Olvasva néhányak hozzászólásait, van köztünk pár "szerencsés", akinek megadatott, hogy eljutott Szaúd-Arábiába. Nekem csak útikönyveket és weboldalakat olvasva izgatta fel a fantáziámat, nem is hiszem, hogy valaha eljutok oda, de érdekelne néhány történet elsőkézből. Azt már tudom, hogy Chrudinák, Frei, Orbán vagy Gyurcsány hogyan építette a magyar-szaúdi kapcsolatokat, de most a "hétköznapi" vizitorok tapasztalataira lennék kíváncsi.
Az ország méreteiből és egy turista behatárolt lehetőségeiből adódóan biztos van néhány kalandos beszámoló.
Most írom a szakdolgozatomat Szaúd-Arábia és Magyarország összehasonlításából és kéne végeznem kutatást a végére. De sajnos nem ismerek itteni szaúdiakat és Szaúd-Arábiában élő magyarokat sem.
Azt szeretném megkérdezni, hogy akik szoktak ide írni esetleg és már jártak kint, nem válaszolnának e egy 10-15 kérdéses kérdőívre nekem? Nagyon sokat segítenétek vele!
hyperion17@freemail.hu ez az email címem, írjatok légyszíves, ha válaszolnátok, tényleg kb 5 perc a kitöltése!
Szia!kicsit vigasztalo szamomra,hogy rajtam kivul masok is probalkoznak szaudiban nokenet dolgozni. En is keresgeltem, probalkoztam evekig egeszsegugyiskent valami megoldast talalni az orszagban de semmi erdemennyel sot meg olyan honfitarsnot sem sikerult fellelnem akinek sikerult volnsa. Egy erdelyi magyar novel sikerult leveleznem egy ideig aki Riyadban el mert oda ment ferjhez echte szaudi arabhoz.
Tole aztan semmi felvilagositast ne kaptam mert gozer nincs a negy fal kozotti eletrol. A ferje allitolag valmely. miniszteriumban dolgozik allitolag tartozkodasi engedelyeket intez de halvany fogalma sincs a lehetosegekrol meg abban sem tudott segiteni hova erdemes fordulni. A lenyeg amit ki tudtam venni az egesz kontaktusunk alatt,hogy nincs sok eselyunk es ha avna annak sincs nagy jovoje.
Kulfoldi nokent csak akkor van eslyed ha elsosorban Ameriaki vagy Ausztral allampolagarsaggal rendelkezel egyebken ugy alul fizetnek ahogy annak rendje es modja. Azert sok sikert a kereseshez es ha van esetleg evalami fejlemeny jelentkezz.
Ehh, kihagytam kuwaiti barátom mondását a szaúdiakról: a legtisztább ország és a legpiszkosabb nép. (Külföldisztánban látványosan szeretnek kirúgni a hámból.)
Nem, eddig egy céges körutam volt és decemberben figyel a következö. Viszont van egy arab beosztottam, aki nem szaúdi ugyan, de osztjuk egymás véleményét, hogy a franc se élne ott.
A vallásból és kultúrából nem sokat fogsz látni. Nem elkeseríteni akarlak, csak ez van :) Kulturális vívmányaik kimerülnek néhány modern épületben és azokban a dolgokban, ahova te be sem teheted a lábad nem-muzulmán lévén. Az épületek pl. elképesztöen sivárak, Szíria vagy Jordánia ehhez képest felüdülés.
Ha úgy tetszik, kasztrendszer van, a következö besorolás szerint:
- Helyiek (nekik mindent és mindenhol szabad, cserébe a napi öt imáért) - Más arabok (már majdnem emberszámba veszik öket) - Nyugati bevándorlók (sokmindent szabad nekik, de nem muzulmánok, ezért megbízhatatlanok) - Egyéb alja népe (minden külföldi bevándorló, aki a napi piszkos és nehéz munkát végzi: indiai, fillippínó, pakisztáni, stb.)
Nincs mozi, színház, koncert, stb. Ha este elmész valahova, férfiként jó esélyed van más férfiakkal egy kávézóban ülve gyümikoktélt szürcsölni és valami focimeccset kommentálni. Alkohol nyema.
Ha nö vagy, ez sem menö. Egyszóval egyszer látni érdekes, élni nem olyan "kafa".
