlagos képességű szakinak is megy, de egy lelkes és ügyes amatőr is megoldhatja..
( Mondom ezt 40 év ipari automatizálásban eltöltött év után )
Részemről nem is untatom tovább ezzel a témával a fórumot, sok sikert kívánok a gép javításához.
Köszönöm a segítséget, a trafó kiváltása lehet megoldani látszik, de megnézem szakmókus, előre is köszönöm. A sorkapcsokra kaptam felajánlást, a mágneskapcsolók hátha pucolhatók. Ha nem van eladó szwrencsére. Elvileg az ET 25 is kapható.
A villanymotor tekercselők szoktak trafót is tekerni. Ha csak egy 24V-os szekunder kell azt lehet venni is. Úgy emlékszem hogy itt a primer 380V-os, tehát két fázis közé van kötve. Ilyen trafó is elérhető készen.
Ööö ha a bimetált megkapta a rozsda a karakterisztika oly mértékben változik hogy amellett leéghet a villanymotor. Azon nincs mit kipucolni. (Egy újszerű BH persze akár jól is működhet)
"... a rájuk tekert ellenállás "huzalokat"
Ha van. Van amelyiken nincs is. Nem lehet ezeket javítani. Az újabb hőkioldók fürgébbek is....
Én szétkapnám a hőkioldót, kipucolnám, megnézném a bimetálok és a rájuk tekert ellenállás "huzalokat", mechanikát, aztán hadd menjen, persze ha van új helyette, az más kérdés.
Lalibatyo jól mondja a trafó kérdést, nem követtem az előzményeket, de ha többféle szekunder fesz kell, akkor tekercselni kell. Az sem nagy kaland. Amúgy régi alkatrészek még vannak sok helyen elfekvőben, szemétben, meg kell találni a forråst. Ebben az esetben nem is nagyon kell semmi, hiszen minden megpucolható, ha netán kell mågnestekercs, elfekvőből az is beszerezhető és nem kell vacakolni a vékony dróttal, szóval így nem kell SSR...
24v tarfó simán vásárolható, ha kell új is. A mágneskapcsolókat működteti és a géplámpát. Én is villanyos problémával kezdtem a gépemen, kb 1 nap mire megfejtettem a lényeget mi mit miért mikor kapcsol mert rajz nincs sehol meg ha van is már át lett alakítva biztosan ez-az. Egy normális kéziműszer elegendő, mágneskapcsoló meg szintén beszerezhető ha nagyon muszáj. Aztán majd a következő a vertikálfej lesz amiből dőlni fog az olaj ha olajos kenése van :)
Szerintem valami csájníz kéthengeres ékszíjhajtásost. Ha festeni is akarsz, akkor 90-100 literes, ha az nem fontos, akkor elég az 50-es. Egy vízleválasztót érdemes rátenni, akármilyet is veszel. A nyomáskapcsoló elég gagyi szokott rajtuk lenni de ha cseréled később mondjuk egy Condor-ra, utána nem nagyon lesz vele bajod.
Forgásirányt azonnal vált ha az elmozdulást mutató dobra szerelt mikrokapcsolót használjuk. Ezt csak alacsonyabb fordulatnál szerencsés alkalmazni mert nagyon igénybe veszi a hajtóművet. De menetfúráshoz amúgy sem kell a nagy fordulat. Széles a fordulatszám tartomány, nem annyira indokolt a frekvenciaváltó. Mondjuk a 4 kW-os motor teljes erejét sem gyakran használjuk ki, úgy látszik az orosz nem bízta a véletlenre :-) A frekiváltóval lehetne növelni a max. fordulatszámot, de vékony fúrókhoz nem annyira ideális ez a gép mert hiányzik a finom kézi előtoláshoz egy külön tekerő, ami szokott lenni egyes gépeken, azoknál egy csigahajtáson keresztül valósul meg a lassabb kézi előtolás. Itt is van csiga, ki is lehetne vezetni egy forgató karra, de az automatikus gépi előtolás bekapcsolás miatt hiába tekernéd kézzel. Agyaltam ezen már, de még nem jöttem rá a jó megoldásra... Szóval istenkirály ez a fúrógép, de a méretéből is látszik hogy nem az 1mm-es fúráshoz tervezték, azon kívül mindenre is jó :-)
Szia Én is gondolkodom a Freki váltós hajtáson , a vezérlés minden meg maradna , csak a relékre menő hálózati tápot le kötnem s a Freki váltó vezérlő feszultsegeit kapcsolnaK . A fel s le futás sebessége állíthato most ami az eszterga gépemen van az 1 sec van állítva . S az menet vagasnal is elég gyors .
Eredeti funkciókat tekintve mindet meg szeretném őrizni. Még kacérkodtam egy frekvencia váltóval, de akkor a teljes vezérlést újra kellene gondolni. A nagyja dolgot gondolom meg lehetne valósítani a frekvencia váltó is. De azokhoz egyáltalán nem értek, mert még sohasem volt frekvencia váltóm. Az extra bonyodalom a frekvencia váltónál, hogy ha minden igaz, akkor itt a jobbra-balra gombok megnyomásakor előbb lekapcsolja az áramot a motorról, lefékezi azt és csak utána indítja meg visszirányba. Míg az automatikus forgásirányváltáskor talán nincs meg ez a kifutás. Bár erre nem vennék mérget, főleg mert jelenleg nincs beüzemelve és nem tudom ellenőrizni.
Mivel elég tág határok között lehet állítani a fogaskerekek segítségével is a fordulatszámokat, így nem feltétlenül éri meg hobbi/kisipari szinten teljesítményforgácsolásra optimalizálni a gépet.
Anno az esztergánál is javasolták, hogy a lágyindítás végett tegyek rá frekvencia váltót. De a hálózat elbírja a 2,2 kW-os motor hátramenetbe indítását is menetvágáskor. Engem meg megőrjítene szerintem, ha lassabban pörögne fel a motor.
Hát pont a takarítás végett akarom a gépen kívülre helyezni az emulzió tartályt. Most egy gumi csövön folyt vissza a lábba/talpba az emulzió. Ott több ülepítő tartályon keresztül jutott vissza a szivattyúhoz. A gép úgy került hozzám, hogy nem volt kitakarítva. A finom fémforgácstól kezdve a hosszúig minden volt a tartályban. Egy kőműves kanállal és kesztyűs kézzel takarítottam ki. Közel a gyári kapacitással megegyező mennyiségű olajsáros, forgácsos trutyit mertem le belőle. Ez olyan 18 liter. Ráment a pucolásra 3 délutánom. Ez még az udvaron történt, hogy a gép elborításakor ne folyjon ki belőle. Ekkor megfogadtam, hogy oda többet nem megy vissza nálam a szivattyú és az emulzió.
Azt javaslom hogy érdemes helyreállítani az összes eredeti funkciót a fúrógép elektromos felújítása során. Jópofa dolgokat tud ez a gép, lengőforgás, fék, menetfúráshoz irányváltás. Ha valamikor eladod akkor is jó ha tud mindent amit gyárilag tudott. A mágneskapcsolók lehet hogy nem túl bizalomgerjesztőek, de szinte sose mennek tönkre. Az emulziónál jó ötlet egy csatlakozóval kivezetni, valóban jobb a külső tartály, a lábát elég nehéz takarítani.
Kis festékszóró 0,8 -as fúvókával el lehet festegetni vele, de inkább kisebb felületekhez. Ha szórógittet is akarsz, akkor meg kell hígítani és több rétegben, meg lakkot is okosan. Azért jó volna legalább egy 100l-es tartály.
A hirdetésben a fickó azért jól kiszámolta az a 3000-es fordulatot...:-)
Ha 2800-at forog is a motor, az áttétel meg kb. leveszi felére, akkor azzal az 1000-1400 -as fordulattal ez a kompi jó a szállít 150-180 l/h mennyiséget.
Az én esetemben a jobb oldali transzformátorról volt szó az felelős az összes feszültségszint létrehozásáért:
Primer: 380 V Szekunder: 5, 22, 24 és 110 V 5 V: visszajelző lámpák 22 V: nem tudom, hogy be van-e egyáltalán kötve, nem is rémlik, hogy olvastam róla, hogy kell-e valamihez 24 V: géplámpa 110 V: relék, mágneskapcsolók vezérlő feszültsége
A bal oldali trafó pedig csak az elektromos fék része.
MÉH telep: a környékemen tudtommal egyikben sem lehet guberálni...
Alaposan nem olvastam végig az összes hozzászólást, de látom többen kínlódtok a transzformátorokon. Nem ismerem a konkrét gépeket, de ide felkerült egy rajz is, amin több primer feszültség szerepelt, mert régen több feszültségszintre tervezték ezeket a gépeket. Most nektek csak arra kell figyelni, hogy milyen teljesítményre és szekunder feszültségre van szükségetek, valószínűsítem, hogy csak 24V-ra. Én a tr.-ket a MÉH telepen szoktam kilóra vásárolni. A primerrrel se kell foglalkoznotok mert úgy kötitek, ahogy kell 400 vagy 230V-ra. Teljesítményigény se nagy, mert jellemzően csak a vezérlés (mágneskapcsolók) és a világítás megy 24V-ról, de meg tudjátok nézni, hogy a gépbe hány VA-es tr. van, annál nagyobb (ha befér) mind jó!
Ajánlani én sem ajánlanám másnak. Le is írtam a jelenlegi problémáit. Ez úgymond rám maradt. Mivel a hibát leszámítva kerék fújtatásra lehet használni, így nem lett kidobva.
Valószínűleg a lefújó szelep se lesz rajta sohasem kicserélve. Annyit nem ér az egész. Mielőtt elszállt volna a szelep se tudott elegendő levegőt termelni festéshez vagy homokfúváshoz. Így már akkor is csak kerék fújtatáshoz használtuk. Most kb. kéthetente van elindítva.
A tartályban lötyög a kicsapódott pára, de úgy bele van rohadva a leengedő dugó, hogy nem lehet kitekerni.
Ennél egyszerűbb volt a helyzet. Mivel az eladó tudta hogy mennyire szeretem a régi gépeket, hogy felújítom ha tudom, mert mindent ami fém vagy fémet nyűv azt szeretem, lévén hogy kovács (is) a szakmám. Ennek a gépnek minden perifériáját egyenként tisztítottam a talajvíz okozta bajok miatt, más meg kiröhögött hogy egy szart próbálok felújítani. Szóval ő hívott fel, hogy felkínálja aztal, hogy szeretné ha jó kezekbe kerülne. Kicsi faluban lakom, sokan ismernek, gondolom így jutott erre az elhatározásra, hogy engem keres. Azóta már elkezdtem a részleges szétszedést és tisztítást.
nekem valami hasonló van, jófogáson vettem kis pénzért. Festő adta el, mert neki ez már nem felelt meg, mert olajoz - nekem pont jó, mivel nem festek.
Egy kis szögvas alvázon van egy 1,5 kW motorral, 70 liter tartály a műhely végében, másra kihasználatlan helyen, 3/4-es közönséges csővel összekötve. Barkács az egész, költsége semmi, nekem mindenre megfelel. kerékkulcs, homokszóró, 8 bar stabilan megy.
félig halott a lefújó szelep rajta (folyamatosan enged)
1 hengeres a sűrítője
230 V-os a villanymotor, fogalmam sincs milyen teljesítménnyel
Arra, hogy kereket pumpáljunk untig elég, illetve lefújó pisztollyal használom még. Arra viszont kevés, nem tud annyit termelni amennyit elhasználok. Pedig már tettem egy nyomásszabályzót a kompresszor után.
Viszont vettem egy Csonka 2 hengeres sűrítőt és mellé egy 3F villanymotort. Van otthon leselejtezett LPG tartályom (lejárt a nyomáspróbája és nem lehetett már meghosszabbítani), az elvileg 25-30 bár nyomással van próbázva. Ezekből akarok majd egyszer összehozni egy kompresszort, mert ez stabilabb lenne. Mivel a Csonka sűrítő víz hűtéses és nyomott olajzású, így azt a részét még meg kell oldani.
Mivel szeretnék későbbiekben festeni is, illetve a gépek köré letelepíteni fixen sűrített levegős csatlakozási pontokat ezért is akarom a kicsit lecserélni.
Műhelybe, általános felhasználásra ki milyen kompresszort használ otthon?
Venni szeretnék valamilyen megbzíható kompresszort.
Első körben kereket fújni, vízcsövet lelégteleníteni használnám, de ha már lesz akkor lehet hogy festenék is vele, vagy pici alkatrészeket homokfújnék.
Azt még nem döntöttem el, hogy az elektromos vezérlést újá építem vagy csak a nekem nem tetsző részeket cserélem benne. Ami nem tetszik nekem azok az olvadó biztosítékok, azok helyett mindenféleképpen kismegszakítót rakok be. Az emulziószivattyú vezérlésére sincs szükségem, a talpba biztosan nem fogom visszarakni a szivattyút. Majd hegesztek neki egy külső tartájt. Elég volt a talpat a rittyótól egyszer kipucolni.
Ha benne hagyom az emulzió vezérlését, akkor kap egy elektromos aljzatot a doboz oldalára és akkor dugvillával rá tudok csatlakozni.
Van a vezérlőben két ellenállás bal oldalt alul. Ha jól rémlik az elektromos motorfék részei. Azok az enyémben már gányoltak. Valószínűleg nem volt hozzá csere alkatrészük, mert több ellenállás van sorba kötve légtechnikával és úgy bekötve a gyári helyre.
A kondenzátorok sem tudom, hogy jók-e, van a doboz aljában plusz 1-2 darab, ami nincs bekötve.
Ha újra is építem nulláról, akkor is meg kell tartani egy-két alkatrészt. Többek között a trafót. Mert újat nem találtam, aminek lenne ennyi féle feszültség kimenete. Érintésvédelmi szempontból pedig nem utolsó dolog a transzformátoros leválasztás. Noh meg a ruszki soklábú gyorscsatlakozó helyett nem találtam még helyettesítőt. Az orosz nevére rákeresve viszont még kapható. Csak az importot kell megoldani.
A hajtómű oldalán lévő kapcsolókat viszont cserélni fogom. A stop gomb törött, a lengőmozgás és a két irányváltó kapcsoló már nem egyformák. A visszajelző izzóra pedig nem emlékszem, hogy milyen állapotú.
SZia az enyémen is a védőcsőre van forrasztva van s onnan van a gép testre csavarozva . A relék érintkezői voltak oxidosak a kis reléknél főleg , de a két nagyobb is nem adott át alap helyzetben . Ha kapok elérhetőséget küldök képet a gépről . Ide nem tudok fel tölteni.
"... nem is attól égett le, hogy víz ment bele..."
Nem feltétlenül. Kívülről a szekunder szokott lenni ami inkább zárlatra fog leégni nem a víztől. Mintha láttam volna Wichmann betéteket feltehetőleg azok már patkoltak lehetnek. A zárlat okát persze ki kell majd deríteni.
Én azzal kezdeném hogy a trafót ki kötném, egy másik hasonló teljesítményűvel és egy műterheléssel pl:izzólámpával próbálnám a vezérlő kört. Ha zárlat van az izzó teljes fénnyel fog világítani.Addig szakaszolni,bontani míg nem csökken a fényerő.... de komplett felújítás esetén ezzel sem kellene foglalkozni.
