Keresés

Részletes keresés

55judit Creative Commons License 2015.06.09 0 0 3036

Lakótelepi kertésznek megvan. Olvastam a bejegyzését, mikor megkapta.

Előzmény: Lactarius Curtis (3035)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2015.06.09 0 0 3035
A Jeszenszky fugekonyvet el lehet valahol olvasni a neten?
limányjár Creative Commons License 2015.06.08 0 0 3034

Bár lassan ott tartunk hogy be kell vinni hidro ala vagy foldkozegbe, szabajzott korulmenyek koze, kis bokrok torpek kellenek, es telen is mehet a buli! Szamold ki a helyet stb.. En ennek most torom az utjat. Akar lehet 3 menetben is hogy amig az elso elanyok pihennek a masikak vega alatt vannak a harmadik terem. See of green... Ha ebbol akarnak megelni tuti ezt tennem biokomposztal vagy haltragyaval az iz is kituno lenne es telen is piacos lehetne! Ez a mostani novegytermesztes jovoje! En a szilvafat is most teszem hidroba de ez egy masik tortenet kiserlet....

Előzmény: limányjár (3033)
limányjár Creative Commons License 2015.06.08 0 0 3033

Valamiert nekem nem tetszik ez a megoldas! Megeroszakoljuk a vesszoket! Es rohadhat, rakosodhat, es a foldtol isten tudja milyen egyeb bajokat kaphat el. Akkor inkabb kordonra kell huzni, a sorokat atkotni fagyhaloval, es mint ezer eve A meleghazakban el kell asni egy nagy adag szerves lucskos tehentragyat a fosszos anyagok bomlasa meleg hovel jar! B verzio ugyan igy csak egy nagy pp tartaly kell bele a szerves hulladek az szepen bomlik par meter melyen a foldbe a homerseklet sem problema a bomlashoz, satgyarbol enzim eleszto megnyomja elegge😀 es becsovezni es oda vezetni muanyag csovel... Na ez is jo lehet.

Előzmény: Xenil (3032)
Xenil Creative Commons License 2015.06.08 0 0 3032

Ezekkel én is számoltam. Másodtermő fajtákat választanék pl:ronde, michurinska. Ezeknek egyébként is elenyésző az elsőtermése, vagy egyáltalán nincs is. A legnagyobb probléma tényleg a gyökérzet, és az ágrészek közötti eltérés, amiben ténylegesen egyetértek , hogy ebből lehet jelentősebb probléma. Vannak gyenge növekedésű, majdnem törpe fajták pl:Dalmatie, Negretta talán ezek jobban vizsgáznának. A kéregrák is jelentősebb probléma japánban is eléggé gyakori, de sajnos erre semmi gyógyír nem létezik, ez bárhol probléma lehet ahol csak egy kicsit is metszeni kell a növényeket..

Japánban tényleg nem vágdossák a vesszőket, ott inkább ez a forma a szelek és azok okozta katasztrófa helyzetek miatt alakult ki. A szigetországban a masui dauphine fajtát termesztik, ahol inkább elsőtermésért használják.

A vesszők lehúzását 10 nap alatt fokozatosan meglehet csinálni így nem sérül a vessző. Az U szegekből nagyobb méretűt, esetlegesen házi készítésűt akarok beszerezni, hogy minél nagyobb legyen és ne sértse meg a vesszőket, utána pedig úgy is a földben marad még a bokor él. Az auxin túlsúlyos tápoldatozás pedig jó alternatíva lehet a visszacsípés helyett, de majd kiderül minden esetre kifogom próbálni ezt a művelést, hátha sikerül..

Előzmény: Floo2 (3025)
limányjár Creative Commons License 2015.06.08 0 0 3031

Fene vigye a balaton kornyeket, mar sehol sincs egy talpalatnyi fold sem😒

Előzmény: 55judit (3030)
55judit Creative Commons License 2015.06.08 0 0 3030

Sajnos ez nem így van. :(

Keresgéltem én is már helyet amit fügézési céllal használatba vennék, de nincs egy talpalatnyi sem. Itt mindennek gazdája van.

