Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2002.03.13 0 0 13
off
khiraly, az itteni címedre elment, ha nem jut el hozzád, küldj már egy mélt, hogy mi legyen

ja és ha tudod, vmi normális helyre kitehetnéd, a linuxforum most nem müx, az extra sokaknak nem jó, én meg lusta vagyok tárhelyért regisztrálni
on

az mku-t azóta letöltöttem és "fölinstalltam", de még nem értem rá próbálkozni vele, a honlapja elég szűkszavú, mindenesetre egy kis readme azért van hozzá, remélem, elég is lesz

Előzmény: khiraly (12)
khiraly Creative Commons License 2002.03.13 0 0 12
Rhadamanthys:
Nekem nem kuldened el ?
Emilcimre, vagy ha gondolod van egy nevem regisztralva a multimanian.....
kosz...
Előzmény: Törölt nick (11)
Törölt nick Creative Commons License 2002.03.13 0 0 11
mku (make uninstall) a neve, ill itt egy link

én azon mélázom, hogy akkor a make config után miért is nem lehet dífoltból .deb vagy .rpm csomagokat generáltatni? biztos van ennek vmi oka, különben nem így lenne

amúgy én ambivalens vagyok a forrásból telepítéssel szemben. egyrészt nagyon tetszik maga az alapelv, hogy azon a gépen, azon opciókkal, paraméterekkel fordul le a cucc, ahol használva lesz, másrészt meg pl. komlyabb függések esetén szerintem macerásabb az egész

offf
gaboro, a linuxforum.hu éppen haldoklik, az ígért betűtípusokat elküldhetem levélben az itt szereplő címedre? 3,3MB az unicode-osok nélkül)
off off

Előzmény: gaboro (9)
gaboro Creative Commons License 2002.02.28 0 0 10
ugy ertem, meg nem probaltam :-)
udv.
gaboro
gaboro Creative Commons License 2002.02.28 0 0 9
a mostani chipcd-n van valami program, ami ncurses-t hasznal, es felulete ad arra, hogy
1.) ha egy Makefile-ban nincs uninstall rule, akkor csinal egyet
2.) rpm-be alakit
3.) deb-be alakit
4.) meg sok mindent...

sajnos nem emlekszem a program nevere, majd otthon megnezem, es ha nem felejtem el, felirom ide. egyebkent meg nem talaltam, de nem hulyeseg, az biztos.

udv.
gaboro

Előzmény: NevemTeve (6)
NevemTeve Creative Commons License 2002.02.28 0 0 8
Olvasd el a (6)-os hozzaszolast!
Előzmény: khiraly (7)
khiraly Creative Commons License 2002.02.28 0 0 7
Sz'al nekem is lenne egy kerdesem:
Valahogy forrasbol, tehat tar.gz-bol is lehet csomagot gyartani, es akkor ezt mar kezelve lehet installalni.
Mar rpm-mel csinaltam, csak elfelejtettem(felirni egy papirra), es mar nem tudom.
De dpkg-vel is erdekelne, hogy kell ezt kivitelezni.
kosz.
NevemTeve Creative Commons License 2002.02.28 0 0 6
lefordított forrást nem könnyű feladat eltávolítani
Itt egy kezdemenyezes: http://asic-linux.com.mx/~izto/checkinstall/
Előzmény: Tamska (2)
Tamska Creative Commons License 2002.02.28 0 0 5
konqi rulez, köszi az info-t nem programozás végett kell, csupán szeretném tudni mi miért történik.

megnéztem, ehhez már csak idő kell, hogy elolvassam, de biztos lesz még ezer kérdése nekem vagy másnak.

Előzmény: zsowy (4)
zsowy Creative Commons License 2002.02.28 0 0 4
info autoconf
info automake
itt le van írva a dolgok teljes elméleti alapja.
Ha netán C/C++ programozásra vetemednél, feltétlenül olvasd el ezeket a doksikat, meg fogsz döbbenni, mennyire jó és kényelmes fejlesztői infrastruktúra van a GNU rendszereken.

Ha konquerorból nézed, kattints a linkekre:
info:/autoconf
info:/automake

Előzmény: Tamska (2)
Tamska Creative Commons License 2002.02.28 0 0 3
izé hülyeséget írtam, nem lefordított forrást, hanem rendszerben a szétszórt programot nehéz nyom nélkül letüntetni.
Előzmény: Tamska (2)
Tamska Creative Commons License 2002.02.28 0 0 2
Köszi a válaszokat, kb ilyen jellegű okításra gondoltam. már ebből a két hozzászólásból is sokminden kiderül.

Ami viszont feltétlenül "lejött2 a hozzászólásokból, hogy egy lefordított forrást nem könnyű feladat eltávolítani, ezért csak indokolt esetben tűnik éremesnek a használatuk. Csomagok rulez!

