Keresés

Részletes keresés

sirok0001 Creative Commons License 2011.08.08 0 0 6188

Üdv! Vannak régi és új fotóim, fajokat nem tudtam maghatározni, ehhez kérnék segítséget tőletek, előre is köszi.

 

 

limenitis Creative Commons License 2011.08.08 0 0 6187

Szia CSaba!

 

Igen ott voltunk.

 

Üdv.

 

Gábor

Előzmény: moly.ember (6169)
Juhaszj Creative Commons License 2011.08.08 0 0 6186

Sziasztok!

 

Ez egy boglárka? Milyen?

http://indafoto.hu/joco_fs/image/12658157-96e7fecb/user

dawid01 Creative Commons License 2011.08.08 0 0 6185

Moly.ember és jasius! Nagyon sokat segitettetek lohere szerencsére itt nő a házmellett a fák leveleit meg megprobűlom beszerezni. Igyekszek h minden jól menjen és sikerüljön kikelteni. Szoritsatok:) Mégegyszer köszönöm a segitséget, feldobtátok a napomat:)

Előzmény: jasius (6181)
Xanthomelas Creative Commons License 2011.08.08 0 0 6184

Szia Zsuzsa!

Eger és Noszvaj között Síkfőkút közelében van a hely, a térképen Avas-tetőnek jelölik. A Várhegyi elágazás buszmegállónál indul egy köves, de egy ideig kocsival is járható út fel a Vár-hegy felé. Kb. 500m után erről balra letérve van a boglárkás hely, egy nagy területű fiatal tölgyes-irtásos rész, amin több út is átvezet. Érdemes bejárni őket, mert itt bárhol találkozhatsz a boglárkákkal, a legtöbb az út menti virágokon táplálkozott.

Sok sikert hozzájuk!

X.

Előzmény: Id3 (6157)
moly.ember Creative Commons License 2011.08.08 0 0 6183

Szia Ádám! Kösz a helyreigazítást a gyöngyházlepkéknél! Cs

Előzmény: jasius (6181)
moly.ember Creative Commons License 2011.08.08 0 0 6182

Szia!

 

A mostani állapotában még nincs szüksége túl nagy térre, egy kisebb műanyagdobozban is elfér (ezt kifelejtettem az előző levélben, bocs). Egy kb. tejfölöspohár vagy margarinosdoboz méretű tároló is megfelel, a lényeg, hogy átlátszó legyen, hogy lásd, mi folyik odabenn. Célszerű apró lyukakat fúrni a tetejére, a szellőzés miatt, ugyanis a páralecsapódás miatt bepenészesedhet a táplálék. Később egy nagyobb doboz is kell, mert elég nagyméretű lesz a hernyó. Utánanéztem a tápnövényeknek: fűz, nyár, nyír, tölgy, lóherefélék, fűfélék, szóval elég sok mindent elfogad, ha van a közelben park, akkor valamelyiket biztos megtalálod, akár többféle levelet is adhatsz neki, és majd meglátod, melyiket fogadja el. Itatni nem kell, a levelekben van elég víztartalom. Telelés előtt már teljesen kifejlődik, tehát kb 8-10 cm hosszú lesz, abbahagyja a táplálkozást és nyugtalanul mászkálni kezd az edényében. Ekkor kell a már említett teleltetőketrecbe rakni. Ha északi fekvésű az erkély, akkor tarthatod ott, kell neki a hideg és az sem árt, ha belepi a hó. Általánosságban elmondható, hogy a hernyóteleltetés során a legnehezebb a természetes körülményeket biztosítani, sok részletre oda kell figyelni. Ha bármi kérdésed van, írj.

 

Üdv,

 

Csaba

Előzmény: dawid01 (6178)
jasius Creative Commons License 2011.08.08 0 0 6181

Szia!

 

Én a málnát tudnám ajánlani, mint könnyen beszerezhető tápnövény, de tapasztalatom szerint a lucernát és a lóherét is elfogadja.

A telelést mindenképpen úgy kell megoldani, hogy hideg érje, különben nem fogja tudni, hogy mikor kell előjönnie tavasszal.

 

Üdv: Jasius

Előzmény: dawid01 (6178)
Zebra.equus Creative Commons License 2011.08.08 0 0 6180

Ha sikerült jól meghatároznom, akkor ma egy gamma bagolylepkét (Autographa gamma) lőttem takarmányrépa levélen. Ez a bizonyos takarmányrépa pedig Somogyban, Törökkoppány mellett található. Ha tévedtem, kérek korrigálást!

 

pmrc Creative Commons License 2011.08.08 0 0 6179

Köszönöm mindenkinek a segítséget a határozásban!

 

üdv:pmrc

 

Előzmény: jasius (6177)
dawid01 Creative Commons License 2011.08.08 0 0 6178

Szia Csaba! Köszönöm szépen a tippeket:) faládám az nincs itthon de beletettem kartonpapir cipősdobozba, elvégre azis fa:) tettem alá egy kis füvet. Az itatást már megoldottam, de mivel szegedi vagyok és panelban lakok és nem sok szeder meg kökény  van a környékünkön ezért tudsz e vmi könnyen beszerezhető tápnövényt javasolni? A másik kérdés az lenne hogy ugyebár telelnek a hernyók télen kirakjam az erkélyre a hidegbe vagy a telelés nem függ a hömérséklettöl és a szobában is lehet?

