Keresés

Részletes keresés

Kertkedvelő999 Creative Commons License 2024.03.22 0 2 271697

""""

Először gyerekkoromban (általános iskolás) koromban találkoztam az eper/szederfával.

Két csaknem (emlékeimben) 1 méternek tűnő vastag törzsű fekete eperfák voltak,

hetekig jártunk enni a termésüket.

Isteni finom volt, abban a spártai időszakban, és mivel minden évben a nyáriszünet

elején érett a termés, nekem ez egyet jelentett a szabadsággal és a boldogsággal.

3-4 éven át jártunk oda, a felfedezésétől számítva.

 

Ez volt az első emlékem.

Sajnos később valaki kivágta a fákat, mert a falu Főútja mellett volt, és idegesítette

hogy a termés egy hónapon át a kocsijára pereg.

Ez akkor iszonyatos csalódás volt...

 

Második élményem az volt amikor egy nagyvárosban dolgoztam és laktam, de hetente 1-szer

hazautaztam a szülőfalumba.

És egyik alakalommal nem a "Főpályaudvarról" indultam, ahogy szoktam,hanem

Rákos-nál szálltam fel a vonatomra, és nyár volt, a vonatra várni kellett 15-20percet, és..

a pályaudvar mellett ott volt egy hatalmas eperfa, érő fekete mézédes és ízes gyümölcsökkel.

A következő hetekben  oda-visszautazáskor itt szálltam le és fel,

majd a következő év eperszezonjában is.

 

3-4 évet dolgoztam ott, nem tudom megvan -e még az az eperfa.

 

Mikor itt kezdtem el dolgozni, meglepetten vettem észre, hogy az egyik épület mögött

fekete eperfa van. Isteni volt, több évig jártam oda nyáron falatozni, és mindig

a gyerekkoromra meg a szabadságra gondoltam.

Minden nap 1 hónapon keresztül, amíg csak pergette a termését.

Majd kivágatták a fát, mondván hogy a beton (Járda?) repedéséből nőtt ki,

túl nagy már és szétfeszíti a betont.

Hát ez nagyon szomorú volt.

Az eperfákat kivágják..a gyerekek vidámsága alábbhagy,

az ember boldogsága elmúlik.

 

Ráadásul akkoriban ez volt az egyetlen de 10000-szeres szorzó, ami miatt kedveltem a 

(az akkori) munkahelyemet.

 

És itt jött a felvetés: miért nincs saját eperfám?

Kertes házban lakunk, elég nagy udvar és kert is van, miért nem ültettem soha?

Azóta 16 eperfát ültettem,aminek nagy része mai napig megvan, és még vagy 2-3 különböző időben érő cseresznyét.

Így minden nyár elején újraélem azt a pillanatot, amikor 7-8 évesen, rabságunktól szabadulva,

láncainkat levetve kimentünk  a Főútra, és a két nagy Fekete eperfánál órákat "táboroztunk"

mert elkezdődött a nyári szünet, és a kerteken átvágva még cseresznyét is ettünk.

Osztálytársaim még igen, unokatestvérem már nem is él szegény, akivel csatangoltunk sokszor..

 

És a gyerekeimen látom a hasonló élményeket, bár ők az eperfa iránti rajongásomban annyira nem osztoznak, de a cseresznyét nagyon várják és imádják. 

 

UI: a feleségem az egyik eperfát ki akarta vágatni velem, mert alatta parkolunk ő is a kocsijával,

meg én is, és egy hónapig takarítani kell az autókat minden nyáron...

Hát elmagyaráztam neki, hogy nincs az az isten, hogy ezt megtegyem ezzel a fával,

mert bár már most van sok/több, de újra átélném azt a szomorúságot, amit

gyerek koromban éltem át, amikor az akkori életem egyetlen csodáját

szívtelen gonosz emberek teketóriázás nélkül egyszer csak kifűrészelték.""""

Kertkedvelő999 Creative Commons License 2024.03.22 0 0 271696

Tud valaki összehasonlítási alapot írni, miben különbözik a 

Szicíliai Fekete Faeper (Mórus Alba?)

