Keresés

Részletes keresés

Gombócartúrné Creative Commons License 2002.10.01 0 0 135
Üdv

Fogalmam sincs, hol kérhetnék segítséget, de talán van itt valaki, aki tud válaszolni.
Sz'al jegyzeteltem órán, csak épp nem tudom, hogy mit... és most nagyon kellene nekem, hogy mi lehetett, a könyv viszont nincs nálam

Kimeneti fokozatban létezik olyan, hogy totem pole? (valami ellenütemű-t írtam... )
Tudom, hogy rém hüjének tűnhetek most (az vagyok), de egyszerűen képtelen voltam odafigyelni az órán, mostmeg szívok...

Köszi :)

JFEry Creative Commons License 2002.09.30 0 0 134
Tere! A Safinak igaza van!(skbvfsfaoo!!!!)
Két nem 50%-os kitöltésű azonos frekijű négyszögjelet simán össze lehet szuperonálni hogy a dupla frekit adják. Nem szabad az analóg gondolatmenetet kiterjeszteni a cuccra!
Előzmény: tere (129)
SPafi Creative Commons License 2002.09.30 0 0 133
PWM-modulátor... Na ezt is jó megaszondtam...
Előzmény: SPafi (132)
SPafi Creative Commons License 2002.09.30 0 0 132
"ha a kapcsolók küszöbszintje alacsonyabb, mint 3V"

A kapcsolók küszöbszintje 1 mV (ott van mellette kékkel). A szimpla reléktől még abban különböznek, hogy csak a bejelölt polaritással működnek, fordított polaritású jeltől nem zárnak a kapcsolók.

"Tehát, alaphelyzetben is jelen lesz egy 200kHz-es jel a kapcsolók kimenetén"

Valóban! Mivel ők páronként egy-egy PWM modulátort adnak. Csakhogy most máshol van a kimenet, mint ahol szokott. Az egész kapcsolás kimenetén nincs SEMMI, mert pont kioltják egymást! (ez van kivezérlés nélkül)

De mi van, ha kivezérled? Próbáld meg fölrajzolni!

"Szerintem ez a kapcsolás így életképtelen"

Nos, mindenkinek joga van a saját véleményéhez.

"Nem tudom neked milyen eredményt adott rá a tesztprogram... "

Küldjek egy EWB-t? Csak 2MB!

"a H-bridge miért szúrja a szemedet?"

Nem szúrja, nem szamurálykard az! :-) Csupán azért szerettem volna pontosítást, mert a kínai csóka kapcsolásában vivőjelre, és moduláló jelre vonatkozóan teljesen más a híd! Másrészt szerintem a "híd" elnevezés már önmagában foglalja a topológiát. Ha még kiegészíted a H-val, az olyan, mint a "LED-dióda", a "Tomato-ketchup" vagy a "RAM-memória". A T-switch viszont nem illik a sorba. (Mert nem redundáns.)

Egyébként ha nem érdekelnek a kapcsoló üzemű erősítők, akkor hagyjuk az egészet! Nekem bőven elég, ha tervezem, és építem őket, nem akarok feltétlenül előadást tartani róluk!

Előzmény: tere (129)
SPafi Creative Commons License 2002.09.30 0 0 131
Teljesen igazad van! Nehogy már fölöslegesen rekedj be! :-)

"Legfeljebb a statisztikai lap kitöltésekor kicsit füllentünk"

No várj csak! Előtte, vagy utána írjam alá a lapot?

