Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2003.08.19 0 0 577
Egy ultramaratonista nem mindennapi aerob mennyiseget gyur le (tehat ha lenne is esetleg kaloria feleslege az is visitva egne el egy-egy "konnyed" 20 km-es edzésén :))). Egyebkent az allokepessegi sportoloknak kifejezetten ajanlott az alacsony feherje / magas szenhidrat dieta, mert nem jo, ha tul sok izmot cipelnek (az izom tul sok energiat es oxigent fogyaszt), szoval egy hosszutav futonak meg ajanlanam is a sok gyumolcs/zoldseg, keveske hus/tojas/tej etrendet.

Megfelelo feherjet (teljes) tojasbol es tejbol (tejtermekekbol) is lehet nyerni, de ez mar a lightosabb vegi kategoria (ha jol tudom), es ezekre is fujjol a legtobb vegi "tudos".

Előzmény: aagica (575)
aagica Creative Commons License 2003.08.19 0 0 575
Hadd vitatkozzak.

Magyarország egyik legjobb ultrafutója, Németh Csaba 10 éve vegetariánus. (Ismerem személyesen, biztos.)
Idén ő győzött a West HighLand Way Race elnevezésű szupermaratoni futóversenyen Glasgowban. A táv 153 kilométer volt, amelyen 3600 méteres szintkülönbséget kellett legyőznie. Ideje 16 óra 37 perc.
Esküszöm, hogy ő például nem hájas. :)))

Fehérjét nem csak húsból lehet nyerni, csak nagyon oda kell figyelni a táplálkozásra.

Ui: Én nem vagyok vega...:))

Előzmény: Törölt nick (572)
Törölt nick Creative Commons License 2003.08.19 0 0 574
Ez az egyetlen helyes (es hatasos) "fogyokura"! :)

Csak ne hagyd abba. Gratula! ;)

Előzmény: Törölt nick (573)


Törölt nick Creative Commons License 2003.08.19 0 0 573
Én pl. rászoktam a biciklire.
4 hónap, kb. 4-6 kiló minusz :-)
Meg beleférek az 58-as nadrágba is :-)))
Törölt nick Creative Commons License 2003.08.19 0 0 572
"Olyan kelt tesztasak".

Pontosan :). Proteinek nelkul leepulnek az izmok, es mivel az izmok sok energiat felhasznalnak, ezert egy ilyen ember gyorsabban fog hizni, meg ugyanannyi mennyisegu kajatol is. Aztan az izmok adjak a szep format meg a noknek is...

Persze novenyi proteinek is vannak, csak epp sokfele aminosavat nem tartalmaznak, amire az embernek szuksege van, es huson kivul nemigen lehet B vitamint bevinni (max tablettaval).

Nekem nincs gondom a hussal. Napi fel kilo (sovany) hus lecsuszik (van, hogy picit tobb is).

A gondom nekem inkabb az "E" elleni harccal van. Mertugyanis remenytelen. Egyreszt nem hiszem el, hogy minden fel van tuntetve a csomin, masreszt ez (mint minden mas is) csak egy mocskos uzlet. Minel tobb elelmiszert, minel olcsobban eloallitani. Mi meg csak azt tudjuk enni, amit a botban megkapunk (maskerdes, ha valaki mindent megtermel a kertjeben :DD) Es bar a gyumolcson/zoldsegen nincs rajta milyen szarokkal kezeltek, nyugodtan elhihetitek, hogy azok is olyan messze vannak a 100 evvel osszeteteluktol, hogy csoda, hogy egyik masik nem robban fol a fazekban! :)))

Szoval nem kell ezt tulspirazni. Finomakat enni, sportolni, es remenykedni, hogy benne leszunk abban a kis szazalekban, aki nem rakban, hanem mondjuk agyverzesben adja be a kulcsot! ;)

Előzmény: Törölt nick (571)
Törölt nick Creative Commons License 2003.08.19 0 0 571
Szeritnem is baromsag. Ismerek par vega lanyt es kozos kulso tulajdonsaguk, hogy hotfeher a boruk es ha'jasok. Olyan kelt tesztasak. Semmi kemeny husi, semmi egeszseges arcszin.

De csirket pl nem eszek mert undorito izu a husa a sok szrtol amivel tomik oket.

De mi volt a gondod a hussal?

Előzmény: Törölt nick (570)
Törölt nick Creative Commons License 2003.08.19 0 0 570
Pfff, eleve a vegetarianizmus egy baromsag. (Hogy ne menjek messze, a fogaink is MINDENEVO etrendre utalnak).

