Keresés

Részletes keresés

Jocó0423 Creative Commons License 2019.12.11 0 0 935

A fene tudja, lehet, hogy ért hozzá? :))))))

Előzmény: Falusi1 (934)
Falusi1 Creative Commons License 2019.12.10 0 0 934

Nem tudom megállni, hogy le ne írjam: Lényegében összefoglaltad a szakma lényegét.

 

Ami pedig a pórul járt kollégát illeti, bele ne rakd a felsorolt vegyszereket, mert akkor lesz igazán reménytelen a helyzet.

Távirányítással könnyebb egy embert újraéleszteni, mint a borodat helyrehozni, ezért javaslom egy tapasztaltabb  kolléga személyes, "helyszíni szemléjét" kérni.

Előzmény: Maci_P (930)
Tgam Creative Commons License 2019.12.10 0 0 933

Köszönöm szépen mindenkinek a javaslatokat. A bor olaszrizling, ülepített mustból készült, csak szerintem sokág hagytam a seprőn. 

 

Sajnos nem a borom mellett vagyok, elég messze van.

Egyelőre akkor lefejtem és beküldök egy mintát Badacsonyba a NAIK-hoz.

A borharmonizáló anyagok természetes cuccok, egyedül az illathibák kiszűrésére van a réz. (de ez nem azonos a permetszerrel..)

 

A mustot acéltartályban, erjedési űrrel hagyva fedve forraltam ki.

 

A tavalyival semmi baj nem volt, de ott időben történt minden. 

 

Ha majd valakit érdekel, elküldöm az eredményeket a tanulságaim leszűrése érdekében.

 

Üdv. 

 

 

Jocó0423 Creative Commons License 2019.12.10 0 0 932

"A fiama hétvégén kóstolta az idei bort. Ez most egy tanácsadó segítségével készült. Az általános iskolás gyerek ivott egy kortyot, megízlelte és azt mondta ez sokkal jobb mint tavaly, majd ivott még egyet! (Gyámügytől remélem nem olvassa senki! :-D) Vérében a szakma!"

 

Bekéne indítani mégegyszer azt a bort, tuti maradékcukros :)))))))

Előzmény: szervezkedő (929)
Barret02 Creative Commons License 2019.12.10 0 0 931

Igen,vannak olyan tartályok,amiken középen is van csap.  :)

Előzmény: szervezkedő (924)
Maci_P Creative Commons License 2019.12.10 0 0 930

Ez itt a lényeg, csak talán annyi hogy 10-20 hektót is lehet hagyományosan csinálni, bár ott már erjedéskor figyelni kell a hőmérsékletre. De alapvetően a jó alapanyag (tehát megfelelő zöldmunka, növényvédelem, túlterhelés kerülése), a helyes szüreti idpőpont és a tisztaság a lényeg. Utána meg persze a pincemunkáknál maximális odafigyelés, az erjedés felügyelete (szaglás, kóstolás), helyes kénezés és megfelelő időpontokban fejtések.

Előzmény: szervezkedő (929)
szervezkedő Creative Commons License 2019.12.10 0 0 929

A különböző cégek, más más néven árulnak tisztító, derítő szereket és egyéb mondjuk úgy segítségeket. Szerintem ezek alkalmazását rendszerben kell kezelni és kell egy jó tanácsadó, lehetőség szerint bent a laborban, aki ért a "huncutságokhoz".

 

1-2hektot lehet a hagyományokat követve csinálni. Ha ezután valaki emeli a tétet, szerintem kell egy rendszer/recept. 

A fiama hétvégén kóstolta az idei bort. Ez most egy tanácsadó segítségével készült. Az általános iskolás gyerek ivott egy kortyot, megízlelte és azt mondta ez sokkal jobb mint tavaly, majd ivott még egyet! (Gyámügytől remélem nem olvassa senki! :-D) Vérében a szakma!

:-))))

 

De hogy most azokból a cuccokból mi lenne másnak segítség egy adott helyzetben, nem tudom. Gondolom ehhez kell pár évtized, kitapasztalni.

