Keresés

Részletes keresés

NeomatiK Creative Commons License 2009.03.23 0 0 27
Ilyen kicsi vagy ilyen nagy rá a kereslet?
Előzmény: xuy (26)
xuy Creative Commons License 2009.03.19 0 0 26

Néhány perce beszéltem a Megaház Mészhomok volt vezetőjével.

 

2008. októberében a gyártást leállították, a gyár bezárt.

 

(A xella (Silka) vette meg a német többségi tulajdonostól, majd zárta be.) 

 

Így tudtommal mészhomok falazótéglát már csak a Silka gyárt.

bjanoss Creative Commons License 2009.03.11 0 0 25
Nekem a tüzépen ajánlottak kőművest aki szokott mészhomokból építeni. Azt nem tudom, hogy mennyire profi meg hogy jó áron dolgozik-e, de egynek jó lesz az árajánlatok gyűjtésekor.
Előzmény: daveeeee (23)
Gyurco78 Creative Commons License 2009.03.11 0 0 24
Ez a ház nem most épült, hanem úgy 90 éve...Ha az akkori kőművesek elbodogultak vele, a mostaniak is el fognak. Semmi különleges nincs benne, ugyan úgy kell rakni, mint a rendes téglát. Hangcsillapításról nem tudok sokat mondani, még nem lakom ott.
Előzmény: daveeeee (23)
daveeeee Creative Commons License 2009.03.11 0 0 23
Sziasztok,

én is mészhomoktéglából tervezek építkezni. A tapasztalatok érdekelnének: pl. a válaszfal hangcsillapítását hogy lehet jellemezni? Nekem a db érték nem mond olyan sokat.
Gyakorlati szempontból pl. szülői háló 15ös válaszfalának túloldalára, ha a falon nincs ajtó, mi mennyire hallatszik át? Vagy hogy a háztartási helyiséggel szomszédos lakószobába mennyi szűrődhet át a mosógép zajából.
Gondolom az építéshez olyan csapatot kell találni, akinek van tapasztalata mészhomok téglában. Ilyet vajon hol találok? :) (Győr környékén)
Vagy elég ha dolgoztak pl ytonggal?



Előzmény: Gyurco78 (21)
bjanoss Creative Commons License 2009.03.11 0 0 22
Köszönöm a válaszokat! Én nem akartam a glettelést lespórolni, gyárilag is azt írják, hogy vakolat helyett 5 mm-es vastag glettelést ajánlanak. Az érdekelt volna, hogy egyrészt ez olcsóbb-e mint a vakolás, másrészt meg van-e olyan kőműves aki egy falnyi méretnél nem téved 5 mm-nél többet. Aki épített mészhomok téglánól annak sikerült megúszni a vakolást?
Nekem tetszene a mészhomok tégla mert úgy érzem vannak előnyei, csak felénk nem elterjedt és félek tőle. Az egy dolog hogy én nem értek hozzá, de eddig 1 db tüzép kivételével mindenki bután nézett amikor említettem (építész, kőműves, többi tüzép).
Arra nem válaszoltatok, hogy megoldható-e ha a külső fal hagyományos téglából van, a válaszfal pedig mészhomokból?
Előzmény: NeomatiK (20)
Gyurco78 Creative Commons License 2009.03.11 0 0 21
Mostanában csinálom a villanyt a lakásban. A ház mészhomoktéglából épült. A lukacsos téglát, miután megvágtad horonymaróval, egy kalapáccsal is ki tudod törögetni. Na ide viszont kell a vésőgép...
Előzmény: NeomatiK (20)
NeomatiK Creative Commons License 2009.03.11 0 0 20

Helló!

