Keresés

Részletes keresés

IsKol Creative Commons License 2023.07.26 0 0 40040

Ezek szerint vannak a rezet NEM keverők és rézkeverők csoportja (és talán a rezet Nem használók csoportja is)

Előzmény: kavicsos64 (40037)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.07.26 0 0 40039

Itt magas a  pH is, a talajok is 7-8,2 ph-sak . Karbonátos réti talaj van ! Általános a magas szénsavas mész miatti hiány tünetek ,magnézium hiány vas hiány ,pedig az ásott kútban a víz vasas, meszes  !  Könnyű a talaj minden ki tud belőle mosódni ,nem tartja az elemeket ,még a trágya is csak 1-2 évig található meg max aztán eltűnik ! Itt pedig mindennek ki van nyalva a segge is még is nehézkes a termesztés ,de néha vannak sikerek ,csak a klíma változással nem tudom hogyan birkózok meg a fogyó vegyszerek miatt ,lassan semmi sem lesz a boltban ,vagy ha lesz is nem tudjuk megvenni pl a kilós kiszerelésű vegyszerek 8-10 ezer forintok . Kétféle sárgabarackunk van és a klíma változása miatt a késői többszöri fagy következtében a két barack egyszerre érik . A Gönci magyar kajszi egybe ért a Bergeronnal ,még ilyen sose volt itt ! Mondjuk azt is csodálom hogy lett barackunk 2X3 napig tartó fagyok után ,ilyen mennyiségre abszolút nem is számoltunk és még viszonylag közel voltak a termékenyülések is egymáshoz ,legfeljebb pár nap van köztük egy fán belül nézve . Ma szedtem 60 litert ,de súlyra nem tudom a Bergeronból ! A Gönciből eddig 40 litert sikerült szedni még kb egy 20 liternyi lehet rajta . A poloskák sokat kirágtak, megszúrtak, rengeteg a zölden ledobált termés .30 üveg lekvárt főztünk eddig . 40 liternyit elajándékoztunk ,nem tudtuk feldolgozni . A szilva van, volt még eléggé szépen, de sok lehullt nem tudtam vegyszerezni kéz sérülés miatt .

Előzmény: IsKol (40036)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.07.26 0 0 40038

Esővízzel nyomom általában a kútvizeket nem szeretem ,túl sok az oldott sótartalmuk itt legalább is ,még a csapvíz is 280 pp-s körüli .

Előzmény: IsKol (40036)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.07.26 -2 0 40037

Elemenként van a lombtrágyám is ,még azokat se szeretem kombinálni ,inkább fújom reggel esete azt a pár elemet ! Egyedül a bort szoktam adagolni valamihez azzal még nem volt bajom . Sose keverem a rezet, egyébként itt a fórumon se kevergetik általában a rezet mással .

Előzmény: IsKol (40036)
IsKol Creative Commons License 2023.07.26 0 0 40036

A réz készítmények - tapasztalatom szerint szőlőben - csak lombtrágyával lehet inkompatibilis de ezt általában jelzik is illetve mikrobiológiai készítményekkel nem ajánlott használni (sem vele sem előtte sem utána)

 

A különböző szerek keverhetőségére inkább a pH-nak van jelentősége (és a felhasznált víz "keménységének")

Előzmény: kavicsos64 (40034)
IsKol Creative Commons License 2023.07.26 0 0 40035

A lisztharmat kezdeti stádiumában szintén látni sárgás foltokat a levélen, amelyek nem olyan "zsíros" megjelenésűek mint a lisztharmat viszont ez avatatlan szemeknek nem annyira megkülönböztethető.

Ilyenkor kell a letépett levelet egy nylon zacskóba rakni és ha 1-2 napon belül a folt másik oldalán a fonákon penészgyep kicsapódás - olyan mint egy dús virág és nem porszerű - látható akkor az peronoszpóra ha nem akkor lisztharmat.

