"De a tendenciából önmagában nem lehet semmilyen következtetést levonni a jövőre nézve. "
:)))))))))))
Most jó nagy marhaságot mondtál.
Csak a tendenciából lehet levonni következtetéseket!
Mint ahogy az összes ellemző szokta mondani, "egy eredmény, egy mérés nem számít, az akár jelentősen is eltérhet, ezért a tendencia a lényeg!".
[A hivatkozott kép már nem található meg a tar.hu-n]
"Az emberek ilyen tájékozottak Románia lélekszámát illetően."
Igen, jól tudják, hogy egy magyarra két potenciális román munkavállaló jut és ezért hálásak Orbánnak. Kb. 70 nap múlva kiderül, mennyire.
Megható, ahogy a jobboldal és a MIÉP felsorakozik az internacionalizmus szép példáját szolgáltató paktum mögött. A Fidesz új jelszava: "Világ proletárjai, egyesüljetek - itt, nálunk!"
A nép - bocs, nemzet - a Galluptól végre megtudja, mennyire szereti ő a Fideszt.
"A TV2, RTL Klub kiemelten foglalkozott az felméréssel, mint valami etalonnal. "Elvtársak, boldogság van, átvette a vezetést az MSZP". Pedig az MSZP meg sem mozdult, a Fidesz támogatottság ment el bizonytalan irányba.
Ráadásul ezt rögtön összekötötték a kedvezménytörvénnyel, amikor a Gallup már korábban kimutatta, hogy a megkérdezettek 53%-a támogatta. Tehát nem ez van a háttérben."
1.Ha átvette, átvette. Teljsen mindegy, hogy az ellenfél gyengült vagy ő erősödött.
2.Attól, hogy a többség (éppenhogy csak) a kedvezménytörvény mellett van, még lehetett ez a közvetlen kiváltó oka a Fidesz gyengülésének.
3.A betett grafikonjaiddal azt sugalltad, hogy a tendencia a lényeg. De a tendenciából önmagában nem lehet semmilyen következtetést levonni a jövőre nézve. Ha nem erre gondoltál, akkor sorry.
Hozzátenném: nem tudom, hogy a Szonda csalt-e vagy sem. Azt sem tudom, hogy a médiában ki ferdít, és hogy szándékosan-e (bár ötleteim vannak). De én a TE következtetéseidre céloztam.
Elvtársam!
Az indexet fegyelmezett elvtársaink szerkesztik. Nem lógnak ki a sorból, mint mondjuk Szűrös elvtárs, akinek épp most ürítettük ki a tarisznyáját.
Ha így volt, akkor tényleg felületesek voltak. Nem tudom, hogy szándékosan vagy nem, nem is érdekel.
De ismételten mondom, hogy a te következtetéseidet (egész pontosan hármat, abból egy csak sugallat), tartom felületesnek. Kérlek, gondold át őket. Lehet, hogy igazad van, de akkor indokold meg normálisan.
"A TV2, RTL Klub kiemelten foglalkozott az felméréssel, mint valami etalonnal. "Elvtársak, boldogság van, átvette a vezetést az MSZP". Pedig az MSZP meg sem mozdult, a Fidesz támogatottság ment el bizonytalan irányba. "
Attól még átvette (a Szonda-Ipsosnál), teljesen mindegy hogy ő erősödött vagy a másik gyengült.
"Ráadásul ezt rögtön összekötötték a kedvezménytörvénnyel, amikor a Gallup már korábban kimutatta, hogy a megkérdezettek 53%-a támogatta. Tehát nem ez van a háttérben. "
Itt megint csak nincs feltétlenül ok-okozati kapcsolat. Attól, hogy valamennyivel többen támogatják a kedvezménytörvényt, még gyengülhet a Fidesz.
A Gallup szerint a pártot választó biztos szavazók körében december óta a Fidesz támogatottsága nőtt, az MSZP-é csökkent. Tehát a magyar nép felsorakozott a román paktum mögé. Ezt a marhaságot még leadatták a fiúk, de már csomagolnak, készülnek a távozásra.
Mindezen szépen elvitatkozhatunk valóban áprilisig. Akkor egy kis szünetet lehet tartani, bár állítólag jó párt akkor kezdi a következő kampányt.
A vita lényege itt azért az, hogy a különböző közvéleménykutatók valóban csak szigorúan politikailag semleges módszerek alapján végzett eredményeiket teszik-e közzé, vagy valamilyen irányban és céllal eltérnek attól.
