Keresés

Részletes keresés

Didergő Király Creative Commons License 2023.09.13 0 0 27049

ja, ezen a shimano kónusz áron kiakadtam. 75 ft egy noname. :))

 

igazság szerint azon az oldalon, ahol elmozdul a kerék, egy menettel hosszabb volt a tengely. sikerült úgy összeraknom kónuszcsere után, hogy pont ugyanannyival hosszabb azon az oldalon. ha kézzel megmozgattam a kereket, akkor ugyanúgy elmozdult. amúgy nagyon pici mozgásról van szó, megint majdnem kerékkotyogásnak néztem. csak akkor látszik a mozgás a gyorszáron, ha felfordítom a biciklit. viszont ha megfordítom a gyorszárat, akkor valamiért megszűnik a hibajelenség. gondolom a zár oldal egy picit jobban ráfeszül a papucsra még úgy is, hogy nagyon enyhén kitámaszt a tengely.

nemsokára újból szét fogom kapni, mert nem vagyok megelégedve ezzel a régi áfor zsírral, szerintem megfolyósodik. egyik haverom azt mondta, hogy tud adni háromféle "cégest", választhatok. újrazsírozom majd, picit pontosabban beállítom a tengelyt. összemérem majd a régi kerekem tengelyével, annál nem jött elő ez a lötyögés.

honnét fogom tudni, hogy a három közül melyik zsír jó nekem? milyen való a kerékagyba? az a gyári fehér, ami benne volt, tök más állagú, mint ami nekem van. sűrűbb, tapadósabb, nem folyósodik meg.

 

ja, ezeket a kónuszra erőltetett porvédőket de gyűlölöm...amikor szétszedtem az agyat, észrevettem, hogy ferdén volt rajta a kónuszon. felraktam az új kónusz, amin gyárilag rajta volt a porvédő, az is elmozdult valahogy. 10 percig szenvedtem vele, hogy vízszintbe hozzam, kb. jó lett, de szemre nem 100%-os, csak 99. gondolom, hogy olyan nagy jelentősége nincs, mert a pereme miatt rátakar, csak idegesít, ha valami nem patent.

Előzmény: xrami (27047)
xrami Creative Commons License 2023.09.13 0 0 27048

És a legegyszerűbb megoldása is.

Előzmény: xrami (27047)
xrami Creative Commons License 2023.09.13 0 0 27047

Igen, abból 3-4e Ft volt a reklámköltség hozzájárulásod.

 

Nézd meg jobban azokat a csőtengelyeket. Elképzelhető, hogy összeszorításkor kitámaszt, mert vékony a villapapucsod. Vegyél valami olcsó anonimkát, vagy berhálj otthon régi kereket és reszelgesd, hasonlítsd össze. De tehetsz bele egy alátétet is a belső oldalra, az agy és a villapapucs közé olyat ami passzentos, pici távtartónak, nem kell nagynak lennie. Ha ezzel összeszorítva jó, akkor meg is van a hiba oka.

Előzmény: Didergő Király (27046)
Didergő Király Creative Commons License 2023.09.13 0 0 27046

leugrottam a boltba, volt ilyen shimano kónusz raktáron (utángyártott nem). kicsit ledöbbentem, hogy a jobbos, balos együtt plusz a noname golyók 5000 ft-ba kerültek úgy, hogy jó fej a boltos, van nála kedvezményem.

Előzmény: Didergő Király (27045)
Didergő Király Creative Commons License 2023.09.13 0 0 27045

köszi szépen. tegnap az volt az első, hogy megnéztem, hogy nem nyúlik-e túl a tengely. ha nem is (sokkal) rövidebb, mint a két villapapucs közti táv, de nem nyúlt túl. most, hogy kivettem a tengelyt, nem láttam, hogy nem lenne egyenes, de megnézem majd jobban. igazság szerint fél éve használom a kereket, a gyorszárak talán még a legelső bicajomból vannak, úgyhogy azok több mint 30 évesek. (nagyon szép krómozottak, jól mutatnak ezen az egyedi építésű / festésű bicajon). de megvannak a shimano agyas kerékszetthez való gyorszárak is. a régi kerekekkel nem voltak ilyen elmozdulós problémáim. 

meglátom, hogy mennyire szuperál így megfordítva, bár nem nagyon áll kézre, hogy bal oldalon van zár, jobb oldalon az anya.

