Keresés

Részletes keresés

ha3flt Creative Commons License 2023.11.02 0 0 61408

Tudtok esetleg egy olyan hosszú távon hozzáférhető (nem SMD) csatlakozócsaládot, ami kb. 2x8-tól 2x32 pólusú, nem túl magas a profilja, nem óriási a mérete, de mechanikailag elég erős, hogy kettő belőle egy kisebb panel két szélén megtartsa a kisebb panelt csavarozás nélkül függőlegesen egy nagyobb alaplapon sok évig stabilan? :--) Ezért nem merek sima kétsoros tüskesorban és aljzatban gondolkodni, bár lehet, hogy túlzás, az is jól tart, de mellédugható, letörhet a lába stb. Merthogy falra lenne szerelve egyszer majd az egész. Ja, és persze ne is legyen veszett drága, mert jó pár darab kell majd, aztán majd kihúzom a kezem a biliből. A szétszedés-csatlakoztatás száma minimális lesz.

Valaki Alfonz Creative Commons License 2023.11.02 -4 1 61407

Hú de régen hallottam ezt !

Ráadásul ebben a mai világban már relevanciája sincs... :(

Előzmény: ha3flt (61405)
ha3flt Creative Commons License 2023.11.02 0 1 61406

De tényleg, a FET jobb felső lábánál az az induktivitás kicsit fura; úgy elmerült a forrasztóónban, mint Critical Mass-aktivista a pénteki csúcsforgalomban - csak a teteje látszik ki. Bár nehéz kivenni, mi történt ott.

Előzmény: ha3flt (61405)
ha3flt Creative Commons License 2023.11.02 0 3 61405

Nem fényesek a forrasztások, azért van minden...

Bocika79 Creative Commons License 2023.11.02 0 0 61404

Köszönöm a segítséged, nekiugrok.

Előzmény: XANTIi (61403)
XANTIi Creative Commons License 2023.11.02 0 1 61403

Igen. Az már reális ár. Sok szerencsét. Van biztos forrás, de náluk a szállítás+áfa+minden miatt sokkal drágább.

Előzmény: Bocika79 (61402)
Bocika79 Creative Commons License 2023.11.02 0 1 61402

Sajnos nem néztem meg, csak napokkal később vettem észre hogy

nem megy ki semmi.

25-30 Euro körül van a MOS FET Ebayen ( persze kínából )

ennyiért már lehet jó? 

Előzmény: XANTIi (61401)
XANTIi Creative Commons License 2023.11.02 0 1 61401

Az az antenna 469-en már lehetett nagyon rossz. Keskeny sávúak és azon túl meredeken romlanak.

De 10 W-on ventilátorral talán bírnia kellett volna. Lehetett benne már a hozzád kerülése előtt valami hiba ami miatt nagyon sokat zabált és azért melegedett.

Amikor észrevetted a bajt mennyire volt forró?

Előzmény: Bocika79 (61399)
Bocika79 Creative Commons License 2023.11.02 0 0 61400

MR77s Diamond.

Bocika79 Creative Commons License 2023.11.02 0 0 61399

12V-os akkuról üzemeltetem, tehát túlfeszt nem kaphatott.

A gyári ventillátor is hibátlanul üzemelt.

A Biztosíték az én hibám mert kábelt cseréltem és kimaradt.

430-440 megás DIAMOND SR77 -es antenna volt rákötve, de 469 Megán volt a rádió.

Németországból vásároltam a rádiót, elvileg turkálásmentes, de feltűnt

hogy adáson eléggé amperszaga volt...

Előzmény: XANTIi (61394)
HA5OPI Creative Commons License 2023.11.02 -3 5 61398

ezzel a sajnos rendkívül mérgezővé vált társasággal.

Erre ki sem akartam térni az előbbiekben.

Ahogy elnézem, egy érdekes csoportdinamikájú klikkesedés van az amatőrök közt. Nem azt mondom, hogy mindenki utál mindenkit, de nagyobb csoportok vannak ahol kevés az egymást utálók száma, a csoportok (klikkek) elég rendesen ellenszenveznek egymással, de vannak több csoportban is lébecoló emberek. Szétszórva persze elég sok szabadúszó lézeng a csoportok közötti résekben, szóval színes az élet.

