Keresés

Részletes keresés

tp89 Creative Commons License 2008.01.09 0 0 62
köszi a segítséget megpróbálom a legjobbat kihozni!
_vs120_ Creative Commons License 2008.01.09 0 0 61
A 950nm közeli infravörös tartomány, nem látható. Ha világítani akarsz magadnak, akkor olyat vegyél, ami látható tartományban bocsájt ki fényt!

Ha tervezni akarsz, akkor itt vannak a nagyon egyszerű képletek:

N=k/t és N=K/T

Ebből látszik, hogy k/t=K/T
k: képtávolság
t: tárgytávolság
K: képméret (ez a led mérete)
T: tárgyméret (ez a legkisebb mérete a csóvának az adott távolságban, ha ott éles kép keletkezik. Ha nem éles a kép, akkor a csóva csak nagyobb lesz)

Van mégegy összefüggés:
1/f=1/k+1/t.
Ebből látszik, hogy a fókusz és a kép-tárgy távolságok között van összefüggés.

Magyarul, ha a tárgyméretet (T) akarod csökkenteni, akkor a következőt teheted:
- képméret (K) csökkentése - vagyis kisebb méretű led kell
- fókusztávolság növelése

Ennyi. Ha ennél jobbat ígértek az oldalon, akkor az csak úgy lehet, ha a ledjük sokkal inkább pontsugárzó, mint a tied. Ehhez viszont nem értek, de tudtommal a ledek viszonylag egyenletesen adjék le a fényt a teljes felületükön.

mindenesetre sok sikert hozzá...
Előzmény: tp89 (58)
tp89 Creative Commons License 2008.01.09 0 0 60
találtam itt egy jobbat double convex-ek közt 51mm és 286mm focal lenght ez azért már a duplája..
tp89 Creative Commons License 2008.01.09 0 0 59
erről az oldalról rendeltek lencsét www.surplusshed.com
és láttam ahol bikonvex valahol double convex nek írták de ez említett oldalon ez két külön kategóriában található?

nincs hasonló magyar cég forgalmazó?
tp89 Creative Commons License 2008.01.09 0 0 58
Helló! kössz a választ!
Na igen ezt nem értettem én se miért 108 mm fokusztávú lencsét használnak?
én egy szögfüggvénnyel számoltam ki egy háromszogben a lencseátmérő feléből a szóródás félszögéből hogy mekkora fókusz lenne jó ahoz hogy a fókuszba helyezett led éppen lefedje a lencse területét fénnyel. Én olyan 130 mm körüli értéket számoltam ha jól emléksze més ezért nem volt világos miért 10cm körülit használnak, ezen az oldalon azt írják kisérletezni kell meg hasonlók hát én inkább biztosra mennék szóval gondolom attól hogy infráról van szó nem változik a helyzet.

Én egy olcsó de üveg lencséjű (50mm) nagyítóval próbáltam hogy vetít de fehér fényű leddel. ennek is kb 30 fokos a szórása. A lencsének pedig a fókuszát pont 130mm körülire mértem. (messziről érkező párhuzamosnak tekinthető fényforrást egy felületre minnél kissebb és élesebbre próbáltam leképezni, és ekkor mértem a lencse és felület távolságát.mikor a fúkuszban van a lencse csak egész kevés fényt látni a falon ami a lencsét elkerüli (tehát ami elszóródik fúkuszálás nélkül) relatíve egész jól összeillenek a led és a lencse. ezután kipróbáltam egy nagyobb lencsével (10cm! ez is nagyító) viszont ennek se sokkal hosszabb a fókusza viszont igazad lehet mert tényleg kissebb a képe amit vetít csak hát nem tudom nézted e az oldalt amin volt az ábra ez egy infrás elvű paintballhoz hasonló játékhoz kellene és 10cm-es cső egy ilyen puskán már lehet nagy. a lencseméretek ott vannak amiket használnak azt állítják ezzel 200 méterre is el lehet "lőni" kérdés mekkora területet fed be azzal már nem dicsekedtek...

igen kompromiszum kellene az első baj az hogy muszűj 950nm eres hullámhosszú dióda amiben végül is még lehetne is találni 100 foktól egészen 14fokos ig is talán és akkor ehhez kéne egy átmérő és fókusztáv páros ami a legjobb eredményt adja. akkor te azt ajánlod kissebb szögű ledet és nagyobb fókuszú lencsét próbáljak?

