Keresés

Részletes keresés

Venyerin Creative Commons License 2002.07.29 0 0 542
Ahol a legtöbb Pentax infó van: http://www.bdimitrov.de/kmp/
Pentax objektívek szubjektíven: http://www.concentric.net/~Smhalpin/LongComments.html
Tesztképek: http://gemma.geo.uaic.ro/~vdonisa/lensgal.html
Néhány felbontásteszt:
http://www.takinami.com/yoshihiko/photo/lens_test/index.html
85mm-es lencsék tesztje: http://www.cetussoft.com/pentax/85compar/

Kezdésnek elég info lesz?

Az én kedvenc Pentax objektívjeim eddig: A2.8/24, M2/35, M1.4/50, SMCT1.8/85, A2.8/100, K2.5/135, M4/200, M4/75-150

Mindegyik gyújtótávban van ezeknél jobb modell is, de ezek nekem bőven elég jók, kicsik és könnyűek, mechanikailag nagyon jól eltaláltak, és még megfizethetőek. Pl. az új FA*2/24 minden összehasonlítás szerint jobb az én A2.8/24-emnél, de jóval nagyobb és nehezebb, nem is beszélve a 2-3-szoros használt árról. (Az enyém 40eFt volt...)

Kedvenc vázam az LX, ez nem kérdés. A második hely már nem egyértelmű...
A SuperA jó, de a nyomógombos manuál mód nekem nem ízlik. Az MX nagyon finom, de 100% mechanikus, ami nem mindig fekszik. A K2 (pláne a DMD változat) nagyon jól eltalált kombináció, de igen nagy, nehéz és hangos a többi Pentaxhoz képest.

Kérdezz kicsit szűkebben...

Előzmény: Százbolha (540)
Látó Szög Creative Commons License 2002.07.29 0 0 541
'napot!

Megmerítettem a Z-1p-met az Adria langy vizében. Épp csak 10m mélyre került, de köszöni, jól van.

Gyakorlati tanács ha valaki hasonlóképpen járna:

- azonnal felhozni
- elemet, filmet azonnal kiszedni
- a vizet nem kiszárítani belőle, hanem becsavarni csuromvizes törülközőbe. Ha beleszárad a sósvíz, akkor akár vissza is lehet dobni a tengerbe
- kinyitni rajta mindent, amit csak lehet, futás a legközelebbi vízcsaphoz, addig mosogatni édesvízben, amíg a kezünk le nem fagy
- ezután kitörölni belőle annyi vizet, amennyihez csak hozzáférünk és két napra valamilyen árnyékos, de szellős helyre tenni.
- a harmadik nap reggelén az aksit óvatosan behelyezni és megnézni, hogy mit reagál a gép. Ha nem mennek rendben a dolgok, akkor elem ki, pihenő folytatása

- az édesvizes fürdő után mindent ki lehet hagyni, ha van szervíz a közelben. Poreč-ben (Hrvatska) nem volt.
- a fenti jótanácsok vonatkoznak az objektívre is, azzal a kitétellel, hogy az biztosan nem lesz használható, mert a víz absztrakt lóábrázolási formákat felvéve fog a lencsékre száradni.
- utolsó tanács: ha a gép magához tér, akkor is lássa egy szervizes, mert könnyen lehet, hogy hiányzik belőle egy kis kenőanyag, illetve hogy van még mit kitiszítani belőle.

Az én Z-1p-m magához tért, csodaszép képeket készített Velencében és az Istrián, de ma megy a szervízbe, a Sigma 28-105/2,8-4-es obival együtt.

A látleletről majd értesítem a T. Klubtagokat.

Százbolha Creative Commons License 2002.07.26 0 0 540
Venyerin:

Irhatnál a Pentax MF obikról. Melyek a legjobbak, milyen ritkák, stb.

A K-2 és LX vázakról is érdekelne a véleményed, ismertetőd.

Linkekre is kiváncsi volnék.
Teszt gondolom nincs a neten ez ügyben.

