Keresés

Részletes keresés

Venyerin Creative Commons License 2002.05.30 0 0 490
Hello,

Az SMC Pentax-M 100/4 macro-ról gyakorlatilag csak jókat mondhatok. Formális tesztet nem csináltam...

- pengeéles, végtelenben is
- színhelyes, kontrasztos, nem csillan be (na ja, SMC)
- nem torzít, valóban sík a fókusz
- nagyon kompakt építésű (49-es szűrőmenet!!!)
- mechanikailag szuper, elpusztíthatatlan

Viszont már nem mai gyerek. A modernebb makrokhoz kepest ket lemaradasa van: a fenyereje (2.8 körüliek) es az 1:2 legnagyobb leképezési arány (1:1 manapság). Ha ezek nem gondok (legtöbbször nem), nagyon jó választás!

A "dental" változat 100%-ig ugyanaz, mint a sima, csak a leképezési arány skála megvan rajta egy spéci, gyakorlatilag beszerezhetetlen előtéthez is.

Más Pentax macrot eddig nem használtam, de nagyon mellényúlni nem lehet velük, azt beszélik... ;-)

Az eredeti Pentax macrok elég ritkák idehaza, de néha azért vannak. Az M4/100 úgy 40eFt lehet, az A és FA 2.8/100 macro 90-100eFt vagy még több. Vannak 50mm-es Pentax macrok is, azok kicsit gyakoribbak es olcsobbak. No meg van 200-as is, de azt meg csak kepen lattam...

"Egy ilyen 100mm-es makroobjektív (pl. ha a 100/2.8-ast nézzük) alkalmas-e portrézásra is?"

Vegso esetben igen, de jobb megoldasok is vannak. Pl. egy 80-as M42-es portreobi (Takumar, Pancolar, Jupiter) az elviselheto beruhazasok koze tartozik. Nemelyik "fuggetlen" 90-105mm koruli, f2.5 vagy 2.8 fenyereju makroobi nyitott blendenel kifejezetten lagy rajzu, ezeket szokas portrera hasznalni. (Pl. Vivitar 2.8/90, Soligor 2.5/90) Sajna a Pentaxok tul jok...

"Vivitar 100/3.5 makroobjektív"

Kb. a Pentax M 4/100 tulajdonságai, de SMC nélkül és jóval gyengébb mechanikával. Amúgy eredetileg Cosina, és ezer néven fut ugyanez a típus. Pl. a Pentax 3.5/100 macro is ugyanez az optika, csak kicsit jobban megycsinálva, SMC-vel ellátva.

"Fényképeztél-e esetleg összehasonlítás végett ugyanarról a témáról PENTAX alapobival+50mm közgyűrűvel képet és a 100mm-es makróval?"

Nemigen csinálok ilyen teszteket. Képeket csinálok, és akkor kezdek el variálni, ha valahol elégtelen volt a technika. Az én céljaimra a Pentax 50-esek képe igen nagy kihuzaton is bőven megfelelő. Természetesen a 100-ast jobban szeretem ilyen célra, elsősorban a tárgytáv és kezelhetőség okán. Az 1.7/50 amúgy makrózni jobb az 1.4-esnél, mivel utóbbinak a fókuszsíkja igencsak begörbül közelre fotózva.

"Létezik-e változtatható mértékű közgyűrű (kb 0-50mm tartományban, mert a kihuzatok amiket eddig láttam minimálisan is legalább 40mm toldást jelentenek a gép+obi közé)"

Van variálható közgyűrű, de sajna nem 0-50, hanem 26,5-46,5mm. Szerintem nagyon bőven nem éri meg az 50eFt körüli új árát...

Előzmény: kandor (489)
kandor Creative Commons License 2002.05.30 0 0 489
Üdv mindenkinek, bár igazából Venyerinhez lenne kérdésem!