 

A tisztítás legegyszerűbb módja, az IDŐ!!!!

Csak várni kell!

:-)

Előzmény: szenyor Lopez (925)
szervezkedő Creative Commons License 2019.12.10 0 0 928

(Egyszerre irtunk! Te bővebben kifejtetted. Egyetértek!)

Előzmény: Maci_P (926)
szervezkedő Creative Commons License 2019.12.10 0 0 927

Én csak hangosan gondolkodok, ne tanácskent vedd, mert nem jártam még hasonlóan és ez olyan mint amikor telefonon próbál valaki autót szereltetni.

 

Elrontottam?

Ugye fehér borról beszélünk? 

Kiforrt? Közben láttad? Le voltzárva vagy végéig(eddig) levegőn volt?

Én megkostolnám. Kiontenem pohárba, mit mutat tiszta e. Nyúlós? Pelyhes, van benne valami?

 

En azutan lefejteném és azonnal labor.

A büdöset altalánosságban sokszor erős nyílt, levegőztetős fejtés szokta segíteni, de itt most csak sejtés van arra, hogy levegőn volt és leoregedett a borod, vagy mi van vele?!

A továbbiakat én a laboreredmenyektol tennem fuggővé mit teszek.

 

Ha annyira nagy a baj, akkor nem szenvedj vele, főzd ki pálinkának.

 

De majd látod masok mit mondanak. Ezek csak gonsolatok voltak, nem tanács!!!!!!!

Előzmény: Tgam (922)
Maci_P Creative Commons License 2019.12.10 0 0 926

Amiket leírtál, az kissé ész nélkül mindent hozzá jellegűnek tűnik.

A rohadt büdös okot ki kellene deríteni, hogy mitől van, távolról nehéz megmondani, keress laborost.

Olyat, aki azt is megmondja, mit érdemes vele csinálni.

Mert a szerek beadagolása ugyan rá van írva mindenre, de ez nem jelenti azt, hogy mindent bele is kell tenni. Főleg egy házi borba, nem a szerektől lesz jó egy bor. A legjobb mindent próba után beletenni, és az se baj, ha ismeri az ember a hatásmechanizmust.
Először is, ha te most kéneztél fejtés nélkül, akkor fel kellett kavarjad a borodat, seprővel együtt, tehát nem biztos, hogy fogsz tudni normálisan fejteni. Nyílt fejtéssel kellett volna a bort a seprőről leszedni, hogy kapjon jó sok levegőt, aztán kénezni.

A derítés nem biztos, hogy hatékony lesz ennyire hamar, miért nem vársz vele?

Az adjunk neki még egy adag ként 2 hét múlva, az nem jó út. A mérjünk szabad ként, és az alapján adagoljunk, már jobb. De ha 2 hét alatt ennyire megeszi, akkor ott valami baj van.
Szóval szerintem okok feltárása, és egy komolyabb laborral való kommunikáció lenne jó. Ha a borod egyébként rendben lesz, akkor a szerek bepakolását hagyd ki (egyébként mi az oka, hogy ennyi mindent bele akarsz tenni? )

Előzmény: Tgam (922)
szenyor Lopez Creative Commons License 2019.12.10 0 0 925

Én nagyon bízom benne, hogy sosem fogok a "borod"ból inni, ennyi kemikáliával főleg kezdőként csak elszúrni lehet... Amit tehetsz:

lefejted. Nyílt fejtéssel, jól megszellőztetve. A ként nem a múltkor kellett volna belerakni, hanem fejtéskor. Annyit, amennyit ír a használati útmutatója (gyenge, közepes, erős kénezésre): ha büdös és rohadt a bor, akkor nyugodtan tolhatod az erős kénezést, nem tudom milyen ként használtál és ebből a 2dkg/hl mit jelent. 

A fejtéskor érje minél több levegő a bort. A többi cuccot én egyelőre elfelejteném, előbb tedd rendbe a borod ízét, a tükrösséggel meg a harmonizálókkal (ez mi a fene?) még ráérsz. 

