Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2015.09.29 0 0 419

Agócs Gerit és Hrúz Dénest azért szeretem különösképpen hallgatni, mert ők bátran énekelnek palóc dialektusban...:-)

Jó hallgatni.

Előzmény: Törölt nick (418)
Törölt nick Creative Commons License 2015.09.28 0 0 418

Gömör vármegyei népdal:

 

Kiskálosi fenyves erdő

 

Zene: Dűvő zenekar

Ének: Hrúz Dénes

 

Törölt nick Creative Commons License 2015.09.28 0 0 417

Gömöri juhásznóta:

 

Vezérürüm nem akar itt legelni

 

Előadja: Dr. Agócs Gergely

 

Törölt nick Creative Commons License 2015.09.27 0 0 416

Gömör vármegyei betyárfolklór:

 

Ej de sokkal többet loptak nálamnál

 

Zenél a Dűvő zenekar, prímás és énekes Hrúz Dénes.

 

Törölt nick Creative Commons License 2015.09.27 0 0 415

Gömör vármegyei betyárfolklór: 

 

Elveszett a lovam

 

Zenél a Fonó Zenekar, énekel Dr. Agócs Gergely.

 

Törölt nick Creative Commons License 2015.08.24 0 0 414

"Ennek elméleti oka, hogy a farsangi bált húshagyó kedden tartották, amikor is éjfél után már hamvazó szerda volt, ami már a szánom-bánom, a böjt ideje."

 

Azt olvastam én is, hogy a katolikus svábok a böjt kezdetét nagyon szigorúan vették.

Húshagyó kedd éjjelén éjfél előtt még nagyban ment a farsangi mulatozás, aztán pontban éjfélkor mintegy varázsütésre a zenekar befejezte a muzsikálást és a farsangolók elindultak hazafelé.

Kezdődött a hamvazószerda, a böjt első napja. 

Előzmény: PETYUS (412)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.24 0 0 413

Köszi, érdekes adalékok ezek is.

Előzmény: PETYUS (412)
PETYUS Creative Commons License 2015.08.24 0 0 412

Öregek elbeszélése szerint a régi sváb lagzikban, akárcsak a farsangi bálokon, éjfélig ment a hangos zene, majd éjfél után a zenészek letették a trombitát, dobot, majd némi pihenés és hangolás után felvették a hegedűt, gitárt, citerát. A zenészeknek fejenként minimum két hangszeren kellett tudni játszani.

Ennek elméleti oka, hogy a farsangi bált húshagyó kedden tartották, amikor is éjfél után már hamvazó szerda volt, ami már a szánom-bánom, a böjt ideje.

Lagzi esetén pedig éjfélkor vonult el az ifjú pár, utána már nem illett hangoskodni.

Gyakorlati ok, hogy a fúvós zenész nem tud akárhány órát fújni egyfolytában, mert elfárad a szája. Ezért kell neki más hangszerrel is játszani tudni, hegedülhet addig, amíg a húr bevágja az ujja hegyét.

Előzmény: Törölt nick (411)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.20 0 0 411

Végignéztem, nekem nagyon tetszett.

 

Érdekes, hogy a csolnoki svábok lakodalmas szokásai mennyire eltérnek a magyarokétól, de azért vannak párhuzamok, hasonlóságok is.

 

Azt is megfigyeltem, hogy a svábok mennyivel visszafogottabban mulatoznak, mint a "tüzesebb" vérű magyarok, bár az igazsághoz hozzátartozik, hogy voltam már elég búvalbélelt magyar lakodalomban is, ahol valamiért nem nagyon ment a mulatozás, csak unatkozó arccal üldögéltek az emberek.

 

Egyébként nyilván a zenekaron is nagyon sok múlik, a régi sváb lagzikban fúvószenekarok voltak jellemzően, míg a magyar lakodalmakban vagy cigányzenészek vagy ahhoz hasonló stílusban játszó népi zenészek.

 

Mind a hangszerelése, mind a dallamvilága, mind a repertoárja erősen eltért egy sváb fúvószenekarnak meg egy magyar (vagy cigány) népi zenekarnak.