mostmárcsak a lencse beszerzése a probléma gondolom a gagyi kínai piacos nagyító lencséje felejtős..
honnan lehet (esetleg tetszőleges paraméterűt) lencsét kapni?
Előzmény: _vs120_ (57)
_vs120_ Creative Commons License 2008.01.09 0 0 57
És mégegy :D

A hoszabb fókuszú lencse sajna nagyobb méretű is kell, hogy legyen. Ha nem lenne, akkor a fény egy jelentős része kimaszkolódna. Ez viszont az árat viszi felfelé, nem is kicsit.
Szóval kompromisszum kell...
Előzmény: _vs120_ (56)
_vs120_ Creative Commons License 2008.01.09 0 0 56
Ja, és értelemszerűen az a dióda jó, aminek keskeny az AHI-je (Angle of Half Intensity), azaz eleve elég koncentrált fényt ad...
Előzmény: _vs120_ (55)
_vs120_ Creative Commons License 2008.01.09 0 0 55
A lednek van kiterjedése, nem pontszerű sugárzó.
Minél rövidebb fókuszú lencsét használsz, annál jobban szét fogja dobni ezért a képét.

pl:
dióda átmérője 0.5 cm
fókusz: 10 cm

Ekkor a beeső szögben van 2.9 fok szórás!. Ez a másik oldalon is jelentkezni fog, az egyszerűség miatt ugyanekkora szóródással szétkenődik a kép...
10 méteren már 50 centi lesz a szóródás, 100-on 5 méter...

Javaslat:
1. Használj hosszabb fókuszú lencsét, ez csökkenti a szóródás mértékét.
2. Használj kisebb fizikai méretekkel rendelkező diódát...
Előzmény: tp89 (54)
tp89 Creative Commons License 2008.01.09 0 0 54
Képet nem sikerült beszúrni de itt az oldal ahol található róla kép!


http://lasertagparts.com/mtoptics.htm
tp89 Creative Commons License 2008.01.09 0 0 53
Helló mindenkinek! Nem tudom mennyire él még ez a fórum, nekem egy olyan kérdésem lenne hogyan lehetne egy led fényét egy gyűjtőlencsével minél jobban páruzamos nyalábba terelni?Csatolok egy képet melyen egy lencse fókuszpontjába helyezik a ledet és a led féyne olyan szögben hagyja el a ledet hogy lefedi a lencsét. Ilyen felállást próbálgattam már és meglepő hogy este sötétben akár 100m-re is látszik egy erősfényű fehér led fénye, de ekkorra a kör amit vetít a lencsa több méteresre tágul.
Elméletileg ha afókuszban val akkor párhuzamosan kéne haladnia tovább a fénynek miért tágul mégis? (elhajlás? , nem elég pontos a lencse?)
Ha valaki tud valami tippet hogyan lehetne növelni a hatótávot ossza meg velem akár több lencse felhasználásával

ui.: nem lézert akarok hanem egy kb 5cm átmérőjű fénysugarat ami lehetőleg minnél kissebb széttartással rendelkezik, illetve a beállításhoz fehér erősfényű ledet próbálgattam a meglévő szerkezet viszont INFRA ledet használna ha ez valamiben módosít a terven akkor figyelembe kéne venni.
_vs120_ Creative Commons License 2007.12.05 0 0 52
hát akkor nincs más hátra, majd durkonorbi eldönti, hogy mi kell neki...

:)
Előzmény: zorko (51)
zorko Creative Commons License 2007.12.04 0 0 51

Ellenben mi szükség van arra, hogy a lézernyalábok PONTOSAN egy tengelyben legyenek?

nemtom, nem nekem kell... :-)

Előzmény: _vs120_ (49)
_vs120_ Creative Commons License 2007.12.02 0 0 49
Csak arra gondoltam, hogy ezekkel a tükrökkel szépen "bekapuzzuk" a helyes irányba a lézerfényeket. Ha meg lehetne valósítani (tudnánk ilyen pontosan elhelyezni tükröket), akkor gyakorlatilag nem lenne veszteség, mivel amit a féligáteresztő tükör nem átenged, azt kiverné oldalra. Ezt pedig egy nagy visszaverő képességű (98-99%-os) tükörrel visszalőhetnénk a diódák felé. (ugyanígy működik a lézerdióda, egyik végén tükör, másik végén féligáteresztő, és akkor van rezonancia...)

A probléma csak az vele, hogy házilag biztosan nem tudjunk ~10nm pontossággal elhelyezni a kis tükröket (hogy ne oltsák ki egymást a nyalábok). Szóval ez csak elmélet.

...

