Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2013.06.05 0 0 2399

Sajnos ott tartunk, hogy a tervezés, femü, műszaki ellenőr, illetékek költsége egy családi ház esetén 1 milla körül alakul összesen...

 

 

Végül is, akár dolgozhatnak olcsóban is, szabad... :-)

Más kérdés, hogy kinek mi éri meg és hol a még értelmes alsó határ.

Az árskála elég széles úgylátom....

Előzmény: KömKel (2395)
Peter atyuska Creative Commons License 2013.06.05 0 0 2398

Igen kellenek, de azért vannak kivételek és könnyítések de akkor a megrendelőnek lesz egy kicsit macerásabb. Ezek a szabályok a nem okosba oldjuk meg uram alkalmazó szakembereket is elég keményen érintik.

Előzmény: kremix68 (2394)
Axióma Creative Commons License 2013.06.05 0 0 2397

Me'g a tetoter-beepites is? Bar mind1, nalunk nincs meg a 2.5 belmagassag, tehat nem lakoter, csak azt gondoltam, hogy akkor se lesz tragedia, ha valamiert be kell jelenteni.

Előzmény: KömKel (2393)
kremix68 Creative Commons License 2013.06.05 0 0 2396

Köszi a felvilágosítást.

Akkor présházat kell építeni és átkeresztelkedni szőlőnek meg baracknak és oda lehet menni lakni... :D

Előzmény: KömKel (2395)
KömKel Creative Commons License 2013.06.05 0 0 2395

Hétvégi ház = üdölőre kellenek ezek, mert ott jó esély van az ellenőrzésre.

Melléképületre, présház jellegű épületre elég a femü, ami könnyebben "beszerezhető".

 

Sajnos ott tartunk, hogy a tervezés, femü, műszaki ellenőr, illetékek költsége egy családi ház esetén 1 milla körül alakul összesen...

Előzmény: kremix68 (2394)
kremix68 Creative Commons License 2013.06.05 0 0 2394

Az nagyon jó... :(

és ugyanúgy kell FEMÜ, Müszaki Ellenőr, stb. ???

Ki fog így valamit is építeni??? :/

Előzmény: KömKel (2393)
KömKel Creative Commons License 2013.06.05 0 0 2393

Igen, ugyenezt az engedélyezési procedúrát végig kell vinni.

Tavaly még volt egyszerűsitett bejelentési eljárás, de januártól megint minden a régi.

 

Tervek, illetékek, határozat várása.

Előzmény: kremix68 (2392)
kremix68 Creative Commons License 2013.06.05 0 0 2392

Hi!

 

Hétvégi házra, mezőgazdasági épületre (pince, gyümölcsfeldolgozó, szárító elnevezésü helyiségekre) is ilyen macerás az építési kivitelezési engedély???

Előzmény: KömKel (2388)
KömKel Creative Commons License 2013.06.04 0 0 2391

A "Háztervek" topicban válaszoltam :)

Előzmény: Hangya12 (2390)
Hangya12 Creative Commons License 2013.06.04 0 0 2390

Szervusztok,

az alábbi esettel találtam szemben magam. Tudtok ennek megoldásában segíteni?

Adott egy belterületi családi ház, melynek megvásárlásában gondolkodunk.
1996-os az építési engedély, 1997-ben kapta meg a használatbavételi engedélyt.
A mostani tulajdonosok 2000-ben vásárolták meg az építtető magánszemélytől.


Problémák:

-    Használatbavételi engedélyben 99 m2 hasznos alapterület van feltűntetve
-    A fellelhető építési engedély tervben 129,45 m2 szerepel beépített területként, de ha összeadom a m2-ket, akkor 140-160 m2-re jön ki
-    Mérésünk szerint 170 m2 a hasznos alapterület
-    Gázkazánt sem oda telepítették, ahol a terven szerepel
-    A beépítettség számításunk szerint 18%. Az engedély tervben 15% van feltűntetve, igaz a jelenlegi szabályozás szerint 20% a maximálisan megengedett
-    Vélhetően az eredeti építtető a felelős a kialakításért

-    szeretnénk a házat felújítani, mely során a módosításokhoz elkerülhetetlen engedélyt kérni az önkormányzattól. Ez érinti a kazánt (csere, kéménybélelés), valamint a ház homlokzatát is
-    ezáltal kiderül, hogy a ház nem a terv szerinti méretben, esetleg módon épült meg.

Kérdéseink:
-    az új vevő számára milyen kockázatokat hordoz a ház megvásárlása?
o    esetleg nem kapunk a módosításokra engedélyt?
o    le kell bontani az engedélyben szereplő mértékig a házat?
o    fennmaradási engedélyt kell kérni?
o    büntetést kell fizetni?
o    10 éves elévülés mely korábbi/vagy új tulajdonos számára jelent védettséget és miben? (pl. nem lehet büntetést fizettetni?)

