Keresés

Részletes keresés

mamatar Creative Commons License 2010.05.17 0 0 1318
"A Kr.e. 7-3 század közötti időszakban Dél-Oroszországtól NYUGAT FELÉ Ukrajna, Románia, Bulgária, Szerbia, Kelet-Magyarországon át Délnyugat-Szlovákiáig, KELET FELÉ Kazahsztán, Mongólia, Észak-Kína területéig terjedő régészeti kultúra láncolatát „szkíta világ” kifejezéssel szokás illetni."

Ezt azzal egészítem ki, hogy a Kr. e. 5-3 század közötti időszak szkíto-szarmata kor.
Előzmény: mamatar (1317)
mamatar Creative Commons License 2010.05.17 0 0 1317
Tápiószentmárton - Pest m., Mo.

Kostromskaya, located at the footsteps of the Caucasus Mountains on the Psefir River (Fars' tributary, Kuban basin), 15 kilometers (9 mi) south-west of the town of Labinsk.

Astana - Kazahsztán
Előzmény: mamatar (1316)
mamatar Creative Commons License 2010.05.17 0 0 1316
Köszönöm.
Kazahsztán is sok figyelmet érdemel. Tatárföld piros-fehér-zöld címerében található Simurgh/griff megtalálható Kakakföldön is.

The Legend of Simurgh The Simurgh features strongly in Persian mythology and a number of the great epic poems of Persian literature. It is said to be a mixture of peacock, griffon and lion symbolises the union of heaven and earth.

Előzmény: patriote (1315)
patriote Creative Commons License 2010.05.14 0 0 1315
Elméleteid alátámasztására megemlíteném Egy dél–tadzsikisztáni (észak–afganisztáni) chusán sírhalomban talált leletről, L. I. Albaum és B. Brentjes a következőket írják:
„A gyöngyökkel kirakott fülbevalók és antitetikusan beállított delfinábrázolások késő
baktriai műhelyekből származhattak. (...) Ezt a színes díszítési technikát terjesztették el Dél–Kelet–Európában a szarmaták és az alánok, de megjelent a parf (parthus) Iránban is és nem antik, hanem nomád kulturális örökségből származik. Ezzel a fibulával lehet összehasonlítani egy fülbevaló-párt a XIV/1. sírhalomból. Széttárt szárnyú madarakat (sasokat?) ábrázolnak és fehér valamint zöld betétekkel vannak díszítve."
Előzmény: mamatar (1305)
mamatar Creative Commons License 2010.05.14 0 0 1314
Köszönöm.
Előzmény: e1111 (1313)
e1111 Creative Commons License 2010.05.14 0 0 1313

"Azért, ha egy nép ketté válik, mindegyik rész viszi a korábbi közös nevet tovább."

 

Stimt, talán azzal a kis korrekcióval, hogy "viszi" helyett "viheti".

 

Örülök, hogy észrevetted ezt a szakmai hiányosságot a vitairatban. Attól még, hogy a vitapartner nem olvas szakirodalmat, az elemi ismereteket figyelembe kell vennie a hozzászólásainál.

 

Előzmény: mamatar1 (1311)
mamatar1 Creative Commons License 2010.05.14 0 0 1312

Köszönöm Kara Indas bejegyzésének idézését. Dr. Tóth Tibor antropológiai megállapításai valóban az én kombinációm előzményéhez tartoznak.

Köszönöm a topic témájával kapcsolatos megjegyzést is, de nem értek vele egyet. Elég sok anyagot helyeztem fel ide, melyeket ugyan nem értékeltél (Tatárföld, Mitanni, Alánia, Tadzsikisztán nemzeti jelképeinkkel összefüggő jelképei), de amelyek kétségkívül a topic témájához tartoznak. Ez a párbeszéd az összefüggéseket bontja ki.

Örömmel várom viszont a te bejegyzéseidet a topic témájához kapcsolódóan.

Előzmény: segédnikk (1310)
mamatar1 Creative Commons License 2010.05.14 0 0 1311

Hát persze! Azért, ha egy nép ketté válik, mindegyik rész viszi a korábbi közös nevet tovább. Az egyik nem zárja ki a másikat.

Segédnick bejegyzése még egy plusz adat, amelyik megerősíti a kombinációmat.

