Keresés

Részletes keresés

jarjarbixx Creative Commons License 2009.10.06 0 0 2178
Szépnapot mindenkinek.Szeretnék a 144-eshez 1 rajzot kérni tőletek.A gyári(kicsi)megvolt építve de sikerült eladnom nyersen.Most van 1 tábla rétegeltlemezem s mire megveszem a hangszórókat szeretném elkészíteni a famunkát.Ha módosítottál rajta akkor légyszíves írd meg hogy mit,s mi lett a hatása.Ha kérhetném a gyárit is küld el légyszi.Köszönöm.Üdv,Józsi
juancarlos Creative Commons License 2009.08.11 0 0 2177
Nekem 5*6 szobában van 144 DIY és a basszussal semmi probléma. Erőteljes, gyors, feszes.

Igaz csak tranzisztoros erősítőm van (valószínűleg AB osztállyal) de így is átjön az "információ". Az emberi énekhang pedig emberi énekhang úgy ahogy azt a stúdióban felvették.

Kövezzetek meg, de a házimozi rendszerem két front hangszórója ugyanaz a 144 DIY mint a sztereo hangfalaim. Nincs basszládám ezért az erősítőn beállítottam a baszreflex teljesítményt a front hangszórókra. Ott sem érzem hiányát a mélyhangoknak.

Amikor ismerősöknek demonstrálok beteszem Vangelis Blade Runner filmzenéjét. Az első szám bevezető részén van egy elég erős mélyfrekvenciás dübörgés (robbanás? űrhajó leszállás?), na azt sok hangfal meg sem próbálja lesugározni itt meg mindenki libabőrös lesz a hangélménytől.

Egy szó mint száz, nekem bevált minden tekintetben. Nem is akarok másmilyet.
Előzmény: jarjarbixx (2174)
Robici Creative Commons License 2009.08.04 0 0 2176
Sajnos nem egészen értem, amit írtál. Azért kérdeztem a doboztervet, mert a honlapon lévő terv a 144-eshez ugyan jó, de ha megveszed a hangszórót, akkor egy annál valamivel nagyobb, több méllyel rendelkező doboztervet kapsz papíron a Sonido-ban.

Ha meg már megépítetted a 144-eshez a dobozt, akkor késő azon gondolkodni, hogy elég-e a 144-es. Az biztos, hogy az apró részletek meglesznek, de a basszus sajnos ennél a típusnál bizony korlátozott. A minősége ugyan kiváló (nagyon gyors és természetes), de a mennyisége sajnos gyakran kevés.
Előzmény: jarjarbixx (2174)
jarjarbixx Creative Commons License 2009.08.04 0 0 2175
Tudom hogy a tőlcsér csak 1 tipusú hangszóróhoz lett optimalizálva.CSak is azzal müködik rendesen.Más mérettel ,tipussal nem kiváltható.                                        Üdv,Jarjar
Előzmény: jarjarbixx (2174)
jarjarbixx Creative Commons License 2009.08.04 0 0 2174
KdvesRobic                                                                                                                     Nem tisztán csöves az erősítőm,az csak az előfok de tranzisztoros véggel(A oszt).Hát a zenék amit halgatok?Mindenevő vagyok,a mai zenéktől a nagyzenekari müvekig s a dzsesszel bezárólag.A keményebb dolgokat kihagynám.Szeretem ha a zene apró részleteit nem nyeli el a rendszer.E mellett a basszus nem korlátozott,mennyiségben s minőségben a sávszél felé haladva sem.Kiváncsi vagyok az első hangokra ha meghalgatom a hangfalad.Elég e a 144-es?                             Üdv,jarjar
Előzmény: Robici (2173)
Robici Creative Commons License 2009.07.29 0 0 2173
Tapasztalatokról sokat olvashatsz itt, ha kicsit visszaolvasol. Én csövessel nem próbáltam ki az enyémet, bár ha lenne rá lehetőség, biztosan megtenném, de a csöves erősítők engem valahogy nem vonzanak. (De a 2x12W bőven elegendő szerintem.)