Csak egy apróság, írtad hogy: "a trafónak a 24 voltos kimenetéről működtetik a két végálláskapcsolót, amelyek az asztalra szerelve fordítják az irányt." Az asztal végálláskapcsolói nem fordítanak irányt, csak megállítják az előtolást, a kézi karral tudunk másik irányt kapcsolni ha szükséges. Azért írtam ezt le, hogy felújítás során nehogy megtévesztő legyen.
Hát..szóval ez a gép vasárnap óta van nálam, már megkezdtem a takarítását. Nálam a gépek nem néznek ki szarul, mert imádom őket, és több régi masinám van, mind frankó állapotban (Myford eszterga, Ajax gépkalapács, etc..)pedig mind idősebb mint én. Szóval ne aggódj ez a gép is tiszta lesz..
Az összes olvadóbiztosíték még eredeti és patkolatlan, az alsó két sor mind kiolvadva, ezek elvileg az előtoló motor és a szivattyúmotor biztosítékai. Elvileg kb 30-40 cm -t ázott fel illetve volt vízben a gép mire leszivattyúzták a vizet. Sajnos nem tudom hogy lesz itt nem dúskálunk a szerelőkben. Amúgy minden mágneskapcsoló (nyomógómbos9 Az asztal végállás kapcsolója (marquardt) megvan, csak most nincs benne dzsúdó. A használatit ha felscanneled nagyon megköszönném, sajnos az enyém is hiányos :-(
És jó eséllyel nem is attól égett le, hogy víz ment bele, hanem attól, hogy a berohadt mágneskapcsolók keresztbe kapcsoltak, és zárlattal kinyírták.
Meg kell nézni a szekunder biztijét, tuti biztos vagyok benne, hogy meg van patkolva. Mert ilyen olvadóbiztit honnan is kapnánk elő manapság? Évtizedek óta nem tart otthon az ember olvadóbiztit!!
Az a trafó mintha tényleg le lenne égve.Elég feketének látszik. Viszont számozottak a vezetékek,ha tényleg van rajz hozzá azért nem lehetetlen feladat. Bár látszik néhány levegőben lógó alkatrész aminek nem a levegőben a helye magyarán tákolás nyoma lehet. Viszont célszerű lenne korszerűbb alkatrészekkel újraszerelni a villamos vezérlést, az eredeti terv figyelembe vételével.
Mindig is szerettem volna vállalkozás szerűen szerszámgépek villamos felújításával foglalkozni. De elvárásom volt:
1. a gép legyen körbejárható,hozzáférhető.
2. a gépüregek amelyekben elektromos alkatrészek, olajtól kikeményedett kábelek vannak legyenek olaj,forgács mentesek.
3.a gép külső felülete általában olaj és forgácsmentes legyen.
Jellemzően az első elvárás sem teljesült, a második lépést is tőlem várták volna el hogy elvégezzem.
Majd jött az ÓÓÓ az egész gép nem ér annyit hogy felújítsuk, csak forogjon még egy kicsit....
A beázás miatt lehet, hogy egyszerűbb lenne újraépíteni ezeket a paneleket. Az olvadóbiztosítókat amúgy sem ártana kicserélni kismegszakítóra, hogy ne kelljen olvadóbiztire vadászni, ha valamiért ledobja neked magát.
Aztán a víz nem szokott jót tenni a mágneskapcsolóknak, ha berozsdálnak, akkor nem tudnak mozogni, és olyankor térdre imához, mivel olyankor nem biztos, hogy jól működnek a szembekapcsolásokat tiltó reteszelések. Ennek szokott füst, villám, pukk lenni a jele.
A trafó se szereti, ráadásul annak a trafónak a 24 voltos kimenetéről működtetik a két végálláskapcsolót, amelyek az asztalra szerelve fordítják az irányt. Szóval az előtolómotor mágneskapcsolói 24 voltosak. Ha nincs 24 volt, nincs előtolás sem.
Most letöltöttem Csuhás irodalmából a gépkönyvet. Ezt nem én adtam oda, és most összehasonlítottam az enyémmel. Hiányos. Több rajz, és a komplett kapcsolási rajzrészek hiányoznak belőle.
Majd ha bejutok a melóhelyre, beviszem az enyémet, és beszkennelem.
Sajnos az enyém is xerox, szóval kék a kékben kiskontrasztú nyomat. Halálosan nehéz olvasni. Lehet, hogy újra kéne írni ezt is?
Ha találsz egy olyan embert aki szokott ilyesmit javítani, biztosan meg fogja tudni csinálni. Hozzáértő számára cseppet sem bonyolult ennek a marógépnek a villamossága, csak így most neked ijesztő. A beázás nem használt neki, ez látszik, pár dolgot valószínű cserélni kell. Igyekezz olyan embert találni aki elfogadható áron dolgozik, és ért is hozzá.
Megvan a rajz, csak elvileg egy talajvíz után ami feljött a mélygarázsba, a tulaj ráindított, és elmondása alapján elfüstölt valami ( ő transzformátornak mondta) és azóta nincs előtolás (csak hosszelőtolás volt ezen a gépen és gyorsjárat szintén a hosszmozgásra) Mivel a szakmám gépész így sajnos nagyon távol áll tőlem az elektronika, nem szégyen ez csak kellemetlen :-( Nem is értek hozzá, még alapszinten is csak nagyon keveset. Azaz ennek nem mernék nekifogni, mert azt sem tudom mit mérjek ki.. hát remélem egy villanyszerelő megbirkózik vele.
Ha az megvan, akkor ez egyáltalán nem nehéz feladat egy kis odafigyeléssel.
Ha nincs meg, akkor se lehet ez vészes, csak külön feladatokra szét kell bontani fejben - és a gyakorlatban - a kapcsolást.
Van gondolom egy előtolómotor, meg két előtolási irányt váltó kapcsoló a szánon, ami ütközéskor visszafordítja a motor forgását.
Ezt az automata előtolást egy harmadik motor indítja.
Ezek így együtt egy alap kapcsolás egy háromfázisú motor esetében, persze nyilván a kapcsolók maguk mágneskapcsolókat működtetnek azon a panelon. Kettőt. Egyik indít-leállít, másik irányt határoz meg.
Asszem van gyorsjáratú előtolás is, na annak nem tudom mi a beavatkozó eleme, de nekem gyanús, hogy az nem elektromosan, hanem mechanikusan vált egy kisebb pillanatnyi mechanikus áttételre. Ha ez így van, akkor az elektromos részben az túl sok vizet nem zavar.
@pomika70: én is most tervezem rendberakni. Amikor vétel előtt kipróbáltam, akkor úgy tűnt, hogy az enyém elektromosan rendben van. Az biztos, hogy a védőföldet valamiért a védőcsövön vitték fel a motorhoz, a védőcsőben nem is volt hozzá vezeték... Szóval azért kell azzal is dolgozni.
Hát volt hozzá minden periféria (osztófej, körasztal, hosszosztófej, marótüskék, szerszámok, etc) és épphogy átcsaptunk 6 jegyű számba :-D Szóval nem volt drága, bár az előtolás nem működik leégett a trafó tekercse, tekercselni kell valószínű, és hát lesz mit puceválni.
Hátttt... kemény csata volt de győztünk..Szóval vettem egy marógépet és haza kellett hozni, ez volt az alap felállás. Lett volna egy traktor ami onnan a mélygarázsból kihúzta volna.. de nem jött. Ketten maradtunk Tibi barátommal, meg egy emelőbéka, kézicsőrlő, spaniferek és karabínerek és egy igen komoly emelkedésű garázsfeljáró, egy lemezzel borított vízáteresszel és középen lépcsővel nehezítve... megoldottuk, Marcsi hazajött :-D
Segítséget szeretnék kérni. Van egy ilyen köszörűm, de nincs hozzá leírásom és a neten sem találok semmit róla. Láthatóan hiányzik valami a szerszámbefogó forgásontjából, valami adapter, vagy segéd eszköz. Esetleg, ha valaki ismeri a gépt, létezik hozzá esztergakés élező adapter? Fúróélező, stb? Bármilyen információ érdekelne! Előre is köszönöm a segítséget.
Alkatrésznek talán lenne értelme a vételnek,de használható gépnek én nem venném meg .Sokan ott rontják el a vételt,hogy elvakítja őket,hogy olcsó. Dolgoztam én ilyen gépen,még tanuló koromban,nem vagyok tőle elájulva.
Beszéltem (chat) vele, elég hiányos is a gép, ráadásul nem ő bontotta szét, szóval sztem azt se tudja pontosan, mi nincs meg... az majd akkor derül ki, ha valaki megpróbálja összerakni :(( Szétszedve is valszeg azért lett, mert nem volt jó...
A fúróorsó mozgató karon van egy lemezharang,amit ki,be lehet húzgálni,egyik állásban megy az előtolás másik állásban nem,egy érdekes nagy emelkedésű menet van a belsejében,amit összezársz,ha meghúzod a kart,persze csak akkor működik amikor a lemezharangot vagy,ki húzod,vagy be nyomod,mert abban van egy csapocska,ami engedi,vagy nem hogy kapcsoljon.Remélem érthetően magyaráztam.
Az eladó valahogy úgy mutatta, hogy kiválasztod a sebességet, majd elindítod a főorsót. A jobb oldali karonak ki lehet húzni a közepét és akkor kint is marad. Picit tekerg a karon majd elengedte és már ment is az elhtolás. Az enyém most nincs olyan állapotban, hogy kipróbáljam.
Visszatérve a gépkönyvekre: 5 részből áll, abból 2 megvan magyarul és az összes csehül és oroszul. Két változatba is bescanneltem, hogy biztos minden részlet olvashatólegyen. A word doksi már nem tudom, hogy mi, talán képként vannak beillesztve az oldalak bele. Ha jól emlékszem, akkor a mérete 100MB+.
Előbb-utóbb legépelem az egészet, illetve az ábrákat is beillesztem kicsit utómunkálva, hogy jól nézzen ki és minden olvasható legyen.
Szia Garashan . Két napja vásároltam egy 2H135 fúrógépet . Elektromosan nem működött, de ez meg oldódott találtam gép könyvet s rajzot. A te könyved a géphez magyar nyelvű ? Az előtolás kapcsolása nem egy értelmű nekem . Ha kaphatnék segitséget meg köszönném .
Én itthon a gép előtt nézegettem a fécc-t, láttam a kis esztergát. du. 4 óra körül lehetett... írtam az eladónak egyből, beszéltünk, és egy órán belül már a kocsiban ültem, a 100 km-es út elején. Másképp nem megy... de ez csak egy 70 kg-os gép, elhoztam a SUV hátuljában.
Féccbukkon tegnap még csak két túlárazott kis vacak volt :((
Szállítás: sztem 5-600 kg-ig egy jobb futón haza lehet vinni a gépet, vagy egy B-vel vezethető kis platóson. Fel-le rakodás lehet nyűgös, 3 mázsa felett mindenképp valami gép kell.
Ha tényleg jó ismerősód a megrendelő,akkor annyit kell kérni mint a helyében te sem sokallanál.Az órabérbe való számolás a legegyszerűbb,ennek az összege a 3000forint-tol felfelé.Nagyon befolyásoló tényező,hogy ki milyen ügyesen dolgozik az adott gépen,előállhat az a fúra eset,amikor a drágább órabérrel dolgozó lesz az olcsóbb,mert rövidebb idő alatt el tudja készíteni a munkát.Én személy szerint a kis közösség felé 3000 ft/óra díjért dolgozok,a más megrendelők esetében jóval többért ( más elszámolás,más vállalás). Két fajta tétel, KATA számlával, ÁFA nélkül értendő.
Sziasztok! Egy kérdésem volna csak, hogy naggyából mennyiért dolgoznak mostanság hagyományos gépeken? Esztergán, marón Hoztak egy nagyobb melót, de ismerős aztán nem akarok sokat kérni érte
Az biztos, hogy a 200.000 ársávban rip-rop elkelnek a gépek. Az eladó meg nem fog "problémás" vevővel foglalkozni. Egy barátom gépet keres magának. A múltkor lebeszélte egy eladóval szerdán, hogy elmegy megnézni a gépet hétvégén. Még jó, hogy indulás előtt felhívta, mert arra se méltatták, hogy szóljanak neki, hogy "Ne gyere paraszt, már eladtam"....
Ezek szép dolgok elvben, és biztosan így kellene csinálni... de a kis gépekre nagyon van kereslet. Ha sokat variálsz, dobnak, és megy a gép a sorban következőnek. Persze ebben a 200e ársávban - nyilván, ha 500e egy kis gép, ott már lehetnek feltételeid.
Mondjuk az a privát véleményem, ha valaki első gépet vesz, esetleg hobbiból vagy kiegészítő munkákra, az ne rugózzon az 1 ezredes kopáson meg hasonlókon. Rendbe szedheti folyamatosan a gépet, azzal is tanul, meg lecserélheti, ha kinövi.
Azért azt a Hyundai-on erősen elgondolkoznék. Nem rossz gép az, legalábbis a méretei adta korlátokat figyelembe véve.
Ha egy "rendes" használt esztergát veszel, azt valahogy haza is kell vinni. Egy gépszállító 50eFt-nál kevesebbért a telefont se emeli fel.
Aztán kell a 3 fázis. Ha nincs, arra is rászámíthatsz minimum 150eFt-ot.
Szóval, ha csak a legközvetlenebb extra költségeket levonod ebből a 380eFt-ból, máris elérkezünk egy olyan árkategóriába, amiben csak nagyon leharcolt gépet találsz.
Nagyon nagy szerencse kell ahhoz, hogy egy 400-600eFt-nál olcsóbb használ esztergapad ne szoruljon alapos felújításra.
Egy felújítás pedig mindenképpen drága mulatság.
Ha megbízol vele valakit, akkor azért.
Ha te vágsz bele, akkor ahhoz egy nagyon jól felszerelt műhely kell (mérőműszerek, millió speckó eszköz),
sok munkaóra, és még úgy is egy csomó dologra fogsz költeni.
A lényeges szempont egy eszterga esetén,az ágya ne legyen nagyon kopott,és legyen a gép működés közben csendes,a többi része aránylag kevés pénzből helyrehozható.Azért hiú reményeket ne tápláljunk egy 50 éves használt gép esetén,pár száz ezer forint értékben.
átmozgatod a szánokat: nézed, hogy nem-e szorulnak vagy nem-e lötyögnek valahol Szorulni akkor szorulnak, ha az ágyazat egy része kopott és ott állítják utána a szorító ékeket Lötyögni meg akkor lötyögnek, ha nem állítják utána, hogy tudjanak vele bárhol dolgozni Kikopva általában inkább a tokmányhoz közel szokott.
átmozgatod a szegnyerget is a teljes ágyazaton, megnézed a hüvelyét is Lehet-e a hüvelyt minden pozícióban szorítani? Lötyög-e a hüvely a szegnyeregben
A főorsót megmozgatod tengely irányba, ha kottyan, akkor biztos, hogy valamit után kell állítani vagy cserés Megmozgatod sugár irányba is: a legjobb ha megengedik, hogy kiórázd. Viszel egy indikátor órát magaddal, majd egy fa deszkával/staflival megpróbálod a tokmányt megemelni és nézed, hogy nyugalmi helyzetéhez képest mennyi mutat az óra.
