Keresés

Részletes keresés

P.Peter Creative Commons License 2005.01.04 0 0 662

Na, akkor egy kis ebédidő...

 

Egy 3 képessel probálkoztam PTA-ban, elsőre egész jó lett, de a view pont áthelyezése után nem.

Enyire fontos????

 

Igen. A kép 'közepét' úgy határozd meg, hogy az oda kerülő képet helyezd el, majd az optimalizációnál lehetőleg minden torzítást kapcsolj ki rá (ehhez nagyon jónak kell lennie, minden függőlegesnek és vizszintesnek tényleg annak kell lennie).

 

Második nekifutásra egy 8 képes:

Sajnos elakadtam nem tudtam kiegyenesíteni.

 

Jelölj ki függőlegeseket. Nem kell minden képen, elég ha talán három képen megteszed (a két széle felé és középen). Ezt úgy kell megtenned, hogy ugyanazon a képen kijelösz néhány függőlegest (Vertical line, ha a PTgui-ban ugyanaz a kép van mindkét oldalon, CP type automatikusan erre vált), az épületek ehhez kitűnőek.

 

Aztán próbáltam legenerálni 7.000x20.000 méretben is.

2 óra vinyó kinzás után a convertálásnál a PTgui elszált.

Azé' ez kissé fájt...

 

Nem tudom, én már készítettem nagyobb méretű képeket is, legfeljebb a vinyókapacitással volt gond. A belinkelt gigapixeles projektekhez is a PT-t használták, így annak bírnia kell. Arra viszont figyelni kell hogy minden köztes kép tömörítetlen TIFF, így hely bőségesen kell neki, lazán lezabálhat a feldolgozás akár néhány gigát is.

 

A pontok beállítása kb 30perc volt.

Itt automatán középre helyeztem a viewpontot.

Hova érdemes tenni?

 

Én nem nagyon szoktam külön foglalkozni vele, inkább a 'középső' kép vizszintes eltolását (Yaw) korrigálom az Image parameters fülön, a képre kikapcsolom ennek változtatását az optimalizálásnál ha be volt kapcsolva, és ismét optimalizálok.

 

(a képeket majd leméretezem és feltöltöm.  JPG vagy TIFF kell?)

 

Mindegy, az alapképek akár RAW-ban is jöhetnek, persze akkor alapban eltérhetnek a színek az eltérő konvertálás miatt.

 

P. Péter

 

Előzmény: Százbolha (659)
Százbolha Creative Commons License 2005.01.04 0 0 661

vágott, correkciózott!

 

A PT-nek van ps pluginja.

Az hasunálható valamire, vagy csak én nem értem.....

Előzmény: Százbolha (660)
Százbolha Creative Commons License 2005.01.04 0 0 660

Itt jó lett az illesztés.

A felső képen alső harmadán volt a view pont.

 

Alsóra áthelyezve, nagyobb méretben generálva (réteges PSD) kicsit elcsúsztak az illesztések és a kép is kicsit más lett.

 

 

 

 

Százbolha Creative Commons License 2005.01.04 0 0 659

Kösz!

 

Megvan az első kudarc.

Egy 3 képessel probálkoztam PTA-ban, elsőre egész jó lett, de a view pont áthelyezése után nem.

Enyire fontos????

 

 

 

 

Második nekifutásra egy 8 képes:

Sajnos elakadtam nem tudtam kiegyenesíteni.

Elöször 2.000x8.000 méretet generáltam kb. 6-8 perc.

 

Aztán próbáltam legenerálni 7.000x20.000 méretben is.

2 óra vinyó kinzás után a convertálásnál a PTgui elszált.

Azé' ez kissé fájt...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mit lehet ezzel a képpel tenni, hogy kiegyenesedjen?

A ptgui miért akad ki?

Mekkora a max méret amivel még érdemes próbálkozni?

 

A pontok beállítása kb 30perc volt.