Én még ugyan nem faragtam a mészhomoktéglát, de szerintem nagyon kemény. De mivel hogy még normál téglát se faragtam, nem tudom, hogy annál keményebb-e vagy sem. Mindenesetre ez egy teljesen tömör anyag. Korszerűen már nem szokás vésni, hanem horonymaróval és fészekfúróval alakítják ki a csövek, dobozok helyét a falban. Aztán a két horony között persze ki kell törni-vésni az anyagot. Esetelg kérdezd meg a villanyszerelős topikban, hátha van véleményük a mészhomoktégláról.

Kőművese válogatja a pontos rakást. Én szkeptikus vagyok a tapasztalataim (Ytong)alapján. A kőművesek zöme gyakorlatilag csak azt nézi hogy függőben legyen a fal. De ettől még könnyen lehet fűrészfogas, és aztán a mészhomoktéglát síkbacsiszolni embert próbáló feladat, (az Ytongot sokkal könnyebb). Viszont a glettelés el tudja tüntetni ezt a fűrészfogasságot. Ha akármilyen szuperül sikerült is a fal, én glettelném ha festés lesz rajta. Nem hagynám ki a glettelést, csak ha üvegszövettapéta, esetleg fűrészporos tapéta kerülne rá.

 

Előzmény: bjanoss (19)
bjanoss Creative Commons License 2009.03.10 0 0 19
Sziasztok!

Nézegettem a mészhomok téglát, lehet hogy azzal kéne megépíteni a házunkat. Ahogy látom főfalnak árban nem versenyképes, a hagyományos olcsó B30-as tégla jóval olcsóbb, szigetelés úgyis mindkettőre kell. Ami viszont jó lehet az a belső válaszfalak mészhomok téglából építése. Hangszigetelésben meg hőtárolásban is jó lenne, árban se több mint mondjuk a Porotherm válaszfal. Csak nem tudom, hogy megoldható-e a kétféle fal összeépítése.
Az is vonzó, hogy elvileg nem kell vakolni. Ez a gyakorlatban hogyan néz ki? Elég jót lehetne spórolni ha tényleg úgy lenne. De van olyan kőműves aki képes elég pontosan összerakni a falat? És a szükséges 'vastag glett (5 mm)' nekem eléggé hasonlít egy vékony vakolatra. Spórolás ez a vakoláshoz képest?
És még egy dolog. Mennyire kemény ez az anyag? Bele lehet vésni pl. a villanykapcsolók dobozait anélkül hogy kidönteném a falat? Vagy a villanyszerelő nagyon káromkodni fog?
Köszönöm a segítséget!
NeomatiK Creative Commons License 2009.01.27 0 0 18
Igen, viszont egy 20cm vastag falra nem biztos, hogy megfelelő koszorút lehet építeni pl fafödémhez. De egy monolit vagy E-gerendás födémhez talán elégséges lehet.
Előzmény: Boery (17)
Boery Creative Commons License 2009.01.27 0 0 17
A mészhomok tégla esetén azt is figyeleme kell venni, hogy nem igazán a hőszigetelő képesége miatt van a falszerkezetben, hanem temerviselőként.
Nem is kell belöle 20cm-nél vastagabbat alkalmazni és a teherviselése még akkor is bőven nagyob mint akár a 37.5ös ytongnak.
Ha így nézzük a köbméter árakat akkor fajlagosan nagyobb falfelület építhető belöle jobb teherbírással.
Külső falszélre ( vagy akár még annál is kintebb ) rakva a nyílászárókat egy nagyon jó hőszigetelésű falat kaphatunk.
Előzmény: NeomatiK (16)
NeomatiK Creative Commons License 2009.01.24 0 0 16

Biztos jó is. Csak több szigetelést kell rárakni ugyanahhoz a k-értékhez. Ez már nem mindenkinek tetszhet.

50-100%-kal több hőszigetelés kell rá.

 

http://www.xella.hu/html/hun/hu/silka_ho_es_paratechnika.php

 

a lambda 0,6-0,8 W/mK között változik.

 

Az ytong lambdája 0,12, a porothermé 0,17-0,2.