Előzmény: JFEry (128)
tere Creative Commons License 2002.09.30 0 0 130
Na, ez a nyit - zár kérdés... szóval a kapcsolókör nyitása zárás... :)
tere Creative Commons License 2002.09.30 0 0 129
Na, most az a helyzet, hogy 0V-os kivezérlésnél is (2V/20kHz jelű generátor 0 V-on) a kapcsolókat háromszög jellel vezérled. (function generator) A kapcsolók érzékenységi küszöbszintjei fogják meghatározni, hogy mekkora feszültségszintnél kapcsolódjanak be vagy ki. Tehát, alaphelyzetben is jelen lesz egy 200kHz-es jel a kapcsolók kimenetén feltéve, ha a kapcsolók küszöbszintje alacsonyabb, mint 3V. Ha magasabb, akkor a 2V/20kHz generátor feszültsége, + a háromszögjel pillanatnyi feszültségszintje fogja meghatározni, hogy melyik kapcsolókör nyisson ki. 0,1V-os bemenő jelnél nagyon kicsi a valószínűsége, hogy bármelyik kapcsoló záródjon.
Szerintem ez a kapcsolás így életképtelen. Nem tudom neked milyen eredményt adott rá a tesztprogram... :)
Egyébként a kapcsolókat mozgató-vezérlő-bizergáló téglalap miből van? Vagy képzeljek reed-reléket mozgató tekercseket a helyükre? :))
A H-bridge meghatározás az alkatrészek rajzon szereplő H helyzetéből keletkezett. Ez olyan, mint a jól ismert videós T-switch pl. Ismersz még ilyeneket? Ha igen, akkor a H-bridge miért szúrja a szemedet? :)
Előzmény: JFEry (116)
JFEry Creative Commons License 2002.09.30 0 0 128
Nem nem! Nem jó a felállás! Már megbocsájts, de én többet öltem mind Te! Ha nem veszed rossznévem, félek elhibáznád, én meg hiába üvöltenék! Cseréljük fel a műveleteket, és tartsuk meg a célt. Legfeljebb a statisztikai lap kitöltésekor kicsit füllentünk! Az eredményesség mindenképen megér ennyi áldozatot.
Előzmény: SPafi (127)
SPafi Creative Commons License 2002.09.29 0 0 127
Megosztozunk a harakirin? Én szúrok, te üvöltesz??? :-)
Előzmény: JFEry (126)
JFEry Creative Commons License 2002.09.29 0 0 126
Na ezt még a harakirid elött megbeszéljük! Már nem fáj a torkom , jól tudok üvöltözni! Tanukat nem hozz, csak a takarítást nehezítik!

:-)

Előzmény: SPafi (125)
SPafi Creative Commons License 2002.09.29 0 0 125
Szvsz dobd ki a W2000-et, ha nem engedi futni az EWB-t! :-P
Előzmény: JFEry (122)
SPafi Creative Commons License 2002.09.29 0 0 124
"U out ~ 50Vpp"

Csak a fele.

Bocsi, hülyeséget írkálok, csúcstól csúcsig tényleg 50 V, csak ez nem 625, hanem 78,125W 4 ohmra.

Előzmény: SPafi (123)
SPafi Creative Commons License 2002.09.29 0 0 123
RAJZOLD FÖL a jelalakokat, az egyszerűség kedvéért mondjuk 50%-os DC kivezérlésnél!

"Szvsz dobd ki az EWB-t, ha mással etet."

Tökmindegy, hogy mivel etet, mert akkor a technikusi oklevelemet is kidobhatom, + a kínai csóka is erről ír, már én is lerajzoltam a kimeneti jeleket, és ha végre hajlandó leszel Te is megtenni, akkor rájössz, hogy ez NEM egy szimpla kétszerező hídkapcsolás!

"F out = 200 + - 20KHz"

A PWM nem a moduláló jel frekvenciájának megfelelő oldalsávokat hoz létre, hanem jóval szélesebbeket! (Szóval nem +-20 kHz) Inkább a fázismoduláció sávszerkezetéhez hasonlít, hiszen végeredményben az is! (Kivéve, hogy itt az alapsáv is megjelenik a spektrumban.)

"U out ~ 50Vpp"

Csak a fele. Sokkal figyelmesebben kellene átnézned!

"1drb 180 fokos tolásod van a mintavételező jelben..."

Ez így van! Rajzolj le két PWM jelet, az egyiket 180 fokkal eltolt vivővel, (de azonos - célszerűen DC - moduláló jellel,) és add őket össze!

Előzmény: JFEry (122)
JFEry Creative Commons License 2002.09.29 0 0 122
?

Most ezt...

U out ~ 50V pp
F out = 200 + - 20KHz
F out/ 4 Ohm ~ 20KHz
P out ~ 625 VA
1drb 180 fokos tolásod van a mintavételező jelben, Passz!

Szvsz dobd ki az EWB-t, ha mással etet.

JF

Előzmény: SPafi (121)
SPafi Creative Commons License 2002.09.28 0 0 121
"Itt, hol az ördögben van a 90fok?"

90 az sehol, mert leegyszerűsítettem, hogy átlátható legyen. 4*90, 2*180, vagy 8*45 fok, mindegy! Az alapelv ugyanaz!

"Ez a szokásos földfüggetlen feszkétszerezés."

Nézd meg alaposabban! Hasonlítsd össze, hogy milyen vivő jön ki egy szimpla PWM-ből, és milyen jön ki ebből! Nem a kétszerese a szimpla PWM-nek, azt garantálom!

Előzmény: JFEry (117)
SPafi Creative Commons License 2002.09.28 0 0 120
"Ez egy sima ellenütemű kapcsolás..."

