Keresés

Részletes keresés

Picurka002 Creative Commons License 2011.08.02 0 0 6099

:)

Azt elfelejtettem, hogy Sarvalyban volt még sok Nagy gyöngyházlepke, Közönséges gyöngyházlepke, Kis fehérsávos lepke, C-betűs lepke, de ezeket sajnos nem tudtam lefényképezni, talán holnap. Viszont volt még elég sok Mustárlepke (ha minden igaz, teszek fel képet), valamint apró narancssárga lepkék, erről is teszek fel fényképet, Ti biztos jobban tudjátok milyen fajok. :)

 

   

 

Üdv.: Julcsi

Előzmény: antiopa (6098)
antiopa Creative Commons License 2011.08.02 0 0 6098

Ez igen!

Nagyon szépen köszönjük!

 

Üdvözlettel!

 

Antiopa

Előzmény: Picurka002 (6097)
Picurka002 Creative Commons License 2011.08.02 0 0 6097

Szia!

 

Először is, köszönöm az üdvözlést! :)

Aztán pedig írom a képekhez valót (és utólag is bocsánat, hogyaz előbb kimaradt).

 

A Fekete szemeslepkéket ma fényképeztem Sarvaly (Sümeg melletti erdő) felé, rengeteg volt belőlük.

A Nagy színjátszót június 28-án láttam az Őrségben, 5-6 volt belőlük, valamint itt és ekkor fényképeztem a Pókhálós lepkét is.

A Citromlepkét a házunk mellett találtam a kertben (Sümeg) június 11-én.

A picit tépett Nappali pávaszemet és a Kardoslepkét is Sümegen fényképeztem nyári orgonán, július 8-án.

A Káposztalepkét és a Hársfa szendert július 30-án találtam, szintén Sümegen, a Fecskefarkút pedig ma, Sümeg mellett egy kisebb réten, egy kicsi és egy nagy példány volt.

 

A Kéneslepkét, Atalanta-lepkét és Bogáncslepkét tavaly októberben fényképeztem Keszthelyen a Balaton partján.

 

Igyekszem belejönni az itteni dolgokba és köszönöm a segítséget! :)

 

Üdv.: Julcsi

Előzmény: antiopa (6095)
mepisz Creative Commons License 2011.08.02 0 0 6096

Köszönöm, ez a lepke faj, mennyire ritka ?

Előzmény: moly.ember (6079)
antiopa Creative Commons License 2011.08.02 0 0 6095

Szia!

 

Köszöntelek a fórumon!

Nagyon örülök a képeidnek,remekek,de kérlek ne felejtsd el odaírni,hogy a megfigyeléseid ill.a fotók hol készültek és mikor!

 

Fórumunk adatbázis nem egy szimpla képnézegető,mutogató erre a célra van ezer másik!

 

A továbbiakban is sok sikert!

 

Köszönettel!

 

Antiopa

Előzmény: Picurka002 (6093)
Xanthomelas Creative Commons License 2011.08.02 0 0 6094

Sziasztok!

Ma Gánt és Csákberény között tettem egy túrát, száraz tölgyesek és sziklagyepek lepkefaunáját vizsgálva. A terület nagyban hasonlít a Várpalota környéki lelőhelyekhez, azzal a különbséggel, hogy innen az érdekes fajok (briseis, betulae, chrysotheme) hiányoznak. A jó fotós idő - változóan felhős, fülledt meleg - viszont meghozta eredményét:

Polyommatus coridon- ezüstkék boglárka: nagy tömegben repült

                                                                  

Arethusana arethusa- közönséges ökörszemlepke: szintén tömeges, ez az időjárás újra meghozta a nyitott szárnyas fotót:

                                       

Hipparchia fagi- szürkeöves szemeslepke: egy nászrepülés tanújaként ritka látványt örökíthettem meg:

                                       

Egyéb fajok: Melitaea didyma nőstény Argynnis lathonia Melitaea phoebe- 2. nemzedék

                                        

Picurka002 Creative Commons License 2011.08.02 0 0 6093

Nah, most már remélem jó lesz...