Ha engedik, hogy kipróbáld, akkor befogsz egy darab vasat és gépi előtolással végigesztergálod az ágyazat teljes hosszán. Mikrométerrel méred, hogy nem-e változik az átmérő. Persze ehhez kell, hogy legyen hozzá mozgóbáb is, hogy a kés középen ne nyomja el az anyagot. Ha kúpolna, akkor valószínűleg a szegnyergen kell állítani.
De ami fontos, hogy a szánok kottyannak-e, a főorsó kotyog-e. A régi nem felújított gépek meg biztosan kopottak itt-ott. Azokkal vagy megtanul az ember együtt élni vagy felújítja/újítatja.
a 39. oldaltól vannak különböző mérések és hogy gyárilag minek kellene megfelelniük. De abban biztos vagyok, hogy egy 30-40 éves esztergapad nem felel meg ezeknek. Vagy ha igen, akkor nem 5 számjegyű az ára. (kivéve, ha az örökösnek fogalma sincs a pad állapotáról)
írnáél légyszi egy linket nevet, vagy ilyesmit a f*sbuk csoportra? :)
Hogy lehet egy ilyen nagyobb régi gépet átvizsgálni vétel előtt? (nyilván szemre is van, ami látszik,de ha pl. valahol a prizmatikus rész ki van kopva, nem bztos, hogy látszik)
Én is néztem ezeket a Güdéket és társait, de nagyon komolytalannak tűntek.. inkább vártam egy öreg használt gépre. Féccbukk csoportban most volt egy eladó, 80-ért, 10 percen belül vitték el - állítólag, már le is lett véve. A gép óvatos becsléssel is 200-at ért... ha én látom meg, azonnal megvettem volna (és akkor most lenne egy eladó kisebb)
Szóval ott ki lehet fogni, de nézni kell folyamatosan. Én egy Universal-3-ra fél óra után írtam, már nem volt meg, az is 130 körül volt.
Szeretnék segítséget kérni esztergagép vásárláshoz.
Szeretnék venni hobbi célra egy esztergagépet.
Van egy jól felszerelt hobbi autószerelő műhelyem (egyebek mellett szalagfűrész, oszlopos fúró, köszörű hegesztőgép,stb.) villamosmérnök vagyok, de mostanában a forgácsolás is elkezdett érdekelni elméletben.
Gondoltam vennék egy esztergát, hogy a gyakorlatba is beletanuljak.
Az évek alatt megtanultam, hogy sz*r szerszám csak gányolásra jó.
Olyan gépet szeretnék, ami alkalmas menet esztergálásra is, vagyis van megfelelő gépi előtolás, nem lóg mint a gatya, szóval értelmezhető tűréssel és reprodukálhatóan lehet vele dolgozni, és nem kopik szét 2 alkatrész esztergálás után.
Ami felmerült, új kínai, vagy használt magyar (itt félek a kopásoktól, rejtett repedésektől, törésektől)
Szóval mit gondoltok az alábbi tpusról: Kezdő gépnek jó lehet?
Jó hogy megmentetted a Wawerkát! Megérdemli :-) Szeretem a régi gépeket, és nagyon tisztelem az akkori szakembereket akik sok mindent elsőként találtak ki. Ha összerakod tegyél fel képet légyszi!
Köszi! :-) Mostanában én sem láttam. De szinte hallom a hangját ahogy mozgatjuk ki be kézzel a pofát, és az a kúpos tüske kattog a pofa fogazásán. Ha számoltuk a kattanásokat, és minden pofát pl. 3 kattanással raktunk odébb akkor központosan fogott. Kb 300-400 átmérőjűvel volt dolgom párszor. Pontosabbnak gondolom mint a spirálmenetest, mert a ferde fogakat könnyebb köszörülni mint a változó rádiuszú spirálhoz a pofa fogainak mindkét oldalát. Nagyobb is a felfekvő felület a pofán, gondolom lassabban kopik. Van olyan helyzet amikor talán lassabb az átmérő állítás, de bele lehet jönni.
Alulról a 3. képen látod azt a betétet , ami mozgatja a pofát . Egy részen megszűnik a fogazás . A fogazatlan mezőben tudod a pofák helyzetét az átmérő függvényében állítani vagy kihúzni a pofákat ... Ha a pofa alatti részen kezd elfogyni a fogazás és már nem biztonságos a fogak átfedése akkor bújik elő a tokmány homlokrészéből a figyelmeztető szeg .
Még 6 pofás tokmányt is készítettek ilyen rendszerrel .
A 2H135 nagyon jó fúrógép, az állványos fúrógépek közül nekem a legjobban tetszik. A morse kúp kilökő szerkezete, az automatikus gépi előtolás bekapcsolása, a sebességváltás megkönnyítésére a sárga gombbal történő oda vissza-mozgatás, menetfúráshoz végálláskapcsolós forgásirányváltás, egyenáramú fék, nagyszerű dolgok, ritkán láthatók más gépeken, pláne így együtt minden. Állítható a fej és az asztal magassága is, nagyon merev a főorsó, és hosszú a lökete (250mm) Nem annyira ideális egészen kicsi furatokhoz, nincs rajta finom kézi előtolás, és néha jó lenne 0,1 mm/fordulattól kisebb előtolás. De ez egy nagy gép, rendkívül termelékeny, és pontos. 4kW a főmotor az mindenre is elég :-) Megfigyelésem szerint kb 500-700 ezer Ft körül szoktak menni a normál állapotúak.
az EAN padomat 200.000 Ft-ért vettem, nem voltak meg hozzá a bábok, az emulzió szivattyú igen, de megette az emulzió a tekercset, valamint még 100.000 Ft-ot fizettem egy rakás szerszámért hozzá: fúrók, rengeteg kés (egy-két HSS, a többi keményfémlapkás), fúrótokmány, néhány csúcs. Összességében nem volt rossz üzlet, de a gép eléggé el volt már hanyagolva az utóbbi időben. A bácsi már isten se tudja, hogy mióta be se indította. Mivel apósom jó ismerőse volt, így nem akart lehúzni. Mondott egy árat, én kifizettem majd elhoztam. Hogy megérte-e? Igen, mert megszerettem a forgácsolást. Hogy megvenném-e még egyszer: mivel eléggé el van nyűve, már csak akkor ha lenne rá lehetőségem, hogy felújítsam valahol.
KF-250 fűrészgép: nagy és robosztus, biztosan ismeritek. Egy úriember hirdette tavaly Székesfehérváron. Elmentem, megnéztem, kipróbáltam és megvettem. Egy egész CNC műhelye volt, de mivel átesett egy-két szívinfarktuson így felszámolta az egészet az orvosa javaslatára. Már csak fotókon láttam a műhelyét gépekkel berendezve (akkor már biliárdasztal állt ben :) ). A fűrészgépet még egy darabig használta, de úgy döntött, hogy már arra sincs szüksége. Azt mondta, hogy 65.000 forint. Ez olyan 76 Ft/kg árra jön ki. Szerintem ez se volt kitartva az árából, nem alkudtam belőle. Igaz kell majd rá egy másik villanymotor és a gyári emulzió szivattyú nincs rajta, de nekem így is megérte. Annyi munkám nincs, hogy vegyek egy szalagfűrészt, ha majd lesz, akkor lecserélem.
A legújabb szerzeményem egy Stanko 2H135. Ilyet kerestem egy adásvételi csoportban FB-n, ahol is ajánlottak egyet. Az eladó végtelenül korrekt volt: el mondta a gép hibáit, mire érte mentünk a fuvarossal már ki volt készítve a műhely bejáratához, leszerelte nekem a villanymotort, mert azzal együtt túl magasak lettünk volna a teherautóval (ha nem lett volna olyan messze, akkor előkészítettem volna én a szállításhoz), valamint kölcsön adta a gépkönyvet lefénymásolni. 250.000 forintot kért a gépért. Ez mondjuk 208 Ft/kg. Hogy megérte-e nekem: Dél-Koreai csoda masinát ajánlottak 500.000+ pénzért. A gép tömege fele se volt, a fordulatszámot ékszíjjal kellett változtatni. Néztem másik 2H135-ösöket is akkoriban: volt egy a horvát határ felé. Vasárnap tették fel a hirdetést jófogásra, de nem akartam senkit se zargatni vasárnap. Hétfőn már nem volt fenn. Azért 180.000 forintot kértek. Volt egy akkortájt Debrecenben tip-top állapotban, felújítva azt közel 1 millió forintért árulták. Sokáig valamelyik nagyobb FO gépben gondolkodtam, de azokért elég sokat kértek. Most ha időm is engedi majd, akkor szétszedem, kitakarítom, a kopott alkatrészeket cserélem majd festem. Ha elkészültem vele, akkor biztosan megosztom a nagyérdeművel. Amennyiben valakinek lenne hozzá teljes magyar nyelvű gépkönyve, akkor azt szívesen fogadnám. Ami nekem megvan azt bárkinek elküldöm szívesen. Amikor pedig végzek a legépeléssel és megszerkesztéssel, akkor beküldöm a Gyűjteménybe. De mivel egy része csehül és oroszul van meg, így egyszerűbb lenne, ha nem kellene fordítani csak legépelni szépre.
Hogy nekem voltak-e szerencsém a gépek áraival kapcsolatban, vagy esetleg sokért vettem valamelyiket, csak én örültem neki azt nem tudom. Alkudni egy esetben se alkudtam, mert úgy éreztem, hogy egyik sincs kitartva. Van negatív tapasztalat is szerszám vásárláskor: bolhapiacon az elkopott reszelőket új árban árulták. Gondoltam, hogy jó lesz majd a faesztergához késnek. Elég hamar vissza is tettem őket a kupacba miután megtudtam az árukat.
5,5KW-os motor volt rákötve , és 200-as tokmánnyal dolgoztak vele . A rajta lévő lapos szíj belső fele valami ragaccsal volt bekenve , de az 5,5KW-ot biztos nem tudta uralni .... Néha téma a fórumon a tokmány felfogótárcsa szakszerű elkészítése ... Itt látható egy gyors megoldás a 160-ra felhegesztettek egy 200-ast . A gép két lába között volt egy 50-60 literes hűtőfolyadék tároló egy villanymotorral hajtott púpos Wartbug vízpumpával összehozva . Ezt a kreációt ott hagytam , nem kértem a csomagba ....
Az összes cserekereke , síktárcsája , álló - futóbábja is megvan .
@occseb: köszönöm a fotókat, megkaptam. Jó fényt csinálnak a lámpák így a fotó alapján.
@Virbo: mértem a melóhelyen. Hát elég egy .... a fénymérő a telefonomban :) Vagy az összes ilyen csak eddig eme funkcióját nem használtam a telefonomnak, bár az se sokat javít a dolgon gondolom, hogy ott van elrepedve az üvegfólia is. A mostani munkahelyem nem kapcsolódik semennyire sem a forgácsoláshoz, így az irodában az asztalomnál mértem.4 db 2 fénycsöves armatúra van az irodában. 2018 tavaszán lettek az armatúrák átalakítva LED fénycső fogadására alkalmassá. Azóta munkanapokon mennek napi 8,5 órát kb. Ezeket a fénycsöveket szereltük be: https://www.anrodiszlec.hu/product_info.php/products_id/18185
Egy dolgot nem tudok, hogy a termék leírása, specifikációja azóta változott-e. Abban biztos vagyok, hogy anno olyan lett választva aminek kielégítő a teljesítménye. Az armatúrák valami ilyesmik: https://www.lampak.hu/fenycso-lampa-llx-aldp2-2xt8-58w-g13-ep-img-ekmd011-fd-3.jpg Ezeket nem cseréltük anno. A fénycsöveknél jól jött, hogy a tükrökkel még fókuszálva volt a fény, de itt inkább hátrány, mint előny, hogy olyan mélyen ülnek a csövek a lámpatestben. Szóval a mérés: közvetlenül az asztalomnál 650 luxot mértem a telefonommal, a plafonon pont felettem van a lámpa. Kicsit odébb menve nagyon drasztikusan esett a fényáram. Ha fordítottam a telefon fénymérőjét, akkor valamelyest javult a kijelzett érték. Csak összehasonlításként: a hálószobában 160 lux, a fürdőben 260 lux, a nappaliban 230 lux a mért érték most így a hozzászólás pillanatában. A hálószobában kevésnek is érzem a fényt, nem szeretem ha csak a mennyezeti lámpa világít ha valamit csinálni kell, kevés is a reflexió a falakról, mert relatív sötét a szoba festése (valami sötét narancsos árnyalat). A nappaliban 8 db E14-es izzó van a csillárban, ha csak a fele van bekapcsolva, az nekem kevés. Egyszerűen bántja a szememet olyankor a kevés fény. Így, hogy most mind a 8 égett, így mértem a 230 lux körüli értéket. A fürdőszoba fehér csempés plafonig, ott ez a lámpa van: https://www.anrodiszlec.hu/product_info.php/products_id/16492 . Eredetileg nem ide szántam, de elnéztem anno a fizikai méreteit, így végül a fürdőben kötött ki. A fürdőben egész jó a fény, de ott sokat dob rajta, hogy gyakorlatilag minden fehér: mosógép, falak, plafon, fürdőszoba szekrény. Írod, hogy nálad 6 db armatúra van, de mint azt rferiis megjegyzi, én 12 db-ot számoltam kicsit több mint kétszer akkora területre. Viszont az enyém alacsonyabb, így kisebb felületet tudok egy lámpával valamelyest bevilágítani.
@Sunny65: tudom, hogy sok gagyi van közöttük. Nem is a legolcsóbbat akarom megvenni, amit a piacon árulnak. A céghez 45 db csövet vettünk, abból kb. 3 éve napi 8,5 órát megy 12 db. Közel 4 órát megy másik 3. A többi csak időszakosan van használva. A csövek fele kültéren van egy pár száz négyzetméteres féltető alatt, így azok kapnak bőven hideget és meleget is. Ezek azok amik nagyon ritkán vannak használva. De eddig a 45 csőből még egy sem pusztult meg, valamint azt se vettük észre, hogy valahol elfogyna a fény a LED-ek öregedéséből kifolyólag. Ismerem a fémvázas reflektorokat is, pár darabhoz volt szerencsém. Egy ismerősnél egyszer cseréltem egy pár darabot. A dobozán kívül IP68, a készüléken IP65 és be volt párásodva a hajnali párától tető alatt az udvaron... Amelyiken van földelő vezeték is az is sokszor csak dísznek. A lámpatesbe már nincs bekötve sehova se, sokszor elcsípik a tömszelencénél gyárilag.... Az olyanért én nem is adnék pénzt.
Én a részemről lezártnak tekintem ezt a témát. Mindenkitől köszönöm a tanácsokat, véleményeket. Hasznos volt az eszmecsere. Mihamarabb vennem kell pár darabot, mert ma is hegesztenem kellett böszme nagy kerítés oszlopokra kitámasztókat és nem fértem oda a lámpák alá velük. Így viszont az összeállításkor nem túl sokat láttam.
" Adok érte annyit mint a hulladék ár ! Erről beszélnek egyesek , és ez számomra a vörös posztó ." De miért? Adott egy gép. Leírták az értékét 0-ára. Leszerelték a motort, tokmányt, stb, róla, és ráadásul még nekem is kellene elszállítani a MÉH. be, miért ne mondhassam azt hogy annyiét én is adok érte.
"Adok érte annyit mint a hulladék ár ! Erről beszélnek egyesek , és ez számomra a vörös posztó .
És igenis tisztességtelen ajánlat !"