 

 

Előzmény: Boery (15)
Boery Creative Commons License 2009.01.24 0 0 15
Sokan éppen a nagyobb tömege ezáltal a nagyobb hőtároló tömege miatt kedvelik ezt a falazóanyagot. Németországban sok kisenergiás házat építenek belőle.
Előzmény: NeomatiK (14)
NeomatiK Creative Commons License 2009.01.24 0 0 14

Odaírtam zárójelben, nagyobb tömege révén a mozgatása fáradságosabb, és drága a jelenlegi falazóelemekhez képest. Csak azért írtam, mert ugye az ár erősen befolyásoló tényező.

 

Na de várjunk csak... a xella honlapján:

 

1db Ytong P2-0,5 300NF+GT ára kb 774Ft+ áfa, azaz 929 Ft, akkor az 25805 Ft/m3

 

1db Silka HML 300 NF+GT ára 413Ft+áfa, azaz 496 Ft, akkor 24950 Ft/m3

 

 

érdekes, mégse drágább a Silka. Bocsánat.

Előzmény: Boery (13)
Boery Creative Commons License 2009.01.24 0 0 13
Ezt a hátrányokat kifejtenéd ? Érdekel .
Előzmény: NeomatiK (12)
NeomatiK Creative Commons License 2009.01.24 0 0 12
Szerintem nem feltétlenül szempont a vékonyabb falazat, ha ilyen hátrányok is társulnak hozzá (tömeg, ár).
Előzmény: Boery (10)
Gyurco78 Creative Commons License 2009.01.24 0 0 11
Jó masszív anyag, vésni nehezebb, mint a lyukacsos téglát, a Wekerlei házak meg nem azért vizesek (már amelyik vizes), mert ebből épültek, hanem mert elöregedett a kátránypapír a lábazat és a fal között...
Ezek a házak már 100 éve állnak, és ezeknek a tégláknak semmi bajuk.
Hőszigetelése az viszont nem jó (45 centis fal kb. 1.4-es hőátbocsájtás).
Boery Creative Commons License 2009.01.24 0 0 10
Én azt hiszem, hogy az energiatakarékos házépítés térhódításával ennek az anyagnak is egyre nagyobb lesz a jelentősége.
Ma már mindenki belátja, hogy monolit falszerkezettel nem lehet korszerű falazatot építeni. Ha szigetelni kell akkor meg a cél az, hogy a tartószerkezet minél vékonyabb falazattal megoldható legyen, hogy a felrakott 20-30 cm hőszigeteléssel a falazat össz vastagsága ne nőjön meg írreális mértékben.
Azért hoztam fel ezt a topicot ismét, hátha mostmár van több tapasztalat is amit meg lehet osztani egymással.
NeomatiK Creative Commons License 2007.07.04 0 0 9
Ha nincs igény a jobb hanggátlásra, akkor fölösleges. És úgy tudom, drágább is más falazóelemeknél.
Előzmény: MagicBoy (8)
MagicBoy Creative Commons License 2007.07.04 0 0 8
Lakáson belüli válaszfalnak se jó?
Előzmény: NeomatiK (7)
NeomatiK Creative Commons License 2007.07.04 0 0 7
Szerintem nem indokolt a használata lakóházakhoz a rossz hőszigetelése miatt és a feleslegesen nagy nyomószilárdsága miatt. Viszont a hanggátlása nagyon jó a nagy tömege révén, lakások közti falra jó. Árakat nem tudok.
Előzmény: srr (6)
srr Creative Commons License 2007.07.04 0 0 6
Sziasztok,
Szeretném ez a rég feledett topikot felhozni. Érdekelne a mészhomoktéglával épült házakkal kapcsolatos tapasztalatok.
Sokféle vélemény jelent meg, amit én mint érdeklődőként megtudtam róla, hogy
- nagy nyomószilárdságú
- sima felületű
- nagy tömegű
- jó hőtárolású
- nem olyan jó hőszigetelésű