Előzmény: limányjár (3029)
limányjár Creative Commons License 2015.06.08 0 0 3029

Jól van! Lassan gerilla gereszetet kell apolnod😀van ott a kornyeken sok elhagyott domb😀

Előzmény: 55judit (3028)
55judit Creative Commons License 2015.06.08 0 0 3028

Ne fektess ebbe túl nagy energiát, mert kicsi a kertem. Ha veszek egy ronde-t, kirakom amit gyökereztettem és adod a szíriait, ezeken kívül esetleg egyet tudok még elültetni. Köszi.

Előzmény: limányjár (3024)
Floo2 Creative Commons License 2015.06.08 0 0 3027
Japánban sokkal hosszabb a vegetációs idő, egy későbbi fajta is simán beérik.
Előzmény: Géisti (3026)
Géisti Creative Commons License 2015.06.07 0 0 3026

Ezek után megvan a megoldás:be kell szerezni a japánban hasonló módon termő fajtát, ha lehetséges.

Az biztos hajlandó teremni.

Előzmény: Xenil (3023)
Floo2 Creative Commons License 2015.06.07 0 0 3025

A felmerülő problémák!

 

Egyrészt a rendszeres metszéssel elsőtermés kilőve, a másodtermés viszont később érne be, mivel a rendszeres metszés miatt a növények őrült növekedésben lennének. 

Csak laza talaj esetében jó a módszer, kötöttebb agyagtalajnál berohadnak a föld alatt a vesszők.

Figyelni kell, hogy amikor lehajlítod őket, ne repedjenek meg a vesszők, vagy amikor lerögzíted őket U-szeggel, ne sértsed meg az ágakat, mert ott a földben egész télen rohadni kezd az ág, be fog penészedni.

Illetve a kéregrákra fogékonyabbak lesznek a folyamatos vagdosás miatt.

Tudjuk, hogy ha metszünk egy fügét, ahol visszavágjuk, ott nagy vízhajtásokat hoznak, amiken sokszor nem hogy nem érnek be a fügék, de még fügét sem hoznak.

Szerintem nem lehet ezzel 3,5 kilót termelni bokronként.

Lesz olyan év amikor be sem fog érni rajta nem hogy 8 szem, még 2-3 is alig.

A másodtermés általában augusztus végén kezd érni, így egy hónappal tuti csúszni fog.

Ha szeptember közepén kezd el érni ezzel a módszerrel, egy hidegebb évben szeptember vége.

Akkor meg már nagy csodát nem lehet várni.

A japán példánál szerintem nem így csinálják, ott nem vagdossák le a veszőket.

De kíváncsi vagyok mi lesz belőle, sok sikert hozzá!

Előzmény: Xenil (3015)
limányjár Creative Commons License 2015.06.07 0 0 3024

De jó😀 zacsizok neked en is par szepet:)

Előzmény: 55judit (3021)
Xenil Creative Commons License 2015.06.07 0 0 3023

Próba szerencse én is jövőre fogom kipróbálni, mert helyhiányom van...

Előzmény: Géisti (3020)
Xenil Creative Commons License 2015.06.07 0 0 3022

Igen emlékszem az ő kísérletezésére csak nála az volt a probléma, hogy fóliaalagutat húzott a növényre, és télen elfagyott. És ha jól emlékszem az övé magasabban volt elhajtva. Nem elégszer szajkózzák ninoék és én is, hogy a fóliasátor önmagában nem nyújt megfelelő védelmet, ha nincs benne fűtőtest. A földes takarásban az a különség, hogy a földben a növényi részek sértetlenek maradnak, gondoljatok csak bele, hogy ha a földben megfagynának a gyökerek akkor nem élné túl az elfagyást sem a növény. Kb -23c fok alatt a gyökerek is kifagynak, de ennek nem az az oka, hogy azok többet bírnak, hanem a föld ilyen mértékű fagyás esetén már nem bír megfelelő védelmet nyújtani a gyökereknek sem, nos itt annyi sosem volt, ezért hiszem azt, hogy így meg lehetne próbálni...

