Keresés

Részletes keresés

Blatur Carlsson Creative Commons License 2014.05.27 0 0 16708

Ez tényleg gáz, már-már hihetetlen! Mondjuk attól még nem lassul le vki, hogy gyorsabb tempóval matekozott... A képen nem is néz ki szarul (ennél mindenki szarabbul néz ki, ha rossz idő van télen az Alacsony-Tátrában :), bár szerintem a fotó ezt akarná sugallni.

Viszont ezek szerint a 2. lépcső fölé jutott.

Azt a sátrat a kettesben tényleg elvitte a szél????

Ezt írja KD:

"Értékelésem szerint a feladat nem lehetetlen, de számos objektív és szubjektív körülmény tökéletes együttállása szükséges hozzá, és a legkisebb apró részlet hiánya is elegendő a kudarchoz."

Pont ezt írtam korábban, én is ezt érzem. Ha minden tökéletes, akkor fel tud jutni, de ennek az esélye nagyon csekély.

Előzmény: TrekkerLake (16705)
Lud Creative Commons License 2014.05.27 0 0 16707

ugyan mindig leszólnak, hogy a mélymagyar pesszimista rosszmájúság szól belőlem, de továbbra is úgy gondolom, hogy kisebbfajta csoda kell KD sikeres mászásához, de mindenképpen nagyon mélyen újragondolni a felkészülést stb.

nem tudom mennyire kettős beszéd mikor a médiaüzeneteiben csupa pozitívumokat sugároz, ugyanakkor rendre gyengének bizonyul, saját mércéjéhez képest is. szuper akklimatizációról ír, de nem jut fel az akklimatizációs túrák során a hármasig (ameddig tervezte), a kettesben pedig nem tud aludni. a csúcsnapon fele sebességgel halad, mint gondolta, és azt hirdeti, hogy csak 250m és 4-5 óra hiányzott a csúcsig, de kifutott az időből. egyrészt ez az ő tempójában 8-10 óra lett volna, másrészt még a 4-5 óra is azt mutatja, hogy irdatlan messze volt a csúcstól.

arról, hogy mit mond és tesz alpesi stílus fogalomkörben már Pókmajom leírt mindent.

http://pokmajom.tumblr.com/post/86688455928/most-akkor-szeretnem-osszefoglalni-hogy-hol-tart-a

tovább már nem nagyon lehet butítani a feltételeket, csak ha oxigénnel mászik.

ezért mindenképp többet kell kihozni magából a csúcsért amire nem tudom képes-e.

Előzmény: Blatur Carlsson (16701)
Veszpremi Creative Commons License 2014.05.27 0 0 16706
Előzmény: Veszpremi (16698)
TrekkerLake Creative Commons License 2014.05.27 0 0 16705

Egy igazi gyöngyszem Klein Dávid tollából a profizmus jegyében:

"részben egyszerű becslési hiba: az egyes szakaszok megtételéhez szükséges időket gyakran a palackos mászások alapján becsültük meg."

 

(Forrás: Link)

TrekkerLake Creative Commons License 2014.05.27 0 0 16704

Urobko kegyetlen: http://www.planetmountain.com/english/News/shownews1.lasso?l=2&keyid=41828

Itt kell valahol kalapot emelni...

Törölt nick Creative Commons License 2014.05.27 0 0 16703

Akkoriban még nemigen létezett oxigén nélküli mászás. Alig egy évvel Messnerék oxigén nélküli mászása után még. Ha jól emlékszem ez volt az egyetlen nyolcezrese, amit oxigénnel mászott.

Előzmény: mbkor (16702)
mbkor Creative Commons License 2014.05.27 0 0 16702

Bár Kukucskának az Mt. Everest épp oxigénnel lett meg. Igaz, teljesen új útvonalon.

Előzmény: Blatur Carlsson (16701)
Blatur Carlsson Creative Commons License 2014.05.25 0 0 16701

Az éremnek két oldala van. Egyrészt hegymászó körökben ettől a csúcstámadástól nem fognak elájulni - 12 óra alatt 300 m szint a rögzített köteleken. (Valami oka biztosan volt ennek a lassú haladásnak, pusztán a magasság vagy tud vki részleteket, mi hátráltatta őket?)

Másrészt azért nem kéne fanyalognia senkinek, 8000 fölé menni már önmagában is nagy kockázat, sokan bele is halnak. Mindenképpen nagy teljesítmény huszonx órát "levegőzni" odakint 8000 felett a lágy szellőben, és ugyan az első lépcsőig jutni oxigén nélkül 80 éve már nem számít szenzációnak, azért aki szerint ez gyenge, csinálja utána!

 

Dávid biztosan képes lehet a csúcsra, de talán inkább Nepál felől (erről a tömeg miatt lekésett), ha MINDEN klappol (na de erre az esély...???). Nem mindenki Kukucska, aki ha semmi sem ideális akkor is végigmegy!

Aki meg nem Kukucska az talán nem baj, ha ezt belátja és visszafordul amíg lehet.