 

De jobb lenne ezeket megelőzni.

 

Mivel a lisztharmatot saját magadnak állítottad elő így ha előző évben volt fertőzésed, folyamatosan kell ellene védekezni, míg a peronoszhoz megfelelő körülmények kellenek így az előre jelezhető (persze a pár tőkére a város központban ez nem biztos, hogy járható) és ennek megfelelően kell tevékenykedni.

 

A leges-legfontosabb, az alapja a fertőzés esélyének csökkentésénél a megfelelő zöldmunka (hajtásválogatás/fésülés/hónaljazás/kilevelezés stb) ami lombozatban lévő párát megakadályozza egy átszellőző lombfallal.

 

És persze a rezisztens fajták előtérbe helyezése 

Előzmény: kavicsos64 (40033)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.07.26 -3 0 40034

Nem keverném össze a rézféléket én nem szoktam össze keverni . Egyik nap kifújod az egyiket másnap meg a másikat ! A kombinált szerek se az igaziak a keverés miatt . Tapadást fokozót mindenképp alkalmazz máskülönben nem sokat ér a permetezés .

Előzmény: taormina001 (40031)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.07.26 0 0 40033

Akkor én már nem tudok semmit ! A peronoszpóra szerintem olyan foltszerű olajos jellegű és nem fehéres akár sok kisfolt is lehet a levél fonákán ,itt errefelé legalább is ! A lisztharmat meg letörölhető fehér száraz por a kezemről is elfújható .

Előzmény: IsKol (40032)
IsKol Creative Commons License 2023.07.25 0 1 40032

Az a fehér gyep a peronosz kivirágzása.

 

A lisztharmat porszerű (lisztes mint a nevében is van) bevonat, letörölhető.

 

A fürt szintén peronoszpóra fertőzés eredménye. (pörgős, könnyen leszedhető)

 

A fürtkocsány bénulás még korai és jóval hosszabb ideig tart mint a peronosz esetleg a fekete rothadás "fürtszárítása"

 

(A magnézium pótlást kötődés után kell kezdeni - 5% és 3x)

Előzmény: kavicsos64 (40030)
taormina001 Creative Commons License 2023.07.25 0 0 40031

Thiovitet Ridomillel lehet keverni? Egyik réz, másik kén.

kavicsos64 Creative Commons License 2023.07.25 -1 0 40030

Lisztharmat ott a fehér gyep a levélen ! A fürtön szerintem viszont inkább hiány tünet van magnézium attól vannak a leszáradások rajta ha a lisztharmatos lenne akkor a bogyó felrepedezik és azon is ott a fehéres gyep . Itt kánoán van a lisztharmatnak most ,és kis se tudom irtani újra megjelenik ! Keress egy kontakt és egy felszívódót de ne a Topast ,és keverd össze és egy mentben permetezd ! Adagoljál keserűsót is lombtrágyaként hátha még menthetőek lesznek a fürtök .

Előzmény: taormina001 (40029)
taormina001 Creative Commons License 2023.07.25 0 0 40029

Úgy tünik mégsem sikerült megúsznom a szölö lisztharmatot, bár nagyon bizonytalan vagyok, hogy tényleg az-e. Három napja permeteztem Topassal (elötte volt már kétszer Topas, egyszer Thiovit <jet és egyszer lemosó permetezés). Ha az, akkor 

most kezdödik a találgatás a sokismeretes egyenlettel: lisztharmat-e ez? Ha igen, miért nem hatott a permetezés? Ha nem hatott, mi volt rossz? Idözítés, adagolás, kezelések száma? Ha ezek közül valamelyik rossz volt, mit tegyek most? Megismételjem a kezelést? Vagy váltsak szert? Ha váltsak, mire? Ezeket találtam: Thiovit Jet, Ridomil Gold, Quadris és Cabrio, de ezutóbbit még sose használtam.

kavicsos64 Creative Commons License 2023.07.24 0 1 40028

Amúgy nem savanyú a lekvár pedig nekem csak 20 deka cukrot tett bele ,de csak puha, tapintással puha benyomható barackot szedek le neki . Mi több le szoktam rázogatni az a legjobb az már érett akkor !

