Keresés

Részletes keresés

Pompiere Creative Commons License 2021.09.29 0 0 3782

Az általad írt alapozási mélységen pontosítanék: min. 80-100 cm a javasolt.

 

Magyarországon fagyhatár alá kell vinni az alapozási mélységet. Még akkor is ha már nem nagyon kell hideg telekkel számolni.

Egyébként statikailag sem mindegy, hogy egy 2 méter magas, több száz kilós épített kerítésoszlop alapja milyen mélyen van a földben. Én biztosan nem mernék egy 40-50 centi mélységű alapra 2 méteres oszlopot építeni. Ennek a kidőléséhez felázott talaj esetén már nem kell túl nagy behatás. Az ilyen elhibázott alapozás miatt látni néha minden elemében megdőlt kerítéseket. Még sima betonoszloppal készült drótkerítések is megdőlnek, ha nem elég mélyen vannak az oszlopok.

 

A kerítés többi elemének méretezése szubjektív. Mindig azt mondom, hogy szét kell nézni, ki kell választani ami a legjobban tetszik és meg kell valósítani.

 

Előzmény: Mezőföldi 2 (3781)
Mezőföldi 2 Creative Commons License 2021.09.29 0 0 3781

  Persze ha alacsony a kerítés akkor még valós is lehet.

 

Betonkerítés vakolt lábazati részére szeretnék fedlapokat tenni."

 

 Egy   1,6  -  1,9  max. 2 m magas kerítés mezői  függőlegesen nagyjából a következők :

 

 

 alap a földben  0,4  - 06 m, a kerítés lábazat  0. 3 - 0,5 magas ,

 a kerítés mező  1  -  1,5 m

 és erre  valamilyen fedlap    10 - 15 cm 

 

 Vizszintesen  oszlopok és kerítés mezök  2 - 2,5 m -enként.

 

 Amúgy egy kerítésnek  ezer változata lehet.

Előzmény: Pompiere (3779)
Mezőföldi 2 Creative Commons License 2021.09.29 0 0 3780

Bizony keveri, de nagyon.Nem is egyszer írta, hogy az alapra közvetlenül tenné a fedlapot.

Előzmény: Pompiere (3779)
Pompiere Creative Commons License 2021.09.28 0 1 3779

Egy kicsit kevered a fogalmakat. Amire te fedlapot akarsz tenni az a kerítéslábazat.

 

1. Ki lehet önteni betonból a fedlapot. De ha azt akarod, hogy szép legyen a felület, akkor lemezzsaluban kellene megcsinálni és vibrálni. Gyanítom, csak azért nem akarsz csináltatni zsalut, hogy kiönts vele pár fedlapot.

 

2. Ez szerintem felejtős. Az XPS-nek van ugyan valamennyi teherbírása, de nem annyi, hogy kibírjon bármilyen erősebb mechanikai behatást, pl. ha valaki rááll. Keménynek kemény, de ez nem idevaló, nem erre találták ki.

 

3. Ez járható megoldás lehet, de ilyenkor már szigetelést nem tesznek a fedlap alá. Azt az alap tetejére szokták tenni, a lábazat alá. Ahol téglát raknak fedlap gyanánt, ott maga a tégla és a fuga biztosítja a vízzárást. Ez a fajta "fedlapozás" nagy figyelmet és szakértelmet igényel. Ha a fugák megrepednek és ott beszivárog a víz, hólé, akkor a fagy előbb-utóbb szétrepeszti. No, meg azt is meg kellene nézni, hogy mennyire harmonizál ez a téglakő fedlap a kerítés többi részével. Ha az oszlopok is téglából vannak rakva akkor jól áll hozzá a tégla fedlap. De ha - mint írtad betonból - akkor nem biztos, hogy ez a jó választás.

 

Javaslom, hogy jártadban-keltedben nézz szét, hogy látsz-e hasonló kerítésre, hasonló megoldást.