Előzmény: xrami (27043)
xrami Creative Commons License 2023.09.13 0 0 27044

Vagy így, villáskulccsal, ha burzsuj vagy.

https://www.youtube.com/watch?v=Uxi7wTRGfZM

Előzmény: xrami (27043)
xrami Creative Commons License 2023.09.13 0 0 27043

tegyél bele 1 egyenes tengelyt az egyik vázpapucsba kétoldalról anyával. 3/8-os tengely legyen. Kontrázd össze és nézd meg, hogy pontosan a másik villasaruba néz-e. Aztán a másik villasarunál is csináld meg ugyanezt. Illetve azt is mérd meg, hogy a villasaru 10mm-es-e A gyorszár csőtengelye 9mm-es, a 3/8-os tengely kb 9,5mm-es átmárőjű a menetes részen.

 

Mindkét kónuszt golyósort cseréld, és a noném-re. olcsóbb lesz kiszórakozni a hibát, de sublerrel a noném golyókat is mérd meg :)

A gyorszárat is cseélheted. A csőtengely nem nyúlik túl a villapapucsokon? Beljebb kell maradnia meghúzáskor is.

 

A két villapapucs közti táv is megfelel a kerékhez? Nem kell szétfeszítened berakáskor, vagy nem esik a kettő közé a kerék?

 

Ha csak 1-1 vastag alátétet raksz a gyorszár alá, de olyan vastagságúakat mint a villapapucsok, mint "kamuvilla" és az asztalon így szorítod össze, akkor mit tapasztalsz?

 

Fotókat feldobsz?

Előzmény: Didergő Király (27042)
Didergő Király Creative Commons License 2023.09.13 0 0 27042

na, amikor ki akartam venni a kereket, hogy szétszedjem az agyat, akkor vettem észre, hogy a rossz rögzítés miatt lötyög a kerék, nem az agy kotyog. mondjuk az is kotyogott egy hangyányit, szét is szedtem. a bal kónusz be volt rágódva, a másik szépnek tűnt. nem tudom, hogy érdemes-e mindkét kónuszt cserélni ilyen esetben. ha igen, akkor megint felmerül a kérdés, hogy gyári shimano vagy noname. ebike-on a shimano 1000-1300 ft, a noname 75 ft. nem hinném, hogy minőségben is ekkora különbség van, de ha csak kétszer-háromszor tovább bírja a shimano, aíkkor inkább azt venném meg. az agyban fehér zsír volt, gondolom ez a gyári. sokkal konzisztensebbnek tűnik, mint az az áfor lzs-2, amit ezer éve használok. használ még ilyet valaki rajtam kívül? lítium bázisú, ha jól tudom. nagyon könnyen kimosódik szerintem. a szerviznaplóm szerint 07.31-én zsíroztam át az első agyamat, azután, hogy eláztam a szakadó esőben. tegnap vizes ronggyal lemostam a bicikliről a hétvégi túra porát, amennyire lehet, ügyelve, hogy ne folyjon a víz az agyakhoz. másnap zörögtek a golyók az első agyban. jól felcsesződtem rajta. gumitömítések jók. a hátsónál, amiben gyári zsír van, nem jelentkezett ez a dolog.

visszatérve a kerék elmozdulására: nem tudom, hogy miért van. pár hete egyszer már meglazult, a gyorszárat újrahúztam, azt hittem, hogy jó lett. tévedtem. most már ott tart a dolog, hogy meghúzom jó szorosra, megpróbálom megmozgatni a kereket, elbillen. még szorosabbra, ugyanúgy elbillen. megfordítottam a kerékben a gyorszárat, utána jónak tűnt. mi az isten ez? a vázon nem látok hibát. a gyorszár műanyag anyájának a belső felülete is jónak tűnik.