Itt automatán középre helyeztem a viewpontot.

Hova érdemes tenni?

 

Százbolha

(a képeket majd leméretezem és feltöltöm.  JPG vagy TIFF kell?)

Előzmény: P.Peter (657)
h e c t o r Creative Commons License 2005.01.03 0 0 658

Ahogy Fábry mondta: "Angolórát adok - veszek !"

:))

Nekem is vannak hiányosságaim a programot illetően ... :o(

 

Előzmény: Százbolha (656)
P.Peter Creative Commons License 2005.01.03 0 0 657

Ha fel tudod tenni valahová, leszedem (akár ftp-vel), de postafiókom is van ami elbír több megát, oda is jöhet (a címet küldöm magánban ha kell).

A PTAssembler korai verziói voltak csak ingyenesek, ma már nem az. Én annakidején azért választottam a PTguit, mert többet tudott, kiforrottabb is volt. A drága progik közül is kipróbáltam néhányat, de a legtöbb tekintetben nyomába sem értek, az árukról nem is beszélve. Lassacskán mondjuk ismét át kéne tekintenem a kínálatot, mert azt hiszem elég rendes a lemaradásom.

Előzmény: Százbolha (653)
Százbolha Creative Commons License 2005.01.03 0 0 656

Kösz!

 

Asszem elöbb használni is meg kéne tanuljam....

Előzmény: h e c t o r (655)
h e c t o r Creative Commons License 2005.01.03 0 0 655

Küldtem egy mail-t ami megállítja az öregedést, legalábbis a PTGui szemszögéből ...

:o)

Előzmény: Százbolha (654)
Százbolha Creative Commons License 2005.01.03 0 0 654

h e c t o r

 

Az eredmény enyhén szólva siralmas: NINCS semmi részlet a képeken !

 

Az én tapasztalataim is ezt mutatják.

Ezért az 50mm vagy 80mm-es obimat szeretném használni tapétázásra.

 

Kb olyan látószöget szeretnék elérni, mintha a 14-es sigma lenne fent!

A másik főcél a részletgazdag kép.

 

A KF obis projektet még nem adtam fel.

Vannak még reményeim, bár lehet hogy igazán jó obit nem találok.

Egy 6x6 dián van 80-100MB valós pixelinfó. Ha csak a felét digire teszem, márt jól jártam.

 

Százbolha

Előzmény: h e c t o r (651)
Százbolha Creative Commons License 2005.01.03 0 0 653

Köszönöm!

Kártyán van néhány RAW-om, de hogy mikor tudom küldeni.....

 

A PTA nem ingyenes?

PTGui-ból csak 30 naposom van.

Miért azt választottad?

 

Százbolha

Előzmény: P.Peter (649)
P.Peter Creative Commons License 2005.01.03 0 0 652
Ez már it off, de ha már vallomást tettem, azt is be kell vallanom, hogy gyakorlatilag nem iszom alkoholt, és a cigifüstöt sem bírom... De ez nem jelenti, hogy nincs más rossz szokásom :-)
Előzmény: Gernyo (650)
h e c t o r Creative Commons License 2005.01.03 0 0 651

A nagylátóval készített panorámáról lebeszélnélek: elsősorban ezért vettem 10D-t, hogy egy Sigma 14mm obival, portré módban tudjak panorámát készíteni.

Az eredmény enyhén szólva siralmas: NINCS semmi részlet a képeken !

 

Most 50mm-es objektívvel 2 és 3 soros panorámákat készítek. megdöbbentően részletgazdagok a képek. Sajnos az összeillesztés nagyságrendekkel több időt vesz igénybe, mint a képek elkészítése...

 

Szerintem a KF objektivvel még siralmasabb lenne az eredmény, mint a Sigmával...

 

Holnap keresek Neked panorámarészletet (általában majdnem teljes 360 fokos panorámákat szoktam csinálni) s ha érdekel, átküldöm. Ezek között nem ritka a 2-300 MByte-os panoráma sem.