           

           

 

           

 

           

 

           

 

Picurka002 Creative Commons License 2011.08.02 0 0 6092

Hoppá, a képek lemaradtak...

 

 

           

 

           

 

           

 

           

 

 

 

Picurka002 Creative Commons License 2011.08.02 0 0 6091

Szia!

 

Nagyon szépen köszönöm, sokat segítettél! A petéket, amennyit csak tudtam, összeszedtem, egy műanyag kis dobozkában vannak, pici füvet és földet is szedtem velük, de alattuk hagytam. Hamarosan kifejlődnek teljesen az ebihalaim a gömbakváriumban, és miután elengedtem a kisbékákat, berendezem hernyólakosztálynak az akváriumot. :)

Teszek fel pár képet, mindegyik telefonnal készült, mert a fényékpezőgépünk sajnos nem valami jól működik, a telefon viszont általában kéznél van. :) Ahhoz, hogy feltudjam tenni, még le is kellett kicsinyíteni a képeket, tehát nem tökéletesek, de azért szerintem nem rosszak.

 

Üdv.: Julcsi

 

            

 

           

 

           

 

           

 

Előzmény: Felkelek (6086)
Xanthomelas Creative Commons License 2011.08.02 0 0 6090

Szia Ádám!

Ez nem inkább egy Boloria dia? Méghozzá a tavaszi-kora nyári nemzedék.

A chrysippusod viszont tényleg mesés, nem hiába tartogattad a végére.

Üdv. Tamás

Előzmény: jasius (6089)
jasius Creative Commons License 2011.08.02 0 0 6089

Szia!

 

A lepkéd egy Boloria selene (fakó gyöngyházlepke).

 

Üdv: Jasius

Előzmény: pmrc (6081)
jasius Creative Commons License 2011.08.02 0 0 6088

Szia!

 

Köszi szépen, igyekeztem kihozni belőlük a maximumot.

Azért a Te iliád se semmi! Gratulálok hozzá!

 

Üdv: Jasius

Előzmény: hieracium (6085)
jasius Creative Commons License 2011.08.02 0 0 6087

Szia!

 

Nem tudom, hogy van-e magyar neve, de nem hiszem, mert hazánkban nem él.

 

Üdv: Jasius

Előzmény: Ladybee (6083)
Felkelek Creative Commons License 2011.08.02 0 0 6086

Szia!

 

 A lepkéd valóban egy Tölgypohók (L. quercus) nősténye. Amíg nincs inszektáriumod/ketreced, addig nyugodtan tarthatod őket tiszta műanyag dobozban/befőttes üvegben is. A hernyókkal kapcsolatban: tavaly sikerült kinevelnem egyet, L4-es korától, kökényen, de eléggé keveset evett, meg is látszott a méretén. Az idei 4 hernyót L3-as korától neveltem, málnán, nem is volt velük túlzottan sok gond. Viszonylag "igénytelen" faj, könnyű nevelni. Ne legyen túl nedves a 'tartály', néha az ürüléket ki kell kaparni alóluk (vagy ha föld van bent nekik, akkor a föld tetejéről levakarni/lecserélni a földet), és mindig legyen friss tápnövény. Legalábbis én ezekre figyeltem oda. Ja, é a kokonhoz, és az L4-es hernyóhoz(akkor eléggé megváltozik a színe/mintája, észre fogod venni) szabad kézzel ne nyúlj hozzá, kesztyűből is csak vastaggal, elég kellemetlenek a kis szőrszálak a bőrben, és könnyen gyulladást okoznak.

 Remélem segítettem valamit.

 

Üdv.:

Marcell

Előzmény: Picurka002 (6082)
hieracium Creative Commons License 2011.08.02 0 0 6085

Sziasztok!

Hát szépek a képeid Ádám, a korábbiak is. A tűzlepkék a kedvenceim, de a szenderek is gyönyörűek. Nagyon jók a chrysippusok. Indiában sokszor próbáltam fotózni, de nem ideális modellek, fürgék és nehezen hozzáférhetőek.

