Keresés

Részletes keresés

APT Creative Commons License 2025.05.05 0 0 47222

A kotyva valóban oldja a sellakot - de nem nagyon gyorsan és hatékonyan, így nem biztos, hogy nem maradt meg a ragasztások maradéka. Ebben a werkben, ha egyáltalán sellakot alkalmaztak még, a horgony kövein túl esetleg a billegő vezetőköve vagy a hajszálrugó vége lehet a tőkében ragasztott - ezt szemrevételezéssel lehet ellenőrizni. De, ha nem eresztettek azóta sem el, aligha lehet velük érdemben probléma.

Előzmény: argyula (47221)
argyula Creative Commons License 2025.05.05 0 0 47221

Sajnos elkövettem azt a hibát, hogy 4 éve abszolút kezdőként nem tudtam, hogy a billegő vezető kövét sellakkal rögzítik, 2 darab ESA 9154 szerkezetet (a horgony kivételével) kotyvában áztattam 1 teljes napig. Hogyan érdemes ellenőrizni, hogy nem-e ártottam nekik? Az egyik óra napi használatban van, megbízható egyelőre.

Előzmény: APT (47212)
bosijani Creative Commons License 2025.05.05 0 0 47220

Én isolator pasztát használok.

Előzmény: Tsaby Motors (47219)
Tsaby Motors Creative Commons License 2025.05.05 0 1 47219

Ez nálam a favorit:

Előzmény: akkokoko (47213)
akkokoko Creative Commons License 2025.05.03 0 0 47218

Esetleg valakinek lenne Slava 5671-hez billegő és/vagy horgony eladó? 

akkokoko Creative Commons License 2025.05.02 0 0 47217

Ez egy Molnija billegő. A leírás szerint pontos és jó....

akkokoko Creative Commons License 2025.05.02 0 0 47216

Köszi! Akkor a lámpa polírok jók lehetnek...

Előzmény: argyula (47215)
argyula Creative Commons License 2025.05.02 0 0 47215

Plexi polírozáshoz én K2 Lamp Doctor nevű pasztát használok. 60g-os kiszerelésben vettem.

Előzmény: akkokoko (47213)
argyula Creative Commons License 2025.05.02 0 0 47214

Köszönöm a választ.

Előzmény: APT (47212)
akkokoko Creative Commons License 2025.05.02 0 0 47213

Ha már.... Ilyen szempontból mi számít hosszas áztatásnak? 

+1 plexi polírozáshoz mit használtok? Gondolom polywatch....  Esetleg csörgő mérethez valami gazdaságosabbat? 

 

Bocsánat! Először meg kellett volna köszönnöm az utolsó választ APT-nek! Köszi! Megnézem a vezetővel mire jutok!

Előzmény: APT (47212)
APT Creative Commons License 2025.05.02 0 0 47212

Amúgy ne használd hosszan, csak egy gyors öblítésre, és szárítsd le utána. A sellakot egyébként elvileg hosszas áztatásnál maga a kotyva, az abban lévő szalmiákszesz is oldja, tehát a sellakos ragasztásokat elvileg indokolt is minden tisztítás után ellenőrizni, szükség esetén megerősíteni.

Előzmény: argyula (47210)
APT Creative Commons License 2025.05.02 0 0 47211

Szabad - csak nem túl hatékony. Nem oldja igazán az olajos szennyeződéseket.

Előzmény: argyula (47210)
argyula Creative Commons License 2025.05.02 0 0 47210

Üdv!

Érdeklődöm, a Molnija 3602 zsebóra szerkezet billegőjét szabad-e izopropil alkoholban tisztítani? A vezetőkő sellakkal van beragasztva? Sajnos elfogyott a sebbenzinem, legközelebb hétfőn tudok beszerezni.

Üdv.:

Gyula

APT Creative Commons License 2025.05.01 0 0 47209

Ez a program nem túl kifinomult, így nem biztos, hogy mérvadó, amit látsz. A középponttól eltolódás szerintem kb: semmit sem jelent, egyszerűen megfogható és odébbtolható az egész grafikon. 

