Keresés

Részletes keresés

venuto Creative Commons License 2008.05.27 0 0 82
( átvétel az itTEni UNITRA -- lengyel szerelem nevű topikunkból : )
http://www.youtube.com/v/21uu0fiX2Bg&hl=en"></param><param

(ha esetleg valami reklám--dialógusbox ugrana föl , azt tedd , hogy rálkikkelsz a "válasz" nevű ideogrammra , amikor feljön az új doboz , akkor lehajtod a scrollbart arra , hogy lásd : "ön erre válaszol",és az ottani youtube--s címre már nem jön föl a reklám ).
venuto Creative Commons License 2008.05.27 0 0 81
Akkor van még egy ilyen nevű település . Mivel a kisfiam egyik neve Konstantin , volt , hogy Kontinak hívtuk . Ez a másik Katy ( szedijjel az A--betű alatt ) valahol a Pieniny hegységnél van , ahol az a csodálatos tutajtúra van . Kötelező megismerni , hihetetlen élmény , semmihez sem fogható az a 2 óránál hosszabb csoda . Kukkantsd ,kukkantsátok meg .
Előzmény: fd6667 (77)
venuto Creative Commons License 2008.05.27 0 0 80
Szerintem , Barátom , Nowy Targ és Ószandec , Űjszandec . Ezt a Krosnot nem ismerem .Különben most tértünk vissza Varsóból 3--an egy 35--éves Nagypolkával az utat megtéve . Elfogulatlan és szép élményekről való beszámolóm az itTEni R.I.L.A.K. nevű rovatkában olvasható több részben . Ajánlom szeretéssel .
Előzmény: joby (75)
fd6667 Creative Commons License 2008.05.22 0 0 79
Itt az 58420 - 58490 környékén részletesebben megtekinthető a dolog.
Előzmény: fd6667 (78)
fd6667 Creative Commons License 2008.05.22 0 0 78

Itt van a térkép nagy méretben

 

pochylnie alatt a 2. számú

 

 

 

Előzmény: fd6667 (77)
fd6667 Creative Commons License 2008.05.22 0 0 77

Nekifutok mégegyszer: Kąty

 

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pochylnia_K%C4%85ty

 

 

Előzmény: venuto (74)
joby Creative Commons License 2008.05.21 0 0 76
Lengyelország első Székely kapuja!

Gondok voltak a feállításánál. Miután a székelyek feállították, a túzoltóság lebontatta, mert nem fért el a túzoltóautó.

Meg kellett emelni, utólag!

A második kapu Tarnowban került felállításra!
Előzmény: fd6667 (64)
joby Creative Commons License 2008.05.21 0 0 75
Krosno
Előzmény: venuto (74)
venuto Creative Commons License 2008.05.21 0 0 74
Ezt nem értem . Mi a Katy ? Katyn ?
Hogy híjják magyarul azt a dél--lengyel várost , ahová az agyar kereskedők a tokajit felszállították a polyák kereskedű urakoknak ?
Előzmény: fd6667 (73)
fd6667 Creative Commons License 2008.05.20 0 0 73

Ennek már nincs magyar vonatkozása.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Katy közelében

fd6667 Creative Commons License 2008.05.20 0 0 72
püspök   bíboros
Előzmény: fd6667 (71)
venuto Creative Commons License 2008.05.20 0 0 70
Bar.....mi nehéz .Szóval adott a kérdés , mi a neve a TElep ülésnak , ami az első 4 képre áll , aztán az , hogy miért is TEted föl , ráadásul ott a 3. segítő--nehezítő hozzátéTEmény . Apám , ez nehéz .
A " rovat" szó alatt a Lengyelország kultúrhegemónt értetTEm . Ha egy hétig nem lesz válasz , írd meg a 2. bötűt .
Előzmény: fd6667 (69)
fd6667 Creative Commons License 2008.05.20 0 0 71

Látom, hogy nagyon elkedvetlenítettem a nagyérdeműt.

 

Lidzbark Warmiński 

A várban levő egyik teremben a helyi püspökök neve és címere sorakozik. Némi latin szöveggel, amit persze én nem értek. A képen Báthory András püspök neve és címere látszik. (A nagybátyját nem nevezem meg, azt illik ismerni) Később néhány napra erdélyi fejedelem is lett, majd sürgősen meggyilkolták.

 

A legalsó képen a közelben levö Reszel nevű vár látható. Ott az ismertetőben megemlítik a püspököt, mint a vár fejlesztőjét.

 

Itt nem részletezik lengyelországi szereplését

 

 

Itt viszont igen
fd6667 Creative Commons License 2008.05.19 0 0 69

Az ember neve olvasható? A nagybátyja király volt.

 

 

Rovat ?

 

Az első betű jó. R.....