Az egyik objektíved tulajdonságai érdekelnének, mégpedig az:
SMC Pentax-M 100/4 macro

+Kérdések:
Mekkora a legnagyobb leképezése?
Más 100mm-es makrós Pentax obit használtál, láttá-e már (pl. SMC A 100/2.8 MACRO)?
Mennyibe kerülnek használtan ezek a makroobjektívek? Fel fel tűnik-e 1-2 példány?(én kb. 2 éve nézegetem változó rendszerességgel a használt cikkes boltokat /Soós stb./ de eddig nem láttam még ilyet.)
Van e vmi lényegi különbség a sima MACRO és a DENTAL MACRO objektívek között?
Egy ilyen 100mm-es makroobjektív (pl. ha a 100/2.8-ast nézzük) alkalmas-e portrézásra is? (vagy mivel nem erre a távolságra van korrigálva felejtős a dolog)
A te objektíved milyen távolság tartományban rajzol a legjobban? Végtelenben milyen képet ad?
A Vivitar 100/3.5 makroobjektívről hallottál-e már rosszat/jót?
Fényképeztél-e esetleg összehasonlítás végett ugyanarról a témáról PENTAX alapobival+50mm közgyűrűvel képet és a 100mm-es makróval? Melyiknek volt jobb a minősége? (Gonodolom azért a 100mm-es makró obival a távolság/képkivágás kérdése rugalmassabban kezelhető mint közgyűrűvel.)
Létezik-e változtatható mértékű közgyűrű (kb 0-50mm tartományban, mert a kihuzatok amiket eddig láttam minimálisan is legalább 40mm toldást jelentenek a gép+obi közé)

Most ennyi. Mindenkinek jó fényképezést! KAndor

Vazul.at Creative Commons License 2002.05.27 0 0 488
Szia!

A 2.5/135-os tetszett meg. De ha nem tudom hasznalni, akkor nincs ertelme :-( Amikor vettem a gepet, akkor meg nem tudtam, hogy ezek az obik nem jok bele. :-((( Nagy kar...

-- Vazul

Előzmény: Venyerin (486)
Venyerin Creative Commons License 2002.05.27 0 0 487
Ja, az élességállítás lemaradt: fényerős obival (pláne, ha nem nagylátó) egész jó tud lenni. Persze messze van egy jó, direkt erre tervezett manuális váztól...
Előzmény: Vazul.at (485)
Venyerin Creative Commons License 2002.05.27 0 0 486
Hello,

Sajna az MZ50 jó digitális szokás szerint kikapcsolja a fénymérőt ilyenkor.

Amúgy fogadok, hogy az eredeti Pentax zoomjaim is jobbak a Tamronodnál... Milyen objektívet keresel?

Előzmény: Vazul.at (485)
Vazul.at Creative Commons License 2002.05.27 0 0 485
Sziasztok!

Bocsanat, mar talan volt errol szo. Adott egy Pentax MZ-50, es szeretnek hozza egy jo, fix gyujtotavolsagu objektivet (ami varhatoan talan elesebb kepet ad mint a tamron zoom), viszont ugy tudom, hogy a sime PK bajonettes obik eseten a blende allasarol nem kap informaciot a gep. A kerdes az, hogy lehet-e akkor igy is hasznalni a fenymerot? Ugyertem valamennyi expokorrekcioval f-stoppokkent. Van erre valami keplet? Mert erdekelne Venyerin egyik obija...

Az elessegallitas meg toroekes mattuveg nelkul mennyire megbizhato??? :-)

Koszi! Udv!