Amúgy "valódi" vibrográfon a két egymástól független párhuzamos grafikon jellemzően arra utal, hogy nincs jól beállítva a vibró, és a szerkezet tényleges lengési frekvenciája a duplája a beállítottnak - ami nyilván most nem valószínű. A két nagyon eltérő késést mutató oldal mindenképpen furcsa, bár ilyen nagy és laza hajszálrugójú szerkezetnél voltaképpen nem lehetetlen - elképzelhető olyan hajszálrugó állás, hogy az egyik irányba lengésnél a hajszálrugó felfekszik teljesen végig a hajszálrugó-kulcs egyik peckére-oldalára, a másik irányba viszont nem, ott meg szabadon leng, ezért a két féllengés látványosan-mérhetően eltérő lengésidejű. A hajszálrugó-kulcs nyílásának szűkítésével, peckes kivitelnél a peckek szorosabbra hajlításával orvosolható. 

Általában nagy pontosságú óránál komoly jelentősége van a kulcsnyílás beállításának.

Előzmény: akkokoko (47208)
akkokoko Creative Commons License 2025.05.01 0 0 47208

Ismét sziasztok!

 

A Vibrográf (jellegű) értelmezésében szeretnék segítséget kérni!

A szabályozás sikerült (ha igaz) egész tűrhető pontosságot elérni. Eddig ezt értem (ha igaz...🙂) viszont mit jelent az eltolódott kép (középtől). A két vonal "sántítást" jelent. Ennek milyen mértéke elfogadható még? Mi okozhatja (koszolódás, kopás, kenetlenség..?) Ezt a billegőn miként lehet javítani? Köszi!     

akkokoko Creative Commons License 2025.04.27 0 0 47207

Köszi! Megnézem! De mintha automata lenne...

Előzmény: APT (47206)
APT Creative Commons License 2025.04.27 0 0 47206

Vagy valami teljesen össze-vissza ver az órában - vagy nem 18000 a lengésszám, ami simán lehet. Konkrétan nem tudom a szóban forgó Jantar lengésszámát, de ilyen nagy szerkezeteknél nem ritka a 18000-nél kisebb, sőt, még olyan nem szabványos lengésszámokkal is találkoztam már régi óráknál, amelyet nem is tud semmilyen vibró mérni, mert nem beállítható, "nincs is a listán".

Próbáld azért meg 14400-al is, meg általában kisebb, beállítható lengésszámokkal.

Előzmény: akkokoko (47202)
akkokoko Creative Commons License 2025.04.27 0 0 47205

Egy másik Jantart nézve kb hasonló lett mint ez a Jantar. Lehet valamit rosszul állítottam?

akkokoko Creative Commons License 2025.04.27 0 0 47204

A Slava.

akkokoko Creative Commons License 2025.04.27 0 0 47203

A Slava 5671-es jobbnak tűnik...

36 óra alatt kb 1 percen belül.

akkokoko Creative Commons License 2025.04.27 0 0 47202

Mintha valaki lövöldözött volna...

APT Creative Commons License 2025.04.27 0 0 47201

Mérj rá lehetőség szerint műszerrel (akár a mobilos appal is).

Ilyenkor első körben tisztázni kell, hogy maga a lengésidő is már késést mutat, vagy az még rendben lévőnek tűnik.

Ha a lengésidő jó, az óra mégis jelentősen késik - akkor csúszik a negyedeskerék (vagy az adott megoldástól függően máshol kialakított állítási lehetőség) kapcsolata.

 

Ha már a lengésidő is kevés, akkor szét kell nézni a billegő háza tájékán. Jobb minőségű óránál ilyen szélsőséges késést-sietést általában csak olyan szintű kopások tudnak okozni, amelyek már szélsőségesen gyenge lengésszöget eredményeznek, tehát látni is lehet, hogy az óra "sántít", alig vánszorog. Bár 15 perc vagy több még így is meredek.