 

Pl. a sváb zenekarok csárdást sokáig nem is játszottak. Újabban már játszanak, bár állítólag fúvósokon nem könnyű és nem is igazán arra valók, de azért el lehet rajtuk játszani. Polka, marsch, waltzer és különféle német táncok alá húzták, ill. jobban mondva fújták a sváb fúvósok a talp alá valót a sváb lakodalmakban.

 

A magyar lakodalmakban pedig a különféle csárdások voltak a legkedveltebb produkciók (lassú, friss, ugrós), persze játszottak más műfajokat is (pl. hallgatót stb.), de ők meg keringőt (waltzert) és más nyugati eredetű táncokat nem nagyon játszottak régebben, persze a II. vh. után minden alapvetően megváltozott.

Nem minden tekintetben pozitív irányba szerintem... 

Előzmény: Törölt nick (405)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.20 0 0 410

A magyar népdalok is érdekelnek vagy inkább az osztrák-bajor terület népdalait, népzenéjét kutatod? 

Előzmény: PETYUS (400)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.20 0 0 409

A stájer népzenében nem igen láttam még a sramligitárt használni, ott inkább a stájer harmonika dívik.

Bár ahogy olvastam a Wikipedián, az is műzenei eredetű, onnan került át az osztrák népzenébe (meg talán a csehbe és a bajorba is, de ebben nem vagyok biztos).

Előzmény: PETYUS (399)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.20 0 0 408

Igen, értem.

Ráadásul a történelem folyamán a magyarok és a németek között mindig is volt egyfajta idegenkedés, bizalmatlanság.

A nemzeti romantika korszakában az írók, költők és más művészek még rá is erősítettek erre.

Egyesek már majdhogynem úgy állították be a németeket/osztrákokat, hogy azok többet ártottak a magyarságnak, mint az oszmán-törökök a 150 évnyi megszállással.

Sajnos még a mai magyarok között is vannak ennek az ostoba és történelmietlen nézetnek bőven követői, de ez már erősen OFF lenne egy néprajzi topikban, ezért nem is folytatom.

Előzmény: PETYUS (407)
PETYUS Creative Commons License 2015.08.18 0 0 407

Szerintem már régebben is megvolt az életszínvonalbeli különbség az országok között, és ez akadályozza a kultúrák egymásra hatását. A környékbeli szláv országokból átjöhetett egy-egy nótafa szerencsét próbálni, osztrák és német földről kevésbé, mert itt sincs több fizetőképes kereslet. Inkább próbálkoztak a magyar cigányzenészek Bécsben, de ők nem sok osztrák hatást hoztak vissza Magyarországra.

Amikor a sramlizene kezdett kialakulni Bécsben, akkor a magyar történelem éppen tragikus időszakát élte, a magyarok akkoriban nem voltak fogékonyak a bécsi polgárság szórakozási szokásaira. A kiegyezés után Magyarországon is kezdett kialakulni egyfajta polgárság, vagy inkább a nemesség kevésbé vagyonos rétege működött polgárság gyanánt, de továbbra is fenntartással kezelték a német kultúrát, viszont a magyar népzenét nem ismerték, így keletkezett egy olyan űr, amit a többé-kevésbé ismert verbunkos hagyományokra építő nótaszerzők próbáltak betölteni.

A bécsi divatműfajok közül az operett tudott Magyarországon is gyökeret verni, de csak a 20. század elejétől.

A paraszti néprétegekre nem volt jellemző a jövés-menés, így kevébé tudtak egymásra hatni.

Előzmény: Törölt nick (403)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.17 0 0 406

A lakodalmas témakör a gyengém, legyen az akár dunai sváb vagy galgamenti...

Előzmény: Törölt nick (405)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.17 0 0 405

Ez túl hosszú ahhoz, hogy együltő helyünkben végignézzük, kereken két óra, de azért érdemes bele-belenézni.

 

Csolnoki hagyományőrző sváb lakodalmas:

 

Törölt nick Creative Commons License 2015.08.17 0 0 404

Jó kis zeneszámok.

Előzmény: PETYUS (402)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.17 0 0 403

Köszi szépen Petyus!

