Keresés

Részletes keresés

Bimbum Creative Commons License 2007.01.16 0 0 489
A magyar nyelv tömörebb, mint az indoeurópai nyelvek többsége. Ugyanakkor ők általában gyorsabban beszélnek (halgass meg egy olaszt vagy franciát).
Előzmény: Brain Storming (488)
Brain Storming Creative Commons License 2007.01.16 0 0 488
"A magyar beszéd sebessége jóval lassúbb, mint az eszperantóé, nem árt felvenni a sebességet."

Eredetileg honnan származik ez a "sebesség"? Mármint az eszperantóé. Az általában nem kulturálisan jellemző egy adott népre, nemzetre, persze az egyéni sajátosságokat is belevéve, nem?

Az eszperantó interkulturállis, hogyan lehet neki gyorsabb beszédtempója?
Előzmény: Bimbum (487)
Bimbum Creative Commons License 2007.01.15 0 0 487

Szerintem nagyon fontos a beszéd. A magyaroknak több okból nem túl szép az eszperantó kiejtése, s jó, ha ez nem rögzül a tanulás elején:

 

  • Eszperantóban az utolsóelőtti szótagon van a hangsúly, magyarul az első szótagon, s e kettő csak kétszótagú szavak esetén esik egybe.
  • Magyarul általában a szóvégi o hosszú (eszperantó), az eszperantóban pedig mindig rövid.
  • Az eszperanto a nem egyezik a magyar a-val (inkább rövid á), s ezzel is szokott probléma lenni, bár ez a többi európai nyelv tanulása esetén is felmerül (romák előnyben).
  • A magyar beszéd sebessége jóval lassúbb, mint az eszperantóé, nem árt felvenni a sebességet.
Előzmény: tivadar (484)
Brain Storming Creative Commons License 2007.01.13 0 0 486
Üdv!

A Virtuson nemrégiben folyt egy igen heves vita eszpernató kontra Brain Storming, "Mit illik tudni az eszperantóról?" címmel.

A nyelvészet, a nyelvtanítás reformjának törekvése, és az eszperantó hívei között:

http://www.virtus.hu/?id=room&aid=t_2285_20061204135637


Bimbum Creative Commons License 2006.12.13 0 0 485

Én a Skype-on szoktam ismerősökkel eszperantóul beszélgetni.

Előzmény: tivadar (484)
tivadar Creative Commons License 2006.12.02 0 0 484
Ezzel egy picit vitatkoznék, sokkal előrébb lehet jutni egyedül is mint egy "élő" nyelv esetében.
De való igaz, hogy a legtöbbet a beszéd visz előre.
Előzmény: Bimbum (474)
őrsiildi Creative Commons License 2006.09.07 0 0 483
Szia!

Ha az egyetem nem köti ki, hogy csak pl. angol, francia, német, olasz nyelvvizsgát fogad el, akkor olyat nem mondhat, hogy az e-ot és a cigányt nem fogadja el.

A www.eszperanto.hu oldalon van internetes nyelvtanfolyam, nagyon jó, és van lehetőség személyes konzultációra is, amikor a beszédet is lehet gyakorolni!!!!
Előzmény: etkoka (481)
Bimbum Creative Commons License 2006.08.28 0 0 482
eszperantó, kétnyelvű általános ELTE Idegennyelvi Továbbképző Központ »
(ITK ORIGO)  
Előzmény: etkoka (481)
etkoka Creative Commons License 2006.08.28 0 0 481

sziasztok

Az eszperántot még elfogadják az egyetemeken?

meoindil Creative Commons License 2006.08.24 0 0 480
Szia!
Ezt az oldalt is érdemes látogatni: lernu.net
Előzmény: cixy (479)
cixy Creative Commons License 2006.08.24 0 0 479

Szia!

 

Köszi az infót, meg fogom nézni!! Igyekezni fogok, hogy minél hamarabb megtanuljam az eszperantót, én olyan oldalakat találtam, ahol beszélgetni lehet más, eszperantót tanuló emberkékkel...

