Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2018.12.29 0 0 30987

Annak örülök, hogy azt már elismered,hogy nagyon sok oltvány pusztul el,de a fagytűrő képesség

hiánya okozza-okozhatja.Akkor, mégsem annyira ellenálló-mivel elpusztul. Drága oltványárak mellett

nem mindegy. Kérdezem,azt mivel magyarázod,hogy több éves káki tele gyümölccsel,egyik napról

 a másik napra elhal-elszárad. Több éves cseresznyefa ugyan abban az időben,szintén elpusztul.Szilva

fa ugyanabban  az időben, hasonló tünetekkel,szintén elpusztul. Termő lótus szilva fa, szintén elpusztul. Több éves homoktövis fa, ugyanazzal a tünetekkel elpusztul. Naívan savas esőre gondoltam

mivel akkor esett az eső és utána, kénes illatot éreztem. Igen ám, de miért,csak egy- egy fa  pusztult

el

a többinek kutya baja. Azt hiszem, hogy helyemben lennél, Te is keresnéd az okát-vagy elfogadnám,

hogy lesz másik, a természet már,csak ilyen. NEM! Továbbra is keresem az okát,hogy mi okozhatja.

Különben a tűzelhalás tüneteihez tudnám hasonlítani.A hozzászólásommal,senkit nem akarok elriasztani a káki tartásától. Nekem is van és nem vágom ki,azért,hogy elkerüljem az újabb problémát. Vagy igaz az közmondás- ahol falu van,ott van temető is. Szerintem, megváltozott a világ.

Megváltozott a természet. Megváltoztunk, mi is, emberek. Már nem igaz az a feltevés,ha valamiről

nem beszélünk,az már nem is létezik. Szerintem,eddig soha nem látott természeti változásoknak 

leszünk szem és fültanui

 

Előzmény: 123János (30982)
Törölt nick Creative Commons License 2018.12.29 0 0 30986

Várom válaszod.

Előzmény: 123János (30982)
Törölt nick Creative Commons License 2018.12.29 -2 0 30985

Ahogy a hozzászólásaid olvasva, ezt a kimerítő választ vártam tőled. Büszke lehetsz magadra!

Előzmény: csereháti48 (30984)
csereháti48 Creative Commons License 2018.12.29 0 1 30984

Azért pusztultak el, mert nem bírták a gyűrődést!

Előzmény: Törölt nick (30983)
Törölt nick Creative Commons License 2018.12.29 0 0 30983

Annak örülök, hogy azt már elismered,hogy nagyon sok oltvány pusztul el,de a fagytűrő képesség

hiánya okozza-okozhatja.Akkor, mégsem annyira ellenálló-mivel elpusztul. Drága oltványárak mellett

nem mindegy. Kérdezem,azt mivel magyarázod,hogy több éves káki tele gyümölccsel,egyik napról

 a másik napra elhal-elszárad. Több éves cseresznyefa ugyan abban az időben,szintén elpusztul.Szilva

fa ugyanabban  az időben, hasonló tünetekkel,szintén elpusztul. Termő lótus szilva fa, szintén elpusztul. Több éves homoktövis fa, ugyanazzal a tünetekkel elpusztul. Naívan savas esőre gondoltam

mivel akkor esett az eső és utána, kénes illatot éreztem. Igen ám, de miért,csak egy- egy fa  pusztult

el

a többinek kutya baja. Azt hiszem, hogy helyemben lennél, Te is keresnéd az okát-vagy elfogadnám,

hogy lesz másik, a természet már,csak ilyen. NEM! Továbbra is keresem az okát,hogy mi okozhatja.

Különben a tűzelhalás tüneteihez tudnám hasonlítani.A hozzászólásommal,senkit nem akarok elriasztani a káki tartásától. Nekem is van és nem vágom ki,azért,hogy elkerüljem az újabb problémát. Vagy igaz az közmondás- ahol falu van,ott van temető is. Szerintem, megváltozott a világ.

Megváltozott a természet. Megváltoztunk, mi is, emberek. Már nem igaz az a feltevés,ha valamiről

nem beszélünk,az már nem is létezik. Szerintem,eddig soha nem látott természeti változásoknak 

leszünk szem és fültanui

 

 

 

 

 

123János Creative Commons License 2018.12.29 0 1 30982

Már értem a gondolat menetedet, nincsen semmi érthetetlen vagy megmagyarázhatatlan, ha datolyaszilva fák pusztulásának okát keressük.