És melyik tervet építetted meg? Mert ami a honlapon van, attól különböző tervet kapsz akkor, ha megveszed a hangszórókat. Hogy elég lesz-e a basszus, attól függ, hogy milyen zenét, milyen felvételeket hallgatsz és mik az igényeid. Nálam 12 nm-es szobában van a 144-es driver, de ha van hely, én nem tartanám rossz ötletnek a 166-os kipróbálását is akár ilyen kis helyen. Ha erre nincs lehetőség, akkor marad a 144-es.
Előzmény: jarjarbixx (2171)
főnixer Creative Commons License 2009.07.28 0 0 2172
Az nem ugy van hogy a 144-es dobozba bármelyik hangszórót beépitheted.
A 178 mm-esnek külön van dobozmérete.Nekem ilyen van meg a 200-assal készült is.
A megadott méretü szobába bőven elég a 144-es is(a haveromnak meg ilyen van.)
Én is hajtottam A- osztályuval de csöves végfokkal szebben szólt
Előzmény: jarjarbixx (2171)
jarjarbixx Creative Commons License 2009.07.28 0 0 2171
Szeretnék tanácsot kérni.                                                                                              A 144-esnek megépítettem a dobozait(hangszórót még nem vettem meg).a doboz rétegeltlemezből készült 16-os+keményfa borítás 24mmkülsőrész.Ösz vastagság 40mm lessz. Aki megépítette ,mi a tapasztalata?Szerintetek az én szobám 4x4-es,elegendő lessz ez a tipus méretileg(basszus miatt érdekelne)vagy a nagyobbat vegyem meg(nem a 20cm-est).Erősitőm (meleg részletező1 csöves elő-tranyós vég 2x12w/8 om)szerintem elegendő tartalékokkal rendelkezik Aoszt üzemmódban müködik tisztán.Mi a véleményetek a dologról?Köszönöm előre is.
vinyleone Creative Commons License 2009.07.14 0 0 2170
Mivel a doboz még festés előtt kipróbálásra kerül, az oldalfal duplázás még belefér. De erről még konzultálok az asztalosommal. Azonban az én ládám 22-es MDF-ből készül, tehát elég komoly lesz a súlya még dupla oldalfal nélkül is.

Robici! Én attól a sülyésztestől nem félnék. 19-7=12 mm maradna a hangszóró rögzítésére. Szerintem az elég kell, hogy legyen, főleg ha körmös anyát használsz belülről, és nem facsavart.
Előzmény: Robici (2169)
Robici Creative Commons License 2009.07.14 0 0 2169
Hát ha jól belegondolok, a legtökéletesebb megoldás minden szempontból a Nea :-)

Viszont van még valami, amit fontosnak tartok: az én dobozomban a hangszóró nincs süllyesztve, az asztalos túl vékonynak találta a 19 mm-es pozdorját, hogy még be is süllyessze azt (különösen, hogy a csavarok nagyon közel vannak a lyuk széléhez - én azért egy kicsit a lyuk belső részét lekerekítettem utólag). Viszont előfordul (igaz, csak nagyon ritkán) hogy nagyobb hangerőnél a hangszóró kosara hallhatóan rezonál az előlapon. Ez egy korábbi három utas DIY dobozomnál is hallható volt, ott mondjuk jobban, mert abban 25 cm-es mélysugárzó volt. Vettem szigetelő csíkokat és azzal körbetekertem a kosár szélét alul, ami ott megoldotta ezt. Lehet, hogy itt is valami vékony szigetelő nem ártana, de ezt én már a saját dobozomnál nem fogom megcsinálni, ha majd egyszer talán másikat csináltatok (nem valószínű a közeljövőben) akkor annál igen. Túlságosan a csavarokat sem akarom megszorítani, félek hogy megszakad a menet (bár azért elég jól meghúztam őket).