Előzmény: bombaba (3018)
55judit Creative Commons License 2015.06.07 0 0 3021

Limányjár!

Voltam vesszőért. Nagy meglepetésemre az idei vesszők tele vannak ennél a fajtánál másodtermés kezdeménnyel. Úgy megörültem, más bokrokon itt nem láttam még ilyet. :)

A levele ujjas, de nem nagy, csak olyan átlagos. A termése sem óriás, és kerek. Sok lesz rajta, ha jössz, lesz ilyen neked is. :)

Előzmény: 55judit (3016)
Géisti Creative Commons License 2015.06.07 0 0 3020

Bakker,én ugyanezt is kipróbálom mind a 8 fajtámmal,de még csak az ültetésnél tartok,jövőre vízszintes kar nevelése stb.

Előzmény: Xenil (3015)
Géisti Creative Commons License 2015.06.07 0 0 3019

Csak Feribá a jégfügével próbálkozott,ami szerintem nagyon hálátlan fajta.

Előzmény: bombaba (3018)
bombaba Creative Commons License 2015.06.07 0 0 3018

A "Fagytűrő..." topikban Feriba számolt be korábban hasonló fügenevelésről.

Előzmény: Xenil (3015)
55judit Creative Commons License 2015.06.07 0 0 3017

Szerintem pedig még korán van ahhoz hogy gyümölcskezdeményt mutasson. Talán a hónap végétől lehet jelekre számítani. Ha mondjuk július elején jelennének meg a pici termések, szept-okt-ben beérnének.

Előzmény: Géisti (3008)
55judit Creative Commons License 2015.06.07 0 0 3016

Hát a 4 napot kicsit hamarnak találom. nem életszerű.

 

Fás volt az ág darab, és a tetején pár centis idei hajtás, amit meghagytam.

Amit most fogok, arról levágom az idei hajtást, mert már túl nagyok. Tavaly fásodott ág darabok lesznek.

Előzmény: limányjár (3014)
Xenil Creative Commons License 2015.06.07 0 0 3015

Próbáld meg, veszteni nem vesztesz semmit. Mostanában gondolkozok egy új művelésformán amivel könnyen meglehetne védeni a bokrokat a fagyoktól.

Az egésznek a lényege, hogy két kart vízszintesen elhajtanák a földtől 5-10cm magasságban. Alá gyommentesség megtartása érdekében geotextilt borítanék. És U-szeggel erősen a földhöz szegezném őket. A karok egyenként 120cm hosszúak lennének 30 cm-enként csapokat hagynék, amelyekről az új hajtások indulnának, így 4 csap lenne a karok egy-egy oldalán összesen maximum 16db.A csapokat ősszel vissza vágnám 2 rügyesre, a következő évi új hajtások innen nőnének. Másodtermő fajtákat választanék, főleg korai érésűeket. A csapok mikor elérték a 8 leveles állapotot visszacsípném őket ezáltal termésformálásra serkentve a bokrokat. csaponként 8 fügével számolva, az 120db termés. Egy korai fajtánál mondjuk a rondéval ami 30gr körüli az 3,5kgr termést jelent bokronként.  A takarást egyszerűen árkolással oldanám meg, bakhátakat húzva 20-30cm vastagon, majd márciusban kibontanám a takarást. 

Hasonlóan a francia kastélyokban is régebben a nemesek kertjeiben is így takarták a fügéket a kertészek, földre húzták a vesszőket, és földel borították be. 

Csak, hogy jobban átlátható legyen, hogy mihez hasonlót szeretnék.

http://terebess.hu/tiszaorveny/gyumolcs/japanfuge.html

https://www.youtube.com/watch?v=-W8wi3SOSC4

https://www.youtube.com/watch?v=VaT2ISOQzXI

.

