Keresés

Részletes keresés

vörösvári Creative Commons License 2022.02.23 0 0 9186

https://www.otpedia.hu/egyszer-volt/felhos-az-eg-vajon-esni-fog/mindenuk-penz-volt-egy-romhalmazt-hagytak-maguk-utan-az-italiai-bankok_2/?utm_source=facebook&utm_medium=carousel&utm_campaign=otp_otpedia_210101_211231&utm_content=20220218&fbclid=IwAR2sQHZ1aS8As0AJgj9wnhQro8EdTjAMGbnILoJQyklE3NivrIb7ERG-elI

 

A 14. században erős államok híján az észak-itáliai városállamok bankjai és kereskedői uralták Európát. A világ pénzügyi központja, a korabeli New York, Firenze volt, míg a kereskedelmi központ, a 20. századi London, Velence volt. Ezeknek a szabad kereskedelemben és szabad vállalkozásban utazó városoknak a hatalma azonban jóval tovább terjedt, mint a mai központoké.

 

Velence igazi egyeduralkodó volt. Flottája a teljes a Földközi-tengeri kereskedelmet uralta, rabszolgákkal kereskedett, kapcsolatai révén pedig még a mongol kánnal is kapcsolatban állt. Befolyása alatt tartotta a firenzei bankokat is, rajtuk keresztül pedig uralták az európai piacokat, és övék voltak Európa legerősebb valutái is, a velencei dukát és a firenzei aranyforint.

A firenzei bankok képviselői minden jelentősebb városban ott voltak, és óriási hiteleket nyújtottak az uralkodóknak. Mivel az egyáz tiltotta az uzsorát, a bankárok cserébe fizetési ígérvényeket állíttattak ki, illetve olyan brutális szerződéseket kötöttek, amelyek révén majdnem minden uralkodói bevétel felett ők rendelkeztek.

Monopóliumot szereztek a legfontosabb termékekre, gyapjú, só, fém, gabona, amiket hatalmas haszonnal adtak tovább, alkalmasint pedig, hogy az árakat felverjék, visszafogták a termelést.

A bankok ténykedései hatással voltak a Párizs környéki Champagne vásárokra is. Az egész Európában kedvelt piacokon hatalmas mennyiségben cserélt gazdát gyapjú, fém, faáru, mezőgazdasági és ruházati termék, amik mérsékelt, de biztos nyereséget biztosítottak a kereskedőknek.

A velencei és firenzei bankárok és kereskedők azonban nagy összegű hitelekkel és keletről importált luxusáruval jelentek meg ezeken a piacokon, amik felett hamarosan átvették az irányítást, a vásárok hanyatlását okozva. Mindennek tetejébe a velencei kereskedők annyi ezüstöt exportáltak keletre, hogy az ezüstön nyugvó európai készpénzrendszer is megroggyant.

A destruktív és spekulatív hitelpolitika, a kereskedelmi machinációk a 13. század végétől hatalmas buborékot hoztak létre, ami évtizedekig növekedett, a pénzügyi összeomlás végül az 1340-es években be is következett.

Az igazi csapást a bankokra az Anglia és Franciaország között, az 1330-as évek végén kitört százéves háború jelentette. A franciák a firenzei ügynököket letartóztatták, és csak jelentős összegű “kölcsönök” fejében engedték el őket, míg Angliában III. Eduard angol király beszüntette a kölcsönök visszafizetését.

Az itáliai bankok egymás után jelentettek csődöt. A legnagyobbak, a Peruzzi 1343-ban, a Bardi 1345-ben. Leállt a hitelezés, majd az európai kereskedelem is.

Az 1330-as évektől megváltozott az időjárás is, ami hatalmas károkat okozott a mezőgazdaságban. Fagy, esők, szárazság felváltva tették tönkre a termést, emiatt pedig egyre gyakoribbá vált az éhezés a kontinensen, ahol teljes régiók néptelenedtek el. Az éhezés és az Ázsiából átterjedő bubó- és a tüdőpestis a lakosság lélekszámát a harmadára, sok helyen a felére csökkentette. Európa összeomlott.