 

Kíváncsi leszek a folytatásra, lesz-e 2. kör, ha nem, akkor visszatér-e. Én még mindig azt mondom, ha egyszer, akár 10 év múlva sikerül neki, akkor neki volt igaza, mert él és megvan keze-lába.

Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 2014.05.25 0 0 16700

Hál' istennek. Két életben maradt hegymászóval több.

Előzmény: barna.bas (16694)
TrekkerLake Creative Commons License 2014.05.25 0 0 16699

Valószínűleg nincs, mert ha lenne, akkor Peter Hámor nevét is képesek lennének helyesen leírni.

Előzmény: Butch Cassidy (16697)
Veszpremi Creative Commons License 2014.05.25 0 0 16698
Butch Cassidy Creative Commons License 2014.05.25 0 0 16697

"Ez David nyolcadik kísérlete a hallhatatlanság hegyén."

 

Ilyet utoljára a L'art pour L'art társulattól hallottam. Nincs ott egy korrektor?

Előzmény: barna.bas (16694)
Bertrand de Beaufourt Creative Commons License 2014.05.24 0 0 16696

Én is csak 3100-ig jártam, ráadásul az elég könnyű volt (T3), szóval csak ugatom a dolgot, de igen.

Előzmény: Veszpremi (16692)
Bertrand de Beaufourt Creative Commons License 2014.05.24 0 0 16695

Van, akinek nem adatott meg az, mint pl. Erőss Zsoltnak, hogy kurvajól bírja az oxigénhiányos állapotot. Mivel ezek a mászások a saját korlátok kifeszítéséről is szólnak, én azt mondom, hogy mint objektív hegymászó-teljesítmény, elég jó, saját-korlát felmérésből valszeg nem vizsgázik túl jól Klein Dávid - de ez mág változhat, ha sikerül a csúcs. Ráadásul az északkeleti út a végén nehezebb, ez tovább bonyolítja a képletet. Na, majd meglátjuk. Mindenesetre 200 m 10 óra alatt az elég kevésnek tűnik, de lehet, hogy ezt meg én tudom rosszul.

Előzmény: TrekkerLake (16693)
barna.bas Creative Commons License 2014.05.24 0 0 16694

Racionális döntést hozott Klein Dávid

 

Dávid jól sikerült akklimatizáció után gyors tempóban haladt fölfelé az alaptáborból a 3-as táborig. Itt azonban a nagy szél illetve a megnövekedett erőnléti kihívások miatt jóval lassabban tudott csak haladni, mint tervezte ezért mászótársával 8600 méter alól visszafordult.

 

Részletes összefoglaló:http://4bakancs.com/post/86677243753/racionalis-dontest-hozott-klein-david-david-jol

TrekkerLake Creative Commons License 2014.05.24 0 0 16693

Attól függ, milyen szempontból vizsgáljuk. Ha mint fizikai teljesítményt nézzük, akkor szép eredmény a 8600 m is. Ha hegymászóteljesítményként értékelünk, - és figyelembe vesszük, hogy már sokadik éve kb. eddig a magasságig sikerül feljutnia - , akkor nem annyira.

Előzmény: Bertrand de Beaufourt (16690)
Veszpremi Creative Commons License 2014.05.24 0 0 16692

Én azt mondom, hogy igen, nekem, mint mászóvilágon kívüli földi halandónak (3.2e méter fölött önerőből sosem jártam, nem is tervezem), ez tiszteletre méltó eredmény, ha nem is a csúcs, annak fényében, hogy a többi mászó el sem indult, ő megpróbálta a körülmények ellenére is, és ugye öreg hegymászó a jó hegymászó, vagy hogy is szól a mondás, visszafordulni tudni kell, akár 50 méterrel a cél előtt is. (bocs, nem feltétlen idevaló, de ilyenkor akaratlanul is eszembe jut, Erőss Zsoltéknak sajnos ez nem adatott meg semmilyen égi sugallatra (valójában nem tudjuk a pontos okokat és nem is fogjuk...), egy rossz szót sem szólok én arra a mászóra, aki visszafordul). (költői kérdés: vajon ilyen körülmények között Zsolt megcsinálta volna-e a csúcsot?) Hogy ki kit szponzorál, ki milyen szponzort tud megszerezni, az meg egy üzleti dolog (ha nem állami pénzt költ), engem nem érdekel, nem is találkoztam a KD reklámjával, csak az olvasott netes oldalakon, de inkább azt nézném, mint az eu-s kapányplakátokat. Remélem, lesz még Dávidnak egy kísérlete a napokban, sok sikert és bölcsességet hozzá!

Előzmény: Bertrand de Beaufourt (16690)
Alkapánó Creative Commons License 2014.05.24 0 0 16691

Június elején (7-9. körül) mennénk a Großvenedigerre kelet felől.

A Neue Prager Hütte elvileg csak 19-én nyit.

 

Van valakinek infója a a ház Winterraumjáról?

Működik? Nyitva találjuk?

 

Köszi!

Bertrand de Beaufourt Creative Commons License 2014.05.24 0 0 16690

Azért ez is szép teljesítmény, nem?