Aha... Akkor mond el nekem, hogy mekkora frekvenciájú, és amplitúdójú kapcsolójel van a kimeneten!

Egyébként mit nevezel H-bridge-nek?

Előzmény: tere (118)
JFEry Creative Commons License 2002.09.28 0 0 119
Én is csak most láttam.
Előzmény: tere (118)
tere Creative Commons License 2002.09.28 0 0 118
Mit agyaljak ezen? Ez egy sima ellenütemű kapcsolás, ua. mint a H-bridge, csak másképp van felrajzolva és a vezérlés ábrázolása gyökérig le van egyszerűsítve. :)
JFEry Creative Commons License 2002.09.28 0 0 117
SPafi!
Itt, hol az ördögben van a 90fok?
Ez a szokásos földfüggetlen feszkétszerezés.
Előzmény: JFEry (116)
JFEry Creative Commons License 2002.09.28 0 0 116
Előzmény: JFEry (115)
JFEry Creative Commons License 2002.09.28 0 0 115
Tere!
Ezt SPafi küldi. Üzeni: lehet agyalni!

JF


Előzmény: tere (114)
tere Creative Commons License 2002.09.21 0 0 114
Jó a teljes kivezérlés, de akkor azt az eltolást meg kell szüntetni, vagy mindig rövidre záródik a híd 1-1 oldala. :)
tere Creative Commons License 2002.09.21 0 0 113
Igen, de az egy egyszerű hídkapcsolás...
JFEry Creative Commons License 2002.09.21 0 0 112
Ez az 50% nem jó ötlet.
Pontossan azért kinlódott össze a több fokozat, hogy a teljesítményt növelje.
Előzmény: tere (111)
tere Creative Commons License 2002.09.21 0 0 111
Na, valami jó is történik végre... :)
Közben azon gondolkoztam, hogy nem is muszáj a teljes kivezérlést erőltetni. Kellően nagy tápfeszültség mellett kisebb kitöltési tényezővel is nagy teljesítmény érhető el. Kérdés az, hogy a hangszóró ezt hogyan díjazza. Az áramkört valahogy limitálni kéne, hogy 50% fölé ne mehessen a kivezérlés. (Már ha pont 50%-nál van az átfedés... hirtelen nem is tudom.)
Megmondom őszintén ezt az egészet úgy képzeltem el, hogy a modulált négyszögjel a hangszórón "demodulálódik" és nem egy diszkrét szűrőn. Viszont akkor tényleg aranyos kis antenna lenne a hangszóró vezetéke. :) Tehát szűrő marad. :)
folyt köv...
JFEry Creative Commons License 2002.09.21 0 0 110
Szia!

SPafi a témában küldött nekem szimulációkat amik szerint(és SPafi szerint) a dolog működik. Bevallom, én nem teljesen értem az ügyet bár azt el kell ismernem, ha szerncsések a fázis viszonyok akár működhet is a feszültség többszörözés(hehe, mit lehetne itt egy kaszkáddal csinálni...)

Szóval a 90 fok nekem sem tiszta. (szvsz butaság)

JF

Előzmény: tere (109)
tere Creative Commons License 2002.09.21 0 0 109
Még mindig a kínai csávó erősítőjének témaköre nyomaszt. Írja is a csávó, hogy nagyobb tápfeszültségnél és nagyobb teljesítménynél a H-híd általában tönkremegy. Ezt okozhatja a SPafi által emlegetett 90 fokos fáziseltolás. Mégpedig azért, mert 50%-os kivezérlés esetén pont "összecsúszik" a pozitív és a negatív kör. Azon gondolkoztam még, hogy a FET-ek nem a késésről híresek, tehát a 90 fokos eltolás nem ezért van. Próbáltam a szövegből kimazsolázni a fázistolás indokát, de egyelőre nem sikerült értelmezni. Majd megpróbálom sör nélkül is. ;-)
JFEry Creative Commons License 2002.09.20 0 0 108
Szerintem felcsavarta az ütvefúró!
Miért, mi baja lenne?
Ne lelkizz, ha baja van ahogy ismerem, leírja! Kemény csóka! És már az ujja is begyógyult!
Előzmény: tere (107)
tere Creative Commons License 2002.09.20 0 0 107
De most mi baja SPafinak?
JFEry Creative Commons License 2002.09.19 0 0 106
volt is úgy, lesszis úgy, aztán meg feltámad, ne aggódj! Majd ha lesz mit írunk!
Előzmény: tere (105)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!