Ezek alapján ideális építőanyag lenne, még sincs elterjedve. Miért lehet ez?
Drága lenne? Mennyi 1 m2 20 vagy 25-ös tartófal építési költsége?
Köszi
belagyi Creative Commons License 2005.04.09 0 0 5
szerencsére a mi házunk nem ilyenből van (van wekerlén 3-4 ilyen ház, amiket a háborúban lebombáztak és utánna rendes téglából ujjáépítettek)...
Előzmény: heady (3)
belagyi Creative Commons License 2005.04.09 0 0 4

kb. 20 éve (vagy régebben.. rég volt) egy csomó házba felszereltek szárító elektródákat. ettől nem nedves a fal...

az égetett agyagtégla (a normál tégla) nagságrendekkel jobb!!!

 

ez az egész mészhomok őrület a "fogyasztói társadalom" ujabb átverése..

kellően idős hozzáértőt (40-50 felett) ha megkérdezel ugyanezt mondja..

Előzmény: heady (3)
heady Creative Commons License 2005.04.04 0 0 3
Belagyi, wekerleiként nem szép dolog szidni a mészhomoktéglát :)

Uis anno Wekerletelep épült mészhomoktéglából. Mi egy földszinti lakásban élünk, a ház 100 éves, és semmi gondunk nincs, nem penészes, szuper a hőszigetelése, és kemény tégla, jó vastagok a falak. És természetes anyag. Persze én nem vagyok szakértő, csak elfogult a mészhomoktéglával kapcsolatban :)

Előzmény: belagyi (0)
Krzysztof Creative Commons License 2005.03.31 0 0 2

Nekem ebből most épül a házam.

 

Jó a hőtárolása, erős (nálam 20 MPa, az elemek nyomószilárdsága, PTH 10 MPa, Ytong 2,5-5 MPa), ezért vékonyabb falakat is lehet belüle építeni (nálam főfal 18 cm). Nem penészedik (a penész nem szereti a meszet, amivel tele van a "mész"homok tégla).

 

Persze hőszigetelni az kell.

 

Ajánlom megnézni EU-s árakat, mert Magyarországon elég magas ára van ezeknek a tégláknak:

 

http://www.xella.pl/downloads/pol/cenniki/Cennik_SILKA_2005.pdf

 

http://www.ludynia.pl/page/detal.htm

 

 

fulopmonika Creative Commons License 2005.03.31 0 0 1

Szia

 

Én azt hallottam róla, hogy rosszab a hőszigetelése, mint a porothermnek, viszont egy kicsit vastagabb szigeteléssel ez is tökéletes. A szokásos 38-as téglát ők nem gyártják, a 30-as a főfal, ezáltal nagyobb lesz a belső tér, éppen ezért lakóparkok építéséhez használják fel.

A válaszfalként viszont tökéletes, mert a felülete nagyon sima, így  csak egy vékony glettréteg kell rá a festés előtt.

JA és egy kicsit drágább, mint a porotherm!

A mi családi házunk ebből épül, majd!

 

 

belagyi Creative Commons License 2005.03.31 0 0 0
100 éve azért használták mert olcsó volt. magábaszívja a vizet, hajlamos ezért a lakás penészedni.. szar úgy ahogy van!
Előzmény: NeomatiK (-)
NeomatiK Creative Commons License 2005.03.31 0 0 topiknyitó

Ismeri valaki a mészhomoktéglát?

Ráleltem egy ilyen lehetőségre is, legyen ennek is topikja!

 

http://www.megahaz-meszhomok.hu/

 

Itt sok infó van, érdmes a pdf fájlokat letölteni, elolvasni. Én még nem jutottam a végére. Egyelőre szimpatikus a termék.

 

http://www.xella.hu/html/hun/hu/4928.php?area_code=1&language_id=11&countries_id=14

 

A Xella honlapján szinte semmi sincs róla.

 

Eddig ezt a két gyártót találtam.

 

Szóval infók és vélemények, pro és kontra, ide!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!