-    amennyiben ezek reális veszélyt jelentenek
o    érdemes-e szerződni?
o    Amennyiben igen, hogyan érdemes-e szerződni?
    Pl. szerződésben kikötni, hogy a vevő elállhat a szerződéstől, ha nem kap a módosításokra engedélyt,
    Pl. szerződésben kikötni, hogy az eladó felel az esetleges – korábbi túlépítés miatti – büntetésekért és ők továbbhárítják az eredeti építtető tulajdonos felé?

Köszönöm segítségeteket előre is!

KömKel Creative Commons License 2013.06.01 0 0 2389

"Örülhetnének hogy van még olyan "hülye" aki itthon építkezik, és nem húz el a fenébe innen."

 

Nekem ne mondd.

Ha kérnek tőlem árajánlatot, akkor én ezeket teljesen részletesen le szoktam irni. Ezzel szemben más épitész odab*sz egy 200e Ft-os árat tervezés cimén.

Aztán amikor kiderül hogy mennyi minden kell még, akkor vagy nem tudnak/nem vállalnak olyasmit, vagy szépen beárazzák ők is, és a végén ugyanaz jön ki, mint nálam.

 

Pedig nagyon nem mindegy, hogy 200e, vagy a végére 7-800e egy épitkezéshez az összes engedély/terv/fogadott ellenőr.

Előzmény: TibPassat (2385)
KömKel Creative Commons License 2013.06.01 0 0 2388

A műszaki ellenőr költsége attól (is) függ, hogy mennyit kell mászkálnia, azaz milyen messze van az épitkezéstől.

Az Épitész Kamara honlapján találsz egy keresőt, ahol meg tudod nézni kik vannak a környéken jogosultsággal rendelkezők. Kérj pár árajánlatot.

 

Nagyon-nagyon változó árakat fogsz kapni, nekem szoktak 100-400e Ft-ot mondani egy sima családi házra. Értelemszerűen a felső összeg nagyon durván túlárazott.

Sok múlik azon is, hogy papir alapon mehet-e még a dolog, vagy már elektronikusan kell vezetni.

Előzmény: TibPassat (2385)
Grossbau Creative Commons License 2013.05.31 0 0 2387

 Jól megmondtad, igazad van !

Előzmény: TibPassat (2385)
cl1984 Creative Commons License 2013.05.31 0 0 2386

Kedves KömKel!

 

Köszönöm a gyors választ.

 

Ez alapján 5-600 000 Ft a reális ár? Elég húzós, de ilyesmire számítottam (ill. persze kevesebben még reménykedem). Kíváncsi vagyok milyen ajánlatot kapok majd.

A gond jelen esetben az, hogy a közeljövőben csak én építkeznék majd, így a többiek nem áldoznak erre, nekem kell egyben megcsináltatni, akkor elvileg nem szivat tovább az önkormányzat. Ezt persze még előtte előszerződésben rögzítenünk kell, mert ha rajtuk múlik, a környéket is letérköveztetik velem...

Előzmény: KömKel (2382)
TibPassat Creative Commons License 2013.05.31 0 0 2385

Pont így szerettem volna, ezért is választottam ezt a kőművest, mert ismerik egymást a gázossal, az elején még úgy is volt, hogy ő lesz a fővállalkozó(papíron), de aztán menet közben valamiért már nem vállalta. Vidéken mekkora költség egy műszaki ellenőr? Már kezd telelenni a hócipőm, kellett építési engedély, kéményengedély, kiviteli tervek(3db), gázterv, műszaki vezető+ műszaki ellenőr, és ez csak egy meglévő ház bővítésére, vicc. Örülhetnének hogy van még olyan "hülye" aki itthon építkezik, és nem húz el a fenébe innen.

Előzmény: KömKel (2384)
KömKel Creative Commons License 2013.05.31 0 0 2384

Papiron old meg, hogy a kőműves alvállalkozója legyen a többi, és igy csak egy fővállalkozód lesz.

A végelszámolás már mehet külön, csak ha épitésfelügyeleti ellenőrzés van, akkor legyen egy alvállalkozói szerződés.

(már ha erre hajlandó a kőműves)

 

Ha igy nem megy, akkor tényleg kell műszaki ellenőr.

Előzmény: TibPassat (2383)
TibPassat Creative Commons License 2013.05.31 0 0 2383

Üdv. Érdeklődnék, hogy egy házbővítéshez tényleg kell műszaki ellenőr is? Két kivitelező van, az egyik csinálja a kőművesmunka, ácsmunka részét, a másik pedig a víz, gáz , fűtést. Felelős műszaki vezető van mindkét kivitelezőnél.