Ellenben mi szükség van arra, hogy a lézernyalábok PONTOSAN egy tengelyben legyenek? Gondolok arra, hogy mondjuk a dióda kilépő nyalábja 1mm átmérőjű. Jó minőségű optikával simán meg lehet valósítani, hogy mondjuk 7 dióda fényét (egy középen, 6 körbe) egy ~3mm átmérőbe koncentráljuk úgy, hogy nem "érintkeznek".

Ez nem lenne okés?
Előzmény: zorko (48)
zorko Creative Commons License 2007.12.02 0 0 48

így van, nemigen fog menni az "összeillesztés".

És a féligáteresztő tükör sem jó, mert több kell belőlük, és ahányon áthalad egy dióda fénye, annyiszor feleződik, szóval végeredményben nem nyerünk vele.

De lehet, hogy tudsz valami okos/ügyes elrendezést, amikor mégis...? :-))

Előzmény: _vs120_ (29)
zorko Creative Commons License 2007.12.02 0 0 47
interferálni fognak, azaz némely sugarak erősítik egymást (összeadódnak), némelyek gyengítik vagy kioltják egymást (kivonódnak)...
Előzmény: durkonorbi (32)
_vs120_ Creative Commons License 2007.12.01 0 0 46
Ahhoz jó lesz a gömbtükör

Nem olyan nagy a gömbi hiba, még durva fényerős borotválkozótükröknél sem szokott 0.5-1 cm-nél nagyobb lenni a fókusz mászkálása.

Egyszer kipróbáltam egy 30 centis tükröt. Gravírozni lehetett vele fába, azonnal megégette a felületet :)
Előzmény: Törölt nick (45)
_vs120_ Creative Commons License 2007.11.30 0 0 44
Gömbtükröt lehet gyűrű alakban húzni. (középen húzni kell hátra, a szélén meg nyomni előre) Így paraboloid felületet lehet csinálni belőle!
Hazánkban nem tudom mennyire van elterjedve, de meg lehet csinálni ezt is....

itt egy link:
http://www.freeweb.hu/gyroscope/articles/newtonian/flexed.htm
Előzmény: arthurg (43)
arthurg Creative Commons License 2007.11.30 0 0 43
A párhuzamos, azaz a végtelenből érkező sugarakat valóban nem egy pontban képezi le, viszont ez egy bizonyos nyílásviszony után (több nagynevű hozzáértő szerint f/d > 10) nem befolyásolja a gyakorlati használhatóságot. Attól függ mire használod. Én építettem már 500-as fókuszú 100mm átmérőjű MOM tükörből távcsövet (f5), egészen használható lett, persze nem veheti fel a versenyt a nagymárkák híres tubusaival.
Előzmény: Törölt nick (41)
arthurg Creative Commons License 2007.11.30 0 0 42
Szerkesztéssel próbálkoztam, és valószínűbb, hogy én tévedtem.
Előzmény: _vs120_ (40)
_vs120_ Creative Commons License 2007.11.30 0 0 40
Kiváncsi vagyok, hogy mivel magyarázod!

Az én állításom képlettel is alá van támasztva.

1/f=1/k+1/t - ez törvény

és tudjuk, hogy k+t=1, valamint, hogy 1/k+1/t=1/(k+0.2)+1/(t-0.2)
Ebből az egyenletrendszerből k=0.4, t=0.6 és k=0.6, t=0.4 jön ki.

De tévedhetek is...
Előzmény: arthurg (38)
arthurg Creative Commons License 2007.11.30 0 0 39
De igen, kétszeres. A készeres fókuszból érkező fényt a fókuszban képzi le.
Előzmény: Törölt nick (37)
arthurg Creative Commons License 2007.11.30 0 0 38
Szerintem 5 dioptriás a lencse, és az egyik esetben nagyított, a másikban kicsnyített a kép, de éles, mintha a tárgy és a kép helyét felcserélnéd.
Előzmény: dettdesign (33)
_vs120_ Creative Commons License 2007.11.30 0 0 36
1/f=1/k+1/t