Eddigi tapasztalatom szerint nagyon egészséges a datolyaszilva, betegségek kártevők messze elkerülik. Ennek ellenére nagyon sok oltvány pusztult el az évek során, de mindez inkább a téli téltűrő képesség korlátozottsága miatt történt. Nem minden gyümölcs termő faj hirtelennek tűnő pusztulása magyarárható a tűzelhalással, mert mint említettem csak az alma termésűek végzetes betegsége a tűzelhalás. Ebben a formában kár is volt feltenni a kérdést, mert csak zavart okoz. 

 

Előzmény: Törölt nick (30981)
Törölt nick Creative Commons License 2018.12.28 0 0 30981

Válaszoddal igazából, nem győztél meg. Engem kimondottan nem maga a tűzelhalás, mint 

estleges tényező foglalkoztat. Keresem annak az okát,egyenlőre eredménytelenül,hogy mi

is okozhatja adott fának az elpusztulását, egyik óráról a másikra. Biztos,hogy valami nagyon

ismeretlennel állunk szembe. Természetesen, már csak emberek olyanok vagyunk, hogy szeretünk

mindre magyarázatot találni. Szerintem,nagyon sok még a homályos folt, amit majd az idő old

meg. Addig, is mindenkinek  lesz még ideje dolgokon elmélkedni

 

Előzmény: 123János (30980)
123János Creative Commons License 2018.12.28 0 0 30980

Üdvözöllek!

 

A verticilliumos hervadás a homoktövis veszélyes betegsége.

 

https://www.magro.hu/agrarhirek/szakcikkek/a-homoktovis-is-lehet-beteg/

 

Alma termésűek veszélyes betegsége a tűzelhalás.

 

http://magyarmezogazdasag.hu/2016/04/20/vedekezzunk-tuzelhalas-ellen

 

A káki vagy datolyaszilva ébenfa félék családjába tartozik, ezért nem kell tartani attól, hogy a datolyaszilvát megtámadja az alma félékre veszélyes kórokozó.

Valóban igaz, hogy a datolyaszilvának alig van betegsége. Mediterrán vidéken elterjedt egy fajta pajzstetű, de Magyarországon még nem jelent problémát. Többen beszámoltak arról, hogy magról ültetett fák 20-25 éves korban hirtelen elpusztulnak, de ez sem tűzelhalás. Az okokat lehet keresni, de nekem nincsen használható ötletem. Legjobb megoldás, ha oltványokat ültetünk. Az oltványok nagyon hosszú életű fákat eredményeznek és gyorsabb a termőre fordulás. Az élettartam több száz év is lehet a faj számára ideális helyen. Magyarország klímája még mindig nem elég enyhe a datolyaszilva számára. Betegségtől nem kell tartani, elfagyás vagy részleges fagykár sajnos valós veszélyt jelent. Megengedtem magamnak, hogy viccesnek nevezzem a kérdést, mert ha elolvasod a válaszom, akkor annak fogod tartani.

 

Előzmény: Törölt nick (30979)
Törölt nick Creative Commons License 2018.12.28 0 0 30979

Kérdésem az volna, hogy a tűzelhalás betegsége megbetegítheti, vagy rosszabb esetben el is 

pusztíthatja a többéves termő káki fát? Eddigi vélemény az volt, hogy káki ellenálló. Nincsenek

betegségei, vagy mégis, csak nem tudtunk róla? A homoktövis fát is ellenállónak tartották,mégis

tűzelhalás betegsége " vitte el". Ezek után, kérdezem,mi vár még Ránk!

Dmitrij Petrovic Creative Commons License 2018.12.22 0 0 30978

Írtam én is! 

Előzmény: _attis (30977)
_attis Creative Commons License 2018.12.21 0 0 30977

Nekem van mindkettő

 

Előzmény: helgaanyu (30976)
helgaanyu Creative Commons License 2018.12.17 0 0 30976

Van valakinek eladó lótusz vagy virginiai magja ?

Akik eddig ajánlottak magot valahogy mégsem akartak

küldeni...☹

dani64 Creative Commons License 2018.12.17 0 0 30975

Köszönöm  a válasz és az oltóvessző  félajánlást  ,vannak magoncaim, csak akarok egy anya-apa fát oltani hogy legyek önellátó  a magok szempontjából. Van egy 3 éves magoncom, nagyon fejlett, annak a koronájába oltok majd tavasszal 5-6 különböző   magoncból random módon , egy csak lesz talán ellenkező nemű mint az alany .Csak biztosra akartam menni.

Előzmény: dg46 (30974)
dg46 Creative Commons License 2018.12.15 0 0 30974

Magonc korában szerintem nem lehet megkülönböztetni, termő korúaknál viszont azt figyeltem meg, hogy a nőivarú erőteljesebben fejlődik, a törzse és az ágrendszere is vastagabb. 

