Keresés

Részletes keresés

jogértelmező Creative Commons License 2019.11.21 -1 1 8833

"Ha nem hat erő, a téridő görbülete hogyan kényszeríti a testet a mozgásállapotának megváltoztatására? "

 

Van rá diifferenciálegyenlet, melynek megoldása függvény. E függvényből olvasható ki a mozgás hogyanja (az oka nem, csak a hogyanja).

Az okról Einstein csak annyit árult el, hogy az energia (pl. a fénysugáré) mindig arrafelé törekszik, amerre a fényterjedés sebessége kisebb. Ez olyasmi, mint a vízhullámok esete: a vízhullámok arrafelé kanyarodnak, amerre lassabban haladhatnak. (cunamik is így/emiatt szoktak létrejönni tengerparton, az egyre sekélyedő vízben lelassulva feltorlódó hullámok által)

Előzmény: Törölt nick (8831)
hiper fizikus Creative Commons License 2019.11.21 0 0 8832

Az, hogy az iránya megváltozik az rendben  is lenne, de az aitmetikai-abszolút-értékre vett sebességgel van a kérdés ?

Előzmény: Törölt nick (8831)
Törölt nick Creative Commons License 2019.11.21 0 0 8831

No már most bárhogyan is görbe a mozgás pusztán mechanikus pályája, hogy ha arra nem hat erő, akkor öröké változatlan lesz a sebeség abszolút értéke . De mi változó abszolút értékű sebességet tapasztalunk .

 

Tényleg jó kérdés.

Ha nem hat erő, a téridő görbülete hogyan kényszeríti a testet a mozgásállapotának megváltoztatására?

Előzmény: hiper fizikus (8830)
hiper fizikus Creative Commons License 2019.11.21 0 0 8830

Megint fenakadtam valamin: 

A relativitáselmélet azt mondja, hogy a gravitációs görbe mozgás nem a tömegek közti erőhatás miat, hanem a csak tér görbülete miat van . No már most bárhogyan is görbe a mozgás pusztán mechanikus pályája, hogy ha arra nem hat erő, akkor öröké változatlan lesz a sebeség abszolút értéke . De mi változó abszolút értékű sebességet tapasztalunk .

Akkor hogy van ez ?

 

A gumilepedős modell hamis, mert ott van erő .

hiper fizikus Creative Commons License 2019.11.17 0 0 8829

Ilyen szituáció a kozmológiai gyakorlatban nincs, csak az elméleti szingularitásokban .

Előzmény: random seed (8827)
construct Creative Commons License 2019.11.17 0 0 8828

Előbb olvasd el ezt:

http://kozmoforum.hu/Uton_a_kezdetek_fele.pdf

Utána talán már jobban érted a válaszaimat is.

Előzmény: random seed (8827)
random seed Creative Commons License 2019.11.17 0 0 8827

hm, nem mondanám hogy teljesen értem. :)

de a világegyetem tágulását most hagyjuk, maradjunk csak a gravitációnál.

tehát pl. van egy atom, és a valamilyen alakú tér amiben körülötte x valószínűséggel vannak az elektronok. a gravitáció ezt a valamilyen alakú teret is eltorzítja?

tehát van az elektron valamilyen valószínűséggel valahol az atom körül egy gömb alakban, akkor a gravitáció pl. oválissá alakítja ezt a teret?

Előzmény: construct (8826)
construct Creative Commons License 2019.11.17 0 1 8826

Igen, az olyan, egymáshoz gravitációsan kötött részekből álló objektumok, mint a galaxisok nem tágulnak. És nem tágulnak az egyéb kölcsönhatásokkal (elektromágneses valamint gyenge és erős elemi kölcsönhatásokkal) összetartott objektumok se, mint például a kompakt égitestek, a geológiai formációk, a hegyek és városok, vagy a kristályok, és az atomok se. Mert az Univerzum tágulása egész más dolog, mint a relativisztikus hosszkontrakció. Ez utóbbi mindenre kihat, mert ez egy puszta geometriai jelenség, az üres Minkowski téridő geometriája. Az Univerzum tágulása viszont a Riemann téridő görbülettét jelenti, ami viszont mindenütt az ott lévő anyag energiasűrűségétől, így a kölcsönhatások energiáitól függ.

Előzmény: random seed (8825)
random seed Creative Commons License 2019.11.17 0 0 8825

azt tudja valaki hogy a gravitáció által torzított térben az atomok, elemi részecskék is eltorzulnak? vagy csak a köztük lévő tér?

 

mert pl nemrég olvastam azt hogy a világegyetem tágulása nem úgy van ahogy addig gondoltam, hogy minden tágul! hanem csak a galaxisok közötti tér! tehát csak a galaxisok távolodnak egymástól, a galaxisokban lévő csillagok nem!

pk1 Creative Commons License 2019.11.15 0 0 8824

mert maga a nyúlás a görbülés - ilyen a szóhasználat.