Előzmény: moly.ember (6174)
jasius Creative Commons License 2011.08.08 0 0 6177

Szia!

 

Az 5. és 9. képen Argynnis paphia (nagy gyöngyházlepke) nőstények láthatóak, a 7/1-en egy Argynnis adippe (ezüstös gyöngyházlepke) és a 7/2-n egy Argynnis aglaja (kerekfoltú gyöngyházlepke).

 

Üdv: Jasius

Előzmény: pmrc (6175)
moly.ember Creative Commons License 2011.08.08 0 0 6176

Szia!

 

Az 5. és a 9. és a 7/1 képen látható lepkék esetében nagy gyöngyházlepkére tippelnék, a 7/2-es szerintem Ibolya-gyöngyházlepke (A. niobe). De ezek csak egy éjjelilepkész tippjei, várjuk meg a többiek véleményét :)

 

Üdv,

 

Csaba

Előzmény: pmrc (6175)
pmrc Creative Commons License 2011.08.07 0 0 6175

Sziasztok!

 

Ma Bánkúton voltam és a következő lepkéket találtam. Remélem jól sikerült meghatározni őket. A gyöngyházlepkékben nem vagyok biztos, illetve az egyiket nem is tudtam. :)

 

1. Bogáncslepke ( 5-6 pld )

 

 

2. Csíkos medvelepke ( 2-3 pld )

 

 

3. Erdei szemeslepke ( 1 pld )

 

 

4. Kis rókalepke ( 2 pld )

 

 

5. Közönséges gyöngyházlepke ( sok )

 

 

6. Közönséges ökörszemlepke ( 2-3 pld )

 

 

7. Nagy gyöngyházlepke ( sok )

 

 

8. Nagy tűzlepke ( 2 pld )

 

 

9. nemtudom milyen gyöngyházlepke ( 1 pld )

 

 

Ha valamit elrontottam, szóljatok!

 

Köszi:pmrc

 

moly.ember Creative Commons License 2011.08.07 0 0 6174

Szia!

 

A legjobb, ha azt a növényt adod neki táplálékul, amelyen találtad, de ha nem emlékszel már, hogy mi volt , akkor próbálkozz szederrel, kökénnyel, tölgyfával (elég sok növényt elfogad). A rubi hernyója kifejlett állapotban telel, ha tudsz neki biztosítani egy teleltető ketrecet, amit akár a hó is belephet, eső is érhet, akkor lehetséges, hogy sikerrel jársz. Egy kisebb faláda is megteszi, valamilyen strapabíró, lehetőleg sűrű szövésű hálóval bevonva, hogy a rovarevők, paraziták ne jussanak be. Ebbe a ládába érdemes még papírdarabokat, száraz füvet, mohát tenni, a lényeg, hogy minél természetesebb körülményeket biztosíts a hernyónak. Tavasszal már alig vagy egyáltalán nem táplálkozik, hanem gubót sző és bebábozódik. A lepke május-június táján kel ki. Remélem segítettem valamennyit.

 

Üdv,

 

Csaba

Előzmény: dawid01 (6171)
ivanmiklos Creative Commons License 2011.08.07 0 0 6173

Szia Kati!

 

Ezért érdemes volt körülnézni!:-) Neked meg főleg, aki nagyon szereti a gyöngyházasokat:-)

 

 

 

Üdv

Miki

 

Előzmény: in ovo (6172)
in ovo Creative Commons License 2011.08.07 0 0 6172

Sziasztok! Kihasználva a szép napos vasárnap délelőttöt elmentem Őriszentpéter felé, megálltam a Bárkástó-nál és még találtam M. teleiusokat a sok feketeszemes és nagy ökörszemlepke mellett. Aztán továbbhaladva Szalafő felsőszeri rétjeit néztem meg, ott is már csak néhány M. teleius repült, tudtam fotózni tüzes tarkalepkét. Azután irány az "Őserdő". Ne gondoljatok másra, mint több fajból és eltérő korú faegyedekből álló erdőre, ahol elszórtan állnak a fák, többszintes a lombkorona és gazdag a lágyszárú és cserjeszint.

Itt vadásztam gyöngyházlepkékre. Elképesztően sok nagy gyöngyházlepke repült, de volt ezüstös (adippe) és fakó gyöngyházlepke is. Néhány kép a teljesség nélkül. Üdv. Kati

 

dawid01 Creative Commons License 2011.08.07 0 0 6171

Köszi szépen sokat segítettél. Egyébként tegnap találtam és felakarom nevelni:). Ha tudsz esetleg valamilyen hasznos tippet adni akkor azt szivesen várom:). 

Előzmény: jasius (6165)
ivanmiklos Creative Commons License 2011.08.07 0 0 6170

Sziasztok!

