Keresés

Részletes keresés

mmormota Creative Commons License 2011.12.22 0 0 61165

Mondjuk mindhárman űrhajón születtek, a hajtómű azóta nem működött... :-)

 

Előzmény: Törölt nick (61162)
muallim Creative Commons License 2011.12.21 0 0 61164

Kedves Privatti!

 

Pontosan idézem, hogy mit írtam, és máris továbbléphetünk : ...valamely fizikai mennyiség értékét. Ez szükségképpen mindig egy skalár mennyiség (szám + mértékegység)" A fizikai mennyiség értékéről meséltem,  amit a műszereken tudunk leolvasni, a méterrudon, az órán, a mérlegen, azok mindig is skalármennyiségek.

Aludj rá egyet, szép álmokat :-)

Előzmény: Törölt nick (61160)
ivivan Creative Commons License 2011.12.21 0 0 61163

"Ezzel egy bizonyos - mindannyiukra egyaránt jellemző - azonos sebességre céloztál?"

 

Csak felhomályosítalak: András, Béla és Csaba is áll a hozzájuk rögzített rendszerben. És soha nem gyorsultak. Már vizsgálhatod is az esetet.

Előzmény: Törölt nick (61159)
ivivan Creative Commons License 2011.12.21 0 0 61158

"Ha továbbra is fenntartod, hogy korábban nem gyorsultak, akkor véleményed szerintem magyarázatra szorul"

 

Miért is? András, Béla és Csaba már ezzel a sebességgel születtek és soha nem gyorsultak és nem is fognak gyorsulni. Mind a hárman az űrhajón készítik el azonos óráikat, tehát az óráik sem szenvednek el gyorsulást, amivel az életkorukat mérik.

 

"csak képzelte otthonmaradott tesója nálánál lassabban öregedését - menetközben"

 

Nem képzelte. Vegyük most azt az esetet, hogy az ikerpár egyik fele elutazik, de a testvére kis idővel később utána indul egy hasonló űrhajón (tehát egymáshoz képest újra állni fognak). Ebben az esetben az lesz a fiatalabb, aki később indult el, tehát az előbb induló végig jól látta, hogy otthon maradt testvére lassabban öregszik nála és most a később induló tévedett.

 

És ismét csak nem a gyorsulásról, hanem a vonatkoztatási rendszer váltásáról van szó.

 

Szerintem emészgesd még a gyorsulásmentes 3 szereplős változatot egy kicsit...

Előzmény: Törölt nick (61156)
muallim Creative Commons License 2011.12.21 0 0 61157

Mégegyszer, leírom, hogy miről szól a speciális relativitás elmélete :

 

Mint azt tudjuk, a fizikában a természeti jelenségek leírása úgy történik, hogy a kiválasztott térrész minden pontjában és minden időpontban meghatározzuk valamely fizikai mennyiség értékét. Ez szükségképpen mindig egy skalár mennyiség (szám + mértékegység). Az ismert természettörvények segítségével az függvény kiszámítható és az eredmény mérésekkel ellenőrizhető. Mértéken én a számot értem, nem a mértékegyszéget.

Az elmélet arról szól, hogy milyen kapcsolat van az állónak tekintett és a mozgó rendszerben meghatározott adatok között:

          

 

Einsteinnél, Lorentznél az x,z,z,t változók csak számokat jelentek, a mértékegységek invariánsak bármely koordinátarendszerben, mintahogy pl. Béla ha átszáll egy másik rendszerbe, Béla marad a neve, csupán a "száma" a mértéke változik meg egy másik koordináta rendszerből nézve.

 

Előzmény: Törölt nick (61153)
ivivan Creative Commons License 2011.12.21 0 0 61152

"Ideje volna már hidegre tenni azt a tévtant, hogy mindkét megfigyelőnek egyszerre lehet igaza abban, hogy a másik rendszere öregszik lassabban"

 

Mire alapozod azt a hitedet, hogy ez tévtan? Ez a specrel axiómáiból következő tény.

Előzmény: Törölt nick (61148)
ivivan Creative Commons License 2011.12.21 0 0 61151

Olvasd el a példámat figyelmesebben. Nem gyorsult benne senki, így a gyorsulásról, mint okról alkotott elméleted megdőlt.

Előzmény: Törölt nick (61146)
Simply Red Creative Commons License 2011.12.20 0 0 61150

Én megmondom neked ki volt: Albert Einstein.

Előzmény: Törölt nick (61142)
muallim Creative Commons License 2011.12.20 0 0 61149

Nem a "várható mérési eredményekről" van szó, hanem a mértékek változásáról. Einstein a szemléletesség kedvéért beszélt mechanikus órákról és méterrudakról, vonatról, valójában t-ről és x-ről és a koordinátarendszerekről van szó, idő- és térkoordinátákról, amik nem rendelkeznek anyagi jellemzőkkel, mintha atomokból lennének. Ezekről látta be, amiről a spec rel szól. Ha szerkezetekről, órákról és méterrudakról beszélünk, akkor nem hanyagolható el a gyorsulás közben elszenvedett torzulások és a relativisztikus hatások.