RAW-al is kisérleteztem, de nekem nem adott többletet, bár vszínű én toltam el az utómunkálatoknál... :o(

Előzmény: Százbolha (646)
Gernyo Creative Commons License 2005.01.03 0 0 650

"mert talán megvetendő módon nem szeretem a sört :-)"

 

Ezt csak abban az esetben nem tartom hibának ha legalább a jó borokat szereted.

 

:-)))

Előzmény: P.Peter (649)
P.Peter Creative Commons License 2005.01.03 0 0 649
Amíg írtam a válaszom, megelőztél a kéréseddel. Mint írtam én szívesen vállalom, ha messze nem is én vagyok a legprfibb (Sör nélkül is, mert talán megvetendő módon nem szeretem a sört :-)
Előzmény: Százbolha (647)
P.Peter Creative Commons License 2005.01.03 0 0 648

Akkor folytassuk itt, bár vannak nálam tapasztaltabbak is.

 

Tájképnél a nodális pont tartása nem feltétlenül alapkövetelmény, az első lépésekhez szerintem szükségtelen, elvben csak a pár méternél közelebbi tárgyakkal van gond, ha azok átlógnak a képhatáron.

 

Ha az objektív síkját vízszintesben tartod, akkor egyszerűbb progikat is használhatsz, nem feltétlen kell a PTAssembler vagy a PTgui, bár ezek nem csak ebből a szempontból jók. A jelenlegi kínálatot igazából nem ismerem (jó ideje 'leragadtam' a PTguinál), így konkrétan ajánlani sem tudok.

Az újabb PTAssembler és PTgui a látószöget átveszi az EXIF-ből, autopano pluginnal pedig a referencia-pontokat is meghatározza, így ha szerencséd van akkor csak nyomkodni kell kicsit a gombokat, és kész :-) Az egyetlen amire figyelni kell, hogy az esetleges elforgatást vagy 'hullámosodást' kiküszöbölendő az optimalizációnál ki kell kapcsolni legalább egy képre minden torzítást, hogy a progi ehhez igazítsa a többit.

 

Az azonos expo elégséges kéne legyen, de minden adat legyen azonos, így a WB és nem végtelen mélységélességnél a fókusz is. Sajnos pl. az én kompaktom még rögzített WB esetében is képes eltérő színű JPG-ket készíteni, a 10D-t ebből a szempontból nem ismerem, de talán ott sem árt a RAW használata.

 

Ha gondolod, készíts el néhány alapképet (akár kézből exponálva, csak mint fentebb írtam ne legyen képhatáron néhány méternél közelebbi elem), és keress meg magánban (az adataimnál lévő címen). Én összerakom neked tudásom szerint PTgui-val, 'dokumentálva', hogy megnézhesd nekem mit sikerült kihozni belőle.

 

Feltettem egy több mint két éves képem a tar-ra, teljes méretben. Nem a legjobb, de 6 képes tájkép. 3MP kompakt digivel (Canon S30) kézből, JPG-ben, P módban és még a WB is automata volt, ez lett belőle :-)

Előzmény: Százbolha (645)
Százbolha Creative Commons License 2005.01.03 0 0 647

Gernyó ötlete alapján megszeretnék kérni egy PTA vagy más progiban jártas panorámást hogy ha lesz 4-6 képes sorozatom akkor rakja össze nekem profi módon.

 

Én is megpróbálom, de jó lenne látni a különbséget és a tapasztalatokat levonni.

 

Nem tudom mennyi munka, de köszönettel-sörrel-egyébbel hálálnmám meg.

 

Százbolha

Százbolha Creative Commons License 2005.01.03 0 0 646
Ha valaki készített már hasonló méretű (4x1) tájképet akkor azt szívesen megnézném.
Százbolha Creative Commons License 2005.01.03 0 0 645

Sziasztok!

Átolvastam a topic utolsó oldalait.