Előzmény: hiper fizikus (8823)
hiper fizikus Creative Commons License 2019.11.14 0 0 8823

Épen az Ősrobbanás - Teremtés topikban kavarunk . Az a bánat van ott, hogy Hogyan jöhet ki görbülésből nyúlás ? 266. hsz. Ti ezt hátha jobban meg tudnátok magyarázni nekem .

Törölt nick Creative Commons License 2019.11.04 0 1 8822

Más g(x) függvény esetén ez a metrika már nem sík téridőt ír le.

 

Ezt nem egészen értem.

Ha valamilyen módon tudom manipulálni az időt (és csak az időt), azzal együtt a tér metrikája is megváltozik?

Ez valami paradoxon? ;)

 

Igazad van. Más g(x) is leírhatja még a Minkowskit. Ha pl. nem egyenletesen gyorsuló Rindlerhez koordinátázunk, akkor más a g, mégis Minkowski.

 

Amúgy én nem értem, hogy hogyan tudod te ilyen élesen különválasztani a teret az időtől, ezt Emillel lehetne megtárgyalnod, ő ennek a szakértője.

Előzmény: Törölt nick (8814)
jogértelmező Creative Commons License 2019.11.04 0 0 8821

" Ne tessék itt komolytalankodni mindenféle pecabotokkal."

 

A Holdra vittek már madártollat és kalapácsot demonstrációs céllal - leejtésre.

Pecabotos kúpingás kísérlettel pedig kimutathatnák, hogy létezik-e vagy sem mozgási tömeg, ill. relativisztikus - Lorentz-transzformált súly. Mert ugye az elmélet próbaköve a kísérlet.

 

Előzmény: Törölt nick (8819)
Mungo Creative Commons License 2019.11.04 -2 0 8820

Einstein relativisztikus vonata ha létezne, egy pillanat alatt elhagyná a légkört, aztán kicsit később a Naprendszert is.

Egy elmélet megértéséhez felhasznált gondolatkísérlet ellen ágálni lehet ugyan, de nem kötelező részt venni a játékban. Akinek ez meghaladja az elvonatkoztatási képességét, még mindig foglalkozhat pl virágkötészettel, ott nincs ilyen megerőltető szellemi kihívás.

Előzmény: Törölt nick (8815)
Törölt nick Creative Commons License 2019.11.04 -1 0 8819

Ne tessék itt komolytalankodni mindenféle pecabotokkal.

Amikor én megpróbálom feltárni - mélyen a dolgok mögé nézve - hogy a gravitáció nem is a tér görbülete (az csak mellékhatás), hanem az idő sűrűsödése.

(Nevezhetném görbületnek is, de ahhoz legalább két független idődimenzió kellene.)

Előzmény: jogértelmező (8818)
jogértelmező Creative Commons License 2019.11.04 0 0 8818

Márpedig a Holdon egyszerű kúpingával könnyen el lehetne érni a szökési  sebességet.

Egy függőleges horgászboton lógó súlyt a bot körkörös mozgatásával fel lehetne gyorsítani akár relativisztikus sebességre is.

Előzmény: Törölt nick (8815)
Törölt nick Creative Commons License 2019.11.04 0 1 8817

A gravitációszerű jelenséghez nem szükséges a teret görbíteni, elegendő az időt manipulálni.

 

Úgy tűnik, neked a "gravitációszerű jelenséghez" az is elég, ha gázt adok a tűzpiros ferrárimban. Ok, akkor legyen ez is "gravitációszerű jelenség".  Nekem tetszik. Mert akkor Tuarego ezt is kizárhatja a vizsgálatai tárgyköréből, marad az egyenes vonalú egyenletes mozgás, de csakis kis sebességekkel, mert mozgó négyesmetró hosszát nem tudja másképp megmérni, csak ha megáll.

Előzmény: Törölt nick (8813)
sr1 Creative Commons License 2019.11.04 0 0 8816

csak a (-1,1,1,1) Minkowski. 

 

Előzmény: Törölt nick (8814)
Törölt nick Creative Commons License 2019.11.04 0 0 8815

Einstein relativisztikus vonata ha létezne, egy pillanat alatt elhagyná a légkört, aztán kicsit később a Naprendszert is. Mert a sokadik kozmikus szökési sebességnél is gyorsabb. Egy ilyen vonattal játszadozni legfeljebb egy fekete lyuk horizontjától kifelé 0.5 R távolságban érdemes kísérletezni.

Előzmény: jogértelmező (8812)
Törölt nick Creative Commons License 2019.11.04 0 0 8814

Más g(x) függvény esetén ez a metrika már nem sík téridőt ír le.

 

Ezt nem egészen értem.

Ha valamilyen módon tudom manipulálni az időt (és csak az időt), azzal együtt a tér metrikája is megváltozik?