Előzmény: Törölt nick (61132)
ivivan Creative Commons License 2011.12.20 0 0 61145

Szerintem meg 61139-ben megmutattam, hogy tévedsz, mivel gyorsulás nélkül is előáll az ikerparadoxon.

Előzmény: Törölt nick (61142)
ivivan Creative Commons License 2011.12.20 0 0 61139

Már szerintem szerepelt ebben a topikban régebben a gyorsulás mentes változat:

 

Kell három szereplő (a gyorsulás megszűnik, de egyel több szereplő kell - valamit valamiért :-) ). András, Béla és Csaba egy-egy űrhajón élnek, melyek egy egyenes mentén mozognak úgy, hogy előbb András és Béla találkozik, majd Béla és Csaba végül Csaba és András. Mit tesz a vak véletlen: András és Béla éppen egy idős, amikor űrhajóik találkoznak és Béla éppen annyi idős, mint Csaba, amikor Ők ketten találkoznak.

 

Csaba már készül az "éppen egy idős vagyok Andrással" üzenetre a találkozásukkor, de meglepetten tapasztalja, hogy találkozásukkor András idősebb nála!

 

ui: gondolom egyértelmű, de azért leírom: András az eredeti paradoxon szerinti otthon maradt iker, míg Béla és Csaba az elutazó iker oda illetve vissza útját teszi meg.

ui2: igen, a történetet el lehet mondani szinkronizált órákkal és hasonló unalmasságokkal, de Karácsonykor inkább ilyen mesemondás illendő :-)

Előzmény: NevemTeve (61137)
Creativus Creative Commons License 2011.12.20 0 0 61138

(Ahhoz tudnia kellene, mi az, hogy gyorsulás...:)

 

Előzmény: NevemTeve (61137)
NevemTeve Creative Commons License 2011.12.20 0 0 61137

(Azért kiváncsi lennék a gyorsulásmentes változatra.)

egy mutáns Creative Commons License 2011.12.20 0 0 61136

Szia Privatti, mondok egy másik ikerparadoxont.

Van a Föld, ott lakik Petra, ő nem mozog.

Van egy űrhajó, ami folyamatosan (állandó nagyságú sebességgel) megy egy kör kerülete mentén, olyan körön, melynek kerületi pontja a Föld. 

Ezen lakik Paula.

Mikor egyszer épp elhalad az űrhajó a Föld mellett, Petrának születik fia: Péter, és Paulának is születik fia, Pál. 

Amikor megtesz egy kört, és újra elhalad az űrhajó a Föld mellett, Péter 2 éves (már kinőttek tejfogai), Pál 1 éves (még csak 2 tejfoga nőtt ki). 

Tíz újabb kör után Péter már a lányok után jár, Pált pedig még csak a lego érdekli. 

 

Ez rendben van? 

 

Ha igen, akkor ugyanez igaz egy hosszú elnyújtott ellipszispálya esetén is, sőt, határsetben, egy olyan pályán is, ahol oda-vissza két egyenes van. 

1m

 

Előzmény: Törölt nick (61135)
ivivan Creative Commons License 2011.12.20 0 0 61133

"Ő csak várható mérési eredményekről szólt."

 

És olyat olvastál benne, hogy a mérési eltérést a gyorsulás okozza? Na ugye hogy nem. Mert nincs is így. Ha gondolod és tényleg végigolvasod, akkor mutatok neked egy ikerparadoxon verziót, amiben soha, senki nem gyorsul, mégis létrejön az időeltérés a végén.

Előzmény: Törölt nick (61132)
muallim Creative Commons License 2011.12.19 0 0 61131

Szia Privatti!

 

Einstein axiomatikusan épitette fel a spec relt. Az axiomáknak nem kell előzmény, de a belőlük létrehozott, logikailag ellentmondásmentes következtetéseket a kisérletek 100/100 -ad pontosan igazolták. Nincs szüksége az előzményekre, hiszen az axiomák időtlenek, előtte, most, utána, mindig axiomák maradnak.

 

:-)

Előzmény: Törölt nick (61130)
Kilroy Creative Commons License 2011.09.28 0 0 61129

OFF

- Mi az összefüggés az idő, a tömeg és a tér között?

- Ha jó az idő, a tömeg lemegy a térre.

 

:-)

ON

NevemTeve Creative Commons License 2011.09.25 0 0 61125

Közterületgazdálkodási.

Előzmény: ivivan (61123)
ivivan Creative Commons License 2011.09.24 0 0 61123

"Téridő helyett amiatt írtam teret, mert a téridő tudtommal nem fizikai, hanem matematikai fogalom/modell-elem"

 

Ha a téridő matematikai fogalom, akkor a tér milyen? Történelmi?