 

xrami Creative Commons License 2023.09.12 0 0 27041

Ha feldobsz fotókat, kideríthetjük.

Előzmény: orygabor (27039)
Didergő Király Creative Commons License 2023.09.12 0 0 27040

köszi, holnap szétszedem, aztán meglátom, hogy a kónusz nem sérült-e, de talán egy nap alatt nem rágódott be.

amúgy azt akartam írni, hogy az első agyam, ami nem rág VAGY kotyog, olyan azért még nem volt, hogy egyszerre produkálja a kettőt. :)

orygabor Creative Commons License 2023.09.11 0 0 27039

Ha kotyog, akkor a kónusz már jó eséllyel berágódott. Én egy hatezer forintos noném kereket használok gond nélkül, immár három éve, finoman jár és nem kotyyogósodik ki. Ha tudnám a típusát, megmondanám...

Előzmény: Didergő Király (27037)
xrami Creative Commons License 2023.09.11 0 0 27038

Úgyis a leggyengébb alkatrész pusztul meg. De nézd meg a kónusz-csészét is, nincs-e berágódva.
Próbáld ki nyugodtan a noname golyókat.

Előzmény: Didergő Király (27037)
Didergő Király Creative Commons License 2023.09.11 0 0 27037

van egy viszonylag új shimano hátsó kerékagyam, fél éve használom (~ 4000 km). talán az első olyan agyam, amit meg lehetett húzni úgy, hogy nem nem rág és nem kotyog egyszerre. a gagyibbakat ha nem húztam túl, akkor kotyogtak. viszont hétvégén sikerült 30 km-t köves úton tekernem, és most vettem észre, hogy elkezdett kicsit kotyogni a hátsóm. az lenne a kérdésem, hogy érdemes-e golyót cserélnem benne, vagy csak húzzam meg? ha érdemes cserélni (amúgy más agyakban zsírzáskor mindig szoktam), akkor jó-e a noname golyó vagy megéri shimano-t venni bele?

orygabor Creative Commons License 2023.09.01 0 0 27036

Én sem szoktam nagyon kalkulálni a kerékanya és a gyorszár hatásával, de a szakcikkek ezt állítják. Lehet, hogy emberünknél is ez a helyzet.

Előzmény: cucu (27035)
cucu Creative Commons License 2023.09.01 0 0 27035

Igen. Ez egy finom művelet. 

A csapágy beállításást az erre szolgáló 15-ös anya-párossal végezzük. Úgy ahogy mondod, csak annyira húzzuk meg, hogy könnyedén pörögjön, de hézag nem kell, az már sok lenne, abból csak baj lenne.

 

A szerelés végén a kerék rögzítését a villában egy másik anya-párossal végezzük. Ez nem szólhat bele a csapágy beállításba.

 

(A játék alatt azt értettem, hogy könnyedén elforduljon, erőlködés nélkül.)

Előzmény: orygabor (27034)
orygabor Creative Commons License 2023.08.31 0 0 27034

Ezt most korrigálnám, kellhet egy kis játék, de pont amiatt, amit az előbb cáfoltál.

 

Én annyira szoktam meghúzni a kónuszt, hogy semmiképpen ne kotyogjon, de ujjal könnyedén lehessen pörgetni, ne legyen"darálós". Soha nem szorult meg és nem is verődik ki mostanában, pedig egy ötezer forintos nóném kereket használok.

Előzmény: orygabor (27033)
orygabor Creative Commons License 2023.08.31 0 0 27033

Nem én találtam ki. A hézagtól kiverődik a kónusz egykettőre.

Előzmény: cucu (27030)
cucu Creative Commons License 2023.08.31 0 0 27032

Igazad van. Én is azért írtam, hogy hagyni kell egy kis játékot a csapágyaknak.