 

Én maradnék a műkőnél. Tudom, nagyon drága, de az mutat igazán szépen. Természetesen csak akkor, ha a mester szépen készíti el.

Előzmény: attipal (3777)
attipal Creative Commons License 2021.09.27 0 0 3778

Lemaradt, hogy előre is köszönöm, ha szakember válaszol a kérdéseimre, de olyanok hozzászólásának is örülnék, akik maguk is hasonló (téglaköves) megoldást választottak a kerítésük fedlapozásához.

Előzmény: attipal (3777)
attipal Creative Commons License 2021.09.27 0 0 3777

Sziasztok!

Betonkerítés vakolt lábazati részére szeretnék fedlapokat tenni. A készen vásárolható -beton, műkő, kő, agglomerát- fedlapok árát igen húzósnak látom, ezért az alábbi alternatív megoldásokon is gondolkodom.

1., Házilag kevert betonból készíteném, egyedi zsaluzatba öntve. Majd a kész darabokat utólag a kerítésalapra ragasztanám.

2., XPS lapokat ragasztanék a kerítés alapjára, amiket utólag kérgesítenék hálóval erősített alapvakolattal és műgyantás színező vakolattal.

3., Készen vásárolható téglaköveket ragasztanék a meglévő kerítésalapra.

 

Jelenleg a gyors kivitelezhetőség miatt a 3. lehetőség felé hajlok leginkább, de érdekelne a véleményetek.

Téglakő esetén még beépítés előtt vízorrt vágnék a téglakövekbe.

A vakolt kerítés alap (ami beton) tetejére bitumenes vízszigetelő lemezt ragasztanék (gázpörzsölővel rámelegítve, hengerelve). Megakadályozva, hogy a fedőköveken keresztül felülről nedvesség juthasson az alapba és a rajta lévő vakolatba. Jelenleg csak alapvakolat van a betonon, amit később festeni tervezek.

- Milyen anyaggal kell ráragasztani a beton téglaköveket a bitumenes vízszigetelő lemezre (Vilas)Előre is köszönöm, ha szakember válaszol a kérdéseimre, de olyanok válaszának is örülnék, akik hasonló (téglaköves) megoldást választottak a kerítésalapjuk fedésére.?

- Milyen fugatávolsággal célszerű egymásmellé tenni a téglaköveket és milyen anyaggal kell a fugázást megoldani, hogy a fedés vízzáró, fagyálló és időjárásálló (flexibilitás) legyen?

bekom Creative Commons License 2021.09.13 0 0 3776

Sziasztok!

 

Benke Norbert vagyok és a következő kérdéssel fordulnék hozzátok: 

Kapumozgató motort raknék fel, de a kerítés kialakításánál nem lett a betonban kialakítva lefogatási hely. Ha külön beton tuskót készítenék, annak nincs meg a veszélye hogy idővel elmozdul? Illetve hogy lenne értelme kialakítani?

 

Segítségeteket előre is köszönöm:

 

Benke Norbert

 

 

 

Susani78 Creative Commons License 2021.09.02 0 0 3775

Köszi! Esetemben mindkettő saroktelek is egyben, ezért ha jól értelmezem a jogszabályt (Saroktelek esetében a telek homlokvonalaival szemben fekvő mindegyik telekhatár oldalhatárnak számít), akkor a közös telekhatár oldalhatárnak minősül.

 A ház hátsó oldala ezen az "oldalhatáron" fekszik részben. Tehát itt  akkor "oldalhatáron álló beépítésű területről" beszélünk, amire megint csak más szabály vonatkozik és bizonytalan vagyok benne, hogy melyiknek van prioritása. 

Előzmény: a tömeg az tömeg (3774)
a tömeg az tömeg Creative Commons License 2021.09.02 0 0 3774

Általánosan  :

 

 Befelé nézve a telekre  jobbra a telek tulajdonosé, balra a szomszédé. Hátul közös, elől  a telektulajdonosé.