Masreszt:
Oke, semmi E, zabaljuk a zocceget/gyumit (en is tomom mindkettot a kilos husaim melle).

Csak csendben jegyeznem meg, hogy ahhoz kepest, amilyen anyagokat ezeknek a cuccoknak a termesztesehez / vedelmehez hasznalnak, az osszes E anyag kispalyas meregnovendek... :) (Nembeszelve a nemreg az EU-ban is engedelyezett genkezelt cuccosrol).

Hiaba paraztok, tolem okosabbak is megmondtak mar:

"Eat right, stay fit, die anyway"

Törölt nick Creative Commons License 2003.08.19 0 0 569
Ha ezeket betarttom éhenhalok ... :-)
Kavad Creative Commons License 2003.08.19 0 0 568
Kiegészítés: Az E 240, 241-et (formalin, formaldehid és nátrium-tetraborát) A Magyar élelmiszerkönyv egyik táblázatában sem találtam meg, így felteszem nem is alkalmazhatóak adalékanyagként. Mondjuk a formaldehidet nem is csodálom.
Az E 125 (ponszó) E 124 alatt van meg, mint "Szintetikus, az Amerikai Egyesült Államokban betiltották, allergiát okozhat"

A második link helyesen:
http://adatbazis.transindex.ro/?adat=eadalek

Előzmény: Kavad (565)
Törölt nick Creative Commons License 2003.08.19 0 0 567
Ezert nem javasolt a margarin (natrium-benzoat van benne, nem szolva a hidrogenezett zsirrol). Hiaba nyomjak, hogy koleszterincsokkento es dietazoknak ezt kell enni vaj helyett.
Megkefelheted a dietadat, ha elkezdenek burjanozni a sejtecskek.
pitonix Creative Commons License 2003.08.19 0 0 566
Kavad Creative Commons License 2003.08.19 0 0 565
Vitathatóan egészségkárosító adalékok:
E 125 - ? (nem találtam)
E 141 - Klorofillok és klorofillinek rézkomplexei (Káros hatása nem ismert)
E 150 - Karamell (Az E 150c és E 150d (ammóniás és ammónium-szulfitos karamell) állatkísérleteknél nagyobb adagban görcsöket váltott ki és csökkentette a fehérvértestek számát (módosította a vérképet, ami rákkeltő hatásra utalhat).
E 153 - Növényi szén (aktív szén, növényi eredetu)
E 171 - Titán-dioxid (Fehér színű ásványi adalék. Elsősorban cukorkák, drazsék fehérre festéséhez használják. Mivel eddig alig vizsgálták, a mellékhatásai sem ismertek.)
E 172 - Vas-oxidok és vas-hidroxidok (rozsda?)
E 173 - Alumínium (Fémpigment, ásványi anyag, az Alzheimer-kór eloidézojének tartották, de ez még ma sem bizonyított)
E 240 - ?
E 241 - ?
E 477 - zsírsavak propán-1,2-diol észterei

Egészségkárosító adalékok:
E 102 - Tartrazin (Egyike az allergiát leggyakrabban kiváltó adalékanyagoknak. Használatát Németországban az elmúlt években korlátozták, de az EU engedélyével különböző termékekben ismét megjelent. Allergiát, asztmát, csalánkiütést okoz. Ausztriában 1984 óta tiltott. Svájcban szintén.)
E 110 - Narancssárga FCF, Sunset Yellow FCF, Gelborange S, Orange Yellow S (Feltehetőleg allergiát okoz.)
E 120 - Kosnil, kárminsav, kárminok (Feltehetőleg allergiát okoz.) (Természetes, mértékletes fogyasztása nem káros)
E 124 - Neukokcin, Ponceau 4R, Kosnil vörös A (Feltehetőleg allergiát okoz. Az USA-ban betiltották.)