Azt hiszem ennek egyik gyökere az MHSZ-es örökség, hihetetlen féreg alakok is megmaradtak 90 után, mondjuk a nagyját már elvitte az alkohol meg a kor. A másik az a mai napig tartó szűk felhozatal, mert 90-ig ugye semmi készülék import nem volt, utána a nepperek széthordták a rádióklubok holmijait, viszont 20 évig córesz volt, nem került be az országba sok új rádió, ezért a piac elég bizarr mondjuk egy osztrák, német piachoz képest, ez pedig a nepperek paradicsoma. Harmadjára pedig az utánpótlás szinte nullára bezuhanása, ami most egy kicsit változni kezd.

Ha belegondolok, hogy Mózes nem azért bolyongott népével a fél Dunántúlnyi területen 40 évig, mert nem találtak oda az úticélhoz, hanem hogy kihaljon az a generáció, amelyik még a szolgaságban született, nos nekünk még kell kb. 30 év, mire ez a szmötyi letisztul.

Előzmény: Valaki Alfonz (61395)
Valaki Alfonz Creative Commons License 2023.11.01 -3 2 61397

Valóban, sokkal jobban fordít. Cserébe kevésbé humoros... :)

Előzmény: ha3flt (61396)
ha3flt Creative Commons License 2023.11.01 0 3 61396

"kattintasz a Google fordítóra"

Arra már nem, a https://deepl.com sokkal-sokkal jobban fordít és angolul megírt szöveget is kijavít angolos angolra (DeepL Write), vagy pedig a ChatGPT.

Előzmény: Valaki Alfonz (61388)
Valaki Alfonz Creative Commons License 2023.11.01 -3 5 61395

Tűpontos !

Két megerősítő megjegyzés:

Annó az ATU2012-vel tartottunk bemutatót a Puskásban. Sokan odajöttek, elmondták, mit hogyan tudtak volna

jobban megcsinálni. Végül előkerült egy vátesz elme, aki ex-catedra közölte, hogy neki van egy ismerőse, aki

ennél sokkal jobbat is tudna csinálni. Ekkor pakoltunk össze és hazafelé kétszer kellett megállnunk egy-egy 

Unicum/sörre, hogy az én Drága Barátom kicsit megnyugodjon.

A másik, évekig kísérleteztem LDMOS eszközökkel, RH végfok építése céljából (főállásban nyilván jobban

haladt volna a dolog). A végére eljutottam oda, hogy én lettem hozzá a leghülyébb. Bárki, aki 45 mp-nél többet

guglizott a témában, az sokkal, de sokkal okosabb volt nálam. Ki is vonultam a köztudatból, van nekem ennél

több fontos dolgom is. Ehhez képest két hete idekerült egy eldurrant Expert FA-1.3k javítás céljából.

Végre láthattam egy gyári kivitelt is. És láss csodát, a gyönyörű mechanikai kiviteltől eltekintve, az áramköri

megoldásai gyakorlatilag ugyanazok, mint amelyeket én is használok a saját végfokomban. Tehát hellyel-közzel

ugyanoda jutottam mindenféle információ nélkül. De ezt hogyan magyarázom el a környezetemnek?

Inkább meg sem próbálom. Használom a saját örömömre és eszembe se jut soha többé másnak építeni bármit is.

Inkább olvasok, zenét hallgatok, QSO-zok néha és próbálok a lehető legkevesebbet érintkezni ezzel a sajnos

rendkívül mérgezővé vált társasággal.

Előzmény: Prof (61392)
XANTIi Creative Commons License 2023.11.01 0 4 61394

Egy ilyen rádiónál ennek a legkisebb az esélye. Egy barkács erősítőnél lehet, de egy gyári rádiónál ennek igen-igen kicsi az esélye.

A betáp bizti megpatkolása nem túl bizalomgerjesztő az üzemeltetést érintően. Az adásidő korlátot is feltétlen használni kellene.

Előzmény: Maketheworldabetterplace (61390)
Prof Creative Commons License 2023.11.01 0 3 61393

Vagy, mint Rachel, kettőt lapozol és máris kész. :-D

Előzmény: Maketheworldabetterplace (61391)
Prof Creative Commons License 2023.11.01 0 6 61392

Erre tudok neked választ adni egy félig-meddig rokon területről.
2023-ban az RT-jellegű nyomtatott termékeknek nem nagyon van létjogosultsága (kár, hogy ezt nem látták be időben, de ez egy másik kérdés). 2023-ban van e helyett (1) tartalomgyártás, (2) specifikus maker-közösségek, (3) alulról, önkéntesen szerveződő együttműködés.