Százbolha

Sajtlee Creative Commons License 2002.07.22 0 0 539
Program Plusomra rászorult egyszer kedves közgyűrűje... (dühöngött is rendesen:o) Végül is kemény bankókért tudták csak leszedni róla, plusz a szimulátort ki kellett cserélni, mert deformálódott. (azóta is kételkedem viszont, hogy kicserélték...) (munkadíj+anyagár volt 10 ezer)

S.lee

Előzmény: stgellert (533)
Solt Creative Commons License 2002.07.12 0 0 538
<ADV>
Sziasztok,
Van egy Pentax PZ-1p vázam (a Z-1p amerikai neve), amitől megválnék (+ doboz, könyv stb.). Nagyon keveset és kíméletesen használtam, de annyi hibája van, hogy a beépített vaku rugója kiakadt, és nem pattan fel magától (ez állítólag típushiba).
Itt Debrecenben nincs Pentax szervíz, és mivel mindig külső vakut használtam engem nem is érdekelt, de ha valakit ez riaszt, akkor természetesen beadom egy budapesti szervízbe.
Hol és mennyiért lehet eladni, esetleg nincs valakinek pont erre szüksége?
Kemecsei Solt, pz1p@solt.kemecsei.hu
</ADV>
zacskostej Creative Commons License 2002.07.11 0 0 537
A jókedvem Tartós! :)

zacskóstej

Előzmény: Látó Szög (536)
Látó Szög Creative Commons License 2002.07.11 0 0 536
Jól beszélsz, ember! Pentax Rulzzzzz! :-)))

Csak meg ne savanyodjon a jókedved ebben a nagy melegben! :-))))))

Előzmény: zacskostej (531)
Rxdns Creative Commons License 2002.07.11 0 0 535
Látó Szög, köszönöm a kimerítő válaszod, tényleg tetszik a masina, de a Minoltára hamarabb figyeltem fel (tetszett meg), és valahogy menetközben megszerettem. Már minden hirdetést feladtam amikor eszembe jutott hogy létezik Pentax is a világon... De már késő. :)

Rxdns

Rxdns Creative Commons License 2002.07.11 0 0 534
Azthiszem mégis a Minolta mellett döntök... Egyszerüen az szimpatikusabb. A Pentax meg szebb :) De a Zenitem már le kell váltani...

Rxdns

stgellert Creative Commons License 2002.07.11 0 0 533
Kedves SLR!

Egyreszt, ez nem K bajonett, hanem az osi asahi, m42-es...
De a kerdesed ertem, sajnos en sem tudom:-(
Racsavartam a kozgyurut, furan rugozott csavaras kozben, amivel sajnos nem torodtem...
Aztan rekeszallitas, es latom a fenymeron, hogy ket teljes blendet teved, alul is felul is a rekeszértékskalan (azt hogy alul, azt ertem, hogy pl. 2-es helyett 4-es, illetve 16 helyett 8-as...)
Vagyis ket rekeszertek kiesett:-(
Mindegy, javitjak most mar, jo kezekben van:-)
De kivancsi lennek ra, tapasztalt e valaki mar ilyet?

Előzmény: Törölt nick (532)
Törölt nick Creative Commons License 2002.07.11 0 0 532
Szervusz, nem egészen értem a kérdésedet. Azt mondod, hogy a közgyűrű tönkretette a gépvázadon a rekesz értéket visszajelző gyűrűt? Talán az történt, hogy vagy a gépváz, vagy a közgyűrű pöcke deformált volt, nem akadtak össze rendesen, hanem ferdén egymásnak feszültek? Sose hallottam ilyet, pedig gyakran használok K bajonettes gépet közgyűrűkkel.
Előzmény: stgellert (527)
zacskostej Creative Commons License 2002.07.11 0 0 531
Őszintén megvallom organizáltam egy MZ5n-es vázat, ami kitben volt a fix 4-es fényerejű 28-80-as ojektívvel. Nagyon szeretem a kis masinát. Minden olyan módon van rajta, hogy szeretem. Semmi felesleges csillivilli. Picit talán fapados a fogása, de miután kispárnának használom, teljesen rendben van. A felsorolt plusz szolgáltatásokat viszont kihasználnám szívesen, de az MZ-S ára perpill morzsányit magas. Majd nyaralás után... :) PENTAX RULEZ!
Előzmény: Látó Szög (530)
Látó Szög Creative Commons License 2002.07.11 0 0 530
Ez sajna nem így működik. Nem tudom, hogy a régebbiek közül tudja-e valamelyik ezt a funkciót. A Z-1p volt a csúcsmodell az MZ-S megjelenéséig, de ez sem tudja. Szerintem a jövőben a Pentax több gépébe be fog kerülni, mert nagyon hasznos szolgáltatás.

