Keresés

Részletes keresés

raider Creative Commons License 2019.08.25 0 0 15898

Mondjuk lengyeleknél nekem meghatározó élményem volt, amikor az Öt-vó völgyében észrevettünk egy zergét, elkezdtük nézni, jött egy félmeztelen kigyúrt lengyel, nem értette mit nézünk, aztán észrevette, izgalomba jött, elkezdte filmezni. Az állat nem mozdult, ez felidegesítette a lengyelt, mert valami show-t akart. A vége az lett, hogy üvöltött egy akkorát, hogy majdnem szívrohamot kaptam, a zerge majdnem leesett a szikláról (kb. 200-300 méterre volt), de végülis bemozdult, emberünk pedig folytatta a túrát. Tarzan üvöltése hozzá képest cserkészlány szipogása volt, esküszöm.

 

Szóval átérzem amit mondasz. Csendes-völgy/Ticha-dolina, Kapor-völgy/Koprovska-dolina, Javorina-Kopa-hágó (Kopské-sedlo): ide lehet menni, nagyon kevesen vannak, igaz hosszú és nem túl izgalmas útvonalak, mondjuk a végük minden esetben kárpótol az esetleges monotonitásért, és az főleg, hogy elvétve találkozol emberrel.

 

Előzmény: Veszpremi (15897)
Veszpremi Creative Commons License 2019.08.25 0 0 15897

Ez már jó pár éve meglévő probléma és egyre súlyosabb. Nem hívnám őket szelfitúristáknak, mindössze elég annyit mondani, hogy a stresszel és "mocsokkal" terhelt hétköznapjainkból sokan próbálnak kiszabadulni a hegyekbe a friss levegő, szép táj és a nyugalom érzése miatt. Utóbbiban én tán 10 éve csalódtam a lengyel Tátrában, amikoris szó szerint meg kellett várni, míg fölfértünk a nem is igazán magas csúcsra, azaz mire lejöttek a népek, hogy föl lehetett menni. Ekkor megfogadtam, oda soha többé, engem ott nem fognak látni többé, én nem akarom szaporítani a hegyen a tömegeket. Akkor is bejött egy brutális zivatar, szerencsére már leértünk, mikor a villámok csapkodtak, de sok km-t kellett menni az autóig, xarrá áztunk. Azóta és már előtte is az Alpok olyan helyeit keresem, ahol nyugodtan, tömegek nélkül lehet élvezni a hegyet, még ha nem is mászunk, csak túrázgatunk. Ott is egyre több a nép, de még bőséggel található nem frekventált hely, ahol kellően "magányos" az ember. Biztos a Tátrában is vannak még ilyen helyek.

Az alábbi linkek nagyon jók, sok mindenre felhívják a figyelmet, de ez sokaknak nem számít, mindig látom, hogy már jön a zivatar és még sokan nekiindulnak a hegynek, mi meg már lent vagyunk. Ja és nagyon könnyű beleesni a bajba, vannak lokálisan igen gyorsan kialakuló zivatarok, amikre nincs konkrét/elég pontos előrejelzés, mert én azt nem tartom annak, ha mondjuk 20% valószínűséggel mondanak egy térségre zivatart. Ez max. figyelemfelhívás, mivel ilyen szinte minden nyári napon érvényben van. Figyelni kell a jeleket, és nézni kell a radart folyamatosan, persze ha van térerő.

Előzmény: TrekkerLake (15895)
kirgizke Creative Commons License 2019.08.25 0 0 15896

Köszönöm szépen, a linkelt cikkek közül régebben olvastam is párat.

Előzmény: garass (15894)
TrekkerLake Creative Commons License 2019.08.24 0 0 15895

Már pár nappal ezelőtt olvastam a szlovák médiában, de most itt van magyarul is: https://index.hu/kulfold/2019/08/24/tatra_vihar_meteorologia/

A bátor kontra öreggel arra utaltam - amit Te is írtál -, hogy az öreg hegymászó a jó hegymászó. Hogy most meggondolatlan-e vagy bátor az egyre megy, játék a szavakkal.