A képesítéseddel inkább az Emirátusok felé indulnék: Dubai, Abu Dhabi, Sharjah. Ott van élet.
Ráadásul ha (mint a nick mutatja) olvtárunk tényleg nőből van, akkor még vacakabb a helyzet. Persze de gustibus non est disputandum
Ápolónő viszonylag sok európai van, idősgondozót nem tudom van-e egyáltalán, vagy a család/törzs intézi az öregekkel való fogalkozást. Ott a sok tétlen lány/meny, ráérnek (nagy)szülőkkel foglalkozni.
Aki tud, azt szépen kérem, hogy segítsen. Szaúd Arábiában szeretnék dolgozni, de nem tudom, hogy milyen lehetőségek vannak ill. hogy mennyi esélyem van arra, hogy munkát találjak. Jelenleg Angliában élek és dolgozom, mint idősgondozó. Szaúd Arábiában valami hasonlót szeretnék csinálni vagy gyerekeket angolul tanítani vagy esetleg adminisztratív állás is érdekelne.
Rengeteget fényképeztem Szaúdban és nem volt belőle problémám. Csak a Kingdom Towernél nem szerették ezt. Tavaly előtt született egy törvény, ami mindenhol engedélyezi a fotózást, leszámítva azokat a helyeket, ahol tételesen megtiltották.
Íratlan alapszabály, hogy nőket tilos fényképezni (úgy, hogy észrevegye valaki). A férfiak közül sem mindenki szereti, és a törvény szerint bár közterületen szabadon fényképezhetsz, ha valaki rákerül kérheti, hogy töröld le a képet. De még mindig nem mindenki tudja, hogy a törvény szerint szabad fényképezni, így néha rádszólhatnak.
A nagy zoom jól fog jönni. Nekem a 9 hónap alatt nem volt semmilyen afférom, de sokszor megbámultak amikor fényképeztem. Az óvatosság és a józan ész mindenféleképpen javasolt. Segíti a dolgot, ha nem egy nagy, profi géped van félméteres objektívvel, hanem egy kisebb.
Szabály, úgy mint jogszabály, nem tudom van-e. Azt mondják, hogy embereket nem illik fényképezni, hacsak meg nem kéred vagy nincs jó teléd :-))
Teheránban a Vanak-téren kapcsolt le a yard, máig nem tudom miért (ld. az Irános topikot). Rijádban dettó, az egyik baromi nagy tornyot fényképeztem éjjeli fényben, amikor lekapcsoltak. Az érdekelte miért fényképezek egy randa beton kockaházat. Mutattam, hogy nem. Talált egy képet, ahol egy egészen más kockaház sarka belógott, azt letöröltette.
Az egyenruhások egyik helyen sem olyanok, mint a Central Park lovasrendőrei, nem érdemes fotózni őket valszeg. (a perzsáknak nem tetszett egy parkolási bírságot iró zsernyák fényképe SEM)
Rijádban SENKIT nem láttam rajtam kívül fényképezőgéppel az utcán...
Vasárnap repülök egy Dzsedda-Riád-Dubai üzleti túrára és elvileg mindenhova magammal viszem a fényképezögépem. Iránban még sosem volt problémám, Szaud-Arábiában van valami alapszabály?
Paradoxnak hat, de szvsz a te esetdben előnyös lehet, hogy nő vagy. Ui. a szaúdiaknál tudtommal eléggé szeparált a kórház is ffi/nő vonalon, de míg jordán/egyiptomi/indiai orvost/szakápolót viszonylag könnyen találnak, ugyanonnan orvosnőt/szakápolónőt aligha - és hát a lakosság fele ott is nőből van, kell az ellátás.
