Keresés

Részletes keresés

ivanmiklos Creative Commons License 2011.08.07 0 0 6170

Sziasztok!

 

Én is gratulálok Gábor, nem semmi lehetett.:-)

 

Egyébként nekem vannak 1996-98 -ból adataim, hogy volt nálunk is olyan éjszaka , amikor bringával végigjártunk  6 km-t,( Vöckönd-Pókaszepetk útvonal)és  30 feletti példányszámban láttunk

 

yamamai-kat. És mellette persze sok szendert is, volt egy jó év, amikor ha jól emlékszem sávos szenderből volt annyi, mint égen a csillag:-)

 

 

 

Üdv

Miki

 

moly.ember Creative Commons License 2011.08.07 0 0 6169

Szia Gábor!

 

Jól értem, hogy a tolna megyei Lengyelen voltatok lámpázni?

 

Üdv,

 

Csaba

Előzmény: limenitis (6162)
limenitis Creative Commons License 2011.08.07 0 0 6168

Egyébként a második képen a három példányból a két alsó nőstény az egy felső hím a nőstények szárnya nem annyira hegyes és nem tollas a csápjuk a mintázatuk is különbözik a hímekétől, ez a különbség minden példányon megvolt.

Előzmény: jasius (6166)
limenitis Creative Commons License 2011.08.07 0 0 6167

Szia Ádám!

 

Hát jött vegyesen hím is nőstény is, petéztetés most nem is volt az eszemben annyira sokkolt a látvány, bár tölgylevéllel kéne etetni a hernyókat és az nekem igen nehéz lett volna.

De jövőre megpróbálhatjuk ha gondolod, idén már nem hiszem hogy mégegyszer kimennénk oda.

Tavajelőtt igalban találtuk egy példányát, de nálunk törekiben még nem volt, lehet hogy meg kéne néznünk idén is?

Könnyen lehet hogy hamarosan nálatok is lesz.

 

üdv.

 

Gábor

Előzmény: jasius (6166)
jasius Creative Commons License 2011.08.07 0 0 6166

Szia Gabi!

 

Hát szóhoz sem jutok! Már várom, hogy itt Biatorbágyon mikor fog megjelenni a faj.

Egyébként nőstény jött? Nem raktál el egyet lepetéztetni?

 

Üdv: Jasius

Előzmény: limenitis (6162)
jasius Creative Commons License 2011.08.07 0 0 6165

Szia!

 

Macrothylacia rubi (málnapohók) fiatal lárvája: http://www.lepidoptera.pl/show.php?ID=233&country=UK

 

Üdv: Jasius

Előzmény: dawid01 (6164)
dawid01 Creative Commons License 2011.08.07 0 0 6164

Sziasztok! Azt szeretném kérdezni  hogy milyen lepke hernyója ez? Sokat nézelödtem a neten de nem találtam semmit. Előre is köszi!

dawid01 Creative Commons License 2011.08.07 0 0 6163

Sziasztok!  Azt szeretném megkérdezni milyen fajta lepkének a hernyója ez? Sokat kutattam utána , de nem találtam róla semmit. Előre is köszi.

limenitis Creative Commons License 2011.08.07 0 0 6162

Sziasztok!

 

2011.08.06. Lengyel

Tölgy-pávaszem (Antheraea yamamai )

Mivel ígéretes volt az idő és igencsak benne vagyunk ennek az egyre inkább terjedő éjszakai lepkének a rajzási idejében, elindultunk lengyelbe és egy tölgyerdő szélén lévő tisztáson felállítottuk fénycsapdánkat.

A lámpázást este fél kilenckor kezdtük el és kb. fél tízkor, mikor már egy komolyabb mennyiségű apróság lepett el minket, megjelentek az első pávaszemek, 23:00-tól pedig elkezdtek özönleni, durván 30-40 példány csapongott körülöttünk, nagy része már eléggé lerepült szétszabdalt állapotú, de volt köztük 10 példány frissen kelt is.

Éjfélkor fogtuk a sátorfánkat és elindultunk hazafelé, fényforrásunkat szokásunk szerint fáklyaként vittük magunkkal a kocsink felé, de három pávaszem még így sem bírt szabadulni a lámpa bűvköréből és elkísért minket, még a csomagtartóba is berepültek, alig bírtuk kitessékelni őket.

Komoly eredményre számítottunk, de ez túltett a legmerészebb elképzeléseinken is.

Jött még a lepedőre egy hársfaszender, egy fagyalszender, egy fenyőpohók, egy almafarontólepke és egy bükkfa zöldbagoly is, csupa oda nem illő faj, mégis…

Aki teheti ezt próbálja ki, nem akármilyen élmény!

 

Üdv.