Előzmény: CBNora (40026)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.07.24 0 0 40027

Itt a kis adag a 20 literes veder ! Ezt anya nem kultiválta nagyon ((::!!

Előzmény: CBNora (40026)
CBNora Creative Commons License 2023.07.24 0 1 40026

Attól még rostos marad, csak nem lesz vad savanyú.

Egy kisebb adagon próbáljátok ki!

Előzmény: kavicsos64 (40024)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.07.24 0 0 40025

A Beregeron kötött nekem is eléggé jól ! A göncin is van de az fiatalabb is és nincs is annyi rajta ! A gönci eddig tisztán 15kiló lekvár alapanyagot adott ,ebben már a magmosott felezett barack hús van . Még biztos lesz rajta akár ugyan ennyi alapanyag is ha csak a szél ami állítólag holnap érkezik le nem veri !

Előzmény: IsKol (40021)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.07.24 0 0 40024

Csak én pont azokat a rostos részeket kedvelem amit mások kidobnak ! Nekem felezve kell a főzés előtt hogy olyan jó darabos legyen !

Előzmény: Jancsimiska (40020)
CBNora Creative Commons License 2023.07.24 -1 1 40023

Én is mindig forrázom és kiugrasztom a héjából. Egész más íze lesz, én héjjal együtt nem is szeretem.

Süteménybe persze elmegy úgy is, de kicsit a finom gyümölcs elpocséklásának érzem a héjas lekvárt.

Előzmény: IsKol (40021)
Jancsimiska Creative Commons License 2023.07.24 0 0 40022

A héjmaradék pedig megy a cefrébe.

Előzmény: IsKol (40021)
IsKol Creative Commons License 2023.07.24 0 0 40021

Tegnap eszegettem Bergeront, hogy összehasonlítsam az ízét a Bergevallal.

Kellemes konzisztencia, érett zamatos íz viszont a héj savanyúsága durva volt, szóval simán eltudom képzelni, hogy eltávolítva a héjat más ízű lekvárt/dzsemet kapunk.

Előzmény: Jancsimiska (40020)
Jancsimiska Creative Commons License 2023.07.24 0 1 40020

A nejem leforrázza a héját, utána kibujtatja, és akkor nem lesz vadsavanyú.

Előzmény: kavicsos64 (40017)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.07.21 0 0 40019

De akkor úgy nézett ki mint akit leforráztak de valami úton módon túlélte még is ,vagy már a kis barack kezdemény kialakult valamilyen szinten és a virág ahogy ráfagyott megóvta ! Az első fagyot a vízzel elhárítottam de a második sokkal durvább volt és napokig tartott ,na az után nagyon rondán nézett ki ! De ahogy most áll azon én is erősen csodálkozom hogy mi védte meg -3 fokban ! Olyan 18 literes vederrel számolva 4 vedernyi biztos lesz ! Mi több a másikon is van ,bár az sokkal rosszabb állapotot mutat ,rossz helyen maradtak meg a barackok és csomósan állnak ahol van ,mennyiségre hasonló lesz ,csak kérdés a szél mit fog okozni rajta . Nem eloszlottan terheli a fát .

Előzmény: The Dark Side of the Moon (40018)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.07.21 0 0 40018

Vasszal nem Te panaszkodtak, hogy elfagyott (Neked is)?