Ez valami paradoxon? ;)

Előzmény: Törölt nick (8810)
Törölt nick Creative Commons License 2019.11.04 0 0 8813

Ha tudtam volna a választ, könnyebb lett volna feltenni a kérdést. ;)

 

A gravitációszerű jelenséghez nem szükséges a teret görbíteni, elegendő az időt manipulálni.

 

Következmény: az időgép építője használója iszonyatos gyorsulást kell átéljen. Ezt nem árt tudni.

Hacsak valami mást nem mond az időről a kvantumgravitáció.

Előzmény: Törölt nick (8811)
jogértelmező Creative Commons License 2019.11.04 0 0 8812

" Ami a láthatatlan szivárványszínű egyszarvú szarván pörög. "

 

Tévetsz, hiszen írtam, hogy van állványa.

Előzmény: Hónix (8809)
Törölt nick Creative Commons License 2019.11.04 0 1 8811

Amire kíváncsi voltam, azt megtudtam.

 

Akkor elég furcsán kérdeztél. Nagyon messziről és nagyon szerteágazóan.

Ezt egyszerűbben is megkérdezhetted volna. Nem kellett volna pattogtatni fényjeleket, molekulákat, nem kellett volna nyomások iránt érdeklődni, stb.

De, örülök, hogy Rindler kielégített.

Előzmény: Törölt nick (8807)
Törölt nick Creative Commons License 2019.11.04 0 1 8810

Tehát egy gyorsuló koordináta-rendszer nagyjából olyan, mint amit keresek.

 

Igen, ez nagyjából pont olyan. Ez a Rindler koordinátázás voltaképpen nem más (2 dimenzióban), mint a Minkowski sík polárkoordinátázása. A hiperbolaívek az x sugarú körök, az origóból odahúzott "sugár" hiperbolikus szöge (azaz a rapiditás) pedig pont olyan, mint Euklidésznél az alfa. Ez is teljesen analóg az euklideszi geometriával.

 

Legfeljebb g(x) nem pont olyan, de annak a függvényét nem kötöttem meg.

 

Más g(x) függvény esetén ez a metrika már nem sík téridőt ír le.

Ezért kérdeztem a "gravitáció vagy gyorsulás" kérdésedre, amit nem tudsz eldönteni, hogy mit nem tudsz eldönteni? Hogy gravitáció vagy gyorsulás? Mi a különbség?

Előzmény: Törölt nick (8806)
Hónix Creative Commons License 2019.11.04 0 0 8809

"relativisztikus kerületi sebességű kúpinga"

Ami a láthatatlan szivárványszínű egyszarvú szarván pörög.

Kb. ennyi az értelme.

Előzmény: jogértelmező (8808)
jogértelmező Creative Commons License 2019.11.04 0 0 8808

Többen is állítják, hogy a mozgási tömeg helytelen fogalom. A következő kérdések megválaszolásában sem segít?

 

Ha a holdi vákuumban működne egy a talajon álló állványú relativisztikus kerületi sebességű kúpinga - annak fonala mekkora szöget zárna be a függőlegessel?

A számításnál milyennek kell venni a golyó súlyát - relativisztikusnak, vagy newtoninak?

Törölt nick Creative Commons License 2019.11.04 0 0 8807

ne azon a linken található írásból próbáld meg megérteni.

 

Most már egyáltalán nem próbálom megérteni.

Amire kíváncsi voltam, azt megtudtam.

Köszönöm a közreműködést.

Előzmény: G.Á 0123 (8803)
Törölt nick Creative Commons License 2019.11.04 0 0 8806

Úgy érted, hogy sík, Minkowski téridőben gyorsul egy űrhajó, és az ő rendszeréből nézve koordinátázzuk a téridőt?

 

Természetesen.

 

Attól eltekintve, hogy ez z helytt x irányú. Múúú.

Ez lényegében

(-g(x),1,1,1)

 

Tehát egy gyorsuló koordináta-rendszer nagyjából olyan, mint amit keresek.

Legfeljebb g(x) nem pont olyan, de annak a függvényét nem kötöttem meg.

Előzmény: Törölt nick (8802)
construct Creative Commons License 2019.11.04 0 0 8805

"ne azon a linken található írásból próbáld meg megérteni."

Zsolt valami rejtélyes okból autentikus forrásnak hiszi. Szerinte "két doktorit" is megér.

Előzmény: G.Á 0123 (8803)
jogértelmező Creative Commons License 2019.11.04 0 0 8804

" Egy magas torony alja és teteje között kimérték a kék/vörös eltolódást.

Ehhez persze egy különösen érzékeny mérési módszer kellett. (A neve most nem ugrik be.)"

 

1960-65, Pound-Rebka-Snider , Mössbauer-emitterről lehulló fotonok, ...???

Előzmény: Törölt nick (8797)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!