Több esetben előfordult már, hogy úgy indult a történet, hogy itt van egy gép, gyere nézd meg, ha kell vidd, vas áron.
A vége meg az általad is emlegetett 140-200 Ft/kg + áfa lett, merthogy ennyiért adja ki a telep.
Ez így is van, ennyiért adja ki, de nem ennyiért veszi.
A köztes ár amit esetleg alkuként felajánlok meg ugye felháborító az eladónak... Akkor vágja szét, dolgozzon vele nyugodtan. Sajnálom a gépet, de ezzel mit kezdjen az ember?
Ha valaki felajánl egy ilyen lehetőséget, szerintem a telep eladási árát is tisztességtelen alapul venni, hiszen ha ő maga viszi oda, akkor annak a töredékét kapja.
Megy a MÉH-be, 20 éve itt rohad, de ha nekem érték, akkor azért fizessem már ki a 4-5 szörösét az átvételi árnak... Elvégre új, csak a barackfa alatt kicsit "megkapta" a rozsda... Ez esetben ő nem a "madarat" keresi, ez nem tisztességtelen? És hány ilyenbe futottam már bele...
Ja, és persze a retekből, meg a pincéből is én vakarjam ki a gépet, mert hát ugye nekem kell az "érték", ami egyébként általában le van hajtva. Megkereste már az árát többszörösen, több embernek.
Az a helyzet, hogy sokszor egy telepi eladási áron kínált nagy géppel emiatt a hozzáállás miatt nem érdemes már foglalkozni. Az így számolt ár sokszor meghaladja a piaci árakat. Ez esetben meg akkor inkább műhelyből, aránylag rendben lévő gépet veszek.
Nincsenek a használható gépárak a helyükön, de ez van. Ez a valóság, ha tetszik, ha nem.
"Akinek a birtokában vannak ezek a gépek ,gondolom nem találta és nem is lopta ."
Ehhez csak annyit fűznék hozzá, hogy gondolom mindenki aki gépet árul, új, vagy termelési értékének megfelelő áron jutott ezekhez, és azóta csak költött rájuk. Nem "okosban" amíg lehetett, és nem hajtotta addig amíg forgott a szerencsétlen.
Na itt hagyjuk is a témát, mert a legtöbb eladó se volt különb a vásárlóként.
"Nem zavar ki hogy ad vesz , de erőszakosan hirdetni hogy hulladék árban kellene eladni neki használható gépet ...."
Hirdettem ilyet? Szerintem nem. Egyszerűen kifejtettem a véleményem a hulladék árról, amin fel vagy háborodva.
Ha kell, megadom az árát a gépnek, ha van rá keret, nem sajnálom rá, tisztában vagyok az értékével. Talán többre is tartom azt, de az már az én dolgom.
Viszont teljesen tökkelütöttnek se akarjon már nézni senki azzal, hogy többszörös áron akarja adni azt ami egyébként menne a vasba, ha mondjuk nekem, vagy másnak nem kell. Ennyi.
Szerintem egy ajánlat akkor tisztességtelen, ha bele vagy kényszerítve, hogy elfogadd. Ameddig te döntöd el, hogy eladod-e annyiért vagy nem - nem értem mi a bajod vele, ha valaki megmondja, hogy mennyit tud vagy akar fizetni érte.
Engem sokkal jobban idegesít, mikor valaki árul egy gépet, de nem mondja meg, mennyiért.
Hanem "mondd meg mennyit adsz érte, majd megegyezünk".
Aztán amikor megmondom, akkor meg jól megsértődik, hogy minek nézem én őt.
A fénycső helyére a LED csövet csak be kell helyezni. Előtte a gyújtót ki kell venni a helyére amit adnak a LED cső mellé be, kell tenni. Nem kell azokon drótozni semmit.A fojtó is maradhat az áramkörbe.
Mindenki egyből azt gondolja, hogy "kupec" vagyok, pedig nem. Elsősorban a gépek megőrzése a cél, de a költségkeret hatrára sajnos nálam sem a csillagos ég. Pláne hogy nem adom tovább másnap, és termelni se nagyon fogok ezekkel a közeljövőben.
Az egyik eladó pl. kitartotta egy fehérvári palástköszörű árát, így végül nem tudtam megvenni, nem volt rá pénzem. Senkinek nem kellett, fél év kínlódás után ment a MÉH-be. Nagyflexxel vágta 3 darabba, hogy az utánfutójára fel tudja tenni. Utána szólt, hogy van pár alkatrész, ha kell.
Ehhez csak gratulálni tudok, én azért többet ajánlottam érte, mint a telepi ár, de az nem volt jó.
Hát... Van ilyen. Akkor dolgozzon. Végül is a jó oldalát kell nézni, lett alkatrész az egyik gépemhez. :)
Majd küldj képeket, kíváncsi vagyok a gépre.
Ha netán összetalálkozol valahol egy selejtezésre szánt hátraesztergával, szólj légy szíves! :)
Vasár témához: sokszor lehet(ne) így kifogni gépeket, csak ugye sok ilyen öreg gép felszámolónál végzi, az meg nem foglalkozik vele, nem fogja a szerszámpiacon árulgatni - őt csak a gyors pénz érdekli... a vasas meg aznap utal.
Jó pár éve személyesen láttam, hogy ment vasba egy egész TMK műhely vagy 10 nagy géppel, ami a leálláskor még dolgozott. Ilyen esetekben, ha pont valaki ott van, tud jó vásárt csinálni.
A legtöbbnek egyik vége van bekötve, amit én láttam. A régi foglalatba megy, de nem kell se előtét, se gyújtó. Szóval a régi armatúrákat át kell drótozgatni.
Nálunk mostanság 30ft-ot ad (bruttó ) a Méh-es felvásárló úgy , hogy elszállítja a helyszínről a vasat . Néha sikerül megelőznöm . Ősszel vettem egy 1920-1930 között készült Fr. Wawerka 500-as transzmissziós (átalakításmentes ) esztergagépet 2 tejes ládányi motyóval ( kések ,3 tokmány - ebből 1 spéci , majd rakok fel képet róla - , cserekerekek , mérőeszközök .... ami szükséges volt a gép használatához ) .Az árat az eladó - örökös mondta , Én meg a tömegét becsültem fel hasra ütve 1000kg-ot mondtam . Az egész nem volt 400 kg , de mivel Én voltam az első és Én válogathattam össze a tartozékokat ezért mondtam a súly többszörösét .
Ilyen ajándék lehetőség egyre ritkábban van .
Van pár cég , akik tudják , hogy szeretem a régi gépeket , és szólnak , ha valamit vinnének a Méh-be . Az egyiknél karácsony előtt vittek pár 10-15 éve leállított gépet a Méhbe , helyzetfúrót , 2500-as bordaköszörűt , 8-10 db esztergából - csúcsköszörűből átépített célgépet . Szinte mindegyik kisebb-nagyobb munkával beüzemelhető lett volna , de munka szinte egyikre sincsen .
Visszatérve a Fr. Wawerkára ...
A Cseh Frantisek Wawerka szerszámgép gyártó üzemét is államosították a 40-es években , és ebből lett a TOS szerszámgépgyár .
Igen a 3 év gari az azért jó. Hol van a cső betápja? A rajzon úgy néz ki mint a régi fénycső. Milyen foglalatba megy bele, talán a régibe és elég pl. az egyik oldalon a két ponton megtáplálni?
Majdnem mind1... mind kínai :) azért érdemes nívósabb helyről vagy valami márkaneveset venni, mert ugye egyik sem javítható, és a megbízható garancia sokat érhet... akár 3-5 év is van ezekre.
A LED fénycsőnél semmi sem jut felfelé... egy alu lapra vannak feltéve az SMD LED-ek, sorban, egyik oldal felé. Azért van az a pl. 120-160 fok karakterisztika megadva - szóval hiába teszed foncsorba, fel nem megy fény.
Ezért is írtam már napokkal ezelőtt, hogy lámpatest se kell, elég a foglalat.
A fényforrás terítést nem nagyon értem. Ha fénycsövet veszünk, azt illene foncsorozott lámpatestbe tenni megfelelő magasságra. A lámpatestnek adott a vetítési képe. Lehet vele számolni, tervezni.
Az én esetemben valószínűleg az volt a baj, hogy tükör nélküli armatúrába került. Így buktam a felfelé "menő" fotonok nagyon nagy részét... :D
A LED csőnél is meg van adva, hogy pl 120 fokban vetít. Ott max a szórt fény ami felfelé jut.
De ugye egy armatúrával és fényforrással nem tudsz "vetíteni" bármit csinálsz alatta lesz fény. :)
Sunny65: ezért írtam hogy normális LED cső. Nem a piaci öccáé'...
"Nem fogja senki megfizetni ,rajtam meg nem fog senki keresni"
Ez kissé könnyelmű kijelentés, mert számtalan gépet láttam már a méhtelepről megvenni ~80/kilós áron. Szóval adott esetben a telep főnöke csak keres rajtad. :-)
Persze ha szétdarabolod, az már egy másik történet...
Három db harom fénycsöves armaturat beleztem ki, abba kerult bele 3*6 leggagyibb villogós feher fényű GU10 LED, 7W osak, olyanok, hogy nem kell fényképezőgép,hogy lasd a villogasat, eleg ha mozog valami, mar stroboszkop.
Viszont minden armatura három fazist kap két lampankent. Semmilyen villogast nem tapasztalok. Az egészet egy relé kapcsolja, azt meg a leggagyibb szobai villanykapcsolo. De helyi vilagitasok akkor is kellenek, ezt igy is tanitják.
Na erre lehet világítást tervezni! De olyan alacsony "sufnikban" ahol a kinyújtott kezemmel elérem a mennyezetet hogyan fog teríteni a fényforrás? A vakolatlan falak semmilyen szórt fényt nem biztosítanak. Mintha egy barlangban járnánk.
Magam csak egy felújító festést végeztem,sokkal világosabb lett a műhely.A komfortérzetről nem is beszélve.
"Ha valaki árul valamit, ami a kutyának sem kell, vagy azonnal szabadulni akar tőle, akkor miért ne ajánlhatna a vevőjelölt ugyanannyit, mint a telep?"
Mert az nem vevőjelölt !
És illik neki sietni hogy ha esetleg kapun belül tartózkodna hogy kiérjen .
Én senkitől nem irigylem mit mennyiért vett .
Tiszteletlenség az ilyen ajánlat .
Tisztázzuk , tőlem nem vásárol senki még görbe szöget sem annyiért mint a méh bevenné .
Ha eladnék valamit megmondom az árát , van két választás : kell ,vagy nem .
Utoljára egy kézifúrógép állványt hirdettem meg ,az sem az enyém volt .
Mutassátok azért meg a gépeket amit 40 forint / kilóért vettetek .
De ne akarjatok tanítani kupecségre !
Én csak úgy viszem el a Ti gépeiteket ha fizettek !
Lesz daru , nyerges , ember aki bír 8 tonnával is !
Tisztán kitakarítva adjuk át a helyet . Elvisszük a szemetet !
Vagy mutogasd rendesen, vagy sehogy! :))))))))))))
Ettől a géptől többen nyálcsorgást kapunk, attól függetlenül, hogy van vas a kezünk alatt! Nagyon pipec masina, szóval tessék letakarítani, kiglancolni, szépen befotózni minden oldalról, tartozékokat részletesen, stb, és úgy mutogatni, hogy a géppornót mi is élvezhessük! :DDDDDDDDDDDD
Ha azt nézzük, nálad mi van, és neki mi kell, akkor szerintem Garashan teljesen jól számolt a 12 armatúrával. Neki több mint kétszer hosszabb a tere, mint a tiéd!
Azt is figyeljétek a lumen érték mellett, hogy mi az úgynevezett színhőmérséklet!
A magasabb színhőmérsékletű ledek lumenértéke jobb ugyanakkora teljesítményfelvételnél. De a 6000 Kelvines fény nagyon kényelmetlenül kékes. Rossz a színvisszaadása is. A nekünk legtermészetesebb fény a 4000Kelvines, ha tehetitek, ebből válasszatok!
Ha van okostelefonod (és van benne fénymérő), tudsz letölteni "fénymérő" alkalmazást (nem a pontos kijelzett számérték a lényeg, hanem az összehasonlítás), Lux meter vagy hasonlót. Azzal remekül lehet játszadozni. Megnézed egy általad elég fényesnek nyilvánított helyiségben mekkora értéked ad a világítás mondjuk a földtől 90-100 centi magasan (munkapult), illetve ha megnézed a szabványt írás olvasáshoz 5-600 lux környéke, műszaki rajzoláshoz 7-800lux az előírt fényerő szint. Műhelyekre most hirtelen nem emlékszem. :)
Nálam 5m x 3,3m a garázs, 2,5m magas világosszürke vakolt fal.Ide raktam fel 6 db armatúrát (szintén 3 kapcsolóval, szimmetrikusan kiosztva). Tervezett munkasík 90cm.
Ezekbe először 120cm/36W hagyományos fénycső ment, az eredmény siralmas, a szimulált 5-600lux helyett alig látok, a telefon 200 lux körül mutat '220W fogyasztás mellett....
Aztán cseréltem normális 120cm/18W/2250lumen fényáramú, 4000K-es LED csőre mindet. Fényorkán, telefon 550lux körül mutat. A tervezett egyenletesség megvan, a fő területeken 500 lux felett.
Ez a fényerősség nekem elég a garázs területén, nincs káprázás, árnyékos foltok. Azonban az asztalhoz, esztergához kell külön megvilágítás, főképp az esztergához kevés (igaz nem pont fölötte van az armatúra. Jelenleg ideiglenesen középen van az asztalom, ha fáradt vagyok kevésnek érzem a jelenlegi megvilágítást. Valószínűleg egy fehér festés segítene, de lehet mai fejjel inkább 2 sorba 4 armatúrát raknék talán kisebb fényáramú csövekkel). Bár eredetileg az oldalfalakhoz terveztem az asztalt helyi világítással (is). :)
A fényáramot figyeljétek, mert van 1700-1800lumenes és 2250 lumenes LED cső is ugyanazon wattszámmal. Igaz némileg drágábban.
A képek nem annyira sikerültek, valahol a kettő között van a valós fényerősség. Eddig aki bejött meglepődött milyen jó fény van.
Megköszönöm a fotókat. Tegnap megkerestem a füzetemet, abban 12 db lámpát rajzoltam fel. A teljes hossz 13 méter körül van és 4,1 métert írtam fel szélességnek. Nekem is ez kvázi pince, de a domboldal végett a talajszintről jövünk be, csak közben körbeveszi a föld befelé haladva a helyiségben, ezért sincs rajta több ablak. De a pince mivolta miatt a lámpák elhelyezését nehezítik a különböző csövek (víz, gáz, szennyvíz). De az úgyis csak kísérleti alapon derül ki, hogy hol nem zavar bele a vetítési képbe a cső, de mindenhova jusson is elegendő fény. A fénycsöves armatúrát csak azért preferálom, mert ha megkotlik a LED, akkor rip-rop lehet cserélni. Míg a panelnél kuka az egész és legközelebb vagy kapok olyat vagy nem. A födém vasbeton gerendák között tégla kefni. A tégla kefni röhögve elbírja a lámpák súlyát, csak szárnyas tiplit kell használni hozzá, mert a hagyományos repeszti. A gerendákat nem szívesen furkálnám meg, megtudom, de fölösleges munka.
