Így van, bár a másoddiploma azért az 1. kiegészítése is lehet, nem felt. helyettesítés. A közalkalmazotti bértábla ügyében az a baj, hogy ebben a rendszerben csak diffrenciálásról lehet szó (ktsvetési keret), és még azt sem tudták megvalósítani, mivel ahhoz pl. megbízható teljesítményértékelés (esetleg más szempontok figyelembe vétele) is kell. Az a gyanúm, hogy teljesen piaci módon nem fogják jelen keretek közt (ami persze változtatható) a béralkut megvalósítani, aminek nyilván van oka. De azt gondolom, még ha tegyük fel, el is jutnánk odáig, hogy egy adjunktus bére 150-250e Ft közt mozoghatna pl., az ezzel még mindig nem oldódna meg, hogy egy hasonlóan kvalifikált ember a versenyszférában mondjuk 150e-800e közt mozoghatna (szigorúan hasraütéses alapon:-)).
Tudod miért papírt írtam? Tudod? Azért mert a statisztikák így hozzák. Azért. Külön megemlítik a papírt és külön a frissdiplomásokat. Mert a két szám nem ugyanaz. Ennyi.
tökmindegy. az a fejtegetésed, amelyben a papír szó szerepel, már innentől kezdve hülyeség. tökmindegy hogy milyen számot írtál elé vagy mögé. innen kezd újra átgondolni az egészet.
Képzeld azt, hogy egy vizsgán is így próbálnál nyökögni. Ha ez mellé felmerül egy karó képe, akkor jó iskolába jártál. Amit épp a szerencsétlenkedésedből kifolyólag nem tudok elképzelni.
Tudod, van egy olyan mondás, hogy tele van a világ magában bizonytalan zsenikkel és magabiztos hülyékkel. Bocs, akinek nem inge... Nem írtam volna le, mert nem szokásom senkivel sem durváskodni, de az előbbi megjegyzésed nem volt éppen korrekt. Így nem lehet párbeszédet folytatni. Rendben, ha csak 2020-ról beszélünk, persze hogy ismert a születésszám. De azt hittem, hogy itt egy kicsit lehet általánosítani (mondjuk 2050 stb.), mert problémákról beszélünk,és nem jósdában vagyunk, hogy mi lesz holnap után.
Szóval annyit akartam ehez hozzáfűzni, hogy az a tény, hogy a munkahelyeken rendre a középfokúakat helyettesítik dipomásokkal egyértelműen azt jelzi, hogy jelenleg diplomásokból, főleg friss diplomásokból túlképzés van. A túlképzés oka meg az a finanszírozási renszer, aminek a hatályos jogszabályát be is linkeltem, ami arra motiválja az intézményeket hogy minnél több diákot képezzenek ki, lehetőleg minél kevesebb pénzből. Ezért aztán megy lefelé a felvételi, és magának az oktatásnak is a szinvonala. sőt, hogy pontosítsak, a képző intézmények ezzel abban válnak érdkeletté, hogy minél több diákot tartsanak folyamatosan az intézményben. Ez a szempont viszont gyökeresen ellentétes a társadalom érdekével, mert az meg a minél gyorsabb munkábaállásban volna érdekelt.
(ez is része annak egyébként hogyan duzzasztják fel az inaktívtársadalmi csoportokat rendeletekkel)
Az is órási hiba hogy egyáltalán létezik a közalkalmazotti bértábla, ezt pl elég srgősen fel kéne számolni, mert teljesen beletorzít, belerondít a munkaerőpiacba, ráadásul a közalkalmazottak esetében fokzottan igaz a magyarországon jellemző birodalmi szemlélet, aminek az a lényege hogy a mukarőnek nem a munkája kell hanem csak a hűsége. Ha marika* a 9 től 4ig a körmét reszeli azért közalkalmazottként pénzt kap, és ebben az indok az, hogy addig sem molotovkoktált gyárt. Ez kommunizmusban, vagy akár a Horty-rendszerben lehetett komoly szempont de most már nem...
(remélem nem így hívnak... )
A másoddiplomák szaporodása egyfelől szvsz a közoktatás/felsőoktatás csődjét jelzik, hogy nem a piacra képeznek, illetve az a fajta védekező reakció a gazdaság részéről amivel igyekszik kivédeni a felsőoktatás szétcsúszását, és a régi elit-egyetemi képzést emulálják másoddiplomával. Csak ez mint ahogy már korábban is kifejtettem foglalkoztatási deficittel, elpocsékolt évekkel jár, ez nagyon drága dolog.
