Keresés

Részletes keresés

mattil Creative Commons License 2005.03.26 0 0 314

Kedves nyelvészek!

 

Legyetek szívesek benézni ebbe a fórumba, és igazságot tenni az ott kialakult vitában!

Előre is köszönöm!

mattil

LvT Creative Commons License 2005.03.22 0 0 313
Előzmény: LvT (312)
LvT Creative Commons License 2005.03.22 0 0 312
Kedves tökciki!

Mi a szabály itt? Mikor -a, -e, és mikor -ja, -je?

Szabály nincs, csak a nyelvérzék. Vagyis életünk során minden szóhoz meg kell tanulnunk, hogy -a/e vagy -ja/je, ill. van ahol mindkettő használható (pl. üvegje, ill. Üvege). Sőt, mint a tök példája mutatja, vannak olyan szavak, amelyiknél a jelentéstől is függ a használt alak. Még sőtebb, hogy az apa, barát stb. szavakon 3. személyben j-s alak van, a többiben pedig j nélküli.

Eredetileg a -ja/je forma csak magánhangzó után állhatott, később kezdett terjedni a -j-s alak mássalhangzóra végződő szavakban is. A dolog megjósolhatatlan, hogy elérte-e már a kérdéses szót, avagy sem: az ár 'ellenérték' szó pl. csak j nélkül állhat, az ár 'árvíz' pedig csak j-vel.

A tök esete azért megmutat valamit: a j-s alakok az újabbak, így előfordulhat, hogy a modern jelentéskiterjesztés esetén a szó j-s jeleket vesz fel, míg az eredeti jelentés megtartotta a régebbi j-tlen formát. De ennek a fordítottja nem fordul elő: tehát nincs olyan eset, hogy a fiatalabb jelentéshez társult -a/e és a régebbihez -ja/je.

N.B. Ha nem terhelt a Freeweb, akkor az alábbi link kiírja az értelmező szótárnak azokat a címszavait, amelyek -- így vagy úgy -- j-s és j nélküli birtokos személyraggal is használhatók. (Fontos: Az értelmező szótár az 50-60-as évek nyelvállapotát tükrözi, így ehhez képest már lehet változás a modern nyelvben!)
Előzmény: tökciki (308)
rumci Creative Commons License 2005.03.22 0 0 311
Semmiféle szabályról nem lehet beszélni, a szavak jelentős csoportjában igen nagy az ingadozás. Némelyeknél van jelentéskülönbség az alakok között, némelyeknél egyesek úgy vélik, hogy van, de a nyelvhasználati adatok nem támasztják alá, némelyeknél pedig teljesen szabad a váltakozás.
Előzmény: tökciki (308)
Laja73 Creative Commons License 2005.03.22 0 0 310
Érdekes, mert igazából a szótő nem módosul az első esetben sem, mégis valami hasonlót érzek.
Előzmény: Laja73 (309)
Laja73 Creative Commons License 2005.03.22 0 0 309
Gondolom az első sima birtokos eset, míg a második példa egyfajta tulajdonnévnek tekinti a kártya tök színét, és a szótövet emiatt nem módosítja.
Előzmény: tökciki (308)
tökciki Creative Commons License 2005.03.22 0 0 308
Mikor -a, -e, és mikor -ja, -je?
Előzmény: tökciki (307)
tökciki Creative Commons License 2005.03.22 0 0 307
Mi a szabály itt?
Előzmény: Kis Ádám (306)
Kis Ádám Creative Commons License 2005.03.21 0 0 306

1. Tele van a töke

 

2. Elfogyott a tökje (ultiban)

 

Kis Ádám

Előzmény: tökciki (305)
tökciki Creative Commons License 2005.03.21 0 0 305

És a töke vagy tökje?

 

Minden lehetséges értelemben? Növény, kártya..

Előzmény: buta Elizabeth (304)
buta Elizabeth Creative Commons License 2005.03.19 0 0 304
Szerintem egyértelmű. pl. minden hónap első csütörtöke...
Előzmény: tökciki (302)
rumci Creative Commons License 2005.03.18 0 0 303
A Magyar nemzeti szövegtárban (http://corpus.nytud.hu/mnsz/) kb. háromszor annyi a csütörtöke adata, mint a csütörtökjéé, tehát a csütörtöke a bevettebb, de a csütörtökje is elterjedtnek mondható.
Előzmény: tökciki (302)
tökciki Creative Commons License 2005.03.18 0 0 302

Sziasztok!