Ha szükséged van oltóvesszőre, írj egy e-mailt.

Előzmény: dani64 (30973)
dani64 Creative Commons License 2018.12.15 0 0 30973

Szeretném megkérdezni azoktól, akiknek már van termőkorban lévő lótusza, hogy  meg lehet -e  különböztetni a magoncokat neműk szerint (még mielőtt virágoznának ) levél forma vagy a  kéreg színe alapján  stb ? Megfigyeltem hogy vannak amelyeknek  sötétebb- barnás és vannak amelyeknek világos- zöldebb a  kérge nyugalmi időszakban ,fejlettségtől függetlenül. Ugyan is szeretnék oltani egy kombifát mert két példányhoz már nincs helyem .

dg46 Creative Commons License 2018.12.15 0 0 30972

Tényleg ez lehet a magyarázata, hogy az egymás mellet levő  Tipo kevésbé károsodott mint a Rojo Brillante.

Előzmény: 123János (30968)
Juhar-Rodi Creative Commons License 2018.12.15 0 0 30971

Neked is nagyon köszönöm!

Előzmény: 123János (30968)
Juhar-Rodi Creative Commons License 2018.12.15 0 0 30970

Nagyon köszönöm a válaszodat!

Előzmény: dg46 (30966)
nyuggerfarhát68 Creative Commons License 2018.12.15 0 0 30969

Nekünk kb 18 éves fánk van .

Állítólag TIPO-nak lett rendelve. ÉNY -i megyében még nem fagyott el eddig. Viszonylag  kis telkek/beépítve melléképületekkel/fa tárolókkal veszik körül, így lett felparcellázva vagy kb 50 éve.

Előzmény: dg46 (30966)
123János Creative Commons License 2018.12.15 0 0 30968

Csak annyival egészítem ki, hogy a Rojo Brillante 2-3 C fokkal fagyérzékenyebb mint a Tipo.

Előzmény: dg46 (30966)
dg46 Creative Commons License 2018.12.15 0 0 30967

A lotus és virginiai magoncok valóban korábban teremnek, a lotusz 5-6 éves korában is terem. A porzós virágai szinte teljesen egyformák, de a levél és a fa habitusa alapján jól elkülöníthetők. A termő példányoknál a lotus jóval kisebb gyümölcsű.

Előzmény: Gyula20 (30965)
dg46 Creative Commons License 2018.12.15 0 0 30966

Szeged belterületén van a kertem, itt általában 2 fok különbség van a városon kívüli területekhez viszonyítva. Tegnap 3 fokkal volt kevesebb a városon kívül, ma csak 0,5 fok.

A Rojo Brillante a Tipo rügymutációja, ezért valószínűleg hasonló a fagytűrése. A 70-es évektől termesztik Spanyolországban , Olaszországban is nagy területeken van belőle. A fagyérzékenyebb fajták közé tartozik,  -12 és -17 között írják a fagytűrését.

Saját fám nincs, de az idei tél után Szegeden több Tipot láttam károsodni, még korosabb fát is , ezek külterületen voltak. Egy Rojo Brillante amely a Tipo mellett volt, tövig fagyott, alig hajtott néhány ágat őszig.

Saját fáimat rendszeresem metszem , nem engedem  elnyúlni az ágakat.

Előzmény: Juhar-Rodi (30964)
Gyula20 Creative Commons License 2018.12.15 0 0 30965

Nálam 9 évre termett két magonc, egy Lótus és egy Virginiai.

Viszont a "nemtudom milyen" fiuk már 6- 7 éves korukban virágoztak.

Azt hiszem Lótusok , mert igen apró viráguk van, olyan sok virág van

rajtuk , hogy virágzáskor a közelükben elmenni veszélyes mert a sok méh mellet

még olyan nagyobb fekete méhek is keményen dolgoznak.

Viszont az egyik fiúba oltott ág , az idén már három gyümölcsöt nevelt, oltás után

három évre.

 

Előzmény: dg46 (30963)
Juhar-Rodi Creative Commons License 2018.12.14 0 0 30964

Üdvözöllek! Szeretném megkérdezni, hogy a Rojo Brillante-val van-e tapasztalatod? Itt a téltűrésre és a koronakialakításra gondolok. Védett helyen vannak a datolyaszilváid? ("Hőszennyezés"-re gondolok).