 

Gábor

 

   

 

   

 

   

 

   

 

   

 

   

 

   

 

      

 

      

 

Toruss Creative Commons License 2011.08.07 0 0 6161

Millió köszönet!

Előzmény: jasius (6160)
jasius Creative Commons License 2011.08.07 0 0 6160

Szia!

 

Ez egy gyönyörű Gastropacha quercifolia (tölgylevél-pohók).

 

Üdv: Jasius

Előzmény: Toruss (6159)
Toruss Creative Commons License 2011.08.07 0 0 6159

Szervusztok!

A segítségeteket kérem. Tudja valaki, hogy milyen lepke ez? (Elnézést a képminőségért.)

 

 

Előre is köszönöm.

jasius Creative Commons License 2011.08.07 0 0 6158

Szia Ervin!

 

Fantasztikus megfigyelés, még nem szerepel a Biatorbágy lepkefaunalistán és magam sem láttam még itt a környéken. Szóval gratulálok hozzá.

 

További sok sikert kívánok!

 

Üdv: Jasius

Előzmény: antiopa (6155)
Id3 Creative Commons License 2011.08.07 0 0 6157

Kedves Xanthomelas!

 

Érdeklődnék egy Noszvaj melletti élőhely után, ahol 07.16. voltál. Szeretném felkeresni, főleg a boglárka miatt, hátha repül még! Kérhetnék egy kis útbaigazítást, hogy odataláljak?

 

Előre is köszönöm a választ!

Üdv: Zsuzsa

Előzmény: Xanthomelas (5893)
Id3 Creative Commons License 2011.08.06 0 0 6156

Szia Jasius!

 

Köszönöm szépen!

 

Ui: fantasztikusak voltak azok a görögországi beszámolók, és képek!

 

Üdv: Zsuzsa

Előzmény: jasius (6151)
antiopa Creative Commons License 2011.08.06 0 0 6155

                Sziasztok!

 

A mai késődélutánt a biatorbágyi iharosban töltöttem egy kis lepkenézőben!

A fórumon egész héten jelzett Vanessa cardui frissenkelt hazai nemzedéke szokatlanul nagy számban rajzik itt is.

A Buddleia bokrokon is több egyede megfigyelhető,de az iharosban is szépen rajzik!

 

Megfigyeléseim egyik érdekessége a Neptis sappho egy kopott egyede,mely a iharosi sportpálya mellet futó murvával felszórt úton szívogatott!Nem tudom,hogy van-é adatunk innen a fajnak,de sztem nincsen,a megerősítést  Ádámtól várom!

Hozzátenném,hogy az út felett akácsor húzódik..........,de szép lenne,ha megtelepedne!

 

Nagyon gyakori még az Argynnis paphia és elvétve felbukkan az Argynnis aglaja is!

 

Gyönyörű P.machaonokat látni és van még I.podalirius is,de kopottan!

Közönséges a P.c-album,de az io-t nem látni.

 

A napokban újra kinézek,gyönyörű az iharos!

 

Üdv!

 

Antiopa

 

Juhaszj Creative Commons License 2011.08.06 0 0 6154

Köszönöm a gyors válaszod.

Ez egy molylekefaj?

 

Üdv József

Előzmény: jasius (6153)
jasius Creative Commons License 2011.08.06 0 0 6153

Szia!

 

A lepkéd egy Anania coronata (nem tudom mi a magyar neve).

 

Üdv: Jasius

Előzmény: Juhaszj (6152)
Juhaszj Creative Commons License 2011.08.06 0 0 6152

A föggönyön fényképeztem. Milyen lepke lehet?

http://indafoto.hu/joco_fs/image/12627569-28423bd2/user

jasius Creative Commons License 2011.08.06 0 0 6151

Szia!

 

Szépek a képeid! A sapphohoz külön gratulálok!

A határozásaid pedig mind jók.

 

Üdv: Jasius

Előzmény: Id3 (6150)
Id3 Creative Commons License 2011.08.06 0 0 6150

Sziasztok!

 

Hoztam pár képet (Mész-hegy, Eger) 08.04.

 

Ezüstkék boglárka - Polyommatus coridon

 

Közönséges szemeslepke - Arethusana arethusa

 

 

Kis színjátszólepke - Apatura ilia

 

 

Nagyfoltú szemeslepke - Lasiommata maera

 

 

Nagy gyöngyházlepke - Argynnis paphia

 

 

Bogáncslepke - Vanessa cardui

 

 

Kis fehérsávoslepke - Neptis sappho

 

 

UI:A boglárkát eltaláltam?

Uroboros Creative Commons License 2011.08.06 0 0 6149

Szia!

 

Köszönöm szépen a segítséget!