Azt elfelejtettem írni a bajonettan fejezetben, hogy a KAF2 és a KAF bajonettek között (tehát az FA és az F-objektívek között) az a különbség, hogy a bajonetten van áram-csatlakozó az objektív felé. Ha egy FA (power-zoomos) objektívet ráteszel egy olyan vázra, amelyik nem ad neki áramot, akkor egy egyszerű autofókuszos objektívként fog működni, és a zoom-effektek nem lesznek használhatók.

Még infó:
S-objektívet (screw-mount) csak egy, az objektív és a gép közé kerülő adapterrel lehet a mostani gépekre tenni.
Az A és az M-objektíveket önmagukban nem lehet autofókuszosként használni. ezekhez kell egy AF1,7x jelű adapter, amitől egyrészt autókókuszosak lesznek, másrészt 1,7x-re nő a gyújtótávolságuk (pl. egy Pentax A 50mm-es objektív ezzel az adapterrel 85mm-es gyújtótávval fog üzemelni).

Most már tényleg befejeztem! :-D

Milyen vázat használsz? Vagy csak tervezed, hogy belépsz a Pentaxosok dicső táborába? :-)

Előzmény: zacskostej (529)
zacskostej Creative Commons License 2002.07.11 0 0 529
Azt lehet tudni, hogy pentaxnál melyik tipustol felfelé tudja a filmre írni az adatokat, a "film félbeszakítós/újramegtalálósbefűzős" dologot, illetve a többszörös expozíció?
Előzmény: Látó Szög (525)
stgellert Creative Commons License 2002.07.11 0 0 528
A Minolta 505 si-ben van koveto autofokusz, igaz csak a sportprogam uzemmodban, es m42-es gyuruvel munkarekesszel kitunoen mer fenyt kozepresulyozva es spotmeressel...
Szal asszem ennyiben ez jobb akor az mz50-nel.
Előzmény: Látó Szög (525)
stgellert Creative Commons License 2002.07.11 0 0 527
Kedves Pentax Topic:-)
Új vagyok, szal azért bemutatkoznék:-)
Szabó Endre vagyok, 27 éves, dtp operátor, fényképezés kedvelő.
A kedvenc és használt gépem jelenleg és később is egy Asahi Spotmatic F.
Kedvenc lencseim rajta: smc takumar 300-as, smc takumar 1,8/55-ös.
Viszont ha már igy betörtem ide, lenne két kérdésem:-)
1. Az 1,4/50-es van olyan éles mint az 1,8-as?
2. Ha van olyan éles, van e valakinek eladó?:-)))
És egy extra kérdés...
Rátettem nemrég egy közgyűrűt a vázra... igy most javitják a rekeszszimulátort:-(((
Nos a kérdésem az, hogy egy pentax közgyűrű, hogy tolhatja odébb a rekeszszimulátor állítógyűrűjét???
Látó Szög Creative Commons License 2002.07.10 0 0 526
Most hogy mondod... Már itt is van! :) Igaz, hogy dobozos, de 2,8-as és jéghideg! Nyamnyam :-)

i

Előzmény: zacskostej (522)
Látó Szög Creative Commons License 2002.07.10 0 0 525
Tanulni kitűnő az MZ50! Elindulhatsz a full automata üzemmóddal, aztán áttérhetsz a félautomatára (záridő-elsőbbség, rekesznyílás-elsőbbség, makró), végül beállíthatsz rajta bármit, amit csak akarsz, manuális üzemmódban. Tud középre súlyozottan és mátrixban fényt mérni, de spotban nem. Nincsenek benne ilyen ultra-hightech dolgok, mint követő fókusz, szemvezérés, nem írja az adatokat a filmre, nem tud félig használt filmen oda állni, ahol hagytad. Nem tud többszörös expozíciót egy képre. És végül - ha jól emlékszem - nem használhatsz vele screw-mount objektíveket.