Esetleg tud valamelyikőtök a neten fellelhető dokumentációt a témában, amely hasznos vagy mindenképpen érdemes elolvasni?

micu Creative Commons License 2002.02.28 0 0 1
Túl sokat én sem tudok róla, de amit igen azt leírom.
A configure egy script ami egy ha jól tudom m4 nevű nyelven van megírva. Igazából ő sem egy önálló dolog hanem egy autoconf nevű parancs hatására jön létre egy configure.in (meg esetleg makefile.in, stb) fájlból. Amikor elindítod akkor feltérképezi a rendszeredet és ez alapján megcsinálja a config.h-t és a Makefile(okat). Van még egy config.cache ami igen lényeges, mert itt tárolja a feltérképezett beállításokat, így ha valamit mégis másképp akarunk és újra futtatjuk a configure-t ezt nem árt törölni.
Általában van pár paramétere ami hasznos lehet:
-- help: Felsorolja a configure beállítási lehetőségeit. Ez a programtól is függ, a wine-nak Pl. itt lehet megadni hogy mindenképp szeretnénk OpenGL-t használni, vagy a wxGTK-nak hogy kellene ODBC támogatás is.
-- prefix: A programok általában a /usr/local alá pakolnak, azaz a binárisok a /usr/local/bin alá mennek, a lib-ek a /usr/local/lib alá, stb.
Ezt meg lehet változtati, Pl. ./configure --prefix=/usr hatására a bináris a /usr/bin-be kerül, a lib a /usr/lib-be, az include a /usr/include-ba, stb.

A make mellett néha van make depend is (Pl. wine), ezt a make előtt kell futtatni.
Make install néha nincs, Pl. UAE. Az install lehetősége általában akkor van meg ha a könyvtárban van egy install.sh script is.

Ha lehetőség (és RPM alapú rendszerünk) van akkor érdemes az src.rpm-et letölteni.
Ilyenkor a telepítés három menetben történik (root-ként):
1.
rpm -i valami.src.rpm
Ez feltelepíti a forrás csomagot.
2.
cd /usr/src/ (mandrake alatt egyszerűen 'RPM', Redhat alatt régebben 'Redhat' volt, SuSE alatt pedig 'suse' ha jól emléxem de egy /usr/src alatt kiadott ls parancs sokat segít ;-)
rpm -ba SPECS/valami.spec (a spec fájlt az rpm -i valami.src.rpm parancs telepíti fel az RPM könyvtár SPECS alkönyvtárába).
Ez elkészíti a bináris rpm csomagot.
3.
Ha minden Ok, akkor az RPM könyvtár RPMS/architektúra alkönyvtárában megtaláljuk
a bináris rpm-et (Pl. nálam ez az /usr/src/RPM/RPMS/i686 alatt van). Ezt már sima rpm -i
paranccsal vagy valamelyik csomagmanagerrel simán fel tudjuk rakni.

Előzmény: Tamska (-)
NevemTeve Creative Commons License 2002.02.28 0 0 0
Tul altalanos a kerdesed, probalj konkretizalni!

pontosan mi történik a fordítás során
forraskodbol targykod kepzodik. Mas dolog hogy a 'make' nem csak fordit, hanem szerkeszt (linkage) is, tovabba barmi mast, amit a fejleszto a Makefile-ben eloirt.

hova kerülnek a lefordított program fájljai
Ha kiadod a 'make install'-t akkor elvegyulnek a filerendszerben, altalaban a 'configure' soran lehetoseged van ezt szabalyozni, a default a /usr/local szokott lenni, azaz: program: /usr/local/bin, shared-lib: /usr/local/lib, manual: /usr/local/man stb.

hogyan lehet megszabadulni tőlük
neha van olyan, hogy 'make uninstall', ha nincs akkor egyenkent kell letorolni oket :-(

frissíteni a későbbiekben a lefordított programot
ujra leforditod es telepited: 'make clean all install'

Előzmény: Tamska (-)
Tamska Creative Commons License 2002.02.28 0 0 topiknyitó
Sziasztok!

A legtöbb linuxosnak nem kell elmondani, hogy mit is jelentenek (mit tesznek) a topic címében szereplő utasítások, ám biztos vagyok benne, hogy a többség tudása (így az enyém is) ebben ki is merül. Nem találtam olyan topicot ami a fordítással általánosságban foglalkozna, nekem viszont a kezdetekkor nagyon sok gondot okozot a programok lefordítása.

Azon gondolkoztam, hogy rajtam kívül hány olyan ember van aki csak az alap utasításokkal van tisztában (tudom, hogy így kell "feltenni" a programot), de nem tudja forrásból történő fordítás egyéb csínját-bínját, valamint nincs is tisztában igazából, hogy mi történik ezen utasítások kiadása után.

Alapvetően olyan kérdésekre szeretnék választ kapni (ez remélem a később idetévedő kezdőknek is segítséget ad majd), hogy pontosan mi történik a fordítás során, hova kerülnek a lefordított program fájljai, hogyan lehet megszabadulni tőlük, esetleg hogyan lehet egyszerűen frissíteni a későbbiekben a lefordított programot....

Ha van aki tudja amit nekem is tudnom kéne kérem, hogy ne tartsa vissza magát ossza meg velünk. Az a kérésem, hogy a RTFM szerű válaszokat inkább tartsa meg magának mindenki.

Tamska

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!