Errefelé csend van, ami részben az elmúlt hét minősíthetetlen időjárásának éppúgy betudható, mint a jelenlévő unokáknak, akik minden időmet lekötötték, ennek ellenére kellemes foglalkozás volt.

Ma már nincsenek itt (üres a ház), viszont legnagyobb meglepetésemre egy ilia nézte ki felségterületének a kertet, rám is támadott (még szerencse, hogy könnyű súlyú).  A patak innen még légvonalban is messze van, pláne mélyebben is, nem tudom mit keres itt, de örömmel vettem a látogatását. Még két képek rakok fel, egy A. polyodont és az egyik legszebb molyt, a Pyrausta purpuralist.

Üdv: P

Előzmény: jasius (6080)
Picurka002 Creative Commons License 2011.08.02 0 0 6084

Utánanéztem közben, ha jól azonosítom, akkor Tölgyfapohókot találtam? Keresek a petéknek valami tálat, amíg nincs ilyen ketrecformaságom. :)

Ladybee Creative Commons License 2011.08.02 0 0 6083

A Theretra alectonak mi a magyar neve ?

Előzmény: jasius (6080)
Picurka002 Creative Commons License 2011.08.02 0 0 6082

Sziasztok!

Már egy ideje nézegetem ezt az oldalt, a képeket, hozzászólásokat. Még elég kezdő vagyok lepkék terén, de nagyon érdekelnek. Szeretem őket megfigyelni és persze fényképezni is. Egy lepkés könyvben olvastam a hernyókeltetésről, azóta hernyóra vadászom,de nem nagy sikerrel... A sors iróniája, hogy tegnap a házunk előtti járdán találtam egy lepkeformát (szerintem tölgypohók lehet talán,de nem értek hozzá sajnos) lefényképezgettem, és egy tuja árnyékába letettem. Később megyek ki, és lepetézett. Küldök róla fotót. Esetleg tudnátok nekem segíteni? Szeretnék készíteni egy hernyókeltetőt, de nemtudom pontosan hogy milyen fajt találtam, és lesz e belőle valami, ha ma összeszedem őket. Küldök képeket, telefonnal készültek, de elég jók szerintem. Előre is köszönöm a segítséget!!

 

 

                  

pmrc Creative Commons License 2011.08.02 0 0 6081

Sziasztok!

 

Meg tudná valaki mondani, hogy ő kis, vagy fakó gyöngyházlepke?

 

 

 

Köszi: pmrc

jasius Creative Commons License 2011.08.02 0 0 6080

Sziasztok!

 

Talán az utolsó görögországi hozzászólást intézem felétek a még maradék érdekesebb fajokból.

Először is kezdeném számomra ennek az útnak a szenzációjával a Danaus chrysippussal, amely alacsonyabb, nedvesebb, tengerhez közeli területeken több egyedével képviseltette magát. A fotózása már nem volt olyan egyszerű mint megtalálni, mert főképp a reggeli, illetve a késő délutáni órákban repült. Reggel inkább a talajra szállt le, ha leszállt, délután pedig a barátcserje nevű növényre, amelyen igen nehéz volt fotózni. De végül két elfogadható képet sikerült készítenem.

 

 

 

A következő az eddig legszebb araszoló, amivel valaha találkoztam, mégpedig a pávaszemes araszoló Problepsis ocellata.

 

 

És talán a legszebbek közé sorolnám a Lycaena thetist, amely Görögországban igen lokálisan fordul elő, kevés helyen, de ott gyakori. Az egyik ilyen élőhely a Taygetoson van 1900 és 2200 méter között.

 

 

 

 

És végül az összes szenderről egy-egy kép.

 

Theretra alecto:

 

 

 

Hyles livornica:

 

 

 

Marumba quercus:

 

 

 

Üdv: Jasius

moly.ember Creative Commons License 2011.08.01 0 0 6079

Szia!

 

A lepkéd szürkepettyes araszoló (Biston betularia), nőstény. Irigyellek egy kicsit! ;) :)

 

Üdv,

 

Csaba

Előzmény: mepisz (6078)
mepisz Creative Commons License 2011.08.01 0 0 6078

Ma fotóztam ezt a berepülő diverzánst a telepen, egy kecskedarázs hajkurászta.