Én annak idején azért vettem MZ50-et, mert a szappantartóm bekrepált és nagyon-nagyon mérges lettem. Soha nem bántam meg, hogy megvettem.

A Minoltát nem ismerem - arról biztos mesélnek Neked a Minolta topikban. :-)

Még egy ötlet: vegyél Foto Mozaikot vagy FotoVideo Magazint. Fogsz benne találni egy csomó eladó MZ50-et, alig használtan, a bolti árak alatt. Nem olyan rossz, hogy ennyien meg akarjanak válni tőle, hanem ez egy jó minőségű, alacsonyan árazott holmi, így egy csomót eladott belőle a Porst, a Media Markt és a kisebb kereskedők. Egyszerűen sok van belőle a piacon.

Előzmény: Rxdns (523)
Látó Szög Creative Commons License 2002.07.10 0 0 524
Lebuktam? :-)))))) Csináltam egy az új nicket, mert mindég tele volt a kedvencek boxa. Csak néha elsül a kezem és odateszem a régi aláírást. :-)))
Előzmény: Törölt nick (521)
Rxdns Creative Commons License 2002.07.10 0 0 523
Szeretnék venni olcson egy jo gépet, nem szeretnék olyan "kompaktosat", hanem egy normális gépet. az MZ50 jo választás lenne? Jelenleg nagyon kacsingatok a Minolta 505si super-re, aki ismeri mindekettö, mondja meg szerinte melyik a jobb. Thx.
Rxdns
zacskostej Creative Commons License 2002.07.10 0 0 522
köszike :) nincs is jobb ilyen nagy melegben, mint egy pohár jéghideg zacskóstej... ehh
Előzmény: Törölt nick (521)
Törölt nick Creative Commons License 2002.07.10 0 0 521
Csucs ez a nick

welcome

Előzmény: Látó Szög (439)
zacskostej Creative Commons License 2002.07.10 0 0 520
Nagyon szépen köszönöm az kimerítő információt,
igen sokat segítettél most nekem!!!
(szerettem a zacskóstejet :)
Előzmény: Ittse (519)
Ittse Creative Commons License 2002.07.10 0 0 519
Szia Zacskóstej! (szép név! :-))))

Az SMC Super Multi Coatingot (Szuper Többszörös Bevonat) jelent. Ez egy többrétegű felület a lencsék felületein és arra hivatott, hogy kiküszöbölje a fény objektívbe való belépésekor és az objektív belső lencsetagjai közötti ki- és belépésekkor felmerülő, fénytörésből és fényvisszaverődésből eredő optikai hibákat. SMC bevonatot nem csak fényképezőgép-objektíveken, de nagyítókon, látcsöveken és egyéb optikai eszközökön is használnak. Ha értesz angolul, akkorklatty ide. Ez egy tömör, de tartalmas leírás az SMC-ről.

Bajonettan:

Anno dacuma voltak az S-lencsék (vagy más néven screw-mount). Ezeket csavar (vagy menet?) tartotta a vázon és csak manuálisan működnek. Semmi infót nem adnak át a gépnek, így az automata fókusz-figyelés sem működik (nincs pitty-pitty, ha éles a kép :)

Aztán jöttek az M-lencsék, vagy más néven K-bajonettesek. Itt már van autofókuszos is, és ad át némi infót a váznak, így a fókusz indikátor is működik, illetve egy-két olyan program is működik, mint pl. a rekesz-prioritás (te állítod be a rekeszt, a gép hozzászámolja a záridőt).

A következő lépés az M-lencsék (másnéven KA) megjelenése volt. Innen kezdve teljes információcsere van a gép és az obi között, így egy olyan gép, mint mondjuk a Z-1p, majd' minden programját lehet használni akkor is, ha manuális objektívet használsz.

Ezután jöttek az F-lencsék (a bajonettjük neve KAF). Itt újdonság, hogy a gép manuális objektívvel is ki tudja jelezni, hogy milyen F-stoppot kell alkamazni, ezzel megkönnyítve a beállítást.