A dolog szimmetriájából következik, hogy
1/f = 1/0.4+1/0.6

ebből f = 0.24 m = 24 cm

dioptria: 4.16666 szép randa szám :)
Előzmény: dettdesign (33)
arthurg Creative Commons License 2007.11.30 0 0 35
Méterben :)
Előzmény: durkonorbi (34)
durkonorbi Creative Commons License 2007.11.30 0 0 34
Tyűű .. én csak annyit udok, azt se régóta, hogy a dioptria a gyújtótávolság reciproka .... :)
Előzmény: dettdesign (33)
dettdesign Creative Commons License 2007.11.30 0 0 33

szépjónapot! lenne egy fontos, sürgös kérdésem. biztosan primitív egy példa de valahogy nekem nem akar sikerülni..a kérdésem igy hangzik: van egy tárgy és töle 1m-re elhelyezünk egy vetitővásznat. a kettö közé behelyezünk egy gyüjtölencsét amely egy adott helyen éles képet ad.ha a lencsét alrébteszem 20cm-t ujra éles képet kapok. mekkora a lencse dioptriája? plíz valaki aki érti ezt az egész izét reagáljón,ha meg tudja indokolni hogy mit hogyan számol ki és miért annak külön örvendenék. elöre is köszönet

durkonorbi Creative Commons License 2007.11.30 0 0 32

zorko!

 

Irtad, hogy :

 

"  Különálló források fényét ilyen módon nem lehet "összeilleszteni".   "

 

Akkor is fellép ez ha egy pontba irányítom az összes sugarat? Vagy akkor ott helyben azért leadja az energiáját az abszorbeáló felületre, és csak közösíteni nem lehet őket?    - jó ez a közösíteni . ..  uj magyar szótot fedeztettemődöt fel : )

Előzmény: zorko (27)
durkonorbi Creative Commons License 2007.11.30 0 0 31
Hmmm ---- magát a lézerfényt nem lehet egyesíteni????  Lehet .... nem tom, de majd kipróbálom! :)  Szakik, vélemény? :)
durkonorbi Creative Commons License 2007.11.30 0 0 30

Nos ... engem elsősorban az optikai része érdekel, abban segítsetel légyszi ... :)  Amit zorko irtál:   igaz, de köze nincs ahhoz most itt csinálok! :)  - ne érts félre, nem beszólni akarok, de amit irtál az más... ezek lézerdiódák, amiből kilép a nagyenergiájú fénysugárzás, és azt párhuzamosítva, egy kis átmérőjű nyalábba rendezve kapom a "klasszikus lézersugarat" (nem gázlézer, nem kétszeres szilárdtestlézer, meg a többi .. ) ...  amit én akarok csinálni, az a következő: egy 1W teljesítményű lézerdióda, ami már elég combos ahhoz, hogy pl. műanyagot vágj vele, máanyaghabot formázz vele stb. elég drága mulatság kicsiny hazánkabn, de még külföldről is... viszont a DVD írókban található írófej - főleg a dual layereskben van erős dióda, ami kb. 2-3 száz mW-os már önmagában is gyufát gyuj, lufit pukkaszt stb. ha rávilágítasz vele ...  Nekem van ilyen didóából egy maréknyi ... ezeknek a féynét akarom "összeterelgetni egy nyalábba " hogy használhassam a fent említett célra. 2 lehetőség adott, az egyik, hogy minden egyes dióda fényét egyedileg egy tükörrel egy pontra vetítve kapok egy közös pontot, ahol rendelkezésre áll majd a többszörös energia egy diódához képest. A másik az optikával megoldani, hogy a nyalábok egyként haladjanak tovább (technikailag előnyösebb lenne, mint az első variáció, ami persze jóval könyebb megoldás)...

 

Na ennyit a lézerdiódákról, vissza az optikai részre:

 

szóval értem, amit irsz zorko, a lencsével kapcsolatban, de itt a rajzon lehet nem az igazi, mert skicc, de nem arra gondolhatott esetleg, aki rajzolta, hogy a fókuszpont nem pont a tükörre esik, hanem kicsit elé, és igy ugye a középpontba, ahol a lencse síküveg, csak a lencsére 90°-ban érkező sugár esik, ami valamilyen szögben jön, az már a ferde felületre esik? És igy az más "párhuzamosodik", igy megkapva nem pontszerű keresztmetszetű nyalábot, hanem pl. 2 vagy éppen 1 mm átmérőjű lesz a nyaláb  attól függően, mennyire lesz a fókuszpont a lencse előtt?

 

vs120: miért féligáteresztő tükör kell? Nem teljesen értem mit mondasz  ... :(   nem rajzolnád le pl. 4-5 dióda esetén, hogy néz ki???

_vs120_ Creative Commons License 2007.11.30 0 0 29
puff, lehet, hogy nem lesz jó ez sem. Elfelejtettem a tényt, hogy a lézer fáziskoherens. Nem tudom mit okoz, ha fázishibával adod össze az egyes nyalábokat.. adott esetben ki is olthatják egymást...
Előzmény: _vs120_ (28)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!