 

Ha azonban az óra látszólag lendületesen, szépen jár - akkor konkrétan baj van a szabályozóval. Régi, csavaros billegőjű zsebóránál nagyon nem ritka hiba az, hogy koszos, elszennyeződött, és ezért már késő vagy éppen siető szerkezet billegőkoszorújából mekkmesterek tisztítás, korrekt rendbetétel helyett kicsavarnak vagy nehezítésnek betesznek csavarokat, és az eredmény rendes javítás után egy durván siető-késő óra lesz - ilyenkor újra kell súlyozni és persze kiegyensúlyozni a billegőt. Néha több pepecselés, mint a szerviz maga.

 

Az esetünkben - régi vekker - azonban meglepően gyakori probléma, hogy amennyiben olcsó, réz-bronz hajszálrugó van benne, akkor az a hajszálrugó az esetleg túlzásba vitt kotyvás-szalmiákszeszes tisztításoktól meggyengült. Elvileg a szalmiákszesz nem oldja ugye a rezet-bronzot, legalábbis nem komolyan - de a rá rakódott patinát annál jobban, márpedig az magából a hajszálrugó anyagából alakult ugyebár ki, ergo ha elég sokszor lett ez túlságosan sokat áztatva, akkor egy picit fogy a spirálból, emiatt gyengébb lesz - nő a lengésidő. Idővel ez olyan mértékű lehet, hogy már kicsúszunk a szabályozási tartományból, és a legrövidebbre beállított hajszálrugókulcs mellett is csúnyán késik az óra. Ilyenkor sincs elveszve a dolog - rövidíteni kell picit a spirálon, ameddig a szabályozható tartományba nem kerülünk.

 

A vekker a méretei miatt remek terep ilyesmik gyakorlására, itt még jól kezelhetők a hajszálrugók.

Előzmény: akkokoko (47199)
Capt.IQ229 Creative Commons License 2025.04.27 0 0 47200

Kopások legjobb mutatója a különböző poziciókban járatás pár napig.

15 perc talán még simán beállítási lehet.

Előzmény: akkokoko (47199)
akkokoko Creative Commons License 2025.04.27 0 0 47199

Adott Jantar vekker.  Tisztítva, kenve. Viszont tetemes a késése. Akár 15 perc/nap (még most állítottam rá és próbálom, de szerintem sokkal jobb nem lesz...) Mit cseszhettem el? Mit hagyhattam figyelmen kívül? Esetleg a kopások már hozhatják ezt? Rugó? Billegő? 

akkokoko Creative Commons License 2025.04.27 0 0 47198

Teljesen igaz!

 

Azonban elég nehéz pusztán könyvből tanulni! Én eléggé vizuális vagyok. Ezért nézek ilyen videókat. Viszont ott -ugye- sok a "szakbarbár" akit laikusként nehezen szűrök ki...🙂

Előzmény: Tsaby Motors (47197)
Tsaby Motors Creative Commons License 2025.04.20 0 0 47197

A XXI. századi ember 1 youtube videó után TUD.

Ha magyar az illető, akkor már TANÍT! :o)

 

A szakemberek által írt és lektorált könyvek mindig jobb útmutatók minden másnál.

Előzmény: akkokoko (47195)
akkokoko Creative Commons License 2025.04.20 0 0 47196

Nagyon köszönöm! Ebben megint sok hasznos volt számomra! 

Előzmény: APT (47191)
akkokoko Creative Commons License 2025.04.20 0 0 47195

Igen! Így van! Köszönöm! De a fórumokon sokszor felülírják az ottaniakat. Tudom! A könyv a fix...🙂

Most a YT-n néztem valakit, aki a kerekeket is keni... Erre kaptam fel a fejem! 

Előzmény: bosijani (47190)
akkokoko Creative Commons License 2025.04.20 0 0 47194

Köszi! Viszont!

Előzmény: Tsaby Motors (47192)
bosijani Creative Commons License 2025.04.20 0 0 47193

viszont!

Előzmény: Tsaby Motors (47192)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!