Előzmény: KömKel (2382)
KömKel Creative Commons License 2013.05.30 0 0 2382

Ehhez úttervező (épitő) mérnök fog kelleni.

Nekem egyik tervezésemhez kellett idén, a közvilágitási részt kivéve volt 40e Ft a tervezés (Pest megye).

 

Asszem volt némi illeték is, de 50-60e Ft-ból meg kell lennie telkenként. Feltételezem, ha összefogna az összes tulaj, és egyszerre csináltatná meg, akkor olcsóbb lenne visszaosztva.

Előzmény: cl1984 (2381)
cl1984 Creative Commons License 2013.05.30 0 0 2381

Sziasztok!

Adott egy ~180 m hosszú régi-új utca egy vidéki városban. Az utca belterületen helyezkedik el, aszfalt/beton burkolatú, TSZ útként funkcionált korábban.
Csak az utca egyik oldalán lesznek telkek (összesen max. 8-9 db), a másik oldala nem beépíthető, mert egy védett terület helyezkedik el itt.
Mivel újonnan beépítésre szánt a terület, ahhoz hogy az önkormányzat hozzájáruljon bármilyen építkezéshez, közterület-kialakítási tervet kell készíttetnünk.
Elvileg ez a terv kell hogy tartalmazza az alábbiakat:
- Útburkolat megerősítése, korrekciója, ha szükséges, járda kialakítás
- Tervezett közművek elhelyezkedése (ivóvíz, szennyvíz, villany, gáz)
- Csapadékvíz elvezetés
- Közvilágítás

Aki járatos ebben a témában, legyen szíves megírni, hogy egy ilyen utca esetén nagyjából mekkora összeg az elfogadható tervezési díj, és mire kell figyelni, ami csapdát jelenthet (pl. engedélyezés díja, egyéb előre nehezen látható költségek).

Előre is köszönöm a segítséget.

Üdv.:
cl1984

KömKel Creative Commons License 2013.05.24 0 0 2380

1.5 méter kinyúlás felett számit a beépithetőségbe, addig nem számit bele (ha a kinyúlás magassága 2 méter felett van)

Előzmény: nzso (2379)
nzso Creative Commons License 2013.05.24 0 0 2379

Még az merült fel, hogy ha az emeletet kilógatjuk kb. két méterrel, mint a teraszt (ilyen verziót is sokat látok errefelé) az is beépítésnek számít? Mert akkor csak a meglévő fedett teraszt építenénk be esetleg, a felette lévő szobát meg túlnyúlással.

Köszönöm!

KömKel Creative Commons License 2013.05.24 0 0 2378

140e Ft/m2

(ebben a jogszabályban az 1 melléklet szerint számitandó)

 

Valamint ha nem feleltethető meg a jogszabályoknak - esetedben nem fér bele a 3%-ba -, akkor visszabontathatják, amit hatóságilag is végrehajthatnak. Magyarul nálad ha bukta van, akkor hiába hivatkozol a "szomszéd is csinálja"-ra, el kell bontanod amit túlépitettél.

Egyetlen lehetséges megúszási mód az, ha 10 évig lapitasz, mert utána már meg kell adniuk a fennmaradásit rá. Namost manapság évente kapnak az önkormányzatok új műholdfotókat, szóval lehetetlen lenne ráfognod a bővitményre, hogy x évvel ezelőtti...

 

A saját magát feljelentős sztori biztosan nem igez, hacsak nem ez a 10 éven túli dolog van a képben.

 

Nálad maximum a fedett teraszt tudod beépiteni, hivatkozván erre a fenti dologra, de ennél többet semmiképpen (hivatalosan).

(Felhivom figyelmedet a Csipak-ügyre, ahol milliárdosként ő is hiába kapálózik, el fogják bontani a villáját.)

Előzmény: nzso (2377)
nzso Creative Commons License 2013.05.24 0 0 2377

Ahol lakunk, a beépítettség 3%-os. Ez most pont ki van töltve a jelenlegi házikóval. Van egy fedett teraszunk több, mint 10éve: 2,2*4,8m-es. ebben az irányban szeretnénk egy kb. 20nm-es nappalival bővíteni a házat, és beépíteni ennek a tetőterét is. Ennek a bírsága 40nm után fizetendő? És jól olvastam, hogy 700e Ft 10nm-enként? A környékünkön sok nagy családi házat felhúztak, nem tudom, ők hogy csinálják, de nem bontatják le őket. Ezt mégsem kérdezhetem meg a hatóságtól... Valami olyat hallottam, hogy az egyik utcában, ahol kb. a telek 60! százalékát beépítették, ott a tulaj saját magát jelentette fel, és így olcsóbban úszta meg. Ilyen létezhet? Köszönöm az infókat!

epitkezes1 Creative Commons License 2013.04.22 0 0 2376

köszi a gyors választ! semmi ilyen, volt egy kerti budi, de már azt is elbontattam. minden készen van,csak parázok, nehogy az legyen, hogy nekem kell jelentkeznem. Nem vágyok rájuk különösebben egyébként :) (budaörs, illetve átpasszolták budakeszire)

Előzmény: KömKel (2375)
KömKel Creative Commons License 2013.04.22 0 0 2375

Hacsak nem a vizelvezetés (ereszcsatorna) hiányzik, ami miatt a szomszéd jogosan rinyálhatna, vagy nem sittlerakó az udvarod, akkor nem nagyon basztatnak miatta.