A doboz aljában nálam háromszög alapú hasábok vannak, nem csak egy kis terelő lemez, mint a tervrajzon.
AudiJo Creative Commons License 2009.07.14 0 0 2168
Hát szerintem meg az elég nagy felületek miatt, főleg a doboz oldalfalainál, mindenféle rezonanciamentesítés megengedett, sőt...!!!
A következőt én is duplafalúra csinálnám, sőt szendvics-szerkezetűre (belül faforgács lap, kívűl MDF, sőt esetleg az egészre még fafurnér "díszburkolat". Persze így jóval drágább, de a rezonancia-mentesítés fontos dolog, főleg itt. Szerintem nem csak a dobozon belül kialakuló "légmozgás" rezegteti a dobozt, hanem inkább a hangszóró motorról átkerülő rezgések "rázzák" a dobozt és ezek a nagy, sprőd felelütek még rendesen fel is erősítik. Szerintem a doboz vastagságának növekedése arányaiban még mindig elenyésző a doboz magassági arányához képest.
A belső tölcsér kialakitását én másképp oldanám meg, mint ahogy Varga úr leírásában szerepel. Ennek is a doboz rezgésmentesítése lenne a célja (járulékosan).
AJ
Előzmény: vinyleone (2167)
vinyleone Creative Commons License 2009.07.14 0 0 2167
Valóban, amit írsz, illetve a Sonido oldalán is írnak, logikusan hangzik.

De az elgondolkodtató, hogy ez a doboz nem egy szokványos felépítésű konstrukció, tehát nem egy teljesen zárt, vagy csak egy kisebb keresztmetszetű reflexnyílással ellátott doboz, amelyben a mély hangok dübörögnek és a légmozgás folyamatosan feszíti a doboz oldalait. Ugyanakkor viszont egy igen nagy nyílással a hátoldalán rendelkező láda, ami által jóval könnyebben mozog a levegő, vagyis a dobozrezonancia esélye talán kisebb.

Másrészt a hang leválása a doboz felszínéről is egy kérdéses terület. Vajon befolyásolja-e ezt egy dobozszélesség-növelés?

Mindezek, persze, csak egy érdeklődő laikus gondolatmenetei, amelyek kibogozására, megoldására elsősorban gyakorlati tapasztalatokat, érveket keres.
Előzmény: Robici (2166)
Robici Creative Commons License 2009.07.14 0 0 2166
Az én változatom csak amolyan jó ötletnek tűnő dolog volt, bár a Sonido-ban sem ellenezték és itt is volt, aki így csinálta.

Sajnos nem hallgathattam meg két változatot, csak egy lehetőségem volt, ezt választottam. Nekem úgy tűnt, a Sonido-féle DIY doboznál a lehető legkisebb ráfordításból a lehető legjobb eredmény elérése volt a cél, amit aztán persze lehet tuningolni. De a Nea dupla oldalfalú és ezt írja a honlap: "Az MDF oldallapok tömör nemesfa burkolatot kaptak, így akusztikailag rendkívül kedvező szendvics-szerkezet jött létre."

Hogy hogyan is működik ez az egész, fogalmam sincs, de én saját logikámmal kikövetkeztetve úgy gondolom, hogy az a lényeg, maga a doboz minél kevésbé rezonáljon.
Előzmény: vinyleone (2165)
vinyleone Creative Commons License 2009.07.14 0 0 2165
Igen, a petrencés rudak lehetőségéről én is kaptam ajánlást. Valszeg be is építem, de lehet, hogy nem...

Nem vagyok egy faakusztika-mérnök, de ez a dupla oldalfal ötlete mennyire kitapasztalt változtatás? Ad a hanghoz érdemben minőségi javulást? Vagy ez csak amolyan "jó ötletnek" tűnő dolog?

Mert értem én, hogy jól merevít, és nehéz, masszív lesz tőle a doboz, de valójában ki lett-e próbálva valaki által a két változat?

