Megnyitom X-dik tyúkos témájú topicot, ami annyiban lesz más mint a többi, hogy itt főszerepet a humor, a hétköznapi témák és a baromfik iránti szeretet táplál. Jó szórakozást! Kéretik a kés hátba dobását mellőzni!
Tyúkok, esetleg némakacsa, liba számára szeretnék területet lekeríteni a kertben. Alkalmas lehet az alul sűrített vadháló erre a célra vagy valami súrúbb szövésű kell? 1 méter magas kerítés elég lenne? (első körben csak letojt tyúkok lennének "tesztüzemben")
Egyelőre csak ideiglenes lenne, így levert betonvasak szolgálnának oszlopnak. "Megtartja magát" ez a típusú kerítés vagy összecsuklik és muszáj függeszteni, feszített huzalra erősíteni.
Meg kell állapítanom, hogy aki azt mondja buta tyúk, hát az nagyot téved.
Mentem ma becsukni a jószágokat. A kicsik a kotlóssal eddig egy papír dobozban laktak, alatta falap, körül falapok, körül pokróc, a nagyok a belső helyiségben, megemelt placcon. Na nézem a bandát, nagyok rendben, de nem hallottam a kicsik szokásos csivitelését, szöszmötölését. Benézek hozzájuk (fejlámpa), jajuramisten 3 kiscsirkét látok.Hova lett a többi? Délután még mind megvolt. Nézek be a nagyok podesztje alá - néha ott is futkároznak - nincsenek! Aztán benéztem a tojóládába (hűtőszekrény 3 rekészre osztva, kiszénázva), hát nem bevitte őket oda az anyjuk, hogy ne fázzanak! A maradék hármat is beraktam, kivettem két rekesz közül az elválasztót, hogy elférjenek, oszt annyi. Úgyse tojnak még, meg napközben kint nyüzsögnek, úgyhogy kotlós mama nagyon okos volt.
De hogy engem az infarktus kerülgetett, az is biztos.
Az idén is nagyon ramaty lett a diótermés, a burokfúrólégy miatt. A selejt diókat meg lehet etetni a tyúkokkal? Van valami hátránya? Gondolom a tolluknak, meg a zsírrétegüknek jót tesz. A tojástermelést nem csökkenti esetleg?
A nyesttel vigyázni kell. Nyáron nálam leölt egy tucat felnőtt állatot. Frissen megpucoltam, lefagyasztottam a kutyának a tetemeket. Egyedül a zúzákból készítettem pörköltet, annyira frissek, guszták voltak. Éjszaka rosszul lettem, láz, szomjúság, hasmenés stb.két napba telt, míg kihevertem. A kutya is evett a húsból, másnapra ugyan ezeket a tüneteket produkálva majdnem elpusztult. Élelmiszerbiztonsági szakértőkkel konzultálva kiderült, hogy a nyest nyálában van valami véralvadásgátló vegyület, ami pillanatok alatt szétterül a testben. Tanulságos eset volt.
Nos kérem, a takarmány beszerzés errefelé nem annyira egyszerű... és nem is az olcsóbb kategória. De ez van.
"amúgy" egy hete meg a riogás, mert drágalátos nyest barátunk egy hete csütörtökön "belátogatott" hozzánk, tojást lopott és a padláson is randarílozott egy sor, s mikor kimentünk, már lentről, a kocsi alól néztünk vele jó hosszasan farkasszemet.... Hurrá... boldog állatvédő vagyok!...
Jól írja Meszi67. A táp optimálisan összekevert alapanyagok elegye. Én magam darálom és keverem az állománynak, legalább tízféle alapanyagból, amit a környékbeli gazdáktól szerzek be betakarításkor, lényegesen olcsóbban, mint a boltból. Tojóknál tartom a 16 %-os fehérje tartalmat, a Harco állomány még termel, a kettőshasznúak vedlenek. A fiatalokat nem siettetem, időben kezdjenek tojni. Mellékelem egy felénk bevált koncentrátum adatlapját, semmi különös anyag nincs benne. (azaz mellékelném, de elfelejtettem, hogy kell kitallózni)
Hát az idei jércéim nekem sem tojnak, pedig Húsvét körül keltek. Az őt tojó tyúkomból egy hároméves, úgyhogy szégyenszemre boltban kell venni egyenlőre a tojást. Van ugyan még 3 tavalyi leghorn, de vedlenek az ideiekkel együtt, úgyhogy tojás az nincs.
Viszont, hogy lekopogjam a kis csirkék még mind megvannak, nem foglalkoznak a hideggel. Az esőtől az anyjuk behívja őket és ma még a lakó dobozukba begyömöszöltem egy kis szénát. Szépen tollasodnak, sok örömöm van bennük.
Ízlés kérdése. Ez a "táp-nem táp" polémia 2-3 évente felmerül itt a fórumon. A táppal szembeni ellenérzés valószínűleg sok-sok évvel korábban beleégett a tudatunkba --amikor még vágóhidi hulladékot, dög és hallisztet kevertek a tápokba. Már jó régóta nem lehet, de sokan még mindig halízűnek tartják a tápos csibét. Valójában szinte ugyanazok az összetevők vannak a tápban, amit egyébként szemesként is etetünk. Csak optimálisabb összetételben.
Egyébként én sem azon tartom őket, de időszakosan és módjával kapnak azt is.
Megjegyzem az intenzív tojótartásban éppenhogy nem cél a jércék mielőbbi tojásra fogása, mert akkor még nem lenne elég erős a szervezetük és nem bírnák az azt követő intenzív tojatást.
Fajta és tartásfüggő, hogy mikor válnak ivaréretté. A leghorn pl. már 19 hetesen tojni kezd, az australorp 26 hét környékén, a tojóhibridek 24 hét magasságában. A bressét nem ismerem.
De az csak egy dolog, hogy egyébként mikor válik ivaréretté és az meg egy másik, hogy ehhez képest mikor kezd el tojni. Ha egyébként nem alkalmas az idő a szaporodásra / mert pl. hideg van vagy a tél közeledik/ akkor nem feltétlenül kezd el tojni akkor sem ha egyébként már ivaréretté vált. Hiszen azért ők alapvetően szaporodni szeretnének és nem azért tojnak, hogy nekünk panír-alapanyag kerüljön a tányérunkra! :) Nyilván a rövidülő nappalok, hűvösebb idő ez ellen dolgozik, hiszen az ösztöne azt diktálja, hogy ne keltsen és neveljen az őszi-téli nyirkos-hideg időbe fiókát.
A tojó kombinátokban a megvilágítással-fűtéssel /adott esetben hűtéssel/ éppen ezeket a külső körülményeket iktatják ki.