Előzmény: venuto (67)
venuto Creative Commons License 2008.05.19 0 0 68
KéreTIK megnézni a 259--es beírást az IGAZSÁGOK nevű itteni rovatban . Dziekuje bardzo , bratanki .
venuto Creative Commons License 2008.05.19 0 0 67
Kemény egy gyerek ez az efdéhatezerhatszázhatvanhét . . .
Na , Rovat ? . . .
fd6667 Creative Commons License 2008.05.19 0 0 66

Nem tudom, hogy mennyire lesz nehéz, de felteszem ezt a rejtvényt. Az első 4 kép egy helyen készült. Remélem, hogy az utolsóról kiderül, hogy miért teszem fel őket. (Megjegyszem, hogy a névsorban Jozef Glemp is szerepel) Az 5. kép egy másik várat ábrázol. Az említett személy itt is szerzett (a vár fejlesztésével kapcsolatban) érdemeket. Ennek a várnak a neve magyarul egy lakatosipari munkafolyamatot jelent. (fonetikusan)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

venuto Creative Commons License 2008.05.19 0 0 65
Ahogy Dzsingisz Kánról hamarabb lett a Kínához tartozó Belső--Mongóliában szobor , mint Mongóliában 2 évvel , Mansfeldről is hamarabb lett közterület elnevezve Lengyelhonban , mint a második kerületben a Veronika (= volt Világifjúsága) parkban a szobor róla .



Wygocky szobor a nemzeti Múzeumnak a kertjében , és nem hisziTEk el , de 1977--ben állították föl . . .
Előzmény: fd6667 (60)
fd6667 Creative Commons License 2008.05.19 0 0 64
Ószandec - Stary Sącz
fd6667 Creative Commons License 2008.05.19 0 0 63

Köszönöm.

Szóval Korompay a végleges változat. Ezt a nevet jegyzem meg.

Közben előkotortam egy képet a Népligetben levő szoborról.

A szoborhoz kötődő személyes emlékem az, hogy 1966-ban itt engedtek elöször teherautót vezetni. Akkortájt a Népliget a tanuló vezetők terepe volt.
Előzmény: Unua (62)
Unua Creative Commons License 2008.05.19 0 0 62
A budapesti Lengyel Intézet anyagából:

Korompay Emánuel

A gyűjtőnéven katyninak ismert tömeggyilkosságoknak magyar áldozata is van. Az 1890-ben Magyarországon született Korompay Emánuel Aladár a lengyel hadsereg tartalékos századosaként tiszttársaival együtt tarkólövéssel végezte életét 1940 tavaszán Harkovban. Korompay az első világháború galíciai frontján szolgált, majd önkéntesnek jelentkezett Józef Pilsudski légióiba, s 1920-ban Tuhacsevszkij vörös hadseregével szemben védte választott hazáját. Felvette a lengyel állampolgárságot, lengyel nőt vett feleségül. A Varsói Egyetemen dolgozott a magyar nyelv lektoraként, s e minőségében az első lengyel-magyar szótár szerkesztője volt. 1939-ben a lengyel hadsereg tartalékos századosaként mozgósították, a keleti határvidékre került, ott esett szovjet fogságba, s vált a vörös terror áldozatává. A barna terror pedig családjára csapott le: a háború végére csak legidősebb lánya, Ilona maradt életben. Márta lányának életét 1939 szeptemberében Varsóban oltotta ki egy német bomba a kórházként működő Hotel Europejski romjai alatt. Másik lánya, Elzbieta, a földalatti lengyel ellenállásban vett részt, s 1943 januárjában a Gestapo letartóztatta. Olyan kegyetlen vallatásoknak vetették alá, hogy érezte, nem bírja sokáig. Ezért elroppantotta azt a ciánkapszulát, amit sikerült becsempésznie magával. Élt 22 évet. Édesanyjukat, Mieczyslawát lánya után pár nappal ugyancsak elhurcolta a Gestapo, s arra kényszerítette, hogy tanúja legyen Elzbieta kínvallatásának. Lánya halálát követően a hírhedt varsói Pawiak börtön, majd Auschwitz foglya volt, ahol egy évvel később maga is meghalt. Korompay Emánuel emlékét Varsóban két tábla örökíti meg. Az egyik a fővárosi házon, ahol a család utoljára lakott, a másik a Varsói Egyetem Hungarológiai Tanszéke épületének falán. Neve bronzba öntve ott áll a katyni áldozatok névsorát megörökítő emlékfalon is a Varsói Helyőrségi Templomban.
Előzmény: fd6667 (61)
fd6667 Creative Commons License 2008.05.19 0 0 61

"Korponay Aurél, ahogy mondják, az ősi magyar családból származó Korompay Aurél, 1890. márciusában Budapesten született."

 

Ne haragudj az értetlenkedésért! Ezt a mondatot nem értem.

Korpona (Krupina) és Korompa (Krompachy) ugyan egyaránt a mai Szlovákiában van, de egymástól távoli két település.