Tanulmányoztam a linkeket.

Korábban is készítettem próba panokat, használtam a PTA-t (kevés sikerrel.)

 

 

A tapasztalt panosok tanácsára lenne szükségem.

 

Egyszerű, 4-6 képes egysoros felvételeket akarok késziteni.

A cél egy portréba fordított alapobival nagylátós (klasszikus) panoráma kép készítése.

tehát mintha egy db obival készült volna. 100-120° vizszintes látószöggel.

Térhatást, forgathatóságot nem tervezek. Inkább 1:2,5 árányú nyomtatást.

 

Első nekifutásra 4 képeseket készítenék. Tájképszerűt, de az előtérba komponált tárgyakkal.

10D + 50/1,8 vagy 85/1,8

----------------------

 

Mi lenne a legegyszerübb felvételtechnika és legegyszerübb útófeldolgozás?

 

 

----------

 

 

Szeretnék egy használhtó állványszerkezetett. Ne rezegjen, könnyen lehessen a 4 poziciót beállítani és könnyen lehessen a gépet portréállásban megfelelő szögbe poziciónálni.

Mit vegyek? Most manfrotó állványaim vannak közepes gömbfejjel.

Sokat nem akarok költeni....

Ha van valakinek leharcolt, upgradelt, de használható panofejszerűsége, akkor egyben(!!)  érdekelne.

 

A szoftverrel nagyobb gondban vagyok a PTA-t kb 1 éve (verzió?) nehézkesnek találtam, de úgy látom mindenki ezt ajánlja jobb nincs...

Akkoriban még nem volt PS plugin.

Az hogy műxik?

 

A 4 képes panohoz melyik progi lenne a legegyszerübb, de jó eredményt adó.

 

A képeket eddig előfényméréssel és manuális módban azonos expókkal készítettem, mégis voltak fedettségi problémák.

Ez csak utófeldolgozáskor javítható?

 

 

Százbolha

 

 

P.Peter Creative Commons License 2004.12.27 0 0 644

A szükséges átfedést, így a képek számát nem csak az határozza meg, hogy az obival mekkora látószöget tudsz befogni, az alapban kis számolgatással és némi próbálgatással kiszámítható. Ha pl. nagy a mozgás (emberek, járművek stb.), akkor a szellemek és a klónok elkerülése miatt eleve nagyobb átfedére van szükség. Szerintem az első próbáknál nem baj ha inkább több képet készítesz mint amennyi kellene, kihagyni néhány képet a feldolgozásból egyszerűbb mint utólag bosszankodni a rosszul összeilleszthető vagy hiányos részek miatt.

A nodális ponttal elvben pár méternyi távolságon túl nem lesz problémád, de ha a talaj nem homogén, akkor annak az illesztését nem fogod tudni sima álvánnyal és állványfejjel megoldani. A kritikus távolságot előre lődd be magadnak egy két-három képből álló teszten, amin az illesztéseknél közelebbi és távolabbi elemek is láthatók (ezt akár egy nagyobb szobában is megteheted a bútorokkal), hogy tisztában legyél a rendszered korlátaival.

Előzmény: Dimage Dani (642)
fater49 Creative Commons License 2004.12.27 0 0 643
A géped 28mm tud (24x36 ra számolva) szerintem a 3x10+2x1 jó lesz.ld. manfrotto.
Előzmény: Dimage Dani (642)
Dimage Dani Creative Commons License 2004.12.27 0 0 642
Szeretnék gömbpanorámát csinálni Minolta A1-el, aminek 28mm a legkisebb fókusztávja. Ha álló formátumban fotóznék 3 sorban, akkor se jönne ki a függőleges 180 fok, ráadásul ekkora torzítás mellett gondolom ajánlott jó nagy átfedéssel dolgozni. Hogyan számolom ki előre, hogy kb hány képet kell csinálnom? Ráadásul az állvány sem nagy szám, 10k kategória. Nagyobb épület belső udvarát szeretném megörökíteni, ilyen esetben mennyire fontos a gép/objektív pozícionálása az állványon? Van egy előtétlencsém, azzal kb 12 fokos lesz az obi, de ha lehet nem használnám, sokat ront a minőségen/felbontáson. Mondjatok valami okosat!
fater49 Creative Commons License 2004.12.22 0 0 641
Előzmény: RCH (640)
RCH Creative Commons License 2004.12.22 0 0 640
Milyen PC-s progival tudnek "object panorama" (vagy milyen) kepet csinalni"
fater49 Creative Commons License 2004.12.21 0 0 639