Én az utóbbi irányában hajlok, aminek legegyszerübb bizonyítékát abban látom, hogy a közvéleménykutatók számára a befolyásolásra alkalmas időszakban, a jobbra hajló kutatók általában jobbra, a balra hajlók általában balra kedvezőbb eredményeket tesznek közzé.
Ilyen egyszerű!
Szerintem a lényeg teljesen máshol keresendő.
Ilyenkor nem az a lényeg, hogy valamilyen kis eltéréssel melyik kutató kit hoz ki nyerőnek.
A lényeg abban van, ahogy az eredményeket egyesek terítik a közvéleménynek.
Az Index rögtön hatalmas betűkkel hozta:
"Ismét vezet az MSZP".
Egy fél órával később pontosítottak, hogy
"A Szonda... -nál ismét a szocialisták vannak az élen"
A TV2, RTL Klub kiemelten foglalkozott az felméréssel, mint valami etalonnal. "Elvtársak, boldogság van, átvette a vezetést az MSZP". Pedig az MSZP meg sem mozdult, a Fidesz támogatottság ment el bizonytalan irányba.
Ráadásul ezt rögtön összekötötték a kedvezménytörvénnyel, amikor a Gallup már korábban kimutatta, hogy a megkérdezettek 53%-a támogatta. Tehát nem ez van a háttérben.
Jól látszanak ilyenkor a balliberális "végvárak".
Az érdekesség most van, amikor előkerül a többi közvéleménykutató eredménye. Ezekről nem fognak beszélni és itt bukják a "függetlenség" látszatát.
Ha pedig nyiltan támogatják a baloldalt, akkor azt is vállalni kell, hogy egy jobboldali kormányzás esetén nem lesz kánaán az életük.
[A hivatkozott kép már nem található meg a tar.hu-n]
...és amiben tévedtem... ez már az alzheimer lenne? Van errol egy vicc, miért jobb az alzheimer mint a parkinson: még mindig jobb, ha elfelejted kifizetni a sörödet, mintha kilötyögteted...
Szóval a Szonda csak az exitpollját szarta el, az utolsó közzétett kutatása még nem volt olyan rossz, a tárkinak is csak az elso fordulós eredményeket követo mandátumbecslése volt meglepoen pontos. Egy ezerfos mintától nem lehet csodákat várni.
'98 ban az exit poll-t szúrták el. Azt tényleg nagyon.
Az előzetes közvéleménykutatásoknál a második legpontosabbak voltak az öt cégből. (A Marketing Centrum volt a legpontosabb.) Nézz utána, ha nem hiszed.
Előre is köszönöm, igazán érdekel az eredmény.
Én ugyan megelégednék az elmúlt félév adataival, mivel szerintem a közvélemény kutatók kb. azóta jöttek mozgásba.
"Hát pedig pont akkor lennne értelme befolyásolni a szavazókat (már amennyire a kutatási eredmények befolyásolnak). "
Ebben 100%-osan igazad van, dehát akkor 4 évre kiteszik magukat annak, amiről éppen megemlékeztél a szonda esetében!
Az átlagokat tekintve azért könnyű belátni, hogy sajnos igazam van.
Tudod mit, a kedvedért ki fogom számolni, hogy az elmúlt másfél évben a szonda tárki medián gallup átlagolt eredményeitol melyik cég átlagosan mennyivel tért el (elojelesen). A számolás másodpercek kérdése, de az adataim csak papíron vannak meg, onnan még be kell gépelnem a Lotus-ba.
És persze közvetlenül a választások elött már kénytelenek az urak közelíteni a valósághoz, minél jobban közelg az igazság órája
Hát pedig pont akkor lennne értelme befolyásolni a szavazókat (már amennyire a kutatási eredmények befolyásolnak). A szondát például nem zavarta, hogy 98-ban az utolsó publikált felmérésük is vagy 4%-kal fölélotte az mszp-t. Az exitpolljuk pedig azt sejteti, hogy módszertani gondok is vannak a cégnél.
Jó, azt nem állítom, hogy minden egyes közzétételre igaz az állításom. Egyrészt itt mindig lesz tévedés, másrészt mindenki igyekszik legalább relative hitelesnek látszani.
Az átlagokat tekintve azért könnyű belátni, hogy sajnos igazam van.
És persze közvetlenül a választások elött már kénytelenek az urak közelíteni a valósághoz, minél jobban közelg az igazság órája!