-- Vazul

kandor Creative Commons License 2002.05.23 0 0 484
Egy kéréssel fordulnék hozzátok!
Ha valamelyikőtök hallana eladó makro-telekonverterről (és nem tart rá sk. igényt) az szóljon nekem! Köszi: Andor
seges Creative Commons License 2002.05.23 0 0 483
Itt egy cím, itt fel lehet tölteni az adatokat a lencséidről ill. a vázadról, sok érdekes dolgot láthattok. Ezek a felhasználok adatai a saját cuccukról, nem hiv. tesztek

http://www.cmpsolv.com/photozone/

kandor Creative Commons License 2002.05.22 0 0 482
Köszi az infókat!
Csak hogy teljes legyen a körkép: én egy német oldalról(http://www.fotobrenner.de) rendeltem egy Tokina 19-35-ös obit kb. a hazai ár feléért.
Az ilyen infók bármikor jól jöhetnek. kandor
buszmágusz Creative Commons License 2002.05.22 0 0 481
NEm kell ahhoz New-Yorkba menni, hogy Pálvölgyinél olcsóbban juss új cucchoz. Már írtam Livignorol, ahol az el?bb említett Sigmat (17-35) hajszálra ugyanannyiért adták.
439 dollár=116774Ft (new-yorki ár)
445 euro=111250Ft (livignoi ár)
Egyébként mindkett? a Pálvölgyi árának csupán a fele, de szerintem így is nagyon megéri.
Én az idén februárban vettem egy síeléssel egybekötött vásárlással. Van telefonszámom, akit érdekel, annak meg tudom adni, további részletekkel együtt.
kloroform Creative Commons License 2002.05.21 0 0 480
Kandor: Az itt emlegetett B&H cégnél vették New Yorkban 480 USD volt. Azt hiszem már nem árulják, gondolom elfogyott. Ismerős kell, aki behozza.
Előzmény: kandor (478)
Látó Szög Creative Commons License 2002.05.21 0 0 479
Bár nem én vagyok a megszólított, mégis itt egy tipp:

New York, B&H Photo

Nekem túristajárattal :) hozták onnan a Sigma 17-35-ös (f/2,8-4) zoomot, a hazai bolti ár (Pálvölgyi) HARMADÁÉRT!!!

Ha arra jársz, ki ne hagyd!

Előzmény: kandor (478)
kandor Creative Commons License 2002.05.21 0 0 478
Kloroform, leírnád nekem mégegyszer, hogy mi úton-módon sikerült USA-ból Z1p-t beszerezned (hely,vételár,szállítás,vám?!)!(Én ugyanis lemaradtam erről az infóról)
Köszi: Andor
Venyerin Creative Commons License 2002.05.21 0 0 477
"milyen optikailag és mechanikailag a 4/35-70 Pentax AL zoom"

Ilyen állat nincs is... Próbálom kitalálni, mire gondolsz.

FA 4/28-70 AL: optikailag nagyon-nagyon jónak mondják, a gyange pont a 28mm-es vége nyitott blendénél. Persze ez is csak önmagához képest gyenge, nem a többi alapzoomhoz. Mechmikailag tipikus FA lencse: kicsit műanyag, de azért elmegy. Manuális fókuszálása egész jó egy AF zoomhoz kápest. Nagyon picike és könnyű, utazni, mászkálni szerintem ideális darab. Sajna a frontlencse forog.

A 4/35-70: szintén remek optika. Építésben talán kicsivel masszívabbnak tűnik.

Mindkettőt szeretni szokták.

"2,8/28 SMC-A/M obik között van-e számottevő minőségi különbség, és szép-e a rajzuk?"

Különbség nemigen van, az A-nak talán kicsivel jobb az SMC-je, no meg van A állása. Egyiket se tartják igazán jónak. Szép rajzú 2.8/28 egyedül az FA szériában van. Vannak viszont igen jó 2/28-ak és 3.5/28-ak. A "sima" SMC Pentax 3.5/28 élessége legendás.

Jómagam egy Cosinon-W 2/28-at használok. Már ha használom, mert a szomszédos gyújtótávokat (24, 35) sokkal inkább kedvelem. Amúgy elégedett vagyik vele.

Előzmény: kloroform (475)
Venyerin Creative Commons License 2002.05.21 0 0 476
"Venyerin, hallottál már erről az objektívről: PENTAX SMC-M 2,0!/35mm?"