Biztos vagyok abban, hogy egyre több ilyen balesetre kell számítani a jövőben, mert egyre több a szelfiturista... és tényleg akkora torlódásokat okoznak mindenütt, hogy egy jól tervezett túrába is bele tudnak rondítani, és felelőse(bbe)n gondolkodókat is veszélybe sodornak. Ezt (is) hozta a fércbúk, a kifelé élés nagykönyve. Hallelúja.

Előzmény: garass (15892)
garass Creative Commons License 2019.08.24 0 1 15894
Előzmény: kirgizke (15893)
kirgizke Creative Commons License 2019.08.24 0 0 15893

"A vihar, villámcsapás elleni felkészültség és védelem számos helyen megismerhető, tanulható"

 

Hol található hasznos összefoglaló, hogy mi a teendő ilyen esetben? Szívesen elolvasnám. Bár nyilván a rutint és a tapasztalatot semmiféle olvasmány nem helyettesít.

 

2 éve Pirinben túráztunk (gyerekkel) a Vihren menedékház körül, amikor a Béka-tónál elkapott mindet egy vihar, félelmetes volt, dörgött, villámlott, esett is rendesen. Szerencsére viszonylag gyorsan visszaértünk a menedékházhoz, de teljesen átáztunk, átfáztunk.

Tavaly Montenegróban a Savin Kuk tetején kapott el minket egy vihar, alig 5-10 percnyire volt a felvonó házikója a csúcstól, de azt hittem, hogy nem találunk vissza, alig lehetett látni, ömlött az eső, az ösvényeken patakokban folyt le a víz, közben villámlott, de cefetül. A gyerek is nagyon megijedt, én is. Ijesztő élmény volt.

 

Előzmény: garass (15892)
garass Creative Commons License 2019.08.24 0 0 15892

Maga a tények rendkívül sajnálatosak. De én ezt nem bátorságnak, inkább meggondolatlanságnak, vagy körültekintés, tapasztalat hiánynak  nevezném. Pedig a magashegységekben erre mindenkor szükség van. A vihar, villámcsapás elleni felkészültség és védelem számos helyen megismerhető, tanulható, csak be kell tartani azokat. Ami az öregeket illeti, nem tudom mire gondoltál, de ugye van a mondás, hogy az öreg hegymászó a jó hegymászó. Ez itt is megállta a helyét. 

Előzmény: TrekkerLake (15887)
TrekkerLake Creative Commons License 2019.08.23 0 0 15887

Bármennyire is szomorú dolog, számomra az egyetlen következtetés, hogy mindig lesznek bátrak és öregek. Kiadták a figyelmeztetést, körültekintőbben kellett volna tervezni.

Előzmény: Veszpremi (15886)
Veszpremi Creative Commons License 2019.08.22 0 0 15886

Nagyon szomorú hír és le kell vonni a következtetéseket!

https://infostart.hu/kulfold/2019/08/22/villamcsapas-olt-meg-negy-embert-a-lengyel-tatraban

A Giewont-on már hány ember lelte halálát villámcsapás következtében!?

raider Creative Commons License 2019.07.31 0 0 15885

Viszonylag kevés ott a tapasztalatom, de amikor arra jártam, tényleg jelentősen kevesebben voltak. Gondolom ott is vannak népszerűbb útvonalak, ahol ez nem igaz.

Előzmény: Ermak (15884)
Ermak Creative Commons License 2019.07.31 0 0 15884

Többen írtátok, hogy nagy tömeg tud lenni a Magas-Tátrában. A Liptói-Tátra még mindig nyugisabb hely, vagy ott is sokan vannak?

-Smiley- Creative Commons License 2019.07.25 0 0 15883

Sziasztok.  Kb 3 hét múlva megyünk a Tátrába.