Szia!Koszi a valaszt en ma elkuldtem arra a ket faxra a cv-t igy mar csak arra kerlek drukkolj.Bar megtanultam,hogy a sajat gesztenyejet mindenkinek maganak kell kikapargatni ,igy volt ez Nemetorszagban is. Igaz ott mar ott voltam es 4 honap alatt osszejott a melo hozzateszem szinte nulla nyelvtudassal es ez nagy szo mert a nemetek nyelvismeret nelkul nem allnak szoba senkivel.Kivancsi vagyok fognak -e valaszolni megprobalok hirdetest is feladni.A gorog iskolaval ugyan felvettuk a kapcsolatot mar a ferjem miatt es a lanyom miatt is de ok aztan tenyleg nem foglalkoznak mas nyugevel. EGyebkent meglepett amit irtal mert lehet az ifjabb nemzedek hianyos ismeretekkel rendelkezik de az oregebbek tudjak mert egesz Jeddaht gorogok epitettek sot egy bizti protekcionk lett volna aki sajna tavaly nyaron meghalt.Az az ember tervezte es epitette Jeddah osszes kikotojet 1967-79.ott elt es az osszes arab ismerte/mar az elitt osztalyt ertve/de mar nincs jelentosege.Mindenesetre kosz a segitseget.Tudod esetleg mit fizetnek az euben?Van egy dialyse nover es egy rtgasszisztens diplomam es mindkettoben dolgoztam eleget osszesen 12 evet+ itt 2 eve hazigondozok.
ha beírod a CV-dbe, hogy miért kell neked először munkába állnod, az nem fogja érdekelni azt, aki olvassa (eltekintve attól a kevéssé valószínű esettől, hogy az illető ezen meghatódva azonnal felvesz). A nyakamat teszem arra is, hogy tíz emberből tíz nem hallott még a jó görög-szaúdi kapcsolatokról, sőt feltehetően Görögországról sem.
Itt Neked kell mindent megtenned, hogy munkát találj. Vegyétek fel a görög iskolával a kapcsolatot, hogy ők tudnak-e segíteni. Keressetek ehhez hasonló görög fórumot, hátha vannak kint más görögök is.
Dzsidda a kereskedelmi főváros és a legnagyobb kikötő is, tehát a görög tengeri fuvarozó cégeknek lehet ott irodájuk. Ez is megér egy próbát.
Ha van Rijádban görög követség akkor velük is próbálkozhatsz, esetleg még konzulátus is van Dzsiddában.
Sajnos a kint élő magyarok között nem tudok dolgozó feleségről, sőt egészségügyben forgolódó férfiről sem.
Megpróbálhatsz Te is feladni hirdetést az Arab News-ban, hátha valaki arra harap. Mivel nem tudom, hogy az egészségügyön mit értesz pontosan ennél konkrétabban nem tudok tanácsot adni.
Esetleg keress valami másfajta állást, azt hiszem utána már könnyebben átmehetsz az egészségügybe is. Ha beszélsz angolul akkor adminisztratív állást találhatsz, persze az arabtudás esetleg még akkor is kellhet.
Sziasztok 'szaudi"magyarok!Nagyon koszonom mindenkinek akik tippeket adtatok mert az elso forum ahol legalabb kaptam vmi segtiseget honfitarsaktol.Valoban kulfoldon elek konkretan gorogoszagban es a ferjem gorog evegett vagnank neki szaudinak.Konkretabban mivel itt tanar es kozalalmazott tanithatna kint is mert van gorog allami iskola de csak Jeddahban.Ez 1976 ota mukodik es az alapito jo baratja volt az akkori kiralynak igy meg mindig fenntartjak es az arabok finanszirozzak az egeszet.A ferjem kapna kint helyet de mivel mar eltunk egyszer hasonlo lehetoseggel most az egeytlen kovetelmeny,hogy nekem kell eloszor munkaviszonyban allnom.Ezt egyebkent kifelejtettem a cv-kbol nem tudom talan erdemes lenne beleirni hatha segiteni vmit?/gondolok a gorog szaudi kapcsolatra ami nagyon jo/Szaudira azert esett a valasztas mert nemetekhez nem akarunk megint menni es az arab blokkban csak Jeddahban van suli.
Meg egyszer koszonom mindenkinek,legyen szep napotok.
Nem könnyü - tyúk és tojás esete. Ahhoz, hogy állást találj, ott kellene lenned, ahhoz, hogy ott lehess, állásodnak kell lenni (nőként még bonyolultabb, kezdve azon, hogy jó eséllyel be sem engednek a férjed nélkül!) Az említett Iqama tkp tartózkodási és munkavállalási engedély.
Az ékezeteid hiányából arra tippelek, nem Mo-ról írsz. Ha már a környéken vagy (GCC) akkor talán könnyebb keresgélned.
Már nem... két nap volt az egész, abból egyik homokviharban Hardzs környékén kóválygás. Irtam két hete, hogy jövök, de csak pár napra. Inkább Japánban leszek kicsit huzamosabban áprilisban :-))