 

 Meg van határozva a kerítés magasság , az hogy átlátható legyen. Az anyaga szabadon válaszható.

 

 

 Amúgy nem kötelező !!

Susani78 Creative Commons License 2021.09.02 0 0 3773

Sziasztok! Jogi kérdés:

Két telek közti kerítés felépítése kinek a kötelessége, ha az egyik telektulajdonos házának a hátsó oldala részben a telekhatáron van?

Minden esetben azé akinek az ingatlanja a határvonalon van?  A másik telek egyelőre beépítetlen.

Joleszta Joleszta Creative Commons License 2021.08.20 0 0 3772

Zsalukövet besimíthatom fagyálló csemperagasztóval.

Dryvit hálóval .

Madaraspisti Creative Commons License 2021.08.14 0 0 3771

Befuttatod növényzettel !

Előzmény: Cengő (3770)
Cengő Creative Commons License 2021.08.12 0 0 3770

Sziasztok! 

A kerítés kopott, sarkain lepattogzott (színezetlen) betonoszlopait és lábazatát mivel lehet szebbé tenni? Magasnyomásúval lemosom, és utána? Betonglett? Aztán betonfesték? Ezekről semmit nem tudok, csak olvasom.  Ez így jó lehet?

 

Köszi!

T?rkőmester Creative Commons License 2021.07.26 0 0 3769

Kerítés építéssel foglalkozó szakember vagyok. Szívesen adnék Önnek tanácsot, illetve egy árajánlatot. Szabó Gábor 0670-6312914

Pompiere Creative Commons License 2021.07.22 0 0 3768

Az alapot nem kell körbeszigetelni! 

Ha lejtős a terep, akkor kell egy dréncsövet tenni a lábazat elé - ahonnan kapja a vizet - és az elvezeti a csapadékot.

Előzmény: W_B (3767)
W_B Creative Commons License 2021.07.22 0 0 3767

"Az 50 cm-es alapozási mélységet én egyértelműen szakmai tudatlanságnak tartom."

 

Igen, ilyentől félek laikusként; hogy a 2 milliós kerítésnél egy ilyen hibát elkövetnek, amit én nem veszek észre, aztán évekkel később okoz problémát.

Pl. a bitumencsík szélére az alu véget is nálad olvastam; filléres dolog, de egy csúnya hibát akadályoz meg (nyári hőségben bitumen kiszivárgás).

 

Azon gondolkozom, hogy az alapbeton köré kell szigetelés?

Tehát kiássuk a 80cmx30cmx15 méter árkot, abba gumi (vagy bitumenes lap) "U" alakban? És abba bele a beton?

Leejtős a telkünk, így számítani lehet rá, hogy a kerítés irányába folyik/szivárog az eső.

 

Előzmény: Pompiere (3766)
Pompiere Creative Commons License 2021.07.22 0 0 3766

Örülök, hogy hasznos infókkal szolgálhattam a régi hozzászólásaimban.

A Kószó féle könyvön kívül én nem is tudok olyan könyvet, amely ilyen részletességgel taglalja a kerítésépítés tudnivalóit.

Az 50 cm-es alapozási mélységet én egyértelműen szakmai tudatlanságnak tartom.

 

Mindenesetre ragaszkodni kell a min. 80 centi mélységű alapozáshoz.

 

A színezett zsalukőnél a kivitelezés minőségére nagyon ügyelni kell. Ott nem fordulhat elő beton vagy cementlé kifolyás. Ott nem lehet utólag elfedni a hibákat.

 

A hagyományos zsalukő + háló + ragasztó + nemesvakolat anyagköltsége is könnyen kiszámítható az 1 m2-re eső anyagszükségletből-árakból. A technikai adatlapokon minden rajta van a szükséges számításokhoz. Jó, azokat a mennyiségeket csak a gyakorlott, a munkájukra igényes mesterek tudják tartani. Az olyan "dobd oda, haladjunk" módon dolgozóknál akár 10-20 %-os plusz anyagfelhasználás is lehetséges.

