A kávé, kávéfőzők és -darálók tudománya és művészete.
Szeretettel várunk kérdéseiddel és véleményeddel, de előbb nézz szét a www.kavekorzo.hu weboldalon, ahol már sok elméleti és gyakorlati tudnivalót összefoglaltunk.
Nem mondtam, hogy nem lehet, de más daráló beállítás kell neki, ami gyakorlatilag kivitelezhetetlen.
Magyarországon, ahol teljesen igénytelen a nép, tök mindegy, mit csinálsz. Ha mégis befut egy igényesebb kávéfogyasztó a kompromisszumos szimpládba - hát majd jönnek mások legközelebb ... 😉
Számolj picit. Egy 10,000 Ft/kg-os kávé grammja 10 Ft. Ha kiöntesz 8 grammnyi kávét, akkor buktál 80 Ft-ot. Egy szimpla minimum 600. Cserébe van egy jó minőségű kávéd.
"egy kiskanálnyit ráöntünk, vagy szorosabban húzzuk rá a kart"
Egyszer menj be egy _jó_ helyre és nézd meg hogy készül a kávé! Megsúgom, nem így.
Duplából jobb a kávé. Több őrleménnyel érintkezik a víz, és a felület számít. Egy jobb kávézó inkább tartja a minőséget, nem kockáztatja, hogy elmenjen máshova a vevő legközelebb. Plusz konzisztensebb a technika. Nyílván igyekeznek összegyűjteni a páros rendeléseket.
A haszonba ez belefér. Olaszországban ez szinte mindig így van. Kivéve, ha románok, vágottszeműek, vagy albánok viszik a kávézót... 😉
Kuplung, de igen. A hasonlat jó, sokat kell gyakorolni és nem feladni. Persze előrelépés csak akkor lesz, ha jó irányba próbálkozol. A mérleg, tamper segíteni fog.
Amire még számíts: el fogod érni hamar azt a szintet, amikor már a legtöbb étterem és kávézó kávéja nem ízlik, mert jobbat csinálsz. Döntsd el, hogy akarod-e. De asszem már döntöttél :)
Kérdezted az alapanyagot is: hát, az tuti, hogy rossz kávé(bab)ból nem főzöl jó kávé(ital)t. Nem tudom, egy döglött kávénál a lefolyás mennyire más, de pl. crema-t ne nagyon remélj ócska kávétól.
Köszönöm a segítséget. Beszerzek egy tampert és egy mérleget. Mégis hihetetlen, hogy mennyire nehéz precízen bellítani. Kicsit olyan ez mint a kezdő vezető és a kuplunk esete. :)
Az, hogy az őrlő 8-10 grammot őröl, gondolom, azt jelenti, hogy be lehet programozni az adagot. Az én őrlőmön is van időzítő, és úgy állítom be, hogy egyszerre a szükséges adagnál valamivel kevesebbet adjon ki. Azt megmérem (tizedgrammos pontosságú mérleggel), és utána kikapcsolom az időzítőt, és manuálisan folytatom. Így nekem könnyű belőnöm a mennyiséget. 1-2 gramm különbség sokat jelent, különösen 1 adagnál.
Az őrlőben maradó kávé régi probléma, és a vendéglátóipari őrlőknél nem is kiküszöbölhető átalakítás nélkül. Pazarlás ugyan, de azt lehet csinálni, hogy egy-egy kávékészítés előtt kiőrölsz annyit, amennyi feltehetőleg benne marad, és akkor az adott kávéhoz egységes őrleményt használsz.
A tömörítésben segíthet egy rugós tömörítő: azokon akár állítható is a szükséges erő.
"Szeretném az is elérni, hogy a dupla karral pont kétszerannyi kávét főzzek le 30 másodperc alatt, mint a szimplával."
Ez is érdekes. Igazából a dupla kar nem úgy "működik", hogy kétszer annyi kávét raksz bele és kétszer annyi folyadék jön ki belőle ugyanannyi idő alatt. Be kell lőni a darálót az adott karhoz, hogy kb fél perc alatt annyi folyjon át rajta, amennyinek kell. Ez más-más állás a darálón a szimpla és a dupla karnál. Kávézókban szoktak olyat, hogy belövik a darálót a duplára, és ha kérsz egy szimplát, akkor két csészét raknak a kar alá, és az egyiket neked adják, a másikban lévő kávét kiöntik.