Előzmény: főgóré (27031)
főgóré Creative Commons License 2023.08.30 0 0 27031

elméletileg nem, a gyakorlatban azonban mégis meg tud szorulni!

amikor szorosra húzom a kereket a villában, nekem is megszokott szorulni.

ilyenkor, a csapágyat szorító csavaron szoktam picit lazítani, kb. negyed fordulat elég neki, annyit enged.

ha nem, akkor bizony újra fel kell lazítani a kerékcsavart és játszani a csapágy beállításával.

el lehet vele totojázni, de mint mindenhez ,egy kis gyakorlattal már simábban megy.

Előzmény: cucu (27030)
cucu Creative Commons License 2023.08.30 0 0 27030

Szerintem pedig nem!

Külön húzod meg a csapágy házat, és külön rögzíted a kereket a villában! Nem szólhat bele a rögzítésbe a csapágy fixálása!

 

Amúgy, nem érdemes erősen meghúzni a csapágy házat, hagyni kell egy kis játékot neki!

Előzmény: orygabor (27028)
xrami Creative Commons License 2023.08.30 0 0 27029

Dobjál csak be egy fotót!

Előzmény: 219 CLH-690 (27027)
orygabor Creative Commons License 2023.08.30 0 0 27028

A kerékanya meghúzásával az egész kónusz-ellenanya kombó egy kicsit beljebb nyomul, ezt bele kell kalkulálni.

Előzmény: 219 CLH-690 (27027)
219 CLH-690 Creative Commons License 2023.08.30 -1 0 27027

Nemrég szétszedtem a hátsó kereket, majd összeraktam. Beállítottam a kónuszt, azonban ha hozzászorítom a kereket a vázhoz, sosem pörög rendesen a kerék. Hiába lazítok a kónuszon, nem pörög rendesen. Mitől van ez?

Didergő Király Creative Commons License 2023.08.28 0 0 27026

valószínűleg pont, hogy a szelepnél volt rossz helyen a belső. nem kell nagyon belehúzni a szelepet a felnibe. a belsőben annyi levegőnek kell lennie felrakáskor, hogy szép sima legyen a felülete, ne tudjon gyűrődni.

Előzmény: Vibalazs (27018)
Vibalazs Creative Commons License 2023.08.23 0 0 27025

Kimentem tekerni egyet terepre. Így a köpeny kirúgta magát nagyjából. Viszont az első kerékben lévő csapágy golyók tönkre mentek. Így a szervizesre bízom, hogy megint rendbe szedje. Pedig már otthon találtam egy 20 éves hintőport.

 

Köszönöm a segítséget!

Előzmény: xrami (27024)
xrami Creative Commons License 2023.08.20 0 0 27024

Kint a füvön porozd-szereld össze, nehogy a pvc padlón mert eltaknyolsz.

Előzmény: Vibalazs (27022)
xrami Creative Commons License 2023.08.20 0 0 27023

Drága oda.

Előzmény: cucu (27021)
Vibalazs Creative Commons License 2023.08.19 0 0 27022

Köszönöm a segítséget! Így már értem miért volt belül poros mikor belsőt kellett cserélni. Teljesen kitakarítottam, nehogy legyen még benne valahol tüske.

Előzmény: xrami (27020)
cucu Creative Commons License 2023.08.19 0 0 27021

A szilikon spray-hez mit szólsz? Arra az esetre, ha nem volna otthon hintőpor, csak az.

Előzmény: xrami (27020)
xrami Creative Commons License 2023.08.19 0 0 27020

Hintőporozd be a belsőt és a külső (belsejét) is, de főleg a gumiperemnél. Felniszalagot, felnit is, nem fog összedőlni a világ. Összeszereléskor 2 bart fújj és ütögesd végig, majd emelj nyomást és megint. Utána pedig fújd túl. Nem kell beszarni, nem ülsz rá. Ha mindenhol helyén van, visszaengeded a nyomást.

Lehetne szappanlével, folyékony szappannal is mókolni, de az trutyis dolog, nekem nem szimpatikus.

Előzmény: Vibalazs (27018)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!