Ha igen, úgy én is előtérbe helyezem a dobozomnál.
Előzmény: Robici (2164)
Robici Creative Commons License 2009.07.14 0 0 2164
Én sem csináltam semmi extrát, csak ezeket, amit itt is írtam. Eredetileg ajánlott nekem olyat, hogy két merevítést tegyek a dobozba a tölcsér hátsó részébe, de én azt kihagytam, inkább dupla oldalfalat csináltattam. (Így pont 30 kilósra sikerült egy kész hangsugárzó (hangszóróval együtt).

A bejáratást én is megcsináltam, az első 20-30 óra valóban elég nagy változást adott, bár egy másik, kisebb szobában csináltam ezt végig. De az volt a tapasztalatom, hogy az a 180-200 óra ajánlott bejáratási idő egyáltalán nem túlzó, még utána is változott kicsit a hang. Bár egy 166-ossal készített dobozt szívesen meghallgatnék; mennyivel másabb az.
Előzmény: vinyleone (2163)
vinyleone Creative Commons License 2009.07.13 0 0 2163
Köszi a rajzot! Most már teljesen érthető. A fénykép is jobban kivehető (az itthoni monitoromon, a munkahelyemen lévő monitor nem a legjobb fajta). Ki fogom próbálni mindenképpen az ötletet, habár csak a hétvégére lesz valami a dobozomból. A hangszórókat már járatom, és már így is nagyon biztató a hangjuk.
Kérdeztem Varga urat, hogy van-e valami "titkos recept", de csak annyit tudtam meg, ami eddig is nyílt titok volt a topik végig olvasása által: semmi cécó, csak a tervrajzot kell követni és megépíteni.
De a Tietekhez hasonló házi ötletekre mindig vevő vagyok/leszek.
Üdv
Előzmény: Robici (2162)
Robici Creative Commons License 2009.07.13 0 0 2162
Igen, nekem 144-es van. A kép hátul mutatja, ahol a doboz nyílik. Igazából lehetett volna jobbat is csinálni, csak nem akartam elmozgatni, mert macerás a beállítása.

A zsák nem ér le a doboz aljáig, csak olyan, mint egy kis párna. Hajtogattam drótból egy keretet, amire felerősítettem a varratnál. A keret két vége U alakra van hajtva és azt csak rácsúsztattam a doboz hátsó falára, megtartja. Azt hiszem, 50 g vata van a párnákban, próbáltam többel is meg kevesebbel is, de ez volt a legjobb.

Körülbelül így néz ki - fekete a drót, piros a párna, bár nekem a nagyobb DIY dobozban van, de itt most a mérethelyesség lényegtelen:

parna
Előzmény: vinyleone (2161)
vinyleone Creative Commons License 2009.07.13 0 0 2161
Köszi a tippet, Robici!
A tied, ha jól tudom, 144-es. A kép a doboz alja felől készült (bár ezt kétlem), vagy a doboz hátsó-felső részéről, ahol a doboz nyitott? Ha az utóbbiról van szó, akkor a zsák leér egészen a doboz aljáig?
Előzmény: Robici (2158)
big-dewil Creative Commons License 2009.07.12 0 0 2160
Xiwesen. )))
Előzmény: Robici (2158)
Robici Creative Commons License 2009.07.12 0 0 2159
Úgy látszik, mindkét kép ugyanaz, mindegy a lényeg talán látszik
Előzmény: Robici (2158)
Robici Creative Commons License 2009.07.12 0 0 2158
Bigi nagyon jó tippet adott a DIY Sonido tölcsér optimalizálásához még régebben. A nyomókamrában kísérleteztem a csillapítás elhelyezésével de az lett a legjobb, amit ő ajánlott: a gyapjút a kamra szélei felé tömöríteni, középen a mágnes mögött legyen kevesebb. Nálam a tölcsérszájban nincs gyapjú, ott nem vált be semmiféle anyag, próbáltam kis szivacstekercseket is. Bár tisztább lett tőle az énekhang, súlytalanná vált a megszólalás még kis mennyiség esetén is.