Kezdjük a tartalomgyártással. Az elmúlt úgy 3 évben (amiben vastagon benne volt a témára elméletileg katalizátorként ható pándémia is) legalább fél tucat releváns tartalomgyártó dobta be a törülközőt és ment el a "majd Patreonon támogattok" irányvonalból a konkrétan (előre) fizetős angol nyelvű tartalomgyártás irányába és/vagy már csak angolul csinál bármit is, és páran sajnos felhagytak a dologgal. A tapasztalati meglátásaim alapján az átlagos DIY szintű érdeklődőt három dolog hajt: semmiképp ne kelljen érte fizetni; ha elakadása van, akkor lehetőleg már tegnapra írja meg valaki helyette a kódot és/vagy rakja össze lehetőleg (nyilván "feltört") Altiumban a gyártásra küldhető gerbert; harmadrészt, és ez borzalmasan nagy baj, kontroll nélkül elhisz bármit, amit valahol olvasott és igaznak tűnik. (Magyarra fordítva: aki állítja, az mindenki mást lehülyéz, sokszor alpári stílusban. Egyik "remek" példa erre az elektromos autós körökben közismert enyhén kopaszodó youtuber, akinek ötször mondtam el, hogy marhaság, amit mond és köze sincs a jogszabályhoz, ettől még hatodszor is ugyanúgy (rosszul) mondja.) A fikázó kritikusokat most nem veszem ide, nyilván magyar sajátosság az is, hogy soha semmi nem jó és mindig mindent sokkal jobban tudunk a másiknál. Ezeket összegyúrva olyan közeg alakul ki, ami minden, csak nem inspiráló.

Specifikus maker-közösséget idehaza rádióamatőr témakörben maximum antennaépítésre tudok elképzelni. Szerencsére arra vannak jelek, hogy akár még jól működőnek lehessen titulálni, de ez is kimerül abban legtöbbször, hogy 5MI megy, mert nem f'ssa tele a gatyóját 3 méternél magasabban. De azt, hogy egy hozzáértőkből álló közösség (amibe egyébként az itt olvasott hozzászólások alapján innen is bőven be lehetne válogatni embereket) összeálljon a "legjobb" magyar fejlesztésű, bárki által építhető és éleszthető kezdő rádió megtervezésére, már kevésbé tartom életszerűnek (pedig nagyon jó lenne, ha az lenne). Az RT e tekintetben a kezdetek kezdetén és úgy a 90-es évek végéig nagyon jó alap volt, de ugye a net, aztán pár egyéb tényező ezt szépen beszántotta. Kitekintve egyébként remek DIY közösségek vannak, legtöbbjükre az jellemző, hogy részben-egészben üzleti alapon működik, vagyis mindenképp van mögötte egy olyan tudás- és eszközbázis, amelyre lehet építkezni. Megfelelő érdeklődés mellett ez klubszinten működhetne, és akkor már el is értünk a 3. ponthoz.

Az is baromi jellemző sajnos szinte mindenütt, hogy "majd valaki más megcsinálja, majd valaki más lesz a vezető, majd valaki más finanszírozni fogja, majd valaki más...". Ezek a kezdeményezések, még ha a kezdeti lökés meg is van, addig szoktak életben maradni, amíg a hajtóerő vagy a hajtó ember (vagy emberek) viszik előre, teszik bele a pénzt, az energiát, az időt. De amikor 10 alkalomból a 7. alkalommal már nem jön el senki a forrasztó szakkörre, mert épp vajúdik a hörcsöge, azért az már gáz. És a helyzet az, hogy a kezdeti lelkesedés egy idő után elfogy a mégoly kitartó embereknél is. Így nyilván marad az, hogy nincs semmi.
És sajnos ezeket mind felülírja egy dolog, az önös érdek. Mert még ha létre is jön a közösség, még a motiváció is megvan, és készülnek sorban a rádiók, havonta tele van az NMHH kezdő vizsgája új jelöltekkel a 16-25-ös korosztályból, akkor is jó eséllyel lesz egy-két farvizen evezős, aki fogja, és elkezdi árulni pénzért a mások által létrehozott értéket. És ugye láttunk már ilyet...

