Keresés

Részletes keresés

jasius Creative Commons License 2011.08.15 0 0 6272

Sziasztok!

 

Azt hiszem mindent leírtak az előttem szólók, szóval én már csak képekkel egészíteném ki ezt a remek, felejthetetlen napot.

 

     

 

     

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gratulálok mindenkinek a szép képekehez!

 

Üdv: Jasius

 

GABI: a Te araszolód egy Lythria purpuraria, viszont ez enyém egy Lythria cruentaria.

 

Juhaszj Creative Commons License 2011.08.15 0 0 6271

Kedves Jasius!

 

Köszönöm a gyors válaszod. Az 1. és a  3. akkor még megoldásra vár.

 

Üdv: József

Előzmény: jasius (6270)
jasius Creative Commons License 2011.08.15 0 0 6270

Szia!

 

Föntről lefelé:

- ezt sajnos nem tudom

- Dypterygia scabriuscula (sóska-kormosbagoly)

- ha jobb lenne a minősége talán tudnék mondani valamit rá

- ez jó, Emmelina monodactyla

 

Üdv: Jasius

Előzmény: Juhaszj (6268)
jasius Creative Commons License 2011.08.15 0 0 6269

Szia Tamás!

 

Igen, a bagolylepkéd egy Calamia tridens. Nem tudom, hogy éjjeli vagy inkább nappali aktivitás jellemző rá, de én képeken mindig nappali fénynél láttam.

 

Üdv: Jasius

Előzmény: Uroboros (6267)
Juhaszj Creative Commons License 2011.08.15 0 0 6268

Sziasztok!

 

Segítséget szeretnék kérni a lepkeék meghatározásához.

 

1: http://indafoto.hu/joco_fs/image/12747179-212fb30e/user

 

2: http://indafoto.hu/joco_fs/image/12747183-a2d449a3/user

 

3: http://indafoto.hu/joco_fs/image/12747185-bc01154b/user

 

4: Közönséges tollasmolynak gondolom http://indafoto.hu/joco_fs/image/12747177-a5cd965e/user

 

Köszönettel: József

 

 

Uroboros Creative Commons License 2011.08.15 0 0 6267

 

2011.08.14. Budai-hg.

 

Sziasztok!

 

Tegnap délután Adyliget felől megközelítve a Szénásmező környékén tettem egy kis sétát, sok lepke repült az augusztusi melegben, erős aktivitásuk a fotózásnak ugyan kevésbé kedvezett, de pár kép azért így is készült.

 

Thecla betulae – Nyírfa-csücsköslepke (Adyliget, Budapest)

Argynnis paphia – Nagy gyöngyházlepke (az egyik leggyakoribb a környéken)

Lasiommata maera – Nagyfoltú szemeslepke

Arethusana arethusa – Közönséges szemeslepke

Lasiommata megera – Vörös szemeslepke

Polyommatus coridon – Ezüstkék boglárka

Vanessa cardui – Bogáncslepke

Coenonympha glycerion – Közönséges szénalepke (szintén nagy számban mutatkozott)

 

A 8-9. képen látható jószággal eddig még nem találkoztam, ő lenne a Zöld fűbagoly? Ill. normális e, hogy nappal tevékenykedett, annak ellenére, hogy külleme inkább éjszakai életmódot sejtet?

 

Néhány további megfigyelt faj a teljesség igénye nélkül:

 

Iphiclides podalirius

Hipparchia fagi

Brintesia circe

Maniola jurtina

Minois dryas

Polyommatus icarus

Plebejus argus

Lycaena tityrus

Inachis io

Polygonia c-album

Colias hyale

 

üdv: Tamás

Xanthomelas Creative Commons License 2011.08.14 0 0 6266

Sziasztok!

Néhány képpel az elmúlt hétről még adós vagyok.

Várpalota, 08. 10.

A Vár-völgy középső szakaszát jártam be, aztán még egyszer felmentem a Fajdasra. A völgyben elképesztő tömegben repültek a szemeslepkék, főleg a Hipparchia fagi és semele (szürkeöves és barna szemeslepke) domináltak, de több példány Zephyrus quercust (tölgyfa-csücsköslepke) is megfigyeltem. Sajnos már kopottak voltak, a kékes fényüket teljesen elvesztették. A hegyen nagy örömömre a Thecla betulae (nyírfa csücsköslepke) gyakori faj volt, vagy 8-10 példányt láttam egymáshoz viszonylag közel. A völgy kijáratánál egy bogáncslepke repkedett.

A képek:

                                                           

                   

Salföld, 08. 13.