 

Hogy helyes: csütörtöke vagy csütörtökje?

Laja73 Creative Commons License 2005.02.14 0 0 301
Kösz nektek. Bennem sajnos csak a magánember vitatkozhat a magánemberrel :)
rumci Creative Commons License 2005.02.13 0 0 300
„az az érzésem, hogy ennek a kollokációnak az elítélése idejétmúlt, bár én magam kerülöm, és írásban nem is látom szívesen”
Pontosan így vagyok én is. Jó is az, amikor összevitatkozik egy emberben a nyelvész, a szerkesztő/korrektor és a magánember…
Előzmény: Kis Ádám (299)
Kis Ádám Creative Commons License 2005.02.13 0 0 299

Helyesírási hibát vét = elvéti a helyes írást

 

Baloldali mondat szó szerint inkább azt jelenti, hogy elvéti a helyesírási hibát.

 

Az, hogy a vét és az elvét mennyire azonos, és a cselekvés irányultsága ebben az esetben nem igazán releváns, különösen azért, mert a vét voltaképpen tárgyatlan ige, általános használata esetén  olyan vonzatai vannak, mint a vkinek, vminek, vmi ellen. Az az érzésem, hogy tárgyként csak a hiba szerepelhet mellette. Amúgy is igen korlátozottnak tűnik a használata: igekötő sem nagyon lehet mellette más, mint az el-.

A vét alakot nehezen tudom elképzelni tárgyas ragozással  , az elvét az e tekintetben nem okoz gondot. Ugyanakkor a TESz példái szerint valaha tárgyas ige lehetett, nyilván valamennyire más jelentéssel.

 

Az ÉKSz2 (pongyolának minősítve) szerepeletti a Hibát vét alakot, azonosnak tekintve a hibázikkal. Mivel a vég önmagában hordja a hiba, bűn jelentést, ez az alak figura etymologicának tűnik.

 

Ezzel együtt az az érzésem, hogy ennek a kollokációnak az elítélése idejétmúlt, bár én magam kerülöm, és írásban nem is látom szívesen.

 

Kis Ádám

Előzmény: Laja73 (297)
rumci Creative Commons License 2005.02.12 0 0 298
Senki sem volt ott.
Előzmény: Laja73 (297)
Laja73 Creative Commons License 2005.02.12 0 0 297
Sziasztok!

"Szakmai" vita folyik emailen keresztül, előzmény:

Gyakori nyelvi hiba:

helyesírási hibát vét - ez rossz! Akkor ugyanis jól írta le a szót. Valamit ugyanis elvétünk, az az hibázunk, vagy hibát, helyesírási hibát ejtünk.


Válasz erre:

A “helyesírási hibát vét” helytálló kifejezés, bár logikailag valóban kissé félreérthető.

A “vét” ugyanis nem azonos az “elvét” kifejezéssel, az említett példában a “vét” (elkövet) szócska mellett csupán

feltüntettük a cselekvés “irányultságát”, végeredményét is.

Helyesírási hibát vét = elvéti a helyes írást

Bocsánat a lingvisztikai tudálékoskodásért, de ha már…


Szerintetek?
ZsB Creative Commons License 2005.01.06 0 0 296
Namost, a 2. verziótól kap Esterházy rohamot :)
Előzmény: Kis Ádám (294)
bazsC20NE Creative Commons License 2005.01.05 0 0 295

óóóó

köszi

 

igazából barátnőmet hívtam fel, ő kereste és nem találta

 

köszönöm

Előzmény: Kis Ádám (294)
Kis Ádám Creative Commons License 2005.01.05 0 0 294

 

Kedves bazsC20ne!

 

De benne van, lehet, hogy rosszul kerested. Az alkalmas szó cikkében van belül.

 

 

alkalmasint l. Valószínűleg, hihetőleg 2. (bizalmas, pongyola használatban)  alkalomadtán, alkalmilag.

 

Remélem, elég ASAP volt.

 

Kis Ádám

 

 

Előzmény: bazsC20NE (293)
bazsC20NE Creative Commons License 2005.01.05 0 0 293

üdv!