Előzmény: Törölt nick (1309)
segédnikk Creative Commons License 2010.05.13 0 0 1310

"Idézem ezzel kapcsolatban Kara Indas bejegyzését egy másik fórumból"

 

Pontosan mit idéztél volna tőlem, és melyik topikból? Mert nekem csak ez tűnik sajátnak: "Tóth Tibor antropológus a mai és honfoglalás kori magyarság csontanyagának legközelebbi megfelelőit a szarmatákéban találta meg. Hasonló irányban nyilatkozott nekem Kiszely István is jó tíz éve egy beszélgetés során."

 

Egyébként a rovat jócskán elkanyarodott már a valódi témájától, ideje lenne visszatérni hozzá.

Előzmény: mamatar (1257)
mamatar1 Creative Commons License 2010.05.13 0 0 1308

Kedves Bagatur1!

Köszönöm a válaszodat.

Nekem eddig a következő állt össze :

1. Herodotosz szerint a szkíták 7 nyelven beszéltek, tehát itt több népről, nyelvről, van szó, melyeket a szkíta triád régészeti leletei alapján mégis világnézeti-politikai-kulturális egység kapcsolt össze. Egy azerbajdzsáni kutató szerint (már idéztem, most nem keresem vissza) a királyi szkíták nem iráni nyelven beszéltek.

2. A szkítákat (egy részüket) a méd hadsereg űzte ki Mezopotámiából, a szkíta világkép (életfa, csodaszarvas, turul) a szkíta triádot tükröző régészeti leletek i.e. VII. század körül jelentek meg az Eurázsiai Sztyeppeövezetben.

3. A szarmaták az i.e. V. században követték a szkítákat, elfoglalták területeiket, össze is olvadtak.

Ha a szarmaták azonosíthatók a médekkel, akkor szerintem valószínűsíthető, hogy nem az egész nép indult el északra, hanem a Szentírásból jól ismert, könnyen mobilizálható, főként 20-50 év közötti férfiakból álló íjfeszítő lovashadsereg a vezetőkkel együtt. A többiek ott maradhattak. Egy kutató szerint ilyen esetben általában a lakosság 1/3-a távozott.

4. Tudjuk, hogy ebben az időben a perzsa Dárius több csatában legyőzte a méd uralmat visszaállítani kívánó erőket. Ez indíthatta el a szarmatákat északra.

 

Ismét jelzem, én az időpontok egybeeséséből indultam ki. Magam állítottam fel az okozati összefüggés láncolatát. Először Mogilnyikovnak az iráni vezető rétegre utaló megjegyzését vettem figyelembe, a médek önelnevezését és a magyar krónikákat. Feltételeztem továbbá, hogy a méd birodalmi hadsereg tagjai az Irtis-Isim-Tobol vidékén ugor házastársakat kerestek (nyelvcsere?).

Azóta tudtam meg, hogy a szarmata szónak köze lehet a médekhez, továbbá hogy a magukat a médek utódainak tartó kurdok zászlaja piros-fehér-zöld, illetőleg egy kurd weblap szerint ilyen volt a médek zászlaja is. Ezek mind megerősítettek.

 

Persze tévedhetek. Ezért jó az ilyen párbeszéd, mert mérlegre lehet tenni az elgondolásokat.

Tisztelettel:

M.

 