És még nem volt vége. 1342 nyarán bekövetkezett Közép-Európa történelmének legnagyobb áradása is. A Szent Mária Magdolna napi árvíz a betakarítások előtt öntötte el a földeket, újabb tömeges éhezést eredményezve. Kiöntött a Rajna, a Mosel, a Majna, Duna, Weser, Werra, Unstrut, az Elba, a Moldva és azok mellékfolyói, számos város, Köln, Mainz, Frankfurt, Würzburg, Regensburg, Passau és Bécs súlyos károkat szenvedett, és több ezren vízbe fulladtak.

Völgyvidéki Creative Commons License 2022.02.17 0 0 9185

OFF:

 

Dániel, Eszter és Jónás könyve is benne van a protestáns Bibliában, de a katolikus változatban Dániel könyve valamivel bővebb a jelek szerint, pl. Zsuzsanna és a vének történetével.

 

Tőbiás könyve, Judit könyve, a Makkabeusok első és második könyve, a Bölcsesség könyve, Sirák fiának könyve és Báruk könyve azok, amelyek nincsenek benne a protestáns Bibliában, de a katolikusban igen.

 

https://www.arcanum.com/hu/online-kiadvanyok/KonyvekKonyve-a-konyvek-konyve-2/a-bibliarol-14D6/a-biblia-konyvei-14DD/

Előzmény: vörösvári (9184)
vörösvári Creative Commons License 2022.02.17 0 0 9184

Azért az első sokkal ismertebb. 

A Dániel történet bekerült a protestáns változatba ? vagy Eszter története ? vagy Jónás története ? 

Előzmény: Völgyvidéki (9183)
Völgyvidéki Creative Commons License 2022.02.17 0 0 9183

Közeledik Zsuzsanna-nap.

 

Volt ugyebár az ős-Zsuzsanna, a világtörténelem első ismert Zsuzsannája:

Zsuzsanna és a vének vagy más néven Zsuzsanna a fürdőben, Dániel próféta könyvének katolikus változatában (a protestáns változatból sajnos kimaradt, mert ezt a részt apokrifnek minősítették).

 

Utána pedig volt egy Római Szent Zsuzsanna (Santa Susanna di Roma), aki Diocletianus császár uralkodása alatt (284 - 305) szenvedett vértanúságot, a hagyomány szerint 294. augusztus 11-én.

Létezésére nincs történelmi bizonyíték, sokan még a létezését is kétségbe vonják.

 

Ettől függetlenül, ha már kultúrtörténet, biztos vagyok benne, hogy az itáliai művészek mindkét Zsuzsannát megfestették, talán szobrok is készültek róluk.

 

Lehetne keresgélni a neten, én csak a Wikipedián (magyar, angol, német, spanyol, olasz nyelvű változatok) több festményt találtam mindkét Zsuzsanna esetében.

 

 

 

 

 

Előzmény: Völgyvidéki (9169)
Völgyvidéki Creative Commons License 2022.02.14 0 0 9182

Jusepe de Ribera, eredeti nevén José de Ribera (1588 - 1652), spanyol festő, aki főleg Nápolyban alkotott, ott is halt meg.

 

Itáliai ragadványneve a "Lo Spagnoletto" volt, aminek a jelentése "a kis spanyol".

Előzmény: Völgyvidéki (9181)
Völgyvidéki Creative Commons License 2022.02.14 0 0 9181

Szent Máté apostol, evangélista és vértanú.

 

Szent Máté , Jusepe de Ribera olajfestménye 1632:

 

Völgyvidéki Creative Commons License 2022.02.14 0 0 9180

Képek vannak róla?

Előzmény: vörösvári (9179)
vörösvári Creative Commons License 2022.02.13 0 0 9179

1. Padova freskói, Olaszország
Olaszország telis-tele van csodás műremekekkel, de az UNESCO legutóbb Padova 1302 és 1397 közötti, összesen 8 vallási és világi, freskó ciklust (adott témában festett freskósorozatot) tartalmazó épületét tüntette ki a címmel. Ezek jól reprezentálják a freskóművészet kifejezési módjának 14. századi fejlődését.