Előzmény: ha3flt (61381)
Maketheworldabetterplace Creative Commons License 2023.11.01 -1 2 61391

Akkutöltőről működő astabil fényorgona gitartorzitos garázskapunyitóhoz sajnos 1 sem volt. :-)

Előzmény: HA5OPI (61373)
Maketheworldabetterplace Creative Commons License 2023.11.01 -1 1 61390

Nem lehetséges, hogy gerjedés miatt nem 10W volt és megemelkedett a feszültség az áramkörben, amit nem viselt el a Fet?

Előzmény: XANTIi (61383)
Maketheworldabetterplace Creative Commons License 2023.11.01 -1 1 61389

A meghajtása működik?

Előzmény: Bocika79 (61369)
Valaki Alfonz Creative Commons License 2023.11.01 -3 3 61388

Előfizetsz (ha csak nincs fenn ingyen is) online, kattintasz a Google fordítóra és némi röhögés mellett

megérted a cikket. Azt már meg sem merem említeni, hogy egy rádióamatőr számára egy angol nyelvű

leírás megértése azért nem egy lehetetlen elvárás. Vagy az idősebbek számára egy orosz.... ;)

Előzmény: ha3flt (61385)
ha3flt Creative Commons License 2023.11.01 0 2 61387

Fényorgonából meg akkutöltőből túl sok volt, az biztos... De gyújtást végül is építettem gyerekként, működött is jó darabig. :--) Nekem sok minden kimaradt, a külföldi lapok is nagyon sokáig.

Előzmény: _nyunyuka (61384)
Valaki Alfonz Creative Commons License 2023.11.01 -2 5 61386

Némi adalék a kiadás jogi és anyagi hátteréről:

2012 óta várok egy akár 3 mondatos szerződésre, amiben lemondok a szerzői jogaimról és megegyezünk

annak ellentételezéséről (A másik érintett sajnos már nincs közöttünk, de annó Neki sem tetszett ez a fajta

hozzáállás). Bármilyen megkeresésünkre a teljes hülyének nézés volt a válasz. Inkább elengedtük.

Ehhez képest amikor valamelyik fórumon felajánlottam, hogy elküldöm valakinek a leírást és a rajzokat,

akkor simán megfenyegettek egy perrel. Ezek alapján van elképzelésem, mennyire lehettek ott rendben

a dolgok (nem beszélve a Dagály utcai ingatlan hasonlóan szép történetéről...).

Szerintem minden érdeklődő jól járt, aki lemaradt az üzletről :) .

Arról már nem is beszélek, hogy a print újságírásnak szerintem már vége, legalább is ebben a szegmensben.

Béke poraira...

Előzmény: HA5OPI (61373)
ha3flt Creative Commons License 2023.11.01 0 1 61385

"És akkor még elő sem szedtem azt az elképzelésemet, hogy az angolszász nyelvterületről cikkeket átvenni a folyóiratokból vagy évkönyvekből, nyilván legálisan."

Ezen már törtem a fejem én is nem egyszer... De miért fordítanám az életem egy részét arra, hogy megismételjem magyarul, amit az emberek máshol is el tudnak olvasni... Egy helyre összehordani információkat, írásokat persze érték, de mostanában az olvasásnak egyszerűen másként kell nekikezdeni, nem kell ragaszkodni az amúgy is terjedelemben korlátos folyóiratokhoz. Ahogy történik is, mivel erre tényleg jó a social media, meg persze az egyedi tematikus, pl. antennákkal foglalkozó rádióamatőr weblapok is. Maximum a módszerre kell felhívni az emberek figyelmét, hogy ezért vannak az internetes gyűjtőhelyek értékelésekkel meg a keresőszerverek.

Előzmény: HA5OPI (61382)
_nyunyuka Creative Commons License 2023.11.01 -3 0 61384

Nekem meg ami emlék, most épp nem vagyok a QTH-n, hogy belelapozzak: tele gitárerősítővel, fényorgonával, N+1 akkutöltővel stb. Néha egy antenna, végfok, a jó kis HL logós cuccok stb. A folytatásos DUNA-40 adóvevő, sávkonverter. Meg 5BK önéletrajzi írása, néhány részletében magamra ismertem 😀.

Sokkal több, jól megépíthető kapcsolást találtam az egykorú QST magazinban.

XANTIi Creative Commons License 2023.11.01 0 2 61383

Igen, az a 10 W gyanús. Annyit hűtés és antenna nélkül is végtelen ideig bírni kellene. Esetleg tápmegfutás hűtés hiányában bejátszhatott a bajba.