Mert ez egy ilyen gát átszakadásos dolog. Amíg elhiszi, hogy a cucc ér valamit, addig sértő neki ha valaki vasárat ajánl. Várja, hogy valaki megadja érte azt, amit ő elképzel. Aztán egyszer átszakad a gát, feladja, és beletörődik hogy ez csak vasárban fog elmenni. Innentől viszont óriási feszültség van az emberben, saját magával kerül ellentétbe. Ha tényleg odaadja vasárban, akkor miért szívatta magát hónapokig. És innentől azonnal szabadulni akar tőle, egy másodpercig sem akarja látni, mert a saját balfaszságára emlékezteti. Kimegy a kapun, lehet elkezdeni a felejtést.
"Azt hogy mit ad érte egy méhtelep ,azért kicsit durva felhozni ."
Nincs ezen semmi durva, ez a valóság.
Ha egy óra múlva pénzt akarnék kapni a gépeimért, ennyit (se, ha a szállítást is nézzük) kapnék. Itt már nem számít az állapot, lehet új is.
Én meg azt nem értettem sosem, hogy miért jobb valakinek valamivel dolgozni, valamit összevágni, és esetleg még a szállításért is fizetni, ahelyett, hogy telephelyről eladná telepi áron. Persze csak ha már a MÉH telepi eset, vagy ha egyáltalán nem akar vele foglalkozni...
Ha valaki árul valamit, ami a kutyának sem kell, vagy azonnal szabadulni akar tőle, akkor miért ne ajánlhatna a vevőjelölt ugyanannyit, mint a telep?
Nem kötekszek, csak kíváncsi vagyok. :)
A szóban forgó gép azért nem a vas kategória, de a cég az elmondottak alapján már nem akart veéle foglalkozni, nem fizetett ki plusz pénzt, hanem kapott valamennyit...
Ha gondolod készítek fényképet nekem hogyan világítja be a teret.
Szerintem egy 3 fénycsöves armatúrát simán ki lehet váltani ezzel a 20W-os leddel. Én biztos kidobnám az armatúrákat a fenébe. (Nincs üzleti érdekeltségem benne, az első én is próbának vettem aztán annyira bejött hogy vettem is egyből még az egész pincére)
Amúgy én biztos nem szöszölnék a 3 fázisra kötéssel ennyi lámpánál, mert nekem konkrétan kábé 200W világítja be az egész pincét.
Az hogy a kapcsolók hogy állnak, szerintem teljesen irreleváns, nekem is kétoldalról lehet lemenni a pincébe, mindkét oldalon van alternatív lámpakapcsoló. Pont nem nézem hogy hogy állnak mert nem is érdekel, ellenben azt nagyon élvezem hogy nem kell átvágni az egész pincén sötétben.
A régi hagyományos fénycsöves lámpáim még folytóval és előtét ellenállással vannak szerelve, nem elektronikus gyújtásúak. Azokra már nem fogok költeni, előbb-utóbb kuka az összes.
A jelenlegi LED fénycsöveim nem a legolcsóbb kínaiak (azokban jóformán táp sincs: csak egy Graetz-híd, esetleg puffer kondi és sorba kötve a LED-ek, hogy a megfelelő feszültség essen mindegyiken). Így amik jelenleg vannak azoknál egyelőre nem vettem észre stroboszkóp hatást. De ha ott van a 3 fázis, akkor már nem akkora extra költség az a plusz két szál vezeték, hogy 3 fázisról mennyen a lámpa és ne 1 fázisról.
@occseb: Szerintem két részletben fogom megvenni a lámpákat és akkor látni lehet, hogy elegendő-e vagy sem.
Akartam ezt írni neki, de gondoltam, nem bonyolódok bele...mert pont ez a lényeg, az olcsó LED tud pulzálni - és hát ugye a legtöbben nem a legdrágábbat veszik meg.
Alapfokú primitív táp van bennük, átengedi az 50 Hz-es pulzálást (igazából 100 Hz), szóval biztos nem árt, ha 3f-ra köti... meg aztán a jó LED is tud pulzálni, csak nem 50 Hz-en, hanem kHz sávban, a szem nem érzékeli, de egy 1000 felett forgó gépelemnél előfordulhat, hogy pont jön az effektus.
Szerintem az elektronikus előtéttel rendelkező fénycsövek, és a jó minőségű LED csövek (fényforrások) nem produkálnak stroboszkóp effektust.
Ha a fényképezőgépet egy hagyományos fénycsőre irányítod látható a kijelzőn a pulzálás. Ha egy LED fényforrás vagy fénycső vibrál (érzékelhető frekvencián) az nem egy minőségi darab.
Skicc alapon csináltam neki valami vezérlést. Mivel gyakorlatilag két bejáratom van: az egyik a garázs felől, a másik a lakásból. Így meg szeretném oldani, hogy mindkét oldalról be lehessen kapcsolni. Most nem igazán szeretem, hogy ha a garázs felől jövök, akkor át kell botorkálni mindenen, hogy eljussak a villanykapcsolóig.
Így azt találtam ki, hogy vagy mágneskapcsolókkal vagy relékkel fogom megoldani a kapcsolást. Természetesen akkor már szakaszolva, mert fölösleges, hogy mindenhol világítson minden. Az alternatív kapcsolókat elvetettem, mert akkor össze-vissza állnának a kapcsoló lapok, illetve így ha öntartó kapcsolást csinálok és valamiért elmegy az áram, akkor nem kell azon gondolkodni, hogy vajon melyik villany éghetett, mert ha vissza is jön, akkor mindegyik kikapcsolva marad.
Ahova járunk CNC gyakorlatra ott is a megmunkáló központban LED reflektor van. Megmutatták, hogy ha lekapcsoljuk a fő világítást (a műhelyét), akkor van olyan fordulatszám, ahol teljesen állónak látszik a főorsó. Ha meg búg mellé a kompresszor vagy megy másik gép is, akkor nem is kivehető a hangja se. Ezért is akarom több fázisról megtáplálni a világítást, így minimalizálva a stroboszkóp effektust.
Én ezen képek nélkül is azt mondtam volna, hogy ingyen van a gép!!! Nekem sajnos nincs olyan szerencsém/lehetőségem, hogy akár csak hasonló áron is, bármihez hozzájussak!
Hát ha ezt így 18 W-os csövekből megcsinálod, akkor ott világos lesz :) Tálán erre még én is azt mondanám, inkább sok is. Elválasztani kézenfekvő, ha már 3 fázis van, de mindenképp külön kapcsolható legyen - nyilván úgy bontanám, hogy minden 3-as csoportból 1-1-1 külön ágon. Nem szűkséges mindig a teljes fény, soxor elég 1 kör is - nálam is hasonlóan van a fő világítás. 6x10 m-en 6 cső, 2 és 4 bontásban külön kapcsolón, de csak azért ennyi, mert mikor évekkel ezelőtt csináltam, még nem volt ennyi LED-em, megvenni akkor még drága volt.
Ezért inkább lokálba világítok, az eszterga és a műhelyasztal felett 1-1 db 100 W-os, a mennyezeti csövek alig vannak használva...
Az egész helyiségbe jutott egy 20 W LED mozgásérzékelős, ha este kiszaladok valamiért, kapcsolgatni sem kell.
A géplámpa nagyon kirájjj :)) tetszenek az ilyen szemétből újrahasznosított megoldások :))
Én szerintem a LED fénycsőre szavazok: van már itthon pár darab, nagyon meg vagyok elégedve a teljesítményükkel. Csináltam egy gyors skiccet az elgondolásomról:
Itt a fekete vonal a műhely alaprajza, ha jól emlékszem, akkor 12 méter a hossza és 4 méter széles. A színes vonalak 1-1 db armatúrát jelentenek, armatúránként 2 db fénycsővel. Amik otthon vannak fénycsövek azok olyanok, hogy lehet őket forgatni a foglalatukhoz képest, így nem csak pont lefelé, hanem szögben is tudnak világítani. Így lehet egy kicsit játszani a vetítési képükkel. A különböző színek különböző fázisokat jelölnek. Ha már van 3 fázis, akkor szétdobom a világítást is a 3 fázis között. Legalább, ha az egyik fázis lemegy, akkor se lesz bent sötét. Amire viszont nem emlékszem, hogy 2x9 vagy 2x6 lámpát terveztem, de ez otthon le van rajzolva méretarányosan egy füzetbe. Illetve a fő világítás mellett továbbra is használnék lokális világítást is. Sajnos a gyári géplámpája nem volt meg az esztergának, illetve a trafója is elveszett még az előző gazdáinál, így oda csináltam egyet magamnak.
A lámpa már adott volt, csak a foglalat volt benne elporladva, így kivágtam egy kört lemezből és hegesztettem rá egy peremet. Majd vettem 3 és 4 modulos LED-eket és szépen párhuzamba kötöttem őket. Két oldalról megtápláltam a kört és kapott egy LED tápegységet. Az utolsó képen minden egyéb lámpát lekapcsoltam és csak az esztergáé világít. Mivel 12 V-ról üzemel, így érintésvédelmi szempontból sem okoz problémát, valamint a LED-eknek is van IP védettségük.
A gödröt már elkezdtem feltölteni, amúgy sem szeretném, hogy a műhely közepén ott tátogjon egy gödör :) Mivel nincs neki fix oldalfala, így az sem jöhetett szóba, hogy befedem pallókkal.
Ma úgy mellé tévedtem... tudom hogy nem egy E400, meg kicsi, meg régi, meg satöbbi.. de nekem még mindíg nagy kedvenc, nagy szerencsével jutottam hozzá tavaly :-D
Sziasztok, újabb "bugyuta" kérdés, előre is elnézést. Strigon ME 1000 géphez kizárólag Strigon vésőfej a kompatibilis? (már ha van ilyen egyáltalán) Vagy vannak egyéb gyártmányok amik jók? Előre is köszi
A kést egy kiemelő mechanizmussal veszed ki a fogásból, nem a keresztszán orsójával. Amíg a szán visszafelé megy, tudsz fogást adni. Irányváltáskor csak a kést tolod vissza egy excenteres mechanizmussal. Ebben a gépben ez a legjobb.
Ha csúccsal támasztott anyagra vágsz menetet a főorsót is meg kell állítanod, hogy neki ne menj a szegnyeregnek, hacsak villámgyorsan nem veszel fogást és váltasz irányt a vezérorsón? Ez így (is) működik?
De mégiscsak egymástól fügően ha így is bele talál a kés a menet árokba.
A cégnél is volt egy Tos, akkor kellett volna olvassam ezt a dolgot. De talán most sem késő, hogy megtudjam milyen is ez az irányváltó mehanizmus. Tudnál-e egy részletesebb magyarázatot adni?
Mindent tagadok, és az ellenkezőjét is! Sőt még menetet sem vágtam életemben:))
Az a kar a főorsóházban kapcsol, és a teljes norton szekrény forgásirányát változtatja. Így fordul oda- vissza a vezérorsó is, és a vonóorsó is. A főorsó forgásirányától függően, mert ha visszafelé forog a főorsó, akkor inverzbe kell kapcsolni az irányváltó karral.
"Sejtelmem szerint azzal sokan tiszában vannak, hogy egy egyszerű irányváltókar nem egy űrtechnika."
=====
Nem az irányváltókar a lényeg, hanem az a mechanizmus amit kapcsol..
Még most sem érted, (vagy nem akarod érteni) hogy miről beszélünk...
A TOS SV-18 -on 2db irányváltó kar van, az egyik a főorsó, a másik pedig a vezérorsó irányváltását kapcsolja.. -egymástól függetlenül-
Az utóbbi úgy teszi az irányváltást, hogy a kés a menetárokba vissza áll automatikusan akkor is ha menetvágáskor, -a kés kiemelése után- irányt váltasz vele , miközben a főorsó folyamatosan egy irányba forog..
Lentebb írtad hogy neked is ilyen géped van.
Lehet hogy a TOS SV-18 ezen tulajdonságát még nem is ismered?? :))
Ne hasonlítsuk az almát a körtéhez. Egy egyéni és egy termelő cég között óriási a szakadék. Ott 20 év alatt több százszorosan visszakeresheti egy gép az árát, és az amortizáció után nekik már rég megérte. Miért van az, hogy pitiáner hibákkal kereskedőknél kötnek ki a gépek, és kisebb- nagyobb javításokkal még mindig piaci áron, haszonnal tudnak megválni a gépektől. Ez csak úgy lehet, hogy aprópénzért eladják a kifutott gépeket. Van ilyen ismerősöm, egyszerre 3-4 gépet elhoz egy -egy gyárból, és szó szerint vasárban, működőképes gépeket- persze nem szól sem nekem, sem másnak, hogy gyere velem hozzál el egyet magadnak. Nekik mindegy, hogy méh vagy kereskedő. A dolgozónak meg nem biztos hogy eladnák, nem akarnak belső feszültséget teremteni.
Nincs itt lincshangulat, lehet nem is mi vagyunk befeszülve :-) A mi olvasatunkban a "irgalmatlanul le van harcolva" nem így néz ki, pláne egy apró képről ítélve. A piac beárazza a gépeket, kevés már a használható masina, és ha ismered az új gépek árát akkor a használt árak szerintem nem túl magasak. Néha egy almás telefon több kerül mint egy használható gép... Egy komoly cég is törekszik a bevételre, hiszen ez a fő céljuk. Van hogy nincs idő, energia arra hogy megtudják a valós árat és feltegyék a netre a hirdetést. Most ez volt a szerencse... :-) Te mennyiért adnád el most a géped?
Úgy gondoltam, hogy maga a menetvágás mint folyamat, onnan kezdve, hogy menetárokba vissza áll komplexen. Sejtelmem szerint azzal sokan tiszában vannak, hogy egy egyszerű irányváltókar nem egy űrtechnika. De lehet rosszul gondolom.
Hogy mekkora lincs hangulatot keltettem azzal a két mondattal tegnap. Kicsit be van feszülve mindenki, igyatok egy sört, vagy kettőt.
Szövegértés. Olyan bántó hogy azt írtam vasárban vette a gépet? Mert nem? 100Ft/kg az minek számít? Egy komoly cég nem kupeckedik, tudták ha méhbe viszik kapnak érte 60/kilót, eladták 100/kilóért. Jani, ezzel mi a gond? Ne rágódjunk már, mennyiért, meg hogy adnak vesznek a vastelepen! (jó tudom, ez a te műfajod) Ez pont hogy reális ár, azért egy megkímélt, gondosan kezelt gép nem így szokott kinézni. Sem kívül, sem belül. Az látszik, hogy a váltó volt javítva, ez mindenképp jó, ezt már csapágyazni nem kell. De úgy gondolom minden bántó szándék nélkül, hogy ez lenne a reális, ha ilyen áron lehetne ilyen gépekhez jutni, nem pedig kupecen keresztül 4x ennyiért.... és ebbe belefér egy 1 millás felújítás, és tudod hogy tuti a géped, és mégsem került 5 millióba.
Szóval csak erre akartam kilyukadni. Hozzáteszem nekem is ilyen gépem van. Egyetlen hátránya a 40-es főorsó furat, meg a kicsi állóbáb. Edzett az ágy, de csak a hossz szán alatt, a szegnyereg alatt nem ,és látszik is hogy kopott. Ezzel együtt a szegnyereg talpa is kopik. Az ágy nem kopik a szán alatt, de a szán kopik. Főleg, hogy a filc lehúzót soha nem cseréli ki senki, pedig 1-2 évente ha újat kapna rengeteget jelentene. Nem kell ámulatba esni, tudomásul kell venni, hogy min. 40 éves gépről, gépekről beszélünk. Sehol nem cicaként bánta vele, aki dorombol a simogatásra.
