A western az Amerikai stílus. És ezt lelopták az olaszok. Ők csináltak egy sáros, mocskos, és brutálisan véres változatot. Ez a Spagetti western. Erre voltak vevők az emberek, a vérre és a mocsokra. Ezért kevesebb lett az érdeklődés az Amerikai után. Így lassan-lassan hanyatlott az egész műfaj! Röviden ennyi...
mondjuk azt se, hogy mitől a csúcsa... inkább paródiának mondanám.
halála sem. mindíg is fognak westernt csinálni szerintem, így a halála sem igaz (csak az utóbbi időből: jesse james meggyilkolása, börtönvonat yumába ... stb.). az meg hogy ezek valakinek nem tetszenek, az csupán ízlés kérdése, de nem a műfaj halála. a "régi időkben" is csináltak olyan , de olyan gyenge westerneket, hogy ne tovább... :)
a mackenna aranyát én felnőtt fejjel láttam, nekem is óriási csalódás volt. egyáltalán nem tetszett, nem volt benne egy igazán jó jelenet sem, a vége meg kifejezetten fárasztó.
a spagetti westernt nem ismerem, de nekem garancia, hogyha a hatvanas években készült és olaszok csinálták akkor az rossz nem lehet. meg is veszem szerintem.
a bsth topicban pedig azt reklámozzák, hogy ugyanez a kiadó ugyanekkor megjelenteti a rita a vadnyugat rémét is.
Tegnap megnéztem megint a Mackenna aranyát. Ifjúkoromban láttam már,de már akkor is nevetségesnek tartottam a film végén öt percen keresztül pont a főhős mögött beomló sziklafalat. Most sem tetszett. Egyszer olvastam,hogy Gregory Peck szerint egy pocsék film.
Hogy egy kis jóról is írjak: pár hete volt valamelyik éjszaka a tévéban a Jack Bull című film http://www.port.hu/pls/fi/films.film_page?i_film_id=40273&i_city_id=3372&i_county_id=-1&i_where=1 Szerintem az utóbbi tíz évben készült westernek között az első tízbe belefér (csak az olvasni tudó indián zavart egy kicsit).
Régebbi amerikai westernek közül tetszett még a Szerencsevadászok (Professionals) Burt Lancaster,Lee Marvin,Robert Ryan,Jack Pallace,Woody Strode és Claudia Cardinale a főbb szereplők http://www.xpress.hu/dvd/film.asp?FILMAZ=1889
És ami miatt most írok a topikba. Spagetti western szakértők: ez milyen film? Bosszú és becsület http://www.xpress.hu/dvd/film.asp?FILMAZ=9787
na oké, de mivel ezekben is clint eastwood a főszereplő, ezt is is eastwood westernnek tekintem. ugyanígy marlon brando egyik legismertebb filmjének a keresztapát tekintjük, pedig mindenki tudja hogy coppola rendezte... stb.