 

Tudnátok-e segíteni, hogy pl a lanovka jegyeket online érdemes-e megvenni vagy helyszínen?

A Lomnici csúcsra tényleg több nappal előre kell  időpontot foglalni?

Ha online veszem van valami magyar oldal?

 

A tátrai villamos (vagy vasút?) jegyét is úgy tudom előre kell megváltani, de azt hol kell?  Állomásokon vagy megállóhelyeken van valami automata? (Pl Poprádi tónál?)

 

 

Milyen látnivalókat tudtok javasolni a Tátra környékén illetve a Chopokon?  Kb max 15 km-t  tudunk túrázni egy nap, úgyhogy könnyed de látványos (akár autós túrákat) is ha tudtok akkor osszátok meg légyszi.  köszi. 

 

Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 2019.07.21 0 0 15882

Honnan? :-)

Előzmény: media11 (15877)
Ermak Creative Commons License 2019.07.15 0 0 15881

A térképek edddigi tapasztalataim szerint leginkább az SRTM domborzati adatait használják - úgy tűnik, itt legalább az egyik valami mást.

Előzmény: Bosanac (15880)
Bosanac Creative Commons License 2019.07.11 0 0 15880

A mapy.cz térképe szvsz jobban használható - legalábbis angolul is műxik.

 

https://en.mapy.cz/s/3vkqQ

 

 

"Érdekes", hogy mind a táv, mind szintemelkedés különbözik itt, mint a szlovák térképen.
Szintemelkedés elég jelentősen.
Mondjuk utóbbit rengetegszer tapasztaltam a különböző GPS-outdoor app-ok esetében/között.
(Bár ott valós track-ekről van szó - itt a térképi domborzati adatból számolhat.)

Előzmény: Ermak (15873)
..pözsó.. Creative Commons License 2019.07.11 0 0 15879

 

 

Poprád környékén ( ~50km ) hol lehet a legolcsóbban benzint tankolni?

 

 

media11 Creative Commons License 2019.07.09 0 0 15877

A héten elindul a Flixbus közvetlen járata a Magas-Tátrába, bár a menetrend nem a legjobb, 11.20-kor és 23.50-kor indulnak a buszok, és egyelőre árban versenyképesnek tűnik a vonattal, oda-vissza 7600 Ft, a menetidő 6 óra Ótátrafüredig.

hacsapuri Creative Commons License 2019.07.03 0 0 15876

Egyszer augusztusban kivártuk a sort a felvonón, már az is szép teljesítmény volt. Majd elindultunk a Magisztrálén. Mintha a sétálóutcán korzóztunk volna.

Tömeg hátán tömeg. A Zamkovszky házig mentünk, és ott le. Épp fesztivál volt, szenzációs hangulattal. Ez kárpótolt bennünket.

 

Inkább a Zöldtavi ház, mert érik az áfonya! :-)))

Előzmény: -Smiley- (15875)
-Smiley- Creative Commons License 2019.07.03 0 0 15875

Jesszus az sok lesz. ☹️  Köszi 

Előzmény: Ermak (15873)
Ermak Creative Commons License 2019.07.03 0 0 15874

Kimaradt: a végén a Vypocitat gombot is meg kell nyomni.

Előzmény: Ermak (15873)
Ermak Creative Commons License 2019.07.03 0 0 15873

A tegnap linkelt térképen van útvonaltervező is.

Klikk Hikeplanner, aztán az indulási pontnál jobb egérgomb és Zacni trasu, a célnál Ukonci trasu.

A Batizfalvi-tóig bő 16 km és közel 1000 m mászás, 5:25 menetidő - szerintük.

Szerintem másfél-kétszerannyi... szerinted is.

Előzmény: -Smiley- (15872)
-Smiley- Creative Commons License 2019.07.03 0 0 15872

Jaj, hülyeséget mondtam bocsi.

 

Szóval tavaly elkezdtem egy túrát ami a Poprádi  tótól indult és kikötöttem Visné Hágyban. 