A legegyszerűbb a cubic connector(mac) ott még térképet is tehetsz mellé.ld www.fotopanorama.hu 5.8Mb

vagy egy sokkal izgalmasabb a www.candau.com itt panorámába tett a fazon objektet.

Előzmény: itbooks (638)
itbooks Creative Commons License 2004.12.21 0 0 638

Találkoztam egy érdekes panorámaképpel.

Egyetlen mov file, hotspotokkal, de három panorámakép van egyben.

vajh ezt mivel csinálhatták? Mivel fűztek egybe három panorámaképet?

RCH Creative Commons License 2004.12.20 0 0 637

Az offset pont azert jo, mert html hijjan nem tudod parameterezni a mov-ot.

Előzmény: Dimage Dani (629)
pitman Creative Commons License 2004.12.20 0 0 636
A sok felvételes panorámákhoz sem kell semmi különleges.
PTools és Ptgui használatával viszonylag egyszerűen kivitelezhető a dolog. A lényeg szerintem a minél pontosabb fényképezés, vagyis, hogy ha ilyen sok kép készül, akkor lehetőleg ténylegesen a nodális pont körül legyen forgatva a gép nem csak a vízszintes elforgatáskor, hanem a függőleges esetén is. Ez főleg beltérben nagyon fontos, viszont mivel a több sor miatt mindenképpen nagyon közeli dolgok is rá fognak kerülni a képre (talaj), célszerű mindig figyelni rá. Ha van megfelelő fejed hozzá, akkor ez nem gond. Ezt követően az összeillesztés (mint ahogy már korábban volt erről itt szó) úgy működik, mint a hormál egysoros panorámáknál, egyszerre célszerű egy sort tökéletesre megcsinálni, majd ahhoz illesztgetni a képeket. Arra azért számolj, hogy minél több képet készítesz és minél nagyobb a felbontásuk, annál tovább fog tartani az összerakás. Ha állványtól készülnek a képek, akkor egyszerű az egyes képek paramétereit eleve kézzel beállítani.
Előzmény: itbooks (635)
itbooks Creative Commons License 2004.12.19 0 0 635

"Megszűrtem" Mr. Optikus hozzászólásait, de nem igazán kaptam választ minden kérdésemre 8)), bár igen sok és hasznos információt olvashattam tőle.

Továbbra is érdekelne a sokfelvételes panorámakészítés "rejtélye".

Előzmény: fater49 (634)
fater49 Creative Commons License 2004.12.18 0 0 634
A sok felvételes panorámában "Optikus" korábbi nevén "E-10" az illetékes, olvass vissza a régi bejegyzések között, szinte minden kérdésedre van válasz.
Előzmény: itbooks (633)
itbooks Creative Commons License 2004.12.18 0 0 633

Szimpatikusabb is a Manfrotto-módszer.

Viszont e módszer szerint kell egy 4x10-es mátrix.

De a leírás szerint csak 3x10 képet (+45, 0, -45 fok) plusz 1db függő fel és 1db függő le képeket csinálunk.

Akkor hogy lesz ebből 4x10 mátrix?

Valamit biztos nem értek jól! A kockához meg nem is nagyon ragaszkodnék, mert szerintem szebb a gömbre feszített QT mov.

 

 

Előzmény: fater49 (632)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!