Előzmény: Törölt nick (1307)
mamatar Creative Commons License 2010.05.13 0 0 1306
Előzmény: mamatar (1305)
mamatar Creative Commons License 2010.05.13 0 0 1305
V. A. MOGILNYIKOV
A SZARGATKAI KULTÚRA.
(Styepnaja polosza Aziatszkoj csaszti SZSZSZR v szkifo-szarmatszkoje vremja, Arheologija SZSZSZR, 1992., 292-312.)
"...A kultúra kezdetének keltezését (i. e. V – IV sz.) ív alakú felső részes és lepkeszerű keresztvasú kardra (122. Tábla, 58), fütyülő bronz nyílhegyre 122. tábla, 60–62), kétlábú kő áldozóedényre, öntött bronzgyűrűre lószerszámról (123. Tábla, 53–56), öntött bronz félkör alakú és harang alakú veretekre (124. Tábla, 63, 70), alapozzuk, amelyeknek analógiái megtalálhatók az i. sz. V–IV századi szaka, szauromata és korai szarmata emlékekben [Moskova M. G. 1963, 14. Tábla, IV. VIa; Szmirnov K. F.,1961, Ris. 3, 3, 4; 36, 38; 38, 3; 1964, p. 164, 11B rajz, 19, 24; 13, 6a, 6e; 22, 9; 27, 1; 28, 10; 74, 20; Visnyevszkaja O. A. V. tábla, 9.]
A kultúra befejező szakaszának dátumát (i. sz. II század vége – IV század) nagy, rombuszalakú vasnyeles nyílhegyekre, (122. Tábla, 5), (ezeknek a késői szarmatáknál és Közép–Ázsiában vannak párhuzamai az i. sz. II–IV századokban [Hazanov A. M. 1971, XIX. tábla, 31; Szorokin Sz. Sz., 1956b, p. 11, 2, 4, 5. Rajz; Litvinszkij B. A. 1965, 6. Rajz, 7, 23–27]), valamint a szargatkai edények és az erdős Obontúl i. sz. IV–V századi bélyeges kerámiáinak együttes megjelenésére alapozzuk (Inkul XV település) [Morozov V. M., Szuhanova T. I., 1987]...."
Előzmény: mamatar (1304)
mamatar Creative Commons License 2010.05.13 0 0 1304
by T. Sulimirski.

"...The Sarmatians were of Iranian stock, and were close relatives of the ancient Scythians, Medes and Parthians and also of the Persians; their language was related to that of Avesta. Herodotus, a Greek historian of the 5th century BC, mentions that 'they used the Scythian language, speaking it corruptly'. No Sarmatian written texts have come down to us, except a number of personal names usually of their rulers... "
Előzmény: mamatar (1303)
mamatar Creative Commons License 2010.05.13 0 0 1303
Wikipédia:
"...Figyelembe kell venni azonban, hogy a szarmaták sosem voltak szlávok, hanem minden antik forrás szerint a szkíták és az amazonok (Hérodotosz), illetve a médek utódai (Plinius, VI. 7,19: Sarmatae, Medorum (ut ferunt) suboles; a szarmaták, mint hírlik, a médektől erednek). ..."
Előzmény: mamatar (1302)
mamatar Creative Commons License 2010.05.13 0 0 1302
Jó, akkor visszakérdezek.
Itt a fórumon sokan írtak arról, hogy a szarmaták fehér v. királyi médek. Nem tudom megítélni, hogy ezek az írások mennyire megalapozottak, mert a fórum nem tudományos publikáció.
Szerinted kik a szarmaták? Semmi közük a médekhez? Vagy mégis?
Tudom, hogy a te válaszod szakszerű lesz, ezért izgalommal várom.
Előzmény: Törölt nick (1301)
mamatar1 Creative Commons License 2010.05.12 0 0 1300

Kedves Bagatur!

Köszönöm a kérdést.

Hálás vagyok neked az észrevételeidért, kérdéseidért. Sokat segítettél nekem már korábban is egy-egy téma tisztázásánál.

A kérdésedre a válasz megtalálható a Hunok és médek c. anyagban, Mogilnyikov cikkében, amelyeket tudom, hogy ismersz. Ezért csak röviden: Én okozati összefüggést látok a Szargatkai kultúra szkito-szarmata leleteinek legkorábbi datálása és a Mezopotámiai események között.

Tisztelettel: M

Előzmény: Törölt nick (1298)
mamatar1 Creative Commons License 2010.05.12 0 0 1299
The military superiority of Mitanni was probably based on the use of two-wheeled war-chariots, driven by the 'Marjannu' people. A text on the training of war-horses, written by a certain "Kikkuli the Mitannian" has been found in the archives recovered at Hattusa.

 

 

mamatar Creative Commons License 2010.05.12 0 0 1297
Lovas kultúra kialakulása, kocsi elterjedése, Média, Schytia, Hun Birodalom, Európai Hun Birodalom, Türk Birodalom, Kazária, Premongol Kipcsák Törzsszövetség, Mongol Birodalom




















mamatar Creative Commons License 2010.05.11 0 0 1296
Kedves Najahuja!