Előzmény: Tgam (922)
szervezkedő Creative Commons License 2019.12.10 0 0 924

:-)

Tapasztalatom hogy célszerű valahová kozepre is csapot tetetni a tartályra, az alsó mire igazán tiszta...

:-)))

Előzmény: Barret02 (923)
Barret02 Creative Commons License 2019.12.10 0 0 923

"pl valami vékony csövön keresztül lehessen "nyalogatni" "  Tökéletesen működő megoldás ez. De a tartályok alján lévő csappal sokkal egyszerűbb kiengedni a bort :)

Előzmény: szervezkedő (921)
Tgam Creative Commons License 2019.12.10 0 0 922

Üdvözlet Mindenkinek!

 

Gyors segítséget szeretnék kérni.

 

Vélhetően elrontottam a fajélesztős (Melody) erjesztést és a tápsó adagolását (Nutrozym, háromszor) ILLETVE nem fejtettem még le a seprőről, kénezve sem volt múlt hétig.

 

A borom rohadt büdös. Nem tudom, hogy ez a seprőíz, vagy valami más rohadt-e meg benne. Múlt héten csak megnézni volt időm és tettem bele 2 dkg/hl ként.

 

Most hétvégén megyek le és az alábbiakat tervezem:

 

1.  Szerdán: lefejtem a seprőről.

2.  Szerdán: 400 liter mindösszesen (acélban) és adagolok hozzá 10gr/hl KUPZITOT (rézcitrát) Ennek mértéke 5-20 gr-ig terjed, gondolom az arany középút egyelőre jó.

3.  Pénteken:, azaz 3 nap múlva leszűröm durva lappal a rézcitrátról. (veszek mintát és bevizsgáltatom, a nehézfém miatt)

4.  Pénteken :TÜKRÖS-t keverek bele, hagyom rajta 1 hétig, majd lefejtem a derítőt, majd megkénezem újra 2 dkg/hl. 

5.  február elején teszek bele HARMOVIN CF Borharmonizálót (nem tudom meddig kell rajta hagyni)

5.  március elején  VINPUR SPECIAL Borharmonizálót teszek bele (nem tudom meddig kell rajta hagyni)

6.  áprilisban fejtek és steril szűrőn leszűröm. Újból labor és palackozás.

 

Kérem minden hozzáértőt, laikust és segítő szándékú Borász-testvért, segítsen, mert kezdő vagyok, és ha ez tönkremegy, szomorú leszek. Tudom, a zajos vége után 1 héttel le kellett volna kéneznem, fejtenem, nos ez elmaradt. Az itt leírt termékek a gazdabolt.hu-n vásárolhatóak, tt van leírás.

 

Köszönöm szépen!

 

Gabor

szervezkedő Creative Commons License 2019.12.10 0 0 921

Én minden "pancsolás" előtt szedek ki a tartályból, hogy arra a pár napra nehogy bor nélkül maradjunk. :-)

 

Valami technikát már kitalállt valaki arra hogy a tartály tetejéről, az uszófedél eltávolítása nélkül, pl valami vékony csövön keresztül lehessen "nyalogatni"?

 

(Idén a forrás utáni első fejtést követően, a seprűt nem takaritottam ti az erjesztő tartályokból, hanem osszefejtettem mindent egybe és lekéneztem. Ez is tisztult/ülepedett mint a bor, és a tetején már második héten volt egy kb 10-15cm réteg, ahonnan csodaszép tiszta, csilogó anyagot lehetett leszedni.)

Előzmény: Maci_P (920)
Maci_P Creative Commons License 2019.12.10 0 0 920

1-2 napot kell várni a méréssel, ennyi idő kell neki. Érdemes megnézni, ne legyen meglepetés, hogy nem volt jó a kén, vagy túl sok lekötődött újra... És húzott mintát érdemes nézni, mert azt mondják, a kén be tud rétegződni. Aztán persze az 1-2 havonta ellenőrzés is kell.
CO2-t alulról bevezetve is lehet keverni, és körfejtéssel is (1,5x megmozgatva a teljes mennyiséget). De arra figyelj ne vegyen fel sok oxigént, szóval zárt legyen az a keverés.