És elérkeztünk az eddigi legutolsó objektív-jelöléshez, ez az FA-csoport (bajonett: KAF2). Ezek power-zoomos objektívek (tehát fix gyújtótávolságúakat nem neveznek FA-nak), amelyek olyasmire jók, mint pl. a zoom-effekt (amikor a zár nyitvatarttása mellett a gép rázoomol a tárgyra, ezzel spéci, de gyorsan megunható effektet adva a képenk), vagy a követő zoom (a fotó tárgya közelebb jön, de a gép sorozatképnél a képek között csökkenti az objektív gyújtótávolságát, így a tárgy azonos méretű marad), satöbbi.

Ha jól tudom, akkor az S-objektívektől kezdve mindegyiknek azonos volt a bajonettje, tehát fizikailag a mostani gépekre (legalábbis a Z-1p-re) mindegyik feltehető. Az igazi különbség az elektronikában, az adatátvitel meglétében, egy vagy kétirányúságában és részletességében van.

TTL Auto flash vakuk minden felsorolt objektívvel használhatók, mert ehhez a gép méri a beeső fényt.

Sajnálom, hogy csak a Z-1p-re tudok hivatkozni, de hát ezt használom. :)

i

Előzmény: zacskostej (518)
zacskostej Creative Commons License 2002.07.10 0 0 518
Szeretném megkérdezni tőletek, mint Pentax fanoktól, hogy a Pentax objektíveken az SMC mit takar? Illetve ha valaki tudna egy kis "bajonetológiát" tartani a Pentaxnál használatos szabjányokról, nagyon megköszönném!
Nagyon nem vagyok tisztában a jelöléseikkel. :(
Látó Szög Creative Commons License 2002.07.08 0 0 517
'napot!

Megyek Horvátországba nyaralni. Nincs valakinek egy 600-as teléje kölcsön? :o)))

i

Venyerin Creative Commons License 2002.06.21 0 0 516
"számít a gyártmány? A Soligort ugye objektívként túl sokra nem tartják.."

Ebben szerintem tökmindegy.
Amúgy vannak jó Soligor objektívek, pl. a C/D 2.5/90 macro, C/D 2/100, C/D 60-300 hatarozottan kellemesek.

"Egyáltalán: mi az a T-mount adaptor? Ez csak egy gyűrű, egyik végén gyári szabványos csatlakozóval, a másikon meg ezzel a T- mount-tal?"

A T (ma inkabb T2) mount egy sima menet (amugy M42-es, de mas a menetemelkedese, mint a regi M42-nek). Az adapter meg ugyebar egy adapter. Nehany vasdarab meg csavar feketere kenve.

"Átvisz valamilyen adatot? Vagy csak stabil összeillesztésre jó?"

Semmit nem visz at, blendezni is kezzel kell.

"mire jó még, azon kívül, hogy csillagászati távcsőre aggathatom a vázat?"

Egy időben rengeteg T2 csatlakozású objektív készült, leginkább telék. Ma is gyértanak ilyen tükörobjektíveket pl. Vivitarék.

Előzmény: Látó Szög (515)
Látó Szög Creative Commons License 2002.06.21 0 0 515
Pótkérdések: számít a gyártmány? A Soligort ugye objektívként túl sokra nem tartják...

Egyáltalán: mi az a T-mount adaptor? Ez csak egy gyűrű, egyik végén gyári szabványos csatlakozóval, a másikon meg ezzel a T-mount-tal? Átvisz valamilyen adatot? Vagy csak stabil összeillesztésre jó? És az utolsó kérdés: mire jó még, azon kívül, hogy csillagászati távcsőre aggathatom a vázat?

Plíz help!

Előzmény: Venyerin (513)
Látó Szög Creative Commons License 2002.06.21 0 0 514
Kösz az 5leteket. Ma járok is arra, majd megtekintem a kínálatot.

Idő közben azon gondolkodtam, hogy mennyire használható egy ilyen 36kg súlyú 2200-as teleob. Nem lehetséges, hogy a közelpontja megegyezik a Föld-Hold távolsággal? :o))) Elvégre minek közelebb fókuszálni, amikor az a legközelebbi csillagászati objektum? :)

Venyerin Creative Commons License 2002.06.19 0 0 513
A Bajcsin vettem egyet a múlt héten, kereken 3000 Ft volt, pedig vadiúj, dobozos, eredeti Soligor! ;-)
Előzmény: Látó Szög (511)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!