Hogyne hallottam volna, az egyik kedvencem! Sokszor ezt viszem alapnak 50-es helyett...

Pár szóban az obiról: pengeéles (f4 alatt én ritkán használom, de állítólag ott is), mechanikailag csodálatos, emellett rendkívül pici és könnyű (49mm-es menet, semmi extra vignettálási hajlam). Az SMC is szépen dolgozik rajta, becsillanni még nem láttam. A Pentacon négyszögletes fém fényellenző kitűnően illik rá.

Állítólag az FA 2/35 AL (aszférikus lencsés, teljesen új design) még jobb optikailag, de MF gépen a kezelése nem az igazi.

"Mmegér ez szerinted kb. 35.000 kis HUF-ot?"

Talán egy icipicit drágább mint olcsó, de fene tudja. Én egy éve 25eFt-ért vettem az enyémet; gyönyörű, de volt javítva.

Előzmény: kloroform (474)
kloroform Creative Commons License 2002.05.20 0 0 475
Már megint Venyerinnek (és persze a többiek és a saját okulásomra :))
- milyen optikailag és mechanikailag a 4/35-70 Pentax AL zoom,
- 2,8/28 SMC-A/M obik között van-e számottevő minőségi különbség, és szép-e a rajzuk?
Köszi
kloroform Creative Commons License 2002.05.20 0 0 474
Venyerin, hallottál már erről az objektívről: PENTAX SMC-M 2,0!/35mm?
Mmegér ez szerinted kb. 35.000 kis HUF-ot?
Előzmény: Venyerin (469)
kloroform Creative Commons License 2002.05.20 0 0 473
Hát azért ez nem teljesen igaz...
Mármint, hogy minden bokorban (bizóban)megkínálnak egy Pentax alapobjektívvel.
Az 1,7/50-est 13.000-ért láttam szép állapotban, használtan, 1,4/50-est amikor kerestem, égen-földön nem volt, illetve 32.000-ért, ami sok érte.
Végül 14.000-ért vettem véletlenül egy gyönyörűt valamelyik fotobörzén.
Kb. 2 hónapja ajánlgattam ezen a fórumon, hogy nagyon olcsón lehet az USA-ból hozni most (P)Z1p-t.
Két napja kaptam meg, 131.000 Ft-ba került.Gyönyörű, máris imádom, így az MZ5N másodgép lesz szegény, bár a kezelése jóval egyszerűbb.
Előzmény: Venyerin (469)
molylepke505 Creative Commons License 2002.05.20 0 0 472
MZ5n-es gephez szeretnek egy jo vakut venni, de nem tudom milyet. Minden tapasztalatbol eredo jo tanacsot szivesen varok. Koszi. Legyszi kuldjetek el a valaszt: molylepke@hotmail.com-ra.
seges Creative Commons License 2002.05.20 0 0 471
Hogy lehet lemérni, hogy mekkora az objektív feloldó képessége (135-140mm/cm2)?
Venyerin Creative Commons License 2002.05.17 0 0 470
Vannak ilyen laborok, pl. a Pálvölgyi.

1.8/50-es Pentax obi nincs. Újonnan 1.7-es meg 1.4-es AF és 1.2-es MF változat kapható. Áruk rendre 67, 88 ill. 284eFt. Van ezen kívül még a csodaszép Limited 1.9/43 202eFt-ért és a 2.8/50-es macro 155eFt-ért.

Ha újat vennék, valószínűleg az 1.4-est választanám. De nem vennék újat...
Az igen kiváló M és A szériás 17/50 és 1.4/50 obik szinte bárhol és bármikor kaphatóak bizóban. Apropo, nem érdekel egy SMC Pentax-M 1.4/50?