Bélpanaszokat okozhat:
E 220 - Kén-dioxid
E 221 - Nátrium-szulfit
E 222 - Nátrium-hidrogén-szulfit
E 223 - Nátrium-metabiszulfit
E 224 - Kálium-metabiszulfit
(A kén-dioxid és a kénessav sói (a szulfitok) nemcsak tartósító-, hanem szépítőszerek is. Az emberiség által legáltalánosabban használt, legősibb adalékanyagok egyike. Az élelmiszerekben a szulfitok bontják a a B1-vitamint. A szulfitra érzékeny embereknél fejfájást, rosszullétet, vagy asztmarohamokat idézhet elő. Ismertek anafilaxiás sokk (a legsúlyosabb allergiás reakció) miatt bekövetkezett halálesetek is.)
(Fejfájást és hányingert okozhatnak, irritálják az emésztocsatornát, allergiát, asztma-rohamokat válthatnak ki)

Emésztési zavarokhoz vezethet:
E 338 - Foszforsav
E 339 - Nátrium-foszfátok
E 340 - Kálium-foszfátok
E 341 - Kalcium-foszfátok
E 450 - Difoszfátok (Pirofoszfátok)
(a foszfátokra semmilyen megjegyzés nincs)
(Eloregyártott húskészítményekhez (párizsi, virsli) adagolják oket, mert sok vizet kötnek meg)
E 461 - Metil-cellulóz
E 463 - (Hidroxi-propil)-cellulóz
E 465 - Etil-metil-cellulóz
E 466 - (Karboxi-metil)-cellulóz (Tiszta állapotában viszonylagosan ártalmatlan. Csak tartós bevitel után jelentkeztek a kísérleti alanyoknál - hasmenéssel kísért- még nem pontosított panaszokat.)

Bőrbetegségek kialakulását okozhatja:
E 230 - Bifenil (difenil)
E 231 - O-fenil-fenol
E 232 - Nátrium-o-fenil-fenolát (nem adalékanyag! Esetenként a narancs, citrom stb. csomagolópapírját ezekkel az anyagokkal impregnálják; peszticidek)
E 233 - Tiabendazol (nem adalékanyag! A banán penészgomba elleni védőanyaga.)

Idegérzékenységhez vezethet:
E 311 - Oktil-gallát
E 312 - Dodecil-gallát (A propil-gallát (E 310) a csecsemőknél életveszélyes cianózist (kékbetegség) válthat ki. A csecsemőtételek készítésénél ugyan nem szabad felhasználni, de engedélyezett olyan tipikus gyermek-élelmiszereknél mint a marcipán, a nugát, a rágcsálnivalók, vagy zacskós levesek. Az E311 Ausztriában tiltott. Az E310 és E312 csak kivételesen alkalmazható (pl. zacskós leveseknél, szószoknál).)
(asztmás és aszpirinérzékeny embereknek a gallátok gyakran panaszokat okoznak.)

Szájpenész, szájgyulladás kialakulását okozhatja:
E 330 - Citromsav (Fogyasztásuk ártalmatlan)

Rákkeltő adalékok:
E 123 - Amarant (Szintetikus anyag, amely viszonylag gyakorta okoz allergiát. Az állatkisérleteknél karcinogén és mutagén hatást okozott. Az USA-ban 1976 óta tiltott.)
E 131 - Patentkék V (Szintetikus, az Amerikai Egyesült Államokban betiltották, allergiára hajlamosít)
E 142 - Zöld S (Szintetikus, az Amerikai Egyesült Államokban betiltották)
E 210 - Benzoesav ( és vegyületei allergiás csalánkiütéseket, asztmát okozhatnak szintetikus festékanyagokkal együtt fogyasztva)
E 211 - Nátrium-benzoát
E 213 - Kálium-benzoát
E 214 - Kálcium-benzoát
(A benzoesav nyomokban számos élelmiszerben mint természetes alkotóelem van jelen (pl. a tejtermékekben, a gyümölcsökben, vagy a mézben). Tartósítószerként adagolva azonban ennek ellenére mellékhatások jelenkezhetnek. A benzoesav és sóinak használatát a kutya- és macskaeledelekben betiltották. A macskáknak már 5 ezreléknyi is halálos lehet. Az E210-213 az embernél viszonylag gyakran vált ki allergiát (asztmát, csalánkiütést). Az L-Aszkorbinsav (E 300) jelenlétében a benzoesavból benzol képződik)
E 215 - Etil-(p-hidroxi-benzoát)
E 215 - Nátrium-etil-(p-hidroxi-benzoát)
E 216 - Propil-(p-hidroxi-benzoát)
E 217 - Nátrium-propil-(p-hidroxi-benzoát)
(A PHB-észterek átlagon felüli gyakorisággal váltanak ki allergiás reakciókat. Görcsoldó képességük több mint százszorosa a nátrium- benzoáténak. (E 211))
E 239 - Hexametilén-tetramin (Univerzális felhasználású szer, melyet orvosságként köszvény és a húgyúti fertőzések esetén is alkalmaznak. Formaldehiddá alakul. Tartósítószerként való használata eddig kizárólag a Provolone-fajtájú sajtok esetében engedélyezett.)