Megpróbáltam összerakni a mozgásokat i.e. 4. évezredtől. Vitára bocsátom:

Kronológia (lovas népek)

i.e. 4-2. évezred - lovas kultúra kialakulása a Fekete-tenger északi partvidékén, (focus area of horse-riding culture - Serednyi Stog=SS)

i.e. 4-3. évezred lovas és kurgán kultura elterjedése a Kárpátoktól az Aral tóig (expansion of horse riding varlike kurgan groups, Yamnaya=Y), Sumér ökörvontatott, telikerekes kocsi megjelenése (kelet-nyugati, észak-déli terjesztkedés)

i.e. 3. évezred vége, küllős kocsi megjelenése az Ural déli lejtőin, Kaukázusi nyelvű népek (hurri, mittani) behatolása a termékeny félhold területére (Irán, Irak, Szíria, Palesztína, Egyiptom) Shaushtatar Mittani uralkodó pecsétje: oroszlán, sas, nap (délkeleti irányú mozgás – a Kaukázustól délnyugatra vagyunk!)

i.e. 2.-1. évezred Asszíria felemelkedése, lókultusz, oroszlán, sas

i.e. 8-6. század Méd Királyság, a szkíták elhagyják a termékeny félhold területét, a Fekete-tenger északi felén és Közép-Ázsiában szkíta uralom jön létre (dél-északi mozgás), Asszíria, majd Babilonia bukása

i.e. 6- század Méd-Perzsa hatalomváltás, a Méd hadsereg észak felé távozik (Szarmaták v. fehér/királyi médek) elfoglalják a szkíta területeket, kialakul a Szargatkai ugor-szkíta-szarmata kultúra az Irtis, Isim, Tobol vidéken (magyar őshaza, mely név a médek önelevezéséből származhat (mada-ar) (dél-északi mozgás)

i.e. 3. század a fekete hunok legyőzik a fehér hunokat, benyomulnak Közép-Ázsiába a Kaspi-tengerig – (Közép-Ázsia a Káspi-tengernél kezdődik), az előlük Szibériából menekülő szkíto-szarmaták, majd a Tarim-medencéből a Himalája mögé húzódó fehér hunok (jüe-csi, tokár, kushán) a Pamír hegységtől délre, India feléig hoznak létre királyságokat, a Kaspi-tengertől Nyugatra Alán és Gót királyságok jönnek létre (kelet-nyugati, észak-déli mozgás) Közép-Ázsiában hun uralom.

i.e. 1. század A kínaikak kiszorítják a hunokat a Tarim medencéből, de a közép-ázsiai hun uralom továbbra is fennmarad (kelet-nyugati mozgás)

i.sz. 3-5. század, a fekete hunok Nyugatra indulnak, eljutnak az Atlanti óceánig. (kelet-nyugati mozgás), hun birodalom

i.sz. 6-8. század Hun utódállamok: Frank Birodalom Európában, Türk Birodalom Közép-
Ázsiában, hun utódállam a Kaukázusban, a KM-ben a Pamír hegységtől (Heftalita Birodalom) a türkök elől menekülő avarok

i.sz. 9-10. század, Árpád magyarjai elfoglalják a KM-t, európai hadjáratok.

i.sz. 11.-13. század Eurázsiai sztyeppeövezetben kipcsák-török törzsszövetség, Mongol Birodalom felemelkedése





Előzmény: najahuha (1293)
patriote Creative Commons License 2010.05.11 0 0 1295
Ha esetleg nem ismeri valaki, akkor érdemes elolvasni!

BAKTRIA ARANY KINCSEI

http://www.empiriamagazin.com/Jelenido/Baktria%20Aranykincsei.htm
najahuha Creative Commons License 2010.05.09 0 0 1294
.
A.Z. Bíró ---Department of Anthropology, Hungarian Natural History Museum, Budapest H-1088, Hungary


A. Zalán ---
Völgyi,-----
and H. Pamjav-----

DNA Laboratory, Institute of Forensic Medicine, Institutes for Forensic Sciences, Ministry of Justice and Law
Enforcement, Budapest H-1363, Hungary



A Y-Chromosomal Comparison of the Madjars
(Kazakhstan) and the Magyars (Hungary)



AMERICAN JOURNAL OF PHYSICAL ANTHROPOLOGY 000:000–000 (2009)


rtzrt4546456


.
najahuha Creative Commons License 2010.05.09 0 0 1293
Kedves mamatar1 !