A többiek majd kijavítanak, de hogy elkezdődjön a beszélgetés, írok egy választ.
Úgy tűnik, mintha egy Ferrarit használnál Debica gumikkal, tescos olajjal és kéz alatt vett, "okosba' szerzett" benzinnel :)
Egy tizedgramm pontos mérleg filléres költség, és sokat segíthet abban, hogy kevesebb legyen a változó tényező. Egy jó tamper sem drága, és szintén segít a konzisztens minőség elérésében. Fontos az is, hogy tamperelsz: egyenletes legyen (vízszintes a tamper) és kb. egyforma erővel. Csodák nincsenek, rendesen ledarálva, ugyanannyi kávéval, ugyanúgy tamperelve kb. ugyanaz kell legyen a lefolyás.
Szeretnék segítséget kérni, mert teljesen örületbe kerget a darálóm és a kávéfőzőm.
A fő probémám, hogy ha 30 másodpercig engedem le a kávét, akkor teljesen váltózó mennyiséget kapok, 15 és 50 mililiter között. Esélyem sincs beállítani 20, 25 esetleg 30 milliliterre a lefőtt mennyiséget.
Daráló: már itt kezdődnek a gondok. Egy régebbi Mahlkönig Vario K30-at használok. Próbáltam beállítáni az örlési finomságot és az örlési időt, de nem kapok konzisztens eredményt. Elvittem egy szerelőhöz, de szerinte jól működik a gép. Valahol 8-10 grammot darál. Itt felmerül a konyhai mérlegem pontossága mint korlátozó tényező. Lehet, hogy a daráló egységesen darál, csak a mérlegem nem tökéletes.
Mit eredményez minden más változatlansága mellett, ha 1-2 gramm kávéval többet darálok és főzök le?
Tfh ledaráltam 8-8.5 gramm kávét.
Ezután tamperolok. Jelenleg csak egy műanyag tamperolóval. Lehet, hogy ez a hiba?
A kávéfőzőm egy új la Pavoni gép. Nem a teljesen manuális. A kazánban keletkező gőzt én engedem ki a kar felhúzásával majd elzárom 30 másodperc elteltével.
Hiába tesztelem a teljes folyamatot, úgy tűnik túl ezt nem elég pontosan teszem. Nem tudom mire kellene még odafigyelnem, de biztos van mire. A tamperolás egységessége valszeg elég fontos tényező. Lehet, hogy az is komolyan befolyásolja a folyamatot, hogy meddig áll a darált kávé a darálóban. Ennél a típusnál nem ürül ki a daráló a darálás után, ezért nehezebb a kísérletezés is, hiszen a változtatás hatása nem azonnal jelentkezik.
Bármilyen ötletnek nagyon örülnék, mert jelenleg reménytelennek tűnik, hogy egy konzisztens minőséget állatsak elő.
Van egy LaSpaziale S2 gépem amit néhány éve nem használtam. Most eladás előtt áll de bekapcsolás után gondol egyet és az összes led egyszerre villog rajta és kattog a gép. A bojler szépen fűt, gőzkarok működnek rajta szépen. Mi lehet a gond? Talán hülye kérdés de lehet esetleg, hogy kevés neki az áram? Nem ott próbáltam ahova be volt anno kötve. Köszi előre is!
A pumpán semmi nem volt, a két saru rátolva és viszlát, én inkább arra gondoltam h az vezetékben kvázi egy biztosíték lehetett bent. Biztos hogy nem sima forrasztás, mert látszik valami alkatrész ami ott volt, csak füsté vált.
A pumpa hőbiztosítéknak a pumpa tekercsével kell fizikai kontaktusban lennie, annak a leégését hivatott megelőzni, ha kukáztad a pumpát, akkor vele együtt a biztosítékot is.
A pumpáha tábkábele elfüstölt, de a pumpa jó? A fotón úgy tűnik ez a kábel toldva volt, fekete szigetelő szalag maradvány látszik. Eélképzelhető, hogy a toldás nem jól sikerült, ellenállása miatt felmelegedett, majd elfüstölt. (?)
Adott egy Faema Family, ezeréves darab. Nemrégiben valami füst jott ki belőle , na mondom szivattyú.. .de sajnos nem. Meg tudja valaki mondani, hogy mi az ami elégett benne?