Egyéb:
E 202 - Kálium-szorbát (Az E 201 - ellentétben a többi szorbinsókkal - teratogén (fejlődési rendellenességet okozó) anyagnak bizonyult.)
(E-200 (szorbinsav és vegyületei) Vörösáfonyában találhatók meg, a szervezetben lebomlanak, allergiát okozhatnak)

Források: Magyar élelmiszerkönyv, http://193.224.162.52/keret2.htm, és http://www.zpok.hu/fogyved/e-szamok/e-tab1.html, http://adatbazis.transindex.ro/?adat=eadalek

Ahol a két megjegyzés megegyezett, ott csak az egyiket írtam le; ahol különböző, ott mindkettőt.

Előzmény: Törölt nick (562)
worstcase Creative Commons License 2003.08.19 0 0 564
hm, feladtad a leckét. estig időt kérek :)
Előzmény: Törölt nick (562)
Törölt nick Creative Commons License 2003.08.19 0 0 563
ez igen dr.miau.
Előzmény: Törölt nick (562)
Törölt nick Creative Commons License 2003.08.19 0 0 562
http://www.vegetarianus.hu/ujsagok/veghirl/08/taplelet.html

Vitathatóan egészségkárosító adalékok:
E 125, 141, 150, 153, 171, 172, 173, 240, 241, 477

Egészségkárosító adalékok:
E 102, 110, 120, 124
-Bélpanaszokat okozhat: E 220, 221, 222, 223, 224
-Emésztési zavarokhoz vezethet: E 338, 339, 340, 341, 450, 461, 463, 465, 466,
-Bőrbetegségek kialakulását okozhatja: E 230, 231, 232, 233
-Idegérzékenységhez vezethet: E 311, 312
-Szájpenész, szájgyulladás kialakulását okozhatja: E 330

Rákkeltő adalékok:
E 131, 142, 210, 211, 213, 214, 215, 216, 217, 239,
fokozottan rákkeltő az E 123 (amit az USA-ban, és Oroszországban már betiltottak)

Az E 123, 110, 102, 106, 461 adalékokra különösen érdemes odafigyelni gumicukorkák, édességek, pudingok, félkész fagyasztott hústermékek, mustárok, szószok, kenhető sajtféleségek, az E 340 adalékra kenőmájas vásárlása/fogyasztása esetén. (www.c3.hu/~ligal/ManaES.htm)

BTW Vettem egy Sio Drinxet. Gondoltam megnezem, milyen E van benne. E 211 es E 202.
Halleluja. Igen, Mo-on tenyleg mindent betiltanak, ami egeszsegkarosito.

Törölt nick Creative Commons License 2003.08.19 0 0 561
imho, a mesterséges dolgokat tényleg nem ajánlatos túlzásba vinni, de ne azért ne hajigáljunk ki mindent a hűtőből, amin E-bötű van ;)

Bezony, jo is az a kis E betu :)

http://elfiz2.kee.hu/e_code/veszely.html

Előzmény: worstcase (558)
Törölt nick Creative Commons License 2003.08.19 0 0 560
az egesz elet rakkelto... ;)

a nemeteknel most bizonyitottak be, hogy a tej valojaban mereg... :))))

Előzmény: Törölt nick (554)
genyanya Creative Commons License 2003.08.19 0 0 559
:)) nem nyert, körtés Jogobella.
Előzmény: szőke bringa (557)
worstcase Creative Commons License 2003.08.18 0 0 558
én is csatlakozok a hitetlenkedők táborához :)
ha erről a joghurtos dologról tudsz forrást adni, az jó lenne (lusta vagyok guglizni, feltételezem, hogy neked gyorsabb megadni), és azt is indokold meg lécci, hogy a gyümölcs (melyik gyümölcs?) miért nehezen emészthető.

ugy am blokk az osszes light, ill edesitoszerrel keszult kaja karos es rakkelto.

hát azért van olyasmi, hogy ANTSZ meg fogyasztóvédelmi felügyelőség meg ilyenek, úgyhogy szerintem ezt a képet is árnyalni kell valamelyest. akkor kezdem én a forrásolásolást