Alul a tölcsér fordulatánál is javasolt sót vagy csillapítóanyagot. Én készíttettem egy kis zsákot, amit megtöltöttem vatával és azt tettem oda. Sokat babráltam az optimális elhelyezésével, de hosszabb hallgatás után kiderült, hogy az is súlytalanabbá teszi a hangot - viszont az előnye, hogy tisztább lesz. Ezért azt találtam ki, hogy a zsákot a tölcsér nyílásához teszem, ezt ábrázolják a fotók (bocs a minőségért). Ez bevált! Már régóta így hallgatom. Kösz a tippet Bigi!

első
első
vinyleone Creative Commons License 2009.07.01 0 0 2157
Üdv Mindenki!
A 175-8-as hangszóróval tervezett dobozt építget(tet)em mostanság. Valaki esetleg épített már ilyet? Tapasztalatokra lennék kíváncsi...
csabesz87 Creative Commons License 2009.04.21 0 0 2156
Sziasztok!

Szeretnék építeni egy pár Sonido hangfalat a 178-8-as szélessávú hangszórókhoz.

A pontos méreteket szeretném megtudni, bár itt tartom a kezemben a terveket, az asztalos sikeresen összefirkálta.

Tehát, azokra a méretekre lenne szükségem, amikkel bemehetek a lapszabász céghez, és leadhatom a rendelést. :) Ha jól látom, több lapnak a végét is meg kell más és más fokban vágni, ezekre is szükségem lenne.

Az emilcímem: csabesz87@gmail.com

Előre is köszönöm a segítséget!
Robici Creative Commons License 2009.03.16 0 0 2155
Bocs, de nem ugrott be. Érdekelne kép róla természetesen. Én is csináltam egy kis modifikációt mostanában a Sonido DIY 144-eseimen, majd ha hazaértem, felrakom. Mondjuk az erősítőt hallatlanban én nem modifikálnám, de azért érdekel a dolog.
Előzmény: ata4ata (2154)
ata4ata Creative Commons License 2009.03.16 0 0 2154
Már beszéltünk egyszer mélben is. Ata2ata vagyok csak valamiért törlődött a nickem.
Szóval.
A hangja sokkal tisztább lett, eltűnt a mackósság nagy része. Sokkal felszabadultabb, tisztább, részletezőbb lett.
A legtöbbet a Mills ellenállások hozták, de a tápkondik is sokat jelentettek.
Ha gondolod küldök róla képeket.

Hangfalam Sonido Nea.
Előzmény: Robici (2153)
Robici Creative Commons License 2009.03.16 0 0 2153
És milyen hangsugárzóval hallgatod?
És szeretném, ha bővebben írnál arról, hogy milyen hangi paraméterekben javult a régihez képest.
Előzmény: ata4ata (2152)
ata4ata Creative Commons License 2009.03.15 0 0 2152
Elsősorban alkatrészeket cseréltem jobb minőségűre.
Csatalókondikat (Siemens), tápkondikat (Nippon Chemicon), ellenállásokat (Mills), kondikat (Elna, Bennic).
Ezek a cserék rengeteget jelentettek pozitív irányba.

Robici Creative Commons License 2009.03.15 0 0 2151
És lehet tudni, hogy miket változtattak rajta?
Előzmény: ata4ata (2149)
Fődhözragatt Creative Commons License 2009.03.15 0 0 2150
Valóban félreértettem.
Előzmény: ata4ata (2149)
ata4ata Creative Commons License 2009.03.15 0 0 2149
Lehet, hogy kicsit félreérthető voltam. A fejlesztés vagy upgrade saját kezű volt.
Nem tudom, hogy Varga úr változtatott-e az erősítőn az idők folyamán.
De ettől lényegesen jobb lett a hangja.
Előzmény: Fődhözragatt (2147)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!