 

Előzmény: Géisti (3008)
limányjár Creative Commons License 2015.06.07 0 0 3014

Ebbe a melegben a Sturbi baratom löttyedt csöcsü barnaja 4 nap alatt meghozta a gyokeret 1-1 tozeg homok mixbe😀 te teljesen fás dugvanyt teketel be?

Előzmény: 55judit (3013)
55judit Creative Commons License 2015.06.07 0 0 3013

Helyben, németek nyaralója előtt utcán van egy ujjas fajta. Innen egyszer már volt egy sikertelen próbálkozásom talajba dugványozással. Ma estefelé veszek vesszőt ismét, így be tudok majd számolni az újabb sikerélményről napra pontosan. OK? :)

Előzmény: limányjár (3011)
55judit Creative Commons License 2015.06.07 0 0 3012

Nem figyeltem meg sajnos, nem is bíztam benne. De próbáld meg, jó módszer annyiból is, hogy látod a folyamatot. Közben kétszer kiszedtem mert száraznak tűnt a papír. Csap alá nyomtam, és folytatódott a dolog. Azt tudom, csütörtökön még nem volt gyökér, mert akkor nyomtam csap alá másodszor és csak pöttyöket láttam. Ma pedig már 1 cm-es.:))

A tárolás szobában, mostanában éjjel 19, nappal 23 fokban.

Előzmény: limányjár (3011)
limányjár Creative Commons License 2015.06.07 0 0 3011

Ha visszaerek pestre a Petofi hid budai hidfonel levo fajbol igy akarok gyokerztetni!:) pontosan hany nap kellett?

Előzmény: 55judit (3010)
55judit Creative Commons License 2015.06.07 0 0 3010

Új tapasztalatom a gyökereztetésről:

 

2 hete 1 szál 16 cm-es tavalyi vessző darabot papírba csavartam. Fent 1 rövid idei hajtás, lent nem tekertem be 2 cm-t, ebben van 1 nódusz.

Befőttes üveg aljába tettem egy összehajtott szalvétát jó vizesen, arra állítottam a vizes papírba csavart vesszőt. Üvegtető nem fért rá, így folpackkal fedtem le. Egy hete már láttam a vessző alsó nóduszánál fehér pöttyöket, ma pedig már van 1 db 1 cm hosszú gyökér, és sok duzzadt fehér pötty.

Szerintem most érett meg az elültetésre. :)

 

Ha így járunk el, a vessző nem rothad bele a földbe. Kísérletképpen a kertbe is szurkáltam le vesszőket, majd látjuk mi lesz. :)))

Géisti Creative Commons License 2015.06.07 0 0 3009

Hát pedig nem olyan nagy ügy a dézsában teleltetés.Ha nincs még egy fűtetlen helyiség sem,akkor alá tolsz egy molnárkocsit, odatolod egy fűtött házfal mellé és a falhoz takarod 1-2-3 réteg ponyvával vagy valamivel,ennyi.

Előzmény: 55judit (2971)
Géisti Creative Commons License 2015.06.07 0 0 3008

Íme a képek:

  

Ekkora.60 cm a teteje most.Én eleve bokornak neveltem.2-3 vödör homokkal volt takarva ami kilógott az visszafagyott.Utána még több hajtást indított.Erősebb hajtásokat visszacsípem jún. 10 körül meglátom mi lesz.Most még nincs terméskezdemény rajta.Lehet ha idősebb lesz akkor fog inkább teremni fagyás után.Vagy nem...

Előzmény: Xenil (2977)
limányjár Creative Commons License 2015.06.06 0 0 3007

Egyelore napfenyen tartom hodros kozegbe. Folia satorba. Majd amint eldobja a levelet leallitom a hidrot es teleltetem pinceben. Tavasszal vissza a hidroba es majus korul megy a helyere. Ha tulelte az elso telet hidro utan es a nagy dozis mikroelem mellett akkor a kiultetest koveto telre telenyom ionizalo vegyulettel. Persze mindez kiserlet. Egy biztos hogy serdulo koraba mindent megkap mint egy csecsemo abban bizom ellenallobb lesz.

Előzmény: mediterán64 (3006)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!