 

Én is gratulálok Gábor, nem semmi lehetett.:-)

 

Egyébként nekem vannak 1996-98 -ból adataim, hogy volt nálunk is olyan éjszaka , amikor bringával végigjártunk  6 km-t,( Vöckönd-Pókaszepetk útvonal)és  30 feletti példányszámban láttunk

 

yamamai-kat. És mellette persze sok szendert is, volt egy jó év, amikor ha jól emlékszem sávos szenderből volt annyi, mint égen a csillag:-)

 

 

 

Üdv

Miki

 

moly.ember Creative Commons License 2011.08.07 0 0 6169

Szia Gábor!

 

Jól értem, hogy a tolna megyei Lengyelen voltatok lámpázni?

 

Üdv,

 

Csaba

Előzmény: limenitis (6162)
limenitis Creative Commons License 2011.08.07 0 0 6168

Egyébként a második képen a három példányból a két alsó nőstény az egy felső hím a nőstények szárnya nem annyira hegyes és nem tollas a csápjuk a mintázatuk is különbözik a hímekétől, ez a különbség minden példányon megvolt.

Előzmény: jasius (6166)
limenitis Creative Commons License 2011.08.07 0 0 6167

Szia Ádám!

 

Hát jött vegyesen hím is nőstény is, petéztetés most nem is volt az eszemben annyira sokkolt a látvány, bár tölgylevéllel kéne etetni a hernyókat és az nekem igen nehéz lett volna.

De jövőre megpróbálhatjuk ha gondolod, idén már nem hiszem hogy mégegyszer kimennénk oda.

Tavajelőtt igalban találtuk egy példányát, de nálunk törekiben még nem volt, lehet hogy meg kéne néznünk idén is?

Könnyen lehet hogy hamarosan nálatok is lesz.

 

üdv.

 

Gábor

Előzmény: jasius (6166)
jasius Creative Commons License 2011.08.07 0 0 6166

Szia Gabi!

 

Hát szóhoz sem jutok! Már várom, hogy itt Biatorbágyon mikor fog megjelenni a faj.

Egyébként nőstény jött? Nem raktál el egyet lepetéztetni?

 

Üdv: Jasius

Előzmény: limenitis (6162)
jasius Creative Commons License 2011.08.07 0 0 6165

Szia!

 

Macrothylacia rubi (málnapohók) fiatal lárvája: http://www.lepidoptera.pl/show.php?ID=233&country=UK

 

Üdv: Jasius

Előzmény: dawid01 (6164)
dawid01 Creative Commons License 2011.08.07 0 0 6164

Sziasztok! Azt szeretném kérdezni  hogy milyen lepke hernyója ez? Sokat nézelödtem a neten de nem találtam semmit. Előre is köszi!

dawid01 Creative Commons License 2011.08.07 0 0 6163

Sziasztok!  Azt szeretném megkérdezni milyen fajta lepkének a hernyója ez? Sokat kutattam utána , de nem találtam róla semmit. Előre is köszi.

limenitis Creative Commons License 2011.08.07 0 0 6162

Sziasztok!

 

2011.08.06. Lengyel

Tölgy-pávaszem (Antheraea yamamai )

Mivel ígéretes volt az idő és igencsak benne vagyunk ennek az egyre inkább terjedő éjszakai lepkének a rajzási idejében, elindultunk lengyelbe és egy tölgyerdő szélén lévő tisztáson felállítottuk fénycsapdánkat.

A lámpázást este fél kilenckor kezdtük el és kb. fél tízkor, mikor már egy komolyabb mennyiségű apróság lepett el minket, megjelentek az első pávaszemek, 23:00-tól pedig elkezdtek özönleni, durván 30-40 példány csapongott körülöttünk, nagy része már eléggé lerepült szétszabdalt állapotú, de volt köztük 10 példány frissen kelt is.

Éjfélkor fogtuk a sátorfánkat és elindultunk hazafelé, fényforrásunkat szokásunk szerint fáklyaként vittük magunkkal a kocsink felé, de három pávaszem még így sem bírt szabadulni a lámpa bűvköréből és elkísért minket, még a csomagtartóba is berepültek, alig bírtuk kitessékelni őket.

Komoly eredményre számítottunk, de ez túltett a legmerészebb elképzeléseinken is.

Jött még a lepedőre egy hársfaszender, egy fagyalszender, egy fenyőpohók, egy almafarontólepke és egy bükkfa zöldbagoly is, csupa oda nem illő faj, mégis…

Aki teheti ezt próbálja ki, nem akármilyen élmény!

 

Üdv.

 

Gábor

 

   

 

   

 

   

 

   

 

   

 

   

 

   

 

      

 

      

 

Toruss Creative Commons License 2011.08.07 0 0 6161

Millió köszönet!

Előzmény: jasius (6160)
jasius Creative Commons License 2011.08.07 0 0 6160

Szia!

 

Ez egy gyönyörű Gastropacha quercifolia (tölgylevél-pohók).

 

Üdv: Jasius

Előzmény: Toruss (6159)
Toruss Creative Commons License 2011.08.07 0 0 6159

Szervusztok!

A segítségeteket kérem. Tudja valaki, hogy milyen lepke ez? (Elnézést a képminőségért.)

 

 

Előre is köszönöm.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!