Azért bátorkodom ilyeneket leírni, mert átestem a ló túloldalára, és belefogtam egy sík köszörűgép teljes felújításába, nem csak mázolás, alapszán hántolástól a főorsócsapágy cseréig, teljes körű mechanikai szétbombázás. Megvásárolt állapotában esztétikailag majdnem kifogástalan, műszaki állapotában teljes körűen működött. Az első gyanús jelek akkor érkeztek amikor 420mm köszörült hosszon "hullámosat" köszörült, az ágy kopását belevitte a felületbe. Igaz csak századokról volt szó, de ennél az sem fér bele. Ugyan csak 40 éves a gép, és kb 10 évig ezt is csak rakosgatták, gyakorlatilag olyan meglepetések értek a bontáskor, hogy kedvem lett volna sírni. Nincs olyan eleme amit ne kellett volna ki/ szétszedni, hogy nyugodt szívvel be lehessen újra üzemelni.
Továbbra is úgy gondolom, hogy megérte a vásár, annyiért ajándék az a gép, de akkor is foglalkozni kell vele, aztán 40 évig nyugodt leszel.
Nem a nortonban van megoldva, a főorsóházban kapja a hajtást egy kapcsolókörömmel, a norton az irányváltásban és "üresjárat" kapcsolásban játszik szerepet.
Én sem tudok más gépen ilyen megoldást, pedig legjobb lenne kötelezővé tenni :-) Nem láttam szétszedve még ezt a norton szekrényt, kíváncsi lennék hogyan oldották meg.
Egy próbaesztergálás el fogja dönteni, hogy milyen állapotú a gép. Szerintem nem lesz rossz. A "vasártól jóval többet ér. A s...emet a földhöz verném örömömben ha az enyém lenne. Olyat láttam már, hogy kisebb motort raktak rá és rögtön barátságosabb lett a megszakítókkal.
Nekem is szemet szúrt hogy vajon ezekből a képekből honnan látszik hogy "irgalmatlanul le van harcolva" ? Nagyon jó gépek, ennyit akkor is megér ha meg kell köszörülni az ágyvezetéket. A lábazati hajtóművet ki lehet váltani frekvenciaváltóval, ha hibás lenne. A lapos szíj helyett szoktak bontható ékszíjat tenni, ha nagyobb nyomatékra van szükség. A menetvágásnál az az irányváltási lehetőség szenzációs, a szegnyereg hüvely átmenő, és mindig felfekszik teljes hosszon.
Azt akartam írni, csak megelőztél, hogy csodálom a röntgen szemeidet. Nagyon masszív gépek ezek, nálunk a cégnél napi 6-8 órát mentek, Tmk meg alig volt.
Tulajdonképpen ránézésre az állapotának megfelelő árban vetted. Vasárban. Így fotó alapján irgalmatlanul le van harcolva. Feltételezem, hogy ez már kidolgozta a belét, viszont mivel "ajándék" áron kaptad, érdemes munkát és pénzt fektetni a rendbetételébe, mert nagyon hálás masina.
Köszönöm, valahogy szeretem ezeket a polcon tudni.. Amúgy már "garázdállodtam" Csuhás könyvtárában amikor az ME 1000 használatit kerestem. Meg is találtam hála Neki, csak sok oldala nem volt meg, főleg az elektronikus bekötési tervek, ez sajna kelleni fog a leégett trafó javításához.
Ma pont egy ilyenen fogok dolgozni. Jó gép. Ha eladó lesz, akkor kb 1,5 mFt lesz az ára, de újszerű állapotú. Esélyem se lesz megvenni. A tied ingyen volt. Grat.
A trafót és a kondit, ha van, ki kell kötni, (átkötni, ezeket kihagyva) , a gyújtó helyére meg adnak hozzá egy led-hez való ..... valamit. (én rövidzárra gondolok, de nem bontottam szét)
A Praktikerben ilyen fénycső-helyettesítő led-csövet vettem minap, T8, 2260 lm , 22W, 120 cm 2499,- Ft. Nagyon jól világít, folyamatosan cserélem ki a fénycsöveimet. A leddiszkont nem is anyira diszkont árú akkor.
Van itthon mindenféle, csak azért emeltem ki ezt a tulajdonságát, hogy ne legyen meglepetés... 2x18 W fénycső sokkal erősebb - de én elég fénymániás vagyok (magyarul: vak)
Jó a LED fénycső, de ha más oka nincs, nem kell armatúrába rakni, elég neki a foglalat - mivel hátrafelé úgysem világít, nem kell neki foncsor. Ha 2-t terveztél egy helyre, akkor legyen inkább 3, egymástól kb. 30 centire, 18 W-osból az kb. 1500-1800/db, egyszer kell megvenni. Nem tudom, te hogy vagy, én 50 fölött, és mindig kevés a fény :((
Jól világít, a lapos is, amit javasolt a kolléga, de az nem valami nagy teljesítményű, az opál lap sokat ellop. Az olyan, hogy a lap mögött körben van egy LED szalag, és a lapra világít - sztem inkább lakásba való. LED fénycső jobb, mert az direktben lefelé világít.
Egy időben javítottam egy cégnek lámpákat, van itthon sok féle, ismerem őket. Nálam egy 60 cm átmérőjű kör alakú van az eszterga felett. 100 W, jól világít :)) fehér fal esetén nappali fény van.
Még ezek a lapos LED reflektorok is jók, de azt ilyen alacsony mennyezetre nem jó tenni, mert akkor szűk teret fog bevilágítani - viszont ott lesz fény.
OFF: Mondjuk ez a fotó csalóka, mert 12:29-kor készült kitárt garázsajtóval verőfényes napsütésben. De a; nyáron nem nyitom ki, mert bejön a meleg, b; télen nem nyitom ki, mert kimegy a meleg :) A kupit most ne nézzétek, mert a fúrógép behozatala miatt minden el lett pakolva az útból. Illetve az még nincs is rajta a képen. Valamint a káosz megszüntetése végett már nekiálltam bevakolni a falakat, hogy sík legyen a felület, majd valamikor le is festem fehérre. Ezekután majd csinálok a jobb hátsó sarokba egy L alakú munkapadot, akkor a középen lévő fa asztalt megtudom szüntetni. Akkor meg már táncolni is lehet. A retro fénycsöves lámpákból 3 db van, abból 1 teljesen halott, 1-ben csak 1 fénycső foglalat jó, a másik kettő halott, a harmadikban 2 fénycső világít... A jelenlegi pakolós/lomos asztalom fölött van egy LED lámpa, az sokat dobott a fényerőn. Illetve az eszterga fölött is van, valamint az esztergára már került munkalámpa is. A fotó alján tátongó akna eredetileg a ház építésekor keletkezett, abban volt oltva a mész. Utána volt egy darabig szerviz akna kocsiknak, de a házhoz hozzáépült a garázs, így már nem igazán lehet ráfordulni, így hozzáláttam feltölteni. A terveim közt az szerepel, hogy idén azt is lebetonozom, akkor könnyebb lesz az élet. Valamint a bal oldalt lévő ablakokat ki kellene cserélnem, mert a fa tokok már elrohadtak, megcsúszott bennük emiatt az üveg és bevert az eső. Ezért kívülről lefóliáztam őket, de csak fekete fólia volt itthon... Mivel nekem ez csak hobbi és nem fő bevételi forrás, egyelőre, így az ide szánt pénznek mindig van máshol is helye. Azért próbálok fejlődni, mert mindig van valamilyen munkára igény.
Két dolog miatt kezdtem el pár éve foglalkozni a forgácsolással: egyrészt mindkét nagyapám esztergályos mester volt. Sajnos amelyiknek volt otthon gép, ő még kisgyerek koromban meghalt, így sok mindent nem tudtam tőle megtanulni. A padja is el lett adva, mert faterom nem szerette volna, hogy az enyészeté legyen. Mivel mi másik településen laktunk, ráadásul emeletes házban, így szóba se jöhetett, hogy elhozzuk haza. A másik nagyapámnak pedig nem volt otthon padja, de ő is pár éve meghalt. A szerszámaik, mérőeszközeik egy része hozzám került, azokat őrzöm. Még bőven a használható kategóriába esnek 1-2 darab kivételével. A másik ok, hogy pár éve tönkre ment a terménydarálónk. Villanymotorunk volt itthon másik, csak éppen az ékszíjtárcsa nem stimmelt rá. Nem volt egyszerű esztergályost találni, aki elvállalta záros határidőn belül.
Az EAN volt az első komolyabb gépem. Nem volt drága, de akkoriban még annyira nem értettem a dolgokhoz. Szegény gép azért eléggé leharcolt. Szeretném felújítani, de két dolog akadályoz ebben: a kellő tudást még magamba kell szívnom és még egy-két gép jó lenne ha lenne mellé. Pl. szegnyerget fel kell fúrni, mert a hüvely lóg benne. Kell egy úgy hüvelyt is gyártani bele. Ezekhez pedig nem ártana egy másik pad, ami jó, hogy le tudjam gyártani, a Morse kúp kialakításához pedig nem ártana egy megfelelő dörzsár se, esetleg egy marógép a horony elkészítéséhez bele.
A második nagyobb gépem a fotón is látszódó KF250-es fűrészgép volt. Azt szinte vasárban tudtam megszerezni, a fuvart pedig megoldottam saját utánfutóval. Eljátszottam a gondolattal, hogy kellene egy rendes szalagfűrész, de a normálisak elég drágák. Sz@rt pedig nem szeretnék venni. Így egyelőre marad ez, ha később beindítom a vállalkozást és szükségem lesz termelékenyebb fűrészgépre, akkor beruházok egyre. Addig megteszi ez is. A gyári emulzió szivattyúja nincs meg, de állítólag az nem is volt túl jó konstrukció, illetve az automatikus előtolás irányváltó karja nincs meg, de azt nem nagy dolog legyártani. Valamint kaptam mellé 3 fűrészlapot, így azt is mondhatnám, hogy szinte ingyen volt a gép.
Az utolsó szerzeményem a Stanko 2H135. A villanymotorja is megvan, de a platómagassággal együtt csak úgy fértünk bele a 4 méteres maximális magasságba, hogy levettük róla. Őt nem volt egyszerű bevinni, mert el kellett hozzá borítani a hátára, mert nem fért át az ajtón. Most a műhely közepén van lerakva, mert így körbe tudom járni. Kap egy alapos takarítást, festést. Van benne rögtön a villanymotor után 2 db fogaskerék, amik megérettek a cserére. De ha már szétszedem valamennyire, akkor ki is takarítom rendesen a belsejét. Ha olyanok a csapágyak állapotai, akkor valószínűleg azokat is cserélem. Illetve kell rá gyártani egy motort tartót az oldalára, mert a tetején nem fér el a villanymotor :) A belvilág a műhelyben csak 230 cm, ez pedig 250+ cm villanymotorral együtt. Lengyelországban láttam hirdetve olyat, ami már át volt alakítva az oldalán lévő motorra, így annyira nem ördögtől való. Az oszlop amin mozgatható a hajtómű 210 centi, így még marad is felette hely.
u.i.: ha valakinek van gépkönyve hozzá, akkor szívesen fogadom. Nekem csak egy része van meg magyarul. Ha olyan formába hozom, hogy megosztásra alkalmas lesz, akkor beküldöm Csuhás gyűjteményébe.
Én inkább a négyzetes paneleket ajánlanám a saját tapasztalatom alapján.
A leddiszkont 4000 Kelvines paneljeinek nagyon jó, erős fényük van, és a színvisszaadásuk is eszméletlen jó a 4000 Kelvines verzióban.
Van pár felszerelve itthon és a nővéreméknél, és jók a tapasztalatok. Mivel egy nagy felület világít, nincs többszörös árnyéka a dolgoknak, mint a ledsoros "fénycsőnél".
Nem egy nóniusz skálát kellene nézni a mélységállító karhoz képest a gép túloldalán, hanem egy relatív nagy méretű digitális kijelzőn lehetne látni a dolgokat.
Mivel van fő skála és mellék skála is, így szerintem nevezhetem nóniusznak. :)
Abban egész biztos vagyok, hogy a világításon a műhelyben fejlesztenem kell. Tervek már vannak, csak megfelelő armatúrákat kell találnom a "piacon". 12 vagy 18 armatúrát terveztem, armatúránként 2 db LED "fénycsővel". Amire nem emlékszem, hogy 1200 vagy 1500 hosszú armatúrákat terveztem. Mivel a műhely hosszú és sötét, mert csak az északi falon van rajta ablak. Az is mivel a szomszédra néz, így homályosított, túl sok fény nincs benn.
A mérőléc maga az rendes csíkos, de a blende amivel megvilágítják az olyan mintát tartalmaz, hogy a fényáteresztés színuszos lesz. A blende kicsi, lehet sokkal pontosabbra és bonyolultabbra gyártani, mint a lécet.
Ilyen színuszos cucc a mágneses, vagy kapacitív vektoros szokott lenni. Az benne a jó, hogy a fizikai méretnél jobb felbontást tud vele elérni a rendszer. Szerintem optósban nincs ilyen.
,,ha egy átlátszó/átlátszatlan sávokbó álló fésűre ráteszel egy másik ugyanilyet, majd egy ANALÓG optocsatolóval leolvasod, akkor ahogy tolod az egyiket a másikon, egy sin(x) függvény szerint változó erősségű jelet kapsz.''
Szerintem az egy háromszög jel lesz, nem sin(x).
Ha a fésű és a maszk nem sávos lenne, hanem sin(x)-szerint változó denzitású, akkor lenne a kapott jel sin(x).
A fúrógépemen a Z tengelyre az lenne az ideális, ugyanis forgótányéros mélységmérő most is van rajta és azon elférne egy jeladó is. Míg a főorsón nem igazán tudom elképzelni a mérőlécet.
Ha később kapna egy koordinátaasztalt, akkor pedig kapna az X és Y tengely is egy-egy mérőlécet.
Sikerült ezt a 431 oldalas "bibliát" beszerezni.. akinek régebbi vágású gépei vannak, annak alapmű. Én is itt láttam meg az oldalon ezt a könyvet, valaki segített egy képpel belőle.
Gondold el: ez a fotózásos technika az alapja az elektronikai félvezetők gyártásának. Mára már annyira alap dolog, hogy fillérekből megvan. Ráadásul mondom: ez a felbontási tartomány mára már nem is létezik ott, hiszen a leggyatrább 7400 is 100nm tartományban, vagy alatta készül.
Sztem egy tintasugaras nyomtatóban is hasonlóan pozicionálnak, és ott kapsz 5 micron felbontást egy 10 eFt-os nyomtatóban :)) Egy fél cm széles műanyag szalag van bennük, fekete csíkozással, az biztos nem túl drága.
Szóval ezt a pontosságot centekből is tudják produkálni...
Szerintem nyugodtan vedd meg a kínait. Rengetegen használják szerte a világban.
A régi rendszereket nem véletlenül cserélik.