Sok sikert mindenkinek!

Előzmény: Bimbum (478)
Bimbum Creative Commons License 2006.08.23 0 0 478

Csak a cím maradt le:

 

http://donh.best.vwh.net/Esperanto/Kursoj/Verda_Koro/leciono_01.html

 

A regény címe: Verda koro.

 

 

Előzmény: Bimbum (477)
Bimbum Creative Commons License 2006.08.23 0 0 477

Itt találsz egy kezdő eszperantó nyelvtanfolyamot, ami magántanulóknak készült. A szöveg meg is hallgatható, angolul nyelvtani magyarázatok is vannak. Az előadó angol anyanyelvű, de a szöveg jól érthető.

 

Én kedvelem ezt a könyvecskét, Baghy Gyula írta miközben Szibériában az I. Világháború alatt fogolytáborban volt. Az ember elolvas egy rövid regényt, s közben meg lehet tanulni a nyelvet kb. középfokú szinten.

Előzmény: cixy (470)
Bimbum Creative Commons License 2006.08.23 0 0 476

Magunk között szólva van is valami igaza. De ettől függetlenül az eszperantó formális nyelvtana sokkal egyszerűbb mint bármely természetes nyelvé. Nincsenek nyelvtani nemek, csak alany- és tárgyeset van benne, az ige nem változik szám és személy szerint. Szabad a szórend.

 

Volt egy kísérlet az eszperantó megreformálására, ennek az eredménye lett az ido. Ez sok szempontból racionálisabb szerkezetű nyelv, de végül maguk az eszperantisták vetették el, mivel az ido elfogadásával el kellett volna dobni mindent, ami addig eszperantóul született.  Az ido ma is létezik, de az ido  támogatói elég kevesen vannak. Aki különben beszél eszperantóul, az megérti az idót is.

 

 

 

 

Előzmény: 14-69 páncélvonat (475)
14-69 páncélvonat Creative Commons License 2006.08.23 0 0 475
Tudom, de mérhetetlenül lenézi azokat akik ezt a nyelvet tanulják. Főleg a tárgy eset akasztja ki.
Előzmény: Bimbum (473)
Bimbum Creative Commons License 2006.08.23 0 0 474
A netes tanfolyam is jó lehet, de nem hiszem, hogy magadban képes leszel megtanulni egy nyelvet. Eszperantóul is kell beszélni.
Előzmény: cixy (470)
Bimbum Creative Commons License 2006.08.23 0 0 473
Kolego Maxval ne ŝatas Esperanton.
Előzmény: szaguldo kacaj (472)
szaguldo kacaj Creative Commons License 2006.08.22 0 0 472
Kiu estas Maxval?
Előzmény: 14-69 páncélvonat (471)
14-69 páncélvonat Creative Commons License 2006.08.22 0 0 471
Na majd jön Maxval és jól beszól mindenkinek aki eszperantót tanulna.
cixy Creative Commons License 2006.08.21 0 0 470

Sziasztok!!

 

Engem is érdekelne az eszperantó. A neten találtam egy netes tanfolyamot. Vki hallott már tóla?? vagy esetleg van olyan, aki végigcsinálta??

Mennyi idő alatt lehet elérni a középfokú szintet??

Köszi az infókat!

Verselgető Creative Commons License 2006.08.12 0 0 469

Miért ne lehetne az eszperantó az EU hivatalos nyelve?