A tithonuson kívül más érdekesség nem volt. Hazafelé Siófokon az a jó hír fogadott minket, hogy megpillanthatjuk és fotózhatjuk az Antherea yamamai egy példányát, amely mindenkire nagy hatással volt, tényleg nem mindennapi jószág, azt hinné az ember, hogy ilyent csak egzotikus országokban láthat. Köszönet érte Limenitiséknek!

Képek:

                                                                                                     

                   

ivanmiklos Creative Commons License 2011.08.14 0 0 6265

Szia Tamás!

 

Muszáj volt felpörögni, holnapra már megint itt a front,de szerencsére most elkésett vasárnapról!:-)

 

Emlékszel, Orfalun, ahol le kell menni a rétre, hogy ott is láttunk gyanús, aethiops-ra hasonlító lepkéket?

 

Na, most ott már az első másodpercben megláttam kapásból kettőt is!

 

Amint írta, a rét jó állapotban van, nemrég kaszálva, ezáltal friss virágok vannak, selymes fűvel, nem a méternél magasabb vérfű magasodik szárazan, vagy a többi szálas kóró.

 

Ha gondolod, gyere le, a magyarszombatfai második hely is biztosan tetszene neked is.

 

 

 

 

 

                                                                                                                         

 

(Csak telóképek)

 

 

Üdv

Miki

 

Előzmény: Xanthomelas (6262)
Xanthomelas Creative Commons License 2011.08.14 0 0 6264

Kösz, Gabi!

A csoportképet és még pár életképet küldd át légyszi emailen!

Köszi: Tamás

Előzmény: limenitis (6261)
ivanmiklos Creative Commons License 2011.08.14 0 0 6263

Szia Gabi!

 

Szuperek lettek a képek:-)

 

Az aethiops-ok nekem is gyanúsak voltak, július végén voltunk már Orfalun, akkor még nem voltak kint. Most több példánnyal találkoztam, szám szerint cirka 9-10-zel, és egyetlent találtam, amielyik

 

sérült volt, a többi ép, és élénk színezetű. Sajnos a hippothoe-t lekéstem, és már csak szakadt egyedek voltak.

 

Remélem, hamarosan újra találkozunk!

 

 

Üdv

Miki

 

Előzmény: limenitis (6261)
Xanthomelas Creative Commons License 2011.08.14 0 0 6262

Szia Miki!

Jól felpörögtél a hétvégére! Az orfalui rétet még én sem adtam fel idénre teljesen, jó lenne újra látni azt a gyönyörű helyet.

Örülök, hogy összefutottunk Salföldön!

Üdv: Tamás

Előzmény: ivanmiklos (6254)
limenitis Creative Commons License 2011.08.14 0 0 6261

Sziasztok!

 

Tegnapi salföldi túránkhoz én is hozzátenném a magam kis képeit, igen vidám kis baráti kör jött össze újfent.

Iván Mikivel való idei antiopás találkozás ugyan sajnos elmaradt, de ekképpen be tudtuk pótolni és remélem hogy a jövőben lesz alkalma még sűrűbben is csatlakozni hozzánk nem mindennapi elfoglaltságunkban.

A lepkészés a nap kisebbik ámde igencsak sikeres része volt, a nagyobbik rész evészet, ivászat és nevetőizom tréningből állt és mintha csak rendelésre lett volna, a lengyelből kapott yamamai báb aznap reggel kelt ki, így egy újabb lepkés élménnyel sikerült zárni a napot. Sajnos szinte rekordidő alatt intézte el hátsó szárnyait, így nem vagyok biztos a róla készült képeket illetően, hát felteszek egy képet amit még kisöcsém reggel készített a frissen kelt lepkéről.

Meglepő hogy egyáltalán nem repül fel, míg meg nem nyugszik csak a földön csapong.

Szép frissek az aethiops-ok Miki, lehet hogy még csak most kezdték a repülést?

 

A nap fő fogása:

 

   

 

  

 

   

 

Fekete szemeslepke:

 

 

Közönséges szemeslepke:

 

 

 

Barna tűzlepke:

 

 

 

 

Ezt a kis lepkét Ádám remélem majd meghatározza:

 

 

A kutatást végző szakemberek:

   

 

 

 

Itt Tomi kérésére az elkészült felvételeket erősen cenzúráznom kellett, a kompromittáló képeknek lehet hogy titokban nyitok majd egy külön oldalt. : )

 

És a yamamai:

 

 

 

antiopa Creative Commons License 2011.08.14 0 0 6260

Szia!

 

Ez a találka már nagyon érett sztem már tavasz óta!

