Keresés

Részletes keresés

almabimbo Creative Commons License 2012.05.05 0 0 1064

Ez függ a hőmérséklettől, napfénytől, levegő páratartalmától, talajtól (az erősen tőzeges talaj pl. hamar kiszárad), a Kála fajtájától (a hagyományos fehérek több, a színesek kevesebb vizet igényelnek) stb. Ki kell tapasztalni. A Kála mocsári növény és ha szükséges, nyugodtan locsold meg akár minden második nap vagy ha tűző napon van, akkor akár naponta is. Nincs általános szabály, ki kell tapasztalni, hogy mi a jó neki.

Előzmény: Lestat28 (1063)
Lestat28 Creative Commons License 2012.05.05 0 0 1063

Sziasztok!

 

Nemrég elültette egy kálagumót (ez az első próbálkozásom). Régi fórumbejegyzéseiteket olvasgattam, és sok mindent megtudtam. Pl. hogy a színes káláknál vigyázni kell az öntözéssel, nehogy kirohadjon. Az enyém is színes, ha minden jól megy, schwarzenwalder.
A gumücska szépen meg is indult, két szép zöld hajtást hozott eddig. Az ablakba raktam, hogy kapjon elég napfényt, de úgy veszem észre, néha eléggé idetűn a nap, és hamar kiszárad a földje. Ilyenkor egy héten hányszor szabad locsolni? Mert azt olvastam, elég heti kétszer, de ha csak annyiszor kap, akkor csontszáraz 2-3 napig a föld.

csaba08 Creative Commons License 2012.05.03 0 0 1062

Szia,

 

Sok öntözés mellett mehet a tűző napra is a kála.

 

Csabi

Előzmény: Costata (1061)
Costata Creative Commons License 2012.05.02 0 0 1061

A Kálát most tervezem kitenni a kertbe. Van hagyományos nagyvirágú fehér és pettyes levelű, kisebb virágú fehér is. Sárga virágú is van, habár az még nem virágzott. Iszonyat erősen tűz a nap. Milyen helyre tegyem őket? Árnyékosba, félárnyékosba vagy tűző naposba? A szomszéd félárnyékos helyen tartja őket. Ezt azért furcsállom, mert a Kála Dél-Afrikából származik, ahol aztán rendesen süt a nap reggeltől estig, egész évben.

Maszatka55 Creative Commons License 2012.04.29 0 0 1060

Nálam nem működik a link, de a "Növényvédelem" topikban vannak a képek.

Maszatka55 Creative Commons License 2012.04.29 0 0 1059

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=117769328&t=9020473

 

Szia!

Itt vannak a fotók! Kattints a linkre.

Segíts kérlek! Mi bajuk lehet? Én atkára és ami a legrosszabb, vírusra gyanakszom:(:(:(

Előzmény: csaba08 (1040)
e.rika83 Creative Commons License 2012.04.29 0 0 1058

Sziasztok

Hagyományos fehér kálát (Zantedeschia aethiopica) keresek. Ha esetleg valakinek lenne az legyen szíves írjon egy pü-t. Nagyon szépen köszönöm.

csaba08 Creative Commons License 2012.04.02 0 0 1057

Sziasztok,

 

Előbújtak a föld alól az első Kála hajtások.

Így most vasárnap kaptak elöször egy kis vizet a hosszú téli pihenő után.

Amint egy kicsit kigyökeresednek és életre kapnak, következik a földcsere. 

Majd talán május körül amikor már elég melegek az éjszakák, a szabadba is kikerülnek újra a Káláim.

 

Csaba

e.rika83 Creative Commons License 2012.03.12 0 0 1056

Szia.

 

Nagyon szépen köszönöm a segítséged.

 

Szia

Erika

Előzmény: colizoli (1055)
colizoli Creative Commons License 2012.03.12 0 0 1055

A feher kálát is ugyanugy tartom mint a többi szineset. Tehát oktober vizelvonás, télen fagymentes helyen tarolva és tavasszal kiültetve es locsolva.

Előzmény: e.rika83 (1054)
e.rika83 Creative Commons License 2012.03.11 0 0 1054

Sziasztok.