 

https://cimlap.blog.hu/#bloghu/bonoutazas/2022/02/11/az_unesco_legujabb_vilagoroksegi_helyszinei

vörösvári Creative Commons License 2022.02.11 0 1 9178

https://www.origo.hu/tudomany/20220211-az-osi-technologia-hihetetlen-bravurjai-romai-talalmanyok-a-mai-vilagban.html

 

Nature tudományos folyóirat arról is beszámol, hogy a rómaiak szó szerint korabeli „környezetmérnöki mesterek" voltak, akik például a vizet és a fizikai tudásukat is felhasználták annak érdekében, hogy a malmok energiát termeljenek.
Eközben a mezőgazdaságban a vetésforgó és az „élelmiszer, takarmány, ugar" rendszer alkalmazásával maximalizálni tudták terméshozamukat– írja az Agronomic Crops folyóirat. – A gazdaságok e három területre való felosztása biztosította azt, hogy a termények „mindig készen álljanak" a szedésre.

De nem minden ókori újítást lehet kizárólag a rómaiaknak tulajdonítani. A Journal for the History of Astronomy szerint például a világ első naptára nem római találmány volt, viszont tény, hogy a Julianus-naptár széles körben elterjedt használata tanította meg a világ nagy többségét az elmúló idő nyomon követésére.

Kifejlesztettek egy komoly csatornarendszert

A saját egyedi találmányaiktól a továbbfejlesztett technikákig azonban számos dolgot segítettek a rómaiak megtanítani a világnak. Ilyen volt például a fűtés egyik elődje.

A RÓMAIAK NEVÉHEZ KÖTHETJÜK AZ ÚGYNEVEZETT HIPOKAUSZT RENDSZER FELFEDEZÉSÉT, AMI A HŐ HATÉKONY ELOSZTÁSÁNAK KORAI MÓDSZERÉT JELENTETTE.

A korabeli rómaiak azonban jeleskedtek a hulladékkezelésben is. A Sustainability tudományos folyóirat szerint az ókori Róma volt adott otthont a világ első csatornarendszereinek. Ezeket a föld alatti csatornákat először Krisztus előtt 500 körül telepítették, amelyek óriási, faragott kőalagutakból álltak.

 

Water Pollution Control Federation folyóirat arról számolt be, hogy manapság számos város csatornái ezekre az ókori római csatornákra hasonlítanak, ám a rendeltetésük más. A modern világban a szennyvízcsatorna fő funkciója az egészségtelen hulladék elszállítása a városi területekről.RÓMÁBAN AZONBAN AZ VOLT A FŐ FELADATUK, HOGY ELTÁVOLÍTSÁK A FELESLEGES VIZET, AMELY ELÖNTHETTE AZ UTCÁKAT.Egyes otthonok közvetlenül a város fedett vízelvezető rendszeréhez csatlakoztak, mások egyszerűen az utcára engedték a szennyvizüket. Az utcákról azonban „lemosódott" a csatornába.

A SZENNYVÍZ EZUTÁN KITERJEDT ALAGUTAK HÁLÓZATÁN HALADT KERESZTÜL, AMÍG EL NEM ÉRTE A TIBERIS-T, RÓMA FŐ FOLYÓJÁT.

Az American Journal of Archaeology szaklap arról ír, miszerint a római városok rácsos elrendezése egyike volt azoknak a tudatos építészeti technikáknak, amelyeket az ókori rómaiak a földjük felosztására és mérésére alkalmaztak.AZ ÚGYNEVEZETT „RÁCSFORMÁCIÓ" MA A NAGYVÁROSOKAT MŰKÖDŐ UTAKKÁ ÉS UTCÁKKÁ SZERVEZI.A rómaiak különösen ügyesek voltak abban is, hogy a puszta földet beépített városokká alakítsák: a Római Birodalom alatt ugyanis számos várost bővítettek és építettek újjá. A rácsszerkezet kialakítása ma talán egyszerűnek tűnhet, de mielőtt a rómaiak tömeges útrácsokat hoztak volna létre, az épületek és a város egyéb jellemzői gyakran csak követték a föld alakját és geológiáját.

 

A NAGYVÁROSOK GONDOLATÁT A RÓMAIAK SZÁMOS ORSZÁGBAN BEVEZETTÉK.

Keresztező utcai elrendezésük központi tereket hozott létre a kereskedések számára, amelyeket „insulae"-nak neveztek. Ez a szerkezet ihlette a következő generációk várostervezőit a Journal of Space Syntax című folyóiratban megjelent cikk szerint .

Erősebb betont készítettek, mint a mai formája

A Római Birodalom időszakában több mint 9000 kilométernyi út épült szállításra, kereskedésre, katonai folyosóként és a területek bővítésére.