Előzmény: lifi (468)
Venyerin Creative Commons License 2002.05.17 0 0 469
Szerintem általában nem érdemes.
Kivételek:
- ha az 5N vagy a 6 valamelyik plusz funkciója nagyon kéne a fotóidhoz
- ha minimális ráfordítással megy a dolog (olcsón veszed az újat, igen jó áron eladod a régit)
Előzmény: vetman (467)
lifi Creative Commons License 2002.05.16 0 0 468
Ay Mz5N ben lévő panoráma mód mennyire hasznos? Vannak laborok, amik csak a látható képet nagyitják más oldalarányú papirra? (nem 9*13,10*15, stb, hanem 6*13,7*15, stb???
Mennyibe kerül egy pentax 50mm-es (1.8)alapobjektiv? És hol lehet ilyet kapni újonnan? Sajnos interneten semelyik boltnak nincs rendes árlistája, az ujságokban sem találtam ilyet...
vetman Creative Commons License 2002.05.16 0 0 467
Hello mindenkinek !

Szerintetek MZ-5-öt érdemes-e MZ-6-ra vagy 5n-re cserélni vagy gyűjtsek még a Z1p-re?

Venyerin Creative Commons License 2002.05.16 0 0 466
Igazad lesz.
Előzmény: mrwolf (465)
mrwolf Creative Commons License 2002.05.16 0 0 465
Én ott kezdtem, hogy nem értem miért olcsóbb az MZ-6. Sőt majdnem még az MZ-7-nél is olcsóbb, pedig annál szinte mindenben jobb.

Lehet, hogy azért, mert a váz+egyéb alkatrészek nagyon hasonlatosak az olcsóbb gépekhez, a nagyobb szériaszám miatt lehet olcsóbbak ezek az elemek így az egész gép.

mrwolf

Előzmény: buszmágusz (463)
Venyerin Creative Commons License 2002.05.16 0 0 464
Mint mondtam, nekem is az 5N tetszik jobban, de ennek semmi köze a száraz adatokhoz.

Az MZ-6 zárja valóban jobb, de nekem még nem hiányzott az 1/4000s, és az 1/100 vs. 1/125 szinkronidő különbséget se érzem perdöntőnek. AF szenzorait és fénymérőjét tekintve azonos a két gép. Vakuvezérlésben hoz sok újat a 6-os, de ez nekem nem kell. Nagyon ritkán vakuzok. Van ezen kívül multiexpo lehetősége a panoráma mód helyett, egyik se naponta kell...

Ami nagyon más az a kezelőfelület. Az 5N ebben nagyon konzervatív (és emiatt pár helyen kicsit korlátozott, de hihetetlenül egyszerű és gyors a kezelése), míg az MZ-6 vérbeli 2002-es techno masina, ennek minden szépségéval és buktatójával.

Előzmény: buszmágusz (463)
buszmágusz Creative Commons License 2002.05.16 0 0 463
Nem egeszen ertek egyet azzal, hogy az MZ-6-os jobb az MZ-5n-nel. Valo igaz, hogy a zarido fontos minosegi parameter, ebben valoban jobb. De a pontosabb fenymeres szerintem legalabb ilyen fontos. A vaz ara akkor miert olcsobb? Az MZ-5n ara 30-50e ft-tal tobb, attol fugg hol nezzuk. Egyet ert velem valaki?
mrwolf Creative Commons License 2002.05.15 0 0 462
Illetve, ha jól sejtem az MZ-6 nem tud középre átlagolt fénymérést.

Ezzel szemben 1/4000s záridő, 1/125s vakuszinkron, és követő autófokusz.

Sajnálatos módon a kép alapján sokkal gagyibban néz ki mint idősebb társa. "szubjektív minőségérzet" :)

mrwolf

Előzmény: mrwolf (460)
Venyerin Creative Commons License 2002.05.15 0 0 461
A két gép között a legfőbb difi a kezelőfelület.
Ez ízlés dolga, de nekem (is) az MZ-5N a szimpatikusabb.
Előzmény: mrwolf (460)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!