Előzmény: W_B (3765)
W_B Creative Commons License 2021.07.21 0 0 3765

Szia!

 

Tegnap visszaolvastam egy darabig itt a fórumban, illetve a Te összes hozzászólásodat, sokat tanultam belőlük!

 

Beszereztem a Kószó József féle Kerítések könyvet is.

 

"Azt még halkan megjegyezném, hogy az 50 cm mélységű alap kevés lesz. "

 

Igen. Ettől a hajamat tépem. A mester azt mondta, hogy 50cm-es alap elég lesz. És én meg mindenhol azt olvasom, hogy a fagyhatárig le kell menni.

Ennyire lehet megbízni a mesterekben. :-( 

 

Mennyit spórolt volna a +30 centi kiásásában (Bobcat csinálja), illetve a betonban?

Nem sokat.

 

Esküszöm, ha bírnám fizikailag, akkor megcsinálnám én magamnak.

 

A szinezett zsalukő árát kiszámoltam.

A másik lehetőségnél (sima zsalukő, vakolva vagy dryvitozva) nem tudom az árat.

Az anyagában szinezett zsalukő nekem strapabíróbbnak tünik.

A vakolat lejöhet, a dryvit megsérülhet, de a zsalukő strapabíróbb.

A feleségemnek kell még elfogadnia, ő túl "nyersnek" találja. 

Előzmény: Pompiere (3764)
Pompiere Creative Commons License 2021.07.21 0 0 3764

Miért nem kérsz árajánlatot különböző mesterektől?

 

Egyébként az anyagárat magad is ki tudod számolni, azt pedig megszorzod kettővel és kb. annyi a teljes költség. (Olvass vissza a hozzászólásaimban, csináltam számításokat.)

 

Azt még halkan megjegyezném, hogy az 50 cm mélységű alap kevés lesz. Le kell menni a fagyhatárig, (80-90 cm) ha nem akarod, hogy egy erős téli fagy eltörje az alapot vagy,  hogy egyszer csak elkezdjen bármelyik irányban dőlni a kerítés.

Előzmény: W_B (3761)
halaloszto Creative Commons License 2021.07.20 0 0 3763

Ha a kerítéskő kivirágzik, akkor átmész rajta magasnyomásúval. Ha kifakul, akkor átfested homlokzatfestékkel. 

 

Ezzel szemben ha vakolt színezett falad van, és elkezd leesni a vakolat, akkor vakolhatod újra.

 

Előzmény: gedikart (3627)
W_B Creative Commons License 2021.07.20 0 0 3762

Szia!

 

"Nekem Semmelrock kő van, 20, 40 és 60 cm-es is. Érdekes, hogy az összes 40 cm-es 2mm-rel alacsonyabb volt a többinél. Ezt, kis fugakereszttel meg ékekkel kompenzáltuk, így vízszintes maradt az él, nem olyan hullámos mint a képen."

 

Tehát amikor rakod egymásra a szinezett zsaluköveket (az élükre persze a szilót), akkor fugakereszttel/ékkel koriggálod az eltérő méreteket?

Ott aztán nem folyik ki a cementlé, amikor betonnal feltöltöd?

Előzmény: fireolto1 (3628)
W_B Creative Commons License 2021.07.20 0 0 3761

Sziasztok!

 

Mennyi a reális ára egy 15 méteres kerítés alapozásának? (50cm mély, 30cm széles)

 

Illetve árban melyik drágább?

 

1. anyagában szinezett zsalukőből építve

2. sima zsalukő, dryvitozva, színezve.

 

Köszönöm!

JohnyFirpo Creative Commons License 2021.07.20 0 0 3760

Sziasztok!