Mit akarsz itt a születéssel???????????? He????? Akik 2020-ban diplomát kapnak, azok már megszülettek!!!!!!! Ne idegelj már fel. Gondolkozz, mielőtt idiótaságokat írsz. Sőt jelenleg iskolába járnak.
Ha nem mersz számokat írni, akkor minek fecserészel? Gépelni tanulsz?
Az közismert (remélem) hogy az előző rendszerben sokszor volt diplomás HIÁNY pedig az a struktúra nem fogyasztott túl sokat belőlük. De mondhatjuk, hogy évi 12.000 fő nagyon-nagyon kevés. Még 18.000 friss diplomás se okozna túltermelődést. Viszont ha keményítünk a jelenlegi rendszeren, akkor ez a 18.000 se fog összejönni. Arról nem is beszélve, hogy ennél kicsit nagyobb iskolai kapacitás lett kiépítve. Mennyit is kell ebből lezúzni?
Nem tandíjjal kellene a fenntarthatatlan állapotot infúziózni, hanem az intézményeket kellene már most leépíteni. Hisz 2020-ban a töredékét sem fogjuk tudni feltölteni, vagy ha igen, akkor mivel? Még az érettségi se lesz követelmény?
Várjuk meg, amíg tejesen szarrá megy a rendszer? Addig is foglalkozzunk a 2002-es 165.000 felvételiző problémájával?
Lehet, nem egy egetrengető szám, ha viszont tejjes munkaképes korú populácijót nézzük - cirka 4 millijó fő -, hozzávesszük, hogy úgy 40 évet töltenek el a gazdasági életben - 25-től 65 éves korukig -, akkó' ha csak évi 100 ezer diplomást képzünk, akkó' 40 év múlva pont 4 millió diplomás lesz a munkaerőpijacon...
Ez persze így hülyeség, de szigorúan számóvva ez gyün ki...
Akkor én is még egyszer: születés (?), mondjuk ebből majdnem teljes ált. iskola, kevesebb közép- és még kevesebb (?) felső. Plusz említettek (felnőttképzés). Nekem ez már elég sok bizonytalansgnak tűnik összességében, de konkrét számokat természetesen nem mernék mondani.
Őszintén? Csak nagyságrendekben tudok gondolkodni és arányokban, tendenciákban. Szóval a százegynehány ezer beiskolázotthoz képest (felsőoktatás, sok vagy kevés?) kevés, de hogy az optimális mennyi lenne, a jó ég tudja - vagy Te?:-)
Nagyon népszerűek itt a balettosok...:-) Spec. azt elég jól lehet prognosztizálni, mert csak pár balettkart fenntartó nagy színház van (a létszám is korlátozott), a többiek meg pályáznak, és fellépnek itt-ott. Így van ez a tibetológussal is, a kőfaragó egész más kategória (nem tudom, egyáltalán lehet-e szükségességről beszélni hagyományos értelemben), persze a mérnök, tanár és egyebek már nehezebb ügy.
Ezt nem is akartam megmondani. De azt igenis vegyük észre, ha szűkölünk a 2002-es 165.000 felvételizőn és 5 évvel később akarjuk kezelni ezt a helyzetet, az némi fáziskésés. Most a 35.000 papír/év felé haladunk, ami 18.000 frissdiplomást jelent. Ez a szám nem egetrengetően magas.
25-45 közti lötyögés az érettségiből??????????????????????? és mégegyszer: ??????????????????????????????????????????????
Hány érettségizőt akarsz kihozni mondjuk 90.000 általános iskolai elsősből??????
60.000 elég szép szám akkor is, ha ebben benne vannak az estin/levelezőn szerzett papirok is. Hányan mennek közülük felvételizni? Hányan próbálkoznak az idősebbek közül (included másoddiploma) ?
Van egy kis lötyögés - lehet, hogy 60, lehet, hogy 65.000 felvételiző lesz. Itt élő emberekről van szó, itt nem mondhatod, hogy TÖMEGESEN mindenki zseni lesz és 90.000 kisiskolásból 100.000 érettségi lesz.
De azt akkó' se tudod megmondani, hogy hány elektromérnök, tibetológus, kőfaragó és balett-táncos diplomásra lesz szükség a munkaerőpijacon? Mer' attól függ, hogy mikó' lesz túlképzés vagy hijány?