Funkciókban is egészen biztosan többet tud a kínai mint a régi. Ha valami besz*rik a kínaihoz kapsz bármit. Nekem is van Hejdejó üveglécem bontásból. Csak épp kijelzőt és spéci kábelt nem találok hozzá. Ahhoz a típushoz konkrét csati kiosztást sem. Sakkmatt....
Az E2-E3N keresztszánra szerintem csak hátrafelé kilógatva fér el, ha elfér faltól oda kell tenni.
ha egy átlátszó/átlátszatlan sávokbó álló fésűre ráteszel egy másik ugyanilyet, majd egy ANALÓG optocsatolóval leolvasod, akkor ahogy tolod az egyiket a másikon, egy sin(x) függvény szerint változó erősségű jelet kapsz. Ha melléteszel egy második optocsatolót, de 1/4 periódussal eltolva, akkor ugyanúgy, de a negyed periódus miatt ugye az egy cos(x). A két analóg jelből egy erre specializált áramkör (de egyébként nekem a Picoscope digitális szkópom is) vissza tudja állítani az x-értékét - vagyis most, az átalakítás/leolvasás pontosságától függően nem csak az átlátszó/átlátszatlan csíkok periódusát kapod meg, hanem mondjuk annak a 1/100-ad részét is. Ezt meg lehet tenni mágneses csíkkal is. Vagy kapacitásokkal - úgy működnek a tolómérők, vagyis azokban is van ilyen sin/cos értelmező - mert ott az osztás kb milliméteres.
nnna, és akkor szerinted vegyem meg ezt a kínai ipari remekművet 31000 forintért (meg utána az encodereket egyenként), vagy várjam meg, míg a Bakancsos piacon elém ugrik valami svájcban készült szerszámgép teljes mérőrendszere, 50000-ért? Valakinek eladó mérőrendszere?
Két opto, meg n-szer 20 mikron plusz 5 mikron eltolás.
Simán megcsinálják millió cuccban. Legtöbbször optós enkóderben találkozni ilyesmivel. Brutális felbontás, pár milliméteres kubatúra. Van egy olyan érzésem, hogy egyetlen tokba van beépítve a teljes opto-rész, hasonlóan, ahogy a cédélejátszó sávkövető szenzora is egy 2x2mm-es tok, amiben van egy halom szenzor, és még a fókuszálást is megoldja a sávkövetés mellett. És ilyen eszköznél nem gond nemhogy a mikronra, de a pártíz nanométerre való méretezés sem.
Vagy egy optikai egér a komolyabb felbontásból. Annak még léc se kell, a papír rostjait megszámolja...
Linear Glass Scales FeaturesLinear encoder resolution : 5micron /0.005mmOutput signal :TTL square wave (RS422 avalible for option)Accuracy: +-3/5/8umLinear scale size:21*33mm (slim scale avaible for option)Scale cable length: 3 meter
csak innen. persze, ettől még lehet, hogy nem az.
ha nincs sin/cs dekóder, akkor az 5 mikron felbontáshoz egy 20 mikronos osztású mintázat kellene, meg 2 darab optokapu, 5 mikronra eltolva egymástól, nem?
Szerintem nem kell sin-cos értelmező. Csak lépkedést kell jelezzen a cucc, és irányt. Ahhoz elég két négyszögjel, plusz-mínusz 90 fokos fázisszöggel. Adódik az irány, és a lépés is.
De még sosem szedtem szét ilyet, lövésem sincs, mi van benne.
Nem tudom, hogy mennyire hasonlít a KF 250-esre, de annak a gépkönyvét átgépeltem/legépeltem, hogy normális minőségű legyen. Amennyiben szükséged van rá, szívesen megosztom a "nyers" Word dokumentumot is.
A PDF verzió linkje. Illetve, ha Csuhás olvassa és jónak találja a dokumentumot, akkor beteheti a gyűjteménybe. Az eredeti változat onnan származik, csak legépeltem, hogy szebb legyen.
Ez fura. Az én gépemen átmérőben 4 százados a nóniusz, de még soha problémám nem volt vele. De ezzel egyedül vagyok, mert itt többen is szenvednek ettől, és senki sem érti, én miért nem.
"Hátul kilógatva még elmenne de nekem ott fal van.." Emiatt az ötlet miatt már megérte, hogy írtam. Pont nem jutott eszembe, pedig milyen egyszerű.
Viszont az igen, hogy a holtjátékok kivédésére lehet, hogy fel kellene szerelnem a keresztszánra egy levegős munkahengert, ami folyamatosan visszatolja a szánt. Vélemény?
Szvsz nem jó az átdugdosott dro. Rendkívül kényelmetlen, még akkor is ha spéci tartót és csatlakozót is készítesz hozzá. Egészen biztos hogy vennék 20eFt körül még egy kijelzőt.
A dro jól jönne esztergán is, de magam nem szereltem a gépre mert nem tudom úgy elhelyezni hogy valamennyire védett legyen és ne korlátozza a gép használhatóságát. A hossz léc még ok az ágyazat mögött. A keresztléc viszont vagy a szegnyeregnek lesz útban ( ütköző kell, mert úgyis nekicsapod egyszer ) vagy a másik oldalon a forgács és a munkadarab útjában lesz. Hátul kilógatva még elmenne de nekem ott fal van..
Nyilván az A B osztás négyszerese a felbontásnak, semmi értelme ennél finomabb skálát használni. Szerintem valamennyi olcsó kínai dro szimpla TTL A B jelet használ, nincs referencia, vagy negált jel, minden az olcsóságnak van alárendelve.
A marógépemre tavaly tettem dro-t, azóta alig használom a nóniuszt, pedig szép nagy két százados tárcsák vannak a gépen. A spéci funkciók közül még csak a osztókör került elő, és örültem hogy nem kellett a körasztalt emelgetni. Szóval marógépen tényleg nagyon jó a dro, esztergán viszont nem hiányzik, oda esetleg egyetlen lineáris skálát esetleg felteszek, mert nincs hossz nóniuszom.
a kis kínai marógépemre és az orosz esztergámra szeretnék felszerelni digitális útadót, célszerűen egy kijelzőt, és majd átdugom az enkóderek kábelét. 5 mikron felbontás nekem biztosan elég, illetve csak annyit kell tudnia, hogy x, y, z ben mér, sugárban és átmérőben az eszterga miatt, ABS és INC módban.
Találtam egy JCS900-3AE 3Axis digital readout DRO display névre hallgató kütyüt, meg vannak hozzá optikai útadók is.
Úgy látom készletben egy JING :) márkájú üvegléces kiolvasót ajánlanak hozzá.
Linear Glass Scales FeaturesLinear encoder resolution : 5micron /0.005mmOutput signal :TTL square wave (RS422 avalible for option)Accuracy: +-3/5/8um
Off topic:
Ha esetleg tudja rá valaki a választ: ezekben az üveglécen eleve 5 mikronos osztás van (ezt nehezen tudom elképzelni), és abból generál két 1/4 lépéssel eltolt négyszögjelet, vagy pedig valami nagyobb osztás, azt sin/cos-ban olvassa, majd abból generál a fejben lévő chip két darab, 1/4 lépésközzel eltolt 5 mikronos TTL szintű jelet?
És akkor ebből végül: bármilyen TTL-es jelszintű encoderrel működik egy kilyen kijelző?
Látom a leírásában, műanyaghoz is jó, teszek vele egy próbát. Egyébként is a kis gépen nem fogok nagyot :)) meg jobbára pici dolgokat csináltam eddig.
Csak azért kérdeztem, mert vettem egy kést ilyen betéttel (sárga) és szépen dolgozott vason, de csak 1 db volt vele. Szóval hogy milyet vegyek tartalékba...
Ez alumíniumra való inzert, de kis fogásokkal az erősen ötvözött szerszámacélt is nagyon szépen viszi. Erősen pozitív élszöge és nagyon finom (éles) éle van, ezért töredék a forgácsoló erő a direkt acélhoz való inzerthez képest.
A nevében a 04 a csúcsrádiusz (0.4mm). Van ugyanez 0.1, 0.2, és 0.8mm-es rádiusszal is (01, 02, 08).
Alapvetően én 3D-ben dolgozom így lehet hogy nem túl releváns a meglátásom.
Szerintem ha az ismerősöd dolgozott már bármilyen ilyen programmal akkor megszokás kérdése átállni egyikről a másikra. Kivéve ha ProEngineer-ről van szó mert ott más a metodika. Solidworks/Catia/Inventor kábé egy kaptafa, nagy az átjárhatóság.
Csak kifejezetten 2D-re nem tudok nyilatkozni mert nekem annyira más pl. egy AutoCAD kezelése hogy előbb megrajzolok bármit 3D-s programmal minthogy megtanuljam az AutoCAD-et. Nem áll rá a kezem.
Milyen ingyenes, vektoros rajzolóprogramot javasolnátok a vasas ismerosomnek amivel kb egy kerítést merethelyesen le tudna rajzolni némi gyakorlas után?
Nekem most a céges gepen Corel van, jobb hijan azzal rajzolok ilyesmit, sokat rajzoltam 2D ben ACADdal meg Solid Egde vel is. Megis mikor FreeCad et tettem fel próbából kb egy órát szántam ra, nagyon nem jott le az a filozófia bar valószínűleg mindent is tud. Azt nem javasolnám neki.
A "jahahülye rajzojjoninkabb péintben" t hagyjuk ki ha lehet.
A két köszörűkő a mellette lévő állványos köszörűhöz tartozik.
Kollégám sajnos elhunyt, a családja kért meg hogy derítsem ki, mit érnek ezek.
Háztartási gépek alkatrészeinek a megmunkálására használta a két gépet, forgórészek kommutátorának felszabályzásához, tengelyvég leszúráshoz, ilyesmi, én sajnos nem értek hozzá.
Akkor majd letakarítom és meghirdetik.
Sajnos így megy ez, egyik nap még dolgozunk, másnap meg már nem kelünk fel...
Sajnos eladósorba került 2 eszterga gép. A tanácsotokat kérném, hogy körülbelül mennyiért érdemes ezeket meghirdetni, hogy sem kótyavetye, sem aranyár ne legyen:)
Az egyik gép hajtása egy háromfázisú motor egy hozzáillesztett Fiat sebességváltóval, a másik gép (Makus) egyfázisú.
A lentebb linkelt képeken látható tartozékokkal: kések, kulcsok, forgócsúcs,stb.
Ötletet adnák én is,ha fel mész a facebookra,és a trükkös esztergályos csoportba belépsz,akkor megkeresed valamelyik hozzászólásom( Tóth István) a nevemre koppintasz,és az alatt megtalálod a feltöltött fényképek közt az emelő berendezést is a kis marógép mellett.
Hát emelni nem tudok segíteni, viszont egy ötlettel igen: csinálj a gépek fölé egy futómacskát! Egy idős mester műhelyében láttam ilyet, nagyon egyszerű volt, egy szál I-gerenda végig a mennyezeten, rajta kocsi egy kis láncos csörlővel. Ő azt mondta, nem szívesen emelget már, meg nem is tud, egy tokmányt is alig tud felrakni - ezzel mindent megold.
Hát olyan 30-40 kiló. Én elbírom :) Viszont úgy szoktam leszedni és felrakni hogy berakok egy fenyő stafnit alá, az asztallal ráemelve megtartom leveszem a csavarokat és szépen tekerve a szán orsóját "lehúzom" a helyéről. - leszedés az egyszerűbb.
A felrakás ugyanez csak fordítva, viszont az összes csavar lecsúszik a horony aljába és kell türelem mire mind a 4 lyukra talál.
Bocs az OFF ért, van elképzelése valakinek hogy ez a típusú vertikálfej milyen tömegű lehet? Le kéne szednem egy STRIGON ME 1000 marógépről, de nem komálnám ha leszakadna a kezem. Sajnos nincs amihez rögzíthetem, max aláteszek valamit. Szóval emelhető emberi erővel?
Pedig nagyon is kell a csavarodásra figyelni! A gépem nagyon hasonlít occseb gépére. A gépnek két "kecskelába" van. A lábak alatt csavarral állítható a helyzetük. A gépágy végein a kopás minimális. Ezért itt mérve akár több százados csavarodás is elérhető. Én űgy szoktam mérni, hogy egy egy köszörült blokkot teszek a hosszán és a szegnyereg sík vezetőfelületeire és arra fektetem a vízmértéket.
A hálózat szempontjából a folyamatos vételezési lehetőség nagyságrendjének a növekedése a kihasználtság növekedését nagyobb valószínűséggel okozza, mint a pillanatnyi többlet terhelés.
A gépbeállításnak ("vízszintezésnek") nem az a fő célja, hogy tűpontosan vízszintes legyen a gép, hanem, hogy ne legyen az ágyban csavarodás, esetleg "hupli" (ha középen is alá van támasztva az ágy).
Egyik se igazán fog fellépni nálad, de a csavarodást pl. úgy lehet nézni, hogy a szánra felteszed keresztben a vízmértéket és nézed, hogy változik ahogy tolod végig az ágyon.
Elvileg a szán két prizmafelületének keresztben egyforma magasnak kéne lennie, tehát azokra keresztbe fektetve a vízmértéket, be kéne tudni lőni vízbe a gépet. De persze ki kell nézni a megfelelő pontokat, mert a prizma feje elvileg nem kell pontosan sík és egyenes legyen. Esetleg golyós támasztó idomszert készíteni hozzá, aminél a golyók a prizma csúszófelületein támaszkodva adják ki a síkot....
Mint a már itt is emlegetett gépmérő kütyü, most nem jut eszembe a szabadalmazó neve, de többször és többen emlegették már itt.
Érdekelne a véleményetek, esetleg valami leírás hogy hogyan is kell gépet "vízbeállítani". A hosszirány még ugye működik, de keresztbe nem tudom mire kéne ráfektetni (a kupitól tekintesek el kérlek, éppen annyi időm votl hgoy az új szerzeménnyel leugorjak egy próbára):
Igen, pont ezen elmélet szerint szoktak működni ők is. De itt el nem mesélhető projektek kerülnek aztán hozzánk, hogy oldjuk már meg a nincs áram a falu végén problémát....
(És halalosztonak valamint CNC_gurunak is.) Köszi a véleményeket, valóban az a gond, hogy a kompresszort nem lehet "lágyindítani". Elvileg van egy kis leeresztőszelep, ami arra hivatott, hogy a kompresszor és a tartály között elengedje a levegőt, amikor a nyomáshatároló kikapcsol, de úgy tűnik, hogy ennél a típusnál (Aldi, kéthengeres) ez nem elég. És amikor olyan szerencsétlenül áll meg, hogy induláskor éppen terhelt valamelyik dugattyú, akkor jön a kismegszakító lecsapása. A megoldás valószínűleg a te megoldásod lesz, csak meg kell várni vele a garancia lejártát...
Azért ez nem így van. Nem egy fogyasztóval kell számolni, hanem több tízzel, több százzal több ezerrel, amik összeadódnak, és kiegyenlítik egymást.
Ezért
1. nem igazán jelent problémát a pár másodpercig tartó túláram (C biztosíték).
2. de a nagyobb méretű biztosíték se. Ha van egy nagyobb biztosítékom, akkor ugyan megvan a lehetőségem, hogy egy nagyobb fogyasztót rákössek. De az emberek nagy része nem fog több áramot használni pusztán azért, mert nagyobb biztosítéka van.