És míg általában a technológia és a tudás fejlődésével az ember által készített tárgyakat idővel folyamatosan fejlesztik, a Nature folyóirat cikke szerint azonbanA RÓMAIAK ÁLTAL KÉSZÍTETT BETON VALÓJÁBAN ERŐSEBB VOLT, MINT A MAI, MODERN ANYAGUNK.Ennek jó példája, hogy miközben a sós víz néhány éven belül erodálja a modern betont, a rómaiak által 2000 évvel ezelőtt épített tengerfalak egy része még mindig érintetlen.

A római beton előállításának részletei azonban idővel elvesztek. Építkezési titkaiknak feltárása érdekében a Kaliforniai Egyetem Berkeley Laboratóriumának tudósai az ősi tengeri beton ásványi összetevőit tanulmányozták. Azt találták, hogy

AZ ÓKORI RÓMAIAK A MÉSZ ÉS VULKÁNI KŐZET EGYFAJTA KEVERÉKÉT HASZNÁLTÁK, AMI HABARCSOT ÉS VULKÁNI TUFÁT HOZOTT LÉTRE.

A szilárdság növelése érdekében a habarcsot tengervízbe helyezték. A vízmolekulák kapcsolatba léptek a mésszel, amely kémiai reakción ment keresztül a hamuval, összecementálva őket. Végül erős kalcium-alumínium-szilikát-hidrát keletkezett.

MÉG A NEM VÍZ ALATTI ÉPÍTMÉNYEIK IS KÜLÖNÖSEN STRAPABÍRÓNAK BIZONYULTAK.A rómaiak vulkáni kőzetet és hamut használó, szakképzett technikája máig viszonylag érintetlenül tartotta a római Colosseum-ot, ezt a világhíres „csodát".

vörösvári Creative Commons License 2022.02.11 0 0 9177
vörösvári Creative Commons License 2022.02.09 0 1 9176
vörösvári Creative Commons License 2022.02.09 0 1 9175

Ez nekem is eszembe jutott, Észak-Afrika, még császárt is adtak a birodalomnak.

Előzmény: Völgyvidéki (9174)
Völgyvidéki Creative Commons License 2022.02.09 0 0 9174

Mintha egy vonásnyi afrikai is lett volna benne.

Előzmény: vörösvári (9173)
vörösvári Creative Commons License 2022.02.09 0 0 9173

Ahogy elnézem keleti származású lehetett.

Előzmény: Völgyvidéki (9170)
vörösvári Creative Commons License 2022.02.09 0 0 9172

Szia 

 

Az ilyen bulvárlapoknál nem igazán történelmileg képzett emberek dolgozhatnak :)

Előzmény: Völgyvidéki (9171)
Völgyvidéki Creative Commons License 2022.02.09 0 0 9171

Szia!

 

Szerintem már volt.

 

Mindenesetre a "Mark Anthony" nevet egy magyar nyelvű cikkben illet volna "lefordítani"  Marcus Antoniusnak...

 

Lehet, hogy a cikk fordítójának gondot okozott kitalálni, hogy ki a fene is az a "Mark Anthony"...

Előzmény: vörösvári (9168)
Völgyvidéki Creative Commons License 2022.02.09 0 0 9170

Szent Bálint 3 D-s arcrekonstrukciója a római Santa Maria in Cosmedin templomban lévő koponya alapján.

A brazíl Cícero Moraes és munkatársainak alkotása.

 

Előzmény: Völgyvidéki (9169)
Völgyvidéki Creative Commons License 2022.02.09 0 0 9169

Közeleg egy újabb jeles nap, Szent Bálint (Szent Valentin) vértanú emléknapja.

 

Namost a nyugati keresztény hagyomány két Szent Bálintot is megkülönböztet, az egyik Terni Szent Bálint orvos és püspök, a másik Római Szent Bálint presbiter (preszbüterosz), áldozópap.

 

Mivel a hagyomány szerint mindkét Bálint Claudius Gothicus császár uralkodása alatt szenvedett vértanúságot, Kr. u. 269-270 körül, erőteljes a gyanú, hogy a két Szent Bálint a valóságban egy és ugyanazon személy volt, csak a népi katolikus hagyomány bontotta szét két külön személyre...