Előzmény: Veszpremi (16688)
TrekkerLake Creative Commons License 2014.05.24 0 0 16689

Valamit villantani kellett, különben jövőre nuku szponzor :)

Azért a tegnapi/mai esélyeiről sok mindent elmond, hogy rajtuk kívül nem volt próbálkozó. Pe»o Hámorék tegnap lefelé indultak, Klein meg fel a csúcsra... Na, persze :DD

Előzmény: Veszpremi (16688)
Veszpremi Creative Commons License 2014.05.24 0 0 16688
Előzmény: Blatur Carlsson (16687)
Blatur Carlsson Creative Commons License 2014.05.23 0 0 16687
  • 05.22. – ABC-C1
  • 05.23. – C1-C2
  • 05.24. – C2-C3 (esti indulással a csúcs felé)
  • 05.25. – C3-csúcs-C2
  • 05.26. – C2-ABC
  • 05.27. – ABC-BC

Eltűnt a pihenőnap, így azért jobban néz ki :)

Előzmény: Blatur Carlsson (16682)
bouquetk Creative Commons License 2014.05.19 0 0 16686

A nehézség  kb. ugyanaz. A Norton kihagyja a 2. lépcsőt, ahol a létra van. Gondolom ez volt  Messner célja, már hogy ne kelljen semmit használnia. 

 

Erről az első próbálkozásról Cinóval beszélgettem egyszer régen. Esélyük sem volt...

Előzmény: Lud (16675)
Törölt nick Creative Commons License 2014.05.19 0 0 16685

AZ akklimatizációnál két hét szükséges ahhoz, hogy a vörösvértestek számának változása lekövesse az akklimatizációs túrát. Mellesleg egy napos oxigénszint-változásra nem is nagyon reagálna. Sok olyan élettani tényező van, ami reagál már egy nap magassabban eltöltött időre és pár nap után le is cseng, de a vörösvértest pont nem.

Előzmény: asciimo (16683)
Blatur Carlsson Creative Commons License 2014.05.19 0 0 16684

Itt szerintem mindenki amatőr, vagy van aki hegymászásból él? :)

Válaszoljon erre egy profi:

 

"Ilyen hosszú idő alatt, amíg Tingriben vagy, a tested nem felejti el az akklimatizációt?  K.D.: Ennyi idő alatt nem, hiszen az akklimatizáció egyik kulcsa, hogy a test vörösvérsejteket termel a hatékonyabb oxigénszállítás érdekében, márpedig a vörösvérsejtek ennél hosszabb életűek."

Előzmény: asciimo (16683)
asciimo Creative Commons License 2014.05.19 0 0 16683

Megint van egy amatör kerdesem. Nem tul sok idö ez Klein Davidnak az alaptabor alatt. Vagy hogy megy ez, ha megcsinaltam az akklimatizacios köröket, akkor 3-4 het mulva is fel leszek keszulve a csucstamadasra?

(utoljara ilyen amatör kerdesem akkor volt amikor Eröss Zsolt bevette Kiss Petit az expedicioba, es megkerdeztem, nem lesz-e baj ebböl)

Blatur Carlsson Creative Commons License 2014.05.18 0 0 16682

http://4bakancs.com/post/86082175758/az-everest-eszaki-alaptaboraban-allomasozo

 

  • május 22: 3-as tábor
  • május 23: pihenés a 3-as táborban

Ha jól tudom a 3-as tábor 8300-on van. Miféle pihenés lehetséges ott? 8000 felett csak leépülés van, nem pihenés. Talán arról lehet szó, hogy 23-án este indulnak a csúcstámadásra, tehát aznap nem másznak, csak főznek, de akkor is furcsa, hogy 2 napot terveznek eltölteni a "halálzónában", amikor lehetne így is:

 

"A Kari Kobler’s expedíció is hasonló ütemezést követ, annyi különbséggel, hogy a 3-as alaptáborban nem tartanak pihenőnapot, hanem egyből mennek tovább a csúcsra."

vittore_30 Creative Commons License 2014.05.18 0 0 16681

http://desnivel.com/expediciones/carlos-soria-75-anos-hace-cima-en-el-kanghenjunga

 

Egy év után megint tett egy próbát, most sikerült neki

armadillo_ Creative Commons License 2014.05.17 0 0 16680
Blatur Carlsson Creative Commons License 2014.05.17 0 0 16679

Ok, akkor az élők között ő tartja, ebben mégiscsak ő a leg :)

A többiben teljesen igazad van, tehát az általam korábban említett kategóriákba sorolhatjuk még az expedíciós magashegyi mászást, abban sem kiemelkedő a 2 csúcsával (de lehet, hogy egy hét múlva már az lesz :)), ennyit pl. Szöcsi is abszolvált, méghozzá elsőre.

Tény, hogy ő vezeti az egy főre jutó sikertelen expedíciók kategóriáját is, de az valahol becsülendő, hogy nem adja fel.

Nekem sem tetszik ez a fajta nyomulós marketing, de mivel nem tudok rajta változtatni, ezért elfogadom, minek ezen hőbörögni? Nyilván sokkal szimpatikusabb az, ahogy pl. Jelinkó Attila csinálta, vagy most az Eiger É-i fal megmászás történt.

Előzmény: Lud (16678)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!