 

Személy szerint én útálom az angolt. Szlovákiai magyar vagyok és az a véleményem, hogy az ember az anyanyelvén kívül soha sem fog tudni egy másik nyelvet úgy beszélni, hogy ne lehessen rajta észrevenni az akcentust. Vegyük szlovákiát. A szlovákiai magyar politikusok, akik nemrég még a kormányban is ott voltak, kitűnően beszélik a szlovákot. De egy szlovák fél másodperc alatt észreveszi, hogy ezek tanulták a szlovákot, és nem szlovákok. Pedig szlovákiában mindenhol beszélnek szlovákul, tehát elvileg könnyen meg lehet tanulni ezt a nyelvet. Viszont ha az ember angolul tanul, és elveszteget erre - mondjuk - 10 évet, kimegy Angliába, és nem fogják érteni, hogy mit mond, és ő sem fogja érteni a bennszülött angolt. Persze pár hónap alatt hozzászokik, de sohasem fog tudni egyenrangú módon beszélni az angolokkal. Még öregségére is észreveszik, hogy nem angol. Persze vannak kivételek is, de nem várható el mindenkitől, hogy Lomb Kató legyen. Aztán miért fordítsa egy fiatalember energiájának nagy részét arram hogy egy nyelvet tanuljon?? Hiszen ez alatt az angol 2-3 szakmát is kitanulhat! A nem angol fiatal pedig a sok angol tanulás után csak oda jut, ahová az angol szemetes?? Nem borzasztóan igazságtalan ez?? Nem jobb lenne az eszperantó, ahol mindenki egyenlő eséllyel indulna. És főleg nem volna sokkal olcsóbb?? Nem kéne a sok tolmács, könnyebben lehetne számítógépre átvinni, stb., stb., stb.

Tündi2003 Creative Commons License 2006.02.21 0 0 468
Hopp, miért nem publikus az emilcímem? No mindegy, írok a tiedre.
Előzmény: őrsiildi (467)
őrsiildi Creative Commons License 2006.02.19 0 0 467
Hopp, nem publikus az emilcímed, így nem tok küldeni :) Az én munkahelyim: orsi.ildiko@mail.vpop.hu, az itthoni: orsi.ildiko@invitel.hu. Az elsőn fél nyolc és fél négy között megtalálható vagyok folyamatosan, a másodikon csak esténként.
Előzmény: Tündi2003 (465)
őrsiildi Creative Commons License 2006.02.19 0 0 466
Nem vagyok tanár, tehát nem is kérnék érte egy büdös vasat sem :) De gyakorolnom nekem sem árt, mert bár írni majd minden nap írok, beszélni gyakorlatilag a vizsga óta nem beszéltem (1x beültem az extancsinénim mostani tanfolyamára :)) Viszont nyáron meg jön a fesztivál, ahol mégsem levelezhetek :)))
Én minden nap fél négyig dolgozom, Csepelen. Utána általában ráérek. Főleg márc. 5-től fogok, mert ha minden jól megy, akkor letudom az utolsó vizsgám a fősulin. Igaz addig még 25-én is lesz egy, de azért addig is egy-egy délután meg tudom oldani. Csak az a kérdés, hogy hol tudnánk viszonylag nyugodt körülmények között gyakorolni... Gondolkozzunk :) Emilben elküldöm a telcsiszámom is, ott szerintem egyszerűbb megbeszélni.

Vizsgával kapcsolatban igazad van, a Rigó u. tényleg nem egyszerű... De hát ez van, ezt kell szeretni (legalábbis eszperantóból). Lovárihoz nem tudok sokat hozzászólni, egy percig sem gondolkoztam azon, hogy azt tanuljam :)
Előzmény: Tündi2003 (465)
Tündi2003 Creative Commons License 2006.02.19 0 0 465

Őrsiildi: Igen, Pesten lakom. Úgy dolgozok, hogy két napon reggeltől estig (7-19) aztán két nap szabad. Ezt úgy kell érteni, hogy pl. tegnap és ma dolgoztam, aztán holnap és holnapután (hétfő-kedd) nem dolgozok, aztán szerda-csüt dolgozok, péntek-szombat nem, vasárnap-hétfő igen, kedd-szerda nem és így tovább.....