 

Először is gratulálni szeretnék, nagyon hasznos topikot hoztatok létre. Másodszor a segítségeteket szeretném kérni. "Hagyományos" fehér kálát szeretnék venni (illetve van más színes kála gumóm is, de átböngészve a hozzászólásokat úgy érzem, boldogulni fogok a gondozásával), szóval több helyen olvastam az eredeti fehér káláról, de még mindig nem világos a gondozása. Lehet úgy tartani mint a színes kálákat? Mármint szeptember-október fele nyugalmi időszak, levélzet nélkül, majd tavasz közeledtével újra öntözni és esetleg virágzásra bírni? Vagy ezt a fajtát tényleg máshogy kell gondozni? Az a gondom, hogy már nem nagyon tudnám eltenni a szobanövényeimhez, ahol elegendő fényt kapna. Ezért gondoltam a pihenésre a többi kálával együtt a pincébe. Mit gondoltok?

Előre is köszönöm a segítségeteket.

 

Sziasztok.

Erika

Ilycsin Creative Commons License 2012.03.02 0 0 1053

Sziasztok!

 

Nekem még ősszel virágozz, sárgult el a fehér virágot hozó kálám (elvirágzott nyár végén, aztán szép zöld levelei voltak, majd sárgult, satnyult). Ekkor nem locsoltam tovább, visszavágtam, mostanra pedig icipici zöld kis hajtásokat látok előjönni.

 

Meglocsoltam egy kis növénytápos vízzel, mert úgy tudom ha már hozza a hajtást, akkor szabad. Jól tettem szerintetek vagy március végéig békén kellett volna hagynom? tavaly májusra kaptam, akkor tiszta virág volt...

csaba08 Creative Commons License 2012.02.17 0 0 1052

Szia,

 

Elég csúnya?

Én nem úgy látom...

A képen van 4 virágszár, ebből 3 tetején van elszáradt, megbarnult virág.

A levelek szép élénk zöldek... talán kicsit sárgás árnyalatúak...

A levélszéleken felfedezhetők egy-egy barnás beszakadás, sérülés... ez lehet az időjárás hatása.

Nincs különösebb baja, főleg, hogy ez egy vadon élő példány.

 

Nem, még nem mondanám, hogy elkezdődött a nyugalmi időszaka... bár akár az is lehet, hogy egész egyszerűen csak már napok nem jutott csapadékhoz...

 

Csabi 

Előzmény: thekingisalive (1051)
thekingisalive Creative Commons License 2012.02.17 0 0 1051

Érdekes, hogy a képen elég csúnya, sárgás-barnásak a levelei. Vagy akkor készült a kép, amikor már épp elkezdődött a nyugalmi időszak?

Előzmény: csaba08 (1050)
csaba08 Creative Commons License 2012.02.16 0 0 1050

Szia,

 

Ez az!

Ez az eredeti Kála!

Afrikai növény, mocsáros területekről, amik a nagy forróságban teljesen kiszáradnak, ilyemkor van a pihenőideje a gumóknak...

Majd az esős évszak beköszöntével ilyen gyönyörűek lesznek...

 

Kérdésre a válasz: Én nem szoktam a leveleit permetezni... Ahhoz túl sok kálám van...

 

Csaba

Előzmény: thekingisalive (1049)
thekingisalive Creative Commons License 2012.02.16 0 0 1049

Ezt nézzétek! Dél-Afrikában vadon növő Kála.

 

 

thekingisalive Creative Commons License 2012.02.16 0 0 1048

Köszönöm, még annyit kérdeznék, hogy kell-e permetezni a Kála levelét? Nálam pár nap leforgása alatt csúnya porosak lesznek. Vagy töröljem le vizes szivaccsal a leveleket néhány naponta? Az majdnem olyan, mintha permetezném és egyúttal a port is leszedi.

Előzmény: csaba08 (1047)
csaba08 Creative Commons License 2012.02.16 0 0 1047

Sziasztok,

 

A pettyes levelűek lehetnek fehérek és színesek is.

Ezek az un. tenyésztett fajok.

Szebbek, elegánsabbak, jobban eladhatók.... amiket a piac kíván.

 

A hagyományos kála növény színe világosabb zöld, levelei nem pettyesek, méretileg nagyobbak és gyönyörű nagy fehér viráguk van.

 

Az, hogy egy növény - jelen esetben pl. a sárga kála - hoz nem pettyes levelet, az nem baj.

Attól az még hozhat színes virágot.

 

Üdv: Csaba

www.cilarik.5mp.eu

Előzmény: thekingisalive (1046)
thekingisalive Creative Commons License 2012.02.16 0 0 1046

A pettyes levelű Kála az mindenképp színes virágú, vagy fehér is lehet?

Maszatka55 Creative Commons License 2012.02.15 0 0 1045

Szia!