Előzmény: epitkezes1 (2374)
epitkezes1 Creative Commons License 2013.04.22 0 0 2374

Jóestét kívánok!
Van egy megadott használatba vételi engedélyem 2012 februárból. Ebben feltételként szerepel pár munka, amit még meg kellett csinálni (tereprendezés, külső vakolás stb), amihez oda van írva, hogy ellenőrizni fogják. Az erre adott haladék 120 nappal később lejárt, amit meghosszabbíttattunk, ezt is megadták. Ez idén március 15-én járt le, azóta se kép, se hang. Fognak ezek egyáltalán jönni, vagy mire számítsak? csörögjek rájuk, vagy valami ? :)

KömKel Creative Commons License 2013.04.20 0 0 2373

Nehogy megvedd, amig nem vezettette át a tulajdoni lapra ÉS a térképmásolatra az épületet!

 

A 2009-es épitésű ház valószinűleg eltér a '74-estől, még alapterületben is, tehát van esély rá, hogy nem is felel meg az övezeti előitásoknak (jellemzően túlépités a megengedett beépitési % felett)

Ebben az esetben két lehetőség van:

- bebizonyitja, hogy a jelenlegi épület 10 évnél régebben épült, ilyenkor fennmaradási engedéllyel engedélyezik az épületet

- nem tudja bizonyitani/nem hisznek neki (mivel vannak műholdas képek), ilyenkor fennmaradási engedély + igen kemény (több százezres) épitésrendészeti birság. Ha nem is engedélyezhető, akkor elbontatják.

 

Ez olyan, mint amikor egy autóvásárlásnál azt mondják, hogy azért nem működik a klima, mert "csak fel kell tölteni, semmi baja". Hát lófaszt...

 

Vagy vedd meg telekárban, és akkor bevállalhatod az orbitális szivást, mire letalpalsz mindent hivatalosra, vagy hagyd ott a fenébe.

Egy ilyen bejegyzésnek az elrendezése birság nélkül is kb 2-300e Ft (illetékek, tervezői dij, földmérés, átvezetés, stb), és nagyjából 3-5 hónap.

 

 

Előzmény: datura99 (2372)
datura99 Creative Commons License 2013.04.20 0 0 2372

Sziasztok!

 

Szeretnék egy hétvégi telket venni, amelyen áll egy faház is, amelyet 2009-ben építetettek. Az eladó bemutatta az építési engedélyt és a használatba vételi engedélyt, amelyek 1974-esek voltak... A régi házat lebontották és építettek újat. További aggályos tényező, hogy a tulajdoni lapra egyáltalán nincs felvezetve a faház, beépítetlen területként van nyilvántartva. Az eladó az anyagiakra és az időre hivatkozik, nem "akarózik" neki bejelenteni a földhivatalhoz a változást.

Egyáltalán nem vagyok jártas ezekben a dolgokban, de nagyon gyanúsak ezek a körülmények.

 

Minden hozzászólást, véleményt szívesen veszek ezzel kapcsolatban.

Törölt nick Creative Commons License 2013.04.14 0 0 2371

Volt eddig is  kapud?

Akkor .....

 

Tértivevényes levél a beruházónak... még most, időben!

Miszerint kéred a  kapu bejáró azonnali kialakítását.

 

A levél feladása után egy telefont is megereszthetsz ...

 

A beruházóról az önkori tud, ha nincs kitéve a tábla az utcában.

(aminek ugye lennie kéne... beruházó, kivitelező felelősök neveivel)

 

-----

 

Ha, nem volt eddig kapud az más kérdés.

Akkor nem az ő gondjuk.... hogy legyen.

Előzmény: Jay28 (2369)
Peter atyuska Creative Commons License 2013.04.14 0 0 2370

A telek bekötőt elvileg legalábbis még múltévi trv alapján a mostaniakat még nem rágtam át, meg kellett volna csinálniuk. De szerzel veszel egy megfelelő méretű csövet a mit beraksz az árokba majd földdel szintezed és ráteszel egy beton réteget vagy betonlapokat.

Előzmény: Jay28 (2369)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!