"hazánkban rendkívül szigorú előírások szabályozzák az adalékanyagok használatát, s csupán a legszükségesebbeket engedélyezik. Ráadásul ezekből is csak keveset használnak: mennyiségük a készáru ezred-tízezred része. [...] hazánkban egyetlen rákkeltő adalékanyag sincs forgalomban, ám egyes szerek - hasonlóképpen bármilyen más élelmiszerhez, mint a tej, a vaj, a mogyoró vagy az eper - allergiás tüneteket válthatnak ki a fogyasztók elenyésző százalékát kitevő, különösen érzékeny emberekben."
(http://www.vegetarianus.hu/ujsagok/veghirl/21/eladalek.html és ami alapján valszeg a fenti cikk íródott: http://www.elelmezesvezetok.hu/2002-02-06.htm)

imho, a mesterséges dolgokat tényleg nem ajánlatos túlzásba vinni, de ne azért ne hajigáljunk ki mindent a hűtőből, amin E-bötű van ;)

Előzmény: Törölt nick (554)
szőke bringa Creative Commons License 2003.08.18 0 0 557
Fogadjunk, hogy a Danone Fjord volt az!!!
Előzmény: genyanya (551)
Törölt nick Creative Commons License 2003.08.18 0 0 556
Azonkivul semmi. :) Csak sok fogyokurazo hajlamos azt hinni, hogy minden joghurt fogyaszt. Es sutik ill. csokik helyett fogyasztjak oket.

Amugy meg hat a zsiros joghurt azert egeszsegtelen, mert hizlal :)
De: ha joghurtot eszel, inkabb egyel meg 1 pohar zsirosat, mint 5 pohar 0%-osat.

Előzmény: genyanya (555)
genyanya Creative Commons License 2003.08.18 0 0 555
"tejszines joghurtot eszik vagy 0%-osat.
Mert ugye mindketto baromi egeszsegtelen"

És a nem light joghurtokkal mi a probléma? (már azon kívül, hogy van akit zavar, hogy hízlal...)

Előzmény: Törölt nick (554)
Törölt nick Creative Commons License 2003.08.18 0 0 554
Az un. light joghurtok egeszsegtelenek. Zsirszegenyek ugyan, de a zsir helyett zselatinos kotoanyagot hasznalnak (hogy ugye joghurt allaga legyen) ami tiszta muanyag.

Egyebkent meg ugy am blokk az osszes light, ill edesitoszerrel keszult kaja karos es rakkelto.

Mingya megkeresem a forrast oszt hivatkozok is ra :)

Előzmény: genyanya (551)
TOMIbá Creative Commons License 2003.08.18 0 0 553
Tényleg, miért egészségtelen?

Na azért nem kell mindent elhinni:)

Van még élet a pacalon és a vaniliás croissanton túl:)))

Mi az ami nem egészségtelen?

Előzmény: genyanya (551)
Kavad Creative Commons License 2003.08.18 0 0 552
Én nem tudom, mennyire komoly, de ez az első forrás erre, amit láttam... [én a kefírt (kaukázusit) szeretem, joghurtokért nem vagyok oda]
Előzmény: genyanya (551)
genyanya Creative Commons License 2003.08.18 0 0 551
jééé! Komoly, hogy a joghurt egészségtelen? Én világ életemben utáltam a joghurtokat (meg a kefírt, de nagyon), de mivel mindenki azzal jött, hogy a joghurt mennyire egészséges, addig keresgéltem, amíg találtam egy fajtát, amit meg is tudok enni (mondjuk, azt azóta már nagyon sajnos nem gyártják...).
Előzmény: Törölt nick (548)
Törölt nick Creative Commons License 2003.08.18 0 0 550
Te nem szamitassz, mert ffi vagy :P
Előzmény: TOMIbá (547)
Törölt nick Creative Commons License 2003.08.18 0 0 549
Jo, ha nincs onuralmad, es muszaj vmit nassolnod, akkor egyel gyumolcsot.

De lehet, hogy csak szamomra egyertelmu, hogy delelott folyaman a leghasznosabb a gyumolcseves, mert akkor szivodnak fel a vitaminok?

Előzmény: Lénike (546)
Törölt nick Creative Commons License 2003.08.18 0 0 548
Persze. Es az sem mindegy, hogy tejszines joghurtot eszik vagy 0%-osat.
Mert ugye mindketto baromi egeszsegtelen, de az elobbitol meghizik, a masiktol meg kipurcan a gyomra.
:)
Előzmény: Törölt nick (545)
TOMIbá Creative Commons License 2003.08.18 0 0 547
Azért ezt esete válogatja.

Nálam pl. nem okozott gondot, ha este gyümölcsöt vagy joghurtot kajáltam.

És mégis minuszoltam:)

Előzmény: Törölt nick (543)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!