 

kéne nekem sosben az alkalmasint szó jelentése

kisebb vitafórum indult itt a cégnél ezzel kapcsolatban, de sajnos a szó nincs benne az értelmező szótárban

 

előre is köszi

Kis Ádám Creative Commons License 2004.12.23 0 0 292

Azt hiszem, a kérdésfeltevést kénytelen vagyok pontosítani:

 nem képzési, hanem használati szabályosságokról beszélhetünk:

 

  • Hagyjuk figyelmen kívül a jelentésváltozással, illetve az eredeti jelentés elhomályosulásával vagy tükörfordítással kialakult olyan példákat, ahol az igekötő nem válik el (pl. ellenjegyez)!
  • Vizsgáljunk meg egy jellegzetes példát alternatív módon:

              nem megfordítható -- meg nem fordítható (folyamat)

kétfajta folyamat van, a rezervibilis és az irrezervibilis.

Utóbbit magyarul mondhatjuk akár meg nem fordítható, akár nem megfordítható folyamatnak.

  1. a vállalat eladósodása elvileg megakadályozható, gyakorlatilag azonban már nem: azaz ez már meg nem fordítható folyamat, ez a folyamat nem fordítható meg.
  2. Ezzel szemben az öregedés sem elvileg, sem gyakorlatilag nem csinálható vissza, azaz ez nem megfordítható folyamat, hanem irrezervibilis, ez a folyamat nem megfordítható, hanem megfordíthatatlan.

A fenti elemzés azt mutatja, hogy mind a két alternatíva helyes (hasznos, szerepszerű=funkcionális) lehet a maga helyén, q.o.d.

 

Szubjektív megállapításom, hogy a közbeékelt nem kevésbé terminológiaszerű, illetve inkább pillanatnyi állapoto tükröz, mintsem állandósultat. Ez különösen érzékelhető a jelentésátvitelek esetén

  •  a beavatott átvitt értelmű jelentése bizonyos zárt körhöz tartozó személyt vagy zárt ismeretek biztokosát jelenti: ennek a tagadása nem beavatott ,  de az alternáns is elképzelhető 
  • másik, elvont jelentése olyan személy jelzője, akik valamit (még, éppen az adott esetben) nem tud, amit a többiek tudnak, akkor ő a be nem avatott, az alternánst nehezen tudom elképzelni.
  • van egy harmadik jelentés is, amelyet anyagra, kelmére használnak: a be nem avatott szövet mosásban összemegy. Ebben az esetben az alternáns nem használható.

 

Összegezve, úgy vélem, a nem koözbeékelése kevés számú esettől eltekintve értelmes, a két alternáns az alkalmiság és a rendszeresség kifejezésére képes.

 

Fontos azonban megjegyezni, hogy ez nem szabály, és aligha van, aligha lehet erre szabályt megfogalmazni, hanem szabályosság, nem a kell, hanem a van.

 

 

Kis Ádám

Előzmény: kissmoni (289)
rumci Creative Commons License 2004.12.23 0 0 291
Nem, hanem így: európai uniós.
Előzmény: tökciki (290)
tökciki Creative Commons License 2004.12.23 0 0 290

Európai Unió-s

 

Így kell írni?

kissmoni Creative Commons License 2004.12.15 0 0 289

Kérdés:

 

van-e szabály  az olyan melléknévi igenevek képzésére, amelyek

igekötős igéből származnak és tagadószót tartalmaznak ?

 

Szótárakban kétféle típust találtam:

1. nem elhanyagolható, nem elfogadható, nem megfordítható (folyamat)

2. meg nem erősített (hír), be nem bízonyítható, be nem avatott, meg nem fordítható (folyamat)

 

Valójában azt szeretném tudni, mikor válik el az igekötő és ékelődik be a "nem".

 

Köszönettel

 

kissmoni

 

rumci Creative Commons License 2004.12.13 0 0 288
Mi a kérdésed tulajdonképp?
Előzmény: EstherKing (287)
EstherKing Creative Commons License 2004.12.13 0 0 287
Hát továbbra sem vagyok meggyőzve a részvétellel kapcsolatban. Ezt alá is tudnád támasztani valamivel? Egyébként mindkét változatot előszeretettel használják...
Előzmény: rumci (272)
LvT Creative Commons License 2004.12.13 0 0 286
Szerintem a bocsájtsatok is jó. Én használom, az ÉKsz. is hozza (igaz, kissé népies megjelöléssel).
Előzmény: Kis Ádám (280)
Kis Ádám Creative Commons License 2004.12.12 0 0 285

Hát, lehet mindent szárazon is...

 

Kis Ádám

Előzmény: AArt (284)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!