 

Képzeld, ültettem egy Kála gumót 2 hónapja és eddig 3 levél nőtt ki belőle. 2 tarka pettyes, egy pedig sima, egyszínű világoszöld. Ez hogy lehetséges? Akitől kaptam a gumót, azt mondta sárga virágú lesz. Mást nem tudok róla.

Előzmény: csaba08 (1044)
csaba08 Creative Commons License 2012.02.12 0 0 1044

Szia,

 

De lehet őket felülről is locsolni.

Nincs vele gond.

 

Csaba

Előzmény: Maszatka55 (1043)
Maszatka55 Creative Commons License 2012.02.11 0 0 1043

Szia!

 

Köszönöm a tanácsot, megfogadom és pár hét múlva jelentkezem, hogy van-e változás. Nekem nagyrészt fehérek vannak. Jól értelek, hogy csak alulról lehet locsolni, felülről nem? Én mindig felülről szoktam.

Előzmény: csaba08 (1042)
csaba08 Creative Commons License 2012.02.10 0 0 1042

Szia,

 

Igen, a kála az eredeti fehé kála mocsári növény, jól bírja a vizet és szereti is a nagy melegben, nyáron.

A színes kálák már érzékenyebbek.

Heti 1 locsolás bőven elég, és csak annyi vizet, amit felszív a tálkából.

Lehet, hogy kétszer-háromszor is meg kell tölteni a tálkát... látni fogod. 

Ha mondjuk kb. 2-2,5 óra múlva is áll még víz alatta, azt ki lehet önteni.

 

Egyelőre ennyit változtass.

 

Csabi

Előzmény: Maszatka55 (1041)
Maszatka55 Creative Commons License 2012.02.09 0 0 1041

Szia!

 

Nagyon változó. Némelyiken csak 3-4 levél van, de vannak gyönyörű szép sűrűk is (egy cserépben több tő, összesen kb. 20 levél). Képet most nem tudok feltenni, de pár nap múlva teszek fel.

Őszintén szólva gyakran locsolok, úgy hetente kétszer. És mindig jó bőven, úgy, hogy áll alatta a víz az alátétben. Azt hallottam, hogy a Kála mocsári növény és szereti a sok vizet. De mivel tél van, lehet, hogy kevesebbet kell öntözni...

Amúgy 1 méterre vannak a kályhától, kb. 20-22 fokban.

Mit tanácsolsz, min változtassak?

Előzmény: csaba08 (1040)
csaba08 Creative Commons License 2012.02.09 0 0 1040

Szia,

 

Mennyi levél van rajtuk?

Tudnál betenni fotót?

Ha csak decemberben lettek ültetve, elvileg még korai lenne nekik sárgulni.

De mivel ilyenkor kevés a napos órák száma és mondjuk ha sok vizet kapnak, azaz másként fogalmazok... ha nem szárad ki a földjük két öntözés között eléggé, akkor is sárgulhatnak. A hőmérsékleti viszonyokat még nem is említettem....

 

Csabi

Előzmény: Maszatka55 (1039)
Maszatka55 Creative Commons License 2012.02.09 0 0 1039

Mi? De hát még nem is virágoztak!!!!

Akkor most tavasszal nem is fognak? Novemberben és decemberben ültettem a gumókat, elvileg mostanában kéne virágozniuk...

Előzmény: csaba08 (1038)
csaba08 Creative Commons License 2012.02.09 0 0 1038

Sziasztok,

 

Na most kell lecsökkenteni a vizet, majd teljesen abbahagyni a locsolást és minimum március végéig szárazon hagyni őket.

 

Csabi

Ludmilla Love Creative Commons License 2012.02.09 0 0 1037

Nálam is ugyanígy sárgulnak! Mi okozza? Annyira elszomorít.

Maszatka55 Creative Commons License 2012.02.09 0 0 1036

A Káláim leveleinek a széle sárgul. Mi okozhatja? Még nem virágoztak, szóval nem a természetes visszahúzódás okozza. 20 fokon vannak, rendszeresen öntözöm őket esővízzel, műtrágyát is kapnak. Akkor mi lehet a gond?

Maszatka55 Creative Commons License 2012.01.20 0 0 1035

Igen, köszi! Szerencsére nekem is több tövem van (6 vagy 7), így valszeg nem egyszerre fognak virágozni és kicsit így elhúzódik majd a virágzás. Akárhogyis is, a jó talaj, esővíz és tápoldat mindenképpen kedvez nekik, a töbi meg már nem rajtam múlik.

Előzmény: csaba08 (1034)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!