Előzmény: ha3flt (61380)
HA5OPI Creative Commons License 2023.11.01 -3 4 61382

Messze nem az ország méretéről van szó.

Nálunk sokkal kisebb országokban is elbír akár 3 rádiós újságot a piac. Én is ismerek olyan amatőr társakat, akik 8-10 évfolyamnyi újságot 20-30%-ban meg tudnának tölteni érdekes tartalommal, mint pl.:

- mit építettem

- hogyan működik

- anekdoták

- régi események

- régi klubom története

- SK amatőrök élete, történetek róluk

És akkor még elő sem szedtem azt az elképzelésemet, hogy az angolszász nyelvterületről cikkeket átvenni a folyóiratokból vagy évkönyvekből, nyilván legálisan.

Az egész esszenciája az volt, amikor BF meghirdette, hogy eladó lesz a pravda. PRIVÁT emailt írtam neki, erre a választ (ami persze 2-3 mondatnyi mellébeszélés volt) a honlapon közölte. Utána vártam, hogy ír valamit (ahogy ÍGÉRTE), majd egyszer csak egy outsider kezében landolt a lap.

Ez az egész katyvasz 1 emberhez kötődik, ezt nagyon másképp is lehetett volna csinálni. Szerintem egész egyszerűen elrugaszkodott a valóságtól, a realitásoktól, valódi vállalkozást életében nem látott, nem vitt, mert az RT az piszokul nem vállalkozásként volt vezetve, hiába volt mögötte legalább egy kft. Az, hogy valamilyen szinten azért működött, az teljesen más dolog.

Ennél bővebben a gazdasági dolgokat nem akarom leírni, de baráti beszélgetésen bárkinek elmondom személyesen. Én átnéztem az RT publikus adatait amikor jeleztem neki, hogy vevőjelölt vagyok. Nem bírta átlépni az árnyékát.

ha3flt Creative Commons License 2023.11.01 0 2 61381

A mozgalmi írások nem hiszem, hogy választhatók lettek volna igen/nem értelemben.

Összességében nekem sincs olyan jajdenagyonjó véleményem, de belenéztem pár közepesen régi számba, 2000/1..3, és igazából teljesen vállalható, egészen érdekes, ami ott van rádióamatőr szempontból. Nem a címek, hogy mit erősít meg mire használják, hanem a kapcsolások, információk miatt. Hogy mi volt már akkor is az inteneten és főleg más országok lapjaiban, az más kérdés, mérsékelten lehetett a mi RT-nk életszagú.

Mindig irigyeltük a jó külföldi (keleti és nyugati) folyóiratokat a rengeteg saját tapasztalatú építési leírással, ezek töménységével, de mindig is túl kicsi volt ahhoz az ország, hogy itt több legyen ezekből, ill. hogy legyen egyáltalán. Vagy pont itt van a baj, hogy mégsem lettünk volna olyan kicsik, csak az RT volt kicsi és mindenki megtartotta magának, amit csinált? Vagy egyébként sem lett volna, aki képes és akarja leírni, elmondani másoknak, amivel az idejét töltötte? Mert akadtak érdekes klubok és tevékenységek, még most is vannak - azokban nőttem fel én is, de ebből túl kevés látszott. Ezeket sosem tudom eldönteni, de nem jó érzés.

A hirdetések mennyisége is visszatérő téma volt - arra a QRZ-t szoktam példának emlegetni, hogy a fele ott is az, ha nem több... nem is kedvelem.

Előzmény: _nyunyuka (61374)
ha3flt Creative Commons License 2023.11.01 0 2 61380

10 W-nál tönkrement ventilátorral hűtött végfok nem miniatűr rádión negyed óra adás alatt, patkolt biztosíték... lesz ott még más is.

Előzmény: XANTIi (61379)
XANTIi Creative Commons License 2023.11.01 0 2 61379

A beszerzésnél vigyázz. Rengeteg a kamu, hamisítvány.Vagy egy átcimkézett kisebb teljesítményű típus. ALI és hasonlók felejtősek.

Rossz antenna IS. De a túl hosszú adásidő IS részes lehet benne.

Elviekben nem kell hangolni, az újat betéve tudnia kell a dolgát.

Előzmény: Bocika79 (61377)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!