Előzmény: dg46 (30963)
dg46 Creative Commons License 2018.12.14 0 0 30963

A datolyaszilva magoncok 10-12 évre teremnek. Nekem egy  magvas fajtából van termő magoncom. Costata terem már 20 éve, de abban még soha nem volt mag,  pedig egymás mellett van a porzós fával. Az újabb fajtáim nem régen vannak, azokban van mag, ( Sharon, Tipo) 

A dokumentálás nálam a következő :

Egy vastag kemény fedeles füzet a mediterrán növényeknek, amiben a téli hőmérsékletek, a teleltetés , a nővények viselkedése, fajták eredete, jellemzői vannak.

Egy füzet a szaporítás dokumentálására, oltási, szemzési idők felírására.. Minden oltás kap egy  jelzést, így tudom milyen az alany, a nemes ,

a magvetések is kapnak egy számot.

Egy füzet a növényvédelem pontos dokumentálására, felírom a időpontot, szereket, az aktuális fenológiai stádiumot.

Ezek hosszú évekig elegendőek, és soha nem vesznek el.

Előzmény: Gyula20 (30961)
Amita13 Creative Commons License 2018.12.13 0 0 30962

Nem akarok itt kampányolni, de pont az ilyen jegyzeteket érné meg felhőben tárolni. :) Semmi "titkos", nincs bennük, viszont így nem vesznének el. (A külön merevlemez is múlandó, illetve elromolhat). 

Előzmény: Gyula20 (30961)
Gyula20 Creative Commons License 2018.12.12 0 0 30961

Azt hiszem a Te módszered a legmegfelelőbb , főleg azért mert nem kell vele bajlódni.

Nálam némelyik datolyaszilvában van mag, ezeket összegyűjtöm , aztán így fogom teleltetni, mert ennyi sok magot

nem tudok most elvetni.

Edény-homok -ki a kertbe.

Bár nem tudom mennyire lesz értelme  ezeknek a magoncoknak  , de kell kísérletezni.

Több fajta  datolyaszilvám van , talán a fagyólábakkal lenne értelme valamit kezdeni.

Most még meg tudom különböztetni.

 

Nekem is az a véleményem, hogy érdemes a kertészeti dolgokat lejegyezni .

Vagy tíz éve én is jegyzetelgetek , de mindig az volt a baj, hogy a számítógép lerobbant

és a jegyzeteim eltűntek.

De már megoldottam ezt a kérdést , van a gépben egy külön merevlemez , erre csak

a mentéseim kerülnek . Így újratelepítéskor nincs gond.

Előzmény: dg46 (30960)
dg46 Creative Commons License 2018.12.11 0 0 30960

A kísérleteid valóban bizonyítják, hogy nem kell hideg hatás a diospyros fajok keléséhez.

A használatos módszerek, amelyekkel tároljuk tavaszig a magokat, ezek szerint csak arra szolgálnak, hogy ne száradjanak ki, nedvesen tartsuk, de a hideg csak arra jó, hogy ne csírázzanak ki tavasz előtt. 

A hűtőben tartás nagy odafigyelést igényel, sokkal egyszerűbb amit én alkalmazok. A friss magokat összekeverem durva homokkal, egy cserépben kiteszem a kertbe, majd április elején kiöntöm, kiválogatom a csírázásnak indulókat. Ekkor még szelektálni is lehet a  ki nem csírázottakat. A csírás magok kerülnek a földbe.

A fagyállóság javítására gondolom azt, hogy semmilyen hajtatást nem alkalmazok sem a csemeték felnevelésekor, sem az oltáskor.

Nagyon fontos a dokumentálás ,jó visszaolvasni, és az eredményeket látni. Nekem több mint 30 éves jegyzeteim vannak a telekről, a mediterrán növényeim viselkedéséről.

Kérlek, hogy majd számolj be hogyan fejlődnek  a kikelt növények.

Előzmény: Gyula20 (30957)
Dmitrij Petrovic Creative Commons License 2018.12.11 0 0 30959

Ejj ejj Gyula! Te forradalmár...előbb a jujuba dugványozás, most meg ez? :D
Az mondjuk jó kérdés, h mennyire fogják szeretni a téli növekedést, illetve a fagytűrésük is kétséges számomra, de úgy tűnik tényleg nem szükséges a hideghatás. Bár lehetséges, hogy növeli a csirázási arányt ha megkapják.

Megkaptam a toldacuccot platformon küldött üzeneted, már csak az a kérdés, hogy te megkaptad e a válaszom! :)

Előzmény: Gyula20 (30957)
Gyula20 Creative Commons License 2018.12.10 0 0 30958

Olyan 21 fokon tartom / szobahőmérséklet / mivel bent van egy szobában.

Azt gondolom , hogy tavaszra már szépek lesznek , talán hamarabb olthatók.

Végül is időnyerés a cél.

Előzmény: Gyula20 (30957)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!