Előzmény: Unua (51)
fd6667 Creative Commons License 2008.05.19 0 0 60

Az amfiteátrumnál levő emlékművet majd meglátogatom és lefényképezem. A varsói magyar emléhelyeket nem ismerem.

Poznanban tudok egy Mansfeld Péter utcáról, de csak a legutóbbi ottjártam után értesültem róla. Így annak a meglátogatása is csak terv.

Előzmény: venuto (43)
joby Creative Commons License 2008.05.17 0 0 59
K0sz0n0m szłpen

Akarom mondani, köszönöm szépen, dehát nem véletlenül vagyok itt, ebben a topicban, vannak lengyel kapcsolataim.
Előzmény: venuto (58)
venuto Creative Commons License 2008.05.16 0 0 58
Van egy nemeszdéeszes szabadelvű gondolkodású barátom . Ez mondá egyszer ezt : " engem a saját hazámba még vízummal sem engednének be." Van mit elgondolkodni ezen . . .
Kell valami Lengyelhonbol , Joby ? ( ne haragudj , nem eseik kezemre kisbötűvel írni le a nikknevedet ).
Előzmény: joby (57)
joby Creative Commons License 2008.05.16 0 0 57
Sokan, többségben, nagy többségben vagyunk ma ezzel így, sajnos!


"( jó lett vón azt írni : "hazajöttem" , de nékem már........................."
Előzmény: venuto (55)
Unua Creative Commons License 2008.05.16 0 0 56
A cikket a neten találtam, nem ismerem személyesen a szerzőt. Viszont számos (had)történelmi tanulmány szerzője.
Előzmény: venuto (54)
venuto Creative Commons License 2008.05.15 0 0 55
Én ekkor Czestochowában leszek , de majd megnézem , ha visszajöttem ( jó lett vón azt írni : "hazajöttem" , de nékem már.........................
Előzmény: joby (52)
venuto Creative Commons License 2008.05.15 0 0 54
Kérdezni szerettem vón , Barátom , ki volt az a Matthaeidész Konrád ?
Köszönjük megtiszTElő figyelmedet , hogy adott esetben fogsz írni ide is . . .
Előzmény: Unua (51)
Unua Creative Commons License 2008.05.15 0 0 53
Józef Wysocki (Tulczyn, 1809. – Párizs, 1874. január 3.) lengyel hadvezér, az 1848–49-es forradalom és szabadságharc honvédtábornoka.

Az 1831 évi lengyel felkelésben tüzérhadnagyként szolgált Jan Skrzynecki tábornok hadtestében. A lengyel felkelés leverése után Párizsba emigrált. 1848-ban Krakkóban egy lengyel önkéntes csapatot szervezett és azzal november közepén Magyarországra jött. Őrnagyi rangban ennek az önkéntes zászlóaljnak a parancsnoka lett. Egységével részt vett Arad ostromában, helytállásáért 1849 januárjában alezredessé léptették elő. Január végétől zászlóalját Damjanich hadosztályához osztották be, így kora tavasszal felkerült a fő hadszíntérre. A március 5-ei szolnoki ütközetben tanúsított bátorságáért ezredessé és hadosztályparancsnokká léptették elő, egyúttal megkapta a Magyar Katonai Érdemrend III. osztályát. Részt vett a tavaszi hadjárat ütközeteiben. 1849 májusában vezérőrnaggyá nevezték ki és ő lett az összevont lengyel légió főparancsnoka.

Május végén ő lett Dembinszky Henrik utóda a IX. hadtestből és a lengyel légióból álló észak-magyarországi hadsereg parancsnokságában. Az erőviszonyok itt rendkívül kedvezőtlenek voltak, így a mintegy tízszeres túlerejű cári intervenció elől kisebb utóvédütközetek után vissza kellett vonulnia a Duna-Tisza közébe. Ezután a Cegléden – Perczel Mór tábornok parancsnoksága alatt – alakuló közép-tiszai hadseregben ismét a lengyel légió parancsnoka lett. A hadsereg harc nélkül vonult vissza Szegedig, ahol Dembinszky Henrik alárendeltségébe lépett. A Temesvárig tartó visszavonulás során egysége több utóvédütközetet vívott. Az ő egységének köszönhető, hogy a szőregi csata után a honvéd főerőnek sikerült jelentősebb veszteségek nélkül elvonulnia. Részt vett az augusztus 9-ei temesvári csatában. A vereség után Orsova felé elhagyta az országot. Az ő csapata kísérte emigrációba a szabadságharc politikai és katonai vezetőit, köztük Kossuth Lajost is. A határon meleg hangú kiáltványban búcsúzott a magyar nemzettől.

Törökország után Angliában, Franciaországban és Piemontban is megfordult, majd Párizsban telepedett le. Életét nagy nyomorban élve fejezte be. Haláláig a honvédegylet segélyezte.
Előzmény: joby (52)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!