A Fekete Faepertől (Mórus Nigra?)

 

Főleg a termések közötti különbségek érdekelnének. 

Kertkedvelő999 Creative Commons License 2024.03.22 0 0 271695

Vettem 12 db fekete ribizlit, mert az a kedvencem, 6 törzsest és 6 bokrost.

Ebből 5-5 darabot holnap el is ültetek.

1-1 darabot pedig oltok....

Nem sok reménnyel, ne nevessetek ki, de korábban itt írva volt hogy valami régi orosz kertész 

cseresznyére oltott fekete ribizlit.

Na én ezt most kipróbálom, nektek ne kelljen..

:-)

 

A fekete ribizli az egyik kedvenc gyümölcsöm, az első 5 kedvenc között van.

Még akkor is ha maga a növény poloskaszagú.

A kertészetben a nő kicsit undorodva adta ide a töveket, mondván hogy a fekete ribizli bokor poloskaszagú.

Tényleg az...

És már régen ettem, de lehet hogy kicsit a termés is az.

Ennek ellenére a kedvencem.

Remélem a törzses már idén terem, a bokros meg 2-3 éven belül.

A törzsesnél majd buzgón vágom a vad alany sarjhajtásait, nehogy ledobja a nemes részt.

Mert a legutolsó törzses fekete ribizlivel így jártunk.

Igaz akkor 2 vagy 3 évig nem tudtunk EÜ meg egyébb okokból ránézni a kertre...

De ez már egy régi történet.

Kertkedvelő999 Creative Commons License 2024.03.21 0 0 271694

Tyű.

Mindig is olyan fórumot kerestem, ahol ilyesmiről értekeznek, vitáznak.

 

Nekem kb.10 éve van "Télálló Hegyi Füge"-ém.

Sosem takargattam az igaz, de nem is sokat nőtt, mert minden évben visszafagyott

a földig, és minden tavasszal újrahajtott. Eddig.

Mert tavaly sikerült neki kb. 8 cm vastag törzset növesztenie, egy darabot

és nem bokrosodott (vagy tavaszzszal kivágtam a többit és csak ezt hagytam meg? nem emlékszem)

 

De ez a vastag ág most határozottan él, és egy cm sem fagyott el belőle már,

még a vékonyabb ágaknál a "korona" résznél sem.

Tekintve hogy télen itt éjszaka -11°C is volt párszor, ez szép teljesítmény.

Lehet hogy mégis télálló teljesen, csak

komolyabban kellett volna vennem hogy az első 4-5 évben takargatni kell?

És vissza kellett volna korábban metszenem, hogy a bokorból csak 1 törzs maradjon,

ami kellően meg tud vastagodni/erősödni őszig?

 

Na majd jövőre meglátjuk. 

 

Előzmény: beetee (271693)
beetee Creative Commons License 2024.03.21 0 0 271693

Ezt mondja, most jutott időm végighallgatni:

https://youtu.be/BFLI29AmLu8?si=u3I8Raxla1mpV8bM&t=496

 

termést vagy terméságazatot esszük, nem a virágot.

Előzmény: CBNora (271692)
CBNora Creative Commons License 2024.03.21 0 1 271692

Mit mond erről egy botanikus professzor:

https://www.youtube.com/watch?v=BFLI29AmLu8

Előzmény: beetee (271689)
55judit Creative Commons License 2024.03.21 0 0 271691

Én rád bízom. :) Ettől függetlenül elolvashatod amit a témával kapcsolatban az általad belinkelt oldal ír. Bár, fügés ember is tesz közé fals információkat, de pl. amit a serlegvirágzatról mond az igaz. De pl. a csak másodtermésű fügék között említ olyan fajtát, aminem csak másodtermésű. nekem van olyan, és állíthatom, első termése is van. De nem indítok én vitát erről, nekem nem ér annyit a téma, és nem vagyok  szakértő mint ő sem. Kettőnk között leginkább  az a külömbség hogy én csak a saját tapasztalataimról szoktam írni, míg ő összeollózott ellenőrizetlen információkat gyűjt az oldalára és még támogatást is kunyerál hozzá. De engem nem zavar, sőt nem is érdekel.