 

 

 

 

 

 

 

 

ivanmiklos Creative Commons License 2011.08.01 0 0 6077

Szia Zsóka!

 

Ha jól látom a vaksi szemeimmel, épp a hsz.-ed alatt lévő lepkéé!:-)

 

Katt....

 

 

 

Üdv

Miki

 

Előzmény: arakhe (6076)
arakhe Creative Commons License 2011.08.01 0 0 6076

A képet lehagytam.:D

 

 

arakhe Creative Commons License 2011.08.01 0 0 6075

Sziasztok!

Tudnátok abban segíteni,hogy ez milyen lepke hernyója?

köszönöm

zsóka

1289 Creative Commons License 2011.07.31 0 0 6074

Köszi! Cserébe küldök egy képet, sajna csak telefon volt nálam!

Előzmény: Razor03 (6062)
antiopa Creative Commons License 2011.07.31 0 0 6073

Sziasztok!

 

A részemről gratulálok mindenkinek aki ezen a hétvégén lepkéket tudott megfigyelni és fotózni!

 

Szép hetet kívánok!

 

Antiopa

Uroboros Creative Commons License 2011.07.31 0 0 6072

Szia!

 

Köszönöm szépen a segítséget, összehasonlítás gyanánt több lepkés honlap képeit is nézegettem azóta, ebből kifolyólag magam is az 5.-re kezdtem gyanakodni, mint esetleges trivia. Persze biztos támpont még nem tisztult le bennem a két faj fő megkülönböztető bélyegeit illetően, már ha a fonák mintázatát vesszük alapul.

 

Köszönöm szépen a választ a korábbi kérdésemre is!

Előzmény: Xanthomelas (6071)
Xanthomelas Creative Commons License 2011.07.31 0 0 6071

Szia Tamás!

Véleményem szerint az 5. és 10. kis tarkalepke (M. trivia), a 8. és 13. tüzes tarkalepke (M. didyma).

A színjátszólepkével kapcsolatos kérdésedre a válasz igen, nemcsak a hímek-nőstények között lehet méretbeli különbség, hanem a nemzedékek között is. Több fajnál- pókhálóslepke, közönséges gyöngyházlepke, bengeboglárka (Celastrina argiolus) az első nemzedék jóval kisebb, másoknál pl.  Melitaea- tarkalepkék, égszínű boglárka (Polyommatus bellargus), vagy a tűzlepkék (Lycaena) esetében a második. 

Üdv: Tamás

Előzmény: Uroboros (6064)
Xanthomelas Creative Commons License 2011.07.31 0 0 6070

Sziasztok!

Tegnap reggel szokatlan természeti jelenségre ébredtem: süt a nap! 2 hét után először sikerült terepre kimennem! A szeles, hűvös idő miatt a dunamenti metis keresést hanyagoltam, helyette a Várpalota környéki száraz völgyeket és hegyeket néztem át.

Leggyakoribb fajok a fekete szemeslepke (Satyrus dryas), a közönséges ökörszemlepke (Arethusana arethusa) és a védett, ritka tarka szemeslepke (Chazara briseis) voltak. Egyéb érdekes faj volt még a nyírfa-csücsköslepke (Thecla betulae)- a szokásos 1 példányban.

Külön öröm, hogy Limenitis topiktársunkkal és kedves családjával is öszefutottam, az már kevésbé, hogy utána 2 körül teljesen elromlott az idő, így a hanygaboglárkás láprét kimaradt. 

Képek:

Chazara briseis hím

                                      

Nőstény                                                           Itt még szerencsére gyakori

                   

Satyrus dryas hím                                                           nőstény

                   

Thecla betulae

                   

Gonepteryx rhamni- citromlepke

                   

Arethusana arethusa- ennek a képnek örülök a legjobban!

Polyommatus coridon- ezüstkék boglárka

Colias australis és ha nem tévedek Colias chrysotheme- dolomit kéneslepke

                    

Lasiommata maera- nagyfoltú szemeslepke

A nap (és a hét) vége, háttérben a Fajdas-hegy

 

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!