A hekk csak két személynél kívánt úszni az egyiknél lassan komótosan a másiknál már azt hittem,hogy nem fog,mert igen vacilált,de a végén csak megúsztatta a dögöt!

 

Szép hetet kívánok neked!

 

Üdv!

 

Antiopa

Előzmény: ivanmiklos (6259)
ivanmiklos Creative Commons License 2011.08.14 0 0 6259

Szia Ervin!

 

 

Szépek a képeid, bár megint nem tudok rájuk klikkelni!

 

A hekk úszni kívánt délután, mi?:-)

 

Én is köszönöm, hogy lejöttetek!

 

 

Üdv

Miki

 

 

 

 

Előzmény: antiopa (6258)
antiopa Creative Commons License 2011.08.14 0 0 6258

 

 

Sziasztok!

 

Tegnap (2011.08.13)Mikivel,Xanthomelassal,Limenitissel,Jasiussal a salföldi csarabosben kerestük a Hyales euphorbiae táplálkozó lárváit!A túra kitűnő Baráti hangulatban telt.A területen nagy számban tenyésző Pyronia tithonus egyedeit is megtaláltuk,melyek már javában rajzottak!

Ennek meg is volt a látható eredménye,hiszen a lepkék már kissé kopottak,tépettek voltak!

Persze azért épp szárnyú egyedeket is találtunk és azok is főképp a nőstények,melyek rajzásukat valamelyest később kezdik a hímeknél.

Nagy tömegben találtuk a fajt,gyakorlatilag ahova léptünk mindenütt felugrott néhány egyede ,fotózni viszont nem volt oly könnyű főképp a nyitott szárnyas fotókhoz kellett a több türelem!

 

Miután mindenki elkészítette a maga tithonus fotóját elkeztük keresni a kutyatej szender hernyóit a területen,mivel igen nagy számban vírított a kutyatej.Kb.:5-6 fiatal lárváját találtuk aterületen két stellatarum lárva társaságában!

 

Miután végeztünk a feladattal elindultunk,hogy megkerüljük a balatont!

Lellén mindenki megitta a sörét és megettte a sült hekkét,majd Kitűnő Barátom Limenitis otthonában remek Családi körben zártuk ezt a csodás napot!

 

Köszönöm nektek!

 

Baráti üdvözlettel!

 

Antiopa

kulissza Creative Commons License 2011.08.14 0 0 6257

Sziasztok!

 

Tegnap találtunk egy fagyalszender hernyót, odavagyok a szenderekért. :)

Nagyon szeretném "kikeltetni" (elnézést, nem ismerek szakszavakat, nagyon amatőr vagyok), ehhez szeretnék segítséget kérni Tőletek. Próbáltam felkutatni infókat, de nem nagyon találtam semmit ez ügyben.

Elsőként az érdekelne, hogy védett-e "azállat" :) ! Másfelől, hogy lehetséges-e "kikeltetni" vagy csak fölöslegesen kínoznánk szegényt? 

Egyelőre egy nagy hálós tartóban van (ilyeneket láttam külföldi oldalakon "lepkeszett" néven, nekünk eredetileg játéktartóként funkcionált), leveles és csupasz faágakat raktam be neki, orgonát is, mert olvastam, hogy azt fogyasztja (fagyalt nem találok sehol).
Mire lenne szüksége, hogy bebábozódjon? Át tud így telelni lakásban (olvastam, h a szabadban a föld alatt telel)?

 

Előre is köszönöm:

 

Regisztra

antiopa Creative Commons License 2011.08.14 0 0 6256

Antiopa

ivanmiklos Creative Commons License 2011.08.14 0 0 6255

Hopp.... ezek tegnap lemaradtak:-)

 

Igaz, hogy Ervin azt mondta, hogy háziállat nem ér, de nincs megkötve:-)

 

 

 

 

                                                                                                                                      

 

 

 

 

ÜdvMiki

 

 

 

 

 

 

ivanmiklos Creative Commons License 2011.08.14 0 0 6254

Sziasztok!

 

És itt vagyok az utolsó adaggal, több nem lesz:-)

 

Ez a hely Orfalu, nagyon szép, és fajgazdag hely. Az előző két helyszín miatt ide 1/2 11 körül értem,  már hétágra sütött a nap,  a lepkék ezerrel száguldoztak.