Előzmény: kavicsos64 (40017)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.07.21 0 0 40017

Sárgabarack lekvár főzés lesz ! A szódabikarbónával hogyan lehet játszani hogy a savait közömbösítse ? kb 12 liternyi lesz az első adag valami tipp erre ?

kavicsos64 Creative Commons License 2023.07.18 0 0 40016

Neked is köszönöm még nem láttam sosem ilyent képen ! Valahogy ezek a gombák nem kerültek még a látókörömbe sosem ! Hogy a valóságban nagyítás alatt hogyan néznek ki !

Előzmény: CBNora (40013)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.07.18 0 0 40015

Akkor ezért jelent meg a földi epremen a nitrogén miatt ! Köszönöm az írásodat !

Előzmény: IsKol (40012)
IsKol Creative Commons License 2023.07.18 0 0 40014

"Mikroszkóp alatt nagyon szépek ezek a kis termőtestek az ivaros alakoknál."

 

Én nem bánom ha ott is maradnak ;-)

Előzmény: CBNora (40013)
CBNora Creative Commons License 2023.07.18 0 0 40013

Ha már így részletezzük, mutatok egy csinos lisztharmat termőtestet, Microsphaera berberidis, borbolyákon él:

A tárgylemezen kipukkadt barna gömböcske a perithecium, kipréselődött belőle egy spórákat tartalmazó tömlő. Láthatók a hozzászólásodban említett micéliumfüggelékek is, ezek ennél a fajnál a végükön elágazók. A tölgy lisztharmat is hasonló, a Microsphaera nemzetségbe tartozik az is. A juharon lévő fajnál (Sawadaea bicornis) pl. ezek a függelékek villásan ágaznak el, és szépen bekunkorodnak. A szőlőén is kunkorodnak, Uncinula necator-ra rá lehet keresni, hogy néz ki. Mikroszkóp alatt nagyon szépek ezek a kis termőtestek az ivaros alakoknál.

Nem tudom, honnan idézted, de a 30 faj nagyon kevésnek tűnik.

Előzmény: IsKol (40012)
IsKol Creative Commons License 2023.07.18 0 0 40012

 

"A Lisztharmat gombáknak kb. 30 faja ismeretes Európában, melyek főleg a peritheciumokon található különböző alakú micelium-függelékek (appendiculák vagy suffulcrák) alakjai szerint, majd a peritheciumokban található tömlők s az ezekbe zárt tömlőspórák száma szerint vannak nemekbe foglalva; az Oidium nem alá pedig oly Lisztharmat-gombák soroztatnak, amelyek fejlődésében csupán a conidium alak ismeretes.

A Lisztharmat gombák mind a kultur-, mind a vadon élő növényeken nagyon gyakoriak és többször igen nagy károkat okoznak; némelyik faj (például a szőllőlisztharmat) csak egy-egy gazdanövényre, másik pedig (például a lóherelisztharmat, Erysiphe Martii Lév.) több különböző nemü, sőt családú növényre van utalva.

Említendő Lisztharmat-gombák a Podosphaera tridactyla Lév., mely a szilvafán; a Sphaerotheca pannosa Lév., mely a rózsafán; a Phyllactinia suffulta Sacc., mely a körtén; az Uncinula spiralis Berk. et Curt. (régibb neve Oidium Tuckeri Berk.), mely a szőllőn; a Microsphaera Lycii Lasch, mely a liciumon; az Erysiphe graminis Lév., mely a Gabonafélének és az Oidium Violae Pass., mely az árvácskán élősködik."

 

De ahogy CBNora írta a megoldás lehet azonos és ez a kén, amit persze a direkt termő szőlőlevél nem tolerál.

 

A "vizes" környezetet, a nitrogénnel "felvizezett" növényi szöveteket nagyon bírja ez a mocsok...

Előzmény: kavicsos64 (40011)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.07.17 0 1 40011

Én meg úgy gondoltam egy féle van csak több növényt is támad ,külalakra fehér gyepet növesztenek ,a földi epremet igen szeretik . Valószínű a takaróponyva segíti a terjedését . Vizes marad és azon terjed .

Előzmény: CBNora (40007)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!