Fogyasztani szerintem pár nap után is lehet már, ha nincs agyon kénezve, nem lesz senkinek semmi baja. De egy éppen megforgatott bor nem hiszem, hogy a legjobb formáját mutatja, így jobb várni vele pár hetet.

Előzmény: IsKol (919)
IsKol Creative Commons License 2019.12.10 0 0 919

Kár, hogy nincs minden nap karácsony...

 

Előtte már megmértem és 10 gr/l mutatott.

Miután lekénezem, nem kell megnézni csak 1-2 hónap múlva?

illetve 

mikor érdemes fogyasztani kénezés után?

illetve

mivel a törzsoldat belélegezve az orrodat is tisztítja lehet szivattyút használni a bekeveréshez mert elég neccesnek tartom a 700 l-es tartályban lévő 350 liter bor kevergetését fentről?

 

Előzmény: szervezkedő (918)
szervezkedő Creative Commons License 2019.12.09 0 0 918

Azt kénezés előtt kell, nem?

 

 

 

A második pohárt kiittam tegnap.

:-D))))

Előzmény: IsKol (917)
IsKol Creative Commons License 2019.12.09 0 0 917

Szabad kénessav szintet a kénezés után mennyi idővel mértek?   

IsKol Creative Commons License 2019.12.09 0 0 916

És a második "gyertyát" meggyújtottad már?

 

Amúgy igazi férfias adventi koszorú, csak nekem minden nap újra kellene csinálni ;-)) 

Előzmény: szervezkedő (915)
szervezkedő Creative Commons License 2019.12.08 0 0 915

Az adventi készülődés hangulata remélem már átjárt mindenkit.

 

A pincében én készítettem a "koszorút", abból ami kéznél volt!

:-)))))))

 

 

 

zsorsz Creative Commons License 2019.11.27 0 0 914

Na,de a Szöged is hírös város,Tápéval határos.

Előzmény: szervezkedő (912)
Muffy25 Creative Commons License 2019.11.27 0 0 913
Köszönőm demokratikus válaszod 😋🤣
Előzmény: szervezkedő (912)
szervezkedő Creative Commons License 2019.11.26 0 0 912

"Hírös város az aafődön Kecskemét,
Ott születtem, annak öszöm könyerét."

 

...ahogy Petőfi írta.

Előzmény: Muffy25 (911)
Muffy25 Creative Commons License 2019.11.26 0 0 911
De komolyan rn tolnaihoz tartozom erre fele is igy megy kb csak az erdekel tobbi vidéken főleg balaton somogy Szekszárd es kornyeken hogy mozog
Előzmény: szervezkedő (907)
zsorsz Creative Commons License 2019.11.25 0 0 910

Isten ments!...dehogyis bántom,csak néha egy kicsit csapolok,szaglászom hogy elment-e már a pukiszag.

Előzmény: Jocó0423 (909)
Jocó0423 Creative Commons License 2019.11.25 0 0 909

Így jó ahogy van, ne bántsd tovább, hadd pihejen.

Előzmény: zsorsz (908)
zsorsz Creative Commons License 2019.11.25 0 0 908

A bort ma sikerült lefejteni (nyilt fejtés 20l-es kannákba kb 70l)a durvaseprőről.Az okt eleji tesz,20mg kén - 30mg lett,a sav 9-ről - 8 lett(ezek szerint az úszófedélen a tálkában levő törzsoldatból valamennyi kén felszívódott)A 70l lefejtett bor kapott 1/2 deci törzsoldatot + 1 tabl parafint + ment rá az úszófedél.

Mit csináltam rosszul?

szervezkedő Creative Commons License 2019.11.25 0 0 907

Pedig ez egy Hírös vidék!

:-)

Előzmény: Muffy25 (906)
Muffy25 Creative Commons License 2019.11.25 0 0 906
Es merre felé van az a felénk ott nam jartam még 😋
Előzmény: szervezkedő (905)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!