 

Érdekesnek tartom egyébként azt a kérdést is, hogy a magyar és az osztrák népzenének mennyire eltérő a hangszerelése és a dallamvilága, pedig már vagy 1.100 éve szomszéd népek vagyunk.

 

Bár nem vagyok a téma nagy szakértője, de úgy veszem észre, hogy a szlovák és a délszláv népzene inkább közelebb áll a magyarhoz, mint az osztrák.

 

Az osztrák, a bajor és a cseh népzene között meg jóformán nem is tudok különbséget tenni, mintha totál ugyanaz lenne mindhárom.

Persze valószínűleg az van, hogy én nem vagyok elég vájtfülű hozzá.:-)

Előzmény: PETYUS (399)
PETYUS Creative Commons License 2015.08.16 0 0 402

Mégjobb:

Előzmény: PETYUS (401)
PETYUS Creative Commons License 2015.08.16 0 0 401

Én meg ilyesféléket szeretnék játszani, énekelni:

Előzmény: PETYUS (399)
PETYUS Creative Commons License 2015.08.16 0 0 400

Ez is érdekes, most találtam:

Előzmény: PETYUS (399)
PETYUS Creative Commons License 2015.08.16 0 0 399

Talán helyesebb úgy mondani, hogy a Schrammel fivérekről, (Josef és Johann) nevezték el, akik hegedűművészek voltak eredetileg, és a bécsi filharmonikusoknál játszottak, csak leépítették őket, és valamit kellett kezdeni. Amúgy a műfajt nem ők teremtették meg, pár évvel hamarabb kezdte művelni a Strohmayer zenészcsalád, az első igazi sramli-zeneszerző Alois Strohmayer volt, Anton Strohmayer gitárművész apja.

A sramligitárt amúgy nem csak a sramlizenében használják, hanem az alpesi népzenében is:

http://www.siccas.de/stefan-hackl-die-kontragitarre-in-der-tiroler-volksmusik/

De olyan is van, aki klasszikus zenében is próbálkozik vele, nem is rosszul:

https://youtu.be/V_YFRZZpK6g

Előzmény: Törölt nick (391)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.16 0 0 398

De azért osztrák és bajor népzenét is szívesen hallgatok.

 

Fuhrmannslied, azaz a fuvarosdal a Steirischer Edelweiss előadásában.

 

Előzmény: Törölt nick (397)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.16 0 0 397

"Majd megfürdök én a Galga vizébe"....:-)

 

A dunai sváb hagyományokon kívül elsősorban a galgamenti és a palóc hagyományok érdekelnek.

Előzmény: Törölt nick (396)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.16 0 0 396

Galgamenti lassú és friss csárdás a Tarsoly zenekar előadásában.

 

A közepe felé halható a "Szombaton este kinyitom az ablakot" c. szép galgamenti népdal.

 

Énekel Lindner Zsófia:

 

Törölt nick Creative Commons License 2015.08.16 0 0 395

Galgamenti mulatság a Dobroda zenekar előadásában:

 

Törölt nick Creative Commons License 2015.08.16 0 0 394

Autentikus galgamenti népzene Pál István "Szalonna" és bandája előadásában:

 

Törölt nick Creative Commons License 2015.08.16 0 0 393

Kivéve Szebény faluját, amely sváb környezetben is megmaradt magyarnak.

 

Egy szép szebényi népdal Tihanyi József előadásában:

 

Előzmény: Törölt nick (392)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.15 0 0 392

A dalt véméndiek éneklik.

Az a vidék, Palotabozsok és a környező falvak tiszta sváb vidék volt a kitelepítések előtt.

Részben még ma is az.

Előzmény: Törölt nick (390)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.15 0 0 391

Nem semmi hangszer, nem lehet könnyű játszani rajta.

 

Most már azt is tudom, hogy a sramlizenét Josef Schrammel osztrák zeneszerzőről nevezték el :-)

 

Köszi:-)

Előzmény: PETYUS (389)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.13 0 0 390

Heimweh (Hoamweh - Honvágy):

 

egy régi dunai sváb népdal Baranya (Branau) megyéből:

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!