Előzmény: beetee (271689)
CBNora Creative Commons License 2024.03.21 0 0 271690

Bizony, ne kapirgáld!

Türelem!

Az, hogy valami 16 nap után még hajt, nem jelent semmit, pláne ha erősen vissza van metszve.

Nem sokat számít, hogy hosszabb távon mi az előrejelzés. Még májusban is lehetnek fagyok, ha jobb helyen laksz, kisebb valószínűséggel, de ezt a kis időt már ki lehetne bírni némi pakolászással vagy takargatással. Valószínűleg kihajt tőből akkor is, ha elfagy, de mégiscsak jobb, ha megmarad az egész növény. Jót nem tesz az elfagyás, az biztos.

Előzmény: Didergő Király (271685)
beetee Creative Commons License 2024.03.21 0 0 271689

Szívesen. Én a termését eszem. 

virágját max a töknek az olaszok..

a növények 99,99%-ának nem magát a virágját esszük.

Előzmény: 55judit (271688)
55judit Creative Commons License 2024.03.21 0 0 271688

Köszönöm hogy bemutatod nekem a fügét.

Előzmény: beetee (271687)
beetee Creative Commons License 2024.03.21 0 0 271687

www.fugesember.hu/2022/08/fuge-tipusai-viragzata-termese.html

 

Előzmény: 55judit (271686)
55judit Creative Commons License 2024.03.21 0 0 271686

A fügének először a csúcsrügye hajt ki, ezzel egy időben elkezdenek nőni a termések. (nevezzük termésnek, de amit megeszünk a füge bokorról, az valójában virág) Készülhetsz rá, május közepéig bármikor megfázhatnak ezek a növények. Ehhez elég szokott lenni áprilisban néhány egymást követő +2, 3 fokos  éjszakai lehűlés. Ekkor az érzékenyebb fajtákról lepotyog az első termés nagy része. Mínusz se kell hozzá. A barna fajták a legkevésbé érzékenyek erre. Ők viszont a másodtermést nem érlelik be teljesen mert kései fajták. De előfordul ezek között is kisebb szemű korai. Mindegyik fajtának van előnye és hátránya. Viszont ami mindegyik fajtára érvényes,  nem bírják a fagyot.

A mostani fagyos éjszakák csak a friss hajtásokban tehettek kárt, a vesszőt nem érinti. Ezért ne aggódj, ki fog hajtani. Legrosszabb esetben tőről hoz új hajtást 1-2 hónap múlva, ezért nem kell kidobni túl korán.

Előzmény: Didergő Király (271683)
Didergő Király Creative Commons License 2024.03.21 0 0 271685

csak remélni tudom. hozzám egyelőre nem jelez fagyot belátható időn belül, bár ami azt illeti, ma hajnalra mindkét nagy modell 6 fokot várt, ehhez képest 2 fok körüli értéket mutat az 1 km-en belüli összes automata. a szomszéd faluban meg -2 van, de ez a reláció mindig fennáll. 

 

képzeld, ma vettem észre, hogy kihajtott az egyik bogyós dugványod. lehet, hogy több is kihajtott, csak nem nagyon látom őket, mert a most ősszel dugványozott rózsák közé tettem őket, később meg megfeledkezve róluk, díszfűvel mulcsoltam a közöket. nem akartam nagyon megkapirgálni, hátha leverem az esetleges leveleket. majd figyelem, hátha kidugja a fejét még 1-2, de ha csak ez az egy marad meg, már az is elég.

