Keresés

Részletes keresés

staubach Creative Commons License 2020.08.27 0 0 5952

Melyik falakra gondolsz?

Előzmény: Törölt nick (5951)
Törölt nick Creative Commons License 2020.08.27 0 0 5951

Ezt köszönöm.

 

Jah pölö az Allia folyónál történt csata aminek során Róma falai is kiépültek amiből ma az ennél későbbi Aurelianus féle falak láthatók például a Lateráni Bazilika mellett is.  

 

Másrészt az Emilia-Romagna területén letelepedett gallok beépültek az olasz etnogenezisbe is és egész szép mútárgyakat hagytak maguk után.  Voltak közöttük olyanok is akik az etruszk klasszikus éra kerámiáit egész jol leutánozták és azt majd mutatom is vörösvári olasz topikjában.

 

 

 

Előzmény: staubach (5950)
staubach Creative Commons License 2020.08.27 0 0 5950

Bologna, latin Bononia. Etruszk város ( I.E. : V. század ).  A Pó - Síkon. A negyedik, harmadik században, az alpokon inneni gallok fenyegették. Abban az időben, még Róma fennhatósága nem terjedt ki erre. 390 - ben Brennus vezetésével Rómát elfoglalták a Gallok, 

Előzmény: Törölt nick (5949)
Törölt nick Creative Commons License 2020.08.27 0 0 5949

ez a gaul teremben van.

 

és ez talán segit?

 

foto panthera

 

 

 

 

Előzmény: staubach (5947)
Törölt nick Creative Commons License 2020.08.27 0 0 5948

Köszönöm...... bakker ezt hogy találtad meg...

 

arra legalább emléxem hogy Bolognában találtam.. :)

 

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (5945)
staubach Creative Commons License 2020.08.27 0 0 5947

namost ez a sisak, ugyan úgy lehet így képről, egy montefortino stilusú római sisak is, mint egy gall keltáé. ugye kb. a mai francia földön élt keltákat hívták a rómaiak, galloknak.

Előzmény: Törölt nick (5944)
staubach Creative Commons License 2020.08.27 0 0 5946

Museo Civico Archeologico roman relief, dombormű, gladiatorok. a címe amit kapott, a megkönnyebbülés, vagy megadás jelenete. késő köztársaság, első század vége. a via aemilia mellett találták, halotti város, nekropolisz egyik, emlékművének oldalán. a bal oldali egy hagyományos trák, a középső felemeli pjzsát, jelezve, hogy győzött, a jobb megadja magát....

Előzmény: staubach (5943)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2020.08.27 0 0 5945

Elég sok mindent benéztél:

 

* nem katonák, hanem gladiátorok (azért eléggé árulkodó a meztelen felsőtest, kézvédelem ;-));

* datálás (nem i. e. 240, hanem i. e. I. sz. vége)

 

A múzeum honlapjáról:

 

"Relief with a gladiatorial scene

In the relief, now fragmented, it's represented the final moment of a gladiatorial show.

 

Found in the necropolis that extended along the eastern part of the Via Aemilia about 3 kilometres from Bologna, it decorated the side of a funerary monument with a large dado base. The scene depicts part of a gladiatorial spectacle with three figures. A Thracian is portrayed on the left with a square shield, tall greaves and a short curved sword. The central portion shows the final phase of the duel between the gladiators, in which one of the fighters has raised his oval shield to signal his victory over his adversary, who is kneeling and has put his shield over his head. The figured subject of this relief was probably intended to commemorate the generosity of the dead man, who offered the city a gladiator fight.

 

Provenance: ... Bologna, nearby Due Madonne
Datation: ........ Late Republic (end of the 1st century BC)
Material: ......... Sandstone
Dimensions: ...  altezza cm 110; larghezza cm 120"

 

http://www.museibologna.it/archeologicoen/percorsi/66287/id/91516/oggetto/74766/

Előzmény: Törölt nick (5938)
Törölt nick Creative Commons License 2020.08.27 0 0 5944

Köszönöm és most szégyellem magam hogy elbactam. Ez ilyen formán már nem is ide tartozik.

 

Viszont nem találtam akkor semmi római hadi leletett (ellenben gaul-kelta leletet igen, ugy láccik ők militánsabbak voltak mint a rómaiak).

 

Gaul sisak és gaul-kelta harcos rekonstruált alakja Emilia-Romagnábol.

 

foto panthera

 

 

 

Előzmény: staubach (5943)
staubach Creative Commons License 2020.08.27 0 0 5943

nem kell megnézni, ezek gladiátorok, és már akkoriban is voltak ilyen viadalok, mégha nem is olyan nagyszabásúak...

Előzmény: Törölt nick (5942)
Törölt nick Creative Commons License 2020.08.27 0 0 5942

(a másik lehetőség hogy elnéztem az évszámot és tényleg gladiátorok).

 

Ekkor a megoldás: megézzük hogy én Milazzobol, vagy te vagy közelebb Bolognához és aki közelebb van az utazik oda el, hogy még egyszer megnézze.

 

 

Előzmény: staubach (5940)
Törölt nick Creative Commons License 2020.08.27 0 0 5941

Ezen gondolkodtam én is, de a Kr. e. 240 ezt nem valoszinűsiti. Ilyen intézményes gladiátorság akkor még nem volt, ezek a fajta gladiátrok a köztársasági kor végén voltak,. Kr. e. 240-ben még az etruszk eredetű sirjátékoknál illetve temetési játékoknál tartottak?

Előzmény: staubach (5940)
staubach Creative Commons License 2020.08.27 0 1 5940

Ezek gladiátorok!