Előzmény: Törölt nick (61120)
NevemTeve Creative Commons License 2011.09.24 0 0 61121

A klasszikus mechanikában szereplő testek vajon táguló, vagy nem táguló térben vannak?

Előzmény: Törölt nick (61120)
mmormota Creative Commons License 2011.09.23 0 0 61119

Nem tudom lesz-e perdülete.

 

Arra gondoltam, hogy két "nem forgó" (értsd a belső gyro nem jelez forgást) hajó elfordulhat egymáshoz képest. Persze bonyolult téridőben két távoli hajó egymással bezárt szöge se tiszta ügy. De ha pl. két külön pályán keringenek, de van közös pont ahol néha találkoznak, akkor a találkozásnál egyértelműen felvehető az egymással bezárt szög.

Előzmény: Mungo (61118)
Mungo Creative Commons License 2011.09.23 0 0 61118

Pl. vegyünk egy űrhajót, amely egy nagyon nagy tömeg körül kering. A hajó belső giroszkóppal mérve forgásmentes. Az altrel szerint végttelenhez tartó sugarú pályán a hajó az állócsillagokhoz képest is forgásmentes. Ahogy egyre közelebbi pályára állítják, egyre inkább fordulni kezd az állócsillagokhoz képest, határesetben az eseményhorizonthoz tartva akkor érzi magát forgásmentesnek, ha mindig ugyanaz a fele van a központi tömeg felé (ahogy a Hold kering a Föld körül).

Ez számomra csak azt jelenti, hogy az űrhajó olyan téridőben mozog, ami "görbült". A kérdés, hogy lesz-e ettől az űrhajónak értelmezhető perdülete? Mert ha a giroszkópom szerint nem forog, akkor perdülete sincs. (Ha jól gondolom.)
Annyi történt csak, hogy a Riemann-féle párhuzamos eltolások eredményeképp nem lesz a kiindulási iránnyal megegyező a giroszkóp állása az állócsillagokhor képest, amikor ugyan abba a pozícióba kerül de ettől még nem forog. Vagy szerinted igen?

Előzmény: mmormota (61068)
mmormota Creative Commons License 2011.09.13 0 0 61112

"ha ki van kényszerítve a változatlan sugár, akkor megnyúlik az anyaga"

 

Igen.

 

"ha nincs ilyen kényszer, akkor kisebb lesz a sugara mivel a kerülete csökken"

 

Ha a relativisztikus hatás miatt fellépő rugóerőt nézzük akkor igen, persze a centrifugális erő meg növelné a sugarat. 

 

 

Előzmény: ivivan (61111)
ivivan Creative Commons License 2011.09.13 0 0 61111

Mi az igazság végül a forgó karikával? Az elmúlt években kialakult megérzésem alapján az tűnik valószínűnek, hogy ha ki van kényszerítve a változatlan sugár, akkor megnyúlik az anyaga; ha nincs ilyen kényszer, akkor kisebb lesz a sugara mivel a kerülete csökken. Jók a megérzéseim, vagy ebben az esetben sem működik a józan paraszti ész (még specrellel turbózva sem :-) )

Előzmény: mmormota (61069)
Mungo Creative Commons License 2011.09.09 0 0 61102

Szóval nagyon is fingszag van. Bizony ám, és én a nevükön nevezem a dolgokat.

 

Hát, ha megpróbálnád visszafogni magad, talán frissebb lehetne a levegő itt is.

Előzmény: MageGuild (61087)
emp Creative Commons License 2011.09.09 0 0 61101

a hosszú "ő" csak elütés.

Előzmény: emp (61100)
emp Creative Commons License 2011.09.09 0 0 61100

egy büdős szót nem szóltam hozzá a vitához

Előzmény: MageGuild (61089)
Gergo73 Creative Commons License 2011.09.09 0 0 61099

Itt arról van szó, hogy létezik-e abszolút mozgásforma.

 

Azt kell látnod, hogy ez egy filozófiai kérdés. Mindenesetre az ÁR nem tesz különbséget a gravitáció hatása és a gyorsulás hatása között (ekvivalenciaelv). Ezt Te is tudod, és azok is, akikkel vitázol.

Előzmény: MageGuild (61093)
mmormota Creative Commons License 2011.09.09 0 0 61098

_Nem_ abba kötöttem bele, amin most háborogsz. A könyvedben olvastál egy helyes állítást, és saját kútfőből próbáltad bizonytani - hibásan. 

Aztán beidézted a fél könyvet hogy lássam, az állítás Einstein állítása, hátha majd így elhiszem hogy helyes.

Csakhogy nem az állítás volt a rossz... :-)

Előzmény: MageGuild (61094)
NevemTeve Creative Commons License 2011.09.09 0 0 61097

Már elnézést, de te már amúgy is számtalanszor elbúcsúztál... szóval ignore on...

Előzmény: MageGuild (61096)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!