 

Egyébként sokan még a történelmi létezésüket is kétségbe vonják, ennek azonban némileg ellentmond, hogy az egyik Szent Bálintnak még a koponyája is fennmaradt, sőt egy művész még egy jól sikerült arcrekonstrukciót is készített ez alapján.

 

 

vörösvári Creative Commons License 2022.01.28 0 0 9168
Törölt nick Creative Commons License 2022.01.27 0 0 9167

Az inkvizicio a zsido hagyománybol ered, lásd a protomártirok és Szent Pál élettörténetét. 

Előzmény: vizus (9165)
vörösvári Creative Commons License 2022.01.27 0 0 9166

Igen ez igaz, az egyistenhit nem toleráns, ezért is akadtak ki rá annak idején a római birodalom műveltebb rétegei, viszont a szenvedő, gyenge embereknek lelki támaszt ad, ezért lett páratlanul sikeres. 

Előzmény: vizus (9165)
vizus Creative Commons License 2022.01.27 0 1 9165

A sikernek persze ára volt. A hit persze maradt "totalitárius", vagy hiszel, vagy nem hiszel. A hited legyen abszolut! Cselekedeteid persze nem fogják abszolut módon követni, "megjeleníteni" hitedet, még ha törekedsz is erre. Fő, hogy törekedj! ( Ezzel szemben a Buddhizmus pl. a tökéletesség négy szintjét nevezi meg, bármelyik szinten élsz, már nemes ember vagy.) Könyörögj megbocsátásért, ha őszintén megbánod bűneidet meg fogod kapni. Innen már aztán mindenféle kanyargós utak vezettek a búcsúcédulákhoz, keresztes hadjáratokhoz, inkvizícióhoz, amely utakat már ugye nehéz volt Jézusból eredeztetni, de nincs az a nehézség, ami elől megfutamodtak volna.

Előzmény: vörösvári (9162)
Törölt nick Creative Commons License 2022.01.26 0 0 9164

Szerény tudomásom szerint I Ferenc után a Louvre bol eccer került ki, Napoleon vitette át 

Előzmény: savaz (9163)
savaz Creative Commons License 2022.01.26 0 0 9163

"A Louvre (akkoriban királyi palota) legféltettebb kincsévé vált. "

 

A királyi hálószoba standard berendezéséhez tartozott a forradalomig, de nem mindíg a Louvre-ben volt.

Azt hiszem, mindíg vitték oda, ahol a király volt (a bútorok nagy részével együtt).

Előzmény: Törölt nick (9156)
vörösvári Creative Commons License 2022.01.26 0 1 9162

Szia 

Tulajdonképpen ő vitte sikerre a kereszténységet, mert ő képviselte azt az álláspontot hogy a kereszténység nem egy zsidó vallás, más népek közt is terjeszteni kell és nem kell átvenniük a zsidó vallási előírásokat

Előzmény: Völgyvidéki (9161)
Völgyvidéki Creative Commons License 2022.01.26 0 0 9161

Szia!

Az életrajzát is betettem a zsidó topikba a Keresztény lexikon alapján.

Már amennyire ez a rendelkezésre álló adatok alapján rekonstruálható.

Nyilván a zsidó topikba ment, hiszen zsidó származású volt, sőt mondhatni, hogy ő volt az egyik legnagyobb hatású zsidó a világtörténelemben. Nyilván Jézus után...

 

Majd berakom Péter apostol életrajzát is, hogy teljes legyen a kép. 

Előzmény: vörösvári (9160)
vörösvári Creative Commons License 2022.01.25 0 1 9160

Csodálkoztam miért ez a téma, aztán utánanéztem, ma van Pál apostol megtérésének napja.

Előzmény: Völgyvidéki (9159)
Völgyvidéki Creative Commons License 2022.01.25 0 0 9159

Nicoló del Abbate: Pál megtérése

Előzmény: Völgyvidéki (9158)
Völgyvidéki Creative Commons License 2022.01.25 0 0 9158

Michelangelo Buonarotti: Szent Pál megtérése

(Capella Paolina, Róma)

Előzmény: Völgyvidéki (9157)
Völgyvidéki Creative Commons License 2022.01.25 0 0 9157

Caravaggio: Pál apostol megtérése.

(olajfestmény a római Santa Maria del Popolo templomban)

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!