 

A rét tökéletes állapotban volt, telis-teli friss virággal. Az egyik faj, amiért jöttem az Erebia aethiops volt, már a rét előtti rézsűs részen találkoztam vele, több példány is kergetőzött, és visszafele

 

jövet is találkoztam itt velük. Nekem újdonság volt, hogy a L. hippothoe 2 egyedét is megtaláltam itt, bár nem volt könnyű észrevenni  őket, mert annyi-de annyi lepke volt itt, hogy egyszerűen azt

 

sem tudtam, hova nézzek. A völgy legaló részén kerestem az aethiops-ot, ott is megvolt, és a rét más helyein is találkoztam velük. Körbe -körbe jártam, néha kicsit kihúzódtam az árnyékba,

 

nagyon meleg volt. Az egyik szerecsenlepkét majdnem hazahoztam, mert a kezemről, lábamról szívogatta az izzadságot, és nem akart leszállni rólam:-)

 

Itt vannak a képek:

 

 

 

 

                                                                                        

 

                                                                                 

 

 

 

 

 

 

Üdv

Miki

 

ivanmiklos Creative Commons License 2011.08.14 0 0 6253

Sziasztok!

 

Akkor folytatnám. A következő helyszín még mindig Magyarszombatfa, a lápréttől csak pár km-re lévő rét. Domboldal, völggyel tarkítva, tele virággal, csudaszép hely.

 

Az idő közben felmelegedett, és százával repültek a lepkék. Különlegességgel innen sem szolgálhatok, de nagyon jó volt nézni, mennyien voltak.

 

Itt is volt még pár egyed hangyabogi, sok széna-, szemes-, tarkalepke, egy-egy kardoslepke, fecskefarkúlepke.

 

Pár kép innen is:

 

 

 

 

 

                                                          

 

 

 

 

 

Hátra van még az orfalui rét.

 

 

 

Üdv

Miki

 

ivanmiklos Creative Commons License 2011.08.14 0 0 6252

Sziasztok!

 

Kihasználva a mai jó időt, több helyet meglátogattam. Az első a gödörházi láprét volt. Reggel még csak ébredeztek a lepkéink, de már ekkor látszott , itt nincs az a nyári nagy dömping.

 

A gyakori fajokból most is sok volt, szemeslepkék, szénalepkék, és a többféle tarkalepke, de mégis , kicsit kihaltnak tűnt a máskor oly lepkegazdag rét.

 

 

Pár képet mellékelek:

 

 

                                                                          

 

                                                                                                                                        

 

Aminek örültem, hogy a L. hippothoe második nemzedékét is megtaláltam,   kevesebb van belőle, mint tavasszal  ,és  fele akkora, mint az első populáció.

 

 

Hamarosan jövök a következő helyszínnel.

 

 

Üdv

Miki

 

 

 

 

 

Juhaszj Creative Commons License 2011.08.14 0 0 6251

Kedves Csaba!

 

Köszönöm a segítséget.

 

Üdv: József

Előzmény: moly.ember (6248)
jasius Creative Commons License 2011.08.14 0 0 6250

Szia!

 

Igen, amellet, hogy kontrasztosabb, a hátulsó szárnyának a fonákján a fekete elválasztóvonal sokkal cakkosabb.

 

Üdv: Jasius

Előzmény: drymar (6246)
moly.ember Creative Commons License 2011.08.14 0 0 6249

Kedves Tamás!

 

Arethusa-nak mondanám, a semele kontrasztosabbanak tűnik. Ádámot várjuk meg vele, biztos ami biztos.

 

Üdv,

 

Csaba

Előzmény: drymar (6246)
moly.ember Creative Commons License 2011.08.14 0 0 6248

Kedves József!

 

A lepke Phragmatobia fuliginosa, füstös medvelepke.

 

Üdv,

 

Csaba

Előzmény: Juhaszj (6247)
Juhaszj Creative Commons License 2011.08.14 0 0 6247
drymar Creative Commons License 2011.08.13 0 0 6246

Sziasztok!

 

Ez szerintetek  Arethusana arethusa vagy  Hipparchia semele cadmus , és miből lehet eldönteni? Bugacon találtam 2011. 08. 06-án.

 

Üdv:

Tamás

 

Juhaszj Creative Commons License 2011.08.13 0 0 6245

Szia Jasius!

 

Köszönöm a meghatározást. Profi vagy.

 

Üdv: József

Előzmény: jasius (6244)
jasius Creative Commons License 2011.08.13 0 0 6244

Szia!

 

Az első hozzászólásban lévő lepke egy Arethusana arethusa (közönséges szemeslepke).

A többi föntről lefele:

Eilema lurideola (fakó zuzmószövő)

Thyatira batis (rózsafoltos pihésszövő)

Euclidia glyphica (közönséges nappalibagoly)

 

Üdv: Jasius

Előzmény: Juhaszj (6241)
sirok0001 Creative Commons License 2011.08.13 0 0 6243

Köszi.

Előzmény: moly.ember (6235)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!