 

az átültetett rózsák viszont kezdenek aggasztani, mert azok, amiket 3 centis csonkra, alig látható alvó rügyre metszettem vissza, 16 nap után sem moccantak meg. kb 90% ilyen. ősszel újra tudom kezdeni az ültetést, ha muszáj, mert van elég rózsám, csak annyira terjeszkedik a kőrisek gyökere, hogy nem szívesen bolygatnám a területet újból. nem beszélve arról, hogy a szomszédok mit fognak gondolni, ha még következő télen is ezen a 28 m2-en dolgozom. :))

Előzmény: CBNora (271684)
CBNora Creative Commons License 2024.03.20 0 0 271684

És gondolod, hogy ez az idei utolsó fagy volt?

Előzmény: Didergő Király (271683)
Didergő Király Creative Commons License 2024.03.20 0 0 271683

de azok már begyökeresedett, idősebb példányok voltak, nem? ez még két nappal a fagy előtt lett kiültetve. de remélem, hogy kihajt, ha elfagyott.

Előzmény: 55judit (271681)
Didergő Király Creative Commons License 2024.03.20 0 0 271682

nem tudom, hogy miért gondoltam, hogy nem lesz már fagy. lehet azért, mert februárban kétszer volt? :))

levettem a dézsát a fügéről, nem tudnám megmondani, hogy elfagyott-e vagy sem. igazából még nem nyílt ki teljesen a levele, egyelőre "orsószerűen" össze van tekeredve. a másik, amit nem ültettem ki, már kinyílt.

Előzmény: CBNora (271680)
55judit Creative Commons License 2024.03.20 0 0 271681

Ahogy Nóra mondja, pár hetet inkább.

nekem is van egy cserepesem, még csak a helyét jelöltem ki.

 

Igen, tutira kihajt. Ha nem csak a hajtás fagy le de a vessző is elhal, gyökérnyakból ki tud hajtani de lehet, arra várni kell április végéig, május elejéig. A 2012-es nagy füge elfagyások idején láttam olyan bokrot ami júniusban hajtott ki éppen mielőtt ki akarták vágni. 

Előzmény: Didergő Király (271678)
CBNora Creative Commons License 2024.03.20 0 0 271680

Sőt, az elajándékozással is jobb lett volna várni, ha szíveden viseled a növény sorsát. Én legalábbis csak akkor szoktam odaadni egy növényt, mikor már biztonságosnak érzem. Mondjuk ha Lychnis lenne a szomszédom, neki bármikor odaadnám, de akiről nem tudom biztosan, hogy ért a növényekhez és szán is rájuk időt, azoknak csak akkor, ha már nyugodtan ki lehet ültetni. Aztán van, akinek csak olyat adok, ami egyébként a komposztra menne.

Előzmény: CBNora (271679)
CBNora Creative Commons License 2024.03.20 0 0 271679

Pár hetet inkább.

Előzmény: Didergő Király (271678)
Didergő Király Creative Commons License 2024.03.20 0 0 271678

egyébként tegnapelőtt este egy nagy műanyag dézsával letakartam a fügét a szomszéd néninél, tegnap este láttam, hogy egész nap rajta hagyta, pedig gondolom, hogy jobb lett volna, ha napközben kicsit melegíteni tudja a nap a talajt körülötte, hogy gyűjtsön egy kis energiát éjszakára. most még egy picit hidegebb is van, mint tegnap (-1,7), illetve már jóval előbb beestünk 0 alá. ma kiderül, hogy mennyit ért a takarás. ha elfagyott, akkor tuti, hogy újra kihajt majd? viszonylag vékony ágdugvány, amin egy leveles hajtás nőtt tavaly, az hajtott ki újra. hát nem lett volna rossz várni még legalább 1-2 napot a kiültetéssel...

Előzmény: Didergő Király (271675)
beetee Creative Commons License 2024.03.19 0 0 271677

Közelebb van a Naphoz. Megégtek. ;)

Előzmény: sza_attila (271676)
sza_attila Creative Commons License 2024.03.19 0 0 271676

A tetején már barnák a szirmok. 

Előzmény: Didergő Király (271675)
Didergő Király Creative Commons License 2024.03.19 0 0 271675

elfagyott? itt - 1,5 C volt hajnalban. 