Szóval akár így, akár úgy, az upstream hálózatot nem az ellátott területen felszerelt biztosítékok, hanem a valós fogyasztás alapján kell méretezni.
"Ez az egész huzavona a karakterisztikával egyébként semmi másról nem szól, mint hogy fizesd ki a hálózatfejlesztési és a bővítési díjat."
Amivel egyébként saját maguk alatt vágják a fát, és rontják az ellátás biztonságát is!!!
Elmagyarázom:
Ha a 16 amperes C helyett 25 amperes B-t kap a delikvens, akkor 9 amperrel tud több delejt kiszipkázni _folyamatosan_ abból a hálózatból, amit azért az ő bővítése során valójában nem bővítettek. Majd lehet, hogy bővítenek - valamikor, de ez sem biztos.
Értjük ugye mit jelent ez?
Ha kapna egy C-t, akkor 16 amper kimehetne, és pár másodpercig mondjuk 30-35 max. A B-vel viszont folyamatosan kimehet 25, és ugyanúgy pár másodpercig 30-35.
A tanműhelyben mi is dugókat készítettünk a főorsó két végébe .
Az üzemben viszont az egyik szakinak volt a feladata a főorsók előkészítése köszörülésre . Két állóbábba fogta az előre bedugózott főorsót . A tokmányba befogott egy szelep emelő tőkét aminek a homloka köszörült volt , egy kb. 15-20mm-er átmérőjű csapágygolyót tett a kinagyolt csúcsfészekbe és rögzítette a szelepemelő tőkéhez egy lemezből készült mandzsettával . A főorsó másik végében lévő kinagyolt csúcsfészket meg szuport köszörűvel szabályozta fel , majd átfordította és a másik végét is felszabályozta .
Én a 90-es évek eleje óta főtengely köszörűn szoktam köszörültetni a főorsót .
A főorsót kiszerelés előtt kicsit szorosra , de még forgathatóra szoktam állítani , ellenőrzőm a fontos illeszkedő felületeket ( meghajtó fogaskereket szíj - ékszíj tárcsák helyét ) , tokmánytárcsa felfogó részt és keresek olyan egy-egy felületet a két végénél , ami szépen fut . A belső kúppal nem szoktam foglalkozni , mert azt is át szoktam köszörülni a helyén .
Befogatom a főtengelyköszörű két tokmányába a főorsót és utána a két szépen futó felületet órázom ki , aztán köszörülheti a mester .
Azt gondolom hogy egy igazi köszörűsnek ezt tudni kéne hogy minek-mivel kéne futni, pláne ha elmondjuk, lerajzoljuk. Ilyenkor a köszörűsnek kéne mondani nekünk, hogy tegyünk bele központfuratos dugót, ha ő nem tud. De sajnos nekünk kell minden tőlünk telhetőt elkövetni a siker érdekében, még helyette is.... Persze általában az árban ez nem látszik meg hogy helyette gondolkoztunk, dolgoztunk :-(
Tisztelem azokat a régi vágású szakembereket akikkel akár együtt gondolkodva tökéletes munka kerül ki a kezük közül, sajnos egyre kevesebb van... Törley József pezsgő gyáros jelmondata jutott eszembe: Tökéletlen portékát nem akarok adni a renomé miatt! De jó lenne ezt gyakrabban tapasztalni... :-)
A tokmány helyett lehetne a főorsó kúpba is egy rövid dugót tenni, vagy pl E1N-nél egy vak patront. ha a tokmány spiráltárcsa furata kopott akkor elmozdulhat a központból. De ez ritkán kopik ki.
Én a visszacsapó és a kompresszor közzé beraktam kb 10cm colos csődarabot amit a nyomáskapcsoló KI állásban leürít. Azóta nincs induláskori túláram problémám teli tartálynál sem.
Sajna nem tudom a típusát (még az esztergámét sem tudtam kideríteni) de ránézésre min. 50 éves volt. Sajna még hasonló képet sem találtam a neten... horizontális, kb. A4 méretű asztallal, ami 3 irányba mozog.
Tudom! Ez van nálam is! Ha meg vállalkozóként kérem, még mögöttes hálózatfejlesztéssel is riogattak, meg más a tarifa! Ja és még a mérőhelyemet is szabványosítanom kellene! Mindez állítólag (már az előzőekben is írtam) a villanyautók meg a növekvő villamosenergia fogyasztás miatt van! Pár éve külön kérésre simán kicserélték! Aki még olyan területen él, ahol megcsinálják, azonnal éljen vele, amíg lehet!
Azt hallottam, hogy a kínai parlament tagjainak 90% mérnök, nálunk meg humán végzettségű! Meg is látszik a műszaki analfabetizmusuk, ezért csinálhat még mindig szinte mindent a szolgáltató!
Volt itt a fórumon szó félreköszörült főorsókról. A napokban beszélgettem erről (is) egy igen profi gépfelújítóval, leírom ide a lényegét, hátha másnak is tanulságos.
Tehát kábé azt mondta, hogy ha csak úgy odaviszünk egy főorsót egy köszörűshöz, akkor szinte törvényszerűen félre lesz köszörülve, mert a köszörűs nem fogja tudni (köz)pontosan felfogatni, csak ha rendes központfuratok vannak a két végén.
Ő a következőt csinálja. 1. Először is legyárt egy, a főorsó hátsó végébe lazán (3-5ľm tűréssel) illeszkedő dugót. 2. A felújítandó gépen a tokmányba befog egy darab vasat, azt kívülről leesztergálja, leoldalazza és kialakít rajta egy pontos központfuratot. 3. Kiveszi a főorsót a tokmánnyal és a munkadarabbal együtt a gépből. 4. Felteszi az egészet egy másik esztergapadra úgy, hogy szemben áll egymással a két orsó. Hátul állóbábbal megtámasztja. 5. Kiórázza az egészet. 6. Az orsó hátsó végébe Loctite-tal beragasztja az előre elkészített dugót. 7. Amikor a ragasztó megkötött, a dugóba is kialakít egy központfuratot.
Mikor ez megvan, így az egészet, tokmányostul, elől-hátul központfurattal viszi el köszörültetni.
Amikor vettem a kis esztergám, árult az öreg egy marógépet is. Pont úgy nézett ki, mint egy igazi :) de kb. 0,5x0,5x0,5 méteres kockában elfért volna (motor nélkül)... nagyon tetszett, meg is vettem volna talán, de azt mondta az öreg, hogy 5 perc alatt elkelt alku nélkül, és kb. 10-en telefonáltak miatta az első órában :D
Sajnos a kismegszakítócsere "C" karakterisztikájúra nem mindig járható út (legalábbis EON területen). Pedig gondot a kis barkácsgépek is okozhatnak, nem kell rögtön esztergára, vagy marógépre gondolni. Pl. van egy kompresszorunk, ami 2,2 kW-os, 230V-ról működik, azaz a 10 A-t sem éri el az áramfelvétele. Mégis induláskor néha a 25A-es kismegszakítót ("B" karakterisztikájú) is leveri. Az EON válasza pedig a csere kérésünkre:
Mi a típusa? Kösz a felajánlást, ha szep akkor erdekel. Meg tudtam allni, hogy csak Calcorexek meg Brunsvigák vannak mert azok szépek. Volt ruszki mechanikus számológép is olcson de annak úgy nez ki a pofája mint egy KAMA3 fülke, azt nem vettem.
Azert is vettem ennyit mert olyat vadásztam ahol az eredmény mezőből vissza lehet adni az eredmenyt a beviteli mezőbe. Pl a*b*c tip műveletek. Aztan kiderült, hogy ezt még a Calcorexek is tudják.
Nem humornak szánta, hanem indítóellenállásos indításnak :-), de azt igazán a forgórészbe kéne tenni (csúszógyűrűs forgórészű aszinkron motor, régi körhinta, sósvízbe merített lemezsor). Ezt már meghaladta az idő! Lágyindító, frekiváltó!
,,Van rá esély, hogy nem fog menni egy olyan motor, ami 7 amperes, ez tény.''
Egészen pontosan úgy volt a matek, hogy ez egy 2.2/1.5kW-os Dahlander motor, az adattáblán 5.1/5.6A van írva. Ezt minden emberi számítás szerint ezt el kell bírnia a 10A-nek.
,,Kiderül.''
Kiderült: elbírja.
Egyébként C-sek a fő biztosítékok.
,,Ha most ennyire volt lóvé, akkor ki kell próbálni,''
Egészen pontosan az van, hogy ki tudnám fizetni, de van jobb hely is ennek a pénznek. Igazából bármi jobb hely neki annál, mint hogy az ELMŰt gazdagítsam vele tök feleslegesen.
Na igen ez a baj, én is lomha C kismegszakítót kértem, de közölték hogy mivel ez egy családi ház és nem egy telephely felejtsem el, nem adnak. A következő állomás a 25-16-16 amper volt.. A feleségem tűzzománcos a lakásban durtuzsol a 2,3 kW körüli kemence, mondjuk mellette menjen a mosó szárító.. én meg odapattintok kint a marógépnek.. na szerintem abból tuti megszakítóleverés lesz, utána meg költözhetek a marógépemmel :-D ezért döntöttem a 32-10-10 mellett, így elvileg (tudom hogy nem lesz annyi) de 30 amperem megy ki a 3 fázisra. sajna ennyire van keret, ez így is 90 e ft, az igazi királyság 32-16-16 lenne de az mint ahogy számolták előttem bizony 54 e ft plusz.. sajna nem fér bele.. én azért bízok benne hogy ez a hálózat egy 2,2 kW Strigon ME 1000 marót elbír a műhelybe.. vagy nem? Segítsééég :-(
Természetesen! A címem nyilvános, ha akarod a tel. számom is megadom!
Mindenkinek: A kismegszakító vitába nem akarok beleszólni, pedig lehet, hogy egy kicsit jobban értek hozzá, mint a forgácsoláshoz :-) Úgy látom, mindenki nagyon megvan győződve a maga igazáról :-) Miközben a kismegszakítók kioldási karakterisztikájáról senki egy szót se ejtett! Csak érdekességképpen: 3x16A "D"-s kismegszakítóról a 15kW-os hegesztődinamómat használtam. Ez a dinamó a 3x25A "B"-s kismegszakítót leverte! 3x16A "C" kismegszakító a villanymotor indíthatósága szempontjából esetleg felér 25A "B"-el, de 20A-es "B"-vel mindenképpen! Anno mértünk be kismegszakítókat, nagyon nagy volt a szórásuk! Sajnos, EON-os területen, az új néphülyítés miatt (e-mobilitás), gyakorlatilag "C"-s kismegszakítót már nem lehet kérni!
Nekünk 3*16 lett, a ház is használja a három fázist. El van osztva rendesen. Az asszony villanyverdája 2400 W-ot vesz fel egymaga, az kb. 10 A, de mehet a sütő a mosogatógép, a mosógép és a szárító is, akár együtt a kocsival is sosem volt gond.
Arra majd monjuk figyelni kell, hogy a műhelyben mit csinálok, de hegeszteni, flexelni tudtam. Nagy gépem meg max. 1500 wattos van három fázisúban is. Vörös proletár nem lesz, annak biztos nagyobb a motorja, ahhoz valószínűleg kellene a 3*25 a ház fogyasztása mellé.
Azt nem tudod elképzelni, hogy van egy adott szituáció, egy fázisra. A lakásban minden megvan, kész, működik iksz éve. Egy fázison, 32 amperen.
Kéne a műhelybe még két fázis. Oda nincs még semmi kihúzva, most készül, tehát behúzhatják három fázisra. De mi legyen a lakással? Az óradoboztól lehet, hogy nem is lehet újrahúzni három fázisra, mert a ház építése óta mondjuk leszigetelték a falat kívül. Akkor most csak a te kedvedért verje szét a fél lakást, mert az eddigi 32-0-0 helyett neked nagyon aszimmetrikus a 32-10-10?
"Több dolgok vannak földön és egen, Horatio, mintsem bölcselmetek Álmodni képes."
"Summa summárum, ahol egy családi ház + egy kis gépekkel megáldott műhely megy egy biztosítékszekrényről, ott szerintem jobb választás a 32-10-10, mint a 20-16-16, de még talán a 20-20-20-nál is jobb."
Ez azért így tévedés szerintem .
Ha egy marógép üzemelés közben felvesz 7 ampert ,az nagy valószínűséggel nem indul el a 10 es automatádról .
Nagyjából 3 szoros áramlökéssel lehet számolni 3 fázison durva indításnál .
Konkrétan mi a bajod a villanyszerelővel? Az, hogy hajlandó bekötni az egyébként teljesen szabályos, és az ELMŰ által jóváhagyott biztosítékokat?
A 32-10-10 sokkal kevésbé aszimmetrikus, mint a 32-0-0, ami a háztartások 99%-ában van.
Ha az utóbbival nincs bajod, akkor az előbbivel se legyen.
Azért jobb a 32-10-10, mint a 20-16-16, mert akkor az egyik fázist meg lehet 32A-rel terhelni.
Pl. van egy nagy egyfázisú fogyasztód, vagy pl. az egész lakás egy fázisra van rákötve.
Több kis fogyasztóból is könnyen összejön az a 20A (=4600W). Pl. egy porszívó, egy hajszárító, egy sütő, és már csattan is a biztosíték.
Nem beszélve arról, ha még elindítod a műhelyben a marógépet, ami szintén levesz 7A-t.
Ha ki van építve, akkor lehetne mondjuk a sütőt a második 16A-es fázisra kötni, de akkor meg a sütő+marógép dobja le a biztosítékot. Na, ez pl. olyan, amit mindenképp el akarok kerülni.
Summa summárum, ahol egy családi ház + egy kis gépekkel megáldott műhely megy egy biztosítékszekrényről, ott szerintem jobb választás a 32-10-10, mint a 20-16-16, de még talán a 20-20-20-nál is jobb.
Mivel a fotóból nem lehet lézergravírozásra alkalmas file-t csinálni csak úgy, ezért kénytelen leszek kiszerkeszteni. És igen, nem nagy ördöngősség. Csak valaki adja meg legyen szíves a befoglaló méreteket! :-)
A terhelés az az, amit ráteszel. A terhelés nem attól aszimmetrikus mert a kismegszakítók ilyenek.
Nekem is egyfázisra van vezetékezve az egész ház. Ha lenne háromfázisom, akkor a 20,16,16-ot a hajamra kenhetném. Melyikre kössem rá a lakást, ami eddig egy 25ösről ment? Hiába kötöm a 20asra, ha a műhely felvesz 5öt a lakásban meg pont megy a sütő, a mosógép és a porszívó, vagy leesik vagy nem.
,,Ki kéne ezt szerkeszteni. Szerintem nem lehet ördöngősség!''
Lehet szerkeszteni(*) , de minek?
Egy sima táblázat A4-es papírra kinyomtatva ugyanilyen jól használható szerintem - ha valaki idegenkedik a számológéptől vagy a direkt erre való mobil alkalmazásoktól.
(*) Az a trükk, hogy az y-tengelyen a fordulatszám van, az x tengelyen pedig az átmérő illetve a vágósebesség, és mindegyik logaritmikus skálával.
Az átmérő-fordulatszám (logaritmikus) koordinátarendszerben az azonos vágósebesség értékek egy-egy 45°-os lefele menő egyenesen vannak,
a vágósebesség-fordulatszám koordinátarendszerben pedig az azonos átmérő értékek egy-egy 45°-os felfele menő egyenesen.