 

Amatőr kérdés:

Leier 25-ös zsalukőből épített kerítés, ami már egy jó hónapja ki van öntve, burkolása előtt állok.

Tervem, hogy kap egy Styrokleber ragasztóval feltett erősített (narancs színű) hálót, majd szemcsés vízálló lábazati vakolattal leszínezem.

Első körben LB mélyalapozóval itattam be hengerrel , szépen meg is száradt.

Viszont még a háló/ragasztó felhelyezése előtt megjött rá az eső.

 

Kérdésem, bajt okoz-e ez vagy ha kiszárad folytathatom a munkát, esetleg újra kell mélyalapozóznom?

Köszi!

JAMIE222 Creative Commons License 2021.06.13 0 0 3759

Létezik rozsdamentes csavar és anya, vegyél olyat, ne horganyzottat.Mondjuk drágább nem kicsit, de egyszer kell megvenni. És igen, célszerű lenne felhegeszteni körbe a keretre laposvasat, esetleg szögvasat, az takarhatná a lécek szélét is, ha olyan jellegű kaput építesz, ahol ez előny.Mondjuk ekkor nem muszáj colos deszkát használni, elég lenne lambéria is.

 

Előzmény: dr agunov (3758)
dr agunov Creative Commons License 2021.06.13 0 0 3758

Az a baj, hogy nem lehet átmenő, mert útban van bentről az úszókapu középső sín, illetve lent a bordásléc.

Vagy még arra gondoltam, hogy hegeszteni egy szögvasat a zártszelvényre és ahhoz már lehetne rövid kapupántot. De ezt kerülném, ha lenne olyan csavar ami megtartja stabilan a deszkát és nem rozsdál.

Előzmény: Pompiere (3757)
Pompiere Creative Commons License 2021.06.12 0 0 3757

A legcélszerűbb a kapupánt csavar lenne mert az átfogja a rögzíteni kívánt anyagot és átér a zártszelvényen is.

 

Esetleg megpróbálkoznék még szerkezetépítő csavarral. Igaz drága, de erős. Ezzel kívülről nézve, rejtett csavarozást is meglehet valósítani. Viszont a hátránya, hogy nem érhet át a faanyagon, vagyis csavaronként max. 2 cm tart csak. Ha sok ilyen 2 cm tart, akkor még akár jó is lehet.

Előzmény: dr agunov (3753)
Pompiere Creative Commons License 2021.06.12 0 0 3756

Az alapra nem kell a szigetelőanyagot rámelegíteni. A toldásoknál kell (érdemes) összeolvasztani a darabokat. A zsalutéglába már csak tiszta beton kerüljön!

Előzmény: JohnyFirpo (3754)
NeomatiK Creative Commons License 2021.06.12 0 0 3755

Én csak akkor tennék bele, ha a betonkeverőben meg lehet keverni viszonyag homogénre a többi összetevővel.

Előzmény: JohnyFirpo (3754)
JohnyFirpo Creative Commons License 2021.06.12 0 0 3754

Sziasztok!
A zsalukerités témához:
közben megjött minden anyag, végül gv45-ös lemezt vettem az alapra, azt kell rámelegíteni.

Köszönöm mindenkinek a válaszát! ;)

Kérdésem továbbá, hogy a zsaluzó elemekbe, ha nem éri a belső falát, vissza tehetek a sok megmaradt terméskőből a betonba, apróbb darabokra tördelve?

dr agunov Creative Commons License 2021.06.12 0 0 3753

Sziasztok!

Colos vörösfenyő deszkát szeretnék rögzíteni úszókapu zártszelvényre. Kerülném a kapupánt csavart (60x40) fektetett szelvény.

Milyen csavart ajánlanátok ami nem szakad le később sem, nem rozsdásodik.

Sima facsavart már próbáltam egy másik kerítésnél, de több elrohadt, megfolyt a rozsda, csúnya lett idővel.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!