Ez az utolsó szakasz volt sárga (valahogy úgy emlékeztem hogy végig sárgán mentem de most ránéztem a térképre)

 

Szóval akkor a Poprádi tótól felmentem jobbra a piroson Ostrva tetőre, onnan a Batizfalvi tóig. (ott sötétedett rám és mentem le a sárgán.. majd betojtam olyan hangok jöttek tök sötétben mindenhonnan)

 

Szóval ezt a túrát akarnám folytatni de ellenkező irányból úgy, hogy felmennék Lanovkával a Kőpataki tóhoz, onnan a piroson végig a Batizfalvi tóig (vagy ha bírom akkor a poprádi tóig végig).

 

 

Szóval az lenne a kérdés, hogy a Kőpataki tótól mondjuk a Batizfalvi tóig mennyire durva az út, hány km és hány óra alatt lehet teljesíteni?  (Ami menetidő ki van írva  a turista táblácskákra az nálam általában a duplája, legalábbis a kiírási időt soha nem sikerült teljesítenem)

 

Másik kérdés meg az, hogy állítólag épült vagy épülni fog valami felvonó / libegő a Kőpataki tótól a Hrebienokig, ez mikorra várható, láttatok ott építkezést? 

 

 

Előzmény: Ermak (15869)
hacsapuri Creative Commons License 2019.07.03 0 0 15871

Már megijedtem, hogy olyan rég voltunk, hogy a Magisztrálé időközben besárgult :-)))

Előzmény: Ermak (15869)
hacsapuri Creative Commons License 2019.07.03 0 0 15870

Nem, nem emelkedik, sőt a tó lejjebb van, mint a meterológiai állomás :-D

 

 

Előzmény: -Smiley- (15868)
Ermak Creative Commons License 2019.07.02 0 0 15869

???

 

Tátralomnic a hegység túlsó felén van, onnan elég húzós végigmenni a Magisztrálén, ami piros jelzés.

A Poprádi-tó mellett meg Csorba-tó környékén pont van némi sárga, de nem a felvonó tetejétől

https://mapy.hiking.sk/

 

Szóval még egyszer:

 

???

Előzmény: -Smiley- (15868)
-Smiley- Creative Commons License 2019.07.02 0 0 15868

Sziasztok.

Augusztusban mennék párommal a tátrába.

 

Az a terv, hogy felmegyünk Tátralomnicról lanovkával a meteorológiai állomásig, és onnan elvileg a sárga jelzésen végig el lehet menni a Poprádi tóig.  Namost ez kb hány órás túra lehet? Nem emelkedik nagyon? 

Whallacki Creative Commons License 2019.04.24 0 0 15867

Végül a staremapy.sk lett a befutó. Ajánlom figyelmetekbe, lehet böngészni, nézegetni a régi térképeket!

Jól rémlett, valóban nem kerülte ki a vonal a várost úgy, mint most. Szépen keresztül haladt Vel'ká-n. Az a ház, ahol laktunk (ha jól rémlik, a Zeleznicna) mindig remegett, amikor elment a ház előtt a szerelvény. Csak annyira régen volt, hogy kellett a megerősítés.

Előzmény: Ermak (15866)
Ermak Creative Commons License 2019.04.24 0 0 15866
Előzmény: Whallacki (15865)
Whallacki Creative Commons License 2019.04.23 0 0 15865

Tudtok-e olyan térképről a neten, amin a Tatranská elektrická železnica (vagyis az elektricska) eredeti nyomvonala látszódik Poprádon belül? Határozottan emlékszem rá, hogy a '80-as években nem úgy nézett ki a nyomvonala, mint most. Annál is inkább, mert biztosan nem volt meg ez a megemelt végállomás sem.

 

Köszönöm előre is!

maeve28 Creative Commons License 2019.03.27 0 0 15864

Karácsonykor szinte minden kis bolt is zárva volt,üdítőt tudtunk venni Poprád -Tatry állomáson!

Előzmény: media11 (15862)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!