Előzmény: Törölt nick (5939)
Törölt nick Creative Commons License 2020.08.27 0 0 5939

Ahogy ezt nézem nyári viselet lehet. Boka feletti cipó, ágyékkötö, mellvért valszeg nicns, senki nem birná ki errefele, de még Emilia-Romagnaban sem, ott is van most 32. És persze sisak.

Előzmény: Törölt nick (5938)
Törölt nick Creative Commons License 2020.08.27 0 0 5938

Köszönöm a segitségedet.

 

Cserébe én is mutatok régi tipusu katonai viseletet.

 

Bolognai muzeumban van (egyetlen katonai lelet amit ott látttam, arra nem lehettek tul militánsak a rómaiak) Kr. e. 240 körül nagyjábol az I. Cathago-Róma háboru ideje.

 

foto panthera

 

Előzmény: staubach (5937)
staubach Creative Commons License 2020.08.27 0 0 5937

Nem ismerem, de inkább emlékmű, mint konkrét sír! A sisak régi tipusú, a gall agen féle kinézetre. 

Előzmény: Törölt nick (5935)
Törölt nick Creative Commons License 2020.08.27 0 0 5936

Nem feliratos, kopott felirat sincs rajt.

 

Egy kb egy méteres oszlopra  rátett katonai sisak. Ez emlékeztet az egykor elhunytra. Csatában elesett ismeretlen katona lehetett?

Előzmény: Törölt nick (5935)
Törölt nick Creative Commons License 2020.08.27 0 0 5935

Ez a katonai sirtipus mennyire ismert számodra? Mennyire  és hol terjedt el? Ez a teljes siremlék (kb 1 méter magas), nem töredék.

 

Aquileában fotoztam.

 

foto panthera

 

 

 

Előzmény: staubach (5932)
Törölt nick Creative Commons License 2020.08.25 0 0 5934

Ugyanakkor, messze a legtöbb haditechnikai eszköz Carnuntumban volt, ott kellett a leginkább erősnek lennie a militarista római szellemnek.

Előzmény: staubach (5932)
Törölt nick Creative Commons License 2020.08.25 0 0 5933

Köszönöm a javitást.

 

Mostanában északon járva (nektek délen, de nekem észak, ti pedig a magas észak) volt alkalmam körülnézni néhány nagy gyűjteményben. 

 

Mint már irtam, a római gyűjteményekben nyilvánosan vajhmi kevés haditechnikai leletet találsz, csak azért mert a római gyűjtemények, ahogy a nápolyi Farnese gyájtemény, vagy a firenzei Medici gyűjtemény is csak a római műlkotásokra koncentrál. (Farnese Herkules, belvederei Apollo, Medici Venus etc.)

 

 

Abban reménykedtem, hogy a bolognai gyűjtemény és a aquileai gyűjtemény ennél jobb lesz.

 

Abból a szempontból más., hogy ezek nemcsak a műalkotásokra koncentrálnak, hanem a hétköznapi életre is, de itt is csak minimális mennyiségű haditechnikai leletet találtam. Majd mutatni fogom.

 

Ellentétben a magyar muzeumokban jóval több a haditechnikai tárgy.

 

Valszeg azt jelenti a pannoniai rómaiak (és a köztük szolgáló őseink is), jóval militánsabbak lehettek mint az itáliaiak.

 

 

Előzmény: staubach (5932)
staubach Creative Commons License 2020.08.25 0 1 5932

Legfeljebb ezüstözött. Senki nem ment tisztán ezüstből készült sisakkal csatába. Nem elég kemény ahhoz, hogy komolyabb erőhatásnak ellenálljon! Esetleg, díszsisakként...

Előzmény: Törölt nick (5931)
Törölt nick Creative Commons License 2020.08.25 -1 0 5931

császárkori ezüst sisak Aquilea régészeti muzeumábol, talán egy hun harcos törte be viselőjének kobakját, azért hiányozhat a felső része.

 

 

foto panthera

 

 

Előzmény: staubach (5929)
staubach Creative Commons License 2020.08.22 0 0 5930

Milyen sok újrajátszó...

staubach Creative Commons License 2020.08.15 0 0 5929

Törölt nick Creative Commons License 2020.08.10 -1 0 5928

egyelőre ami tények:

 

római pénzek az USA területéről

római fegyver szintén az USA-bol

gall lámafej ábrázolás

 

Előzmény: staubach (5927)
staubach Creative Commons License 2020.08.10 0 1 5927

És épp ezért, lehetőleg a tényekre koncentráljunk!

Törölt nick Creative Commons License 2020.08.09 -1 0 5926

Ez látod, nagyon is jó meglátás.

 

Itt nem is mondhatnánk, hogy de ismerték mert korbeli ábrázolás.

 

Ez a találkozást rekonstruáló alkotó tévedése. 

Előzmény: turbóteknős (5925)
turbóteknős Creative Commons License 2020.08.09 0 1 5925

Ott van a hiba, hogy az ókori indiánok nem ismerték a lovat.

A XVI. században látták először, amikor a spanyolok bevitték.

Előzmény: Törölt nick (5923)
Törölt nick Creative Commons License 2020.08.09 -1 0 5924

Akkor ez egy gall láma?

 

Amit Caesar tudott azt Asterix is tudta?

Előzmény: staubach (5922)
Törölt nick Creative Commons License 2020.08.09 -1 0 5923

ez nem fake, hanem az amit itt a topikban is gyakorta előfordul, scientific reconstruction.

 

azaz az ókori római haditechnika és az indián haditechnika összecsapása.

 

az Új Világban fellelet római leletek ihlették.

 

Persze rengeteg javitani való lehet az indián hadi felszerelésen és ruházaton ugyan ugy mint a rómain?

 

 

Előzmény: staubach (5921)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!