Előzmény: sza_attila (271664)
hbe Creative Commons License 2024.03.19 0 0 271674

Idén az enyém sem fagyott el végre, és ma reggel sem volt fagy szerencsére. Még a holnap hajnalt kellene átvészelni, mára is mínusz kettőt mondott, de melegebb volt. Tegnap este a kék órában, de már túl van a virágzás csúcsán, sok leesett róla, és fentről jobb lenne fotózni, mert nagyon felnyúlt.

 

Előzmény: sza_attila (271672)
Didergő Király Creative Commons License 2024.03.18 0 0 271673

tényleg jobb lenne megtanulni a latin neveket. :D

 

akár hiszed, akár nem, 2 méterre a gömbkőris törzsétől vágtam el gyökeret tegnap. ahogy mondtam, '22-es ültetés. nagyon sekélyen, kb. 10 cm mélyen, hálószerűen nőnek a gyökerei, emiatt elég nehéz kikerülni őket. ha éppen "rossz helyen" ásnám ki a rózsák ültetőgödrét, a vastagabb gyökereket (kb. ceruza vastagság) félrehúzom, ha tudom, a vékonyabbakkal nem tudok mit kezdeni. remélem, hogy nem lesz semmi probléma. ekkora fákat még simán átültet egy pécsi cég, sőt jóval nagyobbakat is. azokat sem szedik ki olyan óriási gyökérzettel, szóval abban bízom, hogy ennyi károsodást még el fog viselni az a két fa, aminek a környékét bolygatom. más kérdés, hogy ilyen gyökérrendszer mellett mennyi értelme van rózsával teleültetni a környékét, mert igen nagy lesz a verseny a vízért, de majd kiderül.

az alanynak, ami sima virágos kőris, így néz ki a gyökérzete. (jobb gomb, kép megnyitása új lapon. lehet, hogy mutattam már)

Előzmény: sza_attila (271672)
sza_attila Creative Commons License 2024.03.18 0 0 271672

Liliomfa az összes magnólia és fordítva. 

Előzmény: Didergő Király (271671)
Didergő Király Creative Commons License 2024.03.18 0 0 271671

felénk a fehér virágú, keskeny szirmú, magasra növőt nevezik liliomfának, a többi meg magnólia. lehet, hogy téves a megkülönböztetés.

Előzmény: lychnis (271668)
Didergő Király Creative Commons License 2024.03.18 0 0 271670

biztos valami ilyesmi van mögötte. egyébként aki azt mondta, hogy azért nem fogadja el, mert akkor tartozni fog, pedig láttam rajta, hogy legszívesebben elfogadta volna, amikor mutattam neki a telefonomon a képeket, hogy hogy néznek ki az adott növények, szóval őrá nem lehet azt mondani, hogy az öldöklő kapitalizmus keményítette így meg a szívét, mert a város egyik közműcégénél volt mérnök. nem az a borzasztó kemény versenyszféra. őszintén szólva megsajnáltam, amikor ezt mondta. eléggé szar lehet így viszonyulni azokhoz, akik adni akarnak neked valamit. én nem vagyok hajlandó így gondolkodni. jó, én meg a másik véglet vagyok, mert képes voltam vadidegenhez becsöngetni, amikor megláttam a ház előtt az árokban a rengeteg illatos gólyaorrt. :)) de tök rendes volt a néni, egyből szedett ki egy csomót, csak annyit mondott, hogy ne köszönjem meg. persze ígértem neki rózsát, örült is neki. más kérdés, hogy nem értem vele oda időben, most már csak ősszel. de nincs elfelejtve, sőt, fel van írva. :))

 

Előzmény: sza_attila (271667)
lychnis Creative Commons License 2024.03.17 0 0 271669

Errefelé is csodálatosak. Többféle is van és mind rogyásig virággal. És itt is várható a fagy.

Előzmény: sza_attila (271664)
lychnis Creative Commons License 2024.03.17 0 0 271668

Mi a különbség a liliomfa meg a magnólia közt? 

Előzmény: Didergő Király (271666)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!