 

Tehát csak a szabadnapjaimon érek rá, de akkor nagyon. :-) Egész nap, reggel, délben, este.
Viszont nem tudok túl sokat rászánni, legalábbis a 2000ft/45 perc drága. :-(( főleg, hogy legalább heti 4-5 óra kellene. Az havi 40ezer forint lenne... hú, még végiggondolni is sok.

Viszont ápr. 22-én írásbeli nyelvvizsga van, a szóbeli pedig (a Rigó utca honlapja szerint) +- 2 hét, tehát akár április elejére is eshet.

 

Minden megoldás érdekel, ami sikeres nyelvvizsgához vezet. :-) Tök jó lenne, ha tudnál rám szánni némi időt korrekt áron. Előre is kösz.

Előzmény: őrsiildi (463)
Shoshoj Creative Commons License 2006.02.19 0 0 464
De ez nem kukacoskodás, mert tényleg felmerült egy tanácskozáson, hogy mivel a cigány nyelvnek nincsen bizonyos területeken megfelelő szókincse, ezért tarthatatlan az a gyakorlat, hogy a vizsgázókat függetlenül attól, hogy milyen nyelven vizsgáznak (a Rigó utcában) minden nyelven ugyanazon fix témakörökből vizsgáznak; nem veszik figyelembe a nyelv sajátosságait és használati körét. (Nyilván a kétkulcsos áfa, meg az autóalkatrészek eltúlzott példa volt, de így legalább jobban érzékeltettem a problémát.) Ezért a tanácskozás javasolta a cigány (romani) nyelvvizsga specifikus, saját életszerű, stb., vagyis teljesíthető témaköreit. És ugyanígy újra lehetne gondolni hogy az eszperantó vizsgára is a nyelv használati köreinek megfelelő témaköröket. Változatlanul fenntartom a véleményemet (és ez nem kukacoskodás), hogy az említett élethelyzet eszperantó vonatkozásban valószínűtlen, mesterséges, stb. volt. (Itt nem a szókincs hiányáról van szó, ami a lovári nyelvnél jelentkezik még az abszurd témakörök mellett; hiszen az eszperantóban minden szót, fogalmat, stb. könnyen képezhetünk). Az tehát a jó nyelvvizsga, ahol a vizsgázó abból vizsgázik, amire használja is a nyelvet. Remélem, érthető voltam.
Előzmény: őrsiildi (463)
őrsiildi Creative Commons License 2006.02.19 0 0 463
Milyen, milyen? Hát lovári nyelvvizsga meg kétkulcsos áfa... :)))

Tündi: Pesten laksz (tanulsz)? Mikor szoktál ráérni? Ha gondolod beszélgetek veled, de azt sem tartom kizártnak, hogy ha olyan időpontot sikerüne megbeszélnünk, hogy az extancsinénim is beszállna...
Tündi2003 Creative Commons License 2006.02.19 0 0 462

Az a baj, hogy én eleve nem szeretek beszélni, magyarul se. :-)
Az angol szóbeli középfokú nyelvvizsgán is síkideg voltam, aztán 86%-os lett, az írásbeli meg csak 73. :-) . De ott volt kivel beszélgetni előtte... Most meg nincs. :-(


Az egyetemen is jobban szeretek írásban vizsgázni... most meg még az is frusztrál, hogy ha sikerül az eszperantó vizsga, akkor mehetek államvizsgázni, és ott megint beszélni kell, ráadásul nem csak a megszokott tanárok előtt.

Előzmény: őrsiildi (458)
Shoshoj Creative Commons License 2006.02.19 0 0 461
Milyen kukacoskodás?
Előzmény: őrsiildi (460)
őrsiildi Creative Commons License 2006.02.18 0 0 460
Jajj, ez a kukacoskodás :)))
Hogy pontosan milyen Feri bácsi azt nem tom, de szerintem nem túl sok 80 körüli vizsgáztató van eszperantóból :)
Nekem nov. 15-én volt a szóbeli, és csak 19-én az írásbeli...
Előzmény: Shoshoj (459)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!