 

üdv: Tamás

Előzmény: jasius (6148)
jasius Creative Commons License 2011.08.06 0 0 6148

Szia Tamás!

 

Remek képek! Te mindig találsz valami újat!

A második képen egy Polyommatus icarus (közönséges boglárka) látható, a gyöngyházlepkéd pedig egy Boloria dia (kis gyöngyházlepke).

 

Üdv: Jasius

Előzmény: Uroboros (6145)
jasius Creative Commons License 2011.08.06 0 0 6147

Szia!

 

Amint írtad, az egy Celastrina argiolus.

 

Üdv: Jasius

Előzmény: Razor03 (6143)
ivanmiklos Creative Commons License 2011.08.06 0 0 6146

Szia Kati!

 

Nincs a fotókkal semmi baj!:-)

 

Ma reggel még a meló előtt körülnéztem a yamami útvonalon, és én is láttam 2 példányt,

 

csak gép nem volt nálam, de ez már bíztató.

 

Egyébként nálam , otthon van egy állandó urticae a buddlei-án, a rengeteg atalanta, és io

 

mellett. Nálad nem volt mostanában, mert nem tettél fel róla fotót?

 

Illetve most a cég lámpái alatt találtam egy ocellata-t is.

 

A vasárnap sajnos nekem most nem jó, de aethiops-ra mindenképp el akarok menni még.

 

 

 

Üdv

Miki

 

Előzmény: in ovo (6144)
Uroboros Creative Commons License 2011.08.06 0 0 6145

2011.08.05. Budai-hg.

 

Ezúttal a Budai-hegység nyugati peremén elterülő Erdei-rétek környékén sétáltam egyet, mint azt a képek is mutatják sokféle szemeslepkével lehetett találkozni, főként az Arethusana arethusa – Közönséges szemeslepke volt gyakori. Idén először észleltem a környéken Lasiommata megera – Vörös szemeslepkét, mindjárt több példányát is. A Bogáncslepkék ide is megérkeztek, sokfelé lehetett látni egy-egy példányát, többedmagával a Zajnát melletti Fehér út mentén húzódó bogáncsoson mutatkozott, többek között Fecske-és Kardfarkú pillangók társaságában. Ugyanezen út Nagykovácsihoz közelebb eső, a Kutya-hegy mellett húzódó szakaszán a Polyommatus coridon – Ezüstkék boglárka rajzott nagy tömegekben.

 

A második képen szereplő boglárka, valamint a 24. képen látható gyöngyházlepke (valamelyik Boloria, de melyik?) meghatározásában segítségre szorulok.

 

üdv.: Tamás

in ovo Creative Commons License 2011.08.05 0 0 6144

Szia Miki!

Én sem nagyon érek rá, de ma délután is tettem egy rövid sétát az ivánci réten ebben a változóan napos-felhős időben. A fotók olyanok, amilyenek, de például a nagy tűzlepkének kifejezetten örültem, mert nem sokat látok idén. A yamamait reggel véletlenül vettem észre, még nyirkos volt a szárnya, nehezen tudott repülni.

A vasárnap napos lesz, készülhetsz rá! Üdv. Kati

 

Előzmény: ivanmiklos (6139)
Razor03 Creative Commons License 2011.08.05 0 0 6143

Szia!

 

Köszönöm, a boglárkát felismered?

Előzmény: jasius (6142)
jasius Creative Commons License 2011.08.05 0 0 6142

Megnéztem a hsz-t. Csak az armoricanus nem stimmel, szerintem az inkább egy Pyrgus malvae (kis busalepke). Az armoricanus-nak halványabbak és elmosódottabbak a hátulsó szárnyán lévő fehér mintázatok.

 

Üdv: Jasius

Előzmény: Razor03 (6137)
ivanmiklos Creative Commons License 2011.08.05 0 0 6141

Szia!

 

Nem tudom, ezt a könyvet Ervin ajánlotta-e, elég jó, és magyar, bár a szerzők nem.

 

Katt....

 

Már feltettük többször is, de ki lapoz hátra 50 oldalt?

 

Van még egy másik könyv, antikváros, a címe azt hiszem, Lepkék, pillék,pillangók, még a magyar lepkészet történetét is taglalja, érdekes történetekkel.

 

És vannak komoly szakkönyveink, amik súlyos pénzekbe kerülnek, de van olyan, ami a magyar lepkék össze faját mutatja fényképes, színhelyesen, hím, nőstény, felszín, fonák, minden, de ez csak

 

határozó, nincs mellé semmi leírás  a fajokról.

 

De a fenti linkes könyv jó lesz egy darabig:-)

 

 

 

Üdv

Miki

 

Előzmény: yes-okay (6127)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!