Mindent kutatni kell. EURÁZSIA jóval több ida-oda mozgást takar, mintsem egyetlen irányt kelljen követnünk.


ghrghrhw456456


.
Előzmény: mamatar1 (1291)
mamatar1 Creative Commons License 2010.05.09 0 0 1292
Köszönöm a kedves válaszodat.
Előzmény: patriote (1289)
mamatar1 Creative Commons License 2010.05.09 0 0 1291

Kedves Najahuja!

Ez nagyon érdekes. A nemzeti/nemzetségi színek, a címer, a pecsét, a név az azonosítás nagyon fontos információhordozói. Továbbá nem hamisíthatók. Legfeljebb azt lehet mondani a fehérre, hogy fekete. Aki annyira befolyásolható, hogy a saját szemének sem hisz, még el is fogadja.

 

A legújabb felfedezésem a Jakut Köztársaság, hivatalos nevén Szakha Köztársaság. Mint ismert, a perzsák az ázsiai szkítákat nevezték szakának. Már említettem, hogy a zászlójukon megtalálható a kék égben a nap (türk jelképek), valamint a fehér, piros, zöld szín (szkíta jelkép). Azt képzeltem korábban, hogy ott messze Szibériában, a Léna folyó mentén eszkimók laknak. Nagy tévedés. Egy ismerősöm már beszélt szakákkal (jakutokkal). Europidok. A XIII. és XV. században telepedtek le a Léna folyó mentén. Címerükben ló van! Nyelvük türk!

 

Vajon miért mentek fel Északra. Feltételezem, hogy a mongolok támadása elől tértek ki. A XV. században pedig az Aranyhorda déli irányú inváziója jelenthetett veszélyt.

Előzmény: najahuha (1288)
najahuha Creative Commons License 2010.05.09 0 0 1290
.



Aki HORDANI is akarja a jelképeket.......


http://www.hunor-magyar.hu/


.
Előzmény: najahuha (1288)
patriote Creative Commons License 2010.05.09 0 0 1289
Az általad leírtakkal én is egyetértek! Nem tudtam korábban válaszolni, mert nem volt jó a gépem!:-))
Előzmény: mamatar1 (1286)
najahuha Creative Commons License 2010.05.09 0 0 1288
Kedves mamatar1 !


A nyugatiak által SELYEMÚTnak nevezett út ősi neve FÉNYÚT.

A selyemúton használatos pecsétnyomók egyike több mint 4000 éves, benne is már megtalálható a 7-es számosság:

iiii85465465465





A Selyemutat Wu Ti, han (hun)származású uralkodó parancsára a Hun Birodalom éjszakai katonai felderítői, a Karaulok hozták létre. A selyemút kiépítéséért Wu Ti saját selyemköntösét adományozta a Karaulok főtáltosának. Ez a köntös ma Magyarországon található és a Karaulok leszármazottainak birtokában van. A Karaulok szerint Wu Ti nyelve még a magyar (han/hun) volt.


xdfgssgerteret
Előzmény: mamatar1 (1286)
Rufella Creative Commons License 2010.05.08 0 0 1287
A buddhizmusban is.
A szàmmisztikàban pedig a szellemi élet szàma.
Előzmény: mamatar1 (1286)
mamatar1 Creative Commons License 2010.05.08 0 0 1286

A hetes szám a Szentírásban is kiemelt fontosságú:

az Úr hét lelke (Ézs. 11,2.; hét csillag, hét gyertyatartó (Jel. 20.) stb.

Előzmény: mamatar1 (1285)
mamatar1 Creative Commons License 2010.05.08 0 0 1285

Kiegészítem még azzal, hogy sokak véleménye szerint - szerintem is - összefüggés van a szarmata és a méd nép között. Szarmata szó jelentése fehér-, királyi méd.

Továbbá összefüggés van a szarmaták északi inváziója és a méd-perzsa, perzsa-méd hatalomváltás között is.

 

Egy külön fórum van a témáról sok-sok információval:

 

Kik voltak a szarmaták valójában?

 

